De atmosfeer in Duitschland ffï W 1 Een onderhoud met Von Papen VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordus Veldtocht tegen de bandieten Wapengeweld in Jehol Het nieuws van heden HITLER ALS KANSELIER A TEGEN ONVRUCHTBAREN MEENINGSSTRIJD DE BAROMETER fff ffj flilfF ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18295 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN i* Voor Haarlem en Agentschappen p. weelc 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering Acht en veertig uren kanselier- schap hebben den ongebrei- delden demagoog reeds tam en geciviliseerd gemaakt Sterk front voor een algemeene staking Het olie-conflict in Perzië Tsjang'KaiSjek trekt aan het hoofd van 30.000 man tegen hen op Tenslotte naar Jehol *i#V Jf.l i Tsjang-Kai-Tsjek Het Weer Vrede in Tsje Tsjoean? Japan wil de 90.000 Chineesche militairen met behulp van Mandsjoerije uit Jehol verdrijven Is er een geweer per ongeluk afgegaan? Tsjang Hsu Liang waarschuwt Daladier in het zadel SCHERP OPTREDEN TEGEN DE COMMUNISTEN mWM I rfj Op bevel van de Duitsche Rijksregeering rukte de Schupo uit om het Karl-Liebknecht-Haus te bezetten De nieuwe regeering is geen stap nader tot de monarchie" De socialisten zullen hem er voor loopig niet uitwerpen Hitier beroept zich op zijn taaiheid Hitier wenscht vrede De KPD onder geheime leiding? Communistische littera tuur ontdekt Vorwartsverboden Gemeenteraadsverkie zingen in Pruisen? Twee dooden te Berlijn DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN BRAND IN KRANKZINNIGEN GESTICHT Negen patiënten omgekomen Samen naar de bioscoop Crisis in Letland De Stillhalte E HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Berlijnschen Correspondent) Men kan zich nauwelijks voorstellen, hoe geladen de atmosfeer in Duitschland en met name in 't politieke knooppunt Ber lijn is. In de afgeloopen nacht heeft Hitier zijn eerste radio-rede de wereld ingezonden, en wanneer men bedenkt dat 's mans grootste gave zijn redenaarskunst is, dan kan men wel ver wachten dat er nog een dozijn volgen zullen in de naaste toekomst. Hitler's rede spreekt van een vier-jarenplan om den boerenstand te redden en de werkloosheid uit te roeien. Dat zijn groot- sche plannen, maar het grootste plan is toch wel zeker zijn voornemen, om vier jaren in dit zadel te blijven zitten, dat hij na vele ver ges fsche pogingen ten langen leste beklimmen kon. Twee dingen bewees Hitler's 'ate speech echter: dat de soep niet zoo wordt gegeten als men ze opdient, en dat de voorstelling die de Rijkskanselier van zijn vier-jarenplan heeft uiterst vaag zijn. Uit zijn program zijn al he°l wat eischen geschrapt: de vervanging van het Romeinsch door een zuiver Germaansch recht, het verbod voor Joden om in de pers te schrij ven, de stormtroepen als volksleger, de ver deeling van den bodem, het verscheuren van het verdrag van Versailles. Het was nog de echt Hitlersche welsprekendheid, waarmee bij voor de microfoon stond ofschoon zijn stem veel verliest wanneer ze niet door zijn sugges tieve gebaren en mimiek ondersteund wordt maar het was niet meer de Hitlersche „groote mond". Een scheidpartijtje op de Weimarer partijen, voila tout. Verder zalvende tirades, beloften, niets concreets hoe tam en gecivi liseerd hebben acht en veertig uren kanselier- schap den cngebreidelden demagoog gemaakt! Hitler is begonnen met compromissen. Zijn deelen der Regeering met zoo uiteenloopende krachten als Hugenberg en Papen, de twee te genspelers, die hij in het kort verleden met de bitterste haat en naijver (overigens van weers kanten) bestreden heeft, is het allereerste com