STADSNIEUWS Na de overgave der muiters Haarlem, 10 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen Sa iEEEHS::::: £2" VRIJDAG 10 FEBRUARI AGENDA De verlichte lei 3.75 S^**0110 VRIJDAG ÏO FEBRUARI 1933 12i K.J.M.V. „DE KRING J aarvergadering ZAANDAMSCHE WONDER DOKTER „Ik wou dat ik kon, wat u kunt" P. DE ROOY AFGETREDEN Afscheid secretaris De Bauer-Tentoonstelling Als de wind sterk is Ongeluk in den nacht Beschonken autorijder GELOOF EN WETENSCHAP Voordracht uitgesteld r Vereeniging „Haerlem" Vocaal en instrumentaal concert De Bedrijfsradenwet PERSONALIA MUZIEK HET PRAGER STRIJKKWARTET TRAMWEGPERSONEEL Jaarvergadering HOOFDSTRAAT TE SANTPOORT Wordt verbeterd Aanbesteding Postagentschap Besmettelijke ziekten BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER Wacht te Amsterdam versterkt Een dreigement Europeesche minderen hebben deelgenomen Witte vlaggen geheschen De bom woog 50 K.G. Geen dienstweigering Het „lichtste geweld" UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE 11 Februari SANTPOORT koersen m De leden van de Katholieke Jonge Midden- Sfcandsvereeniging „De Kring'' kwamen gister avond in het Eigen Huis aan de Jansstraat bij een, onder voorzitterschap van den heer A. Loh- man. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden eind 1932 vijf en negentig bedroeg. Het aantal donateurs daal de, in verband met de tijdsomstandigheden van 210 tot 168. Aan de vele Alg. H. Communies werd door zoo goed als alle leden regelmatig deelgenomen. De rekening van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van f 295.65. Door voor zichtige Opstelling van de begrooting kan het te kort dit jaar worden ingehaald. De begrooting sloot met een totaal van f 1672.71. Besloten werd de contributie tijdelijk te ver- hoogen met tien cent per maand, om de werk- looze leden in staat te stellen lid te blijven te gen zeer verminderde contributie. Medegedeeld werd, dat de fa. Schafer na de eerstvolgende Alg. H. Communie een gratis ont bijt zal aanbieden. Men vroeg, wie er nu nog voor een crisis-var kentje wilde zorgen. Gewezen werd op de K. J. M. V.-retraite te Noordwjjkerhout van 1821 Februari. Voor een bondsvlag, aan te bieden aan rector Timp, zal gecollecteerd worden in de afdeelingen. Rector Timp sprak vervolgens sympathieke afscheidswoorden tot het aftredende bestuur. De waarnemend voorzitter zal zijn functie weer aan een officieelen functionaris afstaan, waar voor bjj acclamatie gekozen werd de heer Jan v. d. Berg. Ook de vier overige bestuursleden wenschten hun zetels aan frissche krachten af te staan. Dat gaat nu eenmaal zoo in een K. J. M. Vï: de jongelui komen en gaan na enkele jaren weer. Oorzaken? Verhuizing naar een andere plaats door verbetering van positie, zelfstan dige werkkring, huwelijk en de onmiddellijke voorbereiding daarvan. Met eere werden de leiders weer tot gewone stervelingen gepromoveerd, na vele dankwoor den en daverend applaus. Tot bestuursleden koos men vervolgens de heeren P. Dieben, A. v. d. Erf. A. Mascini en H. Peeters. Dan was weer het woord aan den moderator, die de 5 mannen-van-de-faad gelukwenschte. Ruim 1200 K.J. M. V.'ers zijn thans in dit bis dom georganiseerd,, aldus spreker, gij moet er voor zorgen, dat Haarlem een vooraanstaande plaats in de rij van 20 afdeelingen blijft inne men. Onder groote stilte en aandacht schetste de moderator de toekomst van de jongemenschen van vandaag. Het is niet onmogelijk, dat er straks martelaars gevraagd worden, omdat de wereld kraakt en beeft. Daarom geeft spreker zich met hart en ziel aan den jongen middenstand, daarom strijdt hij dag aan dag voor de organisatie van de Katho lieke jeugd. Spreker wees er op, dat er slechts weinig jon gemannen zijn. die energie en karakter hebben boven het middelmatige. Men kan er echter ze ker van zijn, dat de uitblinkers in de K. J. M. V. straks de uitblinkers zullen zijn in de maat schappij en in het Katholieke gezin. De