De geweldige brand aan de Zalmhaven te Rotterdam Minister Reymer op de auto-tentoonstelling te Amsterdam Het elftal van 70 pond sterling Man ScfrUjft onó: Zoekt gij betrouwbaar 1 F|rYTY~|D "FDf^DTT A fw¥< I Plaats dan een „Omroeper Personeel? I *V^ 1 UKLrUIVlAUL voor 75.000 gezinnen. WAT DE CUP VERMAG BOEK E1N BLAD -- VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 Na de vierde ronde zijn nog acht eerste klassers in leven Prijsverschil SCHOUWBURGPLANNEN Te 's Hertogenbosch Academische Examens R.K. Handelshoogeschooi Machinisten-examen v 400.000 menschen In zestien wedstrijden. Wat de Cup vermag! Plan. 26.000 pdst. aan entrées. Over werkloosheid gesproken. Zijn dit frappante cijfers, of niet? Frappee rend, vooral als men ze beziet in het licht, dat Jan, Piet en Klaas in Hyde Park hun pópie zitten te smoken, alsof ze op hun prillen leeftijd al rentenier zijn. Misschien hebben ze geen penny op zak en loopen den geheelen dag langs 'sheeren wegen, doch zoo raar kan t niet gaan, of tegen Zaterdag hebben zij hier of daar wat van '"ie koperen stukjes opgeschommeld. Staan ze in de rij voor een ticket en worden met duizenden door de tourniquets gedraaid en op de amphitheaters geperst, doch hun zin hebben ze. En met gretige happen consumeeren ze hun voetbalkostje, over welks bereiding weer eenige dagen kan worden gephilosofeerd. Nu, de ronde van ji. Zaterdag, dat was de vierde ronde om den Beker, geeft hun vol doende stof tot na-babbelen. Want wat zijn er weer niet plenty sensaties geweest! Aston Villa en Huddersfield Town gewipt! West Bromwich en Sheffield United onttroond! Leeds United vleugellam gemaakt door een derde klasser! Alzoo ruimschoots stof voor een pittig dis cours. Doch eerst zullen wij vertellen, dat thans na de vierde ronde nog acht eerste klassers in le ven zijn, twee tweede klassers en vier derde klassers, terwijl bij twee wedstrijden wegens een draw nog een „replay" noodig is. De menschen in Villa Park huilden tranen met tuiten. Want zonder te zeggen, dat men overmoedig was, en Sunderland onderschatte, moest Aston Villa toch in een hand-omdraaien kunnen over winnen. Doch de Wearsiders draaiden Villa's il lusies den hals om, en lieten Waring en ~ijn mannen met de scherven zitten. De Sunderiand- ploeg toonde meesterlijk voetbal, niet sier. its door het aanpassingsvermogen op den nordijk te bespelen grond of door de homogeniteit, doch in het b'i-onder door het frappeerende hersen werk. Speciaal Carter op den rechtervleugel muntte in dit opzicht uit, en de wijze, waai op hij captain Gurney in staat stelde de „hat trick" te verrichten, vindt haast zijn weeiga niet in het Engelsche voetbal. En hoe teleurge steld de Villa-kerels ook waren, moesten zij, of ze wilden of niet, toch bewondering koesteren .voor Sunderland's game. Daarentegen werd Huddersfield's ondergang Uitgestreden in een match, die meer spannend was dan fraai. Blackpool wist van te voren, dat het tegen een technische overmacht kwam te staan, zoodat t onder de gegeven omstandig heden tactischer was het werkwoord „vechten" in alle tijden te vervoegen. Dientengevolge kon Huddedsfield's techniek wel inpakken, want toen de reus Mc. Clr'land al na vier minuten de score opende, was dit koren op Blackpool's molen. Ook in het tweede doelpunt had „de kleine man" de hand. toen hi1 een onmisbare kans voor Douglas schiep, die prompt benut werd. Natuurlijk was toen Blackpool's parool: „Niet naar het doel, dan over mijn lijk: Londen ging naar Upton Park om de iam- mers hun doodvonnis te zien teekenen tegen West Bromwich Albion. Dat stond als een duk dalf boven water. Wat hadden die tweede klas sers in va^desnaam nu in de melk te brokkelen tegen de runner-up uit de eerste divisie. Doch 't scheen, of de Hammers hun „uüe glorie weer nieuwsgierig Londen wilden taonen. Victor Watson, de oude generaal van de Kam- iners-ploeg, bleek wel zijn haren, maar niet zyr» streken te hebben verloren. Al binnen een kwar tier kopte Vickie een voodzet in het Albion- kooitje. West Bromwich zag het gevaar naae- ren en onder aanvoering van de Richardsors begon een tegen-offensief, dat de volle 100 pet. van de thuisclub vergde. Hoe warm 't er toe ging, moge uit het volgende voorval blijken. Bij een scrimmage, toen de Hammers zoo goed als ingesloten zaten, werd de bal vijf-, zesmaal ingeschoten. Den weggewerkten bal schoot Sandford opnieuw in, zoo hard zelfs, dat de keeper er niet naar kon grijpen. Doch naast hem stond halfback Collings, die het keiharde schot het veld inkopte, doch tegelijk bewuste loos op den grond neerzeeg. Wilson deed in de tweede helft de vreugde ten top stijgen met een tweeden goal. Is 't wonder, dat de Hammers plots weer in het middelpunt staan van de Londensche be langstelling. Vooral nu de Spurs van den derden klasser Luton Town met 20 verloren. Booze tongen beweren: lieten winnen, omdat de competitie, in casu een promotie naar hoogere regionen, het Londensche team nader aan het hart ligt dan de cup. Walsall heeft furore gemaakt. Het elftal u weet het dat Arsenal klop te, en dat bij elkaar slechts 70 pd.st. heeft ge kost. Alleen David Jack kostte, om u een vol ledig beeld te geven, Arsenal 10340 pd.st. Dit „goedkoope" elftal van 70 pd.st. deed iniusschen prima zaken, want niet minder dan 52.000 toe schouwers waren op den Maine Road ground, zoodat Walsall als aandeel in de recette dezer dagen een chèque kan tegemoet zien van dik 1000 pd.st. Zoo komt de derde klasser door dit buitenkansje wat boven Jan. Natuurlijk was Manchester City op zijn hoede, en won met 20. De Walsall-menschen probeerden weer met een geweldig élan het spel te forceeren, doch Manchester sneed hun den pas af. Zóó enthousiast waren de dorpelingen, dat zelfs een hunner wegens opzettelijk trappen van een te genstander, werd weggestuurd. Verrassend was ook nog het gelijke spel, dat de derde klasser Tranmore Rovers tegen Leeds United wist te forceeren. Dit zijn de meest aangrijpende Cup-evene menten. Thans krijgen we een maandje rust, en wordt de strijd voortgezet om de kampioenschappen. Slechts twee ontmoetingen konden Zaterdag doorgaan. Portsmouth won thuis van Newcastle United met 20, terwijl Chelsea met 31 van de Wolverhampton Wanderers won. Blij toe zullen de jongens van Stamford Bridge denken met onze 20 punten kunnen we er weer even tegen! Aan den architect, den heer Brtick te Arn hem. is ondracht ppppvpc cm plannen te ont werpen voor een nieuwen schouwburg te 's-Hertogenbosch, die, naar men verwacht op 1 September 1934 in gebruik kan worden geno men. Er komt een groote ronde schouwburg, plaats biedende voor 1200 personen, loges boven elkaar gebouwd, een vasten schuinen vloer en vaste zetels. Daarnaast komt er nog een klei nere zaal voor 600 V 800 persone". een socië teitszaal. een flinke ruime foyer, enz. De kosten worden geraamd op 300.000. Dit