Z. Em. Kardinaal Fruehwirth De Maria-feesten te Lourdes Boncour spreekt INDEN OUDERDOM VAN .88 JAREN DE VORMING VAN HET KABINET-HITLER GR00TSCHE LUISTER MARKTEN i sss sss sss gg DONDERDAG 9 FEBRUARI Groot-Poenitencier en Kanse lier der Heilige Roomsche Kerk Een heilig en geleerd priester f Hitler in enkele uren tijds door „machinaties" volgzaam geworden Papen's bemoeiingen Kard. Frühwirth Einde der Iersche staking in zicht De leening aan Oosten rijk Engeland garandeert een bedrag van 100 millioen Duitsch-Belgische kolen- onderhandelingen Voorloopig afgebroken Nieuwe aardschokken in Baden De beving veroorzaakt door aard verschuivingen in de Rijnvlakte VALERA HERKOZEN Als ministerpresident Fransche economische conferentie Record nonstopvlucht Militair vliegtuig verbrand Vier dood en Geweldige brand in de V.S. Hij blijft hameren op het veiligheidsaambeeld Frankrijk en de Rijksweer Hotelbrand in Canada Vijf dooden, vele gewonden Zeven en dertig slachtoffers Herriot pessimistisch Over den buitenlandschen poli- tieken toestand Heden de ontvangst van den Kardinaal-legaat Een Pauselijk schrijven Tegen straatschenderij te Bombay Zweepslagen als straf ENGELAND BOUWT NIEUWE OORLOGSSCHEPEN Buitenlandsch weeroverzicht NEDERLANDSCH HOCKEY TEAM TWEE ZWEMRECORDS DAMESWEDSTRIJDEN TE OSLO Ruitertoumooi te Berlijn AmsterdamDen Haag 461e STAATSLOTERIJ l 20016 ZH 20064 SSS &S K 20632 £0648 S ITol «g 3& ROME, 9 Febr. (Eigen telegram) Z. Em. Kar dinaal Andreas Franciscns Frühwirth is heden nacht te half een in den leeftijd van 88 jaar overleden. (United Press) Franciscus Andreas Frühwirth werd op 21 Augustus 1845 te St. Anna am Aigen (Oosten rijk, bisdom Secovia) geboren, trad, na het vol brengen zijner voorbereidende studiën, op 13 Sept. 1863 in de orde der Predikheeren, waarbij hij den kloosternaam Andreas ontving en legde in 1864 de heilige geloften af in het klooster te Graz. Een zijner medebroeders aldaar was de later zoo beroemd geworden historicus Hein- rich Denifle. Niettegenstaande zijn zwakke gezondheid vol bracht hij zijn studiën met groot succes en ontving in 1868 op den 5den Juli de heilige priesterwijding. Hij begaf zich vervolgens naar Rome, om aan het college van den H. Thomas zijn wetenschappelijke vorming te voltooien. In 1870 slaagde hij voor het examen van lector. Twee jaar later keerde hij naar Graz terug, om daar wijsbegeerte en godgeleerdheid te do- ceeren. Weldra werd hij gekozen tot prior van het klooster te Graz, daarna van dat te Wee- nen, welk ambt hij tot 1890 vervulde. Heel Oostenrijl# kende toen reeds den naam van pater Frühwirth als dien van een geleerd theo loog en vermaard prediker. Hij bevorderde krachtig de hervorming van zijn orde, en schroomde niet, de rechten van deze orde te verdedigen zelfs in processen tegen den Staat. En met succes. Want pater Frühwirth was cok een buitengewoon scherp jurist. Hoezeer hij als zoodanig erkenning vond, moge daaruit blij ken. dat hij deel uitmaakte van de Bisschop pelijke rechtbank ter behandeling van inge wikkelde huwelijksvraagstukken. En uit dit andere feit, dat zelfs hooggeplaat ste leekeri: ministers, literatoren, magistraten en andere belangrijke persoonlijkheden zijn ad viezen kwamen inwinnen, ook op sociaal ge bied, w-aar hij zich een ijverig werker toonde. In 1887 was hij gekozen tot bisschop van Kla- genfurt, doch hij bedankte voor deze waardig heid en werd na in het hierboven reeds ver melde jaar 1890 tot provinciaal der Orde voor Oostenrijk-Hongarije te zijn benoemd, een jaar later, op het algemeen kapittel, gehouden te Lyon, verkozen tot magister-generalis of hoofd der geheele orde. Als zoodanig heeft hij voor treffelijk gearbeid. Steeds hield hij zijn broe ders den glanstijd der orde voor oogen, o. a. in menig heerlijk rondschrijven. Hij werd de stich ter van de „Analecta ordinis Praedicatorum", van de „Monumenta ordinis Praedicatorum historica", en van de uitgave der werken van den H. Thomas van Aquino. Toen in 1904 zijn ambtstijd voorbij was ging hij zich wijden aan geschiedkundige studiën. Doch deze periode zou slechts van korten duur zijn, want in 1905 werd pater Frühwirt als „visitator apostolicus" gezonden naar Klos- temeuburg (bij Weenen), een functie, waarbij zich