Stadsnieuws Het driemanschap in Pruisen li sis is as-sa sa sa ag iBIBIBii I- y «g De Atlantique V0N PAPEN IN PLAATS VAN BRAUN MAANDAG 6 FEBRUARI De spoorwegstaking in Ierland Roosevelt's kabinet De doodenbalans van Zondag VOOR HET BEHOUD DER H.O.V. Verkochte één-guldenskaarten Zonder H. O. V. niet mogelyk! Het algemeen overzicht der één-guldens-kaarten GESCHENK AAN MISSIEHUIS Door den heer Tillema Personalia Haarlemsche Reddingsbrigade Hierboven een teekening van het gemeentelijk zeebaddat te Zandvoort aan den Boulevard Paulus Loot gesticht zal worden Architect is de heer Zwiers uit Hcuirlem Haarlemsche Monteurs-Cursus Brandstichting toch de oorzaak van de ramp? De Great Northern Railway" zet haar bedrijf stop Wie de belangrijkste posten zullen bezetten WIELRENNEN HET CONGRES VAN DE U.C.I. De „Nacht te Munster" De U.C.I.-prijs voor Michard DAMMEN „HAARLEMSCHE DAMCLUB" De kansen! Wordt de Berlijnsche Zesdaagsche uitgesteld? INTERNATIONAAL STATIONS WERK Nederlandsche vertegenwoordigers op het Congres te Freiburg ERNSTIGE AANRIJDING Meisje levensgevaarlijk gewond ,Voor het Centrum bestaat nooit een vrede door onderwerping, maar alleen een vrede door loyale samen werking" Gevonden voorwerpen en dieren Beperking der persvrijheid Progam-rede van Mgr. Kaas Moties van de Beiersche Volkspartij Hitier wil geen salaris hebben Overal vechtpartijen 461e STAATSLOTERIJ 17904 17965 17977 ItoII ugS ïg| Ïmu iwis ml! 1I51! iies! 18590 «627 ijk»* 4 5S3 18940 1M67 18985 18995 S3? IfuS Het secretariaat van het Comité van Actie van Vrienden der H. O. V. schrijft ons: Weer een financieele verantwoording! L. H. v. t S. f 25.— Th. M. H. 10.— Bond van Smedenpatroons in Neder land, afd. Haarlem 5.— R. K. Vrouwenbond, afd. Haarlem 25. Dames B. d. H. te BI. 5. Collecte concert Protestantenbond van 20 Jan. 1933 1,87 K Uit Düsseldorf 1.20 Mej. Dr. E. C. v. D. te Bloemendaal 2.50 Mevr. Wed. K. L. 5.— Mevr. J. W. N., Bloemendaal 10. Collecte H.O.V.-concert, Zondag 22Jan. 1933 „15.25 A. M. D. 10.— Mevr. S. B. d. H. te Bloemendaal 5. Collecte H.O.V. concert, Zondag 29 Jan. 1933 V. Dr. J. H. Th. Mevr. B. Tj. W.—S. Opbrengst bridge-drive uitgaande van de Bridge-Cercle-International Garage Julianalaan Mevrouw K. Haarlemsche Kegelbond Collecte Concert Stadsschouwburg 30 Jan. 1933 welke Ver. ons niet be kend 17.10 10.— 5.— 10.— 71.40 1.— 2.— 7.85 63.71 Totaal f 308.8814 Vorige verantwoording 1844.08 Aan giften Bij Haarlem's Dagblad tot 16 Jan. Totaal aan giften: f 2152.96 J4 1449.63 f 3602.59 'A Het Comité van Uitvoering stelt nu op korten termijn een onderzoek in naar het over de heele linie thans verkochte aantal één-guldens kaarten. Met het oog op het zeer groot aantal verkoopsters en verkoopers is dit een omvang rijk werk. Doch wij hopen er binnen eenige da gen mede gereed te zijn en dan daarna de se- sultaten te publiceeren. Het Maandblad der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" bevat van haren actieven se cretaris een belangrijk artikel naar aanleiding van het gisteravond gegeven Concert, dat als volgt aanvangt: „Nauwelijks was mijn voorstel om 20.000 kaar ten te laten drukken in het Comité van Actie tot behoud der H. O. V. aangenomen, of het be stuur der Liedertafel besloot de eerste 3 cou ponboekjes voor zijn rekening te nemen. Natuurlijk waren de kaarten spoedig door de zangers opgenomen en moest een vierde hon derdtal in voorverkoop aangevraagd worden. Het bestuur meende het echter hierbij niet te moeten laten. Om te demonstreeren, hoe noodig het is, dat de H. O.V. voor Haarlem bestaan blijft, meende het op zijn 2e Concert dit orkest te moeten en- gageeren en het in samenwerking met alt en koor te laten optreden. By wegvallen van de H. O. V. zou toch het uitvoeren van dergelijke mu ziek voortaan tot de onmogelijkheden behooren. Het Alg. Secretariaat schrijft ons: Deze week, uiterlijk op Vrijdag 10 dezer, Wenscht het Comité van Actie van Vrienden der H. O. V. een algemeen overzicht te hebben der resultaten van de tot nog toe verkochte één guldens-kaarten. Alle medewerksters en medewerkers, die zich daartoe welwillend hebben aangemeld, gelieven zich dus uiterlijk Vrijdag a.s. te vervoegen tot één der hierna volgende adressen, van