De overmeestering van het muitersschip Doodenaantal tot 22 gestegen Zware ramp te Neunkirchen i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordus Het nieuws van heden WEDERVAREN DEN GEWONDEN LUITENANT GASHOUDER VLIEGT IN DE LUCHT DE BAROMETER ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18301 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN; Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm.deRuijtervo.242, Tel. 82797 Kaoitaal- en Volksverzekering iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiin Officieren hadden hun eerewoord gegeven, dat zij geen gewapend verzet zouden plegen Rebellen schoten op de gevangenen Groot luchteskader uitgevlogen De commandant in gebreke? Wees op uw hoede" De gewonde officier vertelt Uit hun kooi gehaald Overgeleverd aan de muiters De muiters consequent De muiters hadden geen bom verwacht. Op de officieren geschoten Aangrenzende straat met SO huizen geheel verwoest Reeds 49 dooden geborgen Benzolfabriek in brand Muitterscommandant en zijn staf weggevaagd Geborgen lijken Incasseeringen op binnen- en buitenland - Voorschotten tegen incassi De aangerichte schade Hoe de aanval geschiedde Insluitingspolitiek gevolgd Het beslissend oogenblik Steeds onze vlag gevoerd Hulp aan de gewonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Zijn broer herkend De scheepsbranden Frankrijk m Naar Kamtsjatks 1L NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TANDJONG PRIOR, 10 Febr. (Aneta). De Aneta-correspondent, die thuisgevaren Is met de „Piet Hein" bericht dat thans de dooden gst in de laatste uren gestegen is tot in totaal 22. Van de 19 inheemsche schepelingen zijn er Vijf onherkenbaar verminkt. Bjj de in totaal zeven zwaargewonden be vindt zich een Europeaan die nog niet is ge ïdentificeerd. Een voorloopige informatie aan boord van de „Piet Hein" bracht aan het licht dat de zwaargewonde inlandsche matroos eer ste klasse Paradja een bekend instigator van ontevredenheid Is, aan wien vrij groote invloed Wordt toegeschreven. Voorts is aan boord van de „Piet Hein" over leden de inlandsche schepeling Basir, die tijde lijk zou hebben gefungeerd als commandant van „De Zeven Provinciën". De luitenant ter zee De Vos van Steenwjjk verklaarde hieromtrent overigens weinig met Zekerheid te weten. Wel wist hij te vertellen dat de navigatie ge durende den muiterstocht geleid werd door den inlandschen schepeling TuhuiAuna, hetgeen door den officier geen bijzondere kunst werd geacht. BANDOENG, 10 Febr. (Aneta) Hedenmorgen Is een groot luchteskader van de Luchtvaart- afdeeling van het leger in Ned.-Indië, bestaande hit 14 verkenners en jagers, met een transport toestel naar onbekende bestemming uit Ban doeng vertrokken. Wij hebben reeds gemeld, dat de „Deli Cou rant" wist te berichten, dat commandant Eike boom van „De Zeven Provinciën" op den dag. dat het pantserschip de ankers zou lichten, door den assistent-resident was gewaarschuwd, dat er op zijn oorlogsbodem iets broeide. Den in specteur der recherche Vermeer was omtrent de gesmeede plannen iets ter oore gekomen en hij had onverwijld gedaan, wat zijn plicht hem Voorschreef. Hij waarschuwde den assistent-re sident, doch de door dezen aan den heer Eike boom overgebrachte waarschuwing werd in den Wind geslagen. Met alle gevolgen van dien. Vlootvoogd Osten heeft in verband met een en ander een verklaring in den Volksraad af gelegd. Thans moet bovendien blijken, aldus wordt uit Batavia aan de „Telegraaf" bericht, dat commandant Eikeboom zelfs van twee zijden is gewaarschuwd, dat het aan boord van „De Ze ven Provinciën" niet pluis was. Ook den vloot voogd, schout-bij-nacht Osten, was het bekend geworden, dat vermoedelijk ernstige dingen te gebeuren stonden en hij vond hierin aanleiding den heer Eikeboom onmiddellijk te verwittigen. „Wees op uw hoede" seinde schout-bij-nacht Osten den commandant var. „De Zeven Pro vinciën", doch deze goedgemeende waarschuwing trof geen doel. De heer Eikeboom vatte het geheele geval als een „canard" op. Hij achtte het ten eenenmale uitgesloten, dat de gisting op zijn oorlogsbodem zulke vorderingen zou hebben gemaakt, dat het inderdaad tot een open muiterij zou komen. Zoo kon het gebeuren, dat de commandant zich, ondanks de twee hem geworden waarschuwingen toch aan land oe- gaf en den raddraaiers aan boord van zijn schip vrij spel liet. De heer Eikeboom zal dan ook na het voorgevallene niet opnieuw met een com mando worden belast. De vertegenwoordiger van Aneta, die zich aan boord van de „Java" bevond, heeft na de overmeestering van „De Zeven Provinciën' onmiddellijk een onderhoud gehad met den luitenant ter zee derde klasse De Vos van Steenwijk, een van de officieren van „De Zeven Provinciën", die tot de gevangenen heeft behoord. Deze heeft toen het onderstaande ver haal gedaan over zijn wedervaren van het oogenblik dat de muiters bezit namen van „De Zeven Provinciën" tot het moment, dat met het vallen van de bom uit het vliegtuig het keerpunt gekomen was. Het eerste wat luitenant De Vos van Steen- wijk van de muiterij bemerkte, was, toen hij op den avondloop tijdens de wacht opmerkte dat de Europeesche machinist Boschart met een aantal inheemsche matrozen bezig was de statietrap in te halen. De heer De Vos van Steenwijk legde de hand op zijn hart, aldus vertelde hij, en stelde den mannen de vraag, wat dit beteekende. Hierop staakten zij onmiddellijk het inhalen van de statietrap. Verder gebeurde er niets. „Er was vervolgde hij zijn verhaal nu eenmaal veel ontstemming, doch op dat oogen blik niet merkbaar meer dan gewoonlijk". Maar toen de luitenant reeds in zijn kooi lag, werd hij daar uitgehaald en voor een troep inheem sche schepelingen geleid, die duidelijk den in druk maakten, dat zij geen geweld in den zin hadden, mits de officieren beloofden, dat zi dezelfde houding zouden aannemen. De muiters zetten aan dit verzoek kracht bij, door het feit te releveeren, dat zij reeds twee jonge officieren, de luitenants ter zee Kooi en Stegeman van hun bedden hadden gelicht, zoomede eenige Europeesche onderofficieren, die onmiddellijk gedood zouden worden, zoodra een schot mocht worden gelost. De heer De Vos van Steenwijk verklaarde, dat hij dien avond van alles had geprobeerd. Hij was verder vrij in zijn doen en laten, doch hij moest het aanzien, dat het schip vertrok. Bij dit alles bleven in het officierskwartier' zes tien officieren, van wie de hoogste een luite nant ter zee tweede klasse was doch de meesten luitenant ter zee derde klasse waren, voort leven zooals gewoonlijk. Slechts op twee punten was er een afwijking van den gewonen gang Luitenant ter zee der derde klasse baron De Vos van Steenwijk, die bij den overval licht gewond werd. van zaken, namelijk door de feiten, dat de Europeesche onderofficieren en hun inlandsche collega's zich allen bij hen voegden (de bedie ning door hutjongens, den kok, enz. ging voort alsof er niets gebeurd was) en ten tweede de natuurlijk ellendige omstandigheid, dat het schip reeds onderweg was, zoodat de officieren zich overgeleverd voelden aan de muiters. Luitenant De Vos van Steenwijk heeft even de gelegenheid gehad om de radio te bedienen. Hij heeft toen den commandant der marine te Soerabaja opgeroepen en het radiostation Sche- veningen, maar beide stations waren bezet. Hij werd toen door den Europeeschen machinist Boschart van de radio verwijderd. Wij vroegen den jongen zee-officier: „Maar hebt gij niet al die dagen in een hel geleefd?" Hij antwoordde