een twee-jarige werkzaamheid aansloot in eenige Romeinsche congregaties. Op 31 Octo ber 1907 volgde zijn benoeming als diplomaat pauselijk nuntius te München en een maand later ontving Mgr. Frühwirth uit de handen van kardinaal Merry del Val in de kerk van „Santa Maria Dell' Anima" de hei lige bisschopswijding als aartsbisschop-titulair van Heraclea. Gedurende negen jaren kweet de pauselijke diplomaat zich met grooten tact van zijn geheel nieuwe levenstaak en wist zich daarbij in Beieren en geheel Duitschland in breede kringen de meest oprechte sympathieën te verwerven. Op zijn 7Qsten verjaardag zond Paus Benedictus XV hem een hartelijk schrij ven van gelukwensch en in December 1915 nam de H. Vader hem op in het heilig College van Kardinalen. Zijne Eminentie Andreas Frühwirth maakte deel uit van zes congregaties: die van het H. Officie, van de Oostersche Kerk, van de Sacra menten, der Religieuzen, der Riten en der Bui tengewone Kerkelijke Aangelegenheden. Paus Pius XI zond den kardinaal in 1924 als legaat naar de feesten der inwijding van den dom te MUNCHEN, 8 Febr. CV. D.) De Beiersche Volkspart ei - Korrespondenz brengt mededeelin- gen betreffende het onderhoud van staatsraad Schaeffor, den voorzitter der Beiersche Volks partij, met vice-kanselier von Papen, welk onderhoud Zondag ji. heeft plaats gehad. De heer von Papen, aldus wordt verklaard, heeft de opdracht van den heer RijVspresident aldus opgevat, dat hij om te beginnen slechts met Hitler en Hugenberg moest onderhandelen. Hij is daarom niet toegekomen aan een poging een parlementaire meerderheidsregeering te vormen, omdat Hugenberg een dergelijke meer derheidsvorming, welke een verbinding met het Centrum noodzakelijk zou hebben gemaakt, heeft geweigerd. Hitier wilde in den beginne van een kabinetsvorming in den zin van het Harzburgsche front niets weten. Tot Zondag middag heeft Hitier een volkomen afwijzende houding aangenomen. Toen hebben zekere machinaties plaats gehad, waardoor een toe stand is ontstaan waarin de kabinetsvorming zeer spoedig heeft plaats gehad. Op de vraag van dr. Schaeffer, of het buitensluiten van de Centrumspartij en van de Beiersche Volks partij in overeenstemming is geweest met den wil van den Rflkspresident, kon de heer von Papen geen bepaald antwoord geven. Betref fende de „machinaties", welke zulk een beslis- senden invloed hebben gehad op het besluit van Hitier, dat hij binnen enkele uren volkomen van standpunt is veranderd, heeft de heer von Papen zich niet uitgelaten. Het gaat daarbij klaarblijkelijk om de onopgehelderde gebeur tenissen in het garnizoen van Potsdam. Dat de heer von Papen onderhandelingen met het Centrum uit den weg is gegaan, is te verklaren uit zijn persoonlijke verhouding jegens deze partij. Linz, benoemde hem op 8 Januari 1925 in het begin dus van het Heilig Jaar tot Groot- Poenitencier, als opvolger van wijlen kar dinaal Giorgi en, ten slotte, in het jaar 1927, tot kanselier der H. Roomsche Kerk. Wie kardinaal Frühwirth van meer nabij kenden, vereerden en bewonderden in hem niet enkel den religieuzen priester, man van wetenschap en warmvoelenden vriend des volks die terecht als wapenspreuk heeft ge kozen de woorden: „fide et caritate" door geloof en liefde, maar ook den met een zeld zame vitaliteit begaafden mensch, die zich op zeer hoogen leeftijd nog verrassend snel scher pe, afgeronde en welgefundeerde meeningen wist te vormen, niet enkel over de zaken, die ambtshalve zijn aandacht vroegen, doch ook over allerlei dingen van den dag, wanneer deze toevalligerwijze ter sprake kwamen. BELFAST, 8 Febr. (V.D.) De Groat Northern Railway Company maakt bekend, dat de stakende spoorwegarbeiders in zoo grooten getale het werk hervatten, dat het weer zich aanmeldende aantal werkkrachten grooter is dan waaraan onmiddellijk behoefte is. Te Bel fast is de toestand thans zoo, dat men het einde van de staking als nabij beschouwt. LONDEN, 7 Febr. (Reuter). In het Lagerhuis heeft Hore Belisha, financieel secretaris van de schatkist, er bij het Huis op aangedrongen het wetsontwerp inzake de garantie der leening aan Oostenrijk in tweede lezing aan te nemen. Hij wees er op dat het dienaangaande in Juli IJ. te Genève aangegane accoord reeds den 20en Dec. door het Huis werd goedgekeurd. Groot-Brit- tannië en Frankrijk nemen elk voor 100 millioen Oostenrijksche schilling, Italië voor 30 millioen er aan deel. Hore Belisha verklaarde zich gelukkig te ach ten te kunnen zeggen dat Oostenrijk op bevre digende wijze zijn verplichtingen nakomt. Het beste bewijs van de verbetering van Oosten rijks commercieelen toestand is dat zijn han delsbalans thans gunstig is. Het totaal van de 100 millioen schilling, die Groot-Brittannië ga randeert. zal in Groot-Brittannië blijven, daar de Bank van Engeland, na het failliet van de Kreditanstalt. 