Haarlemsche Rechtbank behandelde giste ren een zaak tegen den „natuur-geneeskundige" W. S. uit Zaandam, die in appèl was gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Haar lem, waarbij hij wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst was veroordeeld tot 60. boete. Verd. had te Zaandam een kind „behandeld" dat aan huiduitslag leed. Dit kind was vier maanden lang in een ziekenhuis verpleegd, doch zonder resultaat. Men had het weer naar huis gestuurd met de mededeeling, dat het vooral niet in de zon mocht loopen. De moeder had, zooals zij verklaarde, zich toen tot verd. gewend, die voorschreef, dat het kind viermaal daags een koud bad moest ne men, veel fruit moest eten en veel in de zon moest spelen. En zie, binnen zes weken was de kleine totaal genezen! Voor deze behandeling had hij 25.— hono rarium gevraagd. Verd. hield een uitvoerig betoog, waarin hij zeide, dat, als men de menschen wilde genezen, men hersens noodig had en die konden de pro fessoren aan de hoogescholen toch niet geven. Verscheidene doktoren waren hem, verd., om raad komen vragen en een hunner had zelfs ge zegd: „Ik wou dat ik kon, wat u kunt." De president wilde verd.'s bekwaamheden niet in twijfel trekken, maar bracht hem onder het oog, dat zijn handelingen volgens de huidige wet strafbaar waren. Het O. M. vroeg bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Verd. vond 60.boete te hoog: hij kon die niet betalen, want hij behandelde de zieken niet uit winstbejag. Bovendien had hij een vrouw en tien kinderen. Officier: ..Die zullen dan allemaal wel goed gezond zijn!" De Rechtbank zal 23 Februari uitspraak doen. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem van St. Raphaël haar jaarvergadering in ge bouw „St. Bavo". De waarnemend voorzitter, de heer Spiering opende op de gebruikelijke wijze. Als toelichting op de notulen gaf de voor zitter een uiteenzetting van de gehouden be- sturenvergadering. Het jaarverslag van den se cretaris, den heer Alleman, was keurig in orde, Op prettige en onderhoudende wijze ontrolde hij nog eens het afgeloopen jaar voor ons. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1933 326, een te ruggang van 47 leden, wat zijn oorzaak vindt in de afvloeiing van het personeel door over plaatsing en pensionneering. Men hoorde naast een opgewekten, ook een bitteren toon; door de rationalisatie moet er meer werk verricht worden en wordt er minder loon verdiend. Nadat de voorzitter zijn dank betuigd had voor het verslag sprak de heer Veltman hem toe. daar de heer Alleman als secretaris be- dankt had. Op sympathieke wijze werd de ver dienste van den secretaris naar voren gebracht. Uit dankbaarheid schonk de afdeeling hem een stoffelijk blijk van waardeering. Het jaarverslag van den penningmeester werd eveneens onder dankzegging goedgekeurd. By monde van den heer Boon als rapporteur van de kascommissie bleek het dat de beschei den van den penningmeester uitstekend in orde zijn. Als nieuw lid der kascommissie in vacature Boon werd gekozen de heer v. Schoten. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren Jansen en Bauman werden herko zen De vacature voor vakgroep II werd nog aangehouden. Verkiezing voorzitter. Bü enkele candidaatstelling werd gekozen de heer Velt man (penningmeester)Na bedankt te hebben voor het vertrouwen in hem gesteld bracht deze in herinnering de vele verdiensten van den heer De Rocy, hij hoopte dat het nog eens mo gelijk zal zijn dat de afdeeling hem in zijn tegenwoordigheid kan badanken want, aldus spr., wij willen hem nog niet missen. Tenslotte steld de heer Veltman onder algemeene instem ming voor den heer de Rooy te benoemen tot eene-voorzitter. Voor de vergaderingen van den Raad van Afgevaardigden en van de Herstellingsoordver- eeniging werd, naast twee bestuursleden, het lid de heer De Bruin benoemd. Als vertegen woordigers der afdeeling bij „Herwonnen Le venskracht" werden benoemd