IN EN OM HAARLEM WSmÈÊÊÊÊÉ^ mÊÈÈSÈÊÊÊ% Prikkeldraad zmmêm vraagtSPOOR/gestampte MUISJES Kunt Ge nief slapen? AKKER.CACHET5 - «ii i i I DONDERDAG 2 FEBRUARI De opheffing van de Haarlemsche Rechtbank Ruime gewetens Schoenen noodig BELEEDIGING BURGERLIJK ARMBESTUUR Brandstoffenhandelaar gestraft IPÉ ÉR Openluchtschool. Jannemart gelooft het wel of heeft liever vacantie DE VISSCHERIJ IN JANUARI Omzet Rijksvischafslag GELOOF EN WETENSCHAP Het mysterie van Konnersreuth DEMONSTRANTEN ONDERWEG Mishandelen automobilist "AKKERTJES" DOODELIJKE AANRIJDINGEN Alcohol en vermoeidheid NASLEEP DER STUCADOORS- RELLETJES DE WEELDEVERTERINGS- BELASTING Bezwaren der K. v. K. RECHTSGEBIED RECHTBANK HAARLEM Verzoek K. v. K. Schouwburg Jansweg BURENGERUCHT DOOR HONDEN Houder van Kennel vrijgesproken „Drie wijze gekken" Collecte liiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimii In een adres aan de Tweede Kamer der Sta ten Generaal heeft de Raad v. Toezicht en Discipline op de Orde der Advocaten te Haar lem geopponeerd tegen het aanhangige wets voorstel, waarbij het rechtsgebied van de Haarlemsche Rechtbank met twee kantons Wordt verminderd en beperkt tot het gecombi neerd kanton Haarlem-Haarlemmermeer. In dat welsprekend pleidooi is door den Raad van Toezicht en Discipline duidelijk aangetoond dat de voorgestelde inkrimping door geen enkele noodzakelijkheid geboden wordt en dat er evenmin eenig voordeel, zeker geen bezuini ging op 's Lands uitgaven, van is te verwach ten. Integendeel is het gevaar niet denkbeeel- dig, dat de toevoeging van een deel der kan tons Zaandam en Purmerend bij Amsterdam, uit breiding van de organen der Amsterdamsche Rechtbank en van het Amsterdamsche Palels van Justitie aan het Rijk veel geld zal kosten. Klaar en klemmend hebben de Haarlemsche advocaten aangetoond, dat elke aanleiding voor grenswijziging ontbreekt, zoo overtuigend, dat de lezer, na zelf ook den gevolgden gedachten- gang. volkomen te hebben onderschreven, zich afvraagt, wat den Minister van Justitie toch wel heeft bewogen zijn wetsvoorstel in te die nen. En met de Haarlemsche Balie zal de on bevooroordeelde burger tot de conclusie moeten komen, dat de voorgestelde inkrimping slechts een overgang beteekent naar het voorstel om het arrondissement Haarlem geheel op te hef fen. Het gevaar dreigt niet onmiddellijk, want tegen een dergelijk voorstel zouden al de te genwoordige leden der Staten-Generaal zich verzetten, maar over eenige jaren zullen de wetgevende lichamen allicht meer geneigd zijn om een, dan geografisch onbelangrijk, Haar- lemsch Arrondissement weg te vagen. Omdat er voor een inkrimping geen enkele reden is, tenzij daarbij het oogmerk voorzit van uiteindelijk# opheffing van de Haarlem sche Rechtbank, willen wij ons in dit artikel alleen met deze opheffing zelf bezig houden. Niet de rechtsveiligheid en rechtszekerheid van de rechtzoekenden in Kennemerland zullen bij opheffing van de Haarlemsche Rechtbank direct gevaar loopen. Deze zijn ook in Am sterdam in handen van onkreukbare rechters. Maar wel de rechtslenigheid. Wat wij daarmede bedoelen? Vóór de codificatie van het Recht, nu ruim honderd jaar geleden, was het geschreven recht plaatselijk geweldig versnipperd. Niemand wist precies, waaraan hij zich had te houden. Zoo als nu nog vele regelingen in Nederland wette lijk anders zijn dan b.v. in België, Frankrijk, Duitschland of Engeland, zoo verschilde toen menigmaal het recht in Nederland zelf naar de steden en de gewesten. Het was b.v. geens zins zeker, dat in Amsterdam voor een bepaald geval hetzelfde handelsrecht geldend was als in Rotterdam en het erfrecht in Harderwijk precies eender was als in Leiden. Het recht werd willekeurig toegepast. De codificatie, die de rechtsstof te zamen bracht in