Hard optreden tegen de K.P.D. m Jid im&aal van dan daa w Het Heilig Jaar MANCHESTER GUARDIAN WEEKLY I HET I I GROOTE I AVONTUUR OVERAL VLOEIT BLOED DE CONFERENTIE OVER DE SCHULDEN SPROKKELMAAND ENGELAND EN PERZIE ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN Die goeie ROBINSONschoen voor Vader en Zoon •ehMOTORRUWIEL •NTOOMSTEUING 27JANUARI - 5 FEBRUARI. If you are interested in England 1 READ THE I GUARDIAN BUILDING - MANCHESTER - ENGLAND f DONDERDAG 2 FEBRUARI In Pruisen en Thiiringen zijn alle communistische demonstraties verboden Karl Lïebknecht-huis bezet Hevige vechtpartijen ......AMSTERDAM Engeland zal te Washington het schuldenprobleem niet met een of ander econ. vraag stuk verbinden Blijf dan maar thuis" zegt Borah Personeelwijzigingen bij de Rijksweer Goede Vrijdag als Zondag? Voorloopig accoord inzake het olié-conflict TREINAANSLAG IN IERLAND Geschil voor Den Haag Omtrent Duitsche minderheid in Polen \Een goede \geldbelegging i Send your subscription to the Publisher AANGIFTE MOETOP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL BERLIJN, 2 Febr. (V. D.) Naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan had de Aeroclub van Duitschland gisteren een feestavond georgani seerd, waar rijksminister en rijkscommissaris voor de Luchtvaart Goering een redevoering Uitsprak. Het nieuwe kabinet, aldus Goering, heeft in Zijn eerste zitting met algemeene stemmen en ondubbelzinnig den wil tot uiting gebracht de Duitsche luchtvaart het uitgebreide financieele kader te geven, dat haar in het belang voor de veiligheid des volks toekomt. Het gaat er om in het binnenland het bestaande uit te breiden, de verscheurde kracht des volks in de luchvaart tot gemeenschappelijken arbeid aan een te lasschen en in het buitenland de boeien los te maken, die de Duitsche luchtvaart nog belemmeren. De voornaamste taak van de nieu- tve functie is ia herinnering aan de talrijke doode kameraden ook in het vliegen een Duitschland van eer, waardigheid en vrijheid te scheppen, dat weer opstaan moge, gelijk het eens geweest is. „Ik wensch," aldus vervolgde Goering, „dat de vrede gedijen moge, doch moet constateeren, dat de andere volkeren dat, wat zij van Duitschland geëischt hebben, tot dusverre niet, gelijk zy het beloofd hebben, eveneens gedaan hebben. Geëischt moet worden, dat de andere mogendheden zelve ontwapenen. Het gaat ech ter niet om de kwestie her- of ontwapening, maar het gaat om de veiligheid van het Duit sche volk, die boven alles moet staan. Gelijk inzake de rechtsgelijkheid in de lucht niets be reikt is, zoo kunnen wij ook niet de waarde volle technische, evenals de Duitsche uitvindin gen ter beschikking stellen van de geheele we reld. Eerst wanneer de andere landen, zooals Italië dit gedaan heeft, den eisch tot rechts gelijkheid hebben erkend, kunnen wij voor hen onze fabrieken en laboratoria weer openen." Een der voornaamste taken noemde Goering ten slotte nog het bevorderen van de vliegsport. Naar van welingelichte zijde verluidt, zijn van centrale instantie aan alle subalterne organen Van Pruisen bepaalde richtlijnen toegezonden, welke de kwestie van verboden der communis tische demonstraties in het algemeen regelen. Men neemt aan, dat dit practisch de uitbreiding van het demonstratieverbod op geheel Pruisen beteekent. De door rijkskanselier Hitier gisteravond voor gelezen oproep van de rijksregeering is in Ame rika met groote belangstelling aangehoord. Vooral trok het vierjarenplan de aandacht, in verband met het