Onrust in Oost- en West-Indië "1 VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS Ket nieuws van heden H uldebetooging te Batavia Politie schiet op betoogers Onverwijlde overgave geëischt Het oordeel van een gezaghebbende DE SALARISKORTING DE BAROMETER WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933 Verklaring van mr. dr. L. N. Deckers Krachtig optreden tegen opruiing Roode motie geen kans Plein schoongeveegd Indië wordt bespied BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Minister Deckers verdedigt in de Tweede Kamer in antwoord op de vragen van Drop zijn beleid T roepenconcentratie Een oproep van Moskou Raad van Ned.-Indië In draadloos contact „Ik zal handhaven" m£ Minister Deckers In de Tweede Kamer De salariskorting Twee dooden en zestien gewonden bij ongeregeldheden te Paramaribo PARAMARIBO, 7 Febr. (Aneta) Bij een nieuwen optocht, welke heden plaats vond met het doel te betoogen voor vrijlating van De- kom, schoot de politie op de be toogers. Een Creool en een Hindoestani werden gedood, terwijl zestien Cre olen, Javanen en Hindoestahis werden gewond. Het plein werd schoongeveegd. De betoogers trekken weg. De Javanen, die weder in massa naar de stad waren gegaan, begin nen opnieuw terug te trekken naar de plantages. Schromelijke overdrijving Tegen de rebellen moet zoo ernstig mogelijk worden opgetreden Raadselen Allerdubbelhartigste houding DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiliiiiilllllllllllllllllii!^ Verscherpte wachtdiensten Voedingsgelden verhoogd 663 verschillende soorten behang Uitsluitend van dit voorjaar hebben wij in voorraad 663 verschillende, moderne ont werpen, 663 intens mooie kleurencombina ties. En de prijzen zijn laag dit jaar ten minste bij den Eersten Schotenschen Papierhandel, Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 il n VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18298 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contrad sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer van gister heeft de Minister van Defensie, dr. L. N. Deckers namens de regeering de volgende verklaring afgelegd: Mijnheer de Voorzitter. De regeering stelt het op prijs de gelegen heid te hebben te dezer plaatse een verklaring af te leggen naar aanleiding van de muiterij aan boord van Hr. Ms. „Zeven Provinciën", een misdrijf, waarvan de regeering en het Nederlandsche volk met leedwezen en ver klaarbare ergernis hebben kennis genomen. Aan boord van het muitende schip bevonden zich zestien officieren, negen Europeesche onderofficieren en ongeveer 140 inheemsche sche pelingen. De „Zeven Provinciën" volgt thans sedert den nacht van Zaterdag op Zondag de Westkust van Sumatra en wordt op korten afstand gevolgd door een gouvernementsvaartuig, aan boord waarvan zich bevinden de commandant van de „Zeven Provinciën", zeven officieren, tien Europeesche onderofficieren en twintig Europeesche korporaals en manschappen. De overige bemanning van de „Zeven Provinciën" bestaande uit vier officieren, zeven Europeesche onderofficieren, zeventien Europeesche korporaals en manschappen en 106 inheemsche schepelingen blijft achter aan den wal. Het achtervolgende gouvernementsvaartuig is in staat omtrent plaats en koers van de „Zeven Provinciën" juiste inlichtingen te geven. Volgens de laatste berichten bevond het schip zich te Simoek bezui den Nias. De noodige strijdkrachten, de kruiser „Java", torpedobootjagers, onderzeebooten, bewapend met oorlogstorpedo's en vliegtuigen, bewapend met bommen, worden samengetrokken om de muiters tot overgave te dwingen. Van onderhandelen mag en kan geen sprake zijn. Geschiedt de overgave niet onmiddellijk en onvoorwaardelijk na sommatie dan zal met geweld worden opgetreden. Ingrijpende maatregelen zullen worden genomen tegen verderfelijke invloeden, die de geesten hebben rijp gemaakt tot aanranding van het gezag door landsdienaren, die vrijwillig den plicht op zich hebben genomen dat gezag