wien zij de één-guldens-kaarten ten verkoop in ont vangst hebben genomen: Jhr. dr. J. C. Mollerus, Vredenhofstraat 9, tel. 12699; P. J. M. van Tetering, Groote Markt i 4, tel. 12433; mr. A. Beets, Houtplein 8, tel. laersplein 23, lorgnet; Rosman, Kerkhof straat 20, nagelvijl; De Lange, Gen. Cronjéstraat 6, portemonnaie; Kaatman, Edisonstraat 8, idem; De Bie, Gen. de la Reijstraat 183, rijwielbelas- tingmerk; Van Nesten, Penningsveer 40 a, idem; Kuiper, Nachtegaalstraat 72, idem; Po litiebureau, Smedestraat 9, ring met sleutels; De Wilde, Joh. de Wittlaan 10, paar heeren schoenen; Rosma, Kerkhof straat 20, sleutel; Brakel, Rustenburgerlaan 73, monster tabak; Herrick, Maxwellstraat 26, vulpotlood. Verleden week hadden wij een interview met den heer H. F. Tillema te Bloeemendaal, die een reis naar de Dajaks op Borneo maakte. Thans vernemen wij nog het volgende: Hoewei de heer Tillema van Christelijke hui ze is, is hij bijzonder goed thuis in onze Mis sie, kent hij zeer veel missionarissen en heeft hij met bisschoppen en „pastoors" (zoo heeten de paters in de Missiën allemaal) reizen ge maakt. Daaruit is het ook te verklaren, dat hij een kostbare verzameling uit het land der Da jaks aan het Missiehuis te Kaatsheuvel ten ge schenke geeft als bewijs van achting en dank baarheid voor hetgeen door onze missionarissen voor de Dajaks gedaan is. De verzameling is uniek in geheel de wereld, omdat het gebied grootendeels onbekend is en de voorwerpen zeer primitief zijn. Wij zagen merkwaardige hoeden met kralen- werk. De man maakte de chablone en de vrouw de hoed van ananas-weefsel. Geen enkele is echter gelijk. Ook kinderdraagmandjes zijn kleurig opge werkt. Er zijn varkenstanden aangehangen, om te zorgen dat het kindje niet ziek wordt. In een muffe omgeving met schimmel-luchtjes zagen we vervolgens nog een kalabas om siga retten in te zetten, een oorhanger van den sna vel van den neushoorn-vogel, kostbare stryd- helmen, bewerkte rijstmesjes gemaakt van ijzer, dat zelf uitgesmolten is etc. Zwervende stammen maakten matten als ruil middel voor rijst. Een rijstblik is f 2.50 en de m Kinderdroogmandje der Dajaks. Het blijft be waard teneinde het kind gezondheid te garan deeren. heer Tillema moest zeer veel voor de voorwer pen betalen. Eenige muziekinstrumenten uit bamboe ge sneden w. o. een neusfluit geven kijk op de wij ze, waarop muziek gemaakt wordt bij dit volk. Ten aanzien van de schoonheid dezer n^en- schen geldt deze regel: LangePortellen bij vrou wen, tatoueering en zwarte tanden, geen oog haren en wenkbrauwen. De tatoueering, die zeer pijnlijk is, geschiedt uit godsdienstige overwe gingen; hoe meer getatoueerd, hoe meer licht, hoe gemakkelijker het later is de voorouders te rug te vinden. De heer Tillema heeft op zijn reis 4000 M. film gemaakt en 700 foto's. Voor hij vertrok heeft hij volledige voorlichting gehad van den Haarlemschen natuur-cineast Mol. Alle vier duizend meter film zijn volkomen geslaagd. De Missie zal een afdruk ten geschenke krijgen. Te Utrecht heeft een vergadering plaats ge had, waar vertegenwoordigers van grossiers bonden uit verschillend» branches aanwezig waren, ter bespreking van de wenschelijkheid en mogelijkheid om te komen tot oprichting van een Landelijke Federatie van Grossiers- bonden, voor de behartiging van de gemeen schappelijke belangen van den zelfstandigen groothandel in den meest uitgebreiden zin des woords. Een voorloopige Commissie van Voorbereiding werd ingesteld, bestaande uit de heeren: J. Daggert (Hilversum), Th. G. C. Hooy (Haar lem), dr. Th. van Luytelaer (Amsterdam) en C. Meulink (Zwolle). Aan deze commissie werd opgedragen: a. een onderzoek in te stellen naar den omvang van het grossiersbedrijf hier te lande; b. met de bestaande grossiersbonden in de verschillende branches over het belang van een landelijke federatie van gedachten te wisselen en c. het maken van een ontwerp-statuten. De Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen zal Woensdag 8 Februari des avonds om kwart over 8 een algemeene ledenvergade ring houden in het gebouw H.K.B. aan de Tem peliersstraat. De agenda vermeldt o.a.: Verkiezing van een lid der Commissie van Advies (vacature wijlen