feit, dat ook Roosevelt een sa neering van den landbouw op zijn program heeft staan. De dagbladen wijden veel ruimte aan de gebeurtenissen in Duitschland. BERLIJN, 2 Febr. De leider der Duitsch-na- tionale Volkspartij Dr. Hugenberg heeft, naar de Berlijnsche ochtendbladen melden, na de mededeeling over de ontbinding van den Rijks dag de leiders der Duitsch-Nationale Volkspartij bijeengeroepen om een partijcongres, dat op 12 Febr. te Berlijn zal worden gehouden* BERLIJN, 2 Febr. (V:D.). Rijksminister Goe ring heeft in zijn functie van Rijkscommissaris voor het Pruisische Ministerie van Binnenland- sche Zaken een demonstratieverbod voor de Communistische Partij en haar neven-organi saties in geheel Pruisen uitgevaardigd, dat ter stond in werking treedt. BERLIJN, 2 Febr. (W.B.) Hedenochtend omstreeks elf uur (plaatselijken tijd) heeft de politie het hoofdkwartier van de Communisti sche partij te Berlijn, het Karl Liebknecht Huis bezet. Zij onderzocht alle lokalen van het ge bouw. Op het oogenblik wenscht de politie nog geen nadere mededeelingen te doen. demonstratieverbod voor de K. P. D. en haar neven-organisaties uitgevaardigd. Ook alle open bare oefeningen van de Communistische partij zijn verboden. Bovendien blijft het voor Thu- ringen geldende ve rbod van alle demonstraties, die jpich tegen de Rijksregeering richten, ge handhaafd. Tegen middernacht ontstond op de Kirchplatz te Charlottenburg een vechtpartij tusschen Communisten en een troep Nationaal-Socialis- ten, waarbij de Communist Paul Schultz in den arm en in den rug werd gestoken, waarbij hij zoo ernstig gewond werd aan de ruggegraat, dat hij kort na aankomst in een ziekenhuis overleed. Een tweede communist werd lichter gewond. Een politie-patrouille, die een honderd tal meters van de plaats van de vechtpartij ver wijderd was, verklaarde nog slechts de beide gewonden en eenige getuigen op de Kirchplatz te hebben gezien. Tegen kwart over een drongen vier gewa pende mannen het kunstenaarslokaal de „Lun- che" in de Eislebenerstrasse te Charlottenburg binnen. Zij losten vier revolverschoten en dwon gen de aanwezigen het lokaal te verlaten, waar bij een persoon gewond werd, terwijl de ruiten van het lokaal werden vernield. In den afgeloopen nacht ontstond op de Cle ver Platz te Dusseldorf een vuurgevecht tus schen Communisten en vah een vergadering terugkeerende Nazi's, waarbij drie Communis ten zwaar gewond werden en naar een zieken huis moesten worden overgebracht. De van Na- tionaal-Socialistische zijde gegeven lezing, dat de Nazi's door de Communisten zouden zijn overvallen, klinkt, gezien het resultaat van de vechtpartij, vrij onwaarschijnlijk. De na afloop van den fakkeloptocht Maan dagavond in een gevecht met de communisten gesneuvelde politie-wachtmeester en de leider van de S. A„ Zauritz en Maikowski, zullen te zamen worden ter aarde besteld. De begrafenis zal een groote demonstratie in de straten van Berlijn worden; de lijken zullen vermoedelijk in den Berlijnschen Dom worden opgebaard. £11111111111 lllllllll!L= GEOPEND VAN I0v.m.