STADSNIEUWS Men ócfitijft onó: JAN ROOZEN DE NIEUWE PRIJSLIJST" „R E W O" VRIJDAG 10 FEBRUARI Gr. Houtstr. 15 Telefoon 16061 MEUBELEN „Edego-Rijwielen" Staan aan de Spits S. J. DE GOEDE Adverteert in dit blad H.H. Automobilisten „Banden-Centrale" 11 cent S. J. DE GOEDE Dames, VOORJAARS-MODELHOEDEN Gen. Cronjéstraat 71-73 - Haarlem-Noord MAISON SCHUTTER DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" Een actueele rede HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING Concert Residentie-orkest VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 9 Febr. EEN ZELDZAAM JUBILEUM Veertig jaar duivensport STRENGE CONTROLE Op gesmolten vetten en reuzel DE KATH. VERKENNERS Avond voor Intellectueelen DE ALCOHOL-SMOKKELZAAK VERDUISTERING BIJ DE ROBAVER Zwaardere straf geëischt FILMNIEUWS REMBRANDT THEATER Wind en water LUXOR THEATER DE MATROZEN VAN CATTARO R.K. OPENBARE LEESZAAL Nieuwe aanwinsten Aanbestedingen R. K. Rijkskièskring-organisatie „Helder" Gvonden dieren en voorwerpen UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen Rijksstraatweg 10 Kleverparkweg 6 2 ons mager Pekelvleesch v. 25 ct. SPECIAAL ADRES VOOR HAARWERKEN In café Brinkmann is Woensdag een bijeen komst gehouden van de afd. Haarlem der Alge meene Vereeniging van Ned. Reserve-officieren. Bij ontstentenis van den vooi'zitter opende de beer D. Blanksma de vergadering. Na eenige huishoudelijke besprekingen ver eende de voorzitter het woord aan kolonel H. te Winkel, gepensionneerd kapitein ter zee, °ud-commandant van H.M.'s „Zeven Provin ciën". De heer Te Winkel besprak de muiterij op de „Zeven Provinciën". Uithoofde van het feit, dat spr. gedurende 'Wee achtereenvolgende jaren het commando over Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" heeft ge voerd en hij een 30-tal jaren by de K. M. als officier heeft gediend, kan hij wellicht eenige Punten ophelderen, die uit de ontvangen be richten niet geheel duideiyk zijn. Het gepleegde feit noemde spr. van zoo on gehoorde brutaliteit en het getuigt van zulk een vergaande minachting van het gezag, dat Wel ieder, die iets voor de nationale eer en voor net nationaal welzijn voelt, inziet, dat er op het oogenblik slechts één ding mogelijk is, n.l. by eerste sommatie onvoorwaardelijke overgave te eischen. Dat sluit ook in zich, dat van eenig onderhandelen over het zich in handen dei- muiters bevindende personeel en materiaal geen sprake kan en mag zyn. De regeeringsverklamnfe, Dinsdagmiddag in fle Tweede Kamer uitgesproken, moest kort en krachtig zyn. Wanneer het gelukt is, de emotie, door het gebeurde opgewekt, meester te worden, dan kan het zyn nut hebben, eens rustig na te gaan wat er eigenlyk gebeurd is en wat de ge- Volgen vermoedelyk zullen zijn en kunnen zyn. fs de eerste geste van de Overheid op zichzelf voor de hand liggend, de uitvoering daarvan is 'och niet zóó eenvoudig als zy op het eerste gezicht lykt. Menigeen onder de toehoorders sal zich (evenals spr.) afgevraagd hebben, waar om de Overheid niet reeds ingegrepen heeft. Hoe eerder toch een einde wordt gemaakt aan de heefschappij van de muiters over ons pantser schip, hoe korter die onduldbare periode duurt, hoe minder succes voor de muiters. Spr. kan met zeggen wat de reden van dat dralen is, maar hy durft er voor in te staan, dat van de ?fJde van de dragers van het gezag in Ned.