Crisis op het Binnenhof? Wat nu te Genëve THE MANCHESTER GUARDIAN COMMERCIAL COTTON: FLAX:W00L ARTIFICIAL SILK INDUSTRIES NAAR ONTBINDING VAN DE KAMER? RADIO-PROGRAMMA, Schip in nood MARKTEN VRIJDAG 10 FEBRUARI Motie-Boon tot opschorting van het wetsontwerp tot bezuiniging op de rechtbanken aan genomen met SI tegen 38 stemmen Ministers gingen heen Niet overtuigd Een bekende figuur Minister Ruys de Beerenbrouck Een paardemiddel Het einde? De woordelijke tekst Zaterdag 11 Fehr. 1933 Bezuiniging op onderwijs Vertrouwelijke besprekingen ten Departemente DOOR EEN MOTOR GEGREPEN De bestuurder later aangehouden SCHIP OP EEN ZANDBANK Doodelijk arbeidsongeval Oude man overreden De zesdaagsche te Frankfort Het Duitsch-Nederlandsche koppel RauschPijnenburg winnen Debat over den verderen gang der ontwapeningsbesprekingen Nadolny tegen 'n schijn- resolutie Alfonso's oudste zoon Doet afstand van al zijn rechten De Lourdes-grot in de Vaticaansche tuinen Het Nederlandsch s.s. Flora" nabij de Bahamas-eilanden onklaar geraakt Autobusramp in Spanje Tien passagiers gedood Dysenterie-epidemie Springvloed teistert een dorp Verhooging van invoer rechten LINDBERGH WEER BEDREIGD Twee mannen gearresteerd Centrumblad verboden 461e STAATSLOTERIJ Durf te leven WATCH THE PROGRESS OF THE BRITISH and through the columns of An annual subscription of 18 shillings, sent to the Publisher, "MANCHESTER GUARDIAN COMMERCIAL", Guardian Buil ding, Manchester, England, will bring the paper to you every - Saturday morning. Write for a specimen copy, free of charge. DEN HAAG, 9 Februari "33. Het ontwerp tot opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten heeft de Re geering vast doen loopen. Terwijl in de Oost het eskader, dat de „Zeven Provinciën" tot haar plicht moest terugbrengen, het muiterschip, dat deze week in de Tweede Kamer al zooveel emotie teweegbracht, naderde, ontspon zich in het Nederlandsch Parlement een spanning, die zich na de vele dreigende situaties, die het ka- binet-Ruys de Beerenbrouck in de ten einde spoedende bewindsperiode al is doorgekomen, nu eens niet ontspande. Het debat 10 sprekers tegen en slechts 3 vóór had al doen verwachten, dat Minister Donner vrijwel voor een onmogelijke taak stond. En al heeft hij zich van die taak op waarlijk voortreffelijke wijze gekweten hoe zorgvul dig poogde hij ieder bezwaar te ondermijnen, hoe vurig en hoe scherpzinnig spande hij zich welhaast twee uur ln! zóó groot was de tegenzin tegen de voorgestelde bezuiniging, dat zelfs het zwaarste dreigement de Kamer ten slotte niet weerhield, met 51 tegen 38 stemmen een der Regeering niet welgevallige motie aan te nemen, die schorsing van de beraadslagingen beteekende. Hoe Minister Donner zich ook heeft Inge spannen, hoe hij ook zijn ontwerp als nood zakelijke bezuiniging, gepaard gaande met een zijns inziens voor de ontwikkeling der rechter lijke macht gunstige concentratie, verdedigd heeft en andere methoden van bezuiniging als ondoeltreffend en niet voldoende opleverend met zeer goede argumenten heeft bestreden, de groote meerderheid der Kamer bleek niet over tuigd. Ter rechterzijde scheidden zich de Chris- telük-Historischen, wier specialiste mejuffrouw Mr. Katz zich zeer militant gedroeg, af. Zij schaarden zich bij de linkerzijde, zoodat voor een motie, onderteekend door den Vrijheidsbon- der Mr. Boon, de vrijzinnig-democrate mevrouw Bakker—Nórt, mejuffrouw Katz, den sociaaf- democ'raat Schaper en dominee Kersten, een meerderheid aan wezig was, meerder heid, die zich ten slotte door een drei gement van Minister Donner niet splitsen liet. De