dr. Merens). Bestuurs- candidaat is de heer M. Mauritz; behandeling Bondsagenda; benoeming afgevaardigde (n). Door de cursisten van den Haarlemschen Monteurscursus, uitgaande van de Vereenigde Installateurs voor Haarlem en Omstreken, is onder leiding van den cursusleider een bezoek gebracht aan de Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek te Amsterdam. Zij werden namens de directie ontvangen door den heer Boost, chef van de afdeeling pro paganda, die allen geleidde naar de „Wigwam" (een heel gezellig ingericht jongenshuis), hen daar hartelijk welkom heette en daarna ter in leiding een overzicht gaf van de werkwijze in de fabriek. Hierna werd met den rondgang begonnen en werden bezichtigd de afdeelingen draadtrek- kerij, de gloeiovens, de vertinnerij, het samen- slaan van koper, de rubberisolatie, het isolee- ren, het bandomwikkelen, het vulcaniseeren, het omvlechten, en de verfkamer. Na den rondgang door de fabriek werd een oogenblik vertoefd in de conversatiezaal der fabriek waar thee werd aangeboden. Zeer vol daan keerden omstreeks 5 uur allen huis waarts. Dat deze excursie op prijs werd gesteld, blijkt wel hieruit, dat hieraan door bijna alle cursis ten werd deelgenomen. PARIJS, 6 Febr. (V. D.) De met het on derzoek naar de oorzaken van den brand aan boord van het Fransehe stoomschip „Atlan tique" belaste commissie heeft haar werk zaamheden beëindigd en is tot de conclusie ge komen,^dat brandstichting de oorzaak van. den brahd moet zijn. De overwegingen, die tót deze conclusie geleid hebben, zijn van verschillenden aard. De doorslag heeft echter het feit gegeven, dat het vuur in twee geheel van elkaar geschei den hutten is uitgebroken, en wel in de tweede hut op het oogenblik, waarop de bemanning den brand in de eerste hut bijna meester was. De kapitein van de „Atlantique" verklaarde bij het bekend worden van de conclusie van de commissie van onderzoek, dat hij deze opvat ting geheel deelde. BELFAST, 6 Febr. (V.D.) De Iersche spoorwegstaking heeft gisteravond een sensa- tioneele wending genomen door het besluit van de Great Northern Railway Company om het bedrijf stop te zetten. Hedenmorgen is overal bekend gemaakt, dat de dienstbetrekkingen van alle spoorwegemployé's en lagere werkkrachten der maatschappij geëindigd zijn. De maatschappij zegt tot dit besluit tot haar spijt te moeten overgaan, daar haar door het staken van het werk door een groot gedeelte van het personeel geen andere keus overbleef. NEW-YORK, 6 Febr. (V.D.) De „New-York American" meldt, dat Roosevelt voor zijn ver trek naar Jacksonville definitief besloten heeft tot het benoemen van de volgende ministers: Buitenlandsche Zaken: senator Huil uit Ten- nessey, democraat. Financiën: senator Glass uit Virgina, demo craat. Binnenlandsche Zaken: senator Cutting uit Nieuw Mexico, democraat. Atorney general: senator Walsh uit Montana, democraat. Handel: bankier Strauss uit New-York. Postmaster general: James A. Farley (leider der verkiezingspropaganda voor Roosevelt). Arbeid: Miss Francis Perkins (commissaris van arbeid in New-York). Ij v Zaterdag werd te Parijs het congres gehou den van de Union Cycliste Internationale, wel ke bijeenkomst werd voorgezeten door Leon Breton (Frankrijk). Behalve Nederland waren de volgende landen vertegenwoordigd: België, Denemarken, Duitschland, Vereenigde Staten, Frankrijk, Engeland, Italië, Luxemburg en Zwitserland. Zeer belangrijk was het aannemen van het voorstel van Duitschland, waarbij bepaald werd. dat bij beslissingen van den eindstrijd der we reldkampioenschappen sprints telkenmale een renner door loting zal worden aangewezen, die verplicht is op de eerste 500 Meter aan den kop te gaan, waardoor men wil voorkomen, dat de renners direct na het startschot gaan balanceeren. Een internationaal reglement voor Zes daagsche wielerwedstrijden zal niet door de U. C. I. worden uitgegeven. De landelijke bonden dienen hiervoor zelf te zorgen. De wereldkampioenschappen 1933 vinden naar bekend van 1015 Augustus te Pa rijs plaats. De wereldkampioenschappen op den weg zullen te Monthlery worden gehouden, waarbij de amateurs 125 K.M. en de beroeps- rijders tweemaal dien afstand moeten afleggen. In 1934 zullen de wereldkampioenschappen