Het Feest van den Paus Prikkeldraad Kamerontbinding op termijn Roode stookzucht Onjuist mmm De Stille Omgang MAANDAG 13 FEBRUARI 1922 - 12 Februari - 1933 SOMBERE CIJFERS Stagnatie? Beleefdheid ook langs den weg! DE WERELDTENTOONSTELLING TE CHICAGO Het door den architect Zweedijk ontworpen Nederlandsche paviljoen voor de wereldtentoon stelling, die te Chicago zal worden gehouden Zet de zaak op haar kop Academische Examens Jaarvergadering van het Gezelschap Een bedetocht, een contact, een bezinning Het hoogste werkloozenpercentage DE NIEUWE BISSCHOP Eerste pontificale Hoogmis van Z. H. Exc. Mgr. H. Paulissen NOOD KLOMPENINDUSTRIE Een officieel onderzoek? Kloosterjubileum De bestuurder reed na de aanrijding door RUZIE NA HET FEEST Jongeman ernstig verwond OVERVALLEN NEMEN TOE Een winkelbediende aangevallen en beroofd ACHTER SLOT EN GRENDEL Nog meer oplichters te Rotterdam gearresteerd Op Zondag 12 Februari was het elf jaar geleden, dat de roemruchtig regeerende Vader der Christenheid, Paus Pius XI, te Rome gekroond werd tot Stedehouder van Christus. Steeds is een Verjaring der Pauskroning voor de geloo- Wgen der geheele wereld een dag van dank baarheid en in alle oorden der wereld is het 2egenrijk „Te Deum" opgegaan om God lof te brengen en te danken wegens de weldaad der katholieke eenheid, die tot hoogste uit drukking komt in de algemeene gehoor- 2aamheid aan den Drager van het Opperbe stuur der Kerk. De omstandigheden, waaronder Paus Pius Ni regeert, zijn uiterst moeilijk. In de ge- beele wereld heerscht een radeloosheid, die °t uitdrukking komt in een algemeene °rnwenteling der geesten. Wij leven op de ^entering van twee tijden. Niemand, die het beter begrijpt dan de schrijver der hoopvolle Encycliek: „Quadragesimo Anno". Het ware ®el°of, moeizaam gevestigd in Europa, waar bet eeuw na eeuw heeft uitgebloeid in Srootsche daden van deugd en cultuur, blaakt een moeilijken crisistijd door. In alle ëroote steden wordt een massale afval Waargenomen; geheele bevolkingsgroepen Saan voor de waarheid verloren. Zij geven öe grondslagen prijs der cultuur, en op hoop van aardsche welvaart verliezen zij de eeuwige vooruitzichten van den geloovige. Niet slechts in Rusland, waar deze mentali teit tot een gewelddadige uitbarsting kwam, 'lót de heilige Kerk achtervolging, maar *U de oude Katholieke landen, Spanje en Mexico, worden de verdedigers der waarheid bitgedreven en regeert een geest van god deloosheid. In heel Europa gisten de gemoe deren. Herhaaldelijk moest Pius XI de stem verheffen ter waarschuwing en tot protest J^gen de daadwerkelijke ontkenning van de boogste levenswaarden. Met hooge waardigheid van houding sfrijdt de roemrijk regeerende Paus voor den vrede der volkeren, de eendracht van de Christenheid, de rechten der Heilige Kerk, de opheffing van de onderdrukte volks klassen, de uitbreiding der waarheid. Niet slechts is Pius XI bij uitnemendheid de Sociale Paus, maar Hij is ook de missiepaus, ^Verend voor de inheemsche organisatie Van de Katholieke Kerk in de missielanden. Een zwaar verlies leed deze grootsch ge- Voerde missie-actie bij den dood van onzen diepbetreurden landgenoot Kardinaal van Possum, prefect der Congregatie de Propa ganda Fide en als zoodanig 's Pausen voor- haamste helper en raadgever bij het missie- Werk, dat over de gansche wereld in het Mgeloopen regeeringsjaar van Pius XI be vredigende vorderingen maakte. Terwijl het ®Ude Europa zich dreigt af te wenden van bet eeuwig licht en terug te vallen in een gestand van verschrikkelijke barbaarsch- beid, komen de kinderen der heidenen den Peiland aanbidden, die gezonden werd voor ahen. Uit de duisternissen en de schaduwen bes doods wenden wij het hoopvolle gelaat baar Jezus en terwijl ze den éénen schaap stal vinden, worden ze door den éénen her- b®r