bedrag zal worden gedekt door het overschot van de verkooping van het oude „Casino" aan de Eerw. Zusters van de Choorstraat, na af trek der bestaande obligatieleening van 38.000 en ue toegift van circa ,47.000, die de gemeente geeft bij ruiling van den Casinotuin tegen het terrein der militaire stallen aan de Parade, waar de nieuwe schouwburg wordt gebouwd. Verder een obligatieleening en voor wat nog te kort komt hypotheek. Aan het nemen van een obligatie van 500.is het recht op een Vaste plaats verbonden. Aan den schouwburg wordt een woning voor den administrateur, kapitein Geus, gebouwd. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 67ste Jaargang No. 18 Naast het kort vervolg-verhaal en den roman schetst Michiel de Loope in dit nummer „Het schoon ontberen" en H. B. v. d- Sande „Het groote moment". Aan geïllustreerde artikelen, waarvan het fotomateriaal rijk gevarieerd en levendig is, treffen we aan: „Mijn verblijf on der de Indianen" door Baronesse Venola von Langenn; Rusland, Alexander III en Nicolaas II," „Wat doen de gasten in St. Moritz?" „Wel kom vremdeling! in Amsterdams nachtasyl voor dakloozen" en „Wat kinderen lazen en lezen." De Witte Raaf bevat o.m. „Eeuwige wetten," door Reinie de Muntel, „Reizen onder den grond, uit de geschiedenis van den Parijschen métro", door Fulgence Brenvenue en „Dames gambiet", door Eric Hatch. „HET RIJK VAN BITTERTONG", door L. C. Westerenk, met een biografie van den schrijver, door H. T. Damsté. H. P. Leopold's Uitgevers Mij., 's-Gravenhage. De suggestieve omslagteekening, vervaardigd door een zoon van den schrijver, het formaat van het boek, kloek en breed en de letter zou den doen verwachten dat het een boek is voor jongens. Dit nu is volstrekt niet waar, want het zeven tal verhalen uit het Indischee Leven door den schrijver van „Waar mensch en tijger buren zijn," zullen jongens wel iets te machtig wezen, terwijl een der overigens fraaie illustraties van L. v. d. Noordaa voor hun oogen minder ge schikt is. De biografie echter zouden we eiken Holland- schen jongen in handen willen geven om te zien uit welk hout de menschen gesneden zijn, die in onze Oost het groote werk opknappen. Westernenk toont in dit boek dat hij nog wat anders geweest is dan een doortastend ambte naar B. B., die het tot een der hoogste functies brengen kon, door zijn wilskracht. Hij bewijst dat hjj een man was met een gevoelig (niet teergevoelig) hart, met een open oog voor de schoonheid der natuur en een diepgaande be langstelling voor de eeuwenoude cultuur. Dit alles is in zijn verhalen, die heel vlot en hier en daar met litteraire verfijning zijn ge schreven, tusschen de regels door te lezen. Dit en nog veel meer, dat de lezing ervan tot een »root eenoeeen maakt „BEKNOPTE SCHOOLFLORA VOOR NEDERLAND", door H. Henkels en W. H. Wachter Uitgave P. Noordhoff N-V. te Groningen. Een verrassing heeft Noordhoff ons bereid met het uitgeven van een Nederlandsche flora in werkelijk zakformaat. Steeds groeide de schoolflora van Henkels in omvang; de geïllus treerde uitgave was zoo langzamerhand een om vangrijk boekdeel geworden van in de 900 blad zijden. Het overal medenemen van dit kilo- zware werk begon voor den botanicus zijn be zwaren mee te brengen. Thans verschijnt Hen kels' flora in een kleine 400 pagina's, in handig klein formaat en voor den bescheiden prijs van f2.90. Van het standpunt van praktisch plan tenliefhebber juichen wij deze nieuwe verschij ning van harte toe. Het doel ligt volgens het voorbericht intus- schen in het schoolgebruik. De beknopte school flora dankt haar ontstaan aan de klacht, zoo heet het, als zouden de „Schoolflora" en de „Geïllustreerde Schoolflora" door haar groote uitgebreidheid voor schoolgebruik langzamer hand te moeilijk zijn geworden. In bedoelde klacht schuilt veel waars. Het vermelden van te veel vormen trekt maar al te vaak de aan dacht af van de gewone normaal voorkomende soort, die men in de meeste gevallen voor zich heeft. Men kan het ongetwijfeld als een nadeel beschouwen, dat de illustraties geheel achter wege zijn gebleven, maar dit was wel onver mijdelijk, wilde men de flora tot een kleiner formaat terugbrengen. Voor schoolgebruik hoeft het ontbreken van plaatjes geenszins een na deel te zijn. Het dwingt den leerling tot nauw keurig toezien of de beschreven kenmerken al of niet aanwezig zijn, terwijl de illustraties maar al te dikwijls lokken tot voorbarige conclusies. Overigens is de nieuwe beknopte flora niet zonder meer een uittreksel van de oude. Zij is door W. H. Wachter te Rotterdam nieuw bewerkt en bevat een welkome nieuwigheid in een overzicht van de plantengeografische dis tricten van Nederland. Achter elke plant staat met een letter aangegeven, in welk district zij thuis hoort. Dat de familietabel volgens Lin naeus niet is weggelaten, achten wij een groot voordeel; het verhoogt de waarde voor algemeen gebruik. Evenmin onbreken de tabellen van Nederlandsche en Latijnsche plantennamen en de lijst van auteursnamen. In de beknopte schoolflora is dus de kortheid geenszins met onvolledigheid bekocht Zij mag zoo al niet een uitvoerige, dan toch een vol ledige flora van Nederland worden genoemd en zal door haar handbaren vorm een groote aanwinst blijken voor hem, die graag in alle omstandigheden gewapend wil zijn met een botanisch determineerboek. L. B. SOBRIËTAS, Afl. I De eerste afl. begint onder een nieuwe hoofd redactie. De Eerw. Heer Rector Fr. Hansen te Wijbosch-Schijndel heeft de erfenis van Pater Lamers z.g. aanvaard. Hij wordt hartelijk ver welkomd en houdt zelf zijn geschreven maiden speech. Met vertrouwen mag Sobriëtas onder zijn leiding de toekomst ingaan. Erg jammer, dat Pater Arts uit de redactie trad. Wij hopen zijn heel eigen geluid toch nog te zullen hooren. De heer Paul Dieger, de secretaris van het Kruisverbond in het Aartsbisdom, werd in de redactie opgenomen. Zijn practische kijk en groote ervaring kunnen ook hier mooi werk leveren. Terwischa van Scheltinga schrijft over: Onze blauwe Jeugdbeweging. De gelegenheid is er. dat de blauwe jeugdbeweging haar plaats krijgt in de algemeene jeugdbeweging. De practische toepassing is er al hier en daar, maar 't moet ""crptidn eraan. Men Stappe over n.-»-""-» gevoelens en belangen heen en zie slechts het algemeen belang. Een zeer medisch en technisch artikeltje schreef F. D. over: Epilepsie en ouderlijk alco holisme. Het is een vak-artikel, maar iedereen kan er de conclusie van onthouden, dat er tusschen aangeboren Epilepsie en het alcoho lisme der ouders verband bestaat. Terwischa van Scheltinga waarschuwt scherp tegen een nieuw z.g.n. geneesmiddel tegen drankzucht. Antigra, zoo heet dat wonder- goedje, is een coza-redivivus. En beiden zijn waardeloos. Men zij gewaarschuwd. Er worden twee belangrijke nieuwe uitgaven aangekondigd. Een groot werk over: Alcoho