Graaf Apponyi f 7/£ Nederland aan 't woord -PROGRAMMA, QUO VADIS, JAPANSCH OFFENSIEF TEGEN JEHOL? WOENSDAG 8 FEBRUARI Mgr. H. Paulussen S.M. A. Zijn plechtige Bisschopsconsecratie WIJZIGING TARWEWET Door de Eerste Kamer aanvaard DE TOESTAND TE ALMELO De staking breidt zich uit SECRETARIS RADIORAAD Zilveren jubilé Professor J. VAN BAREN OVERLEDEN DE BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN Het voor-ontwerp van wet uit de studie-sfeer Drie jaar geëischt VLIEGTUIG BESCHADIGD Bij het vertrek uit Eindhoven VERDACHT STERFGEVAL? SMOKKELAUTO BESCHOTEN Jongeman doodelijk getroffen POLITIE SLUIT EXPOSITIE Communistische propaganda ZWIJNTJESJAGER GEPAKT Hij probeerde een fiets te verkoopen IJS IN HET IJSSELMEER Donderdag 9 Febr. 1933 De Hudsonfabrieken gesloten 6000 arbeiders ontslagen Roosevelt noodigt Mac- Donald uit Tot een bezoek aan Washington Schatten uit Peking Frankrijk en Italië Mussolini over toenadering Gandhi en de paria's Oneenigheid tusschen Ambedkar en de Mahatma Hindenburg zou den terugkeer der Hohenzollerns wenschen De Internationales bijeen? Hitler's salaris Socialistische demonstratie De Atlantique onbruik baar Op 87-jarigen leeftijd is de Hon gaar sche politicus te Genève overleden Zijn levensloop N- aï Graaf Apponyi Reeds hebben schermutselingen plaatsgehad Oorlogshond en DRIE DOODVONNISSEN De achterdochtige. Scherpe kritiek van onzen minister op het Fransche plan Effectieve ontwapening geëischt DE ZESDAAGSCHE PijnenburgRausch in topvorm Zaterdag zal in de H. Servaeskerk te Maastricht Z. H. Exc. Mgr. H. Paulissen S.MA. plechtig tot Bisschop worden geconsacreerd. De regeling der plechtigheden op dien dag en den voorafgaanden Vrijdagavond is als volgt: Z. H. Exc. Mgr. Dr. P. Lemmens, Bisschop van Roermond, wordt Vrijdagavond te Mariën- waard ontvangen en door volgauto's begeleid naar het woonhuis van den eminenten grijzen gastheer Mgr. Wouters, Deken van Maastricht. Z. H. Exc. Mgr. E. F. Diepen en Z. H. Exc. Mgr. Hopmans worden te 5.18 aan het station te Maastricht verwacht. Z. H. Exc. Mgr. Diepen zal logeeren in het klooster van de Zusters Ursulinen. Z. H. Exc. Mgr. Hopmans in hst klooster Onder de Bo gen. Na ontvangst ten huize van Mgr. Wouters, zullen de Bisschoppen zeer waarschijnlijk een bezoek brengen aan het Graalhuis te Lutte- rade. In den vroegen Zaterdag-morgen worden Mgr. Paulissen, de Generaal-Overste, de Vicaris-Ge neraal, Pater Mouren en Pater Knops aan het klooster te Cadier en Keer afgehaald en begeven zich naar het huis van Mgr. Wouters. Hier stelt zich omstreeks kwart na acht een plechtige stoet op, welke trekt rondom het Vrijthof naar den grooten ingang van de Sint Servaeskerk. Na de plechtigheden der wijding wordt de Bisschop in plechtige stoet naar de woning van Mgr. Wouters geleid, waar eene receptie zal plaats hebben. Om 1.20 vertrekken de Bisschoppen in auto's naar Cadier en Keer. De Eerste Kamer heeft met 31 tegen 10 (so ciaal-democratische) stemmen de wijziging van de Tarwewet, die den geldingsduur verlengt en de mogelijkheid voor verhooging van het mengpercentage inlandsche tarwe opent, aan vaard. De Tweede Kamer vroeg onze aandacht. En daarom mogen wij over de senatoriale uitwis seling van de oude argumenten pro en contra zwijgen. Alleen verdient vermelding een klacht van prof. de Savomin Lohman over het feit, dat de Regeering haar verklaring over de muiterij in Indië niet ook in de Eerste Kamer aflegde. Overdreven klacht. Minister-president, Minis ter van Koloniën en Minister van Defensie moesten in de Tweede Kamer zijn. Overschat de Christelijk-Historische Staats recht-hoogleeraar de positie van de Eerste Ka mer in ons staatsbestel niet lichtelijk? De staking te Almelo breidt zich steeds meer uit. Dinsdagmorgen zijn minder arbeiders de fabriek van de fa. vil. ten Cate H.zn. en Co. binnengegaan dan den vorigen dag. Om tien uur Dinsdagmorgen was weer een groote me nigte volk voor de fabriek „Indië" aanwezig. De politie, versterkt