De Duitsche Rijksdag wederom naar huis gestuurd Het von Hindenburg-raadsel Vierjarenplan van Hitier Een vuurgevecht te Homburg Mgr. Kaas vraagt Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS PARADE MET HET PAARD .VANTROJE SCHALLENDE RADIOREDE DE BAROMETER DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Lieb' Vaterland kannst unruhig sein 5 Maart verkiezingen BERLIJN, 1 Febr. (Per telefoon). De Rijksdag is ontbonden. Heden avond om 10 uur heeft rijkskanse lier Hitier een radiorede gehouden om het besluit te motiveeren. En Hitier zwijgt Wat broeden HitierVon Papen en Hugenberg uit? Geheele stad verkocht Voor afbraak „Boeren- en arbeidersstand, door de Marxisten in 14 jaar ge ruïneerd, moeten in 4 jaar omhoog gebracht" Beroep op het Duitsche volk Vier nazi's door veldwachters ge dood. Goering laat de veld wachters arresteeren Razzia te Berlijn DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het Weer Geen sprake van een staatsgreep Minister van Justitie herbenoemd Het arbeidsministerie Hugenberg slaat het aan gruizelementen Is dat de weg? Herzog zegeviert NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18293 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek Het gedrag van den ouden heer Von Hin denburg wordt met den dag raadsel achtiger. Rijkskanselier Von Schleicher werd afgedankt, nog vóór hij in den Rijksdag kon optreden. Voor het hoogstwaarschijnlijke geval, dat hij in den Rijksdag geen meerder heid zou vinden, vroeg hij om de aan Von Papen bij herhaling verstrekte volmacht tot Rijksdagontbinding, maar de Rijkspresident weigerde. Von Hindenburg had weer eens het oor geleend aan de inblazingen van zijn baat zuchtige vrienden uit Oost-Elbië. Von Schleicher was geen „persona grata" meer, hij moest weg, om plaats te maken voor Adolf Hitler, die zich tot dan toe had mogen verheugen in de ondub belzinnig getoonde antipathie van den patriar chalen generaal-veldmaarschalk. Wat Von Hin denburg aan Von Schleicher weigerde, gaf hij aan den Nazi-leider. Op aandrang van Hitier onderteekende hij het ontbindingsdecreet van den Rijksdag nog vóór deze bijeen was geko men. Is Von Hindenburg, de onkreukbare karaktervaste Duitsche held en Rijksvader, wezenlijk een legende aan het worden? Nain hij nolens volens Hitier op den koop toe, omdat dit hem het eenig middel leek om zijn persoon lijken vertrouweling Von Papen tegen den over duidelijk uitgesproken wil van de meerderheid des volks in weer in de regeering te krijgen? Het is alles zoo vreemd en zoo duister, dat men nader commentaar zal moeten afwach ten, om de thans bedenkelijk wazig geworden figuur van Von Hindenburg weer scherp en helder te kunnen zien. Het besluit tot Rijksdagontbinding bewijst, dat de regeering HitierVon Papen Hugenberg volkomen zekerheid heeft ge kregen geen meerderheid in den Rijksdag te zul len vinden. Deze zekerheid is gebaseerd op de hou ding van het Centrum en de Beiersche Volks partij, welke een aantal tot de kern van het regeeringsbeleid doordringende vragen hebben gesteld, waarvan de beantwoording beslissend zou zijn voor hun eventueele lijdzaamheid. Hitier heeft in zijn antwoord op die vragen verklaard, dat het stellen dier vragen alleen reeds een weigering tot samenwerking beteeken- de. Hieruit volgt, dat Hitier en zijn mederegeer ders op de principiëele en practische vragen van het Centrum eigenlijk niets anders zouden heb ben weten te antwoorden dan „neen". Voor een onbetwijfelbaar inzicht in de bedoelingen van het nieuwe régime is dit van groote beteekcnis, want al heeft de Rijkskanselier in zijn ver klaring voor de radio ook een serie fraaie alge- meene phrasen over de vele en moeilijke red dingen, die hij zich voorstelt met Gods hulp en op christelijken grondslag te verrichten in het belang der geheele natie, laten hooren, hij zal in de practijk slechts partij-politiek drijven. De Rijksdagontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen op 5 Maart a.s. kunneu niet anders worden opgevat dan als een daad van partij-politiek. De Duitsch-nationalen en von Papen, die slechts één verlangen