de heeren Rei- nerie en Leeflang. In zijn slotwoord bedankte de nieuwe voorzit ter voor de opkomst en hy hoopte dat allen zouden bijdragen aan het gedenkteeken voor de beide eerste adviseurs van den bond: Mgr. Mut- saers en Pastoor Donders z.g. De bezoekers van de Bauer Tentoonstelling, welke gehouden wordt in de Tentoonstellings zaal van het Frans Hals Museum van 4 tot en met 19 Februari, worden er opmerkzaam op ge maakt, dat slechts toegang verleend wordt tot deze tentoonstelling door den Hoofdingang van het Museum aan het Klein Heiligland en niet aan de achterzijde. Een ieder wekken wy tevens op tot een be zoek aan deze expositie, welke niet alleen een buitengewoon goed beeld geeft van het be langhebbende oeuvre van Bauer, maar welker opbrengst tevens ten goede komt aan het goede doel, hetwelk het Nederlandsch Kunstverbond nastreeft. hunner persoonlijke zoowel als van hun ensem ble-kwaliteiten. De „Dumka" vol fijn afgestem de klankkleur en beweging, vol afwisseling en rijke melodiek, in het laatste zoo mogeiyk nog overtroffen door de Romance en besloten met een levendig en geestig sprankelend Finale. En elk der vier strykers kan bogen op 'n zeer fraaien toon en een stevige streek, waarbij alleen de alt mogelijk in kracht het zou moeten af leggen tegen z'n collega's. Maar welk een prach tige cello-klank, welk een fraaie tweede viool, en welk een stevige eerste, en welk eèn overeen stemming in klank en rhythme. De Pragers sloten met het prachtige Debussy- kwartet in g-moll, waarover in de jaren 1894 de toenmalige Fransche critici zulk 'n zwaar hoofd hadden. We gelooven evenwel zeker, dat, indien ze het toen reeds van de Bohemers hadden ge hoord, ze onmiddeliyk bekeerd zouden zyn, al moge Debussy's lyriek voor de stevig-strijkende Frager kwartettisten moeiiyker bereikbaar zijn wijl subtieler. Toch wisten ze o.m. op het An dantino een zeer bijzonder stempel te drukken en het vierde deel met het poco a poco animato werd tot een fel bewogen en heerlijk stralend slot opgevoerd met een speeldrift en een bezie ling, welke men alleen van musici uit het Bo heemse!^ land kan verwachten. De weinige aanwezigen gaven telkens door luid en herhaald applaus van hun bewondering blijk, en voor hen zal deze Kamermuziekavond ongetwijfeld evenals voor ons behooren tot die waaraan de dankbare herinnering in ons langen tijd blyft nazinderen. J. S. Op den Kruisweg woei Donderdagmiddag om streeks 2 uur een groote spiegelruit stuk van perceel 44, waarin de winkel van Palthe is ge vestigd. Het had geen persooniyke ongelukken tot ge volg. Vannacht om 12 uur reed op de Leidsche- vaart een 27-jarige rijwielhersteller met zyn rij- wiel tegen een stilstaanden auto op. De man, die een flinke hoofdwonde had, is door een lid van den Ongevallendienst verbonden, waarna hy zich weer naar zijn woning kon begeven. Hedennacht zat een 38-jarige koopman uit Heemstede in beschonken toestand achter het stuur van zyn auto op de Amsterdamsche Vaart. Dit werd opgemerkt door een agent van politie, die den man naar het bureau geleidde. Hier kreeg hij na zyn roes uitgeslapen te hebben een proces-verbaal. Wegens ongesteldheid van mevr. Cl. Bierman Gunst is de voor 10 dezer aangekondigde voordracht over Richard Wagner voor de ver- niging „Geloof en Wetenschap" uitgesteld tot 3 Maart. Voor de vereeniging „Haerlem" houdt me vrouw F. M. Sterck—Proot, Woensdag 15 Fe bruari, des avonds 8 uur, een lezing met licht beelden over het onderwerp: „De Sint Bavo als monument van Haarlems Geschiedenis" in de zalen van de Sociëteit „Trou moet blijeken," Groote Houtstraat. De muziekvereeniging „Harmonie Crescendo" (directeur H. W. Hofmeester) en het Mannen koor „Kunst na Arbeid" (directeur Johan Brands) geven rp Zaterdag 11 Februari des avonds om 8 uur een concert in het Gemeente- ïyk Concertgebouw. Het programma vermeldt o.a. Ouverture: „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wieri', van