De Rallye van Monte-Carl© THERMOGÈNE n mx mm m m&Mtu Gemeenteraad van Zandvoort Vuurgevechten in Duitschland HET DOZIJN VOL Het Schaakspel i n w' mm Hoest,Koude Rheumafiek Griep en Ste ken in de zij. VRIJDAG 3 FEBRUARI De moderne titanen van den weg hebben hun werk weer gedaan Fransche superioriteit De moeilijkste trip Vasselle ACADEMISCHE WINTERSPELEN VOETBAL ENGELSCHE LEAGUE WIE LRU DEN DE ZESDAAGSCHE TE FRANKFORT WATERSPORT NEDERL. BOND VAN KANO- VEREENIGINGEN r m Het plan-Zwiers voor een volksbad aangenomen Vreem de tegenstandster Strandstoel contra boulevard-stoel Nog geen vastrecht O pdracht buiten de gemeente organisatie-eisch en Concurrentie en luxe De stoelen op den boulevard Wijziging politieverordening Wegenplan Bentveld Parkeerterrein Vastrechttarief voor gas Begrooting 1933 Gemeentelijk drukwerk m a mi i Een bewaakte doodenherdenking door de Berlijnsche S.A. Nazï-terreur te Witten De briefwisseling tusschen Hitler en Mgr. Kaas Standpunt der katholieken Dinsdag socialistische demonstratie Belgisch kabinet in de meerderheid „Peuple" blijft uit het leger Werkverschaffingsplan van Roosevelt Van alle wedstrijden voor automobielen is de zwaarste, de meest onbarmhartige en hierom de meest souvereine, die welke de wereld kent als de Rallye van Monte Carlo. Ik geloof niet, dat er één andere sportproef van eenigszins langen adem op aarde bestaat o. zelfs maar denkbaar is, waarin zooveel gevergd wordt van de krachten, van het uithoudings vermogen en van het optimisme van den mensch als in dezen gigantischen wegwedstrija, die hierom terecht officieus genoemd wordt het wereldkampioenschap van den weg, omdat het practisch onmogelijk gebleken is om 'n officieel wereldkampioenschap van den weg in 'n onbe twistbare formule vast te leggen. Ieder, die wil mededingen met eenige kans om te winnen, moet zich voorbereiden op het allerergste. Hij moet er zich terdege rekenschap van geven, dat hy de resultante van alle obstakels, die zich voor kunnen doen, moet overwinnen om als de held van de Rallye in Monte Carlo begroet te kunnen worden. Welke zijn deze obstakels? In de allereerste plaats alle natuurelementen, die kunnen losbar sten. Zware vorst, geweldige storm- en regen vlagen, onovertroffen sneeuwstormen, niets spa rende hageljachten. Dan onbereidbare wegge deelten, of wegdeelen die zelfs geheel en al verdwenen en vermeld zijn, zoodat men als 't ware zich een doortocht moet banen over het onherbergzame en woeste landschap, waarop 'n impresionneerende laag vodst staat of een me ters hooge sneeuwmassa. De auto is dan ver anderd in een ijsbreker! Met schoppen, bijlen en harken moeten de inzittenden aan .iet werk en zij rusten niet, voordat de moeilijkheid te boven gekomen is, of voordat gebleken :s dat zij den strijd moeten opgeven. Zoo geweldig kan de tegenstand van de natuur zijn, dat een van de meest bekende rallye-ryders my eens ver telde, dat hy zelfs dynamiet-patronen in zijn bagage had om hiermede zich een weg te banen door het ys als dit noodig mocht blijken. En dan wacht weer een andere moeilijkheid en zoo gaat het door, totdat zij in het industrieele Westen zyn aangeland, waar prachtige auto wegen het strijden tegen sneeuw en koude mo gelijk maken. Maar de wederwaardigheden zijn eigenlijk pas definitief achter den rug, als zij in het luxueuze Monte Carlo bij een verster kenden grog in de officieele lyst hun klasse ment lezen. Wil men in dezen wegwedstrijd eenige kans hebben om een vereerende plaats in te nemen, dan is een vertrek uit Athene in 't verre Gné- kenland of uit Tallinn in het even verre Esth- land noodzakelijk. In ieder geval is winst uit gesloten. Zelfs zij, die uit Umea komen, hebben, zooals bij het huidige reglement gebleken is, slechts een problematische kans op de eerste plaats. Athene is natuurlijk het meest heroische, om dat de verbinding met de hoofdstad van het aloude Hellas zich nog in zoo'n primitieven toe stand bevindt, dat het na 12 jaren Monte Car lo Rallye slechts aan een kolos als André Boil- lot, het vorige jaar, gelukt is om binnen den vastgestelden tijd, de prinsenstad te