lisme en Drankbestrijding, bewerkt door het Kruisverbond op het Groot Seminarie te Hoe ven; en een Blauwe Vertelbundel voor de school, door de Onderwijzers Drankbestr. Clubs. Naar beide zijn wij zeer benieuwd. In 't Haarlemsche wordt in verschillende plaatsen een Alcoholcursus gegeven voor leid sters in de jeugdbeweging, enz. Mej. Kokshoorn schrijft er over. Hulde aan de Haarlemsche vol harding en activiteit. P. F. OTTEN O.P. BIJBELSCHE GESCHIEDENIS, door Jos Keuters, professor aan het Groot-Seminarie te Roer mond, met teekeningen van Jos- Speybrouck. Uitg. J. J. Romen Zonen, RoermondAfleveringen 14 en 15. Schrijver houdt zich bij de behandeling van het Openbare Leven des Heeren aan de meest gevolgde opvatting, dat die periode ruim 3 jaar heeft geduurd. In deze 2 afleveringen beschrijft hij de feiten van kort vóór het tweede Paasch- feest (d.w.z. einde eerste jaar Openbaar Leven) af tot aan den zomer van het derde en laatste jaar vóór Christus' dood, d.i. tot aan het zoog. reisverhaal van Lucas: tegen Loofhuttenfeest (eind September) ni. verlaat de Zaligmaker Galilea als arbeidsveld, om zich de laatste maanden meer in Judea op te houden. H. Fondscatalogus W. Bergman, Til burg. Ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan geeft bovengenoemde firma, overigens geen on bekende in den lande op dit gebied, vooral van religieuze muziek een Catalogus uit van Kerk muziek en aanverwante vakken, welke de be langstelling verdient van allen die in eeniger- lei betrekking staan met de beoefening dier schoonste kunst. Een vraagbaak in dezen omvang; het werkje telt niet minder dan 168 blz. bestond bij ons weten op dit terrein nog niet. Aan een rijken en veelzijdigen inhoud paart het overzichtelijk heid en handigen vorm. Zoowel op het gebied van zang als van instrumentale, vooral orgel muziek en theorie bevat het tal van wetens waardige inlichtingen, en niet licht zal men tevergeefs het uitvoerige alphabetische register naslaan. Een handig boekje, dat, vooral waar het op aanvrage gratis bij de firma Bergman te ver krijgen is, zeker door velen gretig zal worden geraadpleegd. Jaadnummer „Floralia" Wij ontvingen van de uitgeefster van het tijdschrift Floralia, geïllustreerd weekblad voor den tuinbouw, een exemplaar van het speciaal zaadnummer van deze periodiek. Behalve acht pagina's in rotogravuredruk, bevat het nummer een fraaie kleurplaat van een drietal zaadbloe- men. De inhoud bestaat uit rijk geïllustreerde DELFT. (Technische Hoogeschool). Cand. ex. scheik. ing. mej. F. Arrias, geb. te 's-Graven hage; P. J. de Boer, Holwierde, gem. Bienrn; L. C. W. Bomhaupt, Riga (Rusland); P. Bou- man, 's-Gravenhage; J. G. Brinks, Weltevre den; W. L. Ghijsen, Middelburg; H. Hoog, Am sterdam; J. Loader, Goedereede; P. J. Oranje, 's-Gravenhage; B. Scheygrard, Vierpolders; H. W. Swijter, 's-Gravenhage; J. Thomassen, Rot terdam; M. A. Venker, Maarsseveen; R. W. P. de Vries, Hilversum; W. H. Zaayer, Leiden. TILBURG. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de handelswetenschappen aan de R. K. Handelshoogeschooi, Hoogeschool voor Sociale en Econohiische Wetenschappen, de heeren A. L. M. Arnolds te Bergen op Zoom, H. L. P. E. Biesaart te 's Hertogenbosch, A. H. A. J. Groot te Venlo en P. J. M. van Schijn- del te 's Hertogenbosch. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma B de heeren C. Valk te Dordrecht en N. Blokdijk te Venhuizen en voor het theoretisch gedeelte van diploma B de heeren W. J. Chin. A. Paw en C. Snoek, beiden te Amsterdam. OverNederlandsch Fabrikaat Een ernstige waarschuwing! Dank zij de volhardende propaganda, ook van de Vereenlging „Nederlandsch Fabrikaat", neemt de belangstelling voor de voortbrengselen van on» eigen land merkbaar toe! De vreugde over dit gelukkige verschijnsel wordt echter zeer getemperd door het misbruik dat ge maakt wordt van de aanduiding „Nederlandsch Fabrikaat". Het blijkt dat een groot aantal, op extra winst beluste landgenooten de juiste betiteling blljve in de pen! zich niet ontzien om verschillende bultenlandsche producten in Nederlandsche ver pakkingen te verkoopen, soms zelfs voorzien van opschriften als: „Steunt de Nederlandsche in dustrie!" en daardoor de koopers in den waan brengen dat zü Nederlandsch Fabrikaat koopen! Zoo adverteerde onlangs een winkelier met Ha vermout onder de bijvoeging „Nederlandsch Fa brikaat". Bij onderzoek bleek dat echter Bulten landsche havermout te zijn, door een Nederland sche firma in een Nederlandsche verpakking in den handel gebracht! Er zijn, helaas! nog meer van deze voorbeelden! Hiertegen past een ernstig woord van waar schuwing. Het Nederlandsche volk, eindelijk zijn onverschilligheid of onwetendheid afschuddend, heeft er recht op „Nederlandsch Fabrikaat" vra gend, ook „Nederlandsche Fabrikaat" te ontvan gen! Tot op het tijdstip dat in deze zaak op wette lijke wijze zal zijp voorzien, de Vereenlging „Ne derlandsch Fabrikaat" en de belanghebbende fa brikanten moeten daarop aansturen!, anders wordt de propaganda voor „Nederlandsch Fabrikaat" m 1 sbruikt, moet het koopend publiek zich wa penen tegen de hier aangeduide beunhazerij. En dat kan alleen als de kooper altijd en uitsluitend naar artikelen vraagt, voorzien van het merk: „V.N.F.", het contrölemerk van de Vereenlging „Nederlandsch Fabrikaat". Alleen artikelen van dit merk voorzien zijn, ook in gevallen van twij fel, als „Nederlandsch Fabrikaat" te aanvaarden. De Nederlandsche Pers, die al op velerlei zeer te waardeeren wijze, de propaganda voor „Neder landsch Fabrikaat" steunde, zal goed doen op den hierboven aangeduiden misstand de aandacht te vestigen. W. M. HARTMAN, id V.N.F. MINISTER REYMER bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de autotentoonstelling in hel R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De minister in gesprek met den heer Leonard Lang. HET IJS KRUIT. In de omgeving van Hoorn heeft het gekruide ijs in het IJsselmeer zich opgehoopt tegen den dijk. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BER- CARTER GLASS is benoemd DE BILJARTWEDSTRIJDEN om het kampi- LIJN, graaf van Limburg Stirum vierde Don- tot secretaris van de oenscliap van Nederland te Amsterdam BIJ DE DEMONSTRATIES en contra-demonstraties, die op het oogenb derdag zijn zestigsten verjaardag. Amerikaansche schatkist. De heer Dommiring aan stoot. de orde van den dag zijn, moet de politie herhaaldelijk ingrijpen. DE GEWELDIGE BRAND die Woensdagavond in een aantal pakhuizen aan de Zalmhaven te Rotterdam woedde, heeft groote verwoesting aangericht. Een overzicht van de ruïne die na de blussching van het vuur overbleef. HET BEZOEK VAN MINISTER REY MER aan de auto-tentoonstelling te Amsterdam. De minister in gesprek met den heer W. K. van Erven Dorens directeur der Simplex-fabrieken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4