Sokol-conflict in Joego-Slavië Naar een betere toekomst Hitier voor den Rijksraad VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Runciman eischt ,Fair Play' Groote onrust op onze Vloot Rusland en Japan Het nieuws van heden DICTATUUR EN KERK Het Heilig jaar EEN INTERVIEW MET MUSSOLINI BRECHT WIJST HEM OP ZIJN PLICHT DE BAROMETER VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 Felle anti-papistische terreur Frankrijk stapelt nog steeds goud op Het Weer, Compagniën gevraagd Fascisme in Engeland Treinaanslagen in Spanje De Nazi's openen hun campagne Tegen de Spaansche regeering Het nieuwe Fransche Kabinet De staking in Ierland DRINKT BASSSTOUT Fa. P. Baggerman -Tel. 10116 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18294 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Korte inhoud der drie aange kondigde bullen .99 99l Duitschland moet een einde maken aan zijn ongezonde contingen- teeringspolitiek GROOTE VUURZEE TE ROTTERDAM Massa-arrestaties bij de Marine inrichtingen en in de haven te Soerabaja Woensdagavond tvoedde een zware brand in de opslag plaatsen van de Fa. de Vriesgelegen tusschen de Zalmhaven en den Westzeedijk te Rotterdam Werkloosheidbestrijding door groote werken te laten uitvoeren Een onverkwikkelijke nota wisseling DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Twee moties van wantrouwen door de Cortes verworpen Heden regeeringsverklaring in de Kamer Troepen patrouilleeren langs de wegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een dictatuur draagt meestal in zich de kiemen voor min of meer ernstige con flicten met de Katholieke Kerk, omdat de dictatuur doorgaans gebaseerd is op het valsche beginsel, dat de macht van den Staat boven alles dient gesteld te worden, dus ook boven de onvervreemdbare rechten van de Heilige Kerk. De Kerk, die van God zelve haar hooge zending heeft ontvangen om te waken over het zieleheil van haar kinderen en hen te beschermen en te leiden op den weg naar de eeuwige zaligheid, erkent ten volle den plicht van gehoorzaamheid aan het wettige wereldlijke gezag, zoolang dit zijn natuurlijke grenzen niet te buiten gaat en geen actie voert, welke in strijd is met de geloofs- of zedeleer, of belem merend werkt op de noodzakelijke vervulling der godsdienstplichten. Boven de tijdelijke waar den gaan de eeuwige. Voor het behoud en de erkenning der eeuwige waarden eischt de Kerk en moet zij eischen, volledige vrijheid, omdat geen macht ter wereld zich verzetten mag tegen de macht, welke de Kerk zich rechtstreeks door den Almachtige zag toebedeeld. De suprematie van de Kerk in de orde van het bovennatuur lijke, op welke orde ook de natuurlijke dient te zijn ingesteld, moet ook door de dictatuur erkend en geëerbiedigd worden, wil zij tenminste niet het recht op gehoorzaamheid verspelen. Ken nend den machtwellust, waartoe de dictatuur zoo licht aanleiding geeft, is 't geen wonder, dat de Kerk zoo vaak krachtig protest moet aan- teekenen tegen de methoden van geweldpolitiek, waarmee dictatoriale regeeringen zich haar niet toekomende rechten meenen te moeten aanma tigen, en dat Zij veelal een sceptische of uiterst gereserveerde houding aanneemt, wanneer een dictatoriaal bewind ergens zijn intrede doet. De houding van het Centrum tegenover den dictatorialen von Papen en thans tegenover de nieuwe Hitlerregeering in Duitschland, strookt dan ook volkomen met de als wijsheid geprezen voorzichtigheid. Het nationaal-socialisme bevat nog altijd eenige leerstellingen, o.a. de theorie betreffende de rassen, welke veroordeeld zijn en blijven, omdat zij niet te