-5n.m. SN VAN 8nm-I0nm SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. n.m. 99 BERLIJN, 2 Febr. (V. D.) Heden wordt een uitgebreide lijst van wijzigingen in de personeel- bezetting, promoties en ontslagen bij de Rijks- weer gepubliceerd. Tot luitenant-generaal wor den bevorderd de leider der infanterie Generaal- Majoor Von Roques en de Inspecteur der Mo torbrigaden Lutz. Een zevental oversten worden bevorderd tot generaal-majoor, een aantal ka piteins tot oversten, terwijl ook eenige com mando's nieuw worden bezet. WEIMAR, 2 Febr. In aansluiting op het Prui- Üsche demonstratieverbod heeft ook de Thu- ringsche regeering met ingang van heden een WASHINGTON, 2 Febr. (Reuter). Volgens de berichten, welke hier zijn ontvangen, ver klaarde Neville Chamberlain aan een lunch van Amerikaansche dagbladcorrespondenten, dat het concept van de Biritsche concessies tot compensatie van de verminde ring der oorlogs schulden niet door de Britsehe regee ring was opgesteld. De regeering is van oordeel, dat de schuldenovereen komsten geen ge wone verhouding tusschen schuld- eischer en schul denaar beteekenen, doch dat een her ziening van de lang is zoowel van schuldeischer als van schulde naar. Chamberlain Neville Chamberlain verklaarde, dat Engeland niet tot den gouden standaard zal terugkeeren voordat een aantal voorwaarden zijn vervuld. Engeland zal deelnemen aan de schuldenconfe rentie te Washington met het vaste voornemen het schulden vraagstuk niet met een of ander economisch probleem te verbinden. In verband met deze laatste opmerking ver klaarde senator Borah, dat, indien het Enge land ernst is met deze verklaring, er tijd en geld gespaard kan worden door de conferentie niet te laten doorgaan. Borah is van meening, dat het in het belang van alle landen is de verschillende economische problemen tegelijkertijd op te lossen. WARMSPRINGS, 2 Febr. (Reuter). Roose velt en senator Huil hebben een plan uitgewerkt om over de geheele wereld de tariefmilren te verlagen en de valuta te stabiliseeren in ruil voor de verlaging der oorlogsschulden. ROME, 1 Febr. (Reuter). Een met het Va- ticaan bevriend agentschap meldt, dat er stre vingen gaande zijn, om den a.s. Goeden Vrijdag algemeen als Zondag te vieren. Men wil aldus den zin van het jubeljaar ter eere van den Ver losser, welke aan het komende Heilig Jaar ten grondslag ligt, duidelijk naar voren brengen. Januari heette louwmaand, Maar de maand was lang niet lauw! Nu nog krijg j' een kippenhuidje 1 Als je denkt aan al die kou! Februari is wat anders, Deze maand is trait d'union Tusschen uiinterneus en -voeten En de zachte lente-zon! Deze maand houdt zich gewoonlijk Altijd maar zoo tusschen-in: Van de kou het laatste snufje, Van de lente het begin! Goed beschouwd is Februari Voor geen enkel ding beroemd. En om toch maar iets te zeggen Wordt zij sprokkelmaand genoemd! f Dus men maakte Februari Uit een tactisch oogpunt kort; Iets, waarom ze, van de maanden, Nog het meest bewonderd wordt!! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) I rli li ui i li tl i li i li 111 tl i li Ii ii in til M111 li in ril 11 ii n i inn li i ii ii i fi 111 n i li im i iït GENÈVE, 1 Febr. Tengevolge van de tus- schenkomst van Benesj, den rapporteur van den Volkenbondsraad, welke het geschil tusschen Gr.-Brittannië en Perzië in zake de opzegging der oliecommissie heeft behandeld, is voorloopi- ge overeenstemming bereikt. Verklaard wordt dat het ontwerp-verzoeningsverdrag Donderdag of Vrijdag aan den Raad zal worden voorge legd. Directe onderhandelingen tot hernieuwing der concessie zullen worden begonnen. DUBLIN, 1 Febr. (Reuter.) De eenige trein, welke niettegenstaande de staking in Noord- Ieriand van Dublin naar Belfast vertrok, is nabij Dundalk ontspoord, doordat de rails wa ren weggenomen. Een conducteur werd gedood, de machinist, de stoker en drie reizigers werden gewond. De locomotief en drie wagons stortten in GENÈVE, 1 Febr. (V. D.) In