bereiken. Speculeerend op het succes van Boillot, hebben ditmaal 15 deelnemers en zelfs deelneemsters voor Athene ingeschreven. Het bereiken vat? dit vertrekpunt ging reeds gepaard met bijna on overkomelijke moeilijkheden en eenige ploegen werden reeds buiten gevecht gesteld eer zij goed en wel de Grieksche hoofdstad bereikt hadden. Maar de tocht erheen is niet te ver gelijken met den tocht van Athene naar Monte Carlo, die geheel overeenkomstig de reglemen ten moet afgelegd worden, terwijl er geen be lemmerende bepalingen bestaan om zich naai het startpunt te begeven, zoodat men hiervoor allen tijd nemen kan. Eerst als men op de mi nuut af terugrydt en tusschen de verschillende controleposten gebonden is aan de minimum snelheid van 40 KM. gemiddeld, begint de mi sère. Toch maakt ook reeds de heenreis naar Athene haar slachtoffers, want van de 17 ploe gen, die voor deze plaats hebben ingeschreven, bereikten slechts 13 het vertrekpunt. Onder tien de Nederlandsche Fordploeg, onder leiding van Van der Meulen. Het zou zeer naief geweest zijn van onze landgenooten, die voor het eerst uit Griekenlands hoofdstad mede zouden din gen, te denken, dat zij eenige kans gehad zou den hebben om Monte Carlo binnen den vast gestelden tyd te bereiken. Zü zouden, om hiertoe in staat te zyn, zeker al wel viermaal nebben moeten deelnemen uit Athene, zooals Jacques Bignan, de bekende Fransche bestuurder, dit jaar voor de vijfde maal het verre Griekenland heeft uitverkoren. Het is reeds een heele pres tatie dat onze nationale Fordploeg is aangeko men en in staat is geweest, om aan 't vertrek deel te nemen. Van de 17 ingeschreven ploegen nu zyn er 11 gestart. Hieronder bevond zich de Duitsche damesploeg van mevrouw Lotte Bahr met Adler Trumpf en voorts beroemde rallye rijders als Bignan met Fiugeot, Cristea met Dodge, Trevoux met Hotchkiss, Riley met Ri ley, De Fabinyi met Citroen, Stoffel met Ford en Duhoux met Dodge. Onmiddeliyk staan zy voor de grootste en haast onoverkomeiyke moei lijkheid: het afleggen van den afstand van Athene naar Saloniki, die 584 K. M. lang is, met een gemiddelde uursnelheid van 40 K.M. Door den slechten toestand van den weg en ten gevolge van de slechte atmosferische omstan digheden, werd een dergeiyke prestatie onmo- geiyk geacht dit jaar. Hiervan getuigt het te legram dat Stoffel heeft afgezonden, dat hy er geen kans toe zag om te voldoen aan de gestel de voorwaarde. De Nederlandsche ploeg heeft 't moedig geprobeerd, maar ver hebben onze kra nige rijders het niet gebracht, want een onge luk onder weg, dat geen ernstige gevolgen ge had heeft, was oorzaak, dat zy den stryd heb ben moeten staken. Die zwaarste van alle etappen, bleek voor alle deelnemers op drie na, onoverkomelijk. Slechts de Fransche ploegen van Bignan en van Trévoux en de Engelsehe ploeg van Riley bestonden het wonder Saloniki te bereiken binnen den reglementairen tyd. Dê ploeg onder leiding van Frommelt en die van Overton kwamen na onbeschrijfelijke moeiiyk- heden met respectievelijk 7 en 92 strafpunten aan en moesten spoedig hierna opgeven. De volgende controle, Sofia n.l., werd zonder kleer scheuren bereikt door het eerstgenoemde drie tal, maar tusschen Sofia en Belgrado werd Bignan tengevolge van een mechanisch defect buiten gevecht gesteld. Er bleven dus nog slechts een Fransche ploeg, die van Trévoux met Hotchkiss en een Engelsehe ploeg, die van Riley met Riley, op het tooneel. Het scheen wel of zij thans ook het spel gewonnen haddem Tusschen Budapest en Weenen laat het traject niets te wnschn ovtr, althans in normale omstandigheden en vanaf Weenen is Monte Carlo nog slechts een kwestie van gewoon ry- den. Alle supporters waren er zoo goed als ze ker van dat beide ploegen de Rallye zouden winnen. Wat beteekenden die 270 K.M. van Bu dapest naar Weenen? Welnu, die 270 K.M., die beschouwd werden als een ritje voor 'n goede spysvertering, bleken ditmr al erg genoeg om zoowel Trevoux als Riley uit den stryd te ne men. Want er kwam een sneeuwstorm, die niet door te komen bleek en opgeven in het gezicht van de overwinning was niet meer te voorko men. Dit