door veldwacht en mare- chaussée had de handen vol om deze menigte op een behoorlijken afstand te houden. Het te- rugïoopen van het aantal werkwilligen heeft tengevolge, dat de spinnerij van de firma ten Cate bijna geheel stil staat. Als dat nog eenige dagen aanhoudt, moeten ook de weverijen noodwendig stop gezet wor den, wegens gebrek aan garens, tenzij men hier in op een andere wijze kan voorzien. De stakers hielden Dinsdagmorgen een mee ting, daar een demonstratie door de straten der stad was verboden. Ook bij de N.V. Katoenmaatschappij v.h. Gebr. Scholten en Co., in welke fabriek ook met ploegen wordt gewerkt, is de 10-uur ploeg niet aan het werk gegaan. Om twee uur is bij beide genoemde fabrieken bijna niemand aan het werk gegaan. Bij de firma H. Hedeman Jr., werd ook ge probeerd om de menschen tot staking te bewe gen, echter zonder resultaat. Over het algemeen is de toestand rustig, af gezien dan van het gewone geloei, als werkwil lige arbeiders de fabrieken ingaan. Op 6 Februari JJ. herdacht de secretaris van den Radioraad, de heer Weber, den dag waar op hij 25 jaar geleden in dienst van het staats bedrijf van de Posterijen en Telegrafie is ge treden. Te Wagen in gen Is gisternacht ln den ouder dom van 57 jaar overleden Professor J. van Baren hoogleeraar in de delfstof- en aardkunde aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. De thans ontslapene heeft kortgeleden een bloeduitstorting ln de hersenen gehad. Prof. Johan van Baren werd 18 April 1875 te Rotterdam geboren. HU begon zijn loopbaan als onderwijzer, waarna hij assistent werd aan de vroegere Polytechnische School te Delft. In 1903 volgde zijn benoeming tot leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen en sedert 1918 was hU hoogleeraar aan de Landbouw hoogeschool. Zijn voornaamste wetenschappelijke werken zijn: Vormen der aardkost (1906), Bodem van Nederland (1927) en verder publicaties in bin nen- en buitenlandsche tijdschriften over ons land en Ned.-Indië. Men weet, dat er een voor-ontwerp van wet inzake de buitenlandsche arbeidskrachten op stapel stond; het vraagstuk stond in de be langstelling, het werd bestudeerd. Het schijnt, schrijft „De Volkskrant", dat we nu een stapje verder zijn gekomen. Wij kunnen thans op grond van een mede- deeling van bevoegde zijde het volgende be richten. In het begin van dit jaar werden de advie zen van de Centrale Commissie van Bijstand voor de Arbeidsbemiddeling en de Migratie en van den Nijverheidsraad omtrent de conclusies van de Interdepartementale Commissie van onderzoek inzake het werken van niet-Neder- landsche arbeiders in Nederland ontvangen. Naar aanleiding van deze adviezeq^en van opmerkingen van de belanghebbende ministe- rieele departementen is het in behandeling zijnde voor-ontwerp van wet herzien. Zoodra omtrent dit gewijzigd voorontwerp en de daarbij behoorende memorie van toelichting overeenstemming is verkregen tusschen de be langhebbende departementen van algemeen be stuur, zal een wetsontwerp kunnen worden in gediend. ((De Directeur van het „Apollo-theater" te Den Haag, accountant V., die terecht heeft gestaan wegens verduistering van ruim 100.000 ten na- deele van het Ned. Israëlietisch Weeshuis te Lel den hoorde gister voor het Gerechtshof te Den Haag een gevangenisstraf van drie jaar tegen zich eischen. Uitspraak over veertien dagen. Gistermorgen te kwart over tien is het drie- motorige K.L.M.-vliegtuig P.H.