promis. En verder! Frick heeft al verklaard, dat men de experimenten op monetair en eco- nomisch gebied achterwege zal moeten laten, Luther wordt niet van de Rijksbank wegge jaagd, (hoe graag ook dr. Schacht, de Hitier- vriend, diens plaats zou innemen), het com munisme wordt niet verboden, het nieuwe Ka binet probeert een meerderheid te vinden .n den Rijksdag.... Het lijdt geen twijfel, of de dui zenden, die zooeven in hun bruine uniformen met fakkels en toortsen door het nachtelijk Ber lijn trokken, telkens weer brullend: „Deutseh- land erwache!" „Juda verrecke"! zullen nog be dremmeld staan te kijken bij de evolutie van den grootsten rebel der Republiek tot een mid delmatig kanselier Intusschen zijn er vele geruchten in omloop, die de monarchie met de nieuwe heeren :n sa menhang brengen. Door de buitenlatidsche pers circuleert nog het bericht van de ..Daily Tele graph", dat Schleicher nog voor zijn aftreden van zins zou zijn geweest, de monarchie uit te roepen. Men kan zich gerust op zijn tegen spraak verlaten, dat de zaak niet zoo gezeten heeft. Het spoor van dit bericht is een geheel ander, en het teekent den overgang naar den nieuwen koers. In het geheim waren de onder handelingen van Hitier en Papen al flink ge vorderd, maar men vreesde nog dat ze voorbarig zouden uitlekken. Het geduld ontbrak, om de bijeenkomst van den Rijksdag af te wachten. Van den anderen kant hielden, eveneens in het diepste geheim, een keizerszoontje met Stahl- helmers en vertegenwoordigers van het eeuwig- intrigeerende oude regime een van die pathe tische bijeenkomsten zooals er pas weer in den Zoo gehouden werd ter eere van den verjaar dag van den ex-keizer, en waaraan men niet veel beteekenis moet toekennen. General von Hamerstein, chef van de Rijksweer en Overste von Bredow, verbonden aan het Rijksweer-de- partement, waren in die monarchistisch cercie betrokken, zonder dat zij nu dadelijk aan een Putsch dachten, zooals men hen later heeft toe geschreven. Maar tusschen deze clique en die van Hitier bestaan allerlei verbindingen, en toen een en ander aan den Führer werd over gebracht, vertelde men er al bij, dat er reeds aan bepaalde troepen bevel was gegeven om van Potsdam naar Berlijn te marcheeren. Wat Hitier wist, bleef voor Papen niet geheim, en de ze, praatgraag als hij is, zinspeelde er op bij zijn eerstvolgend bezoek aan den Rijkspresidenc. Toen was de sfeer geschapen, die men noodig had voor een overhaast besluit ten gunste van het Kabinet dat zijn ongeduld, van officieel te worden, nauwelijks, kon bedwingen. Hugen- berg's „Nachtausgabe" bevat uitingen die het heel waarschijnlijk maken, dat de gebeurte nissen zich aldus hebben afgespeeld. Zeker is, dat Overste Von Bredow de laan werd uitge vonden met de mededeeling, dat de Rijksweer „entpolitiesiert" moest worden. In hoeverre Hitier en von Papen van hun kant zullen probeeren om hun autoritaire plan nen een imperialen glans te geven, zal gelei delijk blijken. Men weet, dat in het Kabinet- Papen-zaliger mannen zaten, die openlijk toastten op den terugkeer van het koningschap en dat Hitier er niets tegen zou hebben, tegen over een toekomstige monarch dezelfde positie in te nemen als Mussolini ten opzichte van den koning van Italië. In alle geval hebben zich beiden danig geërgerd aan de duidelijke vra genlijst die de Centrurcsvoorzitt;.' Kaas hun presenteerde, en die wel wat erg indiscreet was, daar de Hide*- regeering haar plannen liever in het dutster hu't. Het gevolg is dan C( k dat het Centrum in oppositie 's en de r'euwe Heeren met den Rijksdag van het oogenblik niets kunnen beginnen. Daarom is tot de