was meer dan tragisch, maar dit zal deze wakkere ploegen er niet van weerhouden om het volgende jaar met nieuwen moed net van Athene te probeeren. Zeer ongunstig waren de natuurelementen ook gestemd tegen de negen deelnemers die vanuit Boekarest vertrokken zijn en die nog voor Jassy door de sneeuw uit de competitie werden gehaald. Ondanks de groote bezwaren, die allen, van uit Tallinn komende, onderweg ondervonden hadden, was het thans zeker, dat de winnaars van de 12e Rallye van Monte Carlo gezocht moesten worden onder hen, die erin slagen zou den om den tocht van Esthland naar Monte Carlo zonder strafpunten te volbrengen. Tallinn immers, met 950 punten voor het algemeen klassement, kwam na Athene, waarvoor 1000 punten waren bepaald. Een veertiental concurrenten uit Tallinn kwam in Monte Carlo aan en van hen behaal de Vasselle met dezelfde Hotchkiss, waarmede hij het vorige jaar gewonnen heeft, het beste resultaat in de supplementaire acceleratie- en remproef. Hierdoor klasseerde hy zich ook dit maal aan den kop, waarmede hij een kracht toer had gerealiseerd, die tot nogtoe nog niet was verwezenlijkt in de geschiedenis van dezen vervaarlyken sterrit. De categorie van wagens met een zuigerver plaatsing tot 1500 cc. werd een tweede zege voor de Fransche industrie. De ploeg van mevrouw Rouault en den heer Quinlin met een Salmson, komende van Tallinn behaalde in deze catego rie der kleine wagens de overwinning sn zag kans om de derde plaats van het algemeen klassement te bezetten. De zoo heftig begeerde damesbeker moest worden toegekend aan de Fransche damesploeg, bestaande uit de dames Mareuse en Lamberjack, die met een Peugeot 301 zonder strafpunten uit Tallinn waren geko men. Men ziet dus over de geheele linie de supe rioriteit van de Fransche constructie en van de Fransche stuurkunst. Tot slot nog een enkel woord over de presta ties van de 7 Hollandsche ploegen, die na het uitvallen van Van der Meulen de Rallye met succes hebben beëindigd. Het beste resultaat heeft Van Marken, die uit John O'Groats ver trokken is, kunnen boeken. Hy werd no. 35 ge klasseerd en heeft hierdoor den Holland-beker gewonnen. De heer Staal met Bugatti, vanuit Velenga vertrokken, werd 41; Schade met Mercedes Benz, eveneens uit Velenqa, werd 43 en Van Abbe met Rockne, eveneens uit Ve- len?a, 52. Broere met Nash uit Berlijn, klas seerde zich 60, terwyl Zweerts de Jong met Auburn en Powel met Fiat, beiden uit Amster dam, resp. 65 en 67 werden. Het beste resultaat in de acceleratie- en rem proef werd door Staal bereikt, die zich vierde klasseerde, terwijl Broere als tweede kwam en 19 van het klassement voor deze bykomstige proef. Van de 129 inschryvers hebben er 115 daad werkelijk aan de Rallye deelgenomen, terwyl hiervan 71 geklasseerd konden worden. En hier mede is de twaalfde editie van dezen giganti schen wegwedstrijd weder achter den rug. Alle deelnemende ploegen hebben een welverdiende rust verdiend, terwyl de organisatoren zich aan de hand v^in de verkregen ervaringen, weer kunnen verdiepen in de vaststelling van de Rallye van het volgende jaar. Een jaar van organisatie voor een proef van dezen omvang is voorwaar niet te veel. Te Bardonecchia zijn Dinsdag de Academische Winterspelen aangevangen, waaraan door 14 landen wordt deelgenomen. De secretaris der Fascistische party Staraco verrichtte de ope ningsplechtigheid, waarna begonnen werd met dan dalingswedstryd over 2 K.M. Er was een hoogteverschil van 350 Meter. Winnaar werd de 21-jarige Italiaan Borletti van de Milaneesche Universiteit. Het resultaat was: 1. Borletti, Milaan, tyd 2 min. 4,5 sec. 2. Guarnieri, Padua. 