Frans v. Suppé, ouverture „Orpheus in der Unterwelt", van J. Offenbach, liederen van Mendelssohn, Fr. Schubert, Fred. J. Roeske, Joh. Brands en 1st. J. Olman. In de vergadering van de R. K. Midden- standsvereeniging, welke Dinsdag 14 Februari, des avonds half 9, bij Brinkmann gehouden wordt, zal jhr. dr. J. C. Mollerus spreken over publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie en de Be- drijfsradenwet-Verschuur. Aan de H. T. S. te Bingen am Rhein slaagde voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur, de heer H. N- A. J. M. Butter, te Bloemendaal. Het Bestuur van den Kunstkring Heemstede had gisterenavond voor een der verrassingen van het muzikale seizoen gezorgd door een Boheemsch strykkwartet te engageeren. Naar den eersten violist, ook Zika-string genoemd, be stond het in de huidige samenstelling uit de heeren Richard Zika (le viool), Ladislav Cemy (alt), Herbert Berger (2e viool) en Milos Sadlo (violoncel) We kennen allen het kemige, ruige spelen van deze musici van Slavisch ras, en de hee ren, die bovengenoemd kwartet vormen, ze wa ren stuk voor stuk van het hout, waarvan men „Geigers" snydt Hoe jammer daarom, dat zoo weinig Heemstedenaren van deze uitzonderlyke gelegenheid hebben gebruik gemaakt. Zij hebben zer veel schoons gemist. Niet aan het kwartet in D-dur van Haydn, op. 64, nr. 5 dat in zijn klaarte en eenvoud hun temperament en speel aard veel minder goed ligt dan het werk van hun land- of rasgenooten, als een Dvorak of eeen Smetana byvoorbeeld. Pas daarin blijkt hun zeer intense muzikaliteit, komen hun stevige, ruige, maar bezielde toongeving, hun samenspel en homogeniteit van klank ten volle tot hun recht. Dvorak dus: de vertolking van zyn Es dur kwartet opus 51, kon gelden als het summum Donderdagavond hield het R. K. Tramweg personeel, georganiseerd in den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël (Haarlem II) zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer Geers, opende de ver gadering met een woord van welkom in het by- zonder tot een zevental nieuwe leden overge komen uit de afdeeling Hillegam. Bij acclamatie werden herkozen de heeren Geers, v. Kouteren en Klashorst, terwyl in de plaats van den heer Hilterman werd gekozen de heer Brassemer. De voorzitter dankte, mede namens zijn her kozen bestuursleden, voor het vertrouwen in hen gesteld. Het jaarverslag van den secretaris gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Wy vermelden slechts dat het ledental per 31 December 115 bedroeg. Ook werd aangespoord tot aansluiting bij de Retraiteclub en reiskas, terwijl het leden tal van het Mgr. Mutsaarsoord met acht ver minderde. Voorts werd gememoreerd het over lijden van den Bondsadviseur, Pastoor Donders en dank gebracht aan den Geest. Adviseur der afdeeling. De voorzitter dankte den secretaris voor zyn keurig verslag en tevens den heer Hilterman voor al hetgeen hij gedaan had als bestuurslid voor de leden. Hierna bracht de penningmees ter verslag uit, waaruit bleek, dat een batig saldo over 1932 aanwezig was. De begrooting voor 1933 werd met een enkele opmerking goed- gkeurd. De voorzitter dankte den heer Out voor zijn belangloos gegeven arbeid voor de afdee ling en zijn financieel beheer en dankte tevens de boden voor hun toewyding over 1932. Voor de as. conferentie werden een drietal punten naar voren gebracht. Bij de rondvraag beantwoordde de voorzitter naar genoegen eeni- ge vragen. Naar wy uit goede bron vernemen zal einde lijk worden overgegaan tot verbetering van de Hoofdstraat te Santpoort. Vrijdagmorgen werd vanwege den hoofdin genieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland in het bureel Zyl- weg 24, alhier, aanbesteed: het onderhoud van de werken tot verdedi ging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland ingevolge de wet van 15 Juli 1898, gedurende 1933, 1934 en 1935, in twee perceelen. Raming per jaar: perceel I ƒ28.000; perceel