te dienen. De Regeering zal het op prijs stellen, als de Kamer zou kunnen be sluiten de op haar dagorder voorkomende interpellatie onmiddellijk te doen plaats hebben. Gedurende de voorlezing dezer verklaring werd de Minister van Defensie herhaaldelijk in de rede gevallen door Kamerleden. Er ontstond eenig rumoer. De president moest eenige malen hameren en verzocht tenslotte de Kamer den Minister in staat te stellen met zijn ver klaring door te gaan. voorgelezen heeft, is het ook ons een raadsel, hoe de leiders der moderne organisatie, tenzij zij van kwaden wil waren en op ongeregeldheden aanstuurden, daaraan zulk een optimistischen en later noodzakelijk tot teleurstelling leidenden uitleg hebben kunnen geven. De Minister heeft trouwens ook over de ver hoogde korting cijfers gegeven, die duidelijk in het licht stelden, hoe schromelijk hier wordt overdreven. Wij geven er één, dat het duidelijkst spreekt en den minsten onder de marineschepe lingen betreft. Dat is de matroos 2e klas. Hij verdiende vóór de verhoogde korting: huisves ting, voeding en 2.60 per dag. En thans is dit laatste bedrag op 2.50 teruggebracht. Dat de inlanders er wat slechter afkomen, vindt zijn reden in het feit, dat zij in eigen milieu leven. SOERABAJA, 7 Febr. (Aneta.) Volgens een alhier loopend gerucht zouden de vrouwen der zee-officieren die te Soerabaja wonen, reeds Zondagmorgen van hunne echtgenooten, die op de „Zeven Provinciën" zijn ingedeeld, telegra fisch bericht hebben ontvangen, meldend dat alles wel is aan boord. De „Indische Courant", die melding van dit gerucht maakt, wijst er op, dat de muiterij een bijzonder ernstig aspect heeft, daar men van tevoren door de politieke recherche was gewaar schuwd over den geest onder een deel van de bemanning, die beslist ongunstig moet woraen genoemd. De Commandant van de Zeemacht, aldus ver volgt de „Indische Courant", moet reeds aan het eind van de vorige maand geordonneerd hebben, dat de officieren en onderofficieren met de revolver gewapend moesten zijn. BATAVIA, 7 Febr. (Aneta.) Eenige concen tratie van legertroepen heeft te Serang plaats. MOSKOU, 7 Febr. (V. D.) De muiterij op het Nederlandsche pantserschip „De Zeven Provin ciën" wordt te Moskou met groote belangstel ling gevolgd. De Nederlandsche sectie van de Komintern heeft tot de bemanningen van de handels- en oorlogsschepen van alle landen per radio een oproep gericht om bij een eventueel bevel tot achtervolging van het muitende schip gehoor zaamheid te weigeren, opdat aan de „Zeven Provinciën" de vlucht voor de Nederlandsche oorlogsschepen vergemakkelijkt wordt. De Nederlandsche communistische sectie ver klaart verder, dat het pantserschip, wanneer het zich in de wateren van Sovjet Rusland be vind, in veiligheid is. De geheele politieke pers te Moskou be schouwt de muiterij als een bijzondere aanwij zing voor de revolutionnaire gezindheid in Ne- derlandsch Oost-Indië. BATAVIA, 7 Februari (Aneta). Hedenmorgen werd een buitengewone vergadering van den Raad van Nederlandsch-Indië gehouden ter be spreking van den algemeenen toestand. De ver gadering w°rd voorgezeten door den gouver neur-generaal en voorts bijgewoond door den leger-commandant, den commandant der Zee macht, den directeur van Justitie en Binnen- landsch Bestuur, den procureur-generaal en den algemeen-secretaris. De muiters aan boord van het pantserschip zijn tot dusver voortdurend draadloos in con tact gebleven met de hen achtervolgende „Al debaran". Zij hebben zich zelft vermeten eenige waarschuwingen te richten tot de „Aldebaran" en in een daarvan werd gezegd, dat het de „Aldebaran" geraden zou zijn op verren afstand van de „Zeven Provinciën" te blijven, daar de muiters er anders toe zouden overgaan het vuur op de „Aldebaran" te openen. Dit telegram van het muitende schip was onderteekend door „De Europeesche en inlandsche schepelingen". De „Aldebaran" heeft intusschen, volgens „De Telegraaf", aan deze waarschuwing gevolg gegeven