Muitende Marine zoekt contact Overgave onder voorwaarden Landdag naar huis gestuurd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van beden BESLISSING VERWACHT ONDER PROTEST VAN DR. ADENAUER Hevige explosie te Parijs HET DUITSCHE LEGER DE BAROMETER DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 y,Het geheele avontuur is bedoeld als een protest tegen de salariskorting" Vier schepen achter de muiters aan Geheime orders Politie grijpt in De positie van het schip De Aldebaranafgelost Betooging van trouw Het „Cambo" in audiëntie Stemming op de vloot De stemming in Den Helder Schout-bij-Nacht J. F. Osten, commandant der Marine in Indië De standpunten van rijksregeering en ministerie-Braun Nieuw beroep op Leipzig Regeering-Braun weer naar Leipzig De burgeroorlog in het klein Dr. Hugenberg tegen renteverlaging Acht dooden, acht en zeventig gewonden J apansch-Chineesche conflict Geen erkenning van Mandsjoekwo door Commissie van Negentien Fransche vïsschersboot gezonken Mijnstaking in Spanje DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiii;iiiiiii!iiiiiiiiniiiiiii| Geen inlijving van Stahlhelm en nat.-soc. stormtroepen bij de Rijksweer Duitschlands houding i te Genève NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18297 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 sent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BATAVIA, 7 Februari. (Aneta) De achtervol ging van de „Zeven Provinciëü" wordt thans door meer schepen voortgezet. Aan deze ach tervolging wordt deelgenomen door twee onder zeeërs, drie vliegbooten, den mijncnlegger „Gou den Leeuw" en het gouvemementsvaartuig „Eridanus". Dit laatste schip zal het gouver nementsschip „Aldebaran" vervangen. De „Aldebaran" ontving twee radio-telegram men, afkomstig van de muiters, waarin respec tievelijk wordt medegedeeld, dat het geheele avontuur bedoeld is als een protest tegen de salariskorting en in het tweede telegram wordt aangeboden zich over te geven onder zekere voorwaarden, o.a. vrijheid van de muiters, die de veiligheid der Europeesche gevangenen ga randeeren. Het laatste bericht over de „Aldebaran" kwam Maandagavond binnen om 22 uur plaatselijken tyd. In dit telegram werd de positie opgegeven, terwijl werd medegedeeld, dat alles wel aan boord was. Het door de muitende bemanning van „De Zeven Provinciën" aan de wereldpers gerichte telegram wordt, evenals het andere telegram, waarin overgave wordt aangeboden, niet se rieus beschouwd. Laatstbedoeld telegram was als volgt onderteekend: „De Europeesche en inlandsche bemanning" Men neemt aan, dat deze onderteekening ver zonnen is, daar men nog steeds gelooft, dat slechts eenige der inlandsche schepelingen aan het muiten zijn geslagen, terwijl zij anderen hebben aangespoord front te maken tegen de Europeesche officieren en onderofficieren. Een beslissend ontreden wordt heden verwacht. De commandant van de vliegbooten, die geïn terviewd werd tijdens het oponthoud op Tand- jong-Priok voor het innemen van brandstoffen op den tocht vanuit Soerabaja, deelde mede, dat hij bij het aanbreken van den dag met ge heime orders vertrekt. SOERABAJA, 6 Febr. (Aneta.) Diverse plaat selijke vereenigingen organiseerden op verschil lende plaatsen openbare vergaderingen, welke echter niet doorgingen, mede in verband met ingrijpen van de politie. BATAVIA, 7 Februari (Aneta) „De Zeven Provinciën" bevindt zich volgens de laatste positieopgave ten Westen van het eiland Nias en stoomt voort in Zuid-Zuid-Oostelijke rich ting. De „Eridanus" heeft de „Aldebaran" in zicht gekregen. Dit gouvernementsvaartuig zal de „Aldebaran" vervangen en het pantserschip volgen. Dit bteeekent dat niet langer behoeft te worden gevreesd dat „De Zeven Provinciën" uit zicht zou geraken. De „Aldebaran heeft te kort aan brandstof. Ondertusschen hebben de Dornier-vliegboo- ten de haven van Tandjong Priok verlaten met geheime orders. BATAVIA, 7 Febr. De „Zeven Provinciën" bevond zich hedenmiddag