—A.E.Z., type F VII b, hetwelk, bestuurd door den chef piloot der K.LM. Aler op het vliegveld te Eindhoven was geland, bij den aanloop voor het vertrek door den moerassigen bodem bij het vliegveld op zijn neus komen te staan. De heer Aler bleef ongedeerd; het vliegtuig werd licht beschadigd. Maandagmiddag om één uur zou de teraarde bestelling plaats hebben van het stoffelijk over schot van een bewoner van de Geleenstraat te 's Gravenhage. Op grond echter van een dubieuze verklaring van den huisarts, volgens welke verklaring mis drijf niet uitgesloten zou zijn te achten, neeft de politie deze teraardebestelling belet en het lijk in beslag genomen. Hoewel de politie vermoedt dat er geen sprake is van eenig misdrijf, zou hedenmiddag in het Ziekenhuis aan den Zuidwal een sectie op het lijk worden verricht. Het smokkelfront aan de Brabantsch-Belgi- sche grens levert den laatsten tijd tal van sen- sationeele voorvallen op. In den afgeloopen nacht heeft zich wederom een smokkeldrama afgespeeld. Men vermoedt, dat zekere J. Valen- tijn, die gistermorgen dood werd thuisgebracht, als slachtoffer van een smokkelzaak is geval len. Dinsdagnacht sommeerden de kommie- zen L. en v. D. een over den grensweg Zun- dertRucphen met groote vaart rijdende vrachtauto te stoppen. Toen aan him bevelen geen gehoor werd gegeven en men dus blijk baar met een smokkelauto te doen had, losten de kommiezen een tiental schoten op den wa gen, echter zonder zichtbaar resultaat. De auto verdween snel in de duisternis. Er werd verband gelegd tusschen deze schiet partij en het feit, dat hedenmorgen vroeg de ruim 20-jarige J. Valentijn uit St. Willebrord dood, met een tweetal wonden aan het hoofd, in de woning van zijn broer M. Valentijn, een bekend wielrenner, werd binnengebracht. Te St. Willebrord is men van meening, dat het slachtoffer in de hedennacht beschoten auto heeft gezeten, tijdens welke schietpartij hij bij het kijken uit de cabine doodelijk is ge troffen. Van andere zijde echter wordt ook nog ge sproken over een mogelijk gevolg van naijver tusschen twee vijandige smokkelgroepen. Het onderzoek naar deze geheimzinnige zaak is nog in vollen gang, zoodat er nog niets po sitiefs over te zeggen valt. Bijzonderheden zijn dan ook nog zeer moei lijk te krygen. Dinsdagmiddag is de door de vereeniging „Links Richten" in het gebouw „Excelsior", aan de Zeestraat te 's Gravenhage, georganiseerde tentoonstelling van arbeiders-foto's op last van de politie gesloten. Omtrent de oorzaak van dezen maatregel vernemen wij, dat door den gérant van Excel sior bezwaar was gemaakt tegen het aan den wand plaatsen van een gedicht, waarin gepro testeerd werd tegen de niet-toelating van Maxim Gorki in Nederland. Terwijl het tentoonstellingsbestuur met de directie van het gebouw over deze kwestie een bespreking hield, kwam de politie, welke Intus- schen door het bestuur van Excelsior van een en ander op de hoogte was gesteld, ter plaatse en gelastte de onmiddellijke sluiting der ten toonstelling. Dezer dagen werd te Monster een i ij wiel, dat onbeheerd voor de R. K. kerk stond, gestolen. Terwijl de politie met het onderzoek bezig was, kwam uit Rotterdam het bericht, dat de politie aldaar iemand had aangehouden, die probeerde een rijwiel ver beneden de waarde te verkoopen. Deze man bleek het rijwiel te Monster te heb ben gestolen. Voorts had een dief te Monster een -ijwiel achter gelaten. Bij onderzoek bleek dat de aan gehoudene ook dit rijwiel had ontvreemd. Gistermorgen om 9 uur is de salonboot „Hol land" van de Holland—Friesland—Groningen- Hjn, de „Jan Nuveen" en de „Groningen 3" van de GroningenLemmer-stoombootmaatschappij, geassisteerd door den ijsbreker „Daniël" van de firma Goedkoop te Amsterdam, de haven bin- nengeloopen. Genoemde, booten waren om 2 uur hedenmorgen van Amsterdam vertrokken. De kapiteins rapporteerden, dat het Ijs voor de Lemmer haven zeer licht was. Bij Urk was echter veel ijs. De booten der genoemde maatschappijen heb. ben den geregelden dienst Amsterdam—Lemmer hervat. De haven is voor stoombooten en motorsche pen weer bevaarbaar. HUIZEN, 296 M.: 8.KRO: Morgencon cert. NCRV: 10.Gramofoonmuziek, 10.15 Morgendienst door Ds. P. Groote, 10.45 Gra mofoonmuziek, 11.KRO: Gramofoonmu ziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin, 12.Politieberich ten, 12.15 Lunchconcert door het KRO- orkest onder leiding van Marinus van 't Woud, 1.Gramofoonmuziek, 1.15 Orkest, 2.NCRV: Fraaie handwerken, 3.Vrou wenhalfuurtje Ds. E. Boeke. De bijbel als dynamo, 3.30 Zenderverzorging, 4.Bijbel lezing door Ds. M. G. Blauw. Mej C de Jager, zang, orgel, Fr. Reymerink, 5.