hebben, nJ. zuiver dictatoriaal, met volledige terzij deschui- ving van het parlement, te regeeren, waren na tuurlijk voor een Rijksdagontbinding onmiddel lijk te vinden, maar in nieuwe verkiezingen, waarbij zij weinig of niets hebben te winnen, hadden zij geen lust. Hitier heeft echter zijn zin weten door te zetten, omdat hij van zijn kanselierschap een massasuggestie verwacht, welke hem de verloren millioenen stemmen zal doen terugwinnen, zoodat hij het onwillige Centrum in den nieuwen Rijksdag niet meer noodig zal hebben. Of deze berekening juist is, zal de 5e Maart moeten bewijzen. Zeker is, dat de verkiezingscampagne, niettegenstaande re- geeringsgarantie van volledige vrijheid, onder hoogen druk zal worden gevoerd. De wijze, waarop de nationaal-socialistische pers thans reeds over een onduldbare „Hetze" van het Centrum en de Marxistische partijen tegen de regeering durft te spreken, terwijl zij vergeleken bij de vroegere laster- en scheid- methoden der Nazi-organen slechts kalm en waardig hun gerechtvaardigd misnoegen en groote bezorgdheid hebben geuit, alsmede Göring's verklaring, dat de gendarmes te Hom berg, die tegen de relletjes-verwekkende Nazi's optraden, zullen worden geschorst, laten daar omtrent geen twijfel meer over. De nieuwe rljksweerminister Von Blomberg kan gemakkelijk proclameeren, dat de rjjksweer als boven de partijen staand machtsmiddel van den staat gehandhaafd zal worden. De Duitsche staat is in handen van een reactionnaire minderheids- regeering, die geen tegenstand duldt, dus de Rijksweer ook. Door het verbieden van de op- positioneele bladen en van demonstraties en meetings der politieke tegenstanders heeft de regeering, die alle machtsapparaten te harer beschikking heeft, volop gelegenheid elke haar ongevallige verkiezingscampagne lam te leggen. Dat onder deze omstandigheden het Duitsche volk nauwelijks kans zal krijgen zijn vrijen wil vrij tot uiting te brengen aan de stembus, behoeft geen betoog. Met Hitier heeft Von Hindenburg 'n hou ten paard van Troje binnen de regee- ringsveste gehaald en het is nu al ze ker, dat er vele zwaar gewapende krijgers uit zijn buik zullen kruipen. Von Papen en Hu genberg, die met dit paard parade wilden rij den, zullen zich krampachtig aan het zadel moeten vastklemmen. Lützow's wilde verwegene Jagd, is in Duitschland begonnen. Wee het volk dat onder den voet wordt geloopen. De nationale re organisatie, welke de rijksregeering zich tot taak heeft gesteld, zal voor een groot deel uit verwoestingen bestaan. „Het Duitsche volk," aldus sprak Hitier voor de microfoon, „verblind door binnen- en buitenlandsche beloften, heeft meer dan 14 jaar geleden de hoogste goederen van het verleden vergeten, zooals het Rijk zijn eer en vrijheid vergat. Tweedracht en haat hielden haar intocht." Verleid en verblind door Hitler's beloften heeft het Duitsche volk den ex-Oostenrijker de kans gegeven zich in den Rijkskanselierszetel te nestelen, en de vrijheid in het Duitsche Rijk staat op het punt van dictatoriaal om hals te worden gebracht. De tweedracht en haat, voortgesproten uit de actie der nationaal-socialisten, zullen schrikbarend voortwoekeren ten gevolge van de geweld- politiek, welke thans triomfaal haar intocht heeft gehouden. Hoe zou het „Lieb' Vaterland" nog „ruhig" kunnen zijn! (United Press) BERLIJN, 1 Febr. (W. B.). De leiders der Centrum-fractie van den Rijksdag kwamen heden bijeen, om zich voor de hedenmiddag te houden fractiezitting voor te bereiden. Een ant woord van de regeering op de door het Centrum gestelde vragen is nog niet binnengekomen. De aan Rijkskanselier Hitier gestelde vragen luiden als volgt: 1. De Centrum-party wenscht over het werk program der nieuwe regeering nauwkeurig te worden ingelicht. 