in Duitschland plaats vinden en in 1935 in Be! geië. Dit laatste in verband met de dan te hou den wereldtentoonstelling. Een protest van den Duitschen Bond inzake de kwestie-Frach deze werd op de derde plaats gedeklasseerd bij de wereldkampioen schappen te Rome werd afgewezen. Frach zal voortaan niet meer uitkomen in amateurwed strijden. De verkiezingen brachten geen verandering in het bestuur, allen werden met 76 tegen 10 stemmen onthoudingen herkozen. Breton blijft dus president. Reeds acht koppels zijn gecontracteerd voor den z.g. „Nacht" te Münster, een zesuurkoppel- wedstrijd in den nacht van 11 op 12 Februari. De volgende acht koppels zijn definitief inge schreven: PijnenburgWals, KistersCIignet, Göbel—Vroomen, Siegel—Thierbach, Stüpp— Klister, KilianPützfeld, FundaMaidom en PreussTietz. Reeds vijf Hollandsche renners zullen des te Münster uitkomen. Ter gelegenheid van het Congres der U. C. I. werden sprint- en stay er wedstrijden gehouden om den prijs der U. C. I. By de sprintwedstrüden werden de ritten gewonnen door Scherens, Arlet, Michard en Richter. Bü den herkansingsrit wisten zich nog Falck Hansen en Gerardin te plaatsen voor de eind den, waarby Falck Hansen eerste werd. De eerste halve eindstryd werd gewonnen door den Belg Scherens voor Richter en Falck Hansen. De tweede was voor Michard met Ge rardin en Arlet resp. als tweede en derde. Nogmaals werd een herkansingsrit gehou den, waarby Falck eerste werd. De finale der eersten werd gewonnen door Michard (Frankrük) met Scherens op >/4 wiel en 3. Falck Hansen (Denemarken). De andere renners reden nogmaals en hier werd Gerardin' 1ste. 2. Arlet. 3. Richter. Een tandemwedstryd werd gewonnen door Falck Hansen-Gerardin voor Faucheux-Mar- cel Jean. De finale der tweede aankomenden werd gewonnen door het paar Martinetti-Ho- neman. Richter-Michard werden eerste by de finale der derden. Door den terugkeer van meester P. J. van Dartelen in de „Haarlemsche Damclub" heeft de wedstrijd om het hoofdklasse clubkampioenschap 1932/1933 dezer vereeniging aan belangrükheid gewonnen. Het feit, dat alle deelnemers hun uiterste best doen tegen den meester zoo goed mogelyk party te geven, is oorzaak, dat er vooral dit jaar by zonder fel om den titel wordt gestreden. Toch heeft meester van Dartelen zyn supe rioriteit in dit toumooi tot nu toe schitterend bewezen. Met een record-score van 13 punten uit 7 par- tyen heeft hij momenteel de leiding. Dit neemt echter niet weg, dat de spanning in dezen wedstrijd nog lang niet verdwenen is; integendeel neemt deze met elke ronde toe. De tweede plaats wordt bezet door J. W. van Dartelen, die met 12 punten uit 7 partyen slechts één punt by zyn broer achterstaat. J. B. Sluiter Jr. (de titelhouder) volgt met 10 punten uit 7 partyen en heeft nu de eerste helft van dit toumooi juist beëindigd is reeds drie punten achterstand op P. J. van Dartelen en twee punten op J. W. van Dartelen. Wy zijn dan ook benieuwd of 't Sluiter ge lukken zal dezen achterstand in de tweede helft van den wedstrijd in te halen. Het is nu een maal Sluiter's gewoonte elk toumooi matig te beginnen doch in de tweede helft meestal alles te winnen, waardoor hy een der zwaarste tegen standers voor meester van Dartelen zal blyken te zyn. J. P. van Eyk volgt als goede vierde met 9 punten uit 6 partijen. Van belang is 't natuurlijk, dat hy tegen de Gebrs. van Dartelen nog spelen moet. De oud-kampioen van Haarlem, H. C. Teunisse bezet de vyfde plaats met 8 punten uit 6 par tijen. De strijd om den titel zal meer dan waar schijnlijk wel tusschen deze vyf spelers worden uitgevochten, want de overige tien deelnemers hebben al te veel verliespunten om nog serieuze kans te maken. Oorspronkelijk was van 3 tot 9 Maart a.s. de tweede zesdaagsche wielerwedstrijd van dit seizoen vastgesteld, doch het is zeer waarschyn lyk, dat deze data niet gehandhaafd kunnen blijven. Op 5 Maart zyn de Ryksdagverkiezingen, terwijl den avond tevoren het Sportpalast is afgehuurd voor een politieke bijeenkomst. Men neemt aan dat de Beriynsche zesdaag sche gehouden zal worden van 6 tot 12 Maart. De R. K. Internationale Vereeniging tot Be scherming van Meisjes houdt te Freiburg in Zwitserland op 7 en 8 