te 12 uur 20 nabij Simuk, een klein eiland in de buurt van het eiland Nias. De „Aldabaran" is afgelost door de „Erida nus." De commandant, officieren en schepelingen van „De Zeven Provinciën", die zich aan boord van de „Aldebaran" bevonden, zijn overge scheept naar de „Eridanus." De concentratie van vlootschepen in Weste lijke richting duurt voort. BATAVIA, 7 Februari (Aneta) De wensch onder de loyale bevolking dat zal worden opgetreden, trad op verschillende wijzen aan het licht, o.a. door de apathische houding ten opzichte van al ander nieuws en door een adres aan Z. Exc. den Gouverneur-Generaal, waarin wordt medegedeeld, dat de leden van verschillende politieke partijen volkomen ac- coord gaan met de meening van den voorzitter van den Volksraad, die in de vergadering van Maandag verklaarde, c.at hij hoopte dat de Re geering definitief een eind zal maken aan de muiterij, daar het land boven alles noodig heeft arbeid in vrede. Maandagmiddag om drie uur zijn de ver tegenwoordigers van het „Cambo", het Comité van Actie, samengesteld uit den Bond van Marine-schepelingen en den Bond van Marine- onderofficieren op audiëntie geweest bij den secretaris-generaal van het departement van Defensie te 's-Gravenhage. Na afloop der audiëntie, welke ongeveer een half uur duurde, verklaarden de vertegenwoor digers, dat zij het standpunt der „Cambo" voor den secretaris-generaal hadden uiteengezet en de wenschen van het Comité naar voren had den gebracht. De secretaris-generaal zegde toe het aange voerde aan den minister te zullen overbrengen. De vertegenwoordigers van het „Cambo" heb ben daarop een speciale audiëntie bij den mi nister aangevraagd op welk verzoek nader zal worden beschikt. Er was op het Plein in de residentie in de omgeving van het departement vrij veel be langstelling van de zijde van het publiek en leden van de betrokken bonden, die den afloop van de audiëntie afwachtten. Naar aanleiding van de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën" telefoneerde de correspon dent van het „Handelsblad" de volgende ten deele in onze berichten reeds vermelde bij zonderheden. Het bericht van de muiterij werd als een don derslag te Batavia vernomen. De belangstel ling bü het publiek is zeer groot, maar er is geen schijn .of schaduw van paniekstemming. Algemeen hoopt men, dat de regeering door doortastend optreden een eind zal maken aan het schandaal, dat een Nederlandsch oorlogs schip onder commando van muiters door den oceaan vaart. Weliswaar viel er sedert de afkondiging van de nieuwe salariskorting, die voor de Europee sche schepelingen 14 en voor de inheemsche 17% bedraagt, een zekere spanning op te mer ken, maar deze scheen langzamerhand te luwen, ofschoon de dienstweigering van 425 man inh. personeel in de afgeloopen week te Soerabaja werd beschouwd als een ernstig feit. Behalve de grief van de korting bestaan bij het in heemsch personeel de grief, dat men onder scheid heeft gemaakt tusschen hen en de Eu ropeesche schepelingen, ofschoon dit onder scheid volkomen logisch is, hetgeen men ech ter aan verbitterde lieden niet gemakkelijk dui delijk kan maken. „De Zeven Provinciën" was reeds op een oefentocht sedert begin Januari. Het schip had juist in Sabang gebunkerd en geproviandeerd, want het zou nog een maand moeten wegblij ven alvorens naar Soerabaja terug te keeren. Donderdag kwam het ter reede van Oleh-leh; het zou daarna den oefentocht in den Indi- schen Oceaan aanvangen. De sleutel van het geheim, hoe er sprake kan zijn van muiterij onder inheemsch personeel, ligt in het feit, dat „De Zeven Provinciën" een instructieschio is, dat naar verhouding veel meer Indische sche pelingen aan boord heeft dan onze andere oor logsbodems. De afkomeiingen van de kweek school voor Inlandsch marinepersoneel te Ma- kassa doen meestal hun eerste practische er varing op aan boord van „De Zeven Provinciën" Bovendien geldt voor ouder Inlandsch perso neel plaatsing op dit schip