De Volkenbond contra Japan Verjaardag van de Pauskroning Japan en Genève Actie tegen het communisme Het nieuws van heden H.M. de Koningin terug VEKEENIGDE KATHOLIEKE PERS DEPROCEDURE VORDERT LANGZAAM DE BAROMETER MAANDAG 13 FEBRUARI 1933 Botsing in het zicht? Geruchten om den Ex-keizer Het Weer Japansch-Chineesche oorlog Malaise in Oostenrijk Nieuwe aanval op Jehol? De crisis in het land van den Dollar Geweldige aardbeving in China? Keulen op lucht aanvallen voorbereid Patriarchale families Indische financiën Nieuwe burgeroorlog op Cuba? Roode vlaggen in Thüringen verboden De „Rote Fahne" weer verboden Deel van Sandy-Point- eiland weggeslagen Uit België uitgewezen Italië viert feest BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Hij zou een groot landgoed gekocht hebben Gisteren plechtig gevierd Z. H. Paus Pius XI Nieuwe kortegolfzender door Z. H. den Paus ingewijd De regeering denkt er niet aan haar standpunt inzake Mandsjoekwo te veranderen In December zouden 70.000 menschen zijn omgekomen Twee steden van den aard bodem verdwenen De bevolking oefent Machtig hoofd in Joego-Slavië overleden Geen gedwongen conversie Alle communistische organisaties te Boekarest ontbonden Koning Carol van Roemenië Revolutionnaire legers rukken op naar Havanna Bewoners in groot gevaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Geestdriftige ontvangst in Den Haag Verzoening tusschen Kerk en Staat herdacht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18302 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De internationale Volkenbondstrein uit Genève en de dood en verwoesting zaaiende pantsertrein van het Japansche nationalistische militairisme stoomen elkander langzaam maar zeker tegemoet over de zwakke rails der bemiddeling, welke het hart van het Westersche internationalisme nog met het Verre Oosten verbindt. Zal de koek-weeke spoor baan het houden, komt er een catastrophe of 9al er een knallende botsing plaats hebben? He wereld wacht in spanning af. De Volken bond houdt er thans beter het gangetje in, nu Engeland en Frankrijk blijkbaar hun indolentie hebben laten varen en een paar flinke scheppen holen op het lauwe vuur hebben geworpen. De subcommissie van 9, gevormd uit de commissie Van 19, welke op haar beurt weer gevormd werd bit de algemeene Volkenbondsvergadering ter behandeling van het Chineesch-Japansche con vict, (de uit- en inschuifbare verrekt)kercon- structie schijnt voor de behandeling van het conflict in het Verre Oosten nu eenmaal onont beerlijk), is gereedgekomen met haar slot-rap- Port. Dit slotrapport vormt, als het aanvaard Wordt door de algemeene Volkenbondsvergade- rlhg, het sluitstuk, dat de phase der mogelijkheid Van verzoening definitief afsluit. Zoolang de algemeene Volkenbondsvergadering nog niet haar goedkeuring aan dit rapport heeft gehecht, Ch dat zal in ieder geval nog'1 enkele weken du- ven, blijft de gelegenheid voor een hervatten van de tot nu toe vrijwel nutteloos gebleken Verzoeningsactie open staan. Daarna echter valt de slagboom achter den tragen Volken bondstrein neer, zoodat hij niet meer achteruit han rijden, wanneer de rails vóór hem wordt opgeblazen of de Japansche pantsertrein op hem in stormt. Het ontwerp-rapport der commissie van 9 is voor Japan pijnlijk als een negen oog en zal de temperatuur van het koortsige militaire bloed der Japanners Vel weer ettelijke graden omhoog jagen. Sinds de door den Volkenbond uitgestuurde Eytton-commissie het resultaat van haar bevindingen ter plaatste in een ondubbelzinnig Verslag vastlegde, is Japan, ondanks alle waar- schuwingsseinen, voortgegaan op den eenmaal bigeslagen weg. Het erkende officieel den onder zijn pressie gestichten staat Mandsjoekwo en El°ot daarmede een verdrag, dat het thans als Vechtsgrond aanvoert voor zijn gewelddadige actie ter verovering van de Vierde Noord- Chineesche provincie Jehol. Het fabriceert vol dongen feiten om Genève te dwingen