- ■Jhdië dezelfde drang naar afdoend handelen hestaan moet en er dus gegronde redenen moe- jen bestaan om dat uitstel onvermijdelijk te maken. Het gissen naar dat „waarom" zal niet haten, te veel van de omstandigheden is daar toe onbekend. Wel zou misschien op eenige pun- ton gewezen kunnen worden, die van invloed kunnen zijn op de wyze waarop de regeering haar besluit meent te moeten uitvoeren. Zij mag hatuurlijk geen enkele mogelyke vermydbare kans op falen openlaten, zy moet trachten, bloedvergieten zoowel van de gevangen officie ren en schepelingen als van de muiters te voor komen. Zij moet trachten het schip te redden. Althans trachten bloedvergieten en materiaal- verlies tot het noodzakelyke te beperken. Zij moet overwegen in hoeverre verkorting van de muitersheerschappy over „De Zeven Provinciën" opweegt tegen kansen om menschen en mate riaal te sparen. Zy moet kansen op uitbreiding van den opstand onder de oogen zien en reke- hing houden met den indruk van haar hande- hngen op de inwoners van Nederland, West- EhViië en het buitenland enz. Het verstandigste is, in vertrouwen het on- Seduld te bedwingen. Hoe gaarne spr, ook een directe actie zou wenschen, moet hy toegeven, flat er overwegingen bestaan, welke tot uitstel kou kunnen nopen. Het zou zeer goed mogelyk zijn, dat het psy- Chologisch oogenblik om onvoorwaardelyke overgave te eischen, beter enkele dagen ver schoven werd. Persoonlyk gelooft spr. niet dat fle muiters het wanhopige van hun toestand koo duidelyk zullen zien dat onvoorwaardelyke overgave zal volgen, maar de kans mag de overheid toch niet voorbijzien. Is het oogenblik gekomen, dat de muiters Peigeren zich over te geven, op welke wijze zal men dan vermoedelijk optreden? Ook dat kan men slechts gissen en dat zal ook van verschil lende overwegingen afhangen. Torpedeert men het schip, dan is er wel kans, flat men gevangenen en muiters daarna redden kan, het schip is dan hoogstwaarschijnlijk ver loren, tenzy men kans ziet een oogenblik te kiezen, dat het zich op zeer ondiep water be vindt. Wil men niet direct overgaan tot torpe- fleeren, dan zal men het schip met bommen moeten bestoken en/of met artillerievuur tot overgave of vernietiging volgt. Spr. besloot zyn toespraak met den wensch, >.dat dit droef begin te goeden eind gedije," dat ons volk en onze weermacht op waardige wyze °P deze schanddaad zullen reageeren en vooral, flat iedere poging tot het stichten van een chaos lp ons Groot Nederland telkens weer zal stuiten °P een aaneengesloten ry van Nederlanders, flie vastbesloten zyn tot het uiterste het erf deel van hun voorvaderen te verdedigen onder fle beproefde wapenspreuk „Je maintiendrai." De voorzitter zegde kolonel Te Winkel harte lijk dank voor zyn inleiding, waardoor het in- öcht in de „netelige kwestie" aanmerkelyk Verruimd is. Hy stelde hierna de aanwezigen In de gelegenheid vragen te stellen. Hiervan V?erd ruim gebruik gemaakt. Achtereenvolgens werd naar aanleiding van Vragen besproken de mogelykheid van den Overval; de kwestie van het inlandsche perso- Peel; het navigeeren en het bedienen vooral Van het zware geschut door de muiters; de maatregelen van de autoriteiten; het a.s. tref fen van Zeemacht en muiters en de eventueele bestraffing van hetm isdrijf muiterij, alle zeer actueele vragen, waarop het antwoord van den kolonel niet altyd positief kon zyn, maar waar op hy door zyn twee jaar lang commando op fle „Zeven" een goed inzicht had. Aan het slot van de vergadering dankte de W.n. voorzitter den heer Te Winkel nogmaals en gaf hem de verzekering, dat door het saam- hoorigheids- en kameraadschapsgevoel de offi cieren van de Landmacht medeleven met de collega's van de Marine; dat hy hoopte, dat ons prestige, dat geleden heeft door het ge beurde met „De Zeven Provinciën," zou her steld worden en dat door onze Regeering zou Worden hooggehouden het devies: Je maintien drai. Bovengenoemde vereeniging zal Dinsdag 14 Hebruari des avonds om 8 uur haar zesde con cert geven in de Gemeenteiyke Concertzaal „Het Residentie-Orkest" concerteert onder leiding van dr. Peter van Anrooy. Soliste is Maria Ivogun, zangeres. Het programma vermeldt o.a. Symphonie Es gr. t. (mit dem Paukenwirbel) van Jos'. Haydn; Aria voor sopraan uit het Oratorium ,,L'Allegro, il Pensieroso ed il Mo derato" van G. F. HSndel; „Don Juan", Ton- dichtung. Recitatief en Aria van Zerbinetta uit de opera „Ariadne auf Naxos", beide van Richard Strauss; Trauermusik beim Tode Siegfrieds aus dem Musikdrama „Götterdam-. merung" en ouvertüre „Die Meistersinger von Nürnberg", beide van Richard Wagner. Haarlemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen Woensdagavond had in het H. K. B.