meestal als straf. Een tweede element van groote beteekenis is, dat stellig en zeker deze „coup" geruimen tijd moet zijn voorbereid en uitstekend was ge organiseerd. Kennis van taal en volksaard is niet de sterkste zijde van onze marine-officie- ren en onder-officieren. Ongetwijfeld heeft men zich aan boord ten onrechte door de uiterlijk onbewogen houding van de inheemsche schepe lingen laten verleiden te meenen, dat er geen vuiltje aan de lucht was. Terwijl men geloofde, dat de inheemsche be manning van „De Zeven Provinciën" was vrij- gebleven van de psychische infectie, die te Soe rabaja om zich heen had gegrepen, bereidde dit personeel in alle stilte een plan voor, dat tot dusver geslaagd moet heeten, al zal het eind wel heel anders zijn dan men zich voorstelde. Vermoedelijk heeft heeft te Sabang het in heemsche personeel kennis gekregen van 'tgeen te Soerabaja was gebeurd en heeft dit hen ge ïnspireerd. Men moet aannemen, dat op „De Zeven Provinciën" tijdens het passagieren de achter-gebleven officieren en onderofficieren in slaap zijn gesust door de oogenschijnlijke rust van de bemanning en deze geheel zijn verrast, toen de overval werd uitgevoerd. Ook de keuze van het tijdstip was goed overlegd: men was juist bezig alles voor den nacht gereed te ma ken. Er is geen reden om te gelooven dat het lagere Europeesche personeel gemeene zaak zal heb ben gemaakt met de muiters. De Europeesche matrozen zullen daartoe te minder overgaan, omdat de „jongens" over het algemeen geen hoogen dunk hebben van hun bruine broeders en hen in de wandeling slechts als „nikkers" aanduiden. Dit is van belang omdat daardoor het risico van moeilijkheden op andere schepen, waar ongeveer evenveel Europeesch als in heemsch personeel aanwezig is, zeer wordt ge reduceerd. Afgezien van de maatregelen, die de regee ring genomen heeft om „De Zeven Provinciën" op te vangen, is het ondenkbaar dat het schip onder leiding van de muiters er in slagen zal Soerabaja te bereiken, gelijk blijkbaar het plan is. Het is n.l. wel een klein kunstje langs Ie Westkust van Atjeh te stoomen, maar zoodra het schip Zuidelijker komt, moet het óf den Oceaan in, öf loopt het risico dat het op een van de talrijke klippen slaat. De kust is zeer gevaarlijk en zonder behoorlijke navigatie niet te bevaren. Het ziet er thans naar uit, dat de muiters dit maar zullen riskeeren, omdat zij anders den Indischen Oceaan zouden moeten instoomen, en daar ziet men geen kustlijn meer, die als aan wijzing kan dienen. Het schip vaart regelmatig met een achtmijlsvaart, waaruit kan blijken, dat de orde aan boord wordt gehandhaafd. Dat er risico bestaat voor een gevecht, be twijfelt men, gezien het feit, dat de bediening van het geschut zonder deskundige leiding met eenige kans op resultaat niet groot is. De geheele vloot wordt geconcentreerd. Voorloopig zijn er drie of vier watervliegtui gen op de „Zeven" afgezonden. Wanneer deze boven het schip cirkelen, zal men allicht eens naar boven kijken, en wellicht zal het gezicht van de luchtbommen voldoende zijn om de mui ters tot het inzicht te brengen, dat dit avon tuur hoe eer hoe beter beëindigd moet worden. Naar aanleiding van de muiterij op „De Ze ven Provinciën" had de „Telegraaf" een onder houd met de marine-autoriteiten te Den Hel der. „Wij zijn er van overtuigd, zoo deelde men mede, dat van revolutionnaire zijde gepoogd zal worden relletjes te verwekken onder het marinepersoneel in Nederland en hiertegen hebben wij maatregelen genomen. Er is hier te lande onder het marinepersoneel absoluut niets onregelmatigs gebeurd, doch de maatregelen, die genomen zijn, strekken slechts daartoe, dat men op een eventueele onregelmatigheid, ver wekt door revolutionnaire elementen, is voor bereid. De geest onder het marinepersoneel in Nederland is rustig. Men is niet in revolution naire bonden georganiseerd. De personeelsbon- den willen in die richting niet gaan." Men deelde het blad verder mede, dat er