bewindsman stelde zich op het standpunt, dat de bezuinigingsmaat regel, hij mocht dan „slechts" 5 ton be dragen, 10% besnoei ing op de uitgaven voor dezen tak van staatsdienst beteekende en „zijn" deel in het bezuinigingsplan der Regeering was. Hij be schouwde de motie-Boon evenals in 1927 de onder wel héél andere omstandigheden geboren motie-van Schaik als een middel, om het ontwerp definitief van de baan te hel pen en kon in eventueele aanvaarding dier mo tie niets anders zien dan een verwerping van zijn ontwerp. Het was, aldus de bewindsman, van het kabinet niet te verwachten, dat het in aanvaarding dier motie berusten zon. MINISTER DONNER lingenschaal bij het onderwijs afwees, omdat men ook daar wél bezuinigen wilde daar niet van! maar óók alweer niet op de eenig mogelijke en eenig snelwerkende wijze, die de Regeering voorstelde. Mr. Marchant stelde zich aan de zijde der christelijk-historischen met de algemeene stel ling, dat men een maatregel heel wel mag af wijzen, ook al weet men daarvoor voorloopig niets anders in de plaats. In haar algemeen heid kan deze these worden onderschreven, maar of in dit speciale geval, waar de Regeering in een periode van zeer spannende gebeurtenis sen dreigde met een conflict in groot formaat, de verantwoordelijkheid voor toepassing van deze stelling niet zeer groot was, trekken wij in twijfel. De Kamer wist dus, zij was zich welbewust, dat zij door met de motie-Boon es. mede te gaan, een conflict, al stond nog niet vast wélk conflict, uitlokte. De motie behelsde, dat de Kamer uitsprak de noodzakelijkheid van bezuiniging op de rech terlijke macht, maar dat zij opheffing van vier rechtbanken en zooveel kantongerechten afwees en daarom over dezen voorgestelden maatregel de beraadslagingen schorste. Het heeft ons hoogelijk verwonderd, dat de christelijk-historischen aan deze motie hun stem mejuffrouw Katz ook haar naam hebben gegeven. Het was weer de in de Kamer zoo lang zaam-aan ingeburgerde figuur, dat men wél be zuiniging wilde, maar niet de voorgestelde en door de Regeering toch wel met vele doorslaan de argumenten als de eenig mogelijk geschetste bezuiniging. Minister de Geer heeft al tal van malen in de laatste Jaren deze figuur, die ook bij voorgestelde belastingen telkens opduikt, in een dusdanig helder licht gesteld, dat tenslotte de meerderheid van de Kamer dan maar weer over de bezwaren tegen de bepaalde bezuiniging, tegen de bepaalde heffing heenstapte, om al thans vermindering van uitgaven en vermeer dering van inkomsten, die beide even gebiedend noodzakelijk zijn, te bereiken. Thans hebben de christelijk-historischen dien stap geweigerd tc zetten. Fel kwam mejuffrouw Katz op tegen mr. Beumer's onzes inziens zeer juiste conclusie, dat de motie toch eigenlijk niet meer dan een getuigen voor de bezuiniging was. En getuigen brengt geen geld ln de schatkist. Mr. G06eling had de motie al eerder „plato nisch" genoemd. Inderdaad, zij kwam erop neer, dat men, vooropstellend, dat men bezuiniging, óók op de rechterlijke macht, wenschte, conclu deerde, voorloopig daarop niet te bezuinigen. De houding van de christelijk-historischen stemde wonderlijk overeen met die van den Vrij heidsbond, toen deze de verhooging van de leer- De heer SNOECK HENKEMANS dacht hij aan de dagen, waarin de regeering aan dr. Colon's dreigement bij de verhooging van het tarief wél tegemoet kwam? maakte zich kwaad en verweet het kabinet, dat de zaak, waar het om ging, zulk een paardenmiddel niet waard was. Maar heeft hijzelf niet in vroegere analoge situaties anderen, die toen datzelfde betoogden, bestreden