II 25000; massa 53.000. Ingekomen waren 14 biljetten. - Laagste inschrijfster was de N. V. Aann. Mij P. Daalder, te Alkmaar, voor 43950. De directeur van het post- en telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat het post agentschap annex telegraafstation Wagenweg 29 met ingang van heden weder normaal van 9—19.30 uur is geopend. In de afgeloopen week zijn in deze. gemeente 5 gevallen van roodvonk, 1 geval vandiphterie en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta voorgevallen. Ondertrouwd: 9 Februari: J. H. Teunissen en A. E. Valk; J. A. Dillen en H. J. A. Vermeulen. Getrouwd'. 9 Februari: C. L. van Langeveld en L. S. L. Hekelaar; L. A. Quist en H. F. de Zwart; W. Fortgens en L. O. M. Veis; J. E. Vonkenberg en J. H. v. d. Moolen. Geboren: 7 Februari: D. Tuninga—de Mun- nik z; 8 Februari: J. E. v. Gennip—Sëpec d; C. M. Vreenegoor—Besselink z; 9 Febr. H. M N. Schneiderste Kloese d. Overleden: 7 Februari: C.. van Leeuwen 88 j. Kinderhuissingel; A. H. Remijnse—de Koster Verhage; J. A. A. Menalda van Schouwenburg 57 j„ Raamsingel; 8 Febr.: J. Boeree—van Maaswinkel, 60 j., Westergracht; M. O. Myn- dersCastien, 89 j., Hof van Egmond; C. J. A. Janssen—Kroonenburg, 69 j„ Schoterweg; H. van Es, 89 j„ Hasselaersplein; A. v. d. Sluys, 74 j., Frans Halsstraat; A. Peters—v. d. Schaaff. 48 j., Tempeliersstraat; 9 Febr. H. Broekman, 71 j„ Kruisstraat. Crisis-comité. Het bestuur voor steunver- leening A maakt bekend dat allen die tot nu toe in eenigen vorm ondersteuning hebben ge noten en daarvoor ook verder in aanmerking I willen komen, een nieuwe aanvraag behooren te doen bij het sub-comité van hun afdeeling op de bekende plaatsen en uren op Vrydag 17 j februari a.s. Het sub-comité Lisserbroek echter zal zitting I houden niet op Vrydag 17 maar op Dinsdag 114 Februari a.s. Naar wy vernemen is hedenmorgen een de tachement militaire politie, volledig uitgerust en staande onder bevel van een luitenant, ter versterking vap de politietroepen, in de hoofd stad aangekomen. „Het Volk" weet mee te deelen, dat de com mandant der politietroepen, waarvan ongeveer honderd bereden manschappen in de cavalerie- kazerne aan de Sarphatistraat te Amsterdam gehuisvest zijn, een order heeft uitgevaardigd waarbij het volgende is vastgesteld: voorloopig zijn alle verloven ingetrokken. De gehuwde manschappen der militaire politie, die anders den nacht in hun gezinnen doorbrengen, mo gen wel naar huis om te eten, maar moeten vroeg in den avond in de kazerne komen, om daar te slapen, aangezien zij ook 's nachts ter beschikking moeten zyn. In de infanterie-kazerne zou verder de wacht, die normaal uit vier manschappen der militaire politie bestaat, die van de cavalerie-kazerne ko men, op acht man zijn gebracht. Aan de on derofficieren zijn revolvers uitgereikt en er is hun ock munitie verstrekt. Bovendien zou men twee pantserauto's, waarin zich mitrailleurs bevinden, van de bin nenplaats der infanterie-kazerne naar de bin nenplaats van de cavalerie-kazerne hebben overgebracht. Ook vernemen wy, dat aan het marineper soneel van hoog tot laag met ingang van Don derdagavond verboden is buiten Amsterdam te passagieren. BATAVIA, 10 Febr. (Aneta). wy vernemen thans de byzonderheden van de vervolging van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" door den gou- vemementsstoomer „Aldebaran". Onmiddeliyk toen de „Aldebaran" „De Zeven Provinciën" in het zicht kreeg, werd vanaf den gouvemementsstoomer met de vlaggen het sig naal gegeven: „Wy hebben u iets te zeggen." De bemanning van „De Zeven Provinciën" antwoordde hierop met een dreigement voor het geval de „Aldebaran" langszij zou komen. Vanaf de „Aldebaran" werd door den verrekijker ge constateerd, dat aan boord van „De Zeven Pro vinciën" voorbereidingen werden getroffen om uitvoering aan dit dreigement te geven indien dat noodzakelyk mocht zyn. Vervolgens radiografeerde het zendstation van „De Zeven