rijmen zijn met het groote gebod van naastenliefde. Het tenslotte tusschen het Vaticaan en de fascistische regeering in Italië bijgelegde conflict inzake de Katholiek- Actie, heeft bewezen, dat de gebruikelijke terughoudendheid der Kerk tegenover de zgn. „zegeningen" van de dictatuur allerminst overbodig mag heeten. Analoog met dit conflict is de strijd, welke thans tusschen de koninklijke dictatuur in Joego- Slavië en de katholieke geestelijkheid is ont brand naar aanleiding van de door den Staat beschermde, gepropageerde en gedirigeerde groo te Slavische sportorganisatie „Sokol". Alleen Zijn de kansen op een verzoening hier heel wat slechter dan indertijd in Italië. De „Sokol"- organisatie in Joego-Slavië is na de bisschops conferentie in Agram, welke aan het einde van het vorige jaar werd gehouden, door het volle dige Joego-Slavische episcopaat in een herder lijk schrijven gebrandmerkt als een anti-katho lieke en anti-religieuze vereeniging, omdat zij de boycot der kerken propageert en de jeugd afhoudt van de vervulling der godsdienstplich ten. Op grond hiervan spoorden de bisschoppen de katholieken aan de „Sokols" te verlaten. De centraliseerende Servische regeering te Belgrado zag in dit energiek optreden 'n gevaarlijken aan slag op de door haar om politieke redenen be vorderde en begunstigde organisatie, want een Uittreden der katholieken, welke veertig procent der Joego-Slavische bevolking uitmaken, zou de „Sokol" veel van haar kracht ontnemen. Zij trachtte het herderlijk schrijven van de bisschoppen politiek verdacht te maken door de voorstelling als zou het de geheime bedoeling hebben het vooral onder de katholieke Slowenen en Kroaten met recht en reden veldwinnend separatisme te bevorderen. De aartsbisschop van Agram, Mgr. Dr. Bauer, heeft deze voorstel- ROME, 2 Febr. (V. D.) De reeds aangekon digde drie Pauselijke bullen met de aanvurende bepalingen betreffende het Heilige Jaar zullen binnenkort worden gepubliceerd. Den inhoud daarvan kan men als volgt samenvatten: Jn de eerste bul „Nullo non tempore" roept de Paus de geloovigen van de geheele wereld vaderlijk op, zich naar de Heilige Stad te be geven om de bijzondere genade van het Heilig Jaar deelachtig te worden, het graf van de Apostelen te bezoeken en dan gesterkt in het geloof weer huiswaarts te keeren. In de tweede bul „In dicto a nobis" geeft de Paus den biechtvaders van Rome voor het Heilig Jaar zeer uitgebreide volmachten met betrekking tot de vergeving der zonden. In de derde 'bul „Qui umbratile" bepaalt de Paus, welke personen buiten Rome den Jubi- leumsaflaat ook zonder bezoek aan de Heilige Stad kunnen verkrijgen. Dit zijn hoofdzakelijk leden van geeste'ijke orden voor zoover deze verplicnt zijn tot afzondering benevens die genen die verhinderd zijn naar Rome te reizen. ling echter afdoende weerlegd door te consta .teeren, dat het bewuste herderlijke schrijven was opgesteld, nog vóór de leiders der politieke minderheden hun autonomistische verklaringen hadden gepubliceerd. Slechts toen de stellige toezegging, dat ue Sokols overeenkomstig de verlangens der katholieken zouden worden ge reorganiseerd, niet werd gestand gedaan, besloot het episcopaat de logisch daaruit voortvloeiende consequenties publiekelijk te trekken. In plaats van gehoor te geven aan den uit- drukkelijken wil en wensch der Katholieken en hun geestelijke overheid heeft de dicta tuur haar toevlucht genomen tot even domme als ondoelmatige onderdrukkingsmaatregelen welke haar innerlijke zwakte verraden en eerder het verzet zullen aanmoedigen dan wegnemen. De geweldige „hetze" welke