van zekere zijde getracht was onrust onder het per soneel te verwekken. In de treinen waarmede de verlofgangers huiswaarts keerden, werden opruiende pamfletten verspreid, waarin de Nederlandsche soldaten worden opgehitst tot een algemeen verzet op leger en vloot en om het voorbeeld van de jongens van „De Zeven Provinciën" te volgen. De herkomst van het pamflet, dat onderteekend is door een sol- datencommissie, is niet bekend. Het geschrift eindigt met den zin: „Leve de wereldrevolutie". Om te voorkomen, dat revolutionnaire elemen ten in Den Helder zouden binnenkomen om daar een agitatie te verwekken, heeft men en kele maatregelen genomen. Auto's worden op de wegen, welke toegang tot Den Helder geven, aangehouden. Zijn er communistische cellen op de vloot in Nederland? In Ned.-Indië zullen wellicht enkele onder de marine zijn, maar hier in Nederland waar schijnlijk niet. In het personeel zijn weinig communistische elementen. De besturen van de organisaties hebben tot rust aangemaand. Het lag in het plan van de organisatie om a.s. Don derdag een vergadering te beleggen om den toestand te bespreken. Het voornemen was om deze vergadering openbaar te doen zijn, doch hieromtrent heeft men nog geen beslissing ge nomen, omdat men het ouder de gegeven om standigheden niet zeer gewenscht acht een open bare vergadering te beleggen. Over deze aan gelegenheid wordt nog van gedachten gewisseld, ook met het oog op de rust en orde in de ge meente Den Helder. De muiterij wordt door de autoriteiten als zeer ernstig gekwalificeerd. Er zal evenwel af gewacht dienen te worden hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Uit volkenrechtelijk oogpunt, zoo zeide men ons, is deze zeer precair te noemen. Immers een muitend schip met in- surgenten op volle zee neemt hoegenaamd geen positie in. Het is als het ware vogelvrij verklaard. Wordt zulk een schip in volle zee (niet in de Nederlandsche territoriale wateren) aangetroffen door een oorlogsschip van welke mogendheid ook, dan heeft dit schip het recht het muitend schip zonder omslag in den grond te boren. Daar het volkomen buiten elke wet staat, wordt het gelijk gesteld met een zeeroover. Het is te BERLIJN, 6 Febr. Na de noodverordening, welke aan den socialistischen premier Braun de hem door het staatsgerechtshof toegekende bevoegdheden heeft ontnomen en overgedragen aan rijkscommissaris von Papen, is de Pruisi sche Landdag per 4 Maart a.s. door het drie manscollege ontbonden. In de zitting van dit college, waarin dit be sluit met de stemmen van den nat. soc. Kerrl en von Papen werd aangenomen, legde de der de drieman, dr. Adenauer (Centrum), een pro testverklaring af. De Keulsche burgemeester die als voorzitter van den staatsraad in het college zitting heeft, noemde bovenbedoelde verordening in strijd met de grondwet en met de uitspraak van het staatsgerechtshof. Dientengevolge kon hij rijks commissaris von Papen niet bevoegd erkennen, om mede te stemmen in het driemanscollege. Daarom weigerde dr. Adenauer mede te stem men. De Landdagverkiezingen zullen tegelijk met de Rijksdagverkiezingen worden gehouden, dus op 5 Maart a.s. BERLIJN, 6 Febr. De verordening, waarbij de bevoegdheden van het Pruisische ministerie- Braun aan rijkscommissaris von Papen worden overgedragen, is gemotiveerd met het feit, dat de Pruisische Landdag geen regeeringsmeerder- heid heeft gevormd en ook zichzelf niet heeft ontbonden, tenslotte dat de Landdag en premier Braun dezen met het welzijn van den staat onvereenigbaren toestand door hun handelin gen in het leven hebben gehouden. Pruisen is dus in zijn plicht tekort geschoten, omdat het den toestand, welke een ordelijke staatsleiding onmogelijk maakt, niet uit den weg heeft ge ruimd. Tot zoover de motiveering van het Rijk. Hiertegenover wordt door de staatsregeering o.a. het volgende opgemerkt: De vorming van een regeeringsmeerderheid door N.S.D.A.P. en Centrum is mislukt, doordat de rijksregeering een bindende