2. Van byzonder belang is het antwoord op de volgende vragen: a. Welke zekerheid kan de regeering geven, dat haar maatregelen zich binnen het raam der grondwet zullen houden? b. Is de rijksregeering er toe bereid bindende beloften te geven, dat niet op grond van den zoogenaamden noodtoestand van den Staat, maatregelen in strijd met de grondwet zullen genomen worden? c. Is de ryksregeering bereid den spoedigen terugkeer tot normale en grondwettelijke verhou dingen in Pruisen toe te zeggen en op welke wijze wil zy deze doorvoeren? d. Is de ryksregeering bereid in het belang van den boerenstand, als ook op nationaal- politieke gronden, den omvangrijken kolonisa tie-arbeid wederom op te nemen en tegen allen tegenstand in door te voeren? e. Is de ryksregeering bereid de groote so ciale scherpte der noodverordeningen te ver zachten en welke byzondere maatregelen is zy van plan in deze richting te nemen? f. Is het juist, dat het ministerie van Arbeid kal worden afgebroken en wezenlijke deelen van zyn bevoegdheid onder den nieuw benoem den Crisis-minister zullen ressorteeren? g. Gedenkt de Ryksregeering het tot dusver geldende coalitierecht te handhaven? h. Hoe staat de Ryksregeering ten opzichte van het behoud van de sociale verzekering en het Tarief recht? i. Hoe denkt de Ryksregeering een rechtvaar dig evenwicht te behouden tusschen de eischen van de Duitsche binnenlandsche markt en den levensnoodzakelyken uitvoer? j. Is de Rijksregeering bereid, waarborgen te geven, dat iedere vorm van inflatie achterwege blyft en dat sociaal-politieke elementen, waar voor van bepaalde zyde privaat propaganda wordt gemaakt, energiek van de hand gewezen worden? BERLIJN, 1 Febr. (W.B.) Hedenavond is het antwoord der regeering'op de vragen van het Centrum in den vorm van een schrijven van rykskanselier Hitier aan Mgr. Kaas afge komen. Vermoedelyk wordt erin gezegd, dat de rykskanselier de vragen moest opvatten als een afwyzing van de door hem gestelde vraag, of het Centrum bereid was in een verdaging van den Rijksdag voor ongeveer een jaar toe te stemmen. BERLIJN, 1 Febr. (W.B.) Nadat rijkskanse lier Hitier en vicekanselier von Papen heden ochtend aan rykspresident von Hindenburg rapport hadden uitgebracht over de onderhan delingen met het Centrum, vaardigde de ryks president de volgende verordening over de ont binding van den Ryksdag uit. Nadat de vorming van een tot werken in staat zijnde meerderheid niet mogeiyk was ge bleken, ontbind ik krachtens art. 25 van de rijksgrondwet den Rijksdag, opdat het Duitsche volk door het kiezen van een nieuwen Rijksdag zyn houding bepaalt ten opzichte van de nieuw gevormde regeering der nationale concentratie. Tegelijkertijd is door een verdere verordening als datum voor de nieuwe verkiezingen de 5e Maart bepaald. In de kabinetszitting, welke LONDEN, 2 Febr. (V. D.). De Engelsche za kenman Robert Bell heeft, volgens een bericht uit Santiago de Chile, de Chileensche haven stad Caleta Cooso, welke 5000 inwoners heeft, voor 25.000 voor afbraak gekocht. De stad was een belangryke salpeterhaven en behoorde toe aan een salpeterfirma, die thans, nu de zaken zoo slecht gaan, na afloop der concessie de ge heele stad aan den meestbiedende verkoopt. De Engelsche kooper is voornemens het af braakmateriaal naar streken te zenden, waar groot gebrek aan invoer hiervan bestaat. Wat met de 5000 inwoners der stad gebeuren gebeuren moet, wordt in het bericht niet ge meld. BERLIJN, 1 Febr. (W. B.) Rijkskanselier Hit- Ier hield hedenavond voor de radio de volgende rede: Meer dan 14 jaar zijn verloopen sinds den on- zaligen dag waarop, verblind door belofte van binnen- en buitenland, het Duitsche volk de hoogste goederen van ons verleden, de eer en de vryheid van het ryk, vergat en daarmee al les verloor. Sedert dezen dag van verraad heeft de Almachtige ons volk zyn zegen onttrokken- Tweedracht en haat hielden hun intocht. In de diepste bekommernis zien millioenen Duitsche mannen en vrouwen uit alle levensstanden de eenheid der natie vervlieden en zich oplossen in een warnet van politiek-egoïstische meeningen, economische belangen en tegenstellingen op het gebied van wereldbeschouwing. Als zoo dikwijls in onze geschiedenis biedt Duitschland sedert de dagen der revolutie het beeld van een verscheurdheid, die ons het hart breekt. De beloofde gelykheid en broederschap ver kregen wij niet en de vrijheid hebben wy ver loren. Want op het verval van de geestelyke eenheid van ons volk in het binnenland, volgde het verval van zyn politieke positie in de we reld. Diep doordrongen van de overtuiging, dat het Duitsche volk in het jaar 1914 in den groo- ten stryd trok, zonder ook maar een gedachte te hebben aan eigen schuld en slechts vervuld van den last der zorgen om het aangevallen rijk, de vryheid en het bestaan van den Duit schen mensch te moeten verdedigen, zien wy in het schokkende noodlot, dat ons sedert No vember 1918 vervolgt, slechts een teeken van ons innerlyk verval. Maar ook de overige wereld wordt sedert dien niet minder door groote crisissen geplaagd. Het historische evenwicht der krachten, dat eens niet weinig bydroeg tot het begrip en het gevoel voor de noodzakelykheid eener inneriyke solidariteit der naties, met al de daaruit voort vloeiende gelukkige economische gevolgen, is terzyde geschoven. De waan-idee van overwin naars en overwonnenen vernietigt het vertrou wen van natie tot natie en daardoor ook de ge heele wereldeconomie. De ellende van ons volk is ontzettend. Op het werkloos geworden, hon gerende millioenenproletariaat der industrie volgt de verarming van den geheelen midden- en ambachtsstand. Wanneer dit verval zich ook volkomen in den boerenstand openbaart, staan wy midden in een catastrofe van onoverzien bare draagwydte. Want niet slechts geraakt dan een ryk in verval, maar tevens een 2000-jarige erfenis van hooge en allerhoogste goederen van menschelyke cultuur en beschaving. Dreigend kondigen verschynselen om ons heen de voltrekking van dit verval aan. In een onge- hoorden storm van geweld probeert de commu nistische methode van den waanzin het volk, dat in zyn diepste innerlijk is geschokt en ontwor teld, te vergiftigen en te vernietigen, om het te dryven naar een tyd, die naar de belofte van de communistische leiders van heden nog erger zou worden dan de tyd achter ons, toen dezelfde apostelen in November 1938 ons het heil wilden brengen. Aangevangen by het gezin, met vertreding van alle begrippen van eer en trouw, volk en vader land, cultuur en volkshuishouding, tot 't eeuwige fundament van onze moraal en van ons geloof toe, blyft niets verschoond van deze alleen ne gatieve, alles vernietigende idee. Veertien jaren Marxisme hebben Duitschland geruïneerd, een jaar bolsjewisme zou Duitschland vernietigen. De cultuurgebieden, die heden de rykste en schoonste zyn ter wereld, zouden veranderd wor den in een chaos en in puinhoopen. Zelfs het leed van de laatste jaren zou niet kunnen wor den vergeleken met de ellende van een Europa, in wiens hart de roode vaan der vernietiging zou worden geplant. De duizenden gewonden, de tallooze dooden, die deze binnenlandsche oorlog thans reeds aan Duitschland heeft gekost, mogen een bliksem schicht zyn van waarschuwing voor den storm. In deze uren van ontzaglijke zorgen heeft de gryze opperbevelhebber uit den wereldoorlog nog eens alle nationale partyen opgeroepen voor een stryd in eigen land om eenheid en red ding voor het vaderland te brengen. Nadat de rykspresident ons grootmoedig de handen tot een bond heeft aaneengesloten, wil len wij als nationale leiders voor God, ons ge weten en ons volk de plechtige gelofte afleg gen, dat wy de ons opgelegde missie als natio nale regeering vastberaden zullen uitvoeren. De erfenis die wy aantreffen is ontzettend, de vraagstukken die wy moeten oplossen zyn de moeiiykste waarvoor de Duitsche staatslie den zich geplaatst hebben gezien. Boeren, arbeiders en burgers, gy allen moet gezamenlyk de steenen leveren voor het nieu we ryk. Daarom zal de regeering het als haar hoogsten plicht achten de eenheid onder het volk te herstellen. Zy zal het christendom als basis nemen voor de moraal en de familie als de kracht van de natie beschermen. De trots op onze oude tradities zal zy maken tot basis voor de opvoeding. De nationale regeering zal het groote doel van de reorganisatie van het volk in twee groote vier- jaar-plannen oplossen. In 14 jaar hebben de Novemberpartyen den Duitschen boerenstand geruïneerd, en een