van nationalistische zijde is losgebroken tegen de bisschoppen, wordt door haar eerder bevorderd dan bestreden. Bekende leiders der Slowenen als Mgr. Korosec, de vice-president der Sloweensche Katholieke Volkspartij dr. Natlatschan, de vroegere minis ter Kulowitz, de Kroatenleider Matsjek en ver schillende anderen werden eenvoudig geïnter neerd. Zij hoopt op deze gewelddadige manier de sterke strooming, welke de kunstmatige staat kundige eenheid van Joego-Slavië wil vervangen door een meer natuurlijke in federalistisch verband, meester te worden, doch door haar op treden tegen de Kerk brengt zij een religieus element in den politieken strijd, welke haar wel eens noodlottig zou kunnen worden. De plaatsvervangende minister-president Dr. Kra mer, een liberale Sloween, heeft onlangs in een rede te Laibach verklaard, dat men de schrijvers van den bisschoppelijken brief naar den duivel moest jagen, en verschillende Servische afge vaardigden in de Skoepstjina sloegen een even fijnen toon aan. De regeering zou zelfs het plan hebben gehad om den aartsbisschop van Sera- jewo Dr. Iwan Sarik en den bisschop van Krk (Veglia) Dr. Srebrnik eenvoudig te verbannen, maar schijnt zich op 't laatste moment te hebben bedacht. Joego-Slavië maakt een politieke en een religieuze crisis door, waarbij zijn bestaan in den huidigen vorm op het spel staat. LONDEN, 3 Febr. (V.D.) In een te St. Ives gehouden rede deed de Britsche minister van Handel Sir Walter Runciman een scherpen aan val op het Duitsche systeem van invoercontin genten. Hij verklaarde o.a., dat Duitschland nog steeds een groote markt voor Engeland vormde, en sprak de hoop uit, dat de Rijksregeering een einde zou maken aan de ongezonde contingen- teeringspolitiek, die een vloek voor den Europee- schen handel geworden is. Een poging om den invoer in Duitschland te redden, moet schadelijk worden voor Duitschlands eigen industrie. Wij zijn bereid aldus Runciman onze handels betrekkingen met Duitschland uit te breiden. Wij zijn verder ervan overtuigd, dat Duitsch land nog steeds erkent van hoeveel beteekenis de Engelsche markt voor dat land is, zoodat het het belang moet inzien om zonder beperkingen door contingenten en beperking van betalingen te kunnen koopen en verkoopen. Er bestaat zeer weinig verschil tusschen Duitschland en ons. Wij werken niet voor dezelfde markten, doch wij produceeren voor een groot gedeelte dezelfde goederen. Wij zijn groote concurrenten, doch zijn niet afgunstig op de Duitsche afzetgebieden. Alles wat wij verlangen is fair play in Engeland te willen geven. Runciman sprak vervolgens over de contingen teeringspolitiek in Frankrijk en de staatssub sidie aan de scheepvaart in Italië. De Italiaan- sche scheepvaart is een groote concurrente voor de Engelsche. Ten aanzien van de goudpolitiek verklaarde Runciman, dat de Fransche en de Belgische politiek nog steeds gericht was op de opeen- hooping '-an goud. Deze landen hielden star vast aan den gouden standaard en gelooven, dat zij daardoor hun nationaal vermogen vergrooten. Runciman gaf als zijn meening te kennen, dat de waarde van het goud door hen overschat werd. Want het is niet de accumulatie van goud doch de activiteit van den handel, die de wel vaart van een land bepaalt. Tenslotte verklaarde Runciman dat hij opti mistisch gestemd was ten aanzien van het herstel van het bedrijfsleven. Hij geloofde niet, dat er snel verandering zou komen, doch stap voor stap zou men tot welstand terugkeeren. De Engel sche handel ontwikkelde op het oogenblik grootere activiteit dan in eenige andere periode sedert 1929. Aan de hand van voorbeelden en cijfers bewees Runciman de verbeterde positie van de voornaamste takken der Britsche in dustrie, speciaal van de ijzer- en staal-, de katoen- en de scheepsbouw-industrie, alsmede de verbetering van den Engelschen kolenexport. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Westelijke tot Zuid-Oostelijken wind, EE half tot zwaar bewolkt of betrokken, =E aanvankelijk weinig of geen, later toe- EE nemende regenkans, koude voornacht, 5 EE later zelfde temperatuur, overdag waar- =j schijnlijk iets zachter. EE Hoogste stand 770.0 te La Coruna. EE Laagste stand 725.3 te Ingö. Zon op 7.40, onder 4.48. Licht op 5.18. Volle Maan 10 Februari. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 H Geseind van De Bilt 3 Febr. 9.30 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol- land: „Attentiesein neer!" BATAVIA, 3 Febr. (Aneta) Een officieel communiqué van het departement der Marine in Ned. Indië meldt: „Hedenmorgen hebben de Inlandsche sche pelingen, behoorende tot de bemanningen van de oorlogsschepen in de haven - bij marine inrichtingen te Soerabaja geweigerd aan te tre den bij het morgenappèl, gelijk de Nederland- sche korporaals en minderen ztr" s deden op Maandag 30 Januari j.l. 425 Inlandsche schepelingen bleven bjj hun weigering. Zjj zullen wegens dienstweigering' voor den Krijgsraad terechtstaan. Een legerdetachement werd in gereedheid ge houden doch behoefde niet op te treden." SOERABAJA, 3 Febr. (Aneta) De Militaire Commandant te Malang ontving van de Marine te Soerabaja het verzoek om twee compagnieën beschikbaar te houden voor onmiddellijk ver trek naar Soerabaja, In totaal zijn 428 inheemsche schepelingen gearresteerd, waarvan 100 behooren tot Tiet In- landsch personeel van het Marinevliegkamp. Deze dienstweigeraars gaan naar de Quaran taine-barakken van den Dienst der Volksge zondheid op Madoera, onder bewaking van marechaussees. Zooals onze lezers zich zullen herineren be vinden zich op het oogenblik in het Marine kampement te Malang reeds 47 Nederlandsche schepelingen, die wegens de dienstweigering van Maandag j.l. gevangen blijven tot het tijdstip van berechting door den Krijgsraad. Het voorbeeld der Nederlanders heeft blijk baar aanstekelijk op de Inlanders gewerkt. Hun oproerige gezindheid is mede een gevolg van de salaris kortingen, speciaal van de op gelegde korting 4% van 1 Februari j.l. (Red.). De „Daily Cronicle" publiceerde dezer da gen een interview, dat de journalist J. L. Hudson met Mussolini heeft gehad. De Duce bespreekt hierin de misstanden in de huidige economie en geeft de middelen aan, hoe deze volgens zijn meening het best uit de wereld kunnen worden geholpen. Ik geloof, zei Mussolini, dat de economische toestand in haar geheel wel wat beter zal wor den. O ja, nog wel niet veel. Maar ik geloof dat we op het oogenblik toch wel het laagste ,unt hebben bereikt. Hoelang zal dat nog duren, denkt u? Mussolini haalt de schouders op: Wellicht zes maanden. Ik stel me zoo voor, dat de tweede helft van 1933 ons verras singen zal bezorgen. Eerst moeten de groote wereldproblemen worden opgelost, anders kan er geen waarach tige verbetering intreden. Daar hebt ge b.v. de kwestie der oorlogs schulden. De schuldenkwestie aan Amerika moet geregeld worden en definitief uit de we reld worden geholpen. In de tweede plaats de ontwapening: men moet komen tot een werke lijke en afdoende ontwapening. Ten derde de douanetarieven moeten worden verlaaga. Wat de economische wereldconferentie te Londen betreft zoo voegde Mussolini er aan toe kan ik heel goed begrijpen, dat men