geleid. Moeilijke jaren, die in de wereldge schiedenis gemerkt zullen blijven als overgangsjaren tusschen twee Wereldhistorische perioden, dwingen den ëeloovigen katholiek tot bezinning op de bkehten van elk, die met de gelukkige ken nis der waarheid werd gezegend. Plichten es gebeds allereerst, plichten tot katholieke actie vervolgens. °P deze hooge plichten heeft de roemrijk ^geerende Pius XI bij herhaling zijn kin beren gewezen. En nu in het twaalfde re geringsjaar van Zijne Heiligheid de eeuw- ei'denking wordt gevierd van onze vreugde- olie Verlossing door het Heilig Lijden van ezus Christus, heeft Pius XI het Heilig aar afgekondigd, opdat over de gansche barde de Katholieken zich vereenigen zou- eh in gezamenlijk en hartelijk gebed. De .échten der Verlossing worden alom ver edeld door een geest van tweedracht, die aar afschuwelijk hoogtepunt vindt in den geloofsafval der massa. Hiertegen staan wij ®chter niet machteloos. Aan ons zijn immers babedeeld de woorden des eeuwigen levens. et Heilig Jaar moge vruchtbaar zijn naar s Pausen wensch, uitgedrukt in de Bulla "Quod Nuper". »Gev^ de Barmhartige God, dat dit Heilige aar, hetwelk wij spoedig zullen ingaan, ah de gemoederen weer rust, aan de Kerk *jVeral de zoo noodige vrijheid en aan alle v°lkeren de eenheid en den waren voor goed zal verschaffen." Gebed niet alleen, ook een vurige katholieke actie wordt van ons ge- vraagd, wanneer wij dit doel bereikt .dien zien. Maar een actie, die geheel °rdt gesteund door den geest des geloofs ®b door een onophoudelijk gebed. Een ac- le. die de natuurlijke uitwendige bloei is ati een diep inwendig leven. Niet allen dh tot denzelfden vorm van katholieke rkdadigheid geroepen in deze wereld. Elk eeft zijn eigen taak. Maar bij ieder moet /^zitten het besef, dat deze taak slechts erkelijk vruchtbaar kan zijn, wanneer zij °rdt vervuld in den geest des gebeds. Keilige priesters en vurige leeken vraagt ?e katholieke gemeenschap in deze moei de jaren: laten zij elkander steunen door bhderling begrip en gebed. Niet in de kri- 'ek komt de katholieke geestdrift tot haar °°gste uitdrukking, maar in de daad, etzij deze de daad der contemplatieve in- Setogenheid weze, hetzij de daad van een rbeidzame en bewuste deelneming aan de 6rkzaamheden tot bevestiging en uitbrei- lrig des geloofs, waartoe niet alleen de ®r'esters, maar in hun kring ook de ouders ,b de opvoeders geroepen zijn. De heer- "be daad vervolgens van de katholieke charitas en op de allereerste plaats van de katholieke rechtvaardigheid, welke ver wacht wordt van allen, die in het huidige wereldbestel eenige leidende functie heb ben te vervullen. Mocht die prachtige samenwerking van allen herleven, waarbij het gebed de steun der daad is en de daad een verwerkelijkt gebed wordt, hoe zou het Katholicisme innerlijk sterk staan in den grooten strijd dezer moeilijke tijden, waarin Pius XI zegenrijk optreedt, ons ter bescherming niet slechts, maar ook tot leiding en voor beeld! In de Arbeiderspers wijdde Zaterdagavond de leider der sociaal-democratische Kamer fractie, ir. Albarda, een beschouwing aan de politieke crisis, die ook hij op Kamer ontbinding ziet uitloopen. De heer Albarda ziet evenwel groote gevaren en ongelijk heeft hij daarin niet geheel en al in een periode, waarin in ons staatsbestel de Tweede Kamer ontbreken zou. Naar aanleiding van staatsrechtelijke precedenten merkt hij op: „Maar één ding moeten wij nu met groo ten nadruk zeggen: de zitting van de tegen woordige Kamers mag niet eerder gesloten worden vóór de eerste bijeenkomst van de niem\gekozen Tweede Kamer onmiddellijk aanstaande is. Vroeger gold bij velen de opvatting, dat dadelijk nadat het ontbindingsbesluit is af gekondigd, de ontbinding ook moest wor den voltrokken. Het land was dan gedu rende evenveel weken als tot