deze als onveranderbare werkelijkheden te accepteeren, 'baar de Volkenbond, die zijn bestaan uitslui tend aan begrippen en principes te danken heeft, Weigert met zijn principes ter wille van die kunstmatig geschapen feiten te transigeeren. Hit valt tenminste op te maken uit het thans 6eredigeerde rapport, dat uit vier deelen be staat. Na een exposé van de historische ont wikkeling van het conflict en van de bemidde- hngsactie van den Volkenbond, wordt in dit 'apport de schuldvraag behandeld en worden tenslotte aanbevelingen gegeven, welke in hoofd- zaak overeenkomen met die, welke de indertijd ®°or Japan gewraakte Lytton-commissie heeft opgesteld. Het rapport eischt strikte eerbiediging Soowel van het Volkenbondsconvenant als van het Kellogg-pact en het Negenmogendheden- Verdrag, en verder terugtrekking der Japansche troepen tot binnen de spoorwegzone. Bovendien Wordt verklaard, dat de statenleden van den Volkenbond Mandsjoekwo noch in rechte, noch 111 feite niet alleen niet mogen erkennen, maar ZeIfs niet met die republiek op eenigerlei wijze tbogen samenwerken. Aan de niet-leden van den Volkenbond, de Vereenigde Staten van Noord- Arnerika en Sovjet-Rusland zal verzocht wor- heh hetzelfde standpunt in te nemen. Een nieuwe sub-commissie zou door de Vol kenbondsvergadering in het leven moeten wor- ^etl geroepen om alle onderhandelingen met de heide partijen te voeren en ervoor te waken, öat de aanbevelingen van het rapport worden "sgekomen. Amerika en Sovjet-RuslSnd zouden "itgenoodigd worden tot deze sub-commissie Eerlijn, 12 Febr. (V.D.) In het Rijk zijn gUchten in omloop, volgens de welke ex-kei- er Wilhelm het geheele bezit van prins Zu v olberg-wernigerode, dat behalve het slot voor e' grootstgedeelte uit bosschen bestaat, zou ebben gekocht. Woensdagavond zou de over- ,ehkomst zijn geteekend door een gevolmach- van den ex-keizer. Hoor bemiddeling van de Deutsche Bank zou e fransactie tot stand zijn gekomen. Efins zu Stolberg—Wernigerode zou n.l. bij eze bank credieten hebben opgenomen. ge familie Hohenzollem ontkent echter deze verUchten pertinent, met de mededeeling dat k°°r dergelijke transacties geen gelden beschik- a-zijn. ook bij de Deutsche Bank is van een ahder niets bekend. toe te treden. Dit alels geldt natuurlijk alleen voor het geval de algemeene Volkenbondsver gadering het rapport van de commissie van 9 met de daarin vervatte aanbevelingen accep teert. Naar de laatste berichten weten wede te deelen, kan spoedig een antwoord van Tokio tegemoet worden gezien, een antwoord, dat vooral op het punt van de erkenning van den staat Mandsjoekwo onwrikbaar vasthoudt aan het Japansche inzicht, dat het stichten van die zgn. zelfstandige republiek door geen macht ter wereld meer ongedaan kan worden gemaakt. Wil Japan nog een laatste poging wagen om de Volkenbondsvergadering af te houden van een goedkeuring van het thans voltooide rap port der commissie van 9? De treurige, internationaal demoraliseerende geschiedenis van de vrijwel vruchtelooze Vol- kenbonds-inmenging in het Chineesch-Japansch conflict nadert snel het critieke en beslissende stadium. Indien Japan werkelijk zijn reeds sinds lang geuite plan volvoert en uit den Volken bond treedt, zal het in ieder geval niet bereid zijn het mandaat over de uit strategisch oog punt uiterst belangrijke eilandengroepen in de Stille Oceaan op te geven, en hieruit kan een nieuw conflict met den Volkenbond voortko men, dat voor den practisch vrij machteloozen bond een nieuwe slag zal beteekenen. NEW-YORK, II Febr. (Reuter) De „New- York Times" verklaart, dat men in officieele kringen een Japansch-Chineeschen oorlog voor ziet, in verband met de krijgsverrichtingen in Jehol. Stimson volgt de gebeurtenissen nauwkeurig en de Japansche gedelegeerde te Genève, Mat- soeka, zal naar Washington gaan om met Roo sevelt te confereeren. WEENEN, 10 Febr. (Reuter). Vele bezitters van automobielen, die allen door de