ons hierop met de mededeeling, dat hem reeds Maandag door den Europeeschen machinist Boschart het bericht was getoond, dat het eskader hen tegemoet voer, met de be doeling om zonder slag of stoot den ouden toe stand te herstellen. Hij voegde daarbij, dat deze Boschart bovendien toen reeds genoeg scheen te hebben van de demonstratie. Hü verloor door zijn overreding om er nu maar mee uit te schei den, zijn invloed over de anderen en nam van dat tijdstip af een andere houding aan, terwijl de eigenlijke muiters consequent voortgingen. „Wij hebben aldus vervolgde de luitenant zijn verhaal echter elk oogenblik verwacht, het eskader te ontmoeten. Wij hebben natuur lijk steeds daarnaar uitgezien. Wij werden be hoorlijk behandeld en kregen den indruk, dat de demonstratie van de bemanning naar buiten was bedoeld en stellig niet tegen ons, zoodat wij geen onheil verwachtten. Aan het betreurens waardige wegvaren was al niets meer te doen. Dit wegvaren is ook niet onze schuld. Dit ligt aan den geheelen toestand." Eindelijk kwam dan het eskader in zicht. Wij begrepen niet wat het wilde, doch toen wij de vliegtuigen zagen komen, verwachtten wij dat er een waarschuwingsbom zou worden gegooid. Zulk een bom werd echter niet verwacht door de muiters, die blijkbaar in de meening ver keerden, dat er rustig zou kunnen worden on derhandeld. De naderende strijdmachten wek ten daardoor eerder spot dan angst. De muiters verkeerden in de meening, dat thans het mo ment tot het stellen van hun eischen eerst recht gekomen was. Op dit moment viel de bom. Hier mee was de historie ineens ten einde.... Toen hij dit verhaal vertelde, zei de heer De Vos van Steenwijk: „Nu zal men de vraag stellen, waarom heb ben jullie niet een f linken bloedplas gemaakt? Maar alle omstandigheden waren tegen. Wij hadden op het kritieke moment geen leiding, SAARBRiiCKEN, 10 Febr. Vrijdagavond om 6.10 uur is te Neunkirchen de grootste gashou der van het geheele Saargebied, welke een ca paciteit heeft van 120.000 M3„ 80 M. hoog is, een doorsnede heeft van 45 M. en een grondvlak van 1550 M2„ door tot nu toe onopgehelde oor zaak in de lucht gevlogen. De ontzettende lucht druk heeft een verwoestende uitwerking gehad op groote deelen der stad en zelfs op eenige dorpen in de omgeving. Tot dusver zijn 40 dooden uit de puinhoopen geborgen. De huizen in de omgeving van de plaats der explosie zijn volkomen vernield. De straten der stad zijn bedekt met glas scherven en dakpannen. Zoo goed als alle rui ten der huizen in de stad zijn vernield. Volgens mededeeling van de directie der Rijksspoorwegen te Trier kunnen de treinen het station Neunkirchen niet binnenloopen, daar het geheel met brokstukken is bezaaid. De vuurgloed was ver in den omtrek zicht baar. De deksel van den gashouder vloog op een hoogte van naar schatting 800 Meter over het stationsemplacement, dat met puinhoopen be zaaid is, zoodat geen trein in of uit kan rijden. De opwinding onder de bevolking van Neun kirchen .s buitengewoon groot, daar reeds heele straten ontruimd zjja, Mmbij kwam het tot hartverscheurende tooneelen, daar zieken en grijsaards slechts onder groote moeilijkheden weggedragen konden worden. Behalve de zie kenhuizen, zijn ook de artskamers overvol. Volgens de „Neunkirchener Zeitung" is tege lijk met den gashouder ook het benzolreservoir in de lucht gevlogen. De langs de fabriek loo- pende Saarbrückenerstrasse met ongeveer 50 huizen is volkomen verwoest. KEULEN, 10 Febr. Uit Saarbrücken wordt ge meld, dat te Neunkirchen thans 50 dooden ge teld zijn. Naar schatting zijn meer dan duizend menschen gewond, van wie 150 zeer ernstig. Tot de dooden en gewonden behooren niet alleen tal van arbeiders en employé's der onderneming welke momenteel 500 