de eerste bij- eenkoms. der nieuwe Kamers moesten ver- loopen, zonder volksvertegenwoordiging. Bij de grondwetsherziening van 1917 is met die opvatting gebroken. Terecht werd begrepen, dat in de toenmalige ernstige om standigheden van den wereldoorlog geen parlement-loos tijdperk mocht intreden. In „Het Volk" van 23 Februari en 5 Maart 1917 heb ik toen betoogd, dat de grondwet een ontbinding „op termijn" toelaat. Het kabi- net-Cort van der Linden deelde het door mij verdedigde inzicht. Het ontbindings besluit van 19 Mei 1917 bepaalde, dat de Kamers werden ontbonden met den 27sten Juni, en dat de nieuwe Kamers op 28 Juni zouden bijeenkomen. Deze nieuwe practijk is in 1922 door het kabinet-Ruys de Beerenbrouck bevestigd. Het ontbindingsbesluit van 16 Mei 1922 be paalde de ontbinding op 24 Juli en de sa menkomst der nieuwe Kamers op 25 Juli 1922. Gaat men nu, naar aanleiding van de ge beurtenis van Donderdag 1.1., tot ontbin ding van de Tweede Kamer over, dan mag als vaststaand worden aangenomen, dat minister Ruys de Beerenbrouck ook nu de Kamer „op termijn" zal ontbinden, zoo danig dat de ontbinding voltrokken wordt op den dag onmiddellijk voorafgaande aan dien, waarop de nieuwe Kamer bijeenkomt. Intusschen zal nu nog aan iets anders moeten worden gedacht, om te voorkomen, dat wij in feite een parlementloos tijdperk tegemoet gaan. Reeds in gewone omstan digheden zou het bedenkelijk zijn, als gedu rende eenige weken de volksvertegenwoor diging uitgeschakeld werd. In de tegen woordige, zeer bijzondere omstandig heden, zou het ontoelaatbaar moeten wor den genoemd. Wie denkt niet aan de ge wichtige beslissingen, die te Genève moeten worden genomen, o.a. met betrekking tot het Japansch-Chineesche conflict, en aan de ernstige gevolgen, die daaruit ook voor Nederland kunnen voortvloeien? Wie is blind voor het gevaar van de explosies, die van den Duitschen vuurhaard kunnen uit gaan en die Nederland niet onberoerd kun nen laten? Wie miskent den ernst van den toestand in Indië, die door het bloedig op treden tegen de „Zeven Provinciën" eer verergerd dan bedaard zal zijn? Het is schier overbodig, hiernevens nog te her inneren aan de urgentie van verschillende vraagstukken op het gebied der crisispoli- tiek en op dat der handelspolitiek, contin- genteeringen en andere. Derhalve mag nu, als de Tweede Kamer ontbonden wordt, de zitting der Staten- Generaal niet dadelijk worden gesloten, zoo als in 1917 en in 1922 nog gebeurd is. „Bij ontbinding van een der Kamers of van beide", aldus bepaalt artikel 105 van de Grondwet, „sluit de koning tevens de zitting der Staten-Generaal". Dit voorschrift houdt niet in, dat de slui ting onmiddellijk op het ontbindingsbesluit moet volgen. Evenals in het ontbindingsbe sluit een latere datum voor de ontbinding kan worden bepaald dan die van het besluit zelf, kan ook voor de sluiting een later tijd stip worden aangewezen; mits dit, zij het ook maar één dag, ligt vóór het tijdstip, waarop de ontbinding een feit wordt. Dit moge een afwijking zijn van een tot dusver gevolgde practijk, het is geen afwij king van de Grondwet, en het is nu nood zakelijk. Nederland is geen Duitschland. Wij kunnen, vooral in dezen bewogen tijd, geen toestand gedoogen, dat het.land zonder par lement is, de regeering dictatoriaal bestuurt en de volksverlangens en volksgevoelens zich alleen langs buiten-parlementaire we gen kunnen uiten." Wat het mede-wetgevend deel van de taak der Tweede Kamer betreft, kunnen wij dit betoog onderschrijven. Er kunnen situa ties ontstaan, waarin spoedbehandeling van een of andere noodwet onmogelijk zou zijn, indien de Kamerontbinding op staanden voet inging. Met de controleerende taak en hierop slaat het betoog van den heer Albarda o.i. eigenlijk méér dan op de taak der wetge ving staat het anders. Want