-gebouw een algemeene ledenvergadering plaats van bo vengenoemde brigade. By zijn openingswoord memoreerde voorzitter J. Schmidt nog even de geslaagde lezing verle den week door den heer A. Meyerink gehouden over Hulp by IJsongevallen. Op vlotte wijze werd vervolgens de agenda afgewerkt. Voor de vacature in het bondsbestuur zou de candidatuur dr. Banning (afd. Zaandam) ge steund worden. In de vacature dr. Merens, voor een lid der commissie van advies, werd de be- stuurscandidaat dr. M. Mauritz gekozen. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering te 's-Hertogenbosch werd benoemd de heer J. Schmidt. Op de bondsagenda zal de Haarlemsche bri gade het voorstel geplaatst zien te krygen, waar- by in het Huishoudelijk Reglement wordt op genomen, dat men geen lid zal kunnen zyn van twee of meer brigades tegelykertijd. Wel zou men als gast of onder nader te kiezen bena ming bij een tweede brigade aangesloten kun nen zyn. Over den te verspelen dr. Merens-beker en de te houden tentoonstelling züllen nog nadere be richten volgen. Na rondvraag sloot de voorzitter de geani meerde vergadering. J. Th. W., los werkman, wonende te Voor hout, thans gedetineerd, diefstal door middel van inklimming, twaalf maanden gev.straf, waarvan zes maanden voorwaardeiyk met een proeftyd van drie jaren en byzondere voor waarde en aftrek preventieve hechtenis. C. G., koopman, wonende te Beverwyk, thans gedetineerd, diefstal, zeven maanden en twee weken gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie ja ren en bijzondere voorwaarde na aftrek van preventieve hechtenis. J. R., grondwerker, zonder bekende woon- of verblyfplaats, thans gedetineerd, diefstal, ze ven maanden gev.straf met aftrek preventieve hechtenis o.v. E. A. D. R., varensgezel, gedomicilieerd te Raamsdonk, thans gedetineerd, diefstal, zes maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. G. F., fabrikant te Assendelft, overtreding art. 329 W. van Strafr., een maand gev.straf o.v. R. A. K., student, wonende te Huizen, appèl overtreding motor- en rywielwet, 100 boete subs. 50 dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrytuigen te besturen voor den tyd van een jaar o.v. J. K., aannemer, wonende te IJmuiden gem. Velsen, appèl overtreding Veiligheidswet, 40 boete subs. 20 dagen hechtenis o.v. L. E., monteur, wonende te Zandvoort, appèl overtreding motor- en rywielwet. Vonnis kan tonrechter Haarlem bevestigd. J. P. V„ koopman, wonende te Noordwyk, appèl overtreding motor-, en rywielwet, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis en toewyzing civiele vordering o.v. Wy zijn geen bewonderaars van alle moge lijke soorten jubilea op sportgebied. De 250ste wedstryd van een voetballer, het zooveelste doelpunt in een korfbalmand of tusschen een paar goalpalen; we moesten eigenlijk wyzer zyn. Maar 40 jaar duivensport, daar kun je nu toch wel een simpel stukje aan wyden. De heer H. Keerwolf, die op zyn verjaardag d.d. 14 dezer, dit heuglyk feit herdenkt, zou in- plaats van luttele regels wel een boekdeel met herinneringen kunnen vullen. Keerwolf begon met zeven duiven, die hem op zijn verjaardag cadeau werden gedaan. Zoo'n aantal groeit snel aan, wanneer de doffer op het plat de duiven van je buurlui binnenlokt. Dat deden wij vroeger, maar Keerwolf.neen, die beoefende de duivensport anders. Op 13-jarigen leeftyd in het bezit van zyn zeven beesten, richtte hy in 1893 de postduiven- vereeniging „De Luchtbode" op. Spoedig waren nu ook de z.g. wedvluchten daar. Eenmaal kreeg Keerwolf by een vlucht van Antwerpen 5 dui ven van de 21 gestarte terug. Een ware ramp- vlucht, vertelde de jubilaris ons. Vyf jaar later werd Keerwolf lid van „De Luchtgids", thans nog algemeen bekend. Na zijn huwelijk vestigde Keerwolf zich