de Woensdag ge houden zitting van den Raad van den Volken bond heeft de Duitsche vertegenwoordiger, ge zant von Keiler, medegedeeld, dat de Rijks regeering in verband met het mislukken der onderhandelingen besloten heeft de kwestie der Duitsche minderheid in Polen met betrekking tot de Poolsche „Agrarreform" voor te leggen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. Robbie haalde zijn cricket bat te voorschijn, dat door Freddy gemaakt was uit een oude kist, en den cricket bal, dien Ivy gefabriceerd had. „Nu gaan we cricket spelen, en ik zal 't eerst aan bat zijn, om jullie te laten zien, hoe of het moet." Topsy bowlde, en Robbie sloeg den bal zoover weg, dat ze hem met hun drieën moesten gaan zoeken. Ze von den hem vastgeprikt aan een van de puntige boomen. „Wacht maar," zei Robbie, „ik zal hem er met mijn bat afslaan." Maar toen Robbie zijn bat omhoog hief, kwam die ook terecht in de scherpe punten van den boom en bleef daar hangen. „Nu zijn we alles kwijt," riep Robbie uit. „Hoe moeten we nu cricketspelen?" „Dat kan hier toch niet, bij deze ge vaarlijke boomen," zei Ivy. „Ik heb nog nooit zulke vervelende boomen gezien," zei Robbie, die heel boos was. „Ja, je kunt de boomen niet uit zoeken, als je schipbreuk lijdt op een eiland," zei Ivy. (Morgenavond vervolg) illem Verkoren was een knappe, jonge man en z'n manieren waren even in nemend als z'n uiterlijk. Maar in onze koude zakenwereld is dit niet voldoende om carrière te maken. Z'n inkomen bedroeg slechts twee duizend gulden, terwijl z'n vader hem niets had nagelaten dan een onbevlekten naam en een in Atjeh verworven eeresabel. Tot overmaat van ramp werd hij verliefd op zich zelf niets ongewoons voor een jongen man op de dochter van een Indischen nabob en ofschoon z'n liefde beantwoord werd, waren beiden het er over eens, dat deze niets van een huwelijk met zoo'n armen candidaat zou willen weten. Ze bespraken allerlei soort plannen maar Amélie bleef ten opzichte van haar va- der's gezindheid zeer sceptisch gestemd. „Papa," zei ze, „wil, dat we allen goede hu welijken doen, en sinds Mina, m'n oudste zuster met een schatrijken jonkheer getrouwd is, ver wacht hij, dat ik minstens met een schatrijken koopman zal trouwen." Tegen alle hoop in, bleef Willem echter hopen, totdat Amélie op een dag dat hij haar op de tennisbaan ontmoette, hem ruw uit z'n geluks- droom deed ontwaken door de mededeeling, dat haar vader, die voor z'n zaken nog steeds in Indië had moeten verblijven, eensklaps op reis was gegaan naar Holland en nu wel een wakend oog op z'n dochter zou houden. Het zou in de naaste toekomst nu voor Verkoren onmogelijk zijn, b(j z'n meisje aan huis te komen, zooals hij twee of drie maal in de week gewoon was te doen. Gedurende de volgende weken zag Willem z'n meisje slechts een paar maal in haar loge in den schouwburg en moest hij zich tevreden stellen met een knikje van verstandhouding op verren afstand. Z'n eenig vertier bestond nu in het op en neer wandelen langs Amélie's huis in de hoop haar aan het venster te zien. Op een avond, dat hij de hoop had opgegeven haar nog even te aan schouwen en spijtig de straat overstak, ont snapte hij nog juist aan het gevaar door een voorbij snorrenden auto te worden aangereden Niet zoo gelukkig echter was een oude straat veger. Deze werd door een der spatborden ge grepen, opzij geslingerd en op den grond ge worpen. Willem vloog op den ouden man toe, trachtte hem weer op de been te helpen, doch vond hem niet in staat