leger van werkloozen geschapen. Binnen 4 jaar moet de Nationale regeering den boer uit zyn ellende verlossen en de werk loosheid definitief overwinnen. Tot de pyiers dezer politiek behljbrt de ge dachte van den arbeidsdienstplicht en den kolo- rüseeringspolitiek. De sociale plichten by ziekte en ouderdom zullen eveneens vervuld worden. In spaarzaamheid, arbeidsbevordering, hand having van den boerenstand en ten nutte ma king der individueele initiatieven ligt tegelyk de beste waarborg tegen valuta-experimenten. Wat de buitenlandsche politiek betreft zal de regeering verder strijden voor de vryheid van het volk. Na een einde te hebben gemaakt aan den chaotischen toestand in Duitschland, zal de regeering een nieuwen staat met gelijke rechten in het leven roepen. Wy doen thans een beroep op het Duitsche volk, om de door ons gestelde verzoeningsdaad te verryken. „Moge de Almachtige God onzen arbeid in zyn genade nemen, onzen wil de juiste richting ge ven, ons inzicht zegenen en ons gelukkig maken met het vertrouwen van ons volk." Gisterochtend heeft te Homburg by Duis burg tusschen veldwachters en nat.-socialisten een ernstig vuurgevecht plaats gehad. De veld- wacht wilde een straat schoonvegen, waartegen de nat.-socialisten zich verzetten. Van beide zyden werden talrijke schoten gelost. Een offi cier van de veldwacht werd doodgeschoten en vier beambten gewond. De nat.-socialisten tel len drie dooden en twee gewonden. De orde is thans hersteld, de politie is vol komen meester van den toestand. De oorzaak van de onlusten is te zoeken in het feit, dat de communisten voornemens waren een grooten optocht te houden. De nat.-socialisten hadden lucht hiervan ge kregen en verzamelden zich om den optocht te verhinderen. Zy weigerden op bevel van de veldwacht uiteen te gaan. Den avond te voren zouden nat.-socialisten by een betooging van achteren beschoten zyn door de communisten. Rijksminister Goering heeft als Pruisisch commissaris van Binn. Zaken een streng onder zoek gelast en, hangende het resultaat van dit onderzoek, het hoofd der politie en de man schappen, die op de nat.-socialisten geschoten hebben, voorloopig geschorst. hedenavond plaats vond, droeg rykskanselier Hitier zyn vanavond uit te spreken radio-op roep voor, welke algemeene instemming vond. De door Hitier voor de microfoon voorge dragen oproep aan de Duitsche kiezers, om aan de nieuwe regeering op grond van het vier-jarenplan hun stem te geven, welke op roep naar Amerika gerelayeerd werd, is door alle ryksministers onderteekend. Het ligt in de bedoeling, op 5 Maart even eens in Pruisen verkiezingen te houden Mocht Zaterdag in den Landdag geen meer derheid voor het ontbindingsvoorstel tot stand komen, dan is er de mogelijkheid, dit lichaam by noodverordening naar huis te sturen. Behoudens buitengewone omstandigheden zullen alle partijen by de verkiezingen gelyke rechten krygen. Hugenberg is voornemens het in December 1930 door hem voorgestelde „ontschuldings- plan" voor de Oostelyke provinciën als wets ontwerp voor den geheelen Duitschen land bouw in te dienen. Totdat dit plan in werking treedt, wil hy den boeren reeds bescherming verleenen tegen gerechtelyke verkoopen. DE DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. EEN VIERJARENPLAN VAN HITLER, DEMONSTRATIEVERBOD DER K. P. D. IN PRUISEN EN THÜRINGEN Ldolf Hitier als Rykskanselier. Hij geeft de :ht niet meer uit handen. Geruchten over uitroeping der Duitsche monarchie. Duitschland brengt de minderheidskwestie in Polen voor Den Haag. Voorloopige overeenstemming inzake het En- gelsch-Perzisch olieconflict. Treinaanslag in Ierland. Het contingent versche zeevisch voor Frankrijk uitgeput. De Tweede Kamer handhaaft den stemplicht. Pater B. van Osch OJF.M. t Staatsloterij. De hoofdprijs gevallen op num mer 10141. Groote brand te Rotterdam. Staking by de Veka te Rotterdam opgeheven. Verbod van deelneming aan z.g. weerbaarheids organisaties. Aanslag op den burgemeester van Nederweert, O iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH =5 Hoogste stand: 768.2 te Toulouse. Laagste