Februari een congres over het „stationswerk", zulks naar aanleiding Van een besluit, op het Internationaal Con gres van Budapest genomen, teneinde het sta tions- en havenwerk, dat hooge eischen stelt, internationaal te bezien, algemeen te organi- seeren en door een nauwere aaneensluiting der verschillende landen, vooral aan de grenzen, beter tot zijn recht te doen komen. De voorzitster der Federatie van de R. K. Ver. tot Bescherming van Meisjes in Nederland, me vrouw W. Byvoetvan Haaren, alsmede de voorzitster en de penningmeesteresse der Ned. R. K. Stations-Commissie, mevr. Is. Droog Deckers en mej. Th. Byvoet, zullen er ons land vertegenwoordigen. Zaterdagavond is op het Houtplein een ern stig onge 1 geschied. Omstreeks half 7 fietste tameiyk snel een 22-jarig meisje, waarschynlyk W. A. Hill geheeten en wonende te Hillegom, Van den'Wagenweg af en wilde het tramspoor op het Plein oversteken. Van het Plein naderde ftiet een vry groote snelheid een tramtrein, Welke links afzwenkt naar de Baan. ^st meisje dat waarschynlyk in de meening verkeerde dat zy nog kon oversteken, reed door en daardoor tegen den motorwagen, zy werd gegrepen door den baans-huiver en een drietal meters voort- geschoven, waardoor zy ernstig aan L„t achter hoofd werd gewond, zy verloor veel bloed en Werd bewusteloos en met een zware hersen schudding in levensgevaarlijken toestand naar het Diaconessenhuis overgebracht. De wagenbestuurder treft geen schuld. Hedenmorgen was haar toestand nog onver anderd. H. v. d. Grootepoort, Pepynstraat 11, abonne ment N.Z.H.T.M.; Van Heerden, Heussenstr. 4, autoped; Eppinga, Rykstraatweg 350 rd., blad wijzer; Klinger, Crayenesterlaan 130, hand- Schoen; Dernison, Gen. Cronjéstraat 63, idem; Blom, Bakenessergracht 94 rd., idem; De Munk, Kenaupark 25, hond; Van der Weiden, Hasse- BERLIJN, 6 Febr. (W.B.) Naar verluidt heeft Von Papen den voorzitter van den Pruisi- schen Landdag, Kerrl, en de voorzitter van den Staatsraad, Adenauer, heden tot een bespreking uitgenoodigd. De dèrde man van het college van drie mi nister-president Braun, is echter niet uitgenoo digd, aan de conferentie deel te nemen, waaruit wordt afgeleid, dat Von Papen als rijkscommis saris voor Pruisen, diens volmachten als Prui sisch minister-president zal assumeeren teneinde aldus een meerderheid te krygen voor de ont binding van den Landdag. De inhoud van de heden verschenen verorde ning ter beperking van de vrijheid van verga deren en van de persvryheid, luidt in het kort samengevat als volgt: In individueele gevallen politiek der jongste 14 jaar heeft laten hoaren zal het mogelyk zyn politieke vergaderingen te verbieden, wanneer n.l. een direct gevaar voor de openbare veiligheid te duchten valt Politieke vergaderingen zullen kunnen worden ontbonden, wanneer tot ongehoorzaamheid aan de wetten wordt opgestookt en organen van den staat aan verachting worden prijs gegeven. Een verbod van byeenkomsten in de open lucht en van optochten mag telkens slechts voor bepaal de wyken en voor individueele gevallen worden uitgevaardigd, maar niet in het algemeen. Drukwerken, welker inhoud de openbare vei ligheid en orde in gevaar kan brengen, kunnen door de politie in beslag worden genomen Wanneer de voorloopige inbeslagneming door een besluit van de rechtbank wordt opgeheven kan het openbaar ministerie hiertegen direct bezwaar maken, waardoor de opheffing van het verbod wordt opgeschort. Als motieven voor een verbod worden aan gegeven: verraad van militaire geheimen, aan sporing tot ongehoorzaamheid tegen de wet; aansporing tot gewelddadigheid; aansporing tot algemeene staking of tot staking in vitale bedrijven; beschimping van leidende staatfunc- tionarissen; verspreiden van onjuiste berichten, waardoor levensbelangen van den staat in ge vaar worden gebracht. By dagbladen is de duur van het verbod beperkt tot vier weken; by her haalde recidive kan een verbod van maximaal zes maanden worden uitgevaardigd. Tot het uitvaardigen van persverboden zyn de hoogste landsautoriteiten of de door hen daartoe aan gewezen personen bevoegd. Voor het hoofdbestuur van het Centrum heeft gisteren de voorzitter van de party, prelaat dr. Kaas, te Berlyn een programrede gehouden Hy