150 millioen schilling aan Oosten rijk heeft geleend, thans op 100 millioen terug gebracht. De Britsche tranche der leening zal tegelijker tijd met de Fransche worden geëmitteerd. LONDEN, 7 Febr. (Reuter). Het Lagerhuis heeft zonder stemming het wetsontwerp inzake de garantie der Oostenrijksche leening in twee de lezing aangenomen. BRUSSEL, 8 Febr. (Reuter). In den minister raad deelde de minister voor Handel Isacker mede, dat het Belgische voorstel om den status quo inzake de kolencontingenteering te hand haven tot eind Februari, door Duitschland werd afgewezen. De door de Duitschers gedane tegenvoorstel len bleken bij onderzoek voor België onaanne melijk, waarop de onderhandelingen voorloopig werden afgebroken. Men mag echter aannemen, dat binnenkort nieuwe onderhandelingen zullen worden aan geknoopt. RASTATT, 8 Febr. (V. D.) Woensdag heb ben de aardschokken zich eenige fiialen in Mid den-Baden herhaald. Tot 5 uur vanmiddag heeft men vijf ernstige aardschokken waarge nomen. De laatste, die van 16 uur 56, was van dien aard, dat de bevolking er ongerust van is geworden. Het apparaat van het instituut der Technische hoogeschool te Karlsruhe is nog steeds in beweging, zoodat een herhaling ge vreesd wordt. De tectonische beving is veroorzaakt door de aardverschuivingen in de Rijnvlakte. Te Ra- statt zijn zij het krachtigst geweest. De mate- rieele schade is veel grooter dan men had aan genomen. Het aantal omgevallen schoorsteenen schat men op 200. Een meisje van 15 jaren werd ernstig aan het hoofd gewond. DUBLIN, 8 Febr. (Reuter.) Heden werd de Dail heropend. De zaal was stampvol en door de politie waren speciale maatregelen getrof fen, om manifestaties te verhinderen. De af gevaardigde der stad Cork stelde voor, De Va lera te herkiezen tot minister-president. Hij hoopte dat, wanneer eenmaal het oogenblik zou gekomen zijn om een president te kiezen, hij zou voorstellen De Valera te benoemen tot pre sident van geheel Ierland. Deze woorden werden met gejuich begroet niet alleen op de tribunes, maar ook op de regeeringsbanken. Daarna had de stemming plaats en werd De Valera met 82 tegen 54 stemmen herkozen. PARIJS, 8 Febr. (Reuter). Daladier heeft be sloten een Fransche economische conferentie bijeen te roepen waaraan ook vertegenwoordi gers der Rransche Koloniën en van het gebied in Noord-Afrika zullen deelnemen. Het doel dezer conferentie zal zijn, te trach ten het economisch evenwicht in het Fransche koloniale gebied te herstellen. LONDEN, 8 Febr. (Reuter.) De Britsche mi litaire vliegers Gayford en Nicholetts zijn he denmiddag in Walvischbaai (Z.-W.-Afrika) ge land. Ze hebben zonder tusschenlanding een af stand afgelegd van 5340 mijlen of 8550 kilo meter. Zij deden hierover 57 uur en 28 minu ten. Het vorige record was 5012 mijl. LONDEN, 8 Febr. (V. D.). In de buurt van Salisbury is een bombardementsvliegtuig tijdens mist omlaaggestort en in brand geraakt. Vier leden der bemanning zijn gedood, één gewond. Het toestel is een prooi der vlammen geworden. GENèVE, 8 Febr. (Reuter.) In een rede, welke 1% uur duurde, heeft de Fransche minister van Oorlog Paul-Boncour in de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie geantwoord op de kri tiek, welke van verschillende zijden op het Fransche constructieve plan is uitgeoefend. Boncour verklaarde, dat het plan geen fan tasieproduct is of een begunstiging van de met Frankrijk bevriende mogendheden, maar een samenvatting van wat door de conferentie be sloten is of in beginsel is vastgesteld. Hij wees op de onscheidbaarheid van veiligheid en ont wapening, gebaseerd op artikel 8 van het Vol kenbondspact, hetwelk