in het Amsterdamsche kwartier, waar hy de thans reeds 22 jaar bestaande vereeniging „Het Am sterdamsche Kwartier" stichtte. Thans is Keer wolf 9 jaar lid van „De Snelpost", welke dit jaar haar 10-jarig bestaansfeest viert. Ziehier in 't kort een stukje duivenhistorie van een bekend Haarlemmer, wien nooit iets te veel was, waar de belangen van de duiven sport op het spel stonden. Keerwolf blijft zijn 'duiven trouw, nog vele jaren, hopen wy. Dinsdag is het feest voor den Jubilaris. Zijn talryke Haarlemsche sport vrienden zullen dien dag zeker niet onopge merkt voorby laten gaan. De Rijks-zuivelvisiteur te Haarlem, kantoor- houdende Ged. Oude Gracht 138, by de fa. Ruygrok Co., brengt ter algemeene kennis, dat vanaf heden iedere geconstateerde over treding der Crisis-zuivelwet op gesmolten vet ten en reuzel met boete en inbeslagneming der waren zal worden bestraft. Hieraan zal zeer streng de hand worden ge houden. Het is een gelukkig verschynsel, dat de be weging der „Katholieke Verkenners" zich ook in ons land overal in groote belangstelling mag verheugen. De groei en bloei van de Verken nersbeweging onder de Katholieken belooft veel voor de toekomst. Juist by deze beweging doet zich nog meer dan elders de groote noodzakeiykheid gevoelen van degeiyke en technisch-bekwame leiders: de Verkennersbeweging staat en valt met de lei ders. Ook in Haarlem en omgeving hebben meer dere leiders met yver zich aan dit mooie werk gegeven en de verschillende verkennerstroepen tot een frissche beweging weten te maken. Moe ten wy hier nog van een tekort spreken, dan is het dit, dat er nog te weinig intellectueelen zyn, die een leidersfunctie in de Verkennersbeweging bekleeden. Toch is juist hun actieve medewer king onmisbaar voor den gezonden groei van deze frissche beweging. Soms is het onbekendheid met het „verken nen" dat velen op een afstand ervan houdt. Men heeft wel eens iets van het verkennen ge zien, gehoord of gelezen, maar dat deed op het eerste gezicht wat vreemd aan: en men heeft er verder geen acht op geslagen. Meer bekend heid met het verkennen zou de zin en waarde van veel bykomstigheden beter doen begrijpen, en het geheel doen waardeeren als een ideaal- methode voor de vorming van de jeugd tot menschen van karakter. Het is merkwaardig, dat iedereen, die zich als actief leider aan de Ver kennersbeweging geeft, er meteen een bewon deraar van wordt! Soms is het ook het reeds overbezet zyn met bezigheden en andere func ties, die voor een leidersplaats in de Verkenners beweging doet terugschrikken. Daarom heeft de centrale leiding van de Ver kennersbeweging in ons bisdom het nuttig ge oordeeld een afzonderiyken avond te organisee- ren voor de intellectueelen van Haarlem en om geving, waar de Diocesaan-Commissaris, dr. L. Berger uit Den Haag, een causerie zal houden over theorie en praktijk van het verkennen. Door deze causerie en de besprekingen, die wel licht daarop zullen volgen, zullen alle aanwezi gen zich een juist oordeel over de verkenners beweging kunnen vormen, precies weten wat van een actief leider wordt verwacht, en wel licht ook zien dat dit nu juist de beweging is, waarnaar men zoo lang had uitgezien om zich in een of andere leidersfunctie verdienstelyk te maken. De heeren H. E. Everard en mr. dr. F. A. Bijvoet hebben als leden van den Diocesanen Raad de organisatie van dezen avond ter hand genomen. Deze avond zal gehouden worden op Maandag 13 Februari om half 9 in een der zalen van Restaurant Brinkmann, Gr. Markt. Dienstplicht De Burgemeester van Haarlem brengt ter al- gemeëne kennis, dat de algemeene keuringsraad zitting zal houdpn' te 'S Gravenhage, in het ge bouw Hekkelaan riö. 4, op Donderdag 16, Vrij dag 17, Maandag 20, Dinsdag 21, Vrydag 24 en Maandag 27 Februari 1933. De in beslaggenomen IJmuider motorbotter IJ. M. 336, die, zooals gemeld, gesmokkelde al cohol aan boord had, is van IJmuiden naar Nieuwediep overgebracht. Hier zal