begon met te verwijzen naar zyn briefwis seling met den Rykskanselier, waaruit blykt, dat het Centrum bereid was, een zakelyken bewindsarbeid mogelyk te maken. Wy hebben alleen willen weten, welken koers het uitging, immers het Centrum wist, welke poliyeke krach ten het tot arbeiden in staat zou moeten stel len. De leiders van twee elkaar bestrydende politieke partyen zyn thans byeengekomen in een regeering, partyen van wie wy niet alleen tot dusver slechts luide ophitsende woorden van agitatie kenden, maar van wie wy ook wisten, dat haar doeleinden sterk uiteenliepen. Wegens dit alles waren wy volkomen gerechtigd, te in- formeeren, wat deze regeering wilde, en alleen als wy dat wisten, konden wy een besluit nemen. Voor het Centrum, aldus dr. Kaas, bestaat nooit een vrede door onderwerping, maar al leen een vrede van eeriyk overleg en loyale samenwerking. Spr. wees daarop de verwyten van zich, die men de laatste dagen tegen de politiek der jongste 14 jaar heeft laten hooren Wie als regeering een vierjarenplan heeft, moet zich in het parlement wagen; de regeering heeft die kans niet gebruikt. Het Centrum is zich bewust, dat Duitschlands stryd om rechtsgelykheid nog niet is afgeloo- pen; wy zullen in dien eindstrijd elke regeering steunen, die het Duitsche recht moedig, ver standig en doelbewust verdedigt. Wat het bin nenland aangaat, strijden wy voor een rechts orde, die overeenkomt met de beginselen van een waarlijk christelyk-conservatieve staatsleiding Wy willen de geordende contróle van een par lement op die staatsleiding. Na vervolgens de economische doeleinden van het Centrum nog eens te hebben uiteengezet, besloot dr. Kaas zijn rede met de woorden:. Het Centrum heeft zich in zyn houding tegenover de nieuwe Ryksrëgeering niet „voor links uit gesproken", niet voor het socialisme. Het levens beginsel van het Centrum is het beginsel van het opbouwende midden. Wy willen slechts één ding: een machtig Duitschland Na een discussie, die verscheidene uren duur de, werd een resolutie aangenomen, waarin ge constateerd wordt, dat het by de regeerings- vorming duidelyk de bedoeling is geweest, het Centrum buiten te sluiten. Het Centrum is :tegen bolsjewistische ontbinding, tegen onderdrukking der regionale krachten door overdreven staats- centralisme, en tegen beheersching van den staat door een eenzydige partymacht. Het bestuur van de Beiersche volksparty heeft gisteren te München een vergadering gehouden, waaraan de tot deze party behoorende leden van het kabinet en afgevaardigden van de Rijks dagfractie deelnamen. Er werd een motie aan genomen, waarin geconstateerd wordt, dat men het Centrum en de Beiersche volksparty met opzet buiten de vorming der nieuwe ryksregee- ring heeft gehouden, daar men in deze partijen, hoewel zy steeds voor den geloofsvrede en de samenwerking der christelijke confessies in Duitschland hebben geyverd, uitsluitend de „ka tholieke politieke partyen" riet, en daar men in politiek opzicht geen gelyke rechten aan de Duitsche katholieken wil toekennen. Voorts werd een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de Beiersche volksparty nog steeds er naar streeft een regeering in Beie ren te vormen, die steunt op een meerderheid in den Landdag. In een derde resolutie wyst de party er op, dat de landbouw geen vier jaar op hulp kan wachten, doch dat deze hulp ten spoedigste moet worden verleend; het landbouwprogram der party zal over enkele dagen gepubliceerd worden. Het bestuur der Duitsche volksparty verga derde gisteren te Berlyn. De voorzitter Dingel- dey bracht rapport uit omtrent den politieken toestand. Hy verklaarde, dat de party geen principieele oppositie tegen de nieuwe regeering zal voeren, doch haar houding zal laten afhan gen van de daden van het kabinet. In een door het party bestuur aangenomen re solutie wordt verklaard, dat de Duitsche volks party zich aansluit by het front tegen het bols jewisme en tegen den terugkeer van een zwart- roode regeering. De partyen, welke in de regee ring Hitler-Hugenberg vertegenwoordigd zyn, aldus de resolutie, vormen niet in waarheid een concentratie van alle nationale krachten. De Duitsche volksparty constateert met bezorgdheid het ontbreken