de Eerste Kamer blijft in functie, ook als de Tweede dadelijk ontbonden wordt. Met haar zal de Regeering de begrootingen, de wijziging van de Kieswet, misschien ook de Bedrij fsraden- wet, al is dit laatste niet waarschijnlijk, nog behandelen. En ook de Eerste Kamer heeft het recht van interpellatie. Gecon troleerd en in het openbaar aan den tand gevoeld kan de regeering dus nog terdege worden, ook als de Tweede Kamer ontbon den en uit elkaar gegaan is. Het is zelfs de vraag, of de Senaat daartoe op het moment niet een veel geschikter college is. De onderlinge wedijver tusschen sociaal democraten en communisten in de Tweede Kamer (drong de zich noemende beroeps opruier de Visser, evenals trouwens de heer Albarda, al niet op een spoedinterpellatie over de onderdrukking der Indische muiterij aan?) schept daar, zoo vlak vóór de ver kiezingen, allerminst een sfeer van rustige beoordeeling. Is de S.D.A.P. volmaakt eenstemmig in ontstellende scheldpartijen op de Regeering en de marineautoriteiten over de houding, aangenomen tegen de muiters in Indië, het optreden der rebellen van „De Zeven Pro vinciën" wordt zeer verschillend beoor deeld. Daarin bestaan gradaties. Wibaut keurde af, Albarda en Drop betrachtten een ver goelijkend!?) stilzwijgen, Cramer deed het muiten „verduiveld goed". De parlementaire redacteur van de Ar beiderspers overtreft zelfs den laatste nog. Dankend en welhaast huldigend, consta teert hij: „dat, wanneer Nederland vandaag niet in rouw is gedompeld, zulks te danken is aan de zelfbeheersching der opstandige schepe lingen en niet aan de bestiën, die mén te hunner bedwinging had uitgezonden. Want, indien de muiters het schip ge- vechtsklaar hadden gemaakt en geweld met geweld zouden hebben beantwoord, dan waren de gevolgen eenvoudig niet te over zien geweest." Wij hebben inzake dit drama al heel wat zaakverdraaiing meegemaakt in de socialis tische pers. Maar dit is het voorloopig- record. Hier worden gedankt en om hun „zelfbeheersching" geprezenrebellen, die hun officieren overmanden, er tijdens den tocht op schoten, aan hun comman dant, die vanaf de „Aldebaran" seinde: „ik wensch u te spreken", antwoordden: „Ik zal op sloepen vuren, wanneer zij trachten langszij te komen" en, om aan dit dreige ment kracht bij te zetten, de groote kanon nen der „Zeven Provinciën" op de vrijwel ongewapende „Aldebaran" richtten! Oorzaken van dit drama? O.a. zaakver draaiingen als deze! „De Residentiebode", schrijvende over de kri- sis en betoogende, dat Kamerontbinding de meest rationeele oplossing vormt, geeft een uit eenzetting van hetgeen er dan gebeuren gaat. Hierin lezen we ook: „Wat de zittingsduur van de nieuwe Kamer betreft, art. 86 van de Grondwet bepaalt de zittingsduur op 4 jaar. Telkens bij de opening gaat een nieuw zit tingsjaar in. De nieuwe Kamer zou dan maar 3 jaar en eenige maanden zitten. Wat ook geen overwegend bezwaar is om thans niet tot vervroegde verkiezingen over te gaan." Dit is niet juist. Zeker artikel 86 van de Grondwet bepaalt, dat de zittingsduur van de Tweede Kamer 4 jaar is, maar in artikel 73 van de Grondwet staat in de derde alinea: de wet kan voor de na deze ontbinding gekozen Kamer een anderen zittingsduur dan in artikel 86 bepaald is, vaststellen. Dit wil dus niet zeg gen, dat met September het tweede van de vier zittingsjaren ingaat, dat hangt immers geheel af van de wet die ingediend wordt. In deze wet kan wel degelijk bepaald worden (en dat ligt veel meer voor de hand, dan de door het Haagsche blad gegeven oplossing) dat de nieuwe Kamer een zittingsduur heeft van vier jaar en laten we zeggen vier maan den. De Grondwet opent daartoe de mogelijkheid, juist met het oog op een geval als zich nu voor doet en het zou ons zeer verwonderen, als het niet geschiedde. Het kleine bezwaar tegen