en zich sindsdien op veiligen afstand van de muitende „De Zeven Provinciën" ge houden. Zooals wij reeds berichtten, is intusschen de „Aldebaran" wegens gebrek aan brandstof voor een achtervolging van langen duur vervangen door de „Eridanus". BATAVIA, 7 Febr. (Aneta). Duizenden Euro peesche, inheemsche en Chineesche ingezete nen verzamelden zich hedenavond voor het paleis van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië. Uit de menigte stegen voortdurend kreten op van „Leve de Koningin". Men zong het volkslied en drukte zijn gevoelens uit van loyauteit jegens den Gouverneur-Generaal. Betreffende de grootsche betooging der be volking van Batavia bericht Aneta nog het vol gende, d.d. 7 Februari: In een versierden koepel, opgeslagen op het Waterloo-plein te Batavia hebben hedenavond mr. Fruin, r. Apituley, de heer v. Baaien, mr C. C. van Helsdingen en de heeren De Hoog, Knaape en Roep het woord gevoerd tot de enorme menigte, die zich rondom hen had ver zameld. Vervolgens begaf zich een stoet van duizen den ingezetenen in optocht naar het Landvoog- delijk paleis op Rijswijk voor de huldebetooging aan den gouverneur-generaal. Hier sprak de heer Hoekstra namens alle aanwezigen de ge voelens van loyaliteit jegens en vertrouwen in de regeering uit en daarna zong de menigte die op het erf van het paleis stond samengepakt. Uit volle borst het „Wilhelmus." Toen kwam Gouverneur-Generaal jhr. de Jonge aan het woord Z. Exc. herinnerde er aan, dat de Nederlan ders zijn geboren en opgevoed onder de leuze „Ik zal handhaven." Deze leuze, aldus vatte Z.Exc. deze demonstratie op, is in allen weder levend geworden. In het vervolg van zijn toespraak zeide hij: „Deze misdadige handeling is veroordeeld en zal tot niets leiden. Alle maatregelen zijn ge troffen tot handelen op het juiste moment." Allen die getuige waren van deze oogenblik- ken waren diep getroffen door de toespraak van den Gouverneur-Generaal, waarin ook geme moreerd werd, dat deze muiterij was vooraf gegaan door een incident, waarbij veertig Hol- landsche jongens moesten worden weggevoerd onder bewaking van Inheemschen, hetgeen wel licht aanleiding zou geven tot de vraag voor velen, of zij niet eens de hand in eigen boezem dienen te steken. Thans echter, aldus betoogde Zpn Excellentie,, is het „Ik zal handhaven" door velen tenslotte begrepen en hieruit is deze demonstratie verklaard. De Gouverneur-Generaal eindigde met den kreet „Leve de Koningin." In antwoord op dezen kreet riep de menigte van duizenden spontaan „Leve de Koningin en leve de Gouverneur-Generaal." Ook de hoogste personen van de Ned. Indi sche regeering verklaarden zich diep onder den indruk van de wijze, waarop deze in de historie niet geëvenaarde spontane demonstratie ver- loopen is. DEN HAAG, 7 Februari 1933 Minister DONNER had vandaag zijn ontwerp tot opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten moeten verdedigen tegenover een aanvankelijk onwillige Kamer Maar het gebeurde in Indië, de muiterij op „De Zeven Provinciën", heeft verandering gebracht in den loop van het parlementair debat. Minister DECKERS bevond zich, geëscorteerd door den Minister-President en den Minister van Kolo niën, achter de tafel der Regeering, om over de pijnlijke historie en de houding van de Regeering daartegenover eene verklaring af te leggen. En aan het einde dier verklaring uitte hij den wensch, dat de Kamer de op haar agen da staande interpellatieDROP „over de salaris korting van het marinepersoneel en de daar mee verband houdende gebeurtenissen" den eigen middag nog zou aanvangen. De Kamer bleek daartoe geneigd. En zij bracht in twee den termijn ook de laatste gebeurtenis der muiterij, die de interpellant. omdat zij toen nog niet bekend was, in zijn interpellatie niet be trokken had, binnen den kring harer beraad slagingen. Den inhoud van de Regeeringsverklaring kan men elders in dit nummer lezen. De sociaal-democraat DROP heeft de salaris korting en haar