deze smok- kel-affaire verder worden afgewikkeld. Door het Amsterdamsche gerechtshof is de zaak behandeld van den 49-jarigen chef van de effectenafdeeling van de Rotterdamsche Bank- vereeniging te Haarlem, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van omstreeks 72.000. De Haarlemsche rechtbank had een gevan genisstraf van acht maanden en vier maanden voorwaardelyk opgelegd, het laatste met een proeftijd van twee jaar met onder toezichtstel- ling van het Genootschap tot Zedelijke Verbe tering van Gevangenen. De advocaat-generaal achtte een zwaardere straf gerechtvaardigd en eischte anderhalf jaar. De officier te Haarlem had een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. De verdediger, mr. W. de Ryke uit Haarlem, pleitte voor een geheel voorwaardelyke veroordeeling. Het Hof zal 21 Februari uitspraak doen. Dr. Manfred Cury, de winnaar van een kleine duizend Zeilwedstrijden heeft de Regie en het manuscript van deze film verzorgd. Klaarbiy- keiyk is het zyn bedoeling aan de Zeilsport een grootere populariteit te bezorgen, dan zy reeds heeft, want hoewel deze sport al veel wordt beoefend, geniet zy nog niet die belangstelling van het publiek, welke andere sporten hebben. Dr. Cury begint met het principe van de zeil sport te verklaren, door uit te gaan van de zeil- vluchten by vogels. In 't byzonder de Albatros, een vogel, wiens giyvluchten zeer merkwaardig zyn, werd nauwkeurig geobserveerd en daarbij heeft men heel eigenaardige ontdekkingen ge daan, wat betreft de luchtverplaatsing. In de zeilen van zeil-jachten vindt men dan ook den vorm van vleugels terug, zooals op bijgaande af beeldingen te zien is. Hetzelfde ziet men ook in de film een en ander voorzien van een duide- lyke, schrifteiyke toelichting, terwyi bovendien ir. J. C. van Hoolwerff mondeling, de verschil lende geheimen van de zeilsport by de vertoo ning op aanstaanden Zondagmorgen zal ver klaren. Dit lykt ons werkelijk zeer belangrijk, want, zooals by alle sporten, is ook hier het voornaam ste, dat men de regels kent. Iemand die, om een voorbeeld te noemen, van het voetbalspel alleen weet, dat een in 't doel getrapte bal, zoogoed als altyd een „goal" is, zal zich by een voet- balwedstryd, waarby geen goals gemaakt wor den, geweldig vervelen, terwyl toch de meest bescheiden deskundige het een zeer spannen- den strijd gevonden kan hebben. Als men nu ziet welke mogelykheden de zeilsport biedt en hoe men bij een regatta de winst of verlies- kansen, respectievelijk van zich zelf en van een ander, kan vergrooten, dan lijdt het geen twy- fel of ook de semi-deskundige toeschouwer zal met meer aandacht een zeilwedstrijd volgen. De opnamen zijn, gezien het uiterst moeilyke onderwerp uitstekend, terwijl verschillende sche matische teekeningen een a udslijk beeld geven van de verhouding van den wind tot de zeilen. De overeenkomst van een vleugel en een zeil. De vleugel van een adelaar en het zeil van een jacht. De gele Kaart Het gegeven van de geschiedenis gaf gelegen heid tot ongezonde sensatie, grove hartstochte- ïykheid en prikkelende scènes, maar men heeft dat niet gedaan en bepaalde zich tot enkele vage beelden en aanduidingen; het gaf ook gelegen heid, om van het verhaal een mengsel van veel sentimentaliteit, afgezaagde en belachelyke heldhaftigheid en „ach-wat-zielig"-tafereelen; te maken; maar dat heeft men ook niet gedaan. Het gaf gelegenheid tot nog heel wat meer filmondeugden, en die gelegenheid heeft men ontweken. Daar moet men dank baar voor zyn, nog dankbaarder om dat het nu geen droog en zoet en taai verhaaltje met een „goede strekking" is geworden. Het is integendeel een krachtige speelfilm geworden, met boeiend, natuurlijk spel, met een spannen- den inhoud zonder dat de sensatie overheerscht De gele kaart is het door de Russische politie afgegeven papier voor de ongelukkige vrouwen en meisjes, die zingenot voor geld aanbieden. Een Joodsche onaerwyzeres bemerkt