er aan MADRID, 2 Febr. (V.D.). Bij Tortosa en in de buurt van Cordova hebben extremisten op treinen geschoten en eenige treinen tot stilstand gebracht. De politie is er evenwel steeds in ge slaagd de aanvallers op de vlucht te doen slaan. BERLIJN, 2 Febr. (V. D.) In een zeer druk bezochte plenaire bijeenkomst van den Rijks raad heeft Rijkskanselier Adolf Hitler, die in gezelschap van o.m. den Rijksminister van Binn Zaken dr. Frick verscheen, zich Donderdag avond aan de leden van den Rijksraad voor gesteld. De Rijkskanselier heeft van den voorzitters zetel af de volgende toespraak tot de leden van den Rijksraad, die aandachtig luisterden gehouden: Mijne Heeren. Ik wensch U namens de Rijksregeering te begroeten. Wij hebben de regeering overgenomen in een tijd, welke mis schien de moeilijkste is van de Duitsche ge schiedenis. Er is een groot vertrouwen noodig om in een uur als dit niet te wanhopen, maar integendeel met hoop en vertrouwen in de toekomst te zien. De motieven, die ons daarbij bewegen, zijn de volgende drie: Ten eerste vertrouwen wij op de kracht en de vlijt van het Duitsche Volk. Ten tweede op de capaci teiten van dit volk en zijn genialiteit, welke in de geschiedenis steeds en steeds weer wegen heeft gevonden tot lijfsbehoud en ten slotte zien wij, ondanks alle crises en ondanks alle catastrophes en moeilijkheden, nog onveran derd voor ons de Duitsche aarde, de Duitsche levensruimte, den Duitschen bodem. Indien het vroegere generaties mogelijk is geweest uit deze drie krachtbronnen door wisselvallige lot gevallen heen ten slotte dit groote Rijk te organiseeren, dan moet het ons, omdat wij deze tradities achter ons weten, mogelijk zijn op dezelfde basis ook dezelfde grootheid weer te doen keeren. Daarmede zouden wij evenwel niet alleen op deze eeuwige fundamenten van ons volksbe staan willen opbouwen, maar natuurlijk ook op al dat gene wat zich in den loop van deze lange geschiedenis heeft gevormd aan werken, aan tradities e.d. en wij zouden deze werken en tradities niet alleen willen zien op het ge bied onzer cultuur of zelfs van ons bedrijfs leven, maar natuurlijk ook op het gebied van ons staatkundig leven en op onze staatkundige ontwikkeling. Wij willen niet in de fouten ver vallen te reglementeeren en te centraliseeren wat men maar kan reglementeeren en centra liseeren, maar wij willen ons steeds voor oogen houden, dat eensgezind datgene gemaakt moet worden, wat onvoorwaardelijk noodzakelijk is. Wij zullen daarbij natuurlijk gaarne rekenen op de medewerking der landen, doch wij willen daarbij niet alleen ideëel, maar ook feitelijk worden gesteund, precies zooals wij vastbeslo ten zijn alles te doen, wat gebeuren kan, om de historische bouwsteenen der Duitsche natie en van het Duitsche Rijk te behouden. Ik ge loof dat zulks des te eerder en des te gemak kelijker zal gelukken naarmate het Rijk en de landen in de groote erkënning van den dwin- genden nood van onzen tijd aaneengeschaard staan. Wat door ons en door mij kan geschieden, dat zal en moet geschieden. Ik kom uit het Zuiden, behoor als staatsburger tot een Noord-Duitschen staat, voel mij Duitscher, leef in de Duitsche geschiedenis en zou niet willen heenloopen over de groote en historische daden en prestaties van deze geschiedenis. Integendeel, ik zou alles respecteeren, dat kan ik u beloven, wat vroe gere generaties ook tn de geschiedenis van onzen staat presteerden, in de hoop dat eens latere generaties misschien ook dat zullen res pecteeren, wat wijzelven denken te presteeren Ik begroet u, mijne heeren. en ik verzoek u hartelijk mede te werken