vóórgeschiedenis nagegaan en daarbij vooral den nadruk gelegd op het feit dat de dienstweigeringen te Soerabaya en ook de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" haar oorzaak hebben gehad in het feit, dat de aanvankelijk voorgenomen korting voor 1933 door een telegram van den Minister van Defensie zou zijn teruggenomen waarna tot desillusie en verontwaardiging van de betrokkenen later alsnog de verhoogde korting is afgekomen. Hij wenschte op grond van dit „verkeerde beleid" intrekking van het betreffende Konink lijk Besluit en afzien van alle op de krijgstucht gebaseerde maatregelen. Op dit hoofdpunt van zijn betoog heeft Minister DECKERS den interpellant met krach tige wapenen aangevallen. Het bewuste telegram bleek op de eerste plaats niet afkomstig van den door de S.D.A.P. zoo gaarne verguisden zondebok, den Minister van Defensie, maar van diens ambtgenoot van Koloniën. Er was tus- schen beide bewindslieden overleg gaande en Minister de Graaff seinde naar Indië. dat d*t overleg nog tijd vorderde en dat de bestaande korting van 10 pCt. over het jaar 1932 nog korten tijd gehandhaafd Werd. Daarop heeft de commandant van de Zeemacht in Indië aan den commandant te Soerabaya getelegra feerd en dat telegram is aan de manschap- pen bekend gemaakt dat In afwachting van een nadere regeling de bestaande korting werd gehandhaafd. De fout is geweest, dat deze telegrammen door den modernen bond van marineschepelingen met overwinningskreten begroet zijn en dat ook anderen daarvoor de onbegrijpelijke verklaring spuiden, dat thans de verhoogde korting van de baan was. De Minister citeerde daartegenover ten bewijze, dat de telegrammen geenszins alge meen zoo gunstig, zoo eigenlijk lachwekkend optimistisch, werden uitgelegd, andere uitlatin gen b.v. van het Soerabayasch Handelsblad, van het R.K. Marineweekblad en van den Bond van Marinetechnici. Dat er sprake zou zijn geweest van wanbeleid, ontkende Minister Deckers dan ook zoo per tinent mogelijk. Voor den goeden verstaander waren de bewuste telegrammen, waarin dan dit tactlooze beleid zich vooral gemanifesteerd zou hebben, volkomen duidelijk. En nu de Minister den woordelijken tekst daarvan in de Kamer „De Maasbode" had een onderhoud met een gezaghebbende katholieke persoonlijkheid, die veel in marinekriingen heeft verkeerd en ook Indië van nabij kent. De eerste oorzaak, zeide hij, is de salaris korting. Nu moet men wel in t oog houden, dat de Europeaan meer geld behoeft dan de inlander, die met veel minder in zijn levens onderhoud en in dat van zijn gezin kan voor zien. De eisch van gelijkstelling tusschen Europeesche en inlandsche schepelingen is dan ook absoluut ongerijmd. Nu is het m.i. de vraag of dit den menschen tevoren voldoende aan hun verstand is ge bracht en ook of hun met redenen is ont vouwd, dat ook van hun tractement moest worden geschrapt. Nu de officieren, voor wie het leven bijzon dere eischen stelt, vooral in Indië, zooveel in tractement zijn gekort, moeten ook de minde ren, zij het ook in mindere mate, zich offers getroosten. Of hun dat goed duidelijk is ge maakt, dat allen offers moeten brengen, weet ik niet, maar ik hoop van wel. Wat is uw oordeel over het feit zelf? Wat dat betreft, is mijn meening, dat het in alle opzichten uit den booze is. Het is ongehoord, tenzij in Rusland, dat de schepe lingen gewoonweg de officieren gevangen nemen en misschien hebben ze ook de Nederland sche vlag nog wel neergehaald zelfstandig het schip zee doen kiezen en voor hun eigen doeleinden gebruiken. In oorlogstijd staat de doodstraf daarop, in vredestijd niet, voorzoover ik weet. In alle katholieke bladen wordt te kennen gegeven, dat de roode of rose pers in dit op zicht niet vrij uitgaat, maar, zooals altijd, blij ven de raddraaiers buiten schot. Voor mij bestaan er twee raadsels: Vooreerst hoe het mogelijk was, dat de muiters zestien officieren gevangen konden nemen. Als. gelijk wordt verondersteld, de waterdichte schotten