Provinciën", dat de bemanning be sloten had naar Soerabaja door te varen, aan welk bericht de byzonderheden waren toege voegd, die reeds eerder zyn geseind. Na ontvangst van deze berichten heeft de -Aldebaran" een draadloos telegram afgezonden aan den luitenant ter zee Van Boven, die zich aan boord bevond van het muiterschip (het te legram is op dit punt niet duidelyk, onder de officieren van de Koninklijke Marine bevinden zich de luit. ter zee tweede klasse H. L. van Boven en de officier van administratie der tweede klasse L. P. van Boven). In dit telegram werd den officier verzocht te trachten de be manning te overreden. In antwoord hierop kwam een telegram van „De Zeven Provinciën", waarin deze zee-officier antwoordde, dat de be manning bleef volharden in haar houding. Nog weer later zond „De Zeven Provinciën" een radiogram af aan de „Aldebaran", waarin gevraagd werd waarom de „Aldebaran" stoomde met gedoofde lichten. Op dit telegram werd door de „Aldebaran" geen antwoord gegeven. BATAVIA, 10 Febr. (Aneta) De Comman dant van de Zeemacht in Ned Indië verklaarde in den Volksraad, in de vergadering van heden, dat Europeesche minderen eveneens hebben deelgenomen aan de muitery. De ontvangen telegrammen toonen aan dat aan boord van de „De Zeven Provinciën" wa ren 16 officieren, 9 Europeesche onderofficieren, drie Inlandsche onderofficieren, 44 Europeesche korporaals en minderen en 184 Inlandsche kor poraals en minderen. Bovendien werd vernomen, dat bij de „De Zeven Provinciën" het plan bestond om wan neer voedseltekort zou ontstaan, koopvaardij schepen te berooven. In den afgeloopen nacht werd bij den Ma rinestaf op het Departement van Defensie de volgende mededeeling ontvangen: „Heden, 9 uur, werd „De Zeven Provinciën" gesommeerd voor Straat Soenda tot onmiddel- iyke en onvoorwaardelijke overgave door een troep vliegbooten. Hierop werd door de „Zeven Provinciën" verwezen naar de bekende procla matie, waaraan werd toegevoegd, dat niet ge hinderd moest worden. Een watervliegtuig wierp daarop een bom van 50 K.G. op de „Zeven Provincian". Lichte brand ontstond. Aan boord werden witte vlaggen geheschen. „De Zeven Provinciën" gaf zich over." BATAVIA, 10 Febr. (Aneta). De ontmoeting van het eskader met Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" ontwikkelde zich volgens het ontworpen programma. De bom die uitgeworpen werd woog 50 K.G. en is gevallen op een nog niet bekende plaats. De bom heeft brand veroorzaakt. Bij het begin van de operaties ontwikkelde zich de ont moeting conform het van tevoren ontworpen programma. Hr. Ms. kruiser „Java" bleef met de torpedobootjagers, onderzeebooten, gereed, om in actie te komen op verren afstand, ter wijl de Dornier Wall vliegbooten over de „De Zeven Provinciën" heenvlogen. Bij deze vluch ten werd de bom uitgeworpen. Na radiografischen eisch van overgave van den eskadercommandant ging de bemanning ongewapend in de booten. Deze eisch werd gesteld na het uitwerpen van de bom en was een herhaling van de sommatie tot overgave, welke voor het optreden van de Dornier vliegboot reeds was gesteld. Inmiddels voer het eskader in formatie op naar het muiterschip. Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" is thans we derom onder commando van de officieren. Wij vernemen nader dat een bom van het type van 50 K.G., zooals er een geworpen werd, beschouwd moet worden als behoorend tot het minst gevaarlijke soort wapen. Indien de overgave van het muiterschip niet onmiddellijk gevolgd zou zijn dan had men een zwaardere bom geworpen, n.I, een van 200 K.G gewicht van welke soort de vliegbooten er ver scheidene meevoerden voor alle omstandighe den. MEDAN, 10 Febr. (Aneta). Van officieele zyde wordt het bericht van den Atjeh-correspondent der „Deli-Courant" tegengesproken, volgens hetwelk de Europeesche schepelingen van de „De Zeven Provinciën", die waren achtergeble ven te Koetaradja, geweigerd zouden hebben