in den zin, welken de nood van het heden van ons land eischt. Dr. Brecht dankte namens de leden van den Rijksraad, waarbij hij erop wees, dat Hitier thans den plicht op zich heeft genomen „on partijdig en rechtvaardig tegenover iedereen" te regeeren. BERLIJN, 2 Febr. (W. B.) De N.S.D.A.P. heeft heden den verkiezingsstrijd geopend. Als eerste op alle candidaten-lijsten staat Adolf Hitler. gedacht heeft om deze bijeen te roepen. Ik vestigde vervolgens de aandacht van Mus solini op een nieuw Amerikaansch voorstel om een 30-urige arbeidsweek in te voeren (vijf werkdagen van 6 uur per dag). Zou een der gelijk plan niet heel geschikt zijn, wanneer daarmee een beweging gepaard ging van terug naar net land om een grootsche oplossing te brengen van het vraagstuk van den „eeuwigen wericlooze waarvoor wij zuilen komen staan als de crisis achter den rug is? Zeer zeker, antwoordde Mussolini met na druk. Ik ben van oordeel, dat 30 uren arbeid voldoende moeten zijn. Natuurlijk zal men wei de nooaige opwerpmgen maken, maar de tijd, dat de menschen 10 of 12 uur per dag werkten, is voorbij. En indien de mechaniseering van het be drijf zich nog meer zal ontwikkelen, zou dan dat cijfer van 30 uren nog kunnen worden ver jaagd? Vast en zeker, antwoordde Mussolini. U weet, dat Italië grootscne piannen op gevat heeit om openbare werken te laten uit voeren en dat men reeds belangrijke onrter- dee.en van die plannen heeft uitgevoerd. In de laatste 10 jaren heelt men voor het thans ont gonnen land meer dan 400 miilioen pond ster ling uitgegeven, voor het aameggen van wegen, waterleiding, spoorwegen enz., waardoor aan 200.000 menschen werk werd verschart. Ik vraag dan of Musso-ini nog voornemens is om zijn werkplan nader uit te voeren of dat ten gevolge van gebrek aan geld het werk stop gezet zou moeten worden. Ja, het is een plan, waar enorme bedra gen voor noodig zijn. Italië heelt gebrek aan kapitaal en 't is aileen een kwestie van geld, die ons beiet om nog piannen voor veel grootere werken te ontwerpen. De positie van Italië is o.v. neel anders dan van Engeiand, want italie komt nog veel te kort, vooral goede verDin- aingswegen, spoorwegen, bevloeiingswerken enz. Ik zinspeelde toen op net Duitscne pian, oat daarin bestaat, dat de regeering subsidie geeit aan oeorijven om overtomge aroeioskrachten m dienst te nemen. Een dergelijk Pian haalt niets uit, antwoord de ne Duce. nat is geen ai doend middel: er is maar een oplossing: werkverschamng door groote publieke wei ken te laten uitvoeren; de andere metnodes geven alleen een negatieve oplossing. Toen ik Mussolini den tijd in herinnering bracnt, waarin hij zelf nonger geieden had, was ny eerst even in geuacnten verzonken, maar hij oegon weiora te gnmlacnen toen ik een toe speling maakte op het Engelscne fascisme van oir Oswaid Mosley. Hij is hier geweest zei Mussolini. Het is een knappe en onversaagde kerel. Maar oe Duce begon luid te lachen toen ik hem uiteenzetten, oat wy in Engeianu er ons niet aan zouden kunnen gewennen om zwarte nemden en scnitterenoe unuormen te dragen, zooals men dat in Italië doet. Zeker, dat zou in strijd zijn met de Engel sche tradities. De handdruk van Mussolini is beslist, krach tig en hartelijk. De Mussolini, die ik heb ont moet, zoo dacht ik bij mezelf, is heel anders dan wü ons gewoonlijk voorstellen MOSKOU, 2 Febr. (Reuter.) Naar aanleiding van eenige uitlatingen tegen Rusland, welke de Japansche minister van Buit. Zaken, Oesjida, op 21 Januari in het parlement heeft gedaan, heeft een wisseling van nota's plaats gehad tusschen Karachan, den Russischen