zün gesloten van het vertrek, waarin de offi cieren zich bevonden, dan was er niets aan te doen. De officieren hadden pas twee dagen geleden gezien, hoe het gegaan is in Soerabaja, waar ook inlanders verzet hebben gepleegd. Nu is het voor mij een raadsel, dat zjj met het oog op hetgeen in Soerabaja is voorgevallen, geen browning bij zich hadden en daarvan niet direct gebruik hebben gemaakt. Dan hadden zij de kans gehad de muiterij te bedwingen. Natuurlijk moet men veronderstellen, dat in dezen tijd tot iedereen en zeker tot iederen of ficier is doorgedrongen welk een onrustige geest bij de marine heerscht. Het tweede raadsel is, hoe de inlandsche schepelingen het alleen hebben kunnen klaar spelen. Ik geloof nooit, dat zij dat alleen heb ben kunnen doen, maar anderzijds ben ik toch ook van meening, dat de onderofficieren zich achter de officieren zullen hebben geschaard. De onderofficieren hebben veel invloed aan boord. De „Zeven Provinciën" is een oud en gecom pliceerd schip, zoodat er veel navigatiekunst voor noodig is om het te doen varen en te doen blijven varen. Wat denkt u van de gevolgen? Die vind ik buitengewoon ernstig, èn ten opzichte van ons zelf èn ten opzichte van het buitenland. Het gaat allerminst aan om te zeggen: och, het zal zoo'n vaart wel niet loopen. het zal wel weer terechtkomen. Hier moet zoo ernstig mogelijk worden ingegrepen, zei onze zegsman met grooten nadruk. Als de inlanders zien, dat straffeloos de re geering kan worden getart en opzij gezet, is het te vreezen, dat de communistische beweging in alle mogelijke opzichten zich verder zal uit breiden en het gezag zal weerstaan. Zelfs is de gedachte bij mij opgekomen, of het beste middel in geval van noodzakelijkheid niet zou zijn: de onderzeeër, bemand met absoluut be trouwbaar personeel. Tegen de onderzeeërs is de „Zeven Provin ciën" machteloos, wat zij tegen vliegtuigen niet is. Maar dan denk ik ook weer aan die zestien officieren en degenen, die niet aan de muiterij hebben deelgenomen. Als te slap en niet straf genoeg wordt op getreden, zullen de muiters niet alleen zelf de schouders ophalen over het geval, maar ook anderen. Ten opzichte van het buitenland moeten wij niet vergeten, dat Indië van alle kanten be spied wordt door Japan, Rusland en andere landen. En nu moge het waar zijn, dat eenigen tijd geleden gevallen van insubordinatie zijn voorgekomen op de Engelsche vloot, die geval len kunnen niet in vergelijking gebracht wor den met dit ernstig feit. dat inlanders hun of ficieren gevangen nemen en eigenmachtig tegen de regeering met bruut geweld optreden. De Europeaan getroost zich voor den dienst op de Nederlandsche Marine in Indië nu eenmaal veel grooter opofferingen. Tegenover de C.A.M.B.O., de moderne orga nisatie der marineschepelingen, heeft de Minis ter zich in het verleden geenszins zoo terug houdend getoond als de heer Drop geliefde te suggereeren. Maar in de toekomst zal hfj de vertegenwoordigers van dien bond, die een dub bele rol spoelt, niet meer ontvangen, tenzij in zijn orgaan een duidelijke afkeuring van de dienstweigering en de muiterij gepubliceerd wordt. De interpellant getuigde, dat de C.AM.B.O. indisciplinaire handelingen afkeurt en alleen legale middelen wil. Deze organisatie zal dan daarvan in deze dagen, waarin het spant en waarin haar houding eerder tot het tegendeel zou doen concludeeren, onomwonden in haar orgaan moeten doen blijken. En dan is men er nóg niet. Dan staan, als de leden van dien bond de grofste zonden tegen de krijgstucht plegen, de sociaal-democratische politici klaar, om hun gedrag goed te keuren, dan staat de roode, maar toch o zoo weinig proletarische koloniale expert van de Tweede Kamerfractie, ir. Cramer op een protestvergadering te verklaren, dat de muiterij hem „uit het hart gegrepen" is. De S.D.A.P. is ook thans weer verstrikt in een allerdubbelhartigste houding. Haar pers ruit degenen, die vrijwillig in den militairen dienst en in een bijzondere