met het argument, dat in ieder geval een crisis bezworen diende te worden in 's lands belang? En was niet thans het tijdsbestek van dien aard, dat nü minder dan ooit aan de regeering de ruggesteun van een parlementsmeerderheid mocht worden ont trokken? Met het verwijt, dat de regeering wist, dat deze botsing met de Christelijk-Historlsche fractie komen moest, omdat deze in dit ont werp eene met haar program strijdfge bevor dering van den trek naar de groote stad zag, heeft de heer Snoeck Henkemans voet bij stuk gehouden, zoodat aan de zijde der regeering alleen de Katholieken en de anti-revolution- nairen stonden. Met 51 tegen 38 stemmen schiep de Tweede Kamer de crisis. Van welken aard die zal zijn, is onbekend. Of het kabinet zal aftreden dan wel een besluit tot ontbinding der Kamer zal uitlokken, de regeering liet zich daarover niet uit, hoewel de leider der Christelijk-Histori- schen ernaar informeerde. Mr. MARCHANT wees bi) voorbaat de moge lijkheid van Kamer-ontbinding en nieuwe ver kiezingen af. Waarover, vroeg hij, zou de regeering van de kiezers een uitspraak willen vragen? Over dit ondergeschikte bezuinigingsontwerp dat de oor zaak van de botsing met de Volksvertegen woordiging was? We zouden daarop ontkennend willen antwoorden. Maar wèl zou de regeering de kiezers hun oordeel kunnen doen geven over haar bezuinigings- en crisispolitiek in het al gemeen. Daarvan, van haar in de millioenen- nota ontvouwd bezuinigingsplan, was dit af gewezen ontwerp een evenredig onderdeel. En dat aan dit onderdeel slechts twee fracties in de Kamer haar goedkeuring gaven, kan voor haar een motief zijn, om heel haar beleid aan het oordeel der kiezers te onderwerpen. Aftreden van het kabinet lijkt ons ook daar om weinig waarschijnlijk, omdat de gebeurte nissen in Indië te ernstig zijn, om door een démissionnair als „loopende zaak" te worden afgewikkeld. In ieder geval is de toestand zeer weinig overzichtelijk en juist in verband met wat in Indië voorvalt en afgewikkeld dient, on derschrijven wij allerminst mr. Marchant's vrij lichtvaardige slotuitlating, dat „een conflict minder schrikwekkend zou zijn dan het kabinet zich schijnt voor te stellen". Van vacantie zijn wij geenszins afkeerig. Maar op deze parlementaire vacantie hebben wü het niet. In verband met den tijd, ons toegemeten, zien wij af van een uiteenzetting van Minister Donner's buitengewoon kundig en ook door de tegenstanders als zoodanig gewaardeerd be toog. Mocht deze rede het einde zijn van mr. Donner's op zoo Jongen leeftijd afgelegde ml- nisterieele loopbaan, dan trooste hij zich met de gedachte, dat dit knap stuk redeneerkunst zijn buitengewoon vruchtbaar en allerwegen hoog aangeslagen werk waardig bekroonde. In verband met het voorgevallene in de Tweede Kamervergadering van heden laten wij hier den woordelijken tekst volgen van de ver klaring, door Minister Donner afgelegd: Niet te verwachten is, dat het kabinet in het gebrek aan medewerking, dat zich in de ter zijdestelling van dit voorstel al dan niet bij wege van motie, zal betoonen, zal kunnen berusten HUIZEN, 296 M. 8 uur KRO Morgen concert; 10 uur Gramofoonmuziek; 11.15 Carillonbespeling; 11.30 Causerie; 12 uur Politieberichten; 12.15 KRO-sextet o.l.v. Plet Lustenhouwer; 1.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2 uur Kinder uur; 3.30 Gramofoonmuziek; 3.40 Kath. Radio Volksuniversiteit; 4 uur „Parcifal" Bühnenwelhfestsplel ln drie bedrijven van Richard Wagner; 6 uur Esperantonleuws door P. Heilker; 6.10 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart; 6.30 Po litieberichten; 8 uur Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias; 8.15 „Landbouw crisis", vraaggesprek met T. G. Turker door Th. Aerts; 10.15 K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lus tenhouwer. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8 uur Gramofoonmuziek; 10 uur Morgenwijding 10.15 Uitzending voor arbeiders in de con tinubedrijven; 12 uur Vara-klein-orkest o.l.v. Paul Duchant; 2 uur Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.15 Gramo foonmuziek; 2.50 S. G. Schoup: „Waarom ik veertien Jaar na den oorlog mijn boek schreef „In Vlaanderen heb ik gedood"; MO De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot; net zang van Leo Fuld; 3.50 Beoefening Ier huismuziek; 4.30 Arbeiderssport S. 3roekman: „Nieuwe grondslagen voor onze jpvoeding"; 4.50 Notenkrakers o.l.v. Daaf Vins; 5.40 Literair overzicht; 6 uur Gra- nofoonmuziek; 8 uur Propagandauitzen- ding voor het N.V.V. „De Stem des Volks" o.l.v. A. Krelage Jr.; 9 uur Vara-varia; 9.05 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 11.05 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 11.15 Gramafoonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 2.20 Uit het Grand Hotel te Antwerpen, concert o.l.v. André Felleman, A. Zwijsen, piano; 1.30 Concert door het kleine orkest van het N.I.R., o.l.v. P. Leemans; 5.20 Dansmuziek uit het Pa lais St. Sauveur te Brussel; 6.35 Rachel Piet, zang; 9.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Strijk orkest van restaurant Wivex o.l.v. A. Don- dix; 7.20 Sonate voor viool en piano; 9.50 Omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 3.25 Concert door het omroeporkest o.l.v. Bruno Seidler-Winkler; 5.35 Faszbaender Rohrtrio; 10.50 Weldadig heidsfeest, dansmuziek door de Fred. Bird Lehman kapel. HAMBURG, 372 M. 5.55 Concert door een orkest van werklooze musici o.l.v. Felix Prawniczak; 10.50 Concert door het klein orkest van Orag o.l.v. Eugen Wilcken; 3.50 Concert door het Norag-orkest o.l.v. Horst Platen; 5.25 Sollstenconcert. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 5.50 Populair concert; 1.20 Gramofoon muziek; 7.20 Progr. Berlijn; 10.20 Gramo foonmuziek. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Populair concert door de Konzertvereln Nilrnberg o.l.v. C. Demmer; 12.20 Concert o.l.v. Wolf; 4.20 Vesperconcert; 10.10 Concert o.l.v. Wolf; 10.50 Gramofoonmuziek. BERLIJN, 419 M. 7.20 Funk Karussell. Gevarieerd programma m.m.v. Renate Mül- ler e.a. DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Concert door het Commodore Grandorkest o.l.v. Joseph Muscant; 2.20 Debroy Sommers en zijn Band, 4.35 Concert van Londen Regional; 5.05 Orgelconcert door Herald Andersen; 7.50 Concert; 10 uur Concert door het Les lie Bridgewaterkwartet. PARIJS, (EIFFEL) 1446 M. 7.50 Ra- dlotooneel. PARIJS (RADIO), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek; 9.20 Concert o.l.v. Gaubert; 12.20 Populair concert door het omroep orkest; 4 uur Uitzending uit den Stads schouwburg te Amsterdam; „Parsifal", Opera van Wagner. MILAAN, 331 M. 4.30 Dansmuziek; 6.30 Gramofoonmuziek; 8.50 Gevarieerd pro gramma; 9.20 Dansmuziek. ROME, 441 M. 4.5Ó Orkestmuziek; 8.05 Operauitzènding. WEENÉN, 517 M. 4.55 Populair con cert; 9.35 Dansmuziek door de Gaudriot Jazzkapel. WARSCHAU, 1411 M. 5.20 Populair concert; 7.20 Populair concert door het om roeporkest o.l.v. St. Nawrot; 9.25 Piano recital; 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.20 Sym- phonieorkest o.l.v. Welngartner; 9.30 Dans muziek (gramofoonmuziek). VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Op het Departement van Financiën moeten naar „Het Volk" weet te berichten, hoogst ver trouwelijke besprekingen hebben plaatsgehad onder leiding van den thesaurier-generaal, mr. dr. A. van Doorninck, met het doel te geraken tot ingrijpende onderwijsbezuinigingen overeen komstig het plan-Feberwee. Dit plan behelst voornamelijk concentratie van scholen. De besprekingen hadden tot doel na te gaan of dit plan voor verwezenlijking vatbaar is. Het blad meent verder te weten, dat de uit- noodiging tot deelneming aan deze besprekingen is uitgegaan van den heer Van Doorninck per soonlijk. Hij richtte zich zoowel tot voorstanders als tot tegenstanders van het plan. Tot degenen, die de conferenties hebben bijgewoond behooren; behalve de heer Feberwee, ó.a;': dr. C. P. Gun ning, rector, van. het Amsterdamsen Lyceum,' dr. Ph. J. Idenburg, chef van de' afdeeling On- derwijsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, mr. dr. J. H. van Zanten, direc teur van het gemeentelijk Bureau van Statis- tiek te Amsterdam, prof. mr. dr. G, A. van Poelje, chef van de afdeeling Onderwijs te Den Haag en de heeren P. Laban en J. C. Ligtvoet, chefs van de afdeeling Lager Onderwijs van het departement. Nadat enkele besprekingen hadden plaats ge had, is aan den heer Feberwee opgedragen een nota over zijn plan samen te stellen. Over en kele dagen zullen, naar aanleiding van deze nota, de vertrouwelijke onderhandelingen wor den voortgezet. De laatste avond gaf talrijke jachten te zien, waarbij de koppels RauschPijnenburg en SchoenTietz bijzonder uitblonken. Het laatste uur werden niet minder dan 21 sprints verreden, die de spanning aanmerkelijk opvoerden. Onze landgenoot Wals en Dinale slaagden er in den loop van den avond in 1 ronde in te loopen en van de zevende plaats op de vierde te komen. De laatste sprints werden hoofdzakelijk ge wonnen door Rieger en Severgnini. Het eindresultaat na 145 uur rijden, toen 3316.480 K.M. afgelegd waren, was als volgt: 1. RauschP ijnenburg, 848 punten. op i ronde: 2. SchoenTietz, 501 pnt. op 2 ronden: 3. EhmerRieger, 413 pnt. 4. DinaleWals, 259 pnt. op 3 ronden: 5. KilianPuetzfeld, 484 pnt. 6. SevergniniBresciani. 371 pnt. op 4 ronden: 7. VopelKorsmeier, 557 pnt. 8. ZimsOestreich, 234 pnt. 9. LehmannMaczynski, 126 pnt. op 6 ronden: 10. SchaeferAltenburger, 117 pnt. Te Oegstgeest is op den Haarlemmerstraat weg de 21-jarige chauffeur A. B. uit Haarlem mermeer, terwijl hij naast zijn vrachtauto op den weg stond, door een passeerenden motor rijder aangereden. Hij brak zijn linkerbeen en moest per auto naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd worden. De motorrijder, die na het ongeval was door gereden, is op verzoek der politie nabij Hille- gom aangehouden. Donderdagmorgen omstreeks vier uur liep het Engelsche stoomschip „Otto", geladen met stuk goed, en op weg van Huil naar Antwerpen, bij Hoedekenskerke op de zandbank. De sleep- booten „Max", „Theems" en „Raymond" zijn ter assistentie uitgevaren. Men hoopt het 20C ton groote schip bij hoog water weer vlot te krijgen. Woensdagmiddag is de mijnwerker H. H. Meerts op de cokesfabriek van de staatsmijn „Maurits" tijdens reparatiewerkzaamheden on der een omvallende ovendeur geraakt en op slag gedood. De getroffene, die te Stein woon achtig is, is 42 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. Gistermorgen omstreeks negen uur is nabij de Wittelter-brug te Smilde de ongeveer 80-jarige zwakzinnige heer R. Fijen door de tram, komen de van Smilde overreden en gedood. Zooals te verwachten was, is de Zesdaagsche van Frankfort geëindigd met e,en