Rijksdagontbinding besloten. Hitler ver trouwt dat zijn opnieuw stijgende ster zijn uit werking op de massa niet zal missen, en wan neer hij de heet-begeerde een en vijftig pro cent Rijksdagsstemmen in zijn macht krijgt, dan heeft hij vrij spel. Het is zeker dat de Na zi's bij de nieuwe verkiezingen enorme wins ten zullen maken, maar tegelijk kan het niet uitblijven, dat de Communisten, juist omdat zij thans over de geheele linie vervolgd worden, danig aangroeien. Moet de Rijksdagontbinding dus een vrijbrief beteekenen voor nog onbekende en ver-liggen de experimenten? Vanaf het Centrum tot aan de uiterste linkerzijde vertrouwt men het kabi net Hitler-Papen-Hugenberg dit merkwaardig mengsel van socialistische, fascistische en mo narchistische neigingen voor geen syllabe. Blijkt het wantrouwen gegrond, dan behoeft men niet te twijfelen, dat socialisten en com munisten tezamen met de vakvereenigingen één enkel front zullen vormen in de afkondiging der algemeene werkstaking. NANKING, 3 Febr. (Reuter.) De regeering van Nanking heeft, na een bespreking met de militaire bevelhebbers van de provincies Kwan- toeng, Foekien en Kwangsi, besloten een leger van 30.000 man ter beschikking van generaal Tsjang-Kai-Sjek te stellen, voor het onder drukken van de communistische benden. Als deze operaties beëindigd zijn zullen deze manschappen naar de grens van Jehol gezon den worden, teneinde de aldaar geconcentreer de Chineesche troepen in hun strijd tegen de Japanners te steunen. Volgens mededeelingen van deserteurs uit het leger der communistische benden, die strijd voeren tegen de troepen der Nanking-regeering, verandert de leider dezer benden, Tsjoe-Teh, regelmatig zijn uiterlijk, teneinde te voorko men, dat hij herkend of verraden wordt. GENEVE, 3 Febr. (Reuter) Het conflict tusschen de Engelsche en de Perzische regeering inzake de d'Arcy concessie aan de Anglo-Per- Bian Oil Cy. is heden voorloopig bijgelegd. De Engelsche en de Perzische regeering zijn overeengekomen, om de behandeling van het conflict voor den Volkenbondsraad uit te stel len tot de Mei-zitting, en indien noodig nog langer. Inmiddels zullen onverwijld onderhandelin gen worden geopend over het verleenen van een nieuwe concessie aan de Anglo-Persian. Zoowel Perzië als Engeland handhaven hun rechts- standpunt. Mochten deze onderhandelingen zonder resultaat verloopen, dan zou de Volken bondsraad zich opnieuw met de kwestie bezig houden. H Verwachting: Meest matige wind uit Zui- 11 H delijke richtingen, toenemende bewolking, 11 11 met later kans op regen, later zachter. Verdere vooruitzichten: onzeker. Hij verwisselt steeds van kleeding en ver schijnt afwisselend glad geschoren of met een langen baard. Inmiddels blijkt, dat de communisten een hopeloozen strijd voeren tegen de nationalis tische troepen. Uit verschillende provincies zijn zij reeds totaal verdreven en vrijwel overal hebben zij gebrek aan het hoogst noodige. Zoo gebeurde het dat, toen na een treffen met de regeeringstroepen meer dan 100 ge wonde manschappen der communistische strijd krachten in het kamp werden vervoerd, zij door hun artsen met vergif werden gedood, omdat geneesmiddelen en verbandstoffen ontbraken. Nu generaal Tsjang-Kai-Sjek zich persoonlijk met de campagne tot onderdrukking dezer com munistische benden heeft belast, verwacht men dat aan hun bestaan spoedig een einde wordt gemaakt. SJANGHAI, 3 Februari. (Reuter.) In de uit gestrekte provincie Tsje Tsjoean, waar sinds de oprichting der Chineesche republiek in 1911 400 burgeroorlogen hebben gewoed, hoopt men thans, dat een periode van vrede zal aan breken. Een van de