van een duidelyke politiek en eco nomisch program der regeering. Zij zal binnen de nationale meerderheid, naar welker vorming gestreefd moet worden, strijden tegen partydic- 17. tatuur en gevaarhjke economische experimen ten. Rykskanselier Hitier kwam gisteravond per vliegtuig uit Berlijn te München aan. Zyn be zoek geldt in de eerste plaats particuliere aan gelegenheden, maar staat ook in verband met de voorbereidende maatregelen voor de Rijks- dagverktezingen. De leiding der Nationaal-Socialistisehe be weging blyft ook in de toekomst te München. Adolf Hitler heeft afstand gedaan van zijn salaris als Rykskanselier met de verklaring, dat hy als schrijver reeds een inkomen heeft verdiend. Gistermiddag heeft de plechtige uitvaart plaats gehad van den brigadier van politie en den nationaal-socialistischen leider, die na af loop van een betooging voor den rijkspresident en d enrijkskanselier waren doodgeschoten. Van de openbare gebouwen wapperden zwartwitte vlaggen halfstok. Een zeer talrijke menigte ram aan de plechtigheid deel. By den rouwdienst in de Domkerk te Berlyn was o.m. rykskanselier Hitier aanwezig, als mede minister Göring. Boven den Lustgarten cirkelden vliegtuigen met hakenkruizen op de draagvlakken en zwarte wimpels. Na de plech tigheid in den dom vormde zich in den Lust garten de rouwstoet, voorafgegaan door een af' deeling bereden politie. Achter den hjkwagen van den nationaal-socialistischen leider volg den dr. Göbbels, graaf Helldorf en afdeelin gen nationaal-socialisten en Stahlhelmlieden. Namens rijkskanselier Hitier legde graaf Hell- dorff een krans op het graf. Minister Göring hield een grafrede. Ook gisteren is het in verschillende plaatsen weer tot politieke vechtpartyen gekomen. Na een demonstratie wan het IJzeren front te Breslau hadden ernstige botsingen plaats, waar by één persoon gedood en verscheidenen ge wond werden. Tegen drie uur werd een stu dent, die het insigne van het IJzeren front droeg, zoo ernstig door steken gekwetst, dat hy spoedig daarop in het ziekenhuis stierf. Twee personen zyn gearresteerd. Ook by andere in cidenten heeft de politie verscheiden arresta ties verricht. Te Chemnitz is by een gevecht tusschen nat. socialisten en Reichsbanner-lieden een Reichs- banner-man gedood. Verscheiden nat. socialis ten en Reichsbanner-lieden werden min of meer ernstig gewond. Te München is een optocht van nat. socia listen, die door de voorsteden Giesing en Haid' hausen trok, door politieke tegenstanders aan gevallen. Er ontstond een vechtparty, waarby vier menschen ernstig gewond werden. Op den weg van Leverkusen naar Dussel dorp zyn vier vrachtauto's, waarin zich nat, socialisten bevonden, beschoten. Een leider werd aan zyn hoofd gewond. Bü een andere botsing tusschen communisten en nat. socia^ listen werden zes nat. socialisten gewond, van wie twee zwaar. De eerste burgemeestr van Stassfurt, de so' ciaal-democratische afgevaardigde van den Pruisischen Landdag, Kasten, is gisteravond door een 17-jarigen Gymnasiast doodgeschoten tydens schermutselingen tusschen politieke te' genstanders, welke plaats hadden, nadat door Nationaal-socialisten en leden der Ryksbanier een demonstratie-optocht was gehouden. (Niet officieel) 5de Klasse, 13de HJst Trekking van Maandag 6 Februari 1933 HOOGE PRIJZEN /25C00-— 1621 1000.1910 2951 4612 15384 400.6241 6592 18909 19371 200.— 5682 6830 9692 12723 15524 17657 100 586 1635 1874 2621 2854 3400 3910 5106 5895 6850 7721 8305 9161 10959 11205 12352 13815 15451 17007 18722 20320 20904 Prijzen van f 70. 8 100 210 223 372 636 651 722 897 1563 2035 2906 3399 3946 5173 6039 6495 7446 8157 8576 9440 9823 941 1574 2059 2926 3490 3983 5244 6375 6676 7517 8213 8760 9506 9837 970 1705 2211 2979 3611 4071 5311 6778 7689 8235 8902 9611 9848 1317 1774 2214 3080 3655 4151 5351 6786 7741 8368 8907 9637 9863 1359 1786 2271 3182 3685 4442 5357 6883 7758 8406 9055 9651 9908 1371 1814 2416 3255 3733 4529 5435 7000 7831 8446 9202 9714 1401 1866 2445 3324 3821 4638 6705 7133 7935 8513 9210 9746 1554 1963 2792 3338 3865 4905 5843 7137 8080 8546 9268 9782 9964 10102 10165 102Q7 10302 10337 10380 10406 10576 10738 10774 10944 11096 11148 11165 11183 11204 11228 11386 11662 11668 