voorziet in een mate van ontwapening, welke vereenigbaar is met de nationale veiligheid; dit brengt noodzakelijker wijs een ontwapening in etappes me.t zich. Boncour verklaarde het onmogelijk, de be wapeningen op groote schaal te verminderen, zonder nieuwe veiligheidsgaranties en wel door middel van regionale overeenkomsten in Europa. Later zou Europa den anderen staten dan kunnen vragen zich aan te sluiten. Spreker eindigde met de woorden, dat het Fransche beginsel blijft: de mate van veiligheid bepaalt de mate van ontwapening. GENÈVE, 8 Febr. In leidende Fransche krin gen wordt medegedeeld dat de Fransche regee ring in het geval dat aan de Duitsche regee ring de invoering van een militiestelsel wordt toegestaan, de opheffing der Rijksweer zal eischen. Voorts zal de Fransche regeering in geen geval eenige concessie doen, welke het den ontwapenden staten mogelijk zou maken hun bewapeningen aan te passen bij die der óverige staten. De Fransche regeering is van meening dat zij bij haar concessies aan Duitschland reeds buitengewoon ver is gegaan. TISDALE (Saskatchewan), 8 Febr. (Reuter.) Bij een brand in het „Imperial Hotel" werden vijf personen gedood. Talrijke personen werden bovendien zwaar gewond en men vreest, dat het aantal slachtoffers nog belangrijk zal stij gen. CHICAGO, 9 Febr. (V.D) De koudegolf, die Chicago en omgeving en de Midden-Weste lijke staten teistert, is gisteren nog in hevigheid toegenomen en gaat gepaard met de hevigste sneeuwstormen, die men in jaren heeft gehad. Blijkens de ontvangen berichten hebben de koude en de sneeuwstormen in het land onge veer 36 slachtoffers gemaakt, waarvan 9 te Chicago, waar meer dan 30 c.M. sneeuw is ge vallen. PARIJS, 9 Febr. (V.D.). In de „Ere Neuvelle" wijdt Herriot een overzicht aan den intematio- len en politieken toestand in het algemeen en aan de jongste gebeurtenissen in Duitschland in het bijzonder. Hij noemt het een merkwaardig feit, dat het Fransche ontwapeningsplan in Ut- winof een der beste verdedigers heeft gevonden en gelooft, dat het Russisch-Fransche non agressiepact daarbij een zekere rol heeft ge speeld. Duitschland manoeuvreert verder en men moet er op bedacht zijn, dat het binnen kort de kwalitatieve en kwantitatieve gelijk stelling van bewapening zal eischen. Dit zou de wederbewapening van Duitschland beteekenen. Het valt eveneens te vreezen, dat Duitschland zich binnenkort zal willen vrijmaken van elke controle om in het binnenland zijn leger te kunnen organiseeren. De spanning tusschen het Rijk en Pruisen kan als beëindigd worden be schouwd. De juridische formaliteiten tusschen Adenauer en Braun eenerzijds en Adolf Hitler en Von Papen anderszijds, lijken opvallend veel op begrafenisformaliteiten. Voor de Duitsche sociaal-democratie kan men alles vreezen. Hitier probeert zijn tegenstanders Heden (Donderdag) begint te Lourdes het diamanten feest der verschijningen van de H. Maagd met de komst van den kardinaal-legaat, Z. Em. kardinaal Binet, aartsbisschop van Be- sangon, en de opening van een triduum. Ter benoeming van den legaat heeft de H. Vader aan Z. Em. kardinaal Binet den volgen den brief gericht: Aan onzen dierbaren zoon Charles Joseph Henri Binet, kardinaal-priester van de Heilige Roomsche kerk, aartsbisschop van Besanqon. Onzen dierbaren Zoon. Heil en Apostolischen zegen. Wij hebben de tijding ontvangen van het ge lukkig en vreugdevol vooruitzicht, dat het jaar- lijksche feest van de Moeder Gods bij de grot van Lourdes met een bijzonder plechtigen luis ter gevierd zal worden in de aanstaande maand Februari, bij het voltooien van het 75ste jaar, dat voorbijgegaan is, sedert de Onbevlekte Maagd zich ter plaatse getoond heeft. Wij denken, dat het niet zonder een provi- dentieele bedoeling van God is, dat bij de na dering van het Heilig Jaar, kortelings door Ons afgekondigd om de Goddelijke Verlossing bij zonder te eeren, de beste voorteekenen komen van de Moeder van God. Inderdaad, de verheven Maagd, ontvangen zonder de erfzonde, is tot Moeder van den Christus uitverkoren, om de samenwerkster te worden bij de Verlossing van het menschelijk geslacht, en dientengevolge heeft Zij, een ge nade verworven en een macht bij haar Zoon zoo groot, dat noch de menschelijke