verder te gaan. Hij riep dus een taxi aan en reed met hem naar z'n jonggezellenwonmg, die een kwartier van de plaats van 't onheil verwijderd was. De oude man had de knie een weinig bezeerd en zag er zeer ontdaan uit. „Dat moet toch onaangenaam werk zijn, om zoo in weer en wind de straat te vegen," begon Verkoren om hem wat op z'n gemak te zetten. „Ja," zuchtte de oude. „Verdien je daar nu een flink daggeld mee?" vroeg Verkoren verder. „Niet de moeite waard." „Hoeveel heb je vandaag wel verdiend?" „Niemendal," antwoordde de oude stakkerd, „met dit mooie weer is er weinig te doen." Hij zag Verkoren's smaakvol gemeubeld ap partement dens rond en zuchtte: „Het moet toch wel heerlijk zijn zoo'n rijke, jonge man als u te wezen." „Maar," lachte de aangesprokene, „ik ben in 't geheel niet rijk. Hij had schik in den ouden man, die zich bij hem zoo op zijn gemak scheen te gevoelen. „Mijn inkomen bedraagt slechts een paar duizend gulden in 't jaar, en dat is zooveel niet." „Maar dat is ook niet wat men arm noemt," antwoordde de straatveger. „Och," hernam de jonge man, „zoolang men vrijgezel is, gaat het wel, maar als men trouw plannen heeft, dan ziet de toekomst er slecht uit." En tot z'n eigen verwondering, begon hi.i den ouden man van z'n liefde zonder vooruit zicht te vertellen. Inmiddels zette hij z'n ongewonen gast een kop koffie voor, zoodat deze na eenigen tijd van den schrik bekomen en voldoende uitgerust, op stond en den vriendelijken jongen man bedank te voor diens welwillende gastvrijheid. „Hier," je hebt vandaag niets verdiend en zult morgen misschien nog te stijf zijn om je werk te doen," zei Verkoren en drukte den armen straatveger, ondanks diens tegenstribbe len, een bankje van tien gulden in de hand De oude man dankte hem herhaalde malen ei. verliet, voorzichtig de trap afdalend, de voor hem zoo gastvrije woning. Willem Verkoren stak# een sigaret op en mompelde: „Deze week niet naar den schouwburg. Enfin, daarom niet getreurd; de oude stumperd zal wel een beter gebruik van 't geld maken, dan ik zou gedaan hebben." Toen Verkoren den volgenden morgen z'n post nazag, vond hij daaronder een brief van den vader van Amélie, die hem verzocht dien middag tusschen drie en vijf even bij hem aan te komen. „Daar heb je t al," mompelde hij„de oude rijkaard heeft zeker van m'n ver houding tot z'n doch ter vernomen en zal me nu allen ver- deren omgang verbieden. In elk geval ga ik er heen. Dan maak ik ten minste kennis met hem." Hij meldde zich om half vier aan de impo sante woning van den rijken tabakshandelaar en werd tegen z'n verwachting en tot z'n groo te vreugde direct in de kamer binnengelaten, waar Amélie zich bevond. „O Wim," riep ze, terwijl ze hem om den hals vloog, „wat heb je toch tegen vader gezegd?" „Tegen je vader gezegd?" vroeg de jonge man, verbaasd; „ik heb je vader nooit gezien." „Hoe kun je dat zeggen? Hij kwam gister avond thuis en praatte over niemand anders dan over jou. Hij heeft me een heel verhoor doen ondergaan. Ik moest wel bekennen, dat ik je lief had en dat je geen cent bezat. In plaats van woedend op te stuiven, zat hij in zich zelf te grinniken. Eindelijk ging hij naar zijn kamer, waar hij een brief schreef, dien hij mij verzocht je van middag te geven." Ze overhandigde Willem een brief en barstte in lachen uit over het verbaasde gezicht dat hü zette. Met bevende vingers scheurde hij de en veloppe open. „Nu Wil, wat schrijft vader? Lees op!" En langzaam las hij: .Mijnheer Verkoren, als je er geen