man personeel telde, maar ook vrouwen en kinderen uit omliggende huizen. Alle vrachtauto's uit Saarbrücken zijn ter assistentie vertrokken. Alle ziekenhuizen van Neunkirchen en omge ving, tot Friedrichsthal aan toe, zijn reeds overvol met zwaargewonden. De ontploffing is aan den eenen kant tot Keulen, aan de andere zijde tot Bazel gehoord Te Baden heeft men den indruk gehad dat een nieuwe ernstige aardbeving plaats vond. De tamboer Bakker werd bij het neerkomen van de bom op „De Zeven Provinciën" gedood. wij hadden geen contact, wij trachtten ieder op onze eigen gelegenheid iets te beginnen. Wij hebben ook eenmaal een kleine verzetactie ge voerd. Maar toen is er onmiddellijk door de muiters op ons geschoten; bij die gelegenheid werd echter niemand geraakt. Wij beseften toen wederom, dat twee collega's hierdoor een zeke ren dood zouden vinden en dat de Europeesche onderofficieren eveneens zouden worden ver moord, een consequentie, welke wij niet voor onze rekening hebben genomen. Er was nog een ander beletsel: een onzer had zich in conferen tie met de muiters begeven en bij die gelegen heid onder den indruk van doodsbedreiging aan de gijzelaars het eerewoord gegeven namens de officieren, dat zij geen gewapend verzet zouden plegen. Nu kunt ge verder daarover denken zooals gij wilt. Wij waren in omstandigheden, die men zich onmogelijk kan indenken, omstan digheden, die men beleefd moet hebben, om ze te kunnen begrijpen Luitenant De Vos van Steenwijk, die aan boord van „De Zeven Provinciën" gevangen was, en zóó de komst van het eskader méê heeft afgewacht, stond niet ver van de plaats waar de bom uit het vliegtuig op net schip terechtkwam. Hij kreeg eenige lichte beenwon den, doch verscheidene anderen, die om hem heen stonden, werden zwaar gewond of gedood. Hij meende een schot achter zich te hooren, zoo dat vermoed wordt dat iemand door schrik zijn geweer heeft laten vallen of afgaan. De bom zelf bracht groote verwoesting te weeg. De schoorsteen werd doorzeefd en in een der tenten werd een gat geslagen, waaruit ae brand kon worden verklaard. Van de commandobrug, waarop zich de in- De onderneming is genaamd Neunkirchener ijzerfabriek, voorheen Gebrs. Stumm. Volgens een officieele mededeeling ontplofte eerst de gashouder en vatte daarop de benzot- fabriek vlam, doordat de buizen sprongen en de uitstroomende benzol in braad geraakte. Explosiegevaar schijnt echter niet te bestaan Veiligheidsmaatregelen zijn gelast; de bevoegde autoriteiten bevinden zich op de plaats des onheils. Door de ontruiming van verschillende straten is de verwarring verschrikkelijk. Kinderen dwalen rond en zoeken hun ouders, vrouwen haar mannen en boven al die ellende staat de vuurgloed van de fabrieksterreinen. NEUNKIRCHEN, 11 Febr. Hedenmorgen om 8 uur waren de lijken van 49 slachtoffers ge borgen. Aangenomen moet worden, dat het totale aantal slachtoffers meer dan 100 zal bedra gen. Het aantal zwaargewonden is grooter dan men aanvankelijk gedacht had en bedraagt on geveer 300, terwijl het aantal lichtgewonden 1000 —1200 zeker niet te hoog geschat is. Het gevaar dat de aanwezige benzol-tanks zullen ontploffen schijnt thans wel geweken te zijn. AARNE *'*>BAI\IK heemsche muiterscommandant temidden van een deel van zijn muitende etat-major bevona. werd deze gansche groep weggeveegd. De bom is gevallen juist achter de comman dobrug. De linkervleugel van de commando brug is totaal vernield. Ook het pantser dek werd beschadigd en hier werd de gevechts radio vernield. De lichamen van sommige gekwetsten werden als het ware uiteengescheurd. Er werden vele vleeschwonden geconstateerd en de zware bloe dingen die men zag gaven bovendien een ont stellend beeld van de uitwerking van de bom. Hieronder volgt een uitvoerig en chronolo gisch verslag van de gebeurtenissen bij de over gave van „De Zeven Provinciën", zooals deze door den aanwezigen verslaggever van Aneta zijn waargenomen. 