eenige wei nige wetboeken, heeft de zoozeer gewenschte eenheid gebracht en dat is niet alleen een zegen geworden voor ons vaderland, maar werd ook door iedereen op zeer hoogen prijs gesteld. De rechtseenheid en rechtszekerheid zijn er krachtig door gevestigd. Doch aan die nationale „rechtséénheid" is ook een gevaar verbonden ni. dat het geschre ven recht zich niet soepel genoeg aanpast aan de behoeften van den nieuwen tijd. En zoo is er een loffelijk streven merkbaar om ons recht lenig te houden en bij de toepassing ervan vol op rekening te houden met het gewoonterecht, dat groeit naast het wetreclit. In zijn „Inleiding tot de Rechtswetenschap'' heeft de hoogleeraar mr. J. van Kan hierover mooie bladzijden geschreven. De taak van den rechter bij de opsporing van buitenwettelijk recht is ongemeen belangrijk, tot op zekere hoogte zelfs mede-scheppend. Buitenwettelijke rechtsvorming heeft plaats onder den invloed van al die factoren, die de overtuiging der rechtsgenooten omtrent het geen dwingend moet geschieden, beïnvloeden en vastleggen. De vraag nu, wanneer een bepaal de overtuiging is vastgelegd, wanneer een be paald gewoonterecht moet geacht worden te zijn uitgegroeid, kan in concreto aanleiding geven tot groote moeilijkheden. Stellige herken ningsteekenen zijn vaak niet aan te wijzen. De overtuiging of de gewoonte zelf kan zwevend zijn; het kan twijfelachtig zijn,, of de aarzelin gen en het zoeken der practijk de onzeker heid hebben overwonnen en de vastheid hebben bereikt. Met andere woorden: de scheidingslijn die het wordende en het gewordene afbakent, is niet scherp te trekken. Hare overschrijding moet worden onderkend, is soms moeilijk te onderkennen. Daarbij nu speelt de rechterlijke verrichting eene rol van beteekenis. De erken ning door den rechter van twijfelachtig ge woonterecht zal de rechtsgenooten eveneens tot erkenning aansporen en aldus de weifelingen van het rechtsleven helpen overwinnen. Zoo geeft de tusschenkomst des rechters leiding aan het rechtsleven. Die gewichtige taak vervult de rechter in volle vrijheid van inzicht. Een typeerend voorbeeld van wat wij bedoe len is de geschiedenis, de groei en de opgang van het Scheidsgerecht der Algemeene Veree- niging voor Bloembollencultuur. Buiten de wet om trachten de bollenhandelaren en kweekers de geschillen, die onder hen zijn gerezen, te regelen. En dat Scheidsgerecht slaagt vrijwel het rechtsgevoel der belanghebbenden te be vredigen. Elke kring van menschen, ook elke maatschap pij, zoo merkt de ook reeds hierboven genoemde heer mr. van Kan op, is gedurig bezig naar levensnormen te zoeken. Beducht voor de be dreiging van de belangen harer leden in het gewoel der samenleving, werkt zij onafgebroken voort ook aan den opbouw en den uitbouw harer rechtsnormen. Soms ziet zij hoopvol uit naar den wetgever en brengt zij zich zelve in den waan, van den wetgever alleen alle uitkomst te kunnen verwachten. Maar de practijk des te' vens laat zich niet door de voorspiegeling van het wetrecht in slaap wiegen. Altijd in beweging, zoekt zij, tastend, aarzelend, hare voelhorens uitstekend. Wanneer 'zij vindt in zekere rich ting, wanneer zy vasten grond krijgt, wordt zij tot rechtsregeling geconsolideerd. Zij is echter niet dadelijk bron van recht; zij wordt tot een rechtsregeling, wanneer zij bij de kringgenooten de algemeene overtuiging weet te wekken, dat de regeling zóó dwingend behoort te zijn. De eerst weifelende dan regelmatig en met vast heid toegepaste gewoonte wordt tot gewoonte recht. Of en wanneer dat proces voltooid is, is een feitelijke vraag, bij welker beantwoording de erkenning van de rechtspraak van groote beteekenis is. In dat proces spelen eene rol al die factoren, die inwerken op den gang der practijk: de bekoring