bezwaar* in hebt om de dochter van een ouden straatveger te trouwen, zal die oude straatveger zeer verheugd zijn, je als z'n as. schoonzoon te begroeten. Hij zal dan tevens in de gelegenheid wezen uw bankbiljet van tien gulden zoo voordeelig mogelijk te beleggen, op dat het u een behoorlijk inkomen verzekert." „De straatveger!" riep Verkoren, „welke straatveger?" „Deze, die u hier voor u ziet. mijnheer Ver koren," klonk op eens een stem, die hij meende te herkennen. Een portière werd opzij gescho ven, en daar stond, naar den Iaatsten smaak gekleed, z'n kennis van den vorigen avond. Met uitgestrekte hand kwam hij Verkoren tegemoet en zeide: „Geef mij de hand, jonge man. Het doet me veel genoegen je te hebben leeren kennen. Je moet weten, dat ik mijn loopbaan als straat veger begon en deze zonder de hulp der Voor zienigheid, als zoodanig zou geëindigd hebben. Nu op het toppunt van m'n voorspoed, kwam het verlangen bij me op, mij eens te laten schil deren als straatveger. Ik ging daartoe naar den kunstschilder hier dicht bij en kwam daar juist vandaan, toen mij-het ongeval trof, waarbij je je goede zorgen aan mij besteedde. Ik stel de tien gulden, die je mij gaf, evenzeer op prijs als een arme straatveger dat zou gedaan heb ben. Ik heb het een en ander over je gehoord van m'n dochter en ook van je zelf en ik durf haar met een gerust hart aan je foevertrouwen. Als je lust hebt bij mij in de zaak te komen en je toont, dat je de degelijke jonge man bent, dien ik in je zie, dan zal je inkomen spoedig groot genoeg zijn om een vrouw te onderhou den." Een jaar later had het huwelijk plaats tus schen de dochter van den miilionnair Van Mantgem en diens compagnon Willem Verko ren en onder de huwelijkscadeaux bevond zich een schilderstuk, voorstellende „een straatve ger" door den vader der bruid aan het bruids paar geschonken. (Ingezonden Mededeeling) 2iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij It gives a summary of the week's news combined with such expression of liberal thought on British and International affairs as has made the Man- Chester Guardian so highly regarded in contemporary journalism. The Manchester Guardian Weekly is published every Friday and is sent to any address post free f 1 for 12 months for 13s. Od. and the paper will reach you every Saturday morning. Specimen copies will be sent on request. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniimiuimiiiiii^ A 11** op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor f JCfl Xxll€ CLUOTlTIC S ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen OUUU»" verlies van belde armen, beide beenen of beide oogeh f OU»' bij een ongeval met f O Cf) doodelijken afloop bij verlies van een hand f 1 Og oy verlies van een f Cfl bij een breuk van f A fï by verlies van "n I Aduim of wysvinger t/l/»~been of arm tri/»"* een voet of een oog l anderen vinger aiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii PEUILLETON SiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH S3 Met grooten tact hadden de beide geestelijken zich verwijderd. Voor de doodenwake waren alleen de jonge Vrouw en de trouwe dienaren achtergebleven. Mistress Claudia was het lichaam van haren man genaderd en boog zich voorover, hem met de oogen als verslindende om te zien of er in dit onbeweeglijke masker nog eenig spoor van leven te ontdekken viel! De fakir had haar gezegd: „Gij moet blijven hopen tegen alle waarschijnlijkheid, tegen alle mogelijkheid in! a En zoo onderging zij dan de foltering