8.45 v.m. Vier vliegbooten bewegen zich te 8 uur 45 rondom de „Zeven Provinciën" vlie gende in T-formatie. De afstand maakt her kenning van het vliegtuig-type onmogelijk. De hoogte waarop gevlogen wordt is circa 700 M. Terwijl twee schepen met de „De Zeven Pro vinciën" meevaren, n.L ,De Orion" en „De Gouden Leeuw" gaan de „Java", „Evertsen" en de „Piet Hein" haar tegemoet, aldus een inslui tingspolitiek volgend. Vanaf het seindek van de „Java" waar de ge beurtenissen worden waargenomen, kan de sommatie niet worden gehoord, drch van deze plaats af leidden wij met de opnieuw naderende Vliegtuigen precies 9 uur 20 af wat er gebeurt. Wij zien een geweldige rookmassa op het mid den van de ,De Zeven Provinciën" waarbij de beide schoorsteenen voor ons onzichtbaar wor den. Weldra kunnen wij alleen de hoeken van het slagschip zien. Allen nemen de kijkers op, weten echter reeds, dat hier een voltreffer is gemaakt. Wij aanschouwen een vuurkolom, waaruit ieder concludeert, dat „De Zeven Provinciën" in brand geraakt. Dan breekt het groote moment van spanning aan, spoedig verminderend wanneer de vlam men weldra verdwijnen. Ieder weet wat heeft plaats gehad. De radio-man komt ademloos aan gesneld om den eskadroncommandant mee te deelen, dat het schip zich overgeeft. Tusschen het vallen van de bom en de over gave blijken slechts 12 minuten te zijn ver- loopen. De witte vlag wordt geheschen van de sig- naalbrug. ,De Zeven Provinciën" geeft met de bekende letters het noodsein, waarbij al het aanwezig vlootmateriaal de „De Zeven Provinciën" na dert. Op het moment van het vallen van de bom, was de kruiser „Java" ruim 9000 meter van de „De Zeven Provinciën" verwijderd, op gelijke hoogte liggend. Een sleepboot, welke even voor het vallen van de bom plotseling te midden der strijd krachten verscheen, wat zeer hinderlijk werd gevenden is thans de eerste om te hulp te snel len, terwijl overal het strijken van sloepen wordt waargenomen. Van de „De Zeven Provinciën" springen een aantal matrozen in zee. Zij worden door de sleepboot opgepikt. 9 uur 45. Wij zien de vlet langszij van de „De Zeven Provinciën". De vlet wordt be mand. Bamboe-vlotten worden in zee ge smeten. Een der noodvlotten blijft haken aan voorplecht twee. Men kan zien, dat de Inlan ders zich vastgrijpen aan de bamboes, en dat zij uren lang in die positie blijven, omdat de aandacht van de motorsloepen geheel is gecon centreerd op andere punten van de „De Zeven Provinciën". De „Gouden Leeuw" en de „Java" hebben weldra vier sloepen langszij de „De Ze ven Provinciën" liggen. Wij zien een aantal officieren, waarbij ook een dokter, aan boord klimmen, terwijl van de „Java" met vlaggen wordt geseind: „Hebt gij gewonden" Behalve voor het zoo haastig mogelijk overgeven van het bericht, zorgde de „De Zeven Provinciën" er op dit moment voor ijlings de witte vlag te hijschen. Hierbij dient terloops te worden opgemerkt, dat „De Zeven Provinciën" steeds de Ne- derlandsche vlag heeft gevoerd gedurende haar tocht langs Sumatra. Dat de vrees voor terugkeeren van de bom bardementsvliegtuigen, die voortdurend boven het tooneel van den strijd blijven cirkelen zeer groot is, blijkt uit het feit, dat de muiende be manning voldoet aan den eisch van den es kader-commandant, om de witte vlag ook op het campagnedek te leggen, waardoor het moge lijk zal zijn, dat de vliegtuigen dit teeken var overgave zouden herkennen. Nu wordt het vlaggesein inzake de aanwezig heid van gewonden beantwoord door „De Zeven Provinciën" met het vlaggesein: „Ver zoeke alle hulp zenden." Hierdoor