die uitgaat van toonaan gevende enkelingen, de werking der navolging, de overtuigende kracht van juist gebleken in zicht en van doelmatige oplossing. Het is om deze belangrijke taak der rechtsvorming, dat wij de opheffing der Haarlemsche Rechtbank zeer zouden betreuren. Niet dat de Amsterdam sche rechters, wij herhalen het, minder be kwaam zouden zijn dan de Haarlemsche, maar de sfeer, de geest, de mentaliteit in Amsterdam, de wereldstad met haar groothandel en wereld relaties, is zoo geheel anders dan die van het meer provinciale en toch voor den gezonden groei van onzen Nederlandschen handel zoo be langrijk gewest, dat de Haarlemsche Rechtbank bestrijkt. Ook is het te vreezen, gelijk de Haar lemsche advocaten in hun adres uiteenzetten, dat de Amsterdamsche Rechtbank met werk zal worden overladen, zoodat er van een goede rechtsbedeeling noodgedwongen weinig terecht komt, terwijl toch een goede rechtsbedeeling. gelijk hier boven uiteengezet, voor de goede rechtsvorming onontbeerlijk is. Voor die goede rechtsvorming is Haarlem zeer belangrijk. Uit de becijferingen, ontleend aan de dezer dagen verschenen Justitieele Sta tistiek en Faillissementsstatistiek over 1931 blijkt, dat de Haarlemsche Rechtbank ten op zichte van het aantal zaken de vierde plaats bezet, d.w.z. na de drie „groot-rechtbanken", de eerste plaats onder de zes-middel-groote Rechtbanken. Een duidelijke maatstaf voor de economische beteekenis van het arrondissement Haarlem wordt gevonden in de Faillissements statistiek. De cijfers zijn ook te vinden in het meergenoemde adres der Haarlemsche advoca ten. De Haarlemsche Rechtbank bestrijkt een be langrijk gebied van ons vaderland en vertegen woordigt alzoo een springlevende bron van onuitputtelijk frisch nieuw recht. Men denke slechts aan de bollenteelt, den belangrijken tuin- bouw-export in de omstreken van Beverwijk, het landelijke Haarlemmermeer met zijn be kwame en voorname landbouwers en relaties tot ver over de grenzen, de hoog belangrijke visscherij te IJmuiden met haar eigendommelijke moeilijk heden, de groote industrie in Haarlem, Velsen en de Zaanstreek. Wij mogen zeggen, dat Haar lem het, buiten de groote steden, meest vitale deel van ons vaderland bestrijkt. Voor de Amster damsche Rechtbank zal het bezwaarlijk zijn zich in de mentaliteit van de Haarlemsche recht zoekenden in te stellen. En ook zal zeker de Alk- maarsche rechtbank dat niet kunnen, omdat daar het landelijk karakter weer te veel naar voren komt. wy zyn er zeker van dat alle rechtzoekenden in Haarlem een opheffing van de Haarlemsche Rechtbank zouden betreuren. Reeds is dat uit gesproken door de Middenstandscentrale, maar ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de gemeentebesturen zullen van hun bezorgd heid ongetwyfeld blijk geven. En om tenslotte nog een enkel woord te zeg gen over de inkrimping. Wy begrypen 't voor stel niet. De Amsterdamsche Rechtbank is over laden met werk. Ook de Alkmaarsche Recht bank heeft werk genoeg, zooals by de poging om die Rechtbank op te heffen duideiyk is ge bleken. Dat werk zal met de toeneming var het inwonertal zeker niet verminderen. Integendeel zwaarder gaan wegen. Maar bovéndien zal zich by deze streken binnen afzienbaren tyd een aanzienlijk rechtsgebied voegen als de plannen tot demping van de Zuiderzee werkelijkheid zullen zijn geworden. Het zou zeker beter zün om de wijziging van de arrondissementen aan te houden tot dat tydstip, dat gedeelte uit het wetsontwerp, dat betrekking heeft op de mdee- ling van het rechtsgebied in Noord-Holland er uit te lichten en een wüziging van de arron dissementen aan de orde te stellen als de Zuider zeewerken zün afgeloopen. Het zou dan b.v. wel eens kunnen biyken, dat beter een Rechtbank te Hoorn dan te Alkmaar zou kunnen worden ge vestigd en dat daardoor een geheel andere in deeling der kantons noodig zou biyken. De voor gestelde wüziging is o.i. zeer prematuur. By de politie is aangifte gedaan, dat een pak huis op het Phoenixterrein, waarin tweede- handsch schoenen geborgen waren, is openge broken. De politie stelt een inderzoek in. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht een brandstoffen- handelaar te Haarlem, die het Burgerlyk Arm bestuur beleedigd had. Hy reed met een met een paard bespannen wagen door de stad, waarop een bord getim merd was met de woorden: diefstal door het Burgerlijk Armbestuur van 900. Verd. posteerde zich o.a. bij het huis van wet houder Van Liemt. De Officier van Justitie eischte drie weken gevangenisstraf wegens smaadschrift. De rechtbank veroordeelde den man heden morgen tot een maand gevangenisstraf voor- waardeiyk, met een proeftüd van een jaar. V" - '-V mm1 '~»¥i De omzet van den Rijksvischafslag te Umui- den bedroeg over de maand Januari 575.003.70, tegen 733.730.97 over dezelfde maand van het vorige jaar. Alzoo een nadeelig verschil van ongeveer 160.000.tt-. Het aantal stoomtrawlérs, dat aan de markt verscheen, was aanzienlek minder dan in ja nuari 1932, als gevolg natuurbjk van de staking. Er kwamen gedurende de afgeloopen maand 83 stoomtrawlers aan den afslag met een totalen omzet van 230.851.13. Over Januari 1932 wa ren deze cyfers resp. 220 en 529.615.90. Waar thans de geheele trawlervloot stil ligt, zullen deze cyfers over Februari nog veel ongunstiger zijn of, wanneer het conflict niet spoedig tot oplossing komt, heelemaal niet op de omzet- staat voorkomen. Daarentegen waren er 42 loggers meer aan de markt, waarvan de totale omzet plm. 80.000 hooger was dan iri 1932. Voorts ver schenen er 13 Deensche kotters in orize haven, die 13.452.27 besomden, waartegenover in Januari 1932 in 't geheel geen Deensche kotters waren verschenen. Tenslotte was het bedrag van consignatie-zendingen dit jaar aanzienlijk hoo ger. De gespecificeerde omzet-eüfers luiden als volgt: 83 stoomtrawlers 230.851.13; 200 motorlog- gers 187.469.43; 137 motorkustvisschers 28.828.73 22 open booten 157.68 2 Duitsche stoomtrawlers 3.220.54 2 Duitsche motorkot- ters 685.07; 1 Belgische motorkotter 270.40; 13 Deensche motorkotters 13.452.27 3 Engel - sche stoomloggers 7.379.51; 33 stoombeugers 31.983.35; Consignatiezendingen 70.705.59; totaal 575.003.70. Konnersreuth is een dorpje van internationa le vermaardheid geworden, sinds Therese Neu mann haar wonderhjke ziekte-verschy'nselen heeft gekregen. Veel is er over de gestigmati seerde geschreven, getwist en gesproken, zoowel door katholieken als door ongeloovigen. Het is daarom niet te verwonderen, dat de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" haar le den ook op dit gebied wilde voorlichten. Het bestuur noodigden echter niet den eersten den besten lector uit, maar kapelaan Helmut Fahsel uit Beriyn, die meer dan tachtig dagen in Kon nersreuth verbleef en daar een schat van fei tenmateriaal verzamelde. Dat het onderwerp belangryk geacht werd, bleek wel uit de opkomst van de leden. De Jansweg-Schouwburg was gisteravond geheel gevuld, toen de voorzitter, Mr. F. Vorstman, den spreker met een pittig woord inleidde. Kapelaan Fahsel ging by zyn voordracht van twee bronnen uit. Ten eerste van de bron zy- ner eigen ervaringen: hy was oor- en oogge tuige van talnjke mystische gebeurtenissen en uiteriykheden van de gestigmatiseerde. Ten tweede van de bron zyner eigen weten schap, van de veeljarige studie in de christe lijke mystiek, zoodat hy voor de bygewoonde „wonderlijkheden" verklaring door het verstand had, waardoor het geheele gebied der mystiek belicht werd. De gebeurtenissen te Konnersreuth zag spre ker ook in het licht