verhouding van onderge schiktheid aan de overheid traden, met bedekte vinnigheden en Potemkin-receptjes op. En in de Kamer verklaart men, dat de legale weg de weg is van haar militaire vakorganisatie. Dan doet de Communist DE VISSER het eer lijker. Hij hield de gebruikelijke bulderrede en moest door den hamer des Voorzitters worden belet, opruiende taal in de Volksvertegenwoordi ging uit te slaan. Hij koestert natuurlijk het diepste respect voor de dienstweigeraars en mui ters, bracht er openlijk de Potemkin-geschiedenis keurig Russisch als Patjomkin uitgesproken! bij te pas en zweeg wijselijk iver de houding der Sovjet-regeering tegenover lieden, die haar het minste in den weg leggen. Mr. KNOTTENBELT en de Christelijk-His- toricus TILANUS schaarden zich volledig achter de Regeering. En als morgen de debatten een einde nemen, heeft de roode motie geen schijn van kans. Zij concludeert, dat 's Ministers ver- De muiterij op „De Zeven Provinciën". Woor delijke inhoud der regeeringsverklaring. Krach tig antwoord van Minister Deckers op de vragen van den heer Drop in de Tweede Kamer. Be tuigingen van trouw en aanhankelijkheid te Soerabaja. Voortdurend draadloos contact met de muiters. Ongeregeldheden te Paramaribo; twee dooden, zestien gewonden. Graaf Apponyi Duitschland terug naar de monarchie? Socia listen willen bijeenroeping der Internationales. MacDonald door Roosevelt uitgenoodigd naar Washington te komen. Plechtige bisschopsconsecratie van Mgr. H. Pau- lissen S. M. A. Zaterdag as. Voor-ontwerp van wet inzake de buitenlandsche arbeidskrachten herzien. Wijziging van de Tarwe wet door de Eerste Ka mer aanvaard. Minister jhr. Beelaerts van Blokland oefent in een rede te Genève scherpe kritiek uit op het Fransche ontwapeningsplan. Vliegtuig beschadigd bij het vertrek uit Eind hoven. Professor J. van Baren te Wageningen over leden. Drie jaar geëischt wegens de verduistering bij het Israëlitisch Weeshuis te Leiden. O Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Westelijke tot Zuidelijken wind, nevelig ES tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, later iets kouder. Hoogste stand: 768.8 te Biarritz. Laagste stand; 738.8 te Vestmanöer. H Zon op 7.31, onder 4.58. Licht op 5.28. Volle Maan 10 Februari. illllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIHIIllllllllllli klaring over het beleid bij de extra-korting on bevredigend was. In verband met de droeve gebeurtenissen in Indië zijn de wachtdiensten bij de marine te Den Helder verscherpt. Alle commandanten hebben sinds Zondag hun schepen niet meer verlaten. Ook de officieren moeten voor de helft aanwezig blijven. Bij den onderzeedienst zijn dubbele posten uitgezet, gewapend met geweren, geladen met scherp. Het marine-personeel neemt een en ander rustig op. Het verbod der roode pers werd op de marine schepen en in de gebouwen officieel bekend gemaakt. Op de „Van Speyk", het opleidings schip voor stokers, waren de kranten al be zorgd. Aan de bemanning werd medegedeeld dat de looper voortaan niet meer zou worden toegelaten. In de onderzeedienst-kazeme werd op de reeds verspreide bladen beslag gelegd. Er schijnt eenige ontstemming gewekt, om dat de openbare vergadering, die het Cambo Donderdag zou houden, niet mag doorgaan. Het katholieke marine-personeel komt van avond in besloten vergadering bijeen. BANDOENG, 7 Februari (Aneta) De com mandant van het léger in Ned.-Indië verleen de audiëntie aan een deputatie van de Per- serikatan Minahassa. Tijdens deze audiëntie heeft de legercom mandant medegedeeld, dat. nu bij onderzoek is gebleken, dat de sedert 1 Januari 1933 geno ten voedingsgelden in verschillende garnizoenen voor de buiten menage zijnde militairen te laag zjjn om daarvan de voeding te oekostigen, deze gelden zullen worden vernoogd. Deze ver hooging zal gerekend worden te zyn ingegaan op 1 Januari 1933. Hoogste stand op Woensdag 1 uur mm.: 755 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1