weten wij voor het eerst met zeker heid, dat de treffer van de bom gewonden moet hebben veroorzaakt. Thans blijven de vlaggeseinen onafgebroken aanhouden. Hr. Ms. „Java" waarschuwt de „Piet Hein" en de „Evertsen", die echter na de eerste woor den, die van de „Java" worden gegeven, reeds blijk geven, dat zij eveneens verzoek om hulp hebben ontvangen. HET AANTAL DOODELIJKE SLACHTOF FERS VAN DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN" TOT 22 GESTEGEN. EXPLOSIERAMP TE NEUNKIRCHEN (SAAR GEBIED)49 DOODEN GEBORGEN, TAL- LOOZE GEWONDEN. MiUioenenzwendel te Antwerpen ontdekt. Twee arrestaties. De heer J. H. Borghols, Gedeputeerde van Zuid-Holland, neemt ontslag. De jubileum-feesten te Lourdes. Oplichting van 80.000 bij de fa. Ruys en Co» te Rotterdam. Minister Beelaerts van Blokland keert uit Ge neve terug. Bezwaren van het bouwbedrijf tegen de werk verschaffingspoli tiek der regeering. NederlandBelgië; vragen van prof. De Savor- nin Lohman aan den minister van Buitenland- sche Zaken. EE Verwachting: Matige tot zwakken Noordelijke tot Noord- EE EE oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wel- EE licht nog enkele regen- of hagelbuien, EE EE temperatuur om het vriespunt. EE Verdere vooruitzichten: EE Lichte vorst des nachts, om het vriespunt EE EE overdag. EE EE Zon op 7.26, onder 5.03. Licht op EE EE 5.33. Laatste Kwartier 17 Februari. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniii Nu kömt het gedenkwaardigste vlaggesein van den ochtend, nJ. dat waarbij ,De Zeven Provinciën" bericht: „Totaal 12 dooden en 25 gewonden." De spanning wordt grooter en de indruk die per. De vraag, die in allen oprijst, wordt wederom met vlaggen doorgegeven, en zij luidt: Wie zjjn de gesneuvelden?" en de vraag: „Wie zijn de gewonden?" „De Zeven Provinciën" seint terug: „De dokter verzoekt de zes zwaargewonden onmid dellijk naar Batavia te vervoeren". Nu gelast de commandant van het eskader, dat de „Evertsen" zich zal gereed maken, om zoo snel mogelijk op te stoomen. Dit bevel wordt later vervangen door een in structie aan de „Piet Hein" om zich gereed te maken voor een zoo snel mogelijken tocht naar Batavia. „De Zeven Provinciën" beantwoordt nu het verzoek, om opgave van de lijst van dooden en gewonden door mede te deelen dat deze na der zal worden opgegeven. Achteraf blijkt, dat enkele gesneuvelden onherkenbaar zijn, terwijl bovendien aanvankelijk de getallen te optimis tisch zijn opgegeven. Wij liggen nu zoo dicht bij „De Zeven Pro vinciën" dat de gestalten aan boord van het muiterschip herkenbaar worden. Dit veroorzaakt aan boord van ons schip al lerlei uitroepen. Een van de officieren herkent op ,De Zeven Provinciën" zijn broer, die eveneens of ficier is bij de Marine, waardoor hem plotseling zekerheid wordt verschaft omtrent diens lot na een lange, bange week. Onder de bemanning heerscht eveneens agi tatie, die waar te nemen is bij de herkenning van hunne kameraden. Men rukt elkander den verrekijker uit de hand. (Voor vervolg zie men elders in dit blad). PARIJS, 10 Febr. (Reuter.) De Kamer heeft een motie aangenomen, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd terstond het rapport te pu- bliceeren van de onderzoekings-commissie in zake den brand op de „Georges Philippar" en zoodra dit bekend is, ook het rapport omtrent den brand op de „Atlantique". MOSKOU, 10 Febr. (Reuter.) De bekende Russische vlieger Vodopianoff is vandaag van hier met mail vertrokken naar Kamtsjatka. aan de Beringzee, een afstand van 14.400 mijl. De vlucht zal groote moeilijkheden opleveren we gens de uiterst lage temperaturen in het Oeral- gebergte en in Siberië. r\ i#2. Hoogste stand op Zaterdag 9 uur m; 966 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1