der kritiek en hy schetste het onderscheid tusschen ziekte, occulte en pseudo-mystische verschynselen. Stigmata, voedsel-weigering, extasen en visioenen werden door spreker diepgaand onderzocht. Veel wat spreker vertelde was inderdaad Uit andere lezingen en geschriften reeds tot ons gekomen, maar het zeer persooniyk karakter van de mededeelingen, welke kapelaan Fahsel deed en de wei-verzorgde wyze, waarop hij deze voordroeg, maakten den avond niettemin tot een groot en leerzaam genot. De spreker behield zich een uiteindeiyk oor deel over den aard van hetgeen zich te Kon nersreuth afspeelt voor, uitte echter wel den wensch, dat gevolg zou worden gegeven aan het verzoek om Therese Neumann in een kli niek op te nemen, teneinde het wetenschappe- ïyk onderzoek naar haar gebrek aan behoefte tot voedsel volkomen te doen zyn. Vooruitloopend op alles mag echter wel wor den gezegd, aldus spr., dat het toch minstens zeer merkwaardig genoemd mag worden, dat iemand zich offert en ïyden wil ten bate van anderen, om door haar ïyden een kanaal te vormen, waardoor Christus' genade gemakke- ïyker een evennaaste kan bereiken. Hiervan gaf de gewyde spreker, die een zeer aandachtig gehoor had, vele en treffende staaltjes. Nadat spreker zyn lezing beëindigd had, kon den de aanwezigen vragen stellen. Daarvan werd door eenige leden gaarne gebruik ge maakt. Allereerst stelde men de vraag: Komt mysti- ca ook by niet-Katholieken voor? De lector antwoordde, dat gevallen als „Kon nersreuth" met stigmata en andere ongewone verschynselen by niet-katholieken niet voor komen. Als kerk, die volheid van waarheden vertegenwoordigt, heeft de R. K. Kerk ook de glans der Goddehjke genade, die afstraalt in gevallen als wy thans met Tlierèse Neumann beleven. De tweede vraag luidde: Kunnen uit de vi sioenen van Therèse Neumann ook aanvullen de bijzonderheden op de H. Schrift worden sa mengesteld? Antwoord: Principieel „neen". De visioenen behoeven niet een historisch juist beeld te ge ven. Op een derde vraag, de over het „Urineon- derzoek" handelde, antwoordde spreker, dat dit niet op zyn terrein ligt, daar hy zyn lezing uitsluitend gebaseerd heeft op de vrucht van eigen waarneming. Het was half twaalf toen de voorzitter de by eenkomst sloot. Men heeft een rükdom van kennis over het mysterie dezer dagen opge daan Voor den Haagschen Politierechter stonden terecht P. W. de V. en J. W. B., timmerlieden te Haarlem, zy maakten deel uit van een troep van omstreeks 500 wielryders, die op weg was van Haarlem naar Den Haag, om daar een demonstratie by te wonen. In de Beeklaan te Noordwyk zouden zy den automobilist N. F. M. mishandeld hebben omdat hy door den stoet wilde ryden. Getuige M. verklaarde, dat er een hiaat in de colonnes was, waarvan hy gebruik wilde maken. Verdachten zeiden, dat de heer M. provocee- rend is opgetreden, zy ontkenden de ten laste gelegde mishandeling. De officier meende, dat men wel mag pro testeeren, maar niet op de wyze zooals ver dachten dat deden, n.l. door handtastelyk op te treden. Gezien pertinente getuigenverklaringen, eischte hy wegens geweldpleging in vereeni ging 1 maand gevangenisstraf voor ieder. De veroordeeling luidde: 1 maand voorwaarde- ïyk met 3 jaar proeftyd. Neem dan voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die Volgons recept van Apotheker Dumont De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmor gen weer twee chauffeurs veroordeeld, die een doodeiyke aanryding veroorzaakten. De 30-jarige vrachtrijder J. D. te Haarlem zat in den avond van 24 October jl. dronken achter het stuur, waardoor hij in de Anthoniestraat de 73-jarige J. Raaphorst tusschen een muur knelde, ten gevolge waarvan deze overleed. De Officier van Justitie eischte wegens dood door schuld negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte tot ne gen maanden gevangenisstraf met een jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen. Een 36-jarig chauffeur te Scheveningen be stuurde op den Vogelenzangseheweg te Bloe- mendaal een touringcar. Doordat hy een dienst- week van 112^ uur achter den rug had, was hij vermoeid en manoeuvreerde plotseling verkeerd met zijn wagen. Een 22-jarige jongeman uit IJmuiden werd daardoor van zijn rywiel geslin gerd en was spoedig dood. De Officier van Justitie eischte een hechte- nisstraf van zes weken. De verdediger wees op de slechte arbeidsbepalingen in dit bedrijf. De rechtbank veroordeelde den chauffeur tot een maand hechtenis, waarby de werktyden van dit soort chauffeurs door den rechter ge laakt werden. Drie Beverwyksche stucadoors bekogelden op 2 Juni jJ. een auto met werkwilligen, die van de Velserpont afkwam, met steenen, waardoor alle ruiten braken. Hoewel verdachten ontkenden, eischte de Officier van Justitie voor ieder een maand gevangenisstraf. De rechtbank achtte het bewezene niet straf baar en sprak verdachten vry. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft ern adres gezon den aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het ingediende ontwerp van wet tot heffing eener Weeldeverteringsbelasting. In dat adres deelt de Kamer mede, dat harerzyds tegen de invoering van een dergelyken maatregel over wegende bezwaren bestaan. De invoering van dezen wettelijken maatre gel zal ongetwyfeld leiden tot verhooging der lasten voor industrie en handel. De Kamer moet daartegen ernstig bezwaar maken en is van meening, dat op dit oogenblik iedere maat regel achterwege gelaten moet worden, welke de toch r» zoo moeilijke positie van het be drijfsleven nadeelig zou kunnen beïnvloeden. De prysverhoogende werking dezer wettelyke voorziening zal daarben ongunstig werken op de pogingen, die van vele zyden zijn gedaan om te geraken tot verlaging van productiekosten. De gunstige werking van den tot dusverre door- gevoerden rationaliseeringsarbeid zal door een dergeiyke heffing ongedaan gemaakt worden en de voordeelen daarvan zullen door den fis cus worden opgeëischt. Als gevolg eener dergelijke belasting, die by de bron geheven zal worden, is vermeerdering van werkloosheid te vreezen. Vastlegging van meer bedrijfskapitaal in voorraden is noodig. Het industrieele bedrijf zal den eersten stoot moeten ontvangen, maar indirect zal het mid- denstandsbedrijf aan deze belasting medebeta- len, omdat tal van artikelen waarvoor het de belasting reeds heeft betaald, allicht onver kocht biyven. De administratieve contróle op de naleving en dé uitvoering der wet zal groote kosten met zich brengen. Artikel 9 zal in verband met de gewenschte controle slechts ten deele behulp zaam kunnen zijn, want al die ondernemingen, die niet in het Handelsregister staan inge schreven, kunnen moeilyk nagegaan worden. Hoe het buitendien mogelijk zal zijn, zonder de opbrengst dezer heffing grooteudeels in ge vaar te brengen, voldoende contróle aan de grenzen uit te oefenen, is de Kamer niet dui delijk. Deze bezwaren van algemeenen aard zyn voor de Kamer voldoende aanleiding, om de Tweede Kamer te verzoeken, goedkeuring aan dit Wetsontwerp te onthouden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft met groote be langstelling kennis genomen van het verzoek schrift van den Raad van Toezicht en Disci pline der Orde van Advocaten in het Arrondis sement Haarlem d.d. 20 Januari 1933, betref fende rechtsgebied rechtbank Haarlem en met den inhoud van bedoeld schryven kan zy zich volkomen vereenigen, naar zy in een adres aan de Tweede Kamer mededeelt. Men dient niet uit het oog te verlieaen, dat het Arrondissement een historisch gegroeid ge bied is, 'waarin de praktijk