verzekering wil de geven, dat zij na vorming eener dergelijke regeeringsmeerderheid den rijkscommissaris voor Pruisen zou terugtrekken. Verder bestaat tot vervroegde ontbinding van den Landdag van rechtswege geen plicht. Ook de moreele plicht bestond niet, omdat het in den tegen- woordigen onrustigen tijd niet gewenscht is, dat beide parlementen in de Rijkshoofdstad tegelijkertijd volkomen worden uitgeschakeld. Tenslotte wordt opgemerkt dat wanneer de tegenwoordige toestand in Pruisen onbevredi gend is, dit veroorzaakt is door de instelling en uitbreiding van het rijkscommissariaat en het weinig tegemoetkomend optreden van den rijks commissaris. De nieuwe verordening is dus in strijd met de rijksgrondwet en met de beslissing van het staatsgerechtshof. Daarom zal de Pruisische staatsregeering terstond een nieuw beroep doen op het rijksgerechtshof. Merkwaardig is, dat de president van het rijksgerechtshof dr. Bumke gisteren een bezoek heeft gebracht bij rijkskanselier Hitier, alsmede bij de rijksregeering. Volgens de „Nachtaus- gabe" is aan te nemen, dat hierbij wel ge sproken zal zijn over de Pruisische kwestie. De verordening tot voorloopige afzetting van het ministerie-Braun is vandaag 2 maal voor de Duitsche radio voorgelezen. DUISBURG, 6 Febr. (W. B.) Hedenmiddag is de lijkstoet van een bij de straatgevechten tusschen de Nazi's en de communisten dood geschoten S.A.-man door communisten vanuit een hinderlaag beschoten. Een burger werd ge dood en acht gewond. Onder de verzamelde menschen-menigte brak een paniek uit en velen werden onder den voet geloopen. Niettegenstaande de politie alle mogelijke maatregelen had genomen om den stoet te be schermen, had de overval toch plaats en wel in de nabijheid van het hoofdbureau van politie. Ook elders duren de botsingen tusschen de politieke tegenstanders voort. Nabij Stuttgart is een Communist doodgeschoten en werden 3 Nat.-Socialisten door leden van de Rijks banier mishandeld. In Oberhausen werd een Communist door een schot in de longen ernstig gewond. Te Gladbach-Rheydt overvielen verscheidene nazi's vanmorgen vroeg een vooral door com munisten bewoond barakkenkamp. De bewo ners zouden met schietwapens bedreigd zijn. Terzelfdertijd trachtten onbekenden het Antifa huis te vernielen. Tenslotte overvielen vijf geüniformeerde nazi's een meubelzaak, waarbij twee politieman nen door schoten ernstig werden gewond. Naar thans pas bekend wordt, is het in den nacht op Zaterdag- te Dornagen tot botsingen gekomen tusschen communisten uit de om geving en nationaal-socialisten. Er werd van vuurwapenen gebruik gemaakt. Een nationaal- socialist en een communist werden gedood. Te Breslau is de soc.-dem. Schupocomman- dant met verlof gestuurd. BERLIJN, 6 Febr. Rijkskanselier Hitier zal morgen te Berlijn terugkeeren. Vrijdag zal hij de Duitsche automobiel-tentoonstelling openen. De Hessische Landdag heeft het voorstel der nat.-socialisten tot ontbinding van den Land dag verworpen, daar de grondwettelijke twee derde meerderheid niet werd bereikt. BERLIJN, 6 Febr. (V. D.) In een interview met een medewerker van de „Lokal Anzeiger" zeide dr. Hugenberg o. a.: „In welke richting mijn politiek-economische opvattingen gaan, behoef ik niet uiteen te zet ten, aangezien ik in dit opzicht geen onbe schreven blad ben. De tijd is even weinig ge schikt voor overijlde experimenten als voor pas siviteit. Het is niet de taak van een minister voor Economische Zaken, speculatieve ontwik kelingen in de hand te werken. Ten aanzien van den rentevoet ben ik niet van plan op het oogenblik in te grijpen met behulp van dwang maatregelen, zooals het kabinet-Brüning dat met de December-verordening heeft gedaan Dit stemt even weinig overeen met mijn poli tiek-economische opvattingen als ander geknoei van den staat aan dingen, die zich het best zelf organisch kunnen ontwikkelen." PARIJS, 6 Febr. (V.D.) In de electrische centrale van de bekende Fransche automobiel fabriek Renault vond hedenmorgen te ruim elf uur een hevige ontploffing plaats. Door de wegvliegende ijzerdeelen werden verscheidene arbeiders zwaar gewond. Een deel van het ge bouw, waarin de ontploffing plaats vond, stort te in, waardoor ruim honderd andere arbeiders verwondingen opliepen. De terstond gealar meerde en in grooten getale aangerukte brand weer slaagde er in korten tijd in, ruim honderd gewonden te bergen, van wie velen in levens gevaar verkeerden. Acht hunner stierven tij dens het vervoer naar het ziekenhuis. De brandweer wist te voorkomen, dat in het zwaar beschadigde gebouwencomplex brand uitbrak. Toen het geluid der ontploffingen en het ge kraak van het instortende bouwwerk had op gehouden, hoorde men van alle kanten onder de puinhoopen het gesteun en gekerm der ge wonden. Terstond nadat de ramp bekend was, hebben zich de Minister van Binnenlandsche Zaken, de Parijsche politie-prefect Chiappe en de prefect van het departement van de Seine naar de plaats van het ongeluk begeven, om persoonlijk het reddingswerk te leiden. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. De fabriek ligt in de banlieue van Parijs en er werken 30.000 arbeiders. Nog onlangs is zfj aanzienlijk uitgebreid, en met de woningen der Renault-arbeiders wordt de geheele voorstad Billancourt er door in beslag genomen. Renault heeft vooral in Frankrijk, doch ook in het buitenland een groote afzetmarkt van haar luxe- en vrachtauto's. Zij voorziet het Fransche leger voor een groot deel van de door het leger gebruikte motortractie en werkt ook voor het buitenland, in den laatsten tijd o.a. veel voor Japan. PARIJS, 7 Febr. (V. D.) Het opruimingswerk in de automobielfabriek van Renault te Billan court is nog niet beëindigd. Het gevolg van de ramp is, dat acht personen zijn gedood en 78 gewond, waarvan 42 in verschillende Parijsche ziekenhuizen zijn opgenomen. Vijf hunner zijn er zoo ernstig aan toe, dat men voor hun leven vreest. De andere gewenden, die grootendeels hoofdwonden hebben opgeloopen door het neer stortende glas van het dak, hebben bovendien ook brandwonden door den uitstroomenden hee ten stoom uit den gesprongen ketel. Van de acht dooden is een zoodanig verminkt, dat het lijk nog niet geïdentificeerd kon worden. De veronderstelling, dat de ramp is veroor zaakt door te hoogen druk in den stoomketel, heeft men moeten loslaten, aangezien de stoom ketel er op berekend is gebruikt te worden met een gemiddelden druk van 13 atmospheren, ter wijl op het oogenblik van de ramp de druk slechts ongeveer 8,5 atmospheren bedroeg. hopen, dat het niet tot bloedvergieten zal ko men; dit zou op de gevolgen zeer zeker invloed hebben. Voor zoover thans bekend is, zijn er geen revolutionnaire krachten van buiten op het schip aanwezig en bevinden zich slechts de eigen manschappen aan boord. Men hoopt, dat de oproermakers het onhoudbare van hun po sitie zullen inzien en het niet op geweldddadig- heden zullen laten aankomen. Men heeft hier rekening te houden met de mentaliteit van het inlandsche personeel. Het is mogelijk, dat het er gauw genoeg van krijgt, hetgeen kan gebeu ren als de levensmiddelen aan boord op raken. Omtrent de eventueele bestraffing der mui ters werd medegedeeld, dat deze, marine schepelingen zijnde, onder de Nederlandsche wetgeving en niet onder die van Ned.-Indië staan. De doodstraf kan volgens dit strafrecht niet dan in oorlog worden toegepast, behalve op de belhamels. De toestand in Den Helder is op het oogenblik volkomen rustig al heeft men maatregelen genomen om op alle eventuali teiten voorbereid te zijn. GENEVE, 6 Febr. (V. D.) In de Commissie van Negentien werd hedenmorgen overeenstem ming bereikt omtrent de beginselen op grond, waarvan men China en Japan nieuwe aanbeve lingen inzake de Mandsjoerijsche kwestie zal doen toekomen. In deze aanbevelingen zal worden vastgesteld, dat de met steun van Japan gestichte nieuwe Mandsjoerijsche staat niet zal worden erkend, erwjjl de mogendheden, die het Volkenbonds pact, het Kelloggpact en het Negen Mogendhe den Verdrag hebben onderteekend, zullen wor den uitgenoodigd, niet in relatie met den staat Mandsjoekwo te treden. BOULOGNE sur MER, 6 Febr. (Reuter.' Gis teren is een met acht personen bemande vis- schersboot voor de haven van Etaples plotse- link lek geslagen en gezonken. De acht inzittenden sprongen gekleed te wa ter, doch slechts een gelukte het zich zwem mend te redden, de zeven overigen verdronken. MADRID. 