natuur, noch de engelennatuur ooit een grootere zou den kunnen verkrijgen. Het was dus een zeer te pas opgevatte bedoeling, om met een bijzon dere plechtigheid en luister zoovele en zoo wonderlijke weldaden te herdenken, die de luis terrijke Maagd zich verwaardigd heeft aan het Christenvolk toe te staan in dat groote tijds verloop. Door deze viering zal het vertrouwen, dat de menschen in Haar stellen, nog meer en meer aangroeien en veel andere weldaden zullen door Haar van Jesus Christus worden verkregen. Zoo de lichamelijke nooden en gebrekkig heden, die de genezing van God wachten, on telbaar zijn, veel talrijker zijn de ziekten en misvormingen der zielen, die behoefte hebben aan de hemelsche genezing. Wie is de geloo- vige, die niet getroffen is door een uiterste droefheid, denkend aan zooveel zielen terugge kocht door het bloed van Jesus Christus, die als meegevoerd zijn met den wervelstorm eener verdwaalde eeuw en die zich in de eeuwige ver doemenis storten? Daarom is het, dat men nimmer genoeg be zorgdheid, noch voldoenden ijver kan hebben, om de genegenheid en de vereering der volken jegens de Koningin des Hemels te onderhou den, en er is niets heerlijker noch doeltreffen der te midden der moeilijkheden van dit leven, dan de smeekende handen op te heffen naar die Moeder, geheel en al vervuld met zegenrijk heid, en zonder ophouden Haar bijstand in te roepen, overal de vrome aandriften harer kin deren vereenigend. Gaarne gevolg gevend aan het verzoek van Onzen doorluchtigen Broeder, den bisschop van Tarbes en Lourdes, en overeenkomstig hetgeen Wij reeds vroeger hebben medegedeeld, kiezen Wij, ten einde den luister en de praal der aan staande plechtigheden te verhoogen, die bij de grot van Lourdes zullen worden gehouden, U, Onzen dierbaren Zoon, en benoemen Wij U tot Onzen legaat, opdat gij op Ons gezag de heilige diensten zult presideeren, die in de aan staande maand zullen plaats hebben bij de grot van Lourdes. Wij zijn inderdaad overtuigd, dat gij om uwe vereering en uwe devotie jegens de Onbevlekte Moeder Gods en door uwe kardinaalswaardig heid de getrouwe vervanger zult zijn van On zen Persoon en dat de Christenvolken, aange vuurd door uwe aansporingen en uw voorbeeld, zich aan de bescherming van Maria zullen toe vertrouwen met een van dag tot dag machtiger wordenden ijver. Tezelfdertijd staan Wij, opdat de genade vruchten overvloediger zullen zijn in de zielen, u voor het einde der gewijde plechtigheden toe, in Onzen naam aan de aanwezigen den Zegen te geven, hun den vollen aflaat verlee- nend voor de begane fouten, te verdienen op de voorwaarden, door de Kerk vastgesteld. Moge de Apostolische Zegen, dien Wij toe staan met het uitstorten Onzer liefde over u, Onzen dierbaren zoon, over den bekwamen or ganisator, die de bisschop van Tarbes en Lour des is, en over de geloovigen aan ieder uwer toevertrouwd, het pand zijn van de Goddelijke weldaden. Gegeven te Rome, bij Sint Pieter, den 28sten Januari 1933, het elfde jaar van Ons Paus schap. PIUS X3, Paus. door snel optreden te verslaan. Er valt niet aan te twijfelen, dat hij uit het buitenland gesteund wordt. Frankrijk heeft juist in dit opzicht eigenaardige inlichtingen ontvangen. Joego slavië en Polen zijn buitengewoon ongerust. Het is derhalve niet overdreven te beweren, dat de buitenlandsche politieke toestand op zijn minst genomen zeer ernstig is en dat de Fransche re geering en de publieke opinie zich met meer heeft bezig te houden dan alleen met den fi- nancieelen toestand. BOMBAY, 9 Febr. (Reuter) Het stadsbe stuur heeft besloten om als afschrikwekkend middel tegen straatschenderij zweepslagen als straf in te voeren, naar het model van de „cat" in Engeland. In een nadere verklaring zegt het stadsbe stuur, dat de onlangs plaats gehad hebbende onlusten in de stad, waarbij straten werden op gebroken en niets ontzien werd, het den auto riteiten heeft duidelijk gemaakt, dat dat krach tiger middelen noodig zijn om aan straatschen derij een eind te maken. LONDEN, 8 Febr. (Reuter.) De Britsche ad miraliteit heeft verklaard, dat zij binnenkort den bouw zal aanbesteden van eenige oorlogs schepen volgens het programma van 1932 en wel drie kruisers, een flottiljevaartuig, acht tor pedojagers, en twee barkassen. De hooge drukking blijft zoowel in het Zuiden als in het Oosten toenemen en de activiteit van de depressie op den Oceaan schijnt te vermin deren. In Noord-Scandinavië is dientengevolge de vorst plaatselijk nog toegenomen, in Midden- en Z.