verhooging van den benzineprijs en de nieuwe belasting op auto's sterk getroffen zijn, zijn bereid een ver goeding te geven aan dengene, die hun wagen in gebruik wil nemen en verzorgen. In de afgeloopen drie maanden hebben niet minder aan 16.500 eigenaars van auto's hun wagens buiten gebruik gesteld. Het aanbod van tweedehands auto's is over stelpend, doch de vraag is gering en de handel in nieuwe wagens is volkomen dood. ROME, 13 Febr. (Reuter) Gisteren werd de elfde verjaardag van de Paus-kroning van den H. Vader plechtig herdacht. Gekleed in het gewaad, dat hij van de in woners van de stad Milaan heeft gekregen, woonde Zijne Heiligheid de H. Mis bij, welke door den Aartsbisschop van Bologna in de Six th nsche Kapel werd opgedragen en waarna Hij zijn zegen gaf. Een twintigtal kardinalen, alsmede het ge- heele Corps Diplomatique, waren bij deze pon tificale Hoogmis tegenwoordig. In de Basiliek van St. Jan van Lateranen werd het „Te Deum" gezongen. ROME, 12 Febr. (Reuter) In tegenwoor digheid van Z. H. den Paus en senator Marconi is een nieuwe ultra-korte-golfzender ingewijd. De Paus wenschte Marconi geluk met zijn be haalde successen, vooral nu het Heilig Jaar zal beginnen, waarvan de plechtigheden door de uitvindingen van Marconi tot heil van de menschheid kunnen worden uitgezonden. Verwachting: In het Zuiden zwakke EE tot matigen, in het Noorden matige, tij- EE EE delijk toenemende Westelijke tot Noord- jE Westelijken wind, in het Zuiden zwaar- EE EE bewolkt tot betrokken, in het Noorden EE EE opklarend, weinig of geen neerslag, tem- EE peratuur om het vriespunt des nachts, EE S overdag boven het vriespunt. EE Hoogste stand: 779.8 m.M. te Blacksod. EE Laagste stand: 738.9 m.M. te Ingö. EE Zon op 7.22, onder 5.07. Licht op EE 5.37. Laatste Kwartier 17 Februari. EE TOKIO, 12 Februari. (V. D.) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Oesjleda, heeft bezoek ontvangen van den Brit- schen ambassadeur, met wien hij een langdurig onderhoud heeft gehad betreffende den poli- tjeken toestand, in het bijzonder met betrekking tot Genève. De Japansche minister van Buiten landsche Zaken heeft den Britschen ambassa deur op de hcogte gesteld van de moeilijkheden waarin Japan is geraakt door de uitspraak der commissie van negentien. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat het volgens de Japansche opvatting zeer moeilijk zal kunnen zijn een compromis te vinden tusschen het standpunt van den Volkenbond en dat van Japan in de kwestie van Mandsjoekwo. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche regeering in haar antwoord aan den Vrlkenbond en met referte aan het stand nunt der commissie van negentien nadrukkelijk heeft verklaard, dat Japan Mandsjoerije de jure heeft erkend en er niet aan denkt zijn stand punt in deze kwestie te wijzigen. De besluiten der commissie van negentien in zake Mand sjoerije hebben derhalve voor de Japansche re geering geen beteekenis. Vermoedelijk zal het Japansche antwoord aan den Volkenbond hedenavond worden verzoriden. LONDEN, 13 Febr. (Reuter). De Chineesche legatie deelt mede, dat binnenkort 'n hernieuwd optreden van de Japanners in Jehrl wordt verwacht, aangezien steeds weer eenheden ca valerie en artillerie vanuit Chinsjou naar de grens van Jehol oprukken. Ook een Japansche torpedo-boot en twee kruisers zijn te Tsjing Wang Tau aangekomen, alsmede twee trans portschepen met levensmiddelen en andere be- nocdiedheden. Verder wordt geemld, dat de Chineesche troe pen bij Nanking een aantal Japansche vlieg tuigen op de vlucht hebben gedreven. Nabij Tsjing Tsjia Toen hebben de Japan ners de Chineesche stellingen bescheten, omdat dynamiet was ontploft, welke door de Japan ners zelf was neergelegd. 