overwinning van het favorite Duitsch-Nederlandsche kop pel RauschPijnenburg, dat ook den laatsten avond niet meer van de eerste plaats te ver dringen was. Het bezoek was niet bijster groot, de Festhalle was slechts half gevuld. GENÈVE, 9 Febr. (Reuter). Heden kwam het Bureau der Ontwapeningsconferentie bijeen, om het program voor de practische werkzaamheden der conferentie vast te stellen. Het kwam tot een zeer bewogen debat over het Engelsche program, dat bestaat uit een deel aangaande de veiligheidspolitiek en een mili tair-technisch deel. Hierbij kwamen de tegen stellingen tusschen de verschillende regeeringen op ontwapeningsgebied weer tot uiting. Nadolny (Duitschland) verklaarde zich met de grondtendenz van het plan accoord. De Duit- sche delegatie zou echter voor de afzonderlijke technische voorstellen wijzigingen indienen. Duitschland zou thans niet meer ingaan op een discussie over de gelijkgerechtigdheidskwes tie, daar dit vraagstuk door de overeenkomst van 11 December j.l. van de vijfmogendheden- conferentie principieel geregeld was. Met bevrediging stelde hij vast, dat in het Britsche plan met deze overeenkomst rekening was gehouden. Nadolny stelde voor de gelijkgerechtigdheids- kwestie uit het werkprogram te schrappen en aiieen het tweede deel van het Britsche program te behandelen. Bij de practische toepassing van het gelijkgerechtigheidsbeginsel zou hij dan eventueel nog eens zijn standpunt daaromtrent uiteenzetten. MADRID, 9 Febr. (Per telefoon). De oudste zoon van ex-koning Alfonso van Spanje, de 25-jarige prins van Asturië, heeft van al zijn rechten afstand gedaan. Hij wil een huwelijk sluiten met een Cubaansche dame, de Pedro genaamd. De prins heeft den deken van de kathedraal van Madrid schriftelijk verzocht om alle documenten, die voor een huwelijks sluiting noodig zijn. (United Press) Z. H. de Paus heeft besloten, dat de balda kijn met klokketoren, welke boven de Lourdes- Grot in de Vaticaansche tuinen is aangebracht, zal worden afgebroken, omdat hij niet in de om geving past, De Lourdes-Grot is onder Paus Leo XIII gebouwd. De baldakijn en campanille zijn geschonken door Mgr. Schoepfer, bisschop van Lourdes ter eere van Paus Leo XIII. Pius XI heeft thans besloten de Lourdes- Grot, welke aan den weg van de dagelijksche wandeling van den Paus ligt, op de ware grootte van de echte grot te Lourdes te bouwen. Men seint ons uit Jacksonville (Florida, U.S.) dat het Nederlandsche s.s. „Flora" nabij Baha mas, driehonderd mijlen ten O. van Kaap Car- naveral, onklaar is geraakt door het verliezen van de schroef. Twee vaartuigen begeven zien ter assistentie naar het schip. Ook is een sleepboot gezonden, om de „Flora" naar Jacksonville te sleepen. De „Flora" heeft een bemanning van vier en dertig koppen en één passagier aan boord. Het s.s. „Flora", dat nabij de Bahamas- eilanden onklaar raakte, is op sleeptouw ge nomen door het s.s. „Medea" en wordt gesleept in de richting van Jacksonville. MADRID, 9 Febr. (Reuter). In de nabijheid van Gijon (Oviedo) stortte een volle autobus in een 100 M. diepe ravijn. Tien passagiers werden op slag gedood. Vijftien personen liepen verwondingen op. BUITENZORG, 9 Febr. (Aneta-. De Resident van Singaradja deelde telegrafisch mede, dat in de dessa Penoedjak, Midden-Lombok, een dy- sentrie-epidemie is uitgebroken. Het aantal lij ders bedraagt 150. In dezelfde dessa is tegelijkertijd een milt vuur-epidemie onder de karbouwen uitgebroken. 