3. Cobianchi Florenco. De Engelsehe skilooper Mac Intosh deed bui ten mededinging mee en legde dezen afstand af in 2 min. 6,1 sec. Het weer was goed, doch de organisatie vry slecht, zoodat de wedstrijden zeer laat waren afgeloopen. Een yshockeywedstryd Hongarye tegen Italië had tot resultaat, dat Hongarye won met 10 (00, 00, 10). LONDEN, 1 Febr. (V.D. De resultaten van de heden voor de eerste divisie van de League ge speelde wedstrijden luidden: Manchester CityEverton 30 BirminghamDerby County 31 Sunderland—Blackpool 1—1 LiverpoolMiddlesborough 13 Bolton WanderersArsenal 04 Huddersfield Town—Sheffield United 1—0 De overgespeelde Cupwedstryd Leeds United Tranmere Rovers had tot resultaat, dat Leeds United won met 40. GLASGOW, 1 Febr. (V.D.) De overgespeelde Schotsche cupwedstryd Dundee United—Bon- ness werd gewonnen door Dundee United met 4-0. Voor de Zssdaagsche die te Frankfort van 3 tot 9 Februari wordt gehouden, hebben reeds 12 koppels gecontracteerd. De bezetting is we derom heel goed. Behalve 16 Duitsche renners zullen 8 buitenlanders aan den start verschy- nen. Het startschot zal door den Frankforter zanger John Glaesen worden gelost. Vrijdag avond om 11 uur zullen de volgende renners de lange rit aanvangen: Pynenburg—Rausch, Wals—Dinale, Schön—Buschenhagen, Lehmann Maczynski, SiehlReilander, EhmerRieger, BroccardoGuimbretière, RichliTietz, Brescia- niSevergnini, SchaferAltenburg, ZimsOes- treich en Vopel—Korsmeier. De Kring van Zaansche, Amsterdamsche en Haarlemsche kanovereenigingen heeft in een algemeene vergadering, op voorstel van het be stuur, in beginsel besloten te streven naar het tot stand komen van een Nederlandschen Bond van Kanovereenigingen. De redenen, die het bestuur van den Z. A. H.- kring gebracht hebben tot dit voorstel, waren in hoofdzaak het gevolg van de vele aanvragen om inlichtingen van verschillende meer verspreid in den lande gevestigde kanovereenigingen. Daar door werd de overtuiging gevestigd, dat de tijd rijp is om tot een samenwerking van alle Neder landsche kanovereenigingen te komen, mede omdat de belangstelling voor elkanders streven levendig bleek te zijn. De voorzitter, de heer Ir. J. Loeff en de secre taris-penningmeester, de heer W. Vink, Win- gerdweg 55, Amsterdam (N.) vestigen in een rondschrijven de aandacht der kanovereenigin gen op dit plan tot oprichting van den Neder landschen Bond. Aan het secretariaat worden gaarne nadere inlichtingen verstrekt, alsmede ontwerp-statuten. Alle bestaande kanovereenigingen worden uitgenoodigd hunne opmerkingen vóór 12 Fe bruari 1933 in te zenden, alsmede hunne sym pathiebetuigingen. Daarna zullen alle bekende kanovereenigingen opgeroepen worden voor een oprichtingsvergadering. Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den schaakredacteur van dit blad. Met de volgende brillante party won wereld kampioen Aljechin den schoonheidsprys in een Russisch tournooi. A. Aljechin: Wit. N. M. Zoerabeff: Zwart. (Damepion-opening) Wit. Zwart 1. d2d4 2. c2c4 3. Pblc3 4. Ddlc2 Pg8—f6 e7e6 Lf8b4 b7—b6 In dezen stand verdient het fianchetto geen aanbeveling, daar Wit een zeer sterk centrum verkrijgt. Juist is 4c7c5; 5. e2e4 te beletten. 5. e2—e4! Lc8b7 6. Lfld3 Lb4 c3+ Om althans een of andere tegenkans in de verdubbeling der witte pionnen te hebben. Na 6d7d5; 7. c4 d5, e6 d5; 8 e4 d5, Pf6e4: 9. Pgl—e2, zou het witte spel verre de voorkeur verdienen. 7. b2 c3 d7d6 8. Pgl—e_ Pb3—d7 9. 0—0 0—0 10. 12—f4 Dreigt reeds een pion te winnen door e4—e5. 10. h7h6 11. Pe2—g3 Dd8e7 1. Dc2e2 Ter voorbereiding van 13. Lela3, hetgeen, indien dadelijk toegepast, het spel nutteloos ingewikkeld zou maken na 12Pf6g4; dreigend 13Pg4 h2. 12. Ta8e8 De ontwikkeling van Zwart is reeds voltooid, maar zyn stukken zyn niet actief genoeg op gesteld, om den nu volgenden aanval in het centrum te kunnen pareeren. 13. Lela3 Met de sterke dreiging 14. e4e5, waardoor Zwart gedwongen wordt, zyn stand nog meer te verzwakken. Oeze van ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes t Ooozen *ar 45 er» 75 cents. BI) Apothekers ar Orogister 13. 14. Tal—el c7c5 Kg8h8 Maakt plaats voor het paard. 15. d 4d5! Trekt partij van het feit, dat Zwart niet 15. e6 d5 kan spelen wegens 16. Pg3— f5. 15. 16. e4e5 Bereidt 7. e6 d5 voor. 17. De2d2! Pf6g8 g7-g6 Stand na 17. De2d2! 17.- e6 d5 d6 e5; 18. f4 e5, e6 d5; Indien 17. - - dan 19. e5—e61 e6; 20. Ld3 g6, Tf8 fl+; 21. Fg3 fl, Te8—f8: 22. c4 d5! en het voor deel van Wit is voldoende voor de winst. 18. c4 d5 d6 e5 19. c3c4! De opening van de lange diagonaal voor den witten damelooper beslist de partij in enkele zetten. 