850 millioen aan de banken is een bedrag van 325 millioen dollar geleend aan 62 spoorweg maatschappijen, 95 millioen aan verschillende Staten voor openbare hulpverleening en 95 millioen aan de farmers. Het overblijvende deel is uitgeleend aan verzekeringsmaatschappijen en bestemd voor publieke werken e.a. De „Refico" beschikt over een uit te leenen bedrag van 2050 millioen dollar; 400 millioen is nog niet uitgeleend of door de leeners geannuleerd. WASHINGTON, 10 Febr. (Reuter). Tenge volge van de sterke daling der prijzen voor landbouwproducten in de laatste drie jaren, worden bijna 1 millioen van de totaal 6 millioen Amerikaanche boerderijen met hypothecairen verkoop bedreigd, daar er voor meer dan de helft hunner oorspronkelijke waarde hypotheek op genomen is en zij nu tot over de ooren in de schuld zitten. Twee millioen andere boerderijen zuchten eveneens onder den rentelast, doch niet in zoo gevaarlijke sterke mate. De bruto-inkomsten der Amerikaansche far mers in het afgeloopen jaar worden geschat op ongeveer 5V, milliard dollar, hetgeen slechts de helft is van die van 1929. ij Op 15 Januari j.l. waren de prijzen voor land bouwproducten gedaald tot een waarde van 51 procent van het vooroorlogsche peil. Voor tarwe kregen de verbouwers een gemid delden prijs van 32.9 cents per bushel, voor mais 19.1 cents en voor katoen 5.6 cents op de boerderij. De Amerikaansche farmer komt daarom zoo krachtig mogelijk op voor inflatie. Hun vertegenwoordigers in het Congres be- toogen, dat de hooge waarde van den goud dollar den uitvoer belemmert en den schulden last verzwaart. Het Congres heeft echter op het oogenblik maatregelen in onderzoek, om den farmer met regeeringshulp te steunen. Door tegenstanders van inflatie wordt hier groote spoed achter gezet, teneinde den farmer te overreden af te zien van zijn gevaarlijke wenschen aangaande de Amerikaansche valuta, welke een bedreiging vormen van den gouden standaard. Inmiddels hebben in vele deelen des lands de boeren zich aaneengesloten teneinde execu- torialen verkoop te voorkomen. De crediteuren achten de situatie te gevaarlijk, om thans op het betalen der schulden aan te dringen. Vertegenwoordigers der boeren hebben het Congres gewaarschuwd dat, tenzij spoedig hulp wordt geboden, er onlusten, ja wellicht openlijk revolutie in de landbouwstaten zal uitbreken. WASHINGTON, 11 Febr. (Reuter). De laat ste twee maanden hebben per dag gemiddeld vier banken hun loketten moeten sluiten; de meeste zijn kleine instellingen in de provincie, die niet bestand waren tegen de daling der waarde hunner activa, gepaard gaande met een geleidelijke terugtrekking der deposito's. Dat de toestanden in bankkringen niet nog erger zijn, is te danken aan de Reconstruction Finance Corporation (Refico), die volgens het jongste rapport, de eerste elf maanden van haar bestaan ongeveer 850 millioen dollar geleend heeft aan 5582 banken, waarvan ca. 250 mil lioen dollar is terugbetaald. Het jaar voor de oprichting van de Refico sloten 2300 banken hun loketten, een gemiddelde van zes per dag, welk getal door de steunver lening der nieuwe instellingen in het afgeloo pen jaar is teruggeloopen tot 1200. Het totaal der door de „Refico" uitgeleende bedragen is 1650 millioen dollar. Behalve de PEKING, 13 Febr. (V. D.) Eerst thans wordt bekend, dat op 26 December 1932 in de in het binnenland van China gelegen provincie Kan- soe een buitengewoon hevige aardbeving reus achtige verwoestingen zou hebben aangericht. Reizigers, die uit Kansoe in het Oosten van China zijn aangekomen, deelen mede, dat tal van steden en dorpen geheel verwoest zijn. Het aantal dooden wordt c>p ongeveer 70.000 geschat. Hoewel het bericht van de aardbeving juist schijnt te zijn, kan voor de juistheid van bo vengenoemd cijfer niet worden ingestaan. PEIPING, 13 Febr. (V. D.) Omtrent de aardbeving in de Chineesche provincie Kan soe wordt nader gemeld, dat de steden Ping- Fan en Labran, elk met 11.000 inwoners, ge heel van den aardbodem verdwenen zouden zijn. Ook de stad Sining zou ernstig zijn be schadigd, terwijl de militaire vestingen bij Tatoeng geheel zouden zijn vernield. De be volking