strijdvoerende „generaals" heeft eenige dagen geleden een zware nederlaag ge leden m een veldslag, welke tien dagen duurde en waarbij 10.000 man sneuvelden. Thans heeft hij aangeboden zich met zqn troepen te zullen terugtrekken. De regeering van Tsje Tsjoean is nu voor nemens een eigen vredes-conferentie te beleg gen, waaraan alle „generaals" zullen deel nemen. TOKIO, 3 Febr. (Reuter.) De minister van oorlog heeft in de Kamer medegedeeld, dat het Japansche leger, dat op het schiereiland Kwan- toeng ligt, besloten heeft met het leger van Mandsjoekwo samen te werken, ten einde 90.000 man Chineesche troepen uit Jehol te verdrij ven. Jehol wordt beschouwd als een integreerend deel van Mandsjoekwo en Japan is op grond van het verdrag van September 1932 verplicht Mandsjoekwo te steunen in de handhaving van het gezag. De Japansche militairen gaan liever niet over tot wapengeweld in Jehol, omdat hierdoor men- schenlevens verloren gaan en ook, omdlt ge wapend optreden in Jenol onherroepelijk een actie ten Zuiden van den Grooten Chineeschen Muur tengevolge zou hebben. Hoewel de Chineezen zelf en ook vele bui tenlanders vreezen dat de Japanners een aan val willen wagen op Peking, voelen de verant woordelijke Japansche leiders, zoowel militairen als civielen, weinig voor een dergelijk avontuur. Japan heeft altijd Mandsjoerije en het eigen lijke China streng gescheiden gehouden en, al willen enkele heethoofden misschien den strijd naar het Noorden van het Hemelsche Rijk ver plaatsen, de verantwoordelijke leiders in Japan wenschen deze politiek te handhaven. Slechts in uiterste noodzaak willen wij over gaan tot een militaire actie bezuiden den Chi neeschen Muur, en indien dit onvermijdelijk is, zal zoo snel en afdoend worden opgetreden als te Sjanghai verleden jaar geschied is. De Japanners wenschen dén toestand in Je hol op vreedzame wijze te regelen en militaire operaties in het eigenlijke China te vermijden, doch een hooggeplaatst ambtenaar van het mi nisterie van oorlog verklaarde aan een corres pondent van Reuter, dat het groote gevaar van den huidigen toestand is, dat iemands geweer per ongeluk zou kunnen afgaan, daar hierdoor hevige gevechten kunnen ontstaan. Volgens de meening van dezen ambtenaar overwegen de Chineezen niet een ernstige po ging te doen om Mandsjoerije te heroveren, doch generaal Tsjang Hsu Liang en anderen spelen met vuur in het steuner van de „vrij willigers." Bij vele Chineesche leiders is dit wel een poging om hun figuur te redden, doch de toe stand wordt er niet beter op en ze is thans zoo gespannen, dat alleen reeds het afgaan van een geweer in een donkeren nacht voldoende is om den oorlogsduivel te ontketenen. PEKING, 3 Febr. (Per telefoon). Maarschalk Tsjang Hsu Liang verklaarde in een interview, in verband met de berichten over een binnen rukken der Japanners in de provincie Jehol, dat de Nankingregeering uitdrukkelijk bevel heeft gegeven tot verdediging van Jehol. Een Japansche opmarsch zou dus een oorlog in den emstigsten zin des woords beteekenen. (United Press) PARIJS, 3 Febr. Bü de Kamerdebatten over de regeeringsverklaring van Daladier, verweet Thibaut (groep-Tardieu) den premier, dat deze door de overbodige benoeming van een aantal onderstaatssecretarissen groote ontevredenheid heeft gewekt. Hij wees voorts op de slechte fi- nancieele positie en eischte de afschaffing der wetten op de sociale verzekering. Deze wetten hebben tot nu toe den staat 5 milliard franken gekost, welke beter hadden kunnen worden besteed aan de uitbreiding der verdedigings werken. Thibaut eischte een verlaging der scha deloosstelling der Kamerleden met 10 pCt., ten einde op deze wijze den ambtenaren het goede voorbeeld te geven. In zijn antwoord op de interpellaties zeide Da ladier dat de regeering gevormd is, om een ur gente taak te verrichten. Het ligt in handen der republikeinen te besluiten, of zij het recht heeft haar taak aan te vatten of niet. Levendig ap plaus bij de radicaal-socialisten en de socia listen bewees, dat Daladier op een zekere meer derheid zal kunnen rekenen. Nader wordt bevestigd, dat de socialisten be sloten hebben, het kabinet-Daladier te steunen. Daladier noemde de financieele en economi- kwestie het meest dringend. Toch kan de be grooting niet in enkele dagen in evenwicht wor den gebracht zooals in rustige dagen. De Kamer heeft met 370 tegen 200 stemmen haar vertrouwen in het nieuwe kabinet uitge sproken. De motie van vertrouwen was ingediend door Herriot. De kamer is thans tot Dinsdag ver- Van socialistische zijde werd verklaard, dat de fractie weliswaar voor de regeering zou stemmen, maar dat zij dit deed zonder eenig enthousiasme en alleen in het belang van een handhaven der meerderheid. De regeerings verklaring is den socialisten eigenlijk te weinig i zeggend en te algemeen. BERLIJN, 3 Febr. (Per telefoon). Vice-kanse- lier Von Papen heeft in een interview met een United Pressvertegenwoordiger de volgende vragen als volgt beantwoord. Hoe legt uwe Excellentie de beteekenis van de machtsoverneming door het nieuwe kabinet op 30 Januari uit en welken invloed zal deze gebeurtenis op de politieke, economische cn cul- tureele toekomst van Duitschland hebben? Het gaat hier om de aaneensluiting van alle wilsvormende krachten van het nationale Duitschland met het doel, den staat uit on- vruchtbaren meeningsstrijd te voeren naar in nerlijke geslotenheid en daarmee naar de ge zondmaking. Deze saneering is voorwaarde voor elke politieke, economische en cultureele nieuwe ontwikkeling, alsook voor het te boven komen van den economischen noodtoestand. Welken invloed zal de vorming der nieuwe regeering op de economische, handels-politieke en financieele betrekkingen met buitenlandsche naties hebben? Bereiken wij het eerstgenoemde doel, dan zal de Duitsche economische kracht en de Duit sche financieele situatie ook een sterkere basis voor het behouden en voor de verstandige ont wikkeling onzer betrekkingen met de overige volken geven. Is de nieuwe regeering voornemens hervor mingen te brengen in de grondwet van Duitsch land en zoo ja, van welken aard zullen deze zijn? De kwestie eener grondwetsherziening is, zoo als bekend, reeds sedert langeren tijd vlottende. Of en wanneer het kabinet zich daarmede zal bezig houden, is totdusver nog niet het voor werp van onderhandelingen geweest. Kan men uit het feit der regeeringswisseling op een wijziging der buitenlandsche politiek rekenen? Reeds het aanblijven van den heer Von Neu- rath en mijn eigen wederintreden in de regee ring zouden een ondubbelzinnig antwoord op deze vraag beteekenen. Het eenheidsfront van het geheele Duitsche volk in buitenlandsche politieke kwesties is immers reeds sedert gerui- men tijd voor de geheele wereld duidelijk. - Een deel der buitenlandsche pers heeft de benoeming der nieuwe regeering als een stap verder m de algemeene richting naar een her stel der monarchie uitgelegd. Is er een grondslag voor een dergelijken uit leg aanwezig? Er is geen g.ondslag voor dezen uitleg. Wat denkt de regeering tot vermindering der werkloosheid te ondernemen? De regeering heeft besloten de werkloosheid op alle mogelijke manieren te verminderen. Het probleem is echter dermate ingewikkeld, dat het in het kader van een kort