-Scandinavië afgenomen, in Oost-Duitsch- land toegenomen. Verdere toeneming van de hooge drukking om de Oostzee is te wachten, zoodat het vorstgebied zich waarschijnlijk lang zaam westwaarts zal uitbreiden, zonder voor loopig onze grenzen te naderen. Op de Britsche Eilanden is het weer zacht en regenachtig, in Scandinavië valt weer hier en daar sneeuw, in Duitschland en Frankrijk op vele plaatsen regen of motregen, terwijl in Duitschland ook herhaaldelijk mist voorkomt. De windkracht is over het algemeen afgeno men, ook ten noorden van IJsland, maar uit Noord-Groenland wordt 40 graden vorst gemeld. Voor de samenstelling van het B-elftal, dat op 26 Februari as. te Dusseldorf tegen West Duitschland zal spelen, zijn de twee volgende elftallen samengesteld, welke ploegen op Zater dag 18 Februari a.s. in het Stadion te Amster dam een proef wedstrijd zullen spelen: Eerste elftal: Doel: Hoekstra (Haagsche Ly ceumclub. Achter: Donk (Bloemendaal), Ove- ring (Amsterdam). MiddenGroenendijk (Am sterdam), Brand (M.H.C.) en Timmermans (Bloemendaal). Voor: Slotboom (Haagsch Ly ceumclub), Hoogerland (Nijmegen), Schnitger (P. W. Enschede), Kist (T.O.G.O.), Van Erven Dorens (Amsterdam). Tweede elftal: Doel: Meyer (Deventer), Ach ter: Rees (Hilversum) en Esser (T.O.G.O.). Midden: C. van der Hagen (Hilversum), Braat (Haagsche Lyceumclub), Van Polanen Petel (Deventer). Voor: Wagener (Amsterdam), J. Schook (Hilversum), J. van der Hagen (Hilver sum), Jonckheer (Hilversum) en Kwast (Am sterdam). De Fransche zwemkampioen Cartonnet heeft twee wereldrecords verbeterd. Hij bracht de 100 Meter schoolslag van 1 min. 13.6 sec. op 1 min. 13 sec., terwijl hij de 200 Meter school slag aflegde in 2 min. 42.6 sec. (oud-record 2 min. 44.6 sec.). Dinsdag werden de internationale wedstrij den in het hardrijden voor dames te Oslo be ëindigd in een wedstrijd over 1000 M. Lieselotte Landbeck won in den tijd van 1 min. 50.5 sec. vóór de Amerikaansche Miss Bina, welke er 0.1 sec. langer over deed. De tijd van 1 min. 50.5 sec. beteekende een nieuw wereldrecord. In het algemeen-klassement werd Lieselotte Landbeck eerste met 167.183 punten en daar mede officieus wereldkampioen. Tweede werd mej. Synnove Lie (Noorwegen) met 169.067 pun ten. Drie Miss Helen Bina (Vereenigde Staten) 169.200. Maandag werd het Ruitertoumooi te Berlijn beëindigd. Luitenant Carp (Nederland) wist den tweeden prijs te behalen op „Bobbie" in de dressuurproef om den St. Georgprijs. Majoor Bürkners op „Rosenkelch" werd eerste met cij fer 6. „Bobbie" kreeg plaatscijfer 12. „Bobble* kreeg de cijfers 4, 7 en 1. Rosenkelch kreeg de cijfers 1, 2 en 3. Naar wij vernemen zal Zondag op de O.T.A.- banen te Amsterdam een propaganda-tennis- dag worden gehouden als inzet van het seizoen 1933. Ter gelegenheid hiervan wordt tevens een stedenwedstrijd AmsterdamDen Haag georga niseerd, reeds een re turn wedstrijd van de j.l. Zondag te Den Haag gespeelde ontmoetingen. In dezen wedstrijd, welke als propagandamiddel bedoeld is, komen voor Amsteram o.m. uit me vrouw Straub-Jansen; mevr. Van Alfen en de heeren Hughan; Van Olst en Van Gulick. In de Haagsche ploeg spelen o.m. de dames Kerckhoff en Belzer en voorts de heeren Hey- nen en Marinkelle. In totaal worden dertien partijen gespeeld, n.l. 5 wedstrijden heeren enkelspel, twee heeren dubbelspel; twee dames-enkelspel, 1 dames-dub belspel en 3 gemengd-dubbelspelen. BARNEVELD, 9 Febr. Eierenmarkt. Aanvoer 815000 kipeieren. Prijs: 44.75. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Febr. Aange voerd werden: 4700 Kg. peen 1.301.60, idem kleine peen 0.600.80, 56000 Kg. roode kool 1.70 tot 3.90, idem doorschot 1.302.80, 68000 Kg. gele kool 1.101.90, idem doorschot 0.701.50, 96000 Kg. Deensche witte kool 0.600.70, 9200 Kg. uien: gele uien 2.302.80, grove 2.202.70, gele drielingen 1.702.30, gele nep 22.70, 2400 Kg bieten 0.601.30. BOVENKARSPEL, 8 Jan. „De Tuinbouw" Uien grof 0.651.groote gele 0.951.15, Drie lingen 0.400.65 aanvoer 170 baal, Roode kool 1.603.per 100 K. G., aanvoer 5540 K. G., Gele kool Ó.601.60 per 100 K. G., aanvoer 8850 K. G., Witte kool 0.60 per 100 K. G„ aanvoer 23000 K. G., Copland 0.110.16, La Reine 0.30, Bartigon 0.30—0.35, Murillo 0.25—0.26, Pitt 0.26, Theeroos 0.26, Victor 0.30, Prosperity 0.21, aan voer 1354 stuks. GOUDA. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1963 stuks, waarvan: 123 slachtvarkens, vette van 1314 ct. per pond, levend met 2 pet. kor ting, Londensche van 10—11 ct. per pond, le vend met 2 pet. korting; 734 magere varkens 816, 953 biggen 47, 8 runderen 125 175, 138 nuchtere kalveren 34-50, 4 schapen, 3 bokken en geiten ƒ24, alles per stuk. Han del stug. Algemeene markt. Aangevoerd: 120 par tijen kaas, prijzen le kwal. met rijksmerk 28 30, 2e kwal. met rijksmerk 2527. Handel ma tig. 430 ponden boter. Goeboter van 8595 ct., weiboter van 8085 ct. per pond; handel vlug. 79.200 kipeieren van 3.754.25, eendeieren van 34 per 100 stuks; handel vlub. (Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eiervei- ling g.a. (C. Z. H. E.) te Gouda.) Aanvoer 68.700 kipeieren, prijzen: 56/58 K.G. ƒ4—4.20, 58/60 K.G. ƒ4.20—4.30, 60/62 K.G. ƒ4.30—4.40, 62/64 K.G. ƒ4.40—4.60, bruine 60/65 K.G. ƒ4.20 4.90, kleine eieren ƒ3.804.00 per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren, prijzen ƒ3.404.00 per 100 stuks. HOORN, 9 Februari. Kaasmarkt. Aange voerd werden: 6 stapels, wegende 4075 Kg. Klei ne fabriekskaas f 23, kleine boerenkaas f 25.50. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 3 Febr. Aange voerd 13.500 kg. uien; drielingen 1.10 tot 1.80; uien 2.20 tot 3.—, grove uien 2.30 tot 2.40; 300 kg. peen, 0.90; 126.600 kg. roode kool 1.40 tot 3.80, doorschot 1.00 tot 2.60; 192.700 kg. D. witte kool 0.60; 75.600 kg. gele kool 1.10 tot 1.70, door schot 0.90 tot 1.40. Doorgedraaid 700 kg. rood, 1250 kg» geel, 124.300 kg. Deensche wit. SCHAcen, 8 Februari Veemarkt 15 paarden 120—300; 10 magere geldekoeien 100120; 'Z vette geldekoeien 150257.50; 12 kalf koeien 140200 3 graskalvcren 35 45; 96 nuchtere kalveren 414; 207 overhou- ders 711.50; 25 magere varkens 1012.50; 21 vette varkens 0.290.30 per K.G.; 132 big gen 7—9; 11 konijnen 0.751.70; 15 kippen 0.75—1.50. WESTLAND, 8 Febr. Middelprijs van de West- landsche veilingen Andijvie 501.25, boeren kool 30-72 ct., uien 601.25, rapen 3590 ct. per kist, druiven 5356 ct., spinazie 3045 ct., dunsel 8387 ct., witlof 1019 ct., stoofappelen. 1014 ct., tafelappelen 1720 ct., stoofperen 14 18 ct. per Kg., eieren 3.805.50, groene kool 40 1.60 per 100, peterselie 2.60—6.20, prei 754.25, selderie 254.20, kelen 1.60 per 100 bos, schorse- neeran 1.6016 per 100 Kg., spruiten 402.55 per kist. ZWAAG, 7 Febr. Veilingsvereen. „Bangert en Omstr." Aanvoer Spinazie 2745, Spruiten 10.60 —22.00, Witlof 17—22, Uien 2.00—2.60, W. Jan 10.70—16.20, Comtes 20.—, Gieser Wildem. 20.—, Gratiool 12.00—14.—, Pr. v. Engel. 18.0024—, Goudreinetten 17.0024.alles per 100 Kilo, Bloemkool 5.5010.per 100 stuks. (Niet officieel) 5de Klasse, 16e Lijst Trekking van Donderdag 9 Februari 1933 HOOGE PRIJZEN 400.— 4 3069 6355 8228 14205 14902 200.— 11070 12707 14749 18116 20236 t 100.— 755 4974 7509 7714 7908 8214 10807 12314 12683 14252 19768 20573 Prijzen van f 70.- 23 126 199 260 261 536 542 691 737 870 933 1088 1184 1193 1319 1362 1421 1510 1741 1817 1824 1890 1961 1971 2114 2147 2166 2243 2278 2312 2483 2540 2570 2588 2594 2734 2771 2801 2840 2904 3058 3244 3437 3528 3597 3689 3715 3763 3769 3880 3911 3950 4178 4213 4262 4283 4297 4305 4342 4376 4497 4536 4649 5076 5125 5136 5277 5296 5428 5476 5484 5710 5860 5868 5972 5991 5994 6338 6401 6460 6464 6565 6671 6772 6827 6900 6989 7210 7422 7542 7543 7562 7565 7631 7725 7794 7814 7838 7859 7947 8199 8207 8237 8239 8276 8328 8344 8413 8440 8465 8518 8621 8674 8676 8903 8952 9039 9078 9148 9277 9433 9458 9475 9730 9790 9838 9929 10101 10209 10230 10235 10262 10268 10468 10519 10604 10618 10639 10684 10749 10832 10877 10953 10980 11000 11087 11196 11236 11332 11361 11429 11509 11513 11527 11572 11674 11682 11709 11725 11730 L1848 11983 11992 12055 12084 12283 12520 12700 12741 12876 13064 13290 13340 13439 13450 13507 13579 13642 13767 13845 13851 13960 14059 