400 gevallen zijn geconstateerd. Een nader telegram van den Resident van Singaradja meldt, dat de dysentrie-epidemie, naar de bevinding van den betrokken Gouver- nements Indisch arts, slechts van lichten graad is en er weinig kans bestaat op verdere uitbrei ding. Het toaal aantal lijders bedraagt ongeveer 200, terwijl er tot dusverre slechts twee sterfge vallen zijn. Alle maatregelen tot bestrijding der ziekte zijn genomen. ST. JOHN (New-Foundland)9 Febr. (Reu ter.) Een springvloed dwong de 450 bewoners van het visschersdorp Sandy Point te vluchten naar de daken en zolders hunner huizen. Het vee is verdronken, de schade is aanzienlijk. Menschelijke slachtoffers zijn niet gevallen. BERLIJN, 9 Febr. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat op voorstel van den Rijks minister voor den Landbouw, dr. Hugenberg, de Rijksregeering heeft besloten ten gunste van den buitengewoon zwaar te lijden hebbenden Duitschen landbouw over te gaan tot een reeks van belangrijke verhoogingen van invoerrech ten. De nieuwe invoerrechten zullen heden in het Rijksblad worden gepubliceerd. Verhoogd worden de invoerrechten voor levend vee, vleesch en reuzel. Het nieuwe invoerrecht voor levend rundvee zal bedragen 50 Mark per 100 K.G., voor scha pen 45 Mark per 100 K.G. en voor levende var kens 50 Mark per 100 K.G. Het invoerrecht op versch vleesch wordt verhoogd tot 100 Mark per 200 K.G., voor eenvoudig toebereid vleesch 150 Mark per 200 K.G. en voor fijne vleeschwaren 280 Mark per 200 K.G. De invoer van deze vleeschwaren kan geacht worden niet nood zakelijk te zijn. De Duitsche veestapel is groo- ter dan vóór den oorlog en is voldoende voor de binnenlandsche bevolking. Ingrijpen op dit gebied was dringend noodzakelijk, aangezien de prijzen in verhouding met de prijzen van vóór den oorlog in Duitschland zeer laag zijn gebleven. ROANOKE (Virginia) 9 Febr. (Reuter) Twee mannen zijn hier gearresteerd wegens verden king van een poging tot afpersing van 50.000 dollar van den bekenden vlieger Lindbergh, dien bedreigd is met ontvoering van zijn tweede, thans bijna 6 maanden oud zoontje. De ge waarschuwde politie stak twee dagen geleden een cheque van 16.000 dollar in een hollen boomstronk. Vandaag trachtte iemand de chèque te gelde te maken. Hij werd door de politie ach tervolgd en gearresteerd met een anderen man, die hem had opgewacht. OLDENBURG, 9 Febr. (W.B.). Het Olden- burgsche ministerie van binnenlandsche zaken heeft het Centrumorgaan „Dagblad voor het district Friesoythe" voor den duur van zes da gen verboden. (Niet officieel) (5e Klasse, 17e Lijst) Trekking van Vrijdag 10 Februari 1933 HOOGE PRIJZEN 200.no. 13521 met premie van 3000. f 400.— no. 17637 t 200.— nos. 1931 en 10045 Prijzen van ƒ70. 588 667 1969 3756 5726 7151 7828 8438 9354 11081 12551 12607 13154 13530 14623 16961 18371 20441 20855 NIETEN 433 701 875 1111 1277 2653 3249 3431 3658 4236 4997 5565 5731 6405 6467 7964 8223 8870 8989 3993 0128 9236 9972 10251 10390 10633 11049 11214 11836 12070 12091 13163 13204 13312 13359 13619 13650 13708 14269 14431 14966 15605 15824 15960 16224 17047 17199 17267 17316 17413 17803 17831 17929 18191 18524 18774 18839 18904 19287 19637 19646 20331 20601 20671 20804 319 395 427 1728 1879 2611 4660 4797 4978 6867 6981 7042 Er zijn menschen, die het leven niet aandurven, niet aan kunnen. Het leven is een raar gezel. Een, die kracht eischt en moed van innerlijke zekerheid. Het leven laat zich ontwa penen door den blijmoedige, maar is hard en onverzoenlijk voor den zwart gallige. Het leven is een stoere wor stelaar. We moeten taai volhouden, maar juist voor den volhardende heeft het leven ontzag. Tegen 'n lach en 'n ijzeren wil kan 't leven niet op. Dan pas wordt het leven