dat deze kaart ook een paspoort is, die iedereen in staat stelt te reizen waarheen hy wil, terwyl juist w?er een decreet is uitgevaardigd, dat alle Joden in Rusland verbiedt, hun woonplaats te verlaten. Zy verschaft zich een gele kaart en kan nu naar Petersburg reizen, om haar zieken vader in de gevangenis te bezoeken. Zoo geeft zy zich zelf een brandmerk zonder het zich bewust te zijn, zonder te vermoeden hoe de onbarm hartige wereld haar zal beschouwenen veroordeelen, zoo gauw men zal zien, welke kaart zy in haar taschje heeft. Door de gevloekte kaart leert zy toestanden in haar land kennen, die zy zich in hun afschu welijkheid nooit had kunnen voorstellen, en komt zy in gevaar, dat ook den man bedreigt, dien zij lief heeft, en wiens liefde sterk genoeg is om in haar onschuld te gelooven, ondanks den argwaan, welken het gele paspoort moet opwekken. Hun strijd en hun moeilykheden, de mentaliteit van degenen, tegen wie zy moeten stryden, geven een indruk van het Rusland vóór de revolutie, het Rusland waarin geheime politie en onmeedoogende decreten nog regeer den. En al zal het ons altijd moeilijk vallen, om door lezing van gedenkschriften, romans en historische documenten ons een denkbeeld te vormen van de sfeer van het vroegere Rusland, zooveel is wel bekend, dat de afstand tusschen machthebbers en vólk zeer groot was, dat er andere toestanden heerschten dan in overig Europa, en dat er soms niet veel noodig was, om naar Siberië te worden verbannen. Zelfs een geordend en wettelyk geregeld proces was daar voor niet altyd noodig. De Russen zullen vroeger niet in voortdurenden angst geleefd hebben, maar hun gemoedstoestand moet er wel meer dan eens dicht bij geweest zyn. Dit nu, deze beklemming die voortkomt uit rechtloosheid (de Joden!), uit het besef dat leger en geheime politie niet altijd verantwoording behoeven af te leggen voor hun daden van willekeur, uit de groote macht van den een en de machteloos heid van een ander, uit de noodzaak om veel te ondergaan, omdat men weet dat geen hooger beroep bereikt kan worden, dat alles spreekt duidelyk uit de film. Veel ervan is belichaamd in de figuur van Igor Andrejew, den politie- prefect van St. Petersburg. Lionel Barrymore speelt overtuigend dezen Russischen machtheb ber, deze irriteerende, pedante en helaas mach tige Excellentie, dien men niet kan waardeeren als gezagsman en evenmin als mensch. Zyn positie schijnt hij alleen te gebruiken om arres taties te bevelen en om in het maatschappelyke leven ploertig te kunnen doen, en het is vooral Barrymore's verdienste, dat hy deze figuur doet leven, zonder tot het cm werkelijke en onwaar schijnlijke te vervallen. Een vlotte en gevarieerde handeling, vele avonturen en een gelukkig einde, een ontsnap ping op het laatste oogenblik, intriges, omge ving en spanning wettigen bovendien het ver moeden, dat deze Amerikaansche film over Rusland en Russen van vlak vóór den wereld oorlog, veel publiek zal trekken naar Luxor, die De Gele Kaart als hoofdnummer heeft van het programma dezer week. Onderwerp en bedoeling van de film maken het duidelijk, dat voorbehoud gesteld moet wor den tot geestelyk volwassenen. Naar in verschillende ochtendbladen gemeld wordt, zou de burgemeester van Haarlem ver boden hebben de opvoering van „De Matrozen van Cattaro". By informatie vernamen wij, dat dit bericht voorbarig genoemd moet worden. De burgemeester heeft nog geen beslissing genomen. Kramer, Diet. Begin. Osorgin, M. Mijn zuster. Sas, H. 't. Jacob Janson's liefde. Hallen, E. van der. Kristiaan. Eeckels, C. De maalstroom. Undset, S. Sunniva. Bachmanowa, A. Ehen im roten Sturm. Hauptmann, G. Till Eulenspiegel. Hans, D. Thorbecke. Zweig, St. Sternstunde der Menschheit. Gestel, P. C. van. Het religieus socialisme. Berdiaeff, N. Un nouveau moyen age. Gistermorgen werd door het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland in het Gouveme- mentsgbouw aan de Dreef te Haarlem aanbe steed: De aanleg van een aarden baan van ged. prov weg tusschen de Dorpstraat te Amstelveen en den Amstel te Ouderkerk, met bykomende wer ken, in de gemeente Nieuwer-Amstel. Ingekomen waren 23 biljetten. Laagste inschrijver was A. v. d. Noorden, Amstelveen, voor f 259.000. Voorts werd aanbesteed: Het maken van een vaste betonnen brug over de Groote Sloot ten Zuiden van het onc- worpen Kanaal de StolpenSchagen in de ge meente Zype, met bykomende werken. Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste inschryfster was de firma S. Kraai en A. J. de Koning te Edam, f 8400. Tenslotte werd aanbesteed: Het maken van twee vaste betonnen bruggen in de gemeente Zype, waarvan één over de Oosteregalementsloot en één over de Groote Sloot, ten Noorden van het ontworpen kanaal de Stolpen-Schagen, met bykomende werken. Ingekomen waren 4 biljetten. Laagste inschrijfster was de firma S. Kraai en A. J. de Koning te Edam, voor f 18565. Voor de twee werken samen waren 19 biljet ten ingekomen. Laagste inschryver was A. Droog Klz. te Kol- hom, voor f 22500. Het secretariaat van bovengenoemde organisa tie verzoekt ons mede te- deelen, dat de datum vóór welken de opgave van candidaten voor af gevaardigden naar de vergadering van de sa mengevoegde Kringorganisaties Haarlem en Helder moet geschieden is veranderd. Deze ts thans gesteld op 21 Februari 1933. De Kringvergadering zal worden gehouden op 25 Februari. pp deze vergadering zal om. mr. J. A. G. M van Hellenberg Hubar een rede houden over „Onze Partij in Crisistyd." Traksel, Bakkerstraat 45, kindercape; Janus, Gen. Cronjéstraat 29, gekleurde sportdas; Ken nel .Haarlem", Regentesselaan: zwarte hond, hondje gebracht door Mulke, J. Nieuwenhui- zenstraat 5rd„ oranje kat, grijze kat gebracht door Ugen, Staten Bolwerk 30, gryswitte kat gebracht door de Ridder, G. v. Heesstraat 6, zwarte kat, gryze kat gebracht door weduwe Touw, Oude Raamstraat 28; Kennel „Fauna", Parklaan: gryze kat gebracht door portier Groote Gasthuis, zwartbruine hond gebracht door Fesefer, Hyacinthenlaan 29; Dierenasyl, Ridderstraat 11; hond, Dobbermann; Piët, H. v. Alphenstraat 39, kinderhandschoen; Zuider duin, Seringenstraat 21, gryze kinderhand schoen; v. d. Heide, Koningsteinstraat 9, Hei- delbergsche catechismus; Altenaa, v. d. Meer straat 14, glacé dames handschoenBureau van Politie, Smedenstraat, kindermuts; Eerhart, Thorbeckestraat 43, kinderportemonnaie; Lam- boo. Gr. Willemstraat 18, portemonnaie met in houd; Koster, Kamphuysstraat 21, raam zon der ruit; Bijl, Karelingenstraat 41, rijwielpiaat- je; Snoeks, Ged. Oudegracht 116, zwart kin derschoentje; Smit, Schalkburgergracht 49. En- gelsche sleutel; Brandenburg, Zomerluststraat 14, buigtang; Pont, Z. B. Spaame 72, bruine damestasch; v. d. Pas, Jansweg 37, vulpen; v. d. Klashorst, Steenbokstraat 18, voetbalschoe nen. Liefdadigheids uitvoering ten bate van het Comité tot uitzending van zwakke kinderen. Bovengenoemd comité bestaat hier in Heem stede 10 jaar. En als gebruikelijk, zal dit twee de lustrum feestelijk herdacht worden. Maar deze viering wil men als middel aanwenden tot propaganda van het fonds en om de kas te ver sterken, omdat vooral in dezen tyd van onder voeding de aanvrage tot plaatsing van bleek neusjes in sanatorium of herstellingsoord hand over hand toeneemt. Zy heeft voor deze gele genheid de Koninklyke Letterlievende vereeni ging „J. J. Cremer" uit Haarlem geheel belang loos bereid gevonden om op Dinsdag 14 Febr. in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg op te voeren „Dokter Bavino", waar mede dit gezelschap op den tooneelwedstrijd in Bergen-op-Zoom zulk een schitterend succes heeft behaald. Dit belooft dus een avond te worden van kunst en genot en het comité ver wacht dan ook dat alle standen en richtingen er vertegenwoordigd zullen zyn. Helpt u dus het comité, niet door een gift, doch door u zelf een prettigen avond te bezorgen. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week zyn in deze gemeente 2 gevallen van rood vonk en 2 gevallen van diphterie voorgeval len. Liefdadigheidsuitvoeringen. Ten bate van het crisiscomité zal de tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" Zondagavond een tooneel- uitvoering geven in de tooneelzaal van het R. K. V ereenigingsgebou w. Zy zal opvoeren het tooneelspel in drie te- dry ven: „De Stryd met het verleden". Daar dit crisiscomité aller steun en medewerking ver dient, mag zeker verwacht worden, dat de zaal tot in de uiterste hoeken bezet is. En wat het stuk en het gezelschap betreft, belooft het een interessanten avond te worden. Voor de werkloozen. Hetzelfde gezelschap zal Maandagavond alleen voor de werkloozen en hun dames opvoeren: „Gebroeders Kalkoen', biyspel in drie bedrijven. De werkloozen hebben daarby met hun echt- genooten vryen toegang. Aanrijding. Op den Bronsteeweg had een aanrijding plaats tusschen een electrische tram en een auto. De heer R., wonende te Benne- broek, kwam met zyn auto van de Adriaan Pauwlaan en wilde den Bronsteeweg dwars oversteken. Door de beslagen glasruit van zijn auto bemerkte hy niet tydig een in de rich ting Haarlem rydende tram, met het gevolg, dat de auto aan het ach terspa tscherm werd ge grepen. Het geval bepaalde zich tot materieele schade. IJMUIDEN, 10 Febr. Ryksvischafslag. Tar bot 1.80—2 per Kg., Tang 0.709 per Kg,, Groo te Schol 19 per 50 Kg„ Middel Schol 22—28 per 50 Kg., Zet Schol 22—24 per 50 Kg., Kleine Schol 16—28 per 50 Kg., Bot 7—8 per 50 Kg., Schar 10.50—21 per 50 Kg., Gullen 8—10 per 50 Kg„ Wyting 5.20—650 per 50 Kg. van de heden aan den Ryksvischafslag aange komen Loggers: Sch. 186 f 829; Sch. 95 f 793; K.W. 178 f 988; K.W. 47 f 935; IJm. 17 f 632. Beuger: VI 195 f 460. 4 „Janskamer" Over: Weldadigheid naar Ver- mogen Jansstraat 38 rd. Wilt u uw beurs en kast eens controleeren Wij helpen zoo graag met geld en met kleeren. Laat elk zich dus eens vergewissen Of hij voor Weldadigheid niets kan missen. Postgiro 69495 Telefoon 13235 of 15445 Onze Prijscourant van Bloem- en Groentenzaden, Bloem bollen, Rozen, Vaste Planten, enz, is verschenen en wordt op aanvraag gaarne verstrekt. Dressoirs, Bedden, Ledikanten, Karpetten tegen f 1.per week. Prijs als contant. IiUdwig, Bakenessergracht 57. Mevr. J. v Kenaupark 25, Tel. 14084 Permanente Haargolf 5 Ook voor slecht houdend en grys haar speciale behandeling model 1933, geheel verchroomd en speciale gepatent. Bracket ZIJLSTRAAT 11—13—15 Veel geld bespaart U als U Uw BANDEN, OLIE en BENZINE koopt in de Kinderhuisvest 4345 Telef. 13039 In voorraad: Good-Year-, Firestone-, Dunlop- en Englebert-Banden Mobiloil- Beverol- en Ford-Olie BENZINE uit electr. pomp (gega randeerde kwaliteit) Bakfietsbanden Motorfietsbanden Extra Zwaar 26X2 26x1% 9 AQ 28X2 28X1% Ry wielbanden 28 x l'/2 59 cent Michelin 1.09 Dunlop 1.55 Roode Para 1-20 Binnenbanden 27 ct., enz. enz. enz. ZIJLSTRAAT 11-15, bij de brug. Wij berichten U den ontvangst v. onze nieuwe modellen IETS BIJZONDERS! Alleen deze week snoezige modellen VOORJAARSBARETTEN en KAPJES, alle moderne kleuren 59 cent. Wij vervormen Uw ouden hoed naar de nieuwste modellen i 1.25. Vroeg bezorgd, tijdig klaar. N.V. VLEESCHWAREN-CENTRALE LEVERKAAS 14 Ct. p. ons GELARD. KALFSLEVER 18 ct. p. ons GEBRADEN ROSBIEF16 ct. p. ons GEKOOKTE GELD. ACHTERHAM 18 ct. p. ons GELD. SCHOUDERHAM (p. H pd.) 25 Ct. Onze diverse Groenten in blik uitsluitend merk HOOGENSTRAATEN tegen uiterst concurreerende prijzen. JNZE RECLAME VAN DEZE WEEK, UITSLUITEND A.S. VRIJDAG EN ZATERDAG WAT „R E W O" U LEVERT, IS PRIMA!! AARDAPPELEN Zw. Blauwen per HL. ƒ1.25 Echte F. Borgers per Hi. ƒ1.00 Gewone Blanken per Hi. 0.75 Voederbieten voor de kippen 0.50 Alles prima kwaliteit. Bestelhuizen Vooruitgangstr. 31 - Spionkopstr. 37 Herculesstraat 19 Kleverparkweg 70 Telef. 11543 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3