der rechtsbedeeling zich in den loop der jaren volkomen heeft we ten aan te passen aan de daaraan gestelde eischen. Industrie en handel hebben daarvan de voordeelen ondervonden. Uit dien hoofde moet de Kamer ernstig be zwaar maken tegen de kunstmatige verbrokke ling van het bovenstaande rechtsgebied, waarin een tot bevrediging der belanghebbenden goed functionneerende rechtsbedeeling dreigt in ge vaar te komen, zonder dat van eenige noodza kelijkheid der verandering blijkt. Mocht voorts de in de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot nieuwe vast stelling van het rechtsgebied en de zetels der Rechtbanken en Kantongerechten verborgen gedachte verwezenlykt worden, waarby de op heffing van het arrondissement Haarlem en der Rechtbank te dier stede is gedacht, dan zal bovengenoemd bezwaar nog sterker spreken. Industrie en handel in Haarlem en hare directe omgeving bewijst men toch zeker geen dienst met vertraging der rechtspraak, die de opheffing der Haarlemsche Rechtbank zonder twijfel ten gevolge moet hebben. De nadeelen, aan de voorgestelde grenswijzi gingen verbonden en de eventueele moeilykhe- den, die in de toekomst voor industrie en han del te vreezen zijn, geven de Kamer voldoende aanleiding de Tweede Kamer te verzoeken aan deze grenswijzigingen, ten aanzien van het arrondissement Haarlem, goedkeuring te ont houden. Zaterdag 4 Februari a.s. zal de Amsterdam sche Tooneelvereeniging, dir. Alb. van Dalsum en Defresne, in bovengenoemden schouwburg "n populaire voorstelling geven van „De Comedie van het Geluk" met Van Dalsum en Charlotte Kohier in de hoofdrollen. Er zal op Zondag 5 Februari door „Het Schouwtooneel", dir. Adr. v. d. Horst en Jan Museh, één enkele voor stelling worden gegeven van „De baas in huis", met Jan Musch in zyn bekende creatie van Cyrus. Onlangs werd het bedenkelijke feit gesig naleerd, dat in het Limburgsche een groepje van drie personen bestemd, welk groepje tegen een zeker percentage van de uitgekeerde verzekeringssom, huizen en boerde rijen in brand stak op bestelling. Niet ten on rechte noemde men deze ontaarding van zeden en verslapping van geweten een erger tijdsverschijnsel dan de malaise en de krisis. Ook vroeger kwam corruptie voor, doch men was er zich dan van bewust, verkeerd te doen en men schaamde zich er voor. Tegenwoordig is dit blijkbaar niet meer het geval. Een nieuw staaltje van deze mentaliteit gaven het vorig jaar de gezworenen van een Friesch Water schap te aanschouwen, die met voorbedachten ïfide in hun vergadering eerst hun secretaris ontvanger ontsloegen om hem terstond daarna weer te benoemen in dezelfde functie. Uit een onderzoek, dat Gedeputeerde Staten van Fries land instelden, bleek, dat beide handelingen geschiedden volgens een tevoren beraamd plan, met het vooropgezette doel, door het ontslag den secretaris-ontvanger in het genot van pen sioen te stellen en hem daarna door de her benoeming boven het pensioen de jaarwedde te doen genieten, verbonden aan de betrekking, waarvoor hy ook pensioen ontving!! Geen enkel van deze vooraanstaande mannen gevoelde in dit „handigheidje" blykbaar een greintje kwaad en de functionaris zelve zag er zeker geen been in, zich op dergelijke wijze te verrijken ten koste van anderen. Gedeputeerde Staten hebben thans ingegre pen en het her-benoemings-besluit niet goed gekeurd, zoodat de man, wien men een onwet tig douceurtje wilde toestoppen, er een schade- postje door krygt. Hiermede schynt aan deze beschamende historie een einde te zyn geko men. Wat zeer jammer is. Er moet toch bepaald aan onze strafwetten iets haperen, als zulke vrijmoedige pogingen, gelijk hier gesignaleerd, niet strafbaar zyn. Iemand, die een ander een handje helpt by verduistering, komt van een koude kermis thuis. De