onbarm hartig, wanneer we moedeloos het hoofd laten hangen. Zoo wordt het leven te zwaar en angstwekkend is het getal zelfmoorden met name in Duitschland. De menschen moeten leeren het leven aan te durven. Al lijken de moeilijkheden soms groot, met vastberadenheid overwin nen wij ze. En als we op moeilijkhe den terug zien uit vroegere dagen: hoeveel kleiner lijken ze ons dan nu bij toen vergeleken. Straks, wanneer we de zwarigheden van het heden voorbij zijn, lachen we misschien om eigen angst en zorg. Het hoofd steeds hoog, opdat we de zon zien, een glimlach om den mond en moed in het hart. Durf te leven. ALKMAAR, 10 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 41 stapels, wegende 47000 Kg. 40 fabrieks kleine 24; 2 boeren kleine 22; 1 boeren commissie 26. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Febr 2800 K.G. Peen, f 1.50—1.80; 32.000 K.G. Roode Kool fl.30 3,80; doorschot f 1,102,40; 67.000 K.G. Gele Kool f 0,901,80 doorschot f 0.801 30; 80,000 Deensche Witte Kool f 0.600.70; 11.000 K.G. Uien: gele uien f 1,90—2,60; grove uien f 2,20 2,60; gele Drielingen f 2,202,30 6000 K.G. Bie ten f 0,601,40. BOVENKARSPEL, 9 Febr. Copland 18—19, La Reine 32, Prosperity 19, Ibis 20, Bartigon 29— 30, Pitte 16. Aanvoer 440 bos. HOOFDDORP, 9 Febr. Granen en zaden Rogge 3 75—4.Ch. Gerst 5.005.25, Winter - gerst 4.254.75, Haver 4.505.Duiveboonen 7.508.Paardeboonen 6.00—6.50, Groene Erw ten 10—13, Vale Erwten 89, Gele Mosterd 14 18, Kanariezaad 66.25, Karwijzaad 1819, Blauwmaanzaad 3840. LEIDEN, 8 Febr Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveiling „Leiden en Omstreken." Roode kool per 100 stuks 3.108.50, savoye kool 37.40, groene kool 2.904.40, prei 1.10—2.60, radijs 5.106.50, selderie 1.503, knolselderle 2.10 tot 7.80, kroten gek. per 100 Kg. 35, witlof 15 19, boerenkool 58, uien 24, wortelen 311, spruiten 1ste soort 1017, idem 2e soort 310. LEIDEN, 8 Febr. Melkveiling „Leiden." ver kocht om gedurende de week van 1320 Februari a.s. per dag te leveren 29.960 liter melk. Hoogste prijs 6.50; laagste prijs 5.50. NOORD-SCHARWOUDE, 10 Febr. (Noorder- marktbond). Aangevoerd 12.200 K.G. Uien; Drie lingen f 1,201,80; uien f 2,102,60; grove uien f 2,10—2,50; 900 K.G. Peen f 1,80—1,90; kl. Peen f 0.80; 60.400 K.G. Roode Kool f 1,40—2,90; door schot 0.90—1,90; 129.000 K.G. D witte kool f0.60 —0.60; 61400 K.G. Gele Kool f 1,101,70; door schot f 070—1.40, alles per 100 K.G'. Doorgedraaid: 500 K.G. rood; 700 K.G. geélr 96.500 K.G. Deensche wit. OBDAM, 8 Febr. ,„De Tuinbouw" Aanvoer 13Ö00 K. G. Roode kool 0.6035000 K. G. Gele kool 0.601.70, 8000 K. G. Deensche kool 0.60, 4000 K.G. Uien 1.601.90, 9000 K. G. Roode Bieten 0.60 100 K. G. Wortelen 1.30. PURMEREND, 8 Febr. „Afslagvereenlging Beem- ster, Purmerend en Omstreken" Witlof 720 per 100 K.G., Roode kool 0.80—6.10 per 100, Witte kool 1.102 80 per 100, Savoye kool 0.505.60 per 100, Spruitkool I 2.003.50 per 15 K. G., idem II 0.55 1.85 per 10 K.G., Boerenkool 0.701.05 per kist Andijvie 0.500.80 per kist. Radijs 2.per 100 bos, Selderij 2.00—13.per 100 bos, Wortelen 0.33 0.51 per zak, Uien 0.420.84 per 25 K. G., Prei 3.6010.40 per 100 bos. WARMENHUIZEN, 8 Febr. Gewone uien 2.00— 2.50. groote uien 1.902.00, Drielingen 1.80, Peen 1.402.Roode kool 1.403.30, Roode 2de srt. 1.60—3.00, Gele kool 1.70—1.80, Witte kool 0.60 per 100 K. G. WOGNUM, 9 Febr. Witlof I per K. G. 0.18— 0.21, idem II 0.13—0.17, idem III 0.09—0.12, Uien 0.80—2.Prei 2.709.80, Selderie 5.Spruit kool 9.70—19.20, Roode kool 1.202.10. llllllllllll

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6