6 Febr. (Reuter.) In de mijnen van Asturië (N.W. Spanje) is heden een alge- meene staking uitgebroken, geleid door de so cialisten. Van de 29.000 werklieden staken 27.000. Incidenten van beteekenis deden zich niet voor. De muiterij op „De Zeven Provinciën". Achter volging verscherpt. Telegrammen van de be manning. De Pruisische Landdag onder protest van dr. Adenauer ontbonden. Ministerie-Braun wendt zich tot Leipzig. De „Osservatore Romano" ontkent de documen ten-diefstal ten Vaticane. Bij de aardverschuivingen in Solo zijn 26 In landers gedood. Nieuwe erupties van den Krakatau. Rumoerige stemming te Almelo Oude man overvallen te Oss. Vorststeunregeling geëindigd. Noodlanding vaneen militair vliegtuig bü Waardenburg. Pijnenburg aan den kop van de Frankfurtsche Zesdaagsche. O O Verwachting: Matige tot krachtigen, tij- delijk afnemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar EE bewolkt, met tijdelijke opklaringen, waar- EE EE schijnlïjk regenbuien, weinig verandering EE EE in temperatuur. EE Hoogste stand: 766.4 te Biarritz. EE Laagste stand: 742.6 te Thorshavn. EE Zon op 7.33, onder 4.56. Licht op =j EE 5.26. Volle Maan 10 Februari 5 BERLIJN, 7 Febr. (W.B.) In verband met de berichten in de buitenlandsche pers over plannen tot inlijving bij de Rijksweer van or ganisaties als de Stahlhelm, de Nat.-Socialis- tische stormtroepen enz., wordt van bevoegde zijde opgemerkt, dat na het optreden der nieu we regeering reeds van officieele zijde is ver klaard, dat een inlijving van genoemde orga nisaties niet overwogen is en daarvan ook geen sprake kan zijn, daar de Rijksweer een boven de partijen staand instrument van de staats macht moet blijven. Het heeft geen doel gissingen te doen over de plannen der regeering voor het geval de ontwapeningsconferentie mislukt. Bewapening is-iets relatiefs en richt zich naar de mate van bewapening der nabuurstaten. De komende landsverdediging zal bepaald worden door de mate, waarin sterk bewapende buren bereid zijn te ontwapenen. Het gaat hier niet om Duitsche plannen, maar om de vraag, wat Duitschlands buren onontbeerlijk achten voor hun eigen veiligheid. BERLIJN, 7 Febr. (W.B.) De correspondent van Reuter te Berlijn meldt, dat hü van be voegde Duitsche zijde heeft vernomen, dat de houding der nieuwe regeering inzake de ontwa pening dezelfde zal zijn als die van de regee ring Schleicher. De huidige Duitsche regeering heeft den wensch bü de oplossing van het ontwapenings probleem mede te werken op basis van gelijke rechten en zelfde veiligheid voor alle naties. Zooals Rijkskanselier Hitler in zijn radiorede heeft verklaard, zal het Duitsche volk verheugd zijn, wanneer de wereld door beperking van haar bewapening een uitbreiding der Duitsche bewapening onnoodig maakt. Verder wordt gemeld, dat uit deze uitlating geconcludeerd kan worden, dat de Rijkskanse lier en zijn collega's in Genève zullen aandrin gen op algemeene ontwapening en op annulee ring van alle militaire beperkingen, die Duitschland door de verdragen zijn opgelegd. Mocht de ontwapeningsconferentie tegen de verwachtingen in ingevolge de weigering om aan Duitschland gelijke rechten toe te staan, met een echec eindigen, dan heeft Duitschland naar men meent de vrije hand de stappen te doen, welke noodig geacht worden om de vei ligheid van het land te waarborgen. ir-i I V. V V mmmilllllDI 1)11/1/7/ Hoogste stand op Dinsdag I uur n.m.: 750 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1