persgesprek onmoge lijk zal zijn, over maatregelen tegen de werk loosheid te spreken. (United Press) BERLIJN, 3 Febr. (W.B.) In een interview met den Berlijnschen hoofdredacteur der Asso ciated Press, riep rijkskanselier Hitier uit: „Zie naar het resultaat van de 14-jarige regee ring der linksche partijen. Geef ons 4 jaar en het land zal over ons oordeelen." Vervolgens ontving de rijkskanselier nog een aantal correspondenten van Engelsche en Ame- rikaansche bladen, voor wie hij verklaarde: Of wel zal binnenkort de vaan van het bolsjewisme worden geplant, of Duitschland vindt zichzelf terug- Ik doe een beroep op de wereldpers, geen overijld oordeel over de tegenwoordige gebeur tenissen te vellen. Ik ontken ooit z.g. naar bloedriekende rede voeringen tegen andere staten te hebben ge houden. Ieder, die als ik den oorlog kent. weet welke verschrikkelijke verspilling van energie hij beteekent. Wat een toekomstige oorlog met zich zal brengen, kan slechts gegist worden. Daarom wenscht niemand meer vrede dan ik en het Duitsche volk. Intusschen moeten wij er voor zorgen, de ons toekomende plaats in de wereld in te nemen, als goede patriotten. KOWNO, 3 Febr. (V. D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft het bureau der Komintern voor West-Europa, in verband met de laatste maatregelen der Rijksregeering tegen de KPD, deze partij nieuwe instructies gegeven. De werk zaamheden der KPD wordt overgedragen aan een geheim strijdcomité, dat uit drie personen zal bestaan en waaraan de officieele partijlei ding ondergeschikt zal worden. Dit geheim comité zou voor alles moeten voorkomen, dat de energie der KPD te lij den heeft van de maatregelen der Rijksregee ring. ERFURT, 3 Febr. (V. D.) De politieke politie te Erfurt heeft bij een huiszoeking in een parti culier huis in een ruimte, die door de politie opengebroken moest worden, een groote voor raad communistische lectuur ontdekt. Groote stapels brochures met verboden inhoud en meer dan 40.000 manifesten, werden in beslag genomen. Het in beslag genomen materiaal vulde een geheele vrachtauto. Men vermoedt, dat in het gebouw een geheime communisti sche drukkerij gevestigd was. doch dat de ma chines op het laatste moment uit het huis zijn verwijderd. Tot nog toe werd niemand gear resteerd, aangezien het gebouw geheel verla ten was. In Berlijn-Noord kwam het vandaag tot een communistische demonstratie, waaraan een 2000-tal personen deelnam. Negen communis ten werden gearresteerd. By de huiszoeking in het gebouw der Ber- lijnsche RVO, welke Vrijdagochtend heeft plaats gehad, is een aantal documenten in beslag ge nomen. Dit materiaal wordt thans bestu deerd. BERLIJN, 3 Febr. (V. D.) Het soc.-dem. hoofdorgaan „Vorwarts" is voor den duur van drie dagen verboden. Dit verbod is uitgevaardigd naar aanleiding van de publicatie van de proclamatie der SPD BERLIJN, 3 Febr. (V. D.) De Nat.-Soc. „An- griff" meldt, dat het voornemen bestaat zoo spoedig mogelijk tot nieuwe gemeenteraads verkiezingen in Pruisen te komen, aangezien de huidige gemeenteraden in hun tegenwoor dige samenstelling niet meer in overeenstem ming zijn met den wil des volks. Als voorbeeld noemt het blad den Berlijnschen gemeenteraad, waar van de 225 leden slechts 13 nationaal - socialisten zijn. Waarschijnlijk zullen de ge meenteraadsverkiezingen een week na de Rijksdagverkiezingen worden gehouden, der halve dus op 12 Maart a.s. Er zullen dien dag ongeveer 30.000 gemeenteraden of daarmee over eenstemmende vertegenwoordigende lichamen in Pruisen moeten worden gekozen. BERLIJN, 3 Febr. (V. D.) Als opvolger van staatssecretaris Zweigert in het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken, is tot Staatssecre taris benoemd Geheimrat Pfundtner. BERLIJN, 4 Febr. (VB.) Na middernacht is het op twee plaatsen der stad tot schietpartijen gekomen tusschen communisten en nat.