11689 11722 12009 12248 12265 12460 12509 12539 12573 12598 12650 12711 12729 12793 13049 13102 13132 13141 13385 13388 13497 13567 13686 13830 13852 13939 13963 14044 14068 14105 14203 14213 14286 14306 14327 14435 14468 14586 14605 14662 14690 14701 14762 14823 14950 14993 15058 15060 15070 15137 15440 15496 15502 15564 15598 15696 15821 15850 15897 15962 16079 16274 16359 16404 16504 16522 16662 16832 16908 16964 17084 17294 17364 17549 17591 17703 17716 18158 18248 18257 18325 18402 18510 18565 18639 18.98 18833 18873 19073 19350 19523 19650 19704 19774 19783 19873 19988 20008 20170 20313 20523 20635 20640 20657 20803 20892 20898 NIETEN 78 119 197 227 246 263 361 397 400 405 418 458 516 518 560 583 625 631 684 685 690 770 806 817 861 895 899 909 913 933 988 1010 1023 1025 1033 V 3 1280 1368 1390 1528 1580 1613 1998 2023 2095 2294 2333 2381 2580 2582 2645 2997 3013 3023 3292 3335 3337 3 277 490 663 840 954 1156 1512 1689 2221 2421 2888 3247 3447 3705 3943 4343 4537 4742 4690 5215 5429 5686 5835 5977 6228 6398 6535 6799 6966 7112 7276 7544 7790 7969 8134 8339 8345 8532 8741 8910 9198 9471 9734 9883 63 283 506 666 854 967 1176 1520 1891 2250 2542 2908 3285 3466 3732 3989 4393 4600 4817 5006 5230 5433 5687 5864 6053 6256 6410 6551 6814 6969 7119 7309 7554 7795 8035 8232 8362 8552 8746 8917 9203 9500 9749 9910 3482 3746 3991 4444 4605 4824 5056 5237 5434 6718 5877 6083 6290 6422 6660 6839 7003 7163 7351 7557 7812 8046 8241 8401 8558 8757 8950 0230 9533 9759 9917 3495 3753 4108 4450 4620 4840 5060 5258 5489 5728 5890 6089 6325 6424 6708 6847 7012 7170 7371 7639 7834 8105 8259 8408 8602 8763 8998 9247 9560 9779 9957 3510 3809 4169 4494 4622 4934 5089 5295 5512 5747 5897 6136 6341 6442 6732 6896 7073 7194 7432 7656 7851 8112 8266 8414 8645 8773 9021 9281 9609 9781 9958 227 405 583 770 909 1025 1419 1620 2104 2390 2714 3113 3401 3584 3824 4212 4513 4653 4946 5107 5373 5545 5756 5911 6150 6353 6500 6741 6905 7074 7213 7454 7765 7862 8114 8300 8423 8652 8817 9023 9332 9610 9816 9969 246 418 625 806 913 1033 1438 1645 2171 2403 2804 3138 3407 3606 3915 4263 4524 4683 4955 5115 5403 3552 •5794 5917 6177 6359 6518 6749 6910 7088 726Q 7475 7771 7866 8117 8306 8432 8677 8822 9042 9415 9704 9830 1682 2213 2418 2834 3146 3432 3652 3931 4331 4531 4735 4970 5156 5427 5597 5833 5983 6209 6378 6532 6769 6943 7105 7264 7480 7788 7929 8127 8335 8490 8718 8874 9048 946®; 9709 9880, 9977 10047. 10049 10055 10094 10113 10193 10232 10243 10375 10420 10478 10577 10612 10652 10653 10663 1069* 10756 10762 10779 10799 10812 10895 10917 10950 10977 10983 10993 11017 11024 11098 11116 11193 11260 11279 11387 11430 11470 11476 11561 11599, 11602 11652 11673 11701 11716 11729 11753 11758- 11807 11837 11843 11846 11870 11917 11922 11925; 11972 12001 12036 12080 12081 12086 12100 12108- 12150 12167 12185 12212 12243 12246 12260 1234L 12393 12401 12475 12487 12521 12540 12564 12588 12585 12586 12613 12615 12636 12653 12766 12784 12797 12853 12869 12900 12959 13014 13032 130331 13040 13050 13076 13101 13187 13214 13227 J3268j 13276 13293 13306 13317 13422 13428 13432 1343Si 13435 13461 13468 13519 13532 13562 13571 13648; 13659 13746 13766 13782 13804 13814 13839 13867 13901 1395C 13977 14032 14036 14058 14099 14134; ï«39 14176 14201 14204 14215 14233 14278 14285^ 14308 14388 14406 14451 14460 14478 14479 14499; 14540 14544 14574 14691 14695 14699 14712 14793, 14807 14809 14868 14904 14946 14962 15006 15015 15036 15046 15099 15113 15158 15189 15210 15255 1S331 15369 15383 15S86 15389 15405 15434 15470 il«2 15488 15540 15549 15559 15570 15573 1558^ 15603 15665 15680 15689 15690 15704 15766 15771 iSRifi l'ïSÓl 15921 15947 16011 16027 16032 16047 Ïm60 16110 16145 16151 16257 16363 16368 16402» 16462 16459 16538 16636 16644 16657 16676 16692 16728 16784 16797 16881 16888 16897 16906 16937 i«Q42 16Q63 16974 17022 17025 17037 17068 1^675- 17095 17159 17167 17229 17273 17290 17293 17295? 17^01 17310 17403 17469 17479 17519 17529 *^541* 17583 17592 17593 17617 17646 17653* 19128 19190 19216 19275 19305 19322 19354 1935* 20940 20971 20973 icoi m w Ver Beteringen 5e klasse, 12e lijst. 14532; 15217 m. a. 15270.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3