beschikt over niets meer en heeft tot nog toe geen hulp gekregen. De provincie Kan soe ligt tusschen Tibet en Mongolië. KEULEN, 11 Febr. (Reuter). Onder leiding van de politie-autoriteiten wordt de bevolking van Keulen geoefend in het nemen van be- schermings-maatregelen tegen aanvallen uit de lucht. Het hoofd van de stedelijke politie is van oordeel, dat Keulen het meest kwetsbare punt is van Duitschland; vijandelijke vliegtuigen kunnen Keulen in 13 minuten bereiken, na bij Aken de grens te zijn gepasseerd. Daarom is bij Aken een wachtpost geplaatst. Drie minuten nadat de grens is gepasseerd, is dit in Keulen bekend en tien minuten later is ieder van de straten verdwenen. De stad is ver deeld in 5 districten, waarin 47 groepen, be staande uit politiemannen, brandweer, doktoren, eerste-hulp-menschen en technici, onmiddellijk maatregelen kunnen nemen. Een jongens-brigade zal dienst doen als bood schappers. Een aantal kelders worden bomvrij gemaakt tot schuilplaats voor de bewoners. Zij kunnen 500 tot 2000 personen bevatten. Ook nabij de kerken zijn dergelijke schuil plaatsen ingericht, zoodat op Zondag ook allen in veiligheid kunnen worden gesteld Een speciaal corps is verder opgericht voor het geval een aanval met gifgassen wordt ge daan. BELGRADO, 11 Febr. (Reuter). Het hoofd van de grootste en rijkste der oude, in Joego slavië levende patriarchale families, Betsjir Makitsj te Dnolutza in Bosnië, is op ruim 100- jarigen leeftijd overleden. Betsjir Makitsj oefen de een nauwgezet bewind uit over zijn familie van ongeveer 100 leden. Rooken en drinken was hun ten strengste verboden en op ongehoorzaamheid stond als straf onmiddellijke uitsluiting van den familie band, hetgeen het verlies beteekende van een waardevol deel der uitgestrekte goederen. De rijkdom der familie is tijdens het bewind van Makitsj enorm toegenomen. De familie was zuiver „autarkisch". Haar schuren zijn vol koren, hun kudden verschaffen vleesch, wol, leder en zuivel; de vrouwen maken zelf kleeding, ook voor de mannen. Zij hebben hun eigen molen om graan te malen en hun eigen bosschen voor houtlevering. Zelfs is er een eigen moskee. Geen enkel huwelijk komt tot stand zonder de goedkeuring van het hoofd der familie. De directeur van Financiën van Neder- landsch-Indië, de heer De Leeuw, heeft in den Volksraad een verklaring afgelegd, waarin ge zegd wordt dat de Indische regeering ernstig nastreeft, zoo eenigszins mogelijk aan hare financieele verplichtingen te voldoen, ook op het gebied van rentebetaling van haar schul den.. Gedwongen conversie en dergelijke middelen, die in wezen neerkomen op niet-nakomen van financieele verplichtingen, acht de regeering niet in het belang van Nederlandsch-Indiè Slechts wettige middelen, zooals aflossing der pondenleening, worden toegepast om een ver laging van den rentelast te verkrijgen. BOEKAREST, 11 Febr. (Per telefoon). De militaire commandant van Boekarest heeft op grond van de hem krachtens den staat van beleg gegeven volmacht order gegeven tot on middellijke ontbinding van alle communisti- sche organisaties in de Roemeensche hoofdstad. Alle communistische demonstraties en vergade ringen zijn verboden. Troepenafdeelingen heb ben reeds twaalf communistische partijbureaux doen ontruimen en verzegeld. (United Press) NEW YORK, 11 Febr. (VX>.) Uit Miami in Florida wordt gemeld, dat het aldaar gevestig de hoofdkwartier der Cubaansche revolution- nairen mededeelingen doet over het beginnen van nieuwe gevechten in de Cubaansche pro vincie Oriente. Twee goed bewapende legers der opstandelingen onder leiding van zonen van generaal Menocal zouden oprukken in de rich ting van Havanna. Men verwacht elk oogen blik het uitbreken van bloedige gevechten op het geheele eiland. WEIMAR, 11 Febr. (W.B.) De regeering van Thüringen heeft een verordening gepubliceerd waarbij het ontplooien van roode vlaggen, met of zonder de symbolen der communistische partij (sikkel