19. Kh8h7 20. La3b2! Pg8—f6 Op 20.. f7—f6 volgt 21. Ld3 g6+; Kh7 g6; 22. Dd2d3*. f6—f5; 23. Pg3 f5, Tf8 f5; 24. f4 e5 en wint. 21. f4 e5 22. e5e6 Pf6g4 De7—h4 Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester. Na besloten zitting van ruim een uur, waarin besproken werd het plan-Zwiers tot stichting van een gemeentelijk volksbad, stelt de VOOR ZITTER in het openbaar aan de orde goedkeu ring van de ontwerpteekeningen. De heer MOLENAAR is, zooals hy in de be sloten zitting reeds heeft medegedeeld, tegen het voorstel, omdat hij er eenige wijzigingen in wilde aangebracht zien. Het plan wordt daarna met op één na alge meene stemmen aangenomen. Wij vernemen, dat dit plan op een enkele wy- ziging na (bij het nieuwe plan wordt de grond- oppervlakte meer productief gemaakt) hetzelfde is als de vorige week in den raad aangeboden en waarvan de kosten geraamd worden op 70.000.De begrooting van architect Zwiers biyft. naar wy vernamen, nog binnen deze ra ming. Over de exploitatie en de tarieven van het volksbad zal door den raad in een volgende ver gadering eerst een definitieve beslissing geno men worden. In behandeling kwam een adres van de Com missie voor Plaatselijke Belangen, waarin deze den raad eenige wenschen kenbaar maakt be treffende het plan tot stichting van een volks bad. De commissie meent, dat het geprojec teerde volksbad dit na verwezenlijking alleen in naam zyn zal; in werkelykheid zal het de meest luxueuze badinrichting van Zandvoort, zoo niet van de geheele Noordzeekust zyn. Zy is vóór de stichting van een volksbad, doch tegen het stichten van een restaurant met terrassen en tegen elke luxueuze uitvoering, gezien den zeer slechten gang van zaken in het restaurantbedrijf in de badplaatsen, zy wil de grootst mogelyke soberheid betracht zien. Nadat de heeren GROEN, BOLWIDT en PADT over dit adres het woord gevoerd en hun bevreemding er over uitgesproken hebben, dat deze commissie tegen vooruitgang der badplaats, wat toch de stichting van een volksbad betee- kent, is, wordt het voor kennisgeving aangeno- De gezamenlijke strandpachters hadden een adres aan den raad gezonden, waarin zy opko men tegen het plan van den raad, toestemming te verleenen tot het plaatsen van stoeltjes op den boulevard ten behoeve van badplaatsbezoe kers, die van een rustig zitje willen genieten, zy zien hierin concurrentie, vooral omdat men de pacht voor dezen exploitant op een gulden per strekkenden meter wil stellen, terwyl de strand- pacht 10 15 per Ml. bedraagt. Nadat over dit adres eenige leden het woord gevoerd hebben en wethouder MOLENAAR zich vóór het argument der strandpachters heeft verklaard, wordt met op twee na algemeene stemmen besloten aan den heer Warnsink voor- looplg voor een jaar als proef te verpachten 200 Ml. van den boulevard aan de zeezijde tegen een gulden per meter tot het plaatsen van stoe len. Het nadere voorstel tot wyziglng der Alge meene Politieverordening in verband met de in Augustus van het vorig jaar voorgekomen „vuurwerkrelletjes" wordt aangenomen. B. en W. stellen voor van mevr. de wed. A. A. van Hattum—Dekker te Beverwyk over te ne men grond, groot 641 M2., waaronder 55 M2. voor verbreeding van de Zandvoortschelaan en daarvoor in ruil te ontvangen 183 M2. Geldeiyke transacties worden by deze ruiling niet aangenomen. Z. h. st. aangenomen. B. en W. stellen voor, aan het einde van de Brederodestraat een perceel grond aan te koo- pen, groot 6672 M2. tegen 4.— per M2. en dien grond, behoorende aan de N.V. Villabouw Zandvoort, te bestemmen voor parkeerterrein. Aldus besloten. In behandeling komt een voorstel van den directeur der bedryven, den heer Cense, tot in- voering van een vastrechttanef voor gas. Verscheidene leden verklaren te vreezen, dat, als dit voorstel aangenomen en de voorgestelde tarieven ingevoerd worden, niet bereikt zal wor den m de exploitatie, wat wordt beoogd, zy verzoeken het voorstel naar de commissie terug te verwyzen, teneinde alsnog eenige wijziging .in de tarieven aan te brengen. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. Op verzoek van Ged. Staten worden eenige administratieve en technische wyzigingen aan gebracht in de begrooting voor 1933, o.a. betref fende de posten werkloozensteun en armenzorg. Door den heer BOLWIDT wordt een interpel latie gehouden over de levering van gemeente drukwerk, aan de hand de volgende schriftelyk ingediende vragen: 1. Is het juist gezien, vooral in dezen moei lijken tijd, een belangrijken post gemeentedruk werk buiten onze gemeente te bestellen, in plaats van dezen post aan een Zandvoortschen ge- organiseerden drukker te gunnen? 2. Indien de raad destyds een besluit nam, uitsluitend aan georganiseerde drukkers werk te gunnen, ligt daaraan dan niet eveneens ten grondslag, dat met het bondstarief rekening ge houden moet worden en de aangesloten druk kers tegen concurrentie van buiten moeten worden beschermd? De heer BOLWIDT zegt by de toelichting van zyn vragen het wenschelyk te achten en in het belang van de Zandvoortsche drukkers en de by hen in dienst zynde arbeiders, dat het inder- tyd genomen raadsbesluit, om alleen druk- en schilderwerk op te dragen aan georganiseerde patroons, wordt ingetrokken. Verscheidene leden zyn het hiermede eens en voorstellen in dien geest worden gedaan. Ten slotte wordt deze zaak aangehouden op voorstel van den heer EUFERS, die het niet juist acht, dat in dezen tijd, nu allerwegen ge- eischt wordt van patroons zoowel als arbeiders, dat zy zich organiseeren, om een ondergeschikt gemeentebelang tegen dezen eisch zou worden ingegaan. Spr. wil nog overleg gepleegd zien met den Bond van Drukkerspatroons en daar inlichtingen inwinnen. Na rondvraag volgt sluiting. De laatste hoop: Indien 22. dan 23. Ld3 g6t. f7 e6 Stand na 22. De7h4 23. Tfl i/t! Deze combinatie forceert mat in een twaalf tal zetten. 23. 24. Ld3 g6t 25. Dd2d3t 26. Lb2clt Zwart geeft op. Er had nog kunnen volgen: Tf8 H Kh7 g6 Kg6—g5 Tf7—f4 26. 27. Dd3f5 met mat. of: 26. Kg5—f6 27. Dd3—f5f enz. Een door den wereldkampioen in grootschen styl gespeelde party. BERLIJN, 2 Febr. (V.D.) Hedenavond heeft de S.A. van Berlyn de beide slachtoffers van den fakkeloptocht van Maandagavond gehul digd door een opmarsch langs de plaats waar zy gevallen zyn. In de omgeving van de Opera in Charlottan- burg heerschte reeds om 5 uur een opgewonden stemming, duizenden menschen waren op straat, hoofdzakelijk communisten. De politie greep herhaaldelyk in en sloeg de menigte met den gummistok uiteen. Ten slotte ging zy er toe over ook de café's te ontruimen, terwijl kort voor den opmarsch zelfs de huisdeuren moesten worden gesloten. Voor ieder buu stonden agen ten met de karabijn in de hand. De straat was over een lengte van ca. een K.M. volkomen leeg. Waar iemand zich aan het venster ver toonde, dreigde de politie onmiddeliyk gebruik te maken van de vuurwapens. Kort na 9 uur rukten de S.A.-troepen, onge veer 5000 man. de Wallstrasse binnen. Alle pu bliek werd tegengehouden door de politie, al leen de optocht werd doorgelaten. Ter plaatse waar de slachtoffers neergeschoten waren, stel de hun afdeeling zich op, waarna de 5000 man twee minuten lang het stilzwygen bewaarde Vervolgens trokken zij met gedempt geroffel voorby. De politie escorteerde den geheelen stoet met auto's en te voet. Alle agenten hadden de kara- bynen in den aanslag. Ononderbroken werden de gevels met schijnwerpers belicht en nieuws gierigen van de vensters verjaagd. By een geduchte vechtparty tusschen nazi's en communisten, werd ook geschoten. De com munisten schoten ook op de politie. De huiszoekingen der politie in het Karl Lieb- knechthuis en op 26 andere plaatsen te Berlyn hebben heden geleid tot inbeslagneming van een groot aantal verboden geschriften, waarin o.a. werd aangespoord tot gewapenden opstand en algemeene staking. ALTONA, 2 Febr. (W.B.) Hedenmiddag heeft een ernstige schermutseling plaats gehad tus schen communisten en nazi's. Een nat.-socialist werd gedood, zeven ernstig gewond. Na een optocht van nat.-socialisten en feeste lijkheden te Bruehl (Wiirttemberg) kwam het tot een woordenwisseling tusschen een medicus, die lid is van de Centrumsparty en eenige nat.