— Cello recital door Relnier Bresser, 5.45 Steinvoort: Een waschkast van dun karton. 6.15 Onze Nederlandsche monumenten. J J. Adriaan- se: Het geboortehuis van Willem IJs- brantsz. Bontekoe, te Hoorn, 6.45 Knippen en stofversleren, 7.Wat er op de wereld gebeurt, C. A. Craye, 7.30 Politieberichten, 7.45 Ned. Chr Persbureau, 8.Arnhemsche Orkestvereenlging onder leiding van Jaap Spaanderman. Mevr. A. de Rookv. Leeu wen, zang, 8.— Orkest, 8.30 Winterlezing Mr. Schokking, Nationalisme en Internatio nalisme, 9.Muziek, 9.15 Voortzetting re de, 9.45 Muziek, 9.50 Vaz Dias, 10.30 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M.: 8. AVRO: Gramo foonmuziek, 10.Tijdsein en morgenwij ding, 1015 Gramofoonmuziek, 10.30 Solis tenconcert J P. van der Wljngaart, viool en Wagenaar piano, 11.Knippen van kinderkleedlng door Ide de Leeuw van Rees, 11.30 Vervolg solistenconcert, 12.01 Lunch concert door het ensemble Rentmeester, af gewisseld door Gramofoonmuziek, 2.15 Zen derverzorging, 2.30 Vioolrecital door Boris Lensky, a. d. vleugel Egbert Veen, 3.Naai cursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.Ant van Dijk, spreekt voor zieken en ouden van dagen, 4.30 Pianorecital door G. Verhey, 5.Ver halen voor grootere kinderen door Ant. van Dijk, 5.30 AVRO-kleinorkest onder leiding van Nico Treep, 6.30 Sportpraatje door H. Hollander, 7.AVRO-kleinorkest, 7.30 En- gelsche les voor gevorderden door Fred. Fry, 8.Tijdsein en Vaz Dias, 8.05 Hans Bruid en zijn orkest, met medewerking van Iréne Ambrus en Luigi Bernauer, zang, 9.Clin- ge Doorenbos, 9.20 Omroeporkest onder lei ding van Nico Treep, solist Geza Frid, piano, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Om roeporkest genremuziek., 10.55 Gramofoon muziek, 11.Vaz Dias, 11.05 Hans Bund en zijn orkest, 12.Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M.: 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans, 8.20 Concert door het Om- roepsymphonie-orkest onder leiding van Joan Kumps, 9.20 idem, 10.30 Gramofoon muziek. KALUNDBORG, 1154 M.: 11.20 Strijkor kest van hotel l'Angleterre onder leiding van Max Skalka, 2.40 Orkest van restau rant Wivex onder leiding van Teddy Pe tersen, 7.30 Omroepsymphonie-orkest onder leiding van Fritz Mahier, Rose Ader Tri- gona en H. Ernst Groh, zang, 9.50 Dansmu ziek, 2.20 Age Foerlev, piano. BERLIJN, 419 M.: 3.50 Populair concert door de Alfred Brox-kapel, 5.30 Nikolai Lo- patnikoff, piano, 7.20 Prog, van Frankfort, daarna uit het Eeden-Pavillon, dansmuziek door de Oscar Joostkapel HAMBURG, 372 M.: 5.55 Concert, 6.35 idem, 1.30 Gramofoonmuziek, 7.20 Gaspa- rone Operette in 10 tafereelen van Millöcker 10.Concert uit Stadschanke, 10.45 Dans muziek. KÖNIGWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 5.50 Populair concert, 1.20 Gramofoonmuziek, 3.50 Concert, zie Berlijn, 7.20 Progr. Lan- genberg, 10.05 Weerbericht, daarna Dans muziek. LANGENBERG, 472 M.: 11.20 Populair concert door de Franz Dolezel-kapel, 12.20 Concert onder leiding van Eysoldt, 4.20 Vesperconcert onder leiding van Wolf, 9.50 Populaire en dansmuziek onder leiding van Wolf. DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort, 4.25 Concert door *t metropole hotel-orkest onder leiding van Emilo Colombo, 10.Concert door Tom Jones en zijn orkest, 11.05 Het B. B. C.- dansorkest onder leiding van Henry Hall. PARIJS Elfel, 1446 M.: 7.50 Gramofoon muziek. PARIJS Radio 1724 M.: 8.05 Gramofoon muziek, 2.50 Concert door het Omroepor kest, 9.50 Pianorecital door Lónartun, 10.20 Gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M.: 4.30 Radio-orkest, 6.50 Berichten, daarna gramofoonmuziek, 8.20 Opera-uitzending uit een theater. ROME, 411 M.: 4.50 Orkestconcert, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.05 Symphonie-concert onder leiding van Oscar Szita. WEENEN, 351 M.: 4.25 Concert door de C. M. Einternltz-kapel, 7.40 Populair con cert, 9.40 Uit het Grabencafé, dansmuziek door Fred. Clement en zijn orkest, Egon Grosz, zang. WARSCHAU, 1412 M.: 4.20 Gramofoon muziek, 5.20 Populair concert, 7.20 Popu lair concert door het Omroeporkest onder leiding van St. Nawrot. St. Hiller, sopraan, a. d. vleugel L. Urstein, 9.35 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M.: 7.20 Concert door het Omroeporkest, 7.50 Concert, 8.30 Concert door het Omroeporkest, 9.Ma- nuela da Costa, zang. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS DETROIT, 7 Febr. (Per telefoon.) De fa brieken der Hudsonautomobielmij. alhier zijn heden tengevolge van een loonstaking van de ongeveer 3000 arbeiders der carrosseriebouwaf- deeling gesloten. In totaal zijn 6000 arbeiders ontslagen. (United Press) LONDEN, 7 Februari (V.D.) Volgens een bericht van de „Daily Mail" bevat de boodschap van Roosevelt aan MacDonald, die door den Engelschen ambassadeur te Washington, Sir Ronald Lindsay werd overgebracht, de ultnoo- diging aan den Britschen Eersten Minister tot een bezoek aan Washington, ter bespreking van het schuldenvraagstuk, na de ambtsaanvaarding door President Roosevelt. NEW YORK, 7 Februari (Reuter) Het departement van handel en de overige instanties verzamelen thans de voorstellen van de Veree- nigde Staten inzake wederkeerige handelsver dragen, welke zonder schending van het ver drag van Ottawa geregeld kunnen worden. Men hoopt, dat Engeland gedurende een proeftijd het pond sterling zal stabiliseeren, na dat de oorlogsschulden geregeld zullen zijn. PEKING, 7 Febr. (Per telefoon.) Op last van de Chineesche centrale regeering zijn Dins dag 3000 kisten met boeken, brons en andere waardevolle zaken uit het keizerlijk paleis te Peking naar Sjanghai gezonden. Vandaag wer den nog 882 kisten verstuurd. De verlading der kisten geschiedde onder buitengewoon omvang rijke politiemaatregelen. Naar verluidt zouden de schatten privatim aan Amerikaansche ver zamelaars worden aangeboden. (United Press) PARIJS, 7 Febr. (Reuter.) Aan een Fransch persvertegenwoordiger heeft Mussolini ver klaard, dat vooraanstaande personen uit Frank rijk en Italië oprechte besprekingen moesten houden, wilde men in de Fransch-Italiaansche kwestie verder komen. Het Europeesche vraag stuk, aldus de Duce, is een aangelegenheid, die tusschen vastberaden mannen moet worden ge regeld. POONA, 7 Febr. (Reuter). De leider der „On- aanraakbaren" Ambedkar, heeft den eisch ge steld, dat het Indische kastenwezen zal worden afgeschaft. Tengevolge hiervan schijnt zich een nieuwe verhouding te ontwikkelen tusschen Gandhi en de Hindoes eenerzljds en Ambedkar en de „Onaanraakbaren' anderzijds. Gandhi heeft zich tegen den eisch van Am-, bedkar uitgesproken en men verwacht, dat de Orthodoxe Hindoes daardoor naar Gandhi zullen worden teruggebracht. De kwestie van toegang tot de tempels treedt daardoor klaar blijkelijk op den achtergrond. Gandhi wacht op Ambedkar's terugkeer al hier om, alvorens, het onderwerp te bespreken, een openlijke verklaring af te leggen. De Mahatma hoopt echter, dat zich geen on overkomelijke moeilijkheden voor samenwerking tusschen hem en Ambedkar zullen voordoen. De Brusselsche „Standaard" meldt: Maandag wordt ons uit Berlijn bericht, dat op een zoo juist gehouden banket de heer von Winterfeld, die thans de leiding heeft over de Duitsch-nationale partij in de plaats van den heer Hugenberg, die minister geworden is, aan het licht heeft gebracht, dat tijdens een ge sprek met den rijkspresident Hindenburg, deze laatste hem onlangs zou hebben verklaard, dat Duitschland behoefte heeft aan een sterke en gezaghebbende regeering. Het gesprek had plaats enkele dagen na de samenstelling van de regeering-von Papen en de rijkspresident zou zijn groote voldoening er over uitgesproken hebben, dat nu eindelijk eens een regeering van rechts werd tot stand ge bracht. Von Hindenburg onderlijnde ook de onmacht van het parlementair stelsel en besloot dat het einddoel zijn moet het herstel van het Pruisisch-Duitsch koningschap der Hohenzol lerns. „Alleen die monarchie kan Duitschland zijn vroegere grootheid, zijn eer en vrijheid terug geven", had von Hindenburg er aan toege voegd. BERLIJN, 7 Febr. (W. B.) Rijkskanselier Hitier zal om belastingredenen zijn salaris, na aftrek van de gebruikelijke belasting, aan een bijzonder curatorium toewijzen, welke het moet verdeelen onder de behoeftige nabestaanden van doodgeschoten politiemannen en S.A.