patrouillediensten te verrichten, waarop zij ge vangen zouden zijn gezet. Men deelt aan Aneta mede, dat het bericht van de „Deli-Ccurant" onjuist is, dat er geen kwestie is geweest van het niet gehoorzamen aan bevelen, dat de Europeesche schepelingen echter slechts gedurende korten tyd patrouille diensten verrichten, aangezien er weinig tijd was. Ten rechte, aldus deelt men ons mede, is slechts een Europeesche schepeling gearresteerd, en wel wegens dronkenschap. Men vestigde er nog eens onze aandacht op, dat een bom van 50 K.G. behoort tot het „lichtste geweld" dat aangewend kon worden. „Kinderverzorging." Op uitnoodiging var- de vereeniging voor „Kinderverzorging en -Op voeding" hield dr. A. de Vletter, rector aan het Kennemer Lyceum Woensdagavond een voor dracht over bovengenoemd onderwerp in de aula van dat Lyceum. Spreker werd ingeleid met een hartelyk woord van welkom door mevr. Cohen Tervaert, die by verhindering van de presidente der ver eeniging deze taak op zich nam. Na afloop kon aan 24 dames bij het beëin digen van den cursus van de afd. Haarlem van de Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en -Opvoe ding een certificaat worden uitgereikt. Mevrouw Brandon hield hierby een toe spraak, welke beantwoord werd door mejuffr. Blom. Burgerlijke Stand. Geboren: Th. P. Groot —van der Peet dochter; Fr. BoltHerfst zoon. R.K. Volksbond Woensdagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond haar jaarvergadering!In Wtf o^rihïgsvfoord zeis de de voorzitter zeker éen heel grpote opkoinst verwacht ..te hebben, omdat in de jaarver slagen zoo byzonder tot uiting komt, hoe er iri onze Roomsche beweging gewerkt wordt. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schryven van den Dienst voor Maatschappelyk Hulpbetoon als antwoord op een verzoek van den bestuursraad om verstrekking van extra brandstoffen aan de werkloozen. Deze kon niet overgaan tot een algeheele toeslagregeling, maar verzoeken daartoe zouden behandeld worden naar omstandigheden. De voorzitter deelde naar aanleiding daarvan mede dat, indien er leden waren die daarvoor in aanmerking meenden te komen, zy dit ook mid dels hun organisatie konden doén, die dan voor doorzending zorg zou dragen. Twee ledeü die door den dood de veree niging ontvallen waren, werden in een gebed voor hun zielerust herdacht. Een zestal leden werden op de gebruikeiyke wijze geïnstalleerd. Uit het jaarverslag van den secretaris klonk een opgewekte toon. Het ledental steeg in 1932 met 24 leden en bedroeg op 31 December 479. Het jaarverslag van den penningmeester gaf aan inkomsten 2588.54 en aan uitgaven 2573.24 aan. Hierna volgden de versdagen van een 17-tal onderafdeelingen, die, hoewel sommige, voor al wat het financieele gedeelte betreft, minder gunstig waren, toch blijken gaven van een fris- schen geest en een gezond vereenigingsleven. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. B. Deelissen, J. C. Behage, J. Verbeek, S. J. Smit en W. de Bruin en als afgevaardigden naar de Centr. Raadsvergadering werden herko zen de heeren H. A. Meeuwenoord en N. J. v. d. Linden en als plaatsvervanger de heer J. B. Deelissen. By de rondvraag kwam o.m. ter sprake de uitzendingen voor de radio van den Hiro. De vraag werd gesteld of het niet op den weg lag van het bestuur om misschien door middel Gebouw St. Bayo Haarlem's Gem. Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur Meu belmakers, 8 uur „Alberdingk Thijm", 8 uur R. K. Bouwvereeniging „De Spaarnestad", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Schouwburg-Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap" Lezing mej. Suze Proot: „Het leven en het werk van Richard Wagner," kwart over 8. Gemeentelijke Concertzaal Orgelconcert van George Robert met het Amsterdamsch Kamerorkest, 8 uur. St. Joseph's Gezellenhuis, Jansstraat Com missarisvergadering, kwart over 8. Frans Halsmuseum Tentoonstelling werken van M. J. Bauer, 103 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mèj'. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 10—12, van 24 en van 89 uur. Zaterdags van 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg N. V. Het Schouwtooneel „De Vrek", 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling werken van M. J. Bauer, 103 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 0:15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel, 11771. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur, Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. van het centraal bestuur aan dergelyke opruiing tegen de katholieken paal en perk te stellen. Een der sprekers vroeg zich af, of de katho lieken niet beter deden, de zakenlui, die in het Orgaan van den Hiro adverteerden, van elke le vering uit te sluiten. Algemeen was men van oordeel, dat wy ka tholieken het moeten laten doordringen door ge heel Nederland, dat wij dergelyken laster niet langer dulden. Het bestuur kreeg opdracht in dien geest stappen te doen, of schriftelyk by het bestuur der centrale of op de eerstvolgende centrale raadsvergadering. Collecte voor „Hulp in Nood" bracht 1.51 Propagandaclub „St. Paulus" Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft goedgekeurd het reglement voor de R. K. Parochieele Propagan daclub „St. Paulus" van de parochie O. L. Vr. Van Altyddurenden Bystand en tot geestelijk adviseur henoemd den Zeereerw. Heer pastoor A. F. J. Goossens. ™T ÏSSóli ?:rc n jal» Santpoofts Bloei De vefécttiglng „Santpoorts C Êïoei" geeft vóór haar leden op 22 Februari een •- feestavond in hotel Zomerlust. Steeds wisselende pracht-reclame, te HAARLEM: Schagehelstraat 22, tel. 14450; te HEEMSTEDE: Billiton- straat 2. Flinke verkooper- gevraagd RADIOLAMPEN RECLAME Radio Recordlampen 35 pCt. Tungsramlampen 35 pCt. Alleen bij Ons B E R R E K O Schagehelstraat 22 Vervangt uw oude Radiolampen Philips A 442 f 9.50 Recordl. f 4.30 Philips A 415 f 7.50 Recordl. f Philips A 425 f 5.25 Recordl. f Philips B 405 f 7.50 Recordl. f Philips B 406 f 6.75 Recordl. f Philips B 409 f 7.50 Recordl. f Philips B 443 f 9.50 Recordl. f Philips E 442 f 9.50 Recordl. f Philips E 415 f 8.50 Recordl. f Philips E 424 f 8.50 Recordl. f Gouden serie f 27.50 Recordl. f 13.10 Opruiming RADIO-TOESTELLEN tornt hooren f 25.f 35.f45. Schagehelstraat 22 2.50 1.75 2.85 1.95 2.50 4.30 4.30 4.30 4.30 VRIJDAG, 10 Febr. Vorige koersen Londen „q'm5* Berlijn 59.1 59.15 Parijs 9.71)4 Brussel 34.63)4 t-'Êiï,, Zwitserland 48.02 48.02)4 Weenen Kopenhagen 38.05 38.00 New York (cable) 2.48% J.48M Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 4'/a Nederland 1916 4 Nederland 1981 5 Nederl 1932 Vorige 102)4' 102)4 103 103 100'4 100X« 101)18 101)4 624 92)4 Banken Koloniale Bank 60 Indische Bank 54 Cert- Handel-MU 63 Industrieën Unilever 'l'H Cal vé Delft 53 Alg. Kunstzijde f4)4 Van Berkel's Pat. 'fk Nieuwe Philips '2-k Ktich Accoustiek Ned Ford 119 Industr Buitenland Anaconda 7'Xe Bethlehem Steel 14*A O. S. Steel U. S Leather 34. Intern Nickel °k Mijnbouw Boeton Mijnbouw '5 Alg. Exploratie J~' Redjanc Lebong 100 59 53 63 109)4 63 33 19 118)4 7X 15X« 3A, 8H 15 126 103 Petroleum Gaboes 17 17 Kon Olie 151k 150)4 Perlak 84 83 Continental OU 5 5 Peudawa 5% 6Hm Shell Union OU Vorige koersen 5X» Rubber A'dam Rubber <jlk Serbadjadl JV Sllau V. 1. G. O. Allied Intercontin. Rubber Bandar 42)4 Dell Batavia Rubber jo>4 30 22 IX. Scheepvaart Java Ch. Japan Holl Amerika Ltln Dito Gem. Elgend. Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Suiker 8. V. A. Jav. Cultuur N I. S U Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab 33 3 3 16)4 55 173X 107 69 t H 37 28.00 152 126 16 138 Spoorwegen union Pacific 75 Wabasb 2)4 Erie 6 Kansas City South. 8)4 South. Railw6X IXü 61 42)4 26)4 19)4 17 30 22 33 3 3 15 55 170)4 110 70 6 36 28.00 J53 122 17 136 77 2)4 6k 10)4 6)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2