- socialisten. De medicus geraakte in moeilijkhe den en loste eenige schoten, waardoor een S.A.- man ernstig werd gewond. De Centrumsman heeft zich by de politie aangemeld. Hy ver klaart uit noodweer te hebben gehandeld. Te Bretten kwam het tot een botsing tus schen een communistischen optocht en nazi's. Een communist werd gedood, verscheidene per sonen werden gewond. By de onlusten in Königsbergen zijn vanmid dag 8 personen gewond; een aldaar verschy- nend communistisch blad is voor 14 dagen ver boden. In Duisburg-Hamborn is een vrouw door on bekenden op straat doodgeschoten. Te Keulen had een schietpartij plaats tus schen nachtwachters van de „Rheinische Zei- tung" en nazi's. Drie nazi's werden gearresteerd. Na eenige zeer rumoerige tooneelen in den Landdag van Wiirttemberg verklaarde de nat- soc. voorzitter, dat wanneer de communisten met hun beleedigingen aan het adres der nat.- soc. afgevaardigden zouden voortgaan, dezen zich gedwongen zouden zien tot „zelfhulp" over te gaan. Deze uitlating wekte een storm van verontwaardiging. Van den voorzitter zal ge- eischt worden, dat hy haar terug neemt. Te Wittem (aan de Ruhr) hielden heden avond ongeveer 1000 socialisten een betooging. Toen zy een lokaal der N.S.D.AP. passeerden, vielen plotseling verscheidene schoten, die door leden der S.N.D.A.P. waren gelost. Vier perso nen werden zwaargewond en zeven licht. Ook te Hamburg heeft een schietparty plaats gehad. Vier personen werden gewond. Hedenavond is in Duisburg-Wannheimerort een 29-jarige vrouw door een schot in het hoofd ge dood, op het oogenblik dat zy het venster open de en naar buiten keek. Nat.-socialisten hadden juist geroepen: vensters sluiten. Te Essen en Düsseldorf werden heden by de communisten huiszoekingen gehouden. Een groot aantal papieren werd in beslag genomen. Een vrachtauto, onderweg van Frankfurt via Hannover naar Waldsrode, is sinds een wees spoorloos verdwenen. De auto was geladen met 6 vaten chemicaliën voor een kruitfabriek en 62 pakken andere goederen. Vermoedelijk heeft de chauffeur den auto en de vrachtgoederen gestolen. Het partybestuur van het Centrum heeft heden de briefwisseling met Rijkskanselier Hitier gepub'iceerd. De eerste brief is van den voorzitter van het Rykscentrum Mgr. Kaas aan Hitier. Dit briefje is een begeleidend schrijven bij de vele en ge wichtige vragen, die Mgr. Kaas aan de regee ring richtte. Deze vragen publiceerden wij in extenso in ons avondblad van Woensdag 1 Fe bruari II. De tweede brief is van Hitier aan Mgr. Kaas. In wezen komt deze hierop neer: Hitier ver klaart, dat hij uit het onderhoud met Mgr. Kaas de consequentie heeft getrokken, dat het Cen trum niet bereid was tot de regeering toe te treden, omdat de basis der regeering niet voldoende groot is en niet een werkelyke con centratie aller nationale krachten is, maar dat het in overweging zou nemen, de regeering te tolereeren. Dan stelt Hitler vast, dat hy Mgr. Kaas heeft voorgesteld, om aan de regeering den tijd van één jaar toe te staan, om zonder Rijksdag te regeeren. Uit de vele vragen, die het Centrum toen stelde, bleek hem, dat het Centrum geen bindende verklaring te voren wilde afleggen, of het dat Rijksdagsmoratorium van een jaar wilde toestaan. Daarom werd het overbodig, die vragen te beantwoorden. Daaruit volgde ook de noodzakelykheid, om, tenzy het Duitsche volk niet ten gronde zal gaan, den Rijksdag te ontbinden en aan het volk te appel- leeren. Het slot luidt: „Met de hoop en het ver zoek, dat de aangeknoopte persoonlijke betrek kingen met dr. Brüning en met u, hooggeëerde heer prelaat, daardoor niet zullen worden af gebroken, blyf ik uw toegewyde Adolf Hitler. Prelaat Kaas antwoordde daarop, dat hy, ra aansluiting met het onderhoud, direct zyn pre- ciese vragen had gesteld, zonder wier beant woording hij niet onderhandelen kon over de kwestie der tolereering. „Men kan," zegt Mgr. Kaas fyntjes, „toch onmogelijk iets tolereeren, wat men niet kent." Bij de onderhandelingen over het vormen van het kabinet heeft de vertrouwensman van den Rykspresldent, von Papen, Centrum en Beier- sche Vo'ksparty bewust