-lieden. DETMILD, 7 Febr. (W. B.) De nieuwgekozen Landdag van Lippe is vanmiddag in constitu- eerende zitting bijeen gekomen. Drie nat.-soc. afgevaardigden werden tot regeeringsleden be noemd. Tijdens de zitting hielden de commu nisten buiten een betooging, waardoor de po litie genoodzaakt was, hen met de gummistok uiteen te jagen. BERLIJN, 7 Febr. (W.B.). De strijdleiding van het „IJzeren Front" organiseerde hedenmiddag in de Lustgarten een groote demonstratie. Uit verschillende wijken trokken communisten mee. De soc. dem. partijvoorzitter Wels legde er den nadruk op, dat de strijd gaat om het een heidsfront van het werkkrachtige volk. Op 5 Maart heeft het volk nog eenmaal gelegenheid, zijn lot in de hand te nemen. Incidenten deden zich niet voor. Te Berlijn werden heden 2 nazi's gearresteerd in verband met de schietpartij van Zaterdag, waarbij een communist gedood werd. In het hoofdgebouw der Communistische partij te Leipzig en in de woning van een com munist is een groot pakket onwettige geschrif ten met strekking van hoogverraad in beslag ge nomen. LONDEN, 7 Febr. (Reuter). De socialistische partijeil van Engeland, Nederland, Noorwegen, Zweden, Italië, Frankrijk, Polen en Duitschland hebben de socialistische en de communistische internationale telegrafisch verzocht een gecon centreerde actie in te stellen tegen de „Dicta tuur van Hitler in Duitschland en de Fascistische bedreiging elders". De socialisten vragen onmiddellijk een confe rentie. CHERBOURG, 7 Febr. (Reuter). De Raad van Scheepvaart te Cherbourg heeft de „At lantique" afgekeurd en verklaard, dat het schip niet meer in de vaart kan worden gebracht. De advocaat der maatschappij zal deze uit spraak ter kennis van de verzekeringsmaat schappijen brengen en haar mededeelen. dat de Fransche maatschappij te haren gunste af stand doet van het schip. GENèVE, 7 Febr. Hedenmiddag is Graaf Ap ponyi, de leider van de Hongaarsche delegatie ter Ontwapenings-Conferentie, op 87-jarigen leeftijd overleden. Graaf Apponyi werd te Weenen geboren als zoon van den Hongaarschen hofkanselier en lateren president van het Opperste Gerechts hof graaf George Apponyi. Sinds 1872 was hij lid van het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden, eerst als lid der Conservatieve Partij, later als leider der oppositie. In het jaar 1899 keerde hij tot de regeeringsmeerderheid terug. Van 1906 tot 1910 was de thans ontslapene minister van Onderwijs en Eere-dienst, even als in het jaar 1917 na het aftreden van Tisza. Hij heeft deel uitgemaakt van de Roode Kruis- missie. Na dgn oorlog werd Apponyi voorzitter van de Hongaarsche delegatie naar de vredes conferenties. In verband met zijn zienswijze trad hij nog voor de onderteekening van het verdrag van Trianon af. In 1924 werd hij de eerste vertegenwoordiger van Hongarije bij den Volkenbond, waar hij door zijn indrukwekkende betoogen de openbare meening over de geheele wereld gunstig voor Hongarije heeft beïnvloed. De tijding van Apponyi's overlijden heeft in Volkenbondskringen groote verslagenheid ge wekt. Even tevoren had de voorzitter der Ontwape ningsconferentie Henderson namens de Ont wapeningsconferentie een schrijven tot den graaf gericht, waarin hij de hartelijkste, sym pathie overbracht en de hoop op een spoedig herstel uitsprak. Namens Hongarije werd den voorzitter hiervoor dank gebracht. Later deelde Henderson mede, dat „zijn oude trouwe vriend graaf Apponyi" zoojuist was overleden. De