stand: 714.5 te Rost. Verwachting: Matige, tijdelijk afnemen- de meest Westelijke wind, gedeeltelijk g bewolkt, weinig of geen regen, des nachts kouder, overdag zelfde temperatuur. Zon op 7.42, onder 4.46. licht S op 5.16. Eerste Kwartier L36 mm. S STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt op 2 Februari te 920 uur aan alle posten: „Stormsein neer" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiii In verband met den overval van communis ten op de nationaal-socialisten na den fakkel optocht van Maandagavond, waarby twee per sonen werden gedood, heeft de politie heden een groote razzia gehouden in de Wallstrasse van Berlyn-Charlottenburg. Klokslag vier uur reden een aantal vracht auto's met politie de straat in. Onmiddellyk werden alle toegangen afgezet en allen die op straat waren werd bevolen de huizen binnen te gaan. Het voornaamste doel van de politie is te on derzoeken of hier wapens zyn verborgen. BQCHUM, 1 Febr. Wegens de gebeurtenissen te Bochum in den nacht op Woensdag heeft de politiepresident tot nader order alle optoch ten en vergaderingen der KPD en haar neven organisaties verboden. Te Lübeck is een algemeen demonstratiever bod afgekondigd. De communistische „Ruhr Echo" is voor 4 weken verboden. Het verbod omvat ook de Dy denzelfden uitgever verschynende bladen, de „Kaempfer" te Dortmund en de „Niederrheini- sche Arbeiterzeitung" te Duisburg. Te Essen is een post voor het S. A. huis door 4 man beschoten. Te München werd de aanvoer der van een communistischen optocht door den revolver van een in het nauw gebrachten agent gewond. Ook de Weensche nat.-socialisten hebben he denavond Hitler's benoeming tot kanselier ge vierd, o.a. door een fakkeloptocht. De Oosten- ryksche leiders zullen Hitier persoonlek geluk komen wenschen. BERLIJN, 1 Febr. (W. B.) In de B. Z. am Mittag heeft ex-rykskanselier von Schleicher verklaard, dat er geen sprake is geweest van een staatsgreep, door middel van de Reichs- wehr, zooals in sommige buitenlandsche bladen wordt gemeld. By zijn laatste bezoek aan den Ryks-presi- dent 'heeft hy slechts verklaard, dat een kabi- net-von Papen een gevaar zou beteekenen. Hy achtte dit zyn plicht als Rykskanselier en mi nister van Rijksweer. Ook von Schleicher is van meening, dat het samengaan met de Nationaal-Socialisten de beste oplossing is. De Rykspresident heeft op voorstel van den Rykskanselier besloten, den minister van Justitie Guertner in zyn ambt te handhaven. De kapitalistische minister Hugenberg heeft direct zyn lang gekoesterde plannen, het mi nisterie van Arbeid kapot te maken, met hulpe van den nationaal-socialist Hitier, kun nen uitvoeren. De Stahlhelmman Seldte heeft hy op grond van diens volledig gemis aan kennis der za ken van den arbeid tot Ryksarbeidsminister gemaakt. Deze het onmiddellyk aan den Staatssecretaris van zyn departement, Dr. Grieser weten, dat hy had af te treden. Grieser is namelyk vertrouwensman der vakvereenigingen en een byzonder fyn-voelend sociaal man, beschikkend over breede socio logische kennis. Hugenberg maakte het Ar beidsministerie tot een paskwil door het zyn wezenselementen: arbeidsverdragen, tarief- recht, prbeidszorg en loonpolitiek te ontnemen en deze onder te brengen by zyn economi sche ministeries. Het lyforgaan van Hitier, df „Völwische Bubachter" beklaagt zich nu reeds over de on gehoorde ophitsing der pers, met name de Centrumpers (hoe indentieus!) tegen de nieu we regeering. In verband daarmede eischt het blad met dikke letters maatregelen der reg»»- ring tegen deze bladen en wel zoo gauw mojpj» lyk. Dagbladverboden dus op groote schaal. Men speurt de dictatuur overal. Hitier „Mus- terknabe'' uit de school van Mussolini. JOHANNESBURG, 1 door den voorzitter party, generaal Smuts, sche regeering-Herzog wantrouwen is met 83 worpen. Febr. (Per telefoon) De der Zuid-Afrikaansche tegen de nat.-socialisti- ingediende motie van tegen 63 stemmen ver- (United Press) r\ vvwuuiii'iüiiiiiiuiyiiM r r r /////- Hoogste stand op Donderdag I uur mn. 751 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1