van een verwachting die door niets scheen te worden gewettigd. Men had haar een wonder beloofd! Maar was dat wonder mogelijk, nu zelfs de knapste geneesheeren verklaard: hadden dat graaf de Solignac dood was? In de stad, buiten de koude zwijgende muren der gevangenis heerschte een onbeschrijfelijke opwinding. De verschrikte gijzelaars hadden zich in hun huizen gebarricadeerd. De inboorlingen die de zwarte stad bewonen, waren druk in de weer, blijkbaar de bevelen opvolgende van geheim zinnige agenten, die zich onder hen bewogen. Door de straten patrouilleerden infanterie en cavallerie. Men vreesde voor oproer, en de overheid hield zich gereed om met de grootste gestrengheid in te grijpen. De toestand scheen den militairen bevelheb ber zelfs zóó ernstig toe, dat hij het beslist noo- dig achtte de begrafenis onverwijld te doen plaats hebben, midden in den nacht. De jonge vrouw verzette zich daartegen niet, doch aanvaardde het besluit van den comman dant als een verlossing. Ja, het was maar beter alles aanstonds te la ten afloopen en de pijnlijke plechtigheden niet te laten ontaarden in een bloedig gevecht of moordpartij. Men kwam aan met een doodkist. Marcus en Johnny, die him meester de laat ste droevige eer wilden bewijzen, legden hem daarin neer en weigerden hardnekkig elke hulp van de Engelschen. De directeur der gevangenis, een rechter en een griffier waren by de sombere, plechtigheid tegenwoordig als officieele getuigen. Mistress Claudia, zoo mogelyk nóg bleeker dan haar echtgenoot, rangschikte met bevende hand de satijnen bekleeding rondom het dierbaar stoffelyk overschot, ten einde het te beschermen tegen de schokken en stooten onderweg. En toen alles geëindigd was, knielde zy neder, drukte op zijn voorhoofd een kus, en viel daar na half bewusteloos op een stoel neer. De twee zeelieden, wien thans de tranen over de wangen liepen, bevestigden het deksel op de kist. Op het binnenplein stonden eenige'met paar den bespannen rijtuigen te wachten. De kist werd uitgedragen en vervolgens, na met een zwart kleed bedekt te zijn, ln een brik geschoven, zoodat zy volstrekt onzichtbaar was. Mistress Claudia stapte met de beide boots lieden in het eerste volgrytuig en de geestelyken in het tweede. De groote poort ging wagenwyd open. Zoodra de rijtuigen in natigen draf naar bui ten waren gereden, werden zij geflankeerd door ten eskadron roode lansiers, dat op de straat had staan wachten. De droevige stoet, waarvan het karakter niet aanstonds door de menigte werd begrepen, be woog zich verder in versnelden pas, kwam bui-' ten de stad en sloeg langs'een grooten omweg, teneinde de nieuwsgierigen uit de buurt te hou den, den weg in naar het kerkhof. Dar, verre van het gedruisch der groote stad, heerschte een volstrekte rust en stilte. De kuil, gegraven door Hindoes die voor dit werk gebruikt plegen te worden was reeds ge reed. De kist werd, by het licht van 'n eenvoudige lamp, daarin neergelaten; de aalmoezeniers verrichten eenige gebeden en alles was geëin digd! Maar nu liet de voorgewende flinkheid de jonge vrouw in den steek. Deze vernietigende opeenvolging van gebeur tenissen was sterker dan haar wil, en de waan zinnige hoop, waaraan zij zich ondanks alles eenigen tyd had vastgeklampt, verliet haar nu geheel. Zy slaakte een luiden kreet en viel. als door den bliksem getroffen, in de armen van Marius. Een der doodgravers bood een matras aan om haar daarop neer te leggen en men bracht de zwaarbeproefde vrouw nu naar de hut, waar de