aanwezigen verhieven zich ten teeken van rouw van hun zetels, waarna ge durende eenige minuten stilte werd in acht genomen. Henderson verzocht vervolgens den vertegenwoordiger van Hongarije zijn regeering en de familie van den overledene zijn condo- leantie te betuigen. De zitting werd hierna ge schorst. Voorloopig zal het stoffelijk overschot van graaf Apponyi worden bijgezet in de Notre Dame-kerk, om dan over enkele dagen naar Hongarije te worden overgebracht. SJANGHAI, 7 Febr. (Reuter.) Volgens berich ten uit Kiumenkow hebben lichte schermutse lingen plaats gehad tusschen de Chineesche en Japansche troepen. Aan geen van beide zijden werd terrein gewonnen. Naar vernomen wordt, zijn vanuit Moekden in allerijl Japansche versterkingen gezonden naar het front van Jehol, waar binnen een week een groot offensief verwacht wordt. In militaire kringen is men van meening, dat als de Japanners overgaan tot het offensief, ook de districten van Tientsin en Peking hier bij betrokken zouden kunnen worden. NANKING, 7 Febr. (Reuter.) Op de wekelijk- sche herdenkingsbijeenkomst voor de gesneu velden in den strijd tegen Japan verklaarde Tsjang Tsji, lid van de Centrale commissie der Kwomintang, dat de strijd om Jehol van groot belang is, daar Jehol niet alleen de toegang is tot de districten van Peking en Tientsin, doch dat het ook de laatste verdedigingslijn is van het eigenlijke China tegen buitenlandsche in vasie. Daarom is het de dure plicht van de Chinee sche troepen weerstand te bieden aan de Ja pansche indringers en hen te beletten in Jehol vasten voet te krijgen. Tsjang Tsji verklaarde voorts, dat Jehol zelfs van meer belang is dan Peking of Tientsin, daar, als de Chineesche troepen er in slagen Jehol in handen te houden, dit dan als basis voor een tegenaanval op de indringers kan die nen. Als Jehol echter in handen der Japanners komt, kunnen deze ongestoord hun aanvallen op Chineesch gebied voortzetten en uitbreiden. Tsjang Tsji sloot met een beroep te doen op de geheele natie, om het belang te beseffen van de verdediging van Jehol. TOKIO, 7 Febr. (Reuter.) Op last van het ministerie van Oorlog zullen te China en in Mandsjoerije kennels worden opgericht voor het africhten van oorlogshonden. Hiervoor is op de begrooting een bedrag van 400.000 yen uitgetrokken. Honden, die zich bij militaire operaties bij zonder onderscheiden, zullen de orde van ver dienste krijgen. Op verscheidene plaatsen in Japan zijn ge- denkteekens voor dieren, meerendeels honden en duiven opgericht, die bij de gevechten in China gedood zijn. BUITENZORG, 7 Febr. (Aneta). De Landraad alhier onder voorzitterschap van Mr. Meyer heeft de drie beklaagden in de roofmoordzaak op een Chineesche vrouw veroordeeld tot de doodstraf. tl I Er is misschien geen lastiger mensch voor zich zelf en anderen dan de achterdochtige mensch. Hij zoekt overal „wat achter". Hij is nooit ergens gerust op. Hij leeft nim mer vredig. Hij denkt altijd: „men bedriegt me, men houdt me voor de gek, wat bedoelt men er mee." En zoo iemand is ook moeilijk te helpen. Als we hem een raad geven of hulp willen schenken, voelen we ons bedoelen gewantrourvd. We worden met achterdocht behandeld. Dat kriebelt ons, maakt ons onplei- zierig en we blijven liever zoo iemand uit den weg. Neen er is wellicht geen onplelzie- riger mensch voor zich zelf en zijn omgeving dan de achterdochtige. Enzoo eene is zoo moeilijk te genezen. Want een vermaan en een goede raad worden gewantrouwd. GENèVE, 7 Febr. (V.D.). De Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie heeft Dinsdag de algemeene beschouwingen over het Fransche veiligheids- en ontwapeningsplan voortgezet. De Joego-Slavische minister Jeftitsch ver klaarde, dat het Fransche plan een volkomen systeem biedt voor den vrede en de internatio nale veiligheid, de autoriteit van den Volken bond consolideert en het mogelijk maakt raads besluiten tegen „aanvallers" ten uitvoer te leg gen. De ontwapening kan slechts