Friesche gezworenen schuiven er met een moreele vernedering tusschen door. Toch is er volgens ons rechtsgevoel niet veel verschil in misdrijf en medeplichtigheid! De Haagsche Kraanvogels moeten zwijgen, maar de Haarlemsche hondjes mogen blyven blaffen! De Haarlemsche Rechtbank heeft n.L hedenmorgen uitspraak gedaan in een princi- pieele kwestie. Aan de Regentesselaan te Haar lem ligt de Kennel „Haerlem". Daar blaffen natuurlyk honden en een overbuur van dit pen sion beklaagde zich by den rechter, omdat hy last van de beesten had. De kantonrechter ver oordeelde den eigenaar van den kennel tot 50 et, boete, omdat hy meende, dat hier burenge rucht aanwezig was. De Officier van Justitie eischte in hooger be roep vrijspraak. De verdediger, mr. F. A. By- voet, betwistte artikel 68 der Alg. Politieveror dening. De Kennel ligt niet in de bebouwde kom, dus is dit artikel niet van toepassing. De Rechtbank sprak verdachte vrij, waarbij zy overwoog, dat het bewijs niet voldoende is te noemen. Men schryft ons: De R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" heeft voor haar eerstvolgenden dona teursavond in studie genomen het blijspel „Drie wyze gekken," naar het Eugelseh van Austin Strong. Men zal zich herinneren, dat deze vermake- lyke comedie geruimen tyd op het repertoire heeft gestaan van „Het Schouwtooneel," by welk gezelschap het stuk vele succesvolle op voeringen beleefde. De regie is wederom in handen van den heer Herman Moerkerk, terwyl ook ditmaal eenige dames een gast-rol zullen vervullen Om aan veler wenschen tegemoet te komen heeft het bestuur van Alberdingk Thym" een betere regeling getroffen voor het plaatsbespre ken. Op den plattegrond van de zaal zullen alle rangen afzonderlijk worden verdeeld in drie groepen, A. B. en C. Op den dag der uitvoering is er voor groep A. plaatsbespreking van 1011 uur, voor groep B. van 11—12 uur en voor groep C. van 121 uur. Op deze wyze maakt het wei nig of geen verschil, bij welke groep men wordt ingedeeld, daar elke groep slechts keuze heeft uit een gelijkwaardig deel der zitplaatsen voor elk der rangen. Bovendien zullen, om elke kwes tie te vermyden, by volgende uitvoeringen de groepen worden verwisseld, zoodat b.v. een vol gende maal groep B. het eerste uur krijgt. Voorts zal er, naar aanleiding van enkele klachten, streng op worden gelet, dat door één persoon niet meer dan vier plaatsen worden besproken. Het bestuur vertrouwt, dat deze re geling waarbij ook het afhalen der z.g. volg nummers geheel vervalt een bevredigend re sultaat zal hebben. Het spreekt vanzelf, dat ook by deze methode niet iedereen een even goede plaats zal krijgen: het blyft ook in dit geval: Wie 't eerst komt Wel wordt echter met deze regeling voorko men, dat de eersten onmiddellijk beslag kun nen leggen op de beste plaatsen, terwijl teleur stellend wachten en opeenhooping van gega digden zooveel mogehjk wordt vermeden. Het bestuur verzoekt dan ook dringend om aller medewerking, door zich niet vóór het vastge stelde uur op de toegangskaart vermeld naar den schouwburg te begeven. De opvoering van „Drie wijze gekken" 2al plaats hebben op Maandag 27 Februari. Nieu we donateurs gelieven zich alsnog spoedig aan te melden by den heer Jan Leeflang, Nagt- zaamstraat 36, of by den heer F. Duyn Sr, Jansstraat 16, telef. 11658. Vooral voor een cor recte groep-indeeling is het noodzakelyk, dat met opgave van nieuwe donaties niet wordt ge wacht tot enkele dagen vóór de uitvoering. Deze uitvoering is, zooals gewoonlijk, uitslui tend toegankelyk voor donateurs. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden van een collecte in deze gemeente, op Maandag 6, Dins dag 7, Woensdag 8, Donderdag 9 en Vrijdag 10 Februari as.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5