14092 14310 14373 14380 14444 14554 14565 14679 14751 14853 14887 15275 15418 15650 15693 15757 15825 15842 15964 16069 16192 16439 16498 16547 16719 16792 16817 17013 17111 17156 17291 17409 17460 17651 17695 17754 17849 17937 18140 18230 18254 18345 18444 18479 18517 18539 18695 18727 18885 18915 19001 19083 19101 19111 19416 19492 19564 19705 19856 19857 19986 20009 20076 20096 20222 20445 20473 20572 20594 20597 20667 20845 20865 20921 20959 NIETEN 13 48 56 143 179 213 259 270 273 288 301 309 326 327 337 347 373 374 384 388 391 454 495 532 543 668 686 709 711 740 741 783 787 792 794 B4H 912 92U 943 9(3 994 1032 1036 1042 1051 1056 1106 1123 1201 1218 1269 1281 1320 1344 1424 1471 1481 1484 1644 1649 1678 1679 1731 1734 1735 1737 1738 1758 1807 1827 1865 1872 1894 1896 1916 1925 1935 1937 1977 1993 2028 2032 2100 2105 2137 2169 2205 2208 2258 2272 2310 2337 2391 2497 2531 2544 2603 2619 2631 2648 2674 2675 2704 2710 2725 2730 2733 2773 2780 2781 2822 2829 2911 2943 3017 3040 3049 3065 3094 3142 3199 3231 3265 3305 3319 3346 3353 3391 3459 3468 3549 3580 3590 3660 3672 3744 3760 3818 3838 3848 3856 3888 3902 3926 3949 4214 4222 4232 4254 4257 4279 4280 4308 3964 4017 4019 4023 4059 4068 4154 4203 4214 4222 4232 4254 4257 4279 4280 4308 4318 4367 4426 4459 4467 4479 4490 4493 4499 4645 4669 4703 4798 4808 4816 4826 4911 4926 4932 4945 4963 5016 5075 5117 5144 5145 5188 5192 5216 5238 5265 5316 5322 5407 5455 5469 5483 5493 5572 5591 5646 5715 5743 5795 5846 5848 5863 5918 5921 5935 5941 5969 5987 6154 6179 6242 6263 6304 6443 6570 6589 6597 6609 6669 6670 6680 6685 6742 6743 6821 6964 7013 7030 7036 7039 7067 7079 7130 7136 7155 7158 7168 7173 7178 7203 7225 7230 7242 7268 7272 7275 7298 7310 7346 7376 7377 7449 7492 7514 7555 7585 7602 7677 7678 7718 7783 7810 7876 7879 7887 7904 7917 7998 8026 8067 8071 8088 8089 8097 8171 8195 8218 8225 8240 8254 8261 8262 8263 8299 8307 8356 8393 8396 8486 8540 8595 8623 8631 8647 8649 8657 8678 8698 8710 8726 8740 8761 8805 8809 8838 8850 8930 8965 9887 9030 9046 9101 9109 9135 9144 9164 9195 9338 9344 9350 9362 9365 9382 9401 9403 9424 9459 9487 9505 9555 9638 9643 9680 9723 9747 9777 9854 9887 9901 9937 9978 9985 10105 10108 10125 10139 10140 10197 10288 10300 10305 10321 10339 10344 10359 10383 10443 10470 10481 10538 10550 10601 10603 10624 10705 10725 10727 10728 10731 10772 10829 10833 10860 10867 10965 10976 10998 11073 11105 11109 11110 11131 11142 11181 11255 11265 11296 11379 11380 11383 11397 11452 11511 11536 11574 11591 11679 11688 11732 11741 11784 11811 11823 11869 11883 11915 11929 11990 12026 12060 12068 12083 12131 12163 12176 12207 12244 12257 12293 12305 12400 12424 12431 12435 12472 12513 12514 12532 12602 12652 12655 12657 12677 12694 12716 12765 12787 12789 12806 12807 12864 12888 12908 12910 12948 12951 12956 13006 13008 13013 13055 13087 13094 13124 13153 13182 13190 13206 13254 13300 13353 13379 13452 13454 13511 13557 13590 13607 13616 13649 13671 13741 13742 13817 13847 13868 13904 13942 13949 13953 14011 14020 14070 L4076 14117 14224 14235 14267 14289 14326 14355 L4440 14454 14465 14537 14564 14566 14567 14583 14603 14611 14642 14651 14673 14708 14775 14828 14831 14836 14862 14969 15022 15024 15027 15075 15095 15120 15163 15195 15262 15272 15304 15348 15390 15395 15513 15555 15574 15576 15586 15606 15637 15657 15744 15747 15787 15871 15899 15981 16003 16021 16031 16087 16123 16183 16193 15216 16219 16221 16250 16271 16401 16424 16458 16484 16556 16588 16590 16599 16613 16622 16624 16647 16710 16735 16791 16812 16814 16820 16838 16873 16903 16920 16928 16932 16935 16970 16973 17007 17070 17104 17133 17139 17189 17211 17226 17261 17274 17285 17387 17439 17445 17498 17510 17532 17574 llttl 17669 17675 17681 17701 17704 17756 17841 17896 17915 17956 17961 17964 iQo«fl 17QRR 17994 18016 18031 18091 18143 18160 18266 1R275 18293 18300 18349 18351 18372 18453 1®^^ 1RS93 18543 18548 18573 18582 18606 18666 ill84 18696 18703 18751 18777 18834 18844 18884 IBQOO 18922 18937 18961 18971 19077 19100 19126 1Q141 19229 19243 19267 19269 19299 19309 19351 20794 20822 20851 20900 20937 20949 20957 I220lfl4ei9?m^5l«99; 18247 V &1W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10