worden bereikt door de uitbreiding der huidige veiligheidsga ranties. De Hongaar Mazirovitsch legde er den na druk op, dat zijn regeering zich aansluit bij de critieken op en de bezwaren tegen het Fransche plan. Hongarije eischt een effectieve en directe verlaging van alle bewapeningen. De Amerikaansche vertegenwooordiger verklaar de, dat de vergrooting der veiligheid overeen komstig de Fransche eischen een uitsluitend Europeesche aangelegenheid is. Wat Amerika doen kon, zou in hoofdzaak afhangen van de concrete ontwapeningsmaatregelen, waartoe de conferentie tenslotte zou komen. De Nederlandsche Minister van Buitenland sche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, heeft in een vrij uit voerige redevoering, waarnaar door de aanwezigen met groote belangstelling werd geluisterd, scherpe critiek ge oefend op het Fran sche plan. Hij zette het be kende Nederlandsche standpunt nog eens uiteen, dat nieuwe veiligheidsgaranties geenszins noodzake lijk zijn en dat de ontwapening bij de huidige veiligheids garanties kan en Beelaerts van Blokland moet worden doorgevoerd. HU kantte zich nadrukkelijk tegen het Fran sche plan, een Volkenbondsleger te organiseeren en het zware oorlogsmateriaal in verschillende landen ter beschikking van den Volkenbond te stellen. Een dergelijken maatregel noemde spr. slechts een voorwendsel voor een bewapenings vermeerdering en leidt onmiddellijk tot het be houd van al het zware aanvalsmateriaal, welks volkomen vernietiging de Nederlandsche regee ring noodzakelijk acht. Minister Beelaerts richtte zich vervolgens te gen 't Fransche voorstel, een veiligheidssysteem me de verschillende groepen van staten te vor mei. en legde er den nadruk op, dat de groote koloniale mogendheden in een ondraaglijke po sitie zouden komen, ingeval de wereld zou wor den ingedeeld in afzonderlijke districten met verschillende veiligheids- en ontwapeningsver plichtingen. Met referte aan de weigering der Engelsche regeering om deel te nemen aan nieu we veiligheidsgaranties, verklaarde Beelaerts, dat de Nederlandsche familie niet kan toe staan, dat Engeland uit de Europeesche familie zal worden gestooten. Spreker besloot, dat het resultaat der ont wapeningsconferentie slechts een compromis kan zijn. De Nederlandsche regeering is bereid mede te werken, evenwel slechts op voorwaarde dat niet alleen een beperking, maar ook een verlaging der bewapeningen worde bereikt. Voor den voorlaatsten nacht van den Frank- fortschen zesdaagschen wielerwedstrijd bestond zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek en zeker 7000 toeschouwers waren ge tuigen van een opwindende jacht. Tijdens het nachtklassement van 2 uur wa ren het SchönTietz, die den aanval op Pij nenburg en Rausch openden. De andere kop pels vochten mee, doch Pijnenburg en Rausch waren in schitterende conditie en sloegen eiken aanval op de eerste plaats op besliste wijze af. Zooals beiden vannacht reden was zóó subliem, dat niemand hier meer er aan twijfelt, of dit koppel zal Donderdagavond als overwinnaar de baan verlaten. Niet alleen, dat zij de andere koppels geen kans gaven om 1 ronde voor te komen of I ronde van hun achterstand in te halen, maar zij slaagden er zelfs in in moor dend tempo twee ronden op de koppels uit te loopen. De klassementsprints van 2 uur werden ge wonnen door Altenburger, Schafer, Severgnini, Ehmer, Rausch, Pijnenburg, Rausch, Bresciani, Rieger en Dinale. Om 6 uur Woensdagochtend luidde de stand bij de neutralisatie als volgt: 1. Pijnenburg—Rausch 640 punten. Met twee ronden achterstand: 2. Vopel— Korsmeier 481 p.; 3. KilianPützfeld 436 p.; 4. SchönTietz 333 p.; 5. EhmerRieger 305 p.; 6. WalsDinale 156 p.; 7. LehmannMaczynski 65 p. Met 3 ronden achterstand: 8. Severgnini— Bresciani 207 p.; 9. ZimsOostreich 160 p.; 10. Schafer—Altenburger 93 p. Met 8 ronden achterstand: 11. SiehlRel- lander 121 p. Na 103 uur waren 2300,680 K.M. afgelegd*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6