plaatsver - vangenden commissaris van Buit. Zaken, en den Japanschen gezant te Moskou. Volgens den gezant is de verklaring, welke Molotoff, de voorzitter van den Raad van Volks commissarissen, in het Uitvoerend Comité van de Communistische Partij heeft afgelegd, niet in overeenstemming met de feiten. Molotoff beweerde namelijk, dat Oesjida in het parlement de anti-Russische verklaringen heeft herhaald, welke voorkwamen in een com muniqué van het ministerie van Oorlog. De rede van Oesjida was echter zoowel in de keuze van de bewoording als in de bedoe ling geheel verschillend van het communicué. In zijn antwoordnota verklaarde Karachan, dat de Russische regeering het niet noodzake lijk acht op de zaak in te gaan. De Russische regeering heeft er nota van genomen, dat de Japansche regeering zich niet wenscht te vereenzelvigen met een zeker com muniqué, uitgegeven door het ministerie van Oorlog. Massa-arrestatie van inlandsche schepelingen bij de marine-inrichtingen te Soerabaja wegens dienstweigering. Heden regeeringsverklaring Tan bet nieuwe Fransche kabinet in de Kame. Nadat de Tweede Kamer de wijziging der Kies wet had aanvaard, kwam de bezuiniging op ons rechtswezen aan de orde. Geen Katholieken in het Nationaal Jongeren Verbond. Geldschieterswet treedt op I Maart as. In werking. Wordt ook de Nederlandsche boomkweekerü noodlijdend? Opwinding te Paramaribo. R. P. Bom. van der Meer de Walcheren t. Auto in het Noord-Hollandsch Kanaal bij Oen Helder; één doode. Auto-ongeval bij CapeUe aan den IJssel; jon geman gedood. Urk is thans alleen per vliegmachine te be reiken. Het ijs in het IJsselmeer. Een ertsmalerij in Amsterdam-Noord gedeelte lijk door brand vernield. O MADRID, 3 Febr. (Reuter). De Cortes ver wierpen met 150 tegen 22 stemmen een motie van wantrouwen tegen de regeering, ingediend door den revolutionnairen afgevaardigde Balbontin, op grond van de scherpe onderdrukking van de revolutie te Casas Viejas. Vervolgens werd een tweede motie van wantrouwen tegen de regee ring ingediend, waarin wijziging der preventieve maatregeling ter voorkoming van onlusten werd geëischt en welke ondersteund werd door de Radicalen. De Cortes verwierpen echter ook deze motie met 149 tegen 85 stemmen. PARIJS, 3 Febr. (Reuter). De regeeringsver klaring van het kabinet Daladier, die vandaag in de Kamer zal worden voorgelezen, duidt als de voornaamste taak der regeering aan de fi nanciën in orde te brengen. Inzake de buitenlandsche politiek zal de re geering, aldus wordt in de verklaring verder gezegd, evenals alle vroegere Fransche regee ringen, blijven werken aan de handhaving en versterking van den vrede. Wanneer de regeering alle landen rechtsge lijkheid toekent, dan wenscht zij ook, dat geen enkel land vergeet, dat de landen ook door ge meenschappelijke plichten gebonden worden. DUBLIN, 3 Febr. (V. D.) De regeering heeft krachtige maatregelen genomen om verdere ongeregeldheden in verband met de spoorweg staking te voorkomen. Pantserwagens zijn naar de gevaarlijke punten gezonden, terwijl geheel uitgeruste troepen langs de wegen patrouillee ren. Militaire lorries zijn gisteravond ter be schikking gesteld van de zakenlieden van Du blin, die door het stilliggen der autobusdiensten hun woningen in de voorsteden niet konden be reiken. Gevreesd wordt, dat door de weigering van de dokwerkers om goederen te lossen, de textielfabrieken van Belfast hun deuren zullen moeten sluiten. GEZOND EN VERSTERKEND Imp.voor Haarlem en omstreken i v v ii17 ^-1-72 Hoogste stand op Vrijdag I uur mm.: 760 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1