en hamer) bij openbare vergade ringen verboden wordt, daar deze vlaggen het teeken zijn van den klassenstrijd en de omver werping van het rijk. BERLIJN, 11 Febr. (W. B.) De communisti sche „Rote Fahne" is met al haar kopbladen tot 25 Februari verboden wegens verschillende ar tikelen, waarin tot algemeene staking en tot gewelddadige omwenteling werd aangespoord. St. JOHNS, 11 Febr. (V.D.) De vloedgolfdie het eiland Sandy Point bi] St. Johns aan de kust van New Foundland heeft geteisterd, heeft een groot gedeelte van het eiland weggeslagen. De laatste verbinding met het vasteland is ver broken. Het dorp op het eiland staat bijna ge heel onder water en de bewoners verkeeren nog steeds in groot gevaar. BRUSSEL, 11 Febr. (V D.) De gebroeders Barmat zijn door de Belgische regeering uit gewezen. Beiden is nog een periode tot Maart toegestaan om hun zaken te ordenen. Zij zouden, naar verluidt, de bedoeling heb ben naar Holland terug te keeren. Of de uitzetting van de gebroeders Barmat samenhangt met zekere'baisse-manoeuvres aan de beurs te Brussel staat nog niet vast. De ramp te Neunkirchen. Reeds 68 dooden ge teld. Oproep om hulp. Thans weer een explosie in Beieren. Ontbinding der communistische organisaties te Boekarest. Inval van de politie te Rotterdam; arrestaties bij de stempellokalen Namen der gedooden, zwaargewonden en licht, gewonden van de „Zeven Provinciën"; commu nistische eisehen; maskerade van de O.S.P. Doodelijk verkeersongeluk te Veenendaal Receptie bij den Nuntius Felle brand te Arnhem Herdenking van de verzoening tusschen Kerk en Staat in Italië. Nieuwe burgeroorlog op Cuba? Indische financiën. - Geen gedwongen conversie Tarwewet. Hooger maalpercentage vastge steld. Dreigend conflict te Veenendaal. O H. M. de Koningin is hedenochtend te 11.09 aan het Staatsspoorwegstation te Den Haag aangekomen, na haar verblijf in Zwitserland, dat zij, ten gevolge van de politieke situatie, heeft moeten beëindigen. Vele rijen dik stonden de belangstellenden te wachten totdat de trein zou binnenkomen. De politie had uitgebreide maatregelen getroffen opdat alles een ongestoord en rustig verloop zou hebben. Toen H. M. op het bordes van het station verscheen, barstte van alle kanten het „Leve de Koningin" los en ging over in een langdurig hoera-geroep en gejuich, dat eerst een einde nam toen een groep van aanwezigen het „Wil helmus" inzette, dat dadelijk door allen werd overgenomen. Terwijl de politie de grootste moeite had om de geestdriftige menigte in bedwang teh ouden stapte de koningin in haar auto en reed vervol gens langzaam langs de juichende en met hoe- den-zwaaiende menigte, welke zich in de Rijn straat had opgesteld. Achter den auto, waarin de Koningin gezeten was, reed nog een auto voor het kleine gevolg. De auto's reden langzaam de Rijnstraat uit, ter wijl een groote menigte den stoet trachtte te escorteeren, hetgeen de politie zooveel mogelijk poogde te beletten. Ook op den weg naar liet paleis stonden tallooze belangstellenden. Hier en daar ging bij het passeeren van H. M. een luid hoera op. Dadelijk na het vertrek der Koningin stroom de het volk weer in verschillende richtingen weg, zonder dat, voor zoover nagegaan kon wor den, ongeregeldheden hadden plaats gehad. ROME, 11 Febr. (Reuter). De vierde verjaring van de verzoening tusschen Kerk en Staat is in heel Italië gevierd. De 11e Februari wordt beschouwd als nationale feestdag ter vervan ging van den 20sten September, waarop de tot standkoming van Italië's eenheid door de be zetting van Rome in 1870 werd herdacht. ROME, 11 Febr. (Reuter). Maandagmiddag zal het stoffelijk overschot van Z. Em. Kardi naal Frühwirt naar zijn geboorteplaats St. Anna bij Aigen worden overgebracht. De kosten der overbrenging tot aan de Oostenrijksche grens worden door den Italiaanschen staat gedragen. Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: 759 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1