Hindoe met zyn huisgezin woonde. Maar deze dappere Amerikaansche was geen vrouw die zich zoo gemakkelijk door haar zenu wen liet beheerschen; zij had in haar nog jeug dig leven wel reeds andere moeilijkheden door gemaakt waartegenover mannen het zouden hebben afgelegd. Een lichte wassching met koud water deed haar weer bykomen, en ai haar geestkracht ver zamelende, was zy weldra zichzelf weer meester. De beide aalmoezeniers die haar gevolgd wa ren, boden haar hunne diensten aan om haar overal heen te leiden waar zij verlangde. Zy bedankte hen en zeide dat zy met haar beide zeelieden niets te vragen had en dat zij op deze plek van rouw en droefenis nog eenige oogenblikken alleen wenschte te blyven. De heeren groetten nu beleefd en keerden te rug naar de buiten bij het hek wachtende rij tuigen. Het was nu ongeveer middernacht. Het oproer dat te Calcutta reeds was be gonnen te rommelen, bedaarde plotseling, De troepen waren naar de kazernes terugge keerd, maar bleven daar geconsigneerd. De volksmenigte, die nog pas blijk had gege ven van een vyandige stemming, scheen haar zoo geheimzinnig opgewekten toom te hebben prijsgegeven, ja zelfs te hebben vergeten evenals men dat een afgedreven onweersbuit doet. Na een oogenblik van hevige ontsteltenis be gon de overheid ruimer adem te halen, te meer daar er tegenover de „gijzelaars" niet het min ste geweld was gebruikt. Totdat plotseling omstreeks tien uur in den ochtend een eigenaardig bericht heel de hooge bestuurswereld in rep en roer bracht. Een der mannen van de inlandsche politie was aan zijn chef komen rapporteeren dat men het lichaam van kapitein Pennyless ontvoerd had Men beschouwde den man aanvankelyk als een fantast of 'n bedrieger, die belust was op 'n geldelijke belooning. Hy bleef echter volhouden, zoodat men ten laatste besloot zich van de waarheid te overtuigen. Maar toen men de grafkuil wilde laten onder zoeken, bleek het dat al de inlandsche doodgra vers .verdwenen waren. Men moest om het ake lige werk te verrichten anderen laten komen. De politieman had de waarheid gesproken: de kist was leeg! Men spoedde zich inderhaast naar het jacht, ten einde althans daarover mester te blijven. Maar zie hier een nieuwe en nog meer ver nederende teleurstelling. Het sierlyke vaartuig, waarvan de bewaking op last der autoriteiten immers was opgeheven, had vóór zonsopgang het aiker gelicht. Dat was meer dan zes uur" geleden het jacht was dus buiten alle bereikt. HET LEVENDE LIJK. Toen zy in de armoedige hut der Hindoe doodgravers weer tot bewustzyn gekomen was, had mistress Claudia ook aanstonds haar hel derheid van geest terug. In een schier ondeelbaar oogenblik herinnerde zij zich tot in de kleinste bijzonderheden alle omstandigheden van het vreeselijke drama dat zich had afgespeeld. Eenige uren vóór de komst van den Amerf- kaanschen consul, die haar den plotselingen dood van haren echtgenoot was komen mede- de elen, had zy in haar slaapkamer op het jacht een pakketje gevonden, dat daar, blijkbaar ter wijl zy sliep, op geheimzinnige wijze was bin nengekomen. Haar verbazing werd nog grooter toen zy het pakje openmaakte en er twee voorwerpen in vond, waarvan zij de herkomst gemakkeiyk kon raden. Vooreerst een zilveren flacon, keurig bewerkt met Hindoe-versierselen en bezet met kostbare steenen, een waar kunstvoorwerp. Aan de metalen stop, die den flacon herme tisch afsloot, zat een stukje perkament vast, waarop geschreven stond: (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7