uitgeschakeld, ofschoon zyn opdracht luidde, de mogelykheid van een meerderheidsvorming te onderzoeken. Wanneer het Centrum waarborgen had gekregen, dat er geen experimenten zouden worden ondernomen tegen de grondwet, de sociale verzekering, de gezonde economie en de staoiliteit van de mark, zou het door en door geneigd zyn geweest op onbaatzuchtige wyze den aroeid dei regeering mogelijk te maken. De Beiersche Volksparty zou dit ook hebben gedaan. Men brak de on derhandelingen echter bruusk af en son niet tweemaal 24 uur wachten, om de problemen op te helderen en een basis te vinden De schuld daarvan ligt geheel by de regeering. Het is niet te begrijpen, waarom de regeering niet een werkelyke concentratie aller nationale i krachten wenscht. Daar de regeenng de ont binding van den Rijksdag onjuist daardoor mo tiveert, dat er geen meerderheiósvorming mo- gelyk was, ziet het Centrum zich gedwongen aan den Rykspresident een copie van onder- havigen brief te doen toekomen. I In een vierden brief schrijft Mgr. Kaas dan aan Hindenburg, dat het niet waar is, dat er geen meerderheid te verkrygen is geweest en dat de onderhandelingen daarover met moedwil i zyn afgebroken. Mgr. Kaas heeft ten overstaan van heel de wereld de uitvluchten en draaieryen van Hitler- Papen-Hugenberg met yskoude logica meester- lyk ontmaskerd. MüNCHEN, 2 Febr. (VX>.). De voorzitter der Beiersche Volkspartij, staatsraad Schaeffer, heeft een telegram gezonden aan den Rijks- president, waarin hy constateert: „Naar aan leiding van de motiveering van het ontbindings- j decreet van den Ryksdag, dat het niet mogeiyk is gebleken een tot werken in staat zynde meer- I derheid te vormen, zie ik my genoodzaakt voor zoover het de Beiersche Volksparty betreft i zakelijk tegen te spreken en te constateeren, dat de Beiersche Volksparty, wier principieele wil tot samenwerking aan den nationalen wederop bouw bekend moet zyn, in het geheel niet by 1 de onderhandelingen is betrokken." BERLIJN. 2 Febr. (W.B.). De Ryksdagfractie van het Centrum hield heden haar laatste zit ting. De verkiezingscampagne werd besproken. Zondag as. zal het party-congres byeenkomen. Prelaat Kaas zal dan een groote rede houden, om den stryd in te leiden. Waarschijniyk zal het Centrum geen bijzonder verkiezingsmanifest publiceeren. BERLIJN, 2 Febr. (VB.). Het partybestuur der S.P.D. heeft Donderdag uitvoerig den poli- tieken toestand besproken en besloten een ver kiezingsproclamatie tot de party te richten. Voorloopig is er van afgezien het op 12 Maart te Frankfurt a.d. Main te houden partycongres uit te stellen. Het verbod van de SPD-betooging, die Zon dag as. in den Lustgarten zou worden gehouden wordt aldus gemotiveerd, dat Zondag as. te zelfder tyd in de Lustgarten de bijzettingsplech tigheid zal plaats vinden vanuit den Dom van den doodgeschoten Schupo-beambte Zauritz en den S.A.-leider Maikowski, en dat de autoritei ten het wenschelyk hadden geacht slechts één van deze beide gebeurtenissen toe te staan. De sociaal-democratische betooging in den Lustgarter zal nu Dinsdag as. worden gehou- 1 den. BRUSSEL, 2 Febr. (Reuter). De socialistische interpellatie, ingediend na het door den minis ter van nationale verdediging uitgevaardigde verbod tot uitdeeling en verkoop in het leger van het blad Xe Peuple", is door de Kamer verworpen; een motie van vertrouwen in de regeering werd met 84 tegen 69 stemmen en 2 blanco aangenomen. WARMSPRINGS, 2 Febr. (Per telefoon). Roosevelt heeft een plan bekend gemaakt, waar door 75.000 werkloozen te werk zullen worden gesteld, terwyl by goede resultaten dit aantal wel 200.000 man zal worden. Een groot aantal openbare werken in ver schillende staten worden uitgevoerd, met name groote waterwerken in Tennessee. Het bouw land zal beter worden „uitgebuit". Verder zal I er door uitbreiding van het gebruik van water- kracht by de verwekking van electriclteit naar gestreefd worden de electriciteit goedkooper te maken. Blykt dit plan succesryk te zyn, dan zal het ook in andere deelen der V. S. worden door gevoerd. (United Prt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9