-socia- listen, waarbij drie communister door schoten zwaar gewond werden. Twee hunner, onder wie een 18-jarige, zijn kort -aama in het zieken huis overleden. Vijf nat.-socialisten en negen communisten zijn gearresteerd. DUISBURG-HAMBORN3 Febr. (VD.) Op verschillende plaatsen in Duisburg-Hamfcom is het hedenavond tot botsingen gekomen tus schen nat.-soc. en communisten waarbij een communist een slag op zijn hoofd Kreeg ten gevolge waarvan hij onderweg naai het zieken huis overleed. Verder werd hedenmiddag een man tijdens een politieken twist overvallen en neerges'agen; hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De toestand in Duitschland. Een persgesprek met rijkskanselier Hitier. Interview met vice-kanselier von Papen. Het kabinet-Daladier heeft het vertrouwen der Kamer. Tsjang-Kai-Sjek zal optrekken tegen de Chi neesche bandieten. Japan gaat wapengeweld gebruiken in Jehol. Bij een brand in een krankzinnigengesticht in Amerika zijn 9 patiënten omgekomen. Zwaar weer in het Solosche; zes dooden. Voorbereidende besprekingen in verband met eventueele verkorting van den arbeidstijd. Uitvoer van forellen naar België en Luxemburg. 2O00 L. melk uit Enkhuizen naar Crk gebracht. Wijziging positieregeling Indische Volksraad. Rapport inzake steunverleening aan Pinda- Chineezen. Ernstig verkeersongeval op den Haarlemmer weg. Dokter uit Amsterdam op slag gedood. Prof. mr. dr. L. Triebeis ernstig ongesteld. O CLEVELAND, 3 Febr. (Router) Heden is brand uitgebroken in een krankzinnigengesticht, waarbij niettegenstaande de heldhaftige red dingspogingen van de verpleegsters, negen pa tiënten den dood vonden. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de toegang tot enkele paviljoenen door de vlammen werd afgesloten, alvorens alle ver pleegden in veiligheid konden worden gebracht. Het hulpgeroep van de in de brandende af- deelingen ingesloten verpleegden was op ver ren afstand hoorbaar. NEW-YORK, 3 Febr. (VU.) In Providence (Rhode Island) is de koelinstallatie der United States Rubber Co door een ernstige ontploffing vernield. Vier personen zijn gedood en een groot aan tal arbeiders is gewond. De ontploffing was zoo hevig, dat de ruiten in de geheele omgeving zijn vernield. Later ont stond nog brand, doch deze kon spoedig worden gebluscht. BERLIJN, 3 Febr. Rijkskanselier Hitier, vice- Kanselier von Papen en de rijksminister Hugen berg hebben gisteravond de eerste opvoering bijgewoond van den Ufa-film „Morgenrot", die een beeld geeft van het leven aan boord van een Duitsche onderzeeboot tijdens den wereld oorlog. De leden der rijksregeering werden bij hun binnenkomen enthousiast toegejuicht. RIGA, 3 Febr. (V.D.) Het wetsontwerp van den Letlandschen minister van Onderwijs, waar in een lettificeering van de scholen vooi de minderheden was opgenomen, is hedenavond laat door het parlement met 64 tegen 24 stem men verworpen. Het geheele kabinet-Skoejemck is daarop afgetreden. LONDEN, 3 Febr. (Reuter). De „Financial News" uit zich in zeer bevredigenden zin over het verloop der onderhandelingen te Berlijn inzake de „Stillhalte" en herinnert in verband hiermede aan de in Engelsche financieele en handelskringen geuite vrees voor de moeilijk heden, die deze onderhandelingen zouden ont moeten, door het optreden der regeering-Hit- Ier. Hoogste stand op Zaterdag 9 uur vm.: 752 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1