vervroegde verkie zingen is daarmede ook vervallen. DELFT Prop. ex. voor werktuigkundig in genieur; H. J. M. van Meer, geb, te Dordrecht Telken jare houdt het Amsterdamsche Ge zelschap van den Stillen Omgang in de zetel stad van het hoofdbestuur, de aloude Mirakel stad Amsterdam, een jaarlijksche huishoude lijke bijeenkomst, welke telken jare weer ge volgd wordt door een openbare vergadering, waarin behalve de afgevaardigden van de ver schillende afdeelingen ook belangstellende Am sterdammers welkom zijn. Was het getal van beide categorieën dit jaar te groot, of waren de Amsterdammers in te sterken getale opgekomen? Feit was dat de kleine zaal van het Concert gebouw, waar ditmaal de vergadering werd ge houden, te klein bleek, zoodat velen moes ten buiten blijven, omdat de suppoosten, hun orders getrouw, niemand meer toe mochten laten. Een organisatie echter, die het vermag om vele tienduizenden te dirigeeren zal er evenwel een volgende maal wel in slagen ook zulk een moeilijkheid als deze te boven te komen. De vergadering, welke werd geleid door den vice-president van het Gezelschap, den heer L. A. P. M. v. d. Broeke de (voorzitter de oude heer C. A. J. Elsenburg is al vele jaren wegens ziekte en ouderdom verhinderd) en bijgewoond door den hoogeerw. Moderator Deken dr. G. C. Kanunnik van Noort, werd opgeluisterd door zang van het mannen- en jongenskoor der Ca- pucijnerkerk van de Tichelstraat onder leiding van den heer Jos. Pikkers. Dit koor zong eenige toepasselijke Sacra mentsliederen als Psalm XLI van Fr. Koenen, O Sacrum Convivium, Ave Verum van Mozart. De jongens apart zongen nog een zeer fijn gevoelig Maria-Mei-liedje. De leider der vergadering herdacht in zijn inleidende rede o. a. wijlen Kard. van Rossum, ter eere van wiens nagedachtenis de aanwezi gen zich eenige oogenblikken in stilte van hun zetels verhieven. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat bij het Gezelschap thans 137 vereenigingen zijn aangesloten. En uit de aanmelding van nieuwe vereenigingen uit allee deelen des lands blijkt, dat deze Eucharistische devotie nog steeds toeneemt. Daarna werd het woord verleend aan Pater H. de Greeve S. J. Wij zijn, zoo zeide spr., een apart, een alleen staand soort menschen, van wie anderen eigen lijk niet weten wat zij denken moeten. Voortdurend legt de tijdgeest beslag op de massa, welke herhaaldelijk wordt gemobiliseerd, eiken dag schier zijn er demonstraties, protest meetings. Aan optochten zijn we dus allang gewend. Over een paar weken zal er weer een groote optocht naar de hoofdstad worden gehouden, een optocht echter zonder doeken met leuzen, enkel maar van menschen, die niet anders doen dan loopen, loopen op den klopslag van hun hart. Innerlijk voldaan om het vervullen van een heiligen plicht, een heiligen ritus, keeren zij na enkele uren huiswaarts. Aan welk centraal punt kunnen al die dui zenden aankloppen? Wat vragen zij daar? Het devies hoort men niet, het antwoord wordt niet vernomen, doch in dit antwoord ligt de betee- kenis van onze bijzondere positie tusschen de vele duizenden, die ons niet begrijpen. Hoe kan men demonstreeren zonder het ab soluut tastbare? Omdat in onze oogen een nieuw licht van Gods klaarheid is opgegaan, omdat wij in God gelooven. Het is een défilé van eerbied voor den Onein dige, een stoet van aanbiddenden, die zich be wust zijn, dat zij maar menschen zijn. Deze betooging is uitgeheven boven alle strijdrumoer en menschelijke gewichtigheid en belangrijkheid; in dien nacht verdwijnt bij al die mannen, die toch twee zware vuisten heb ben, alle gedachte aan kracht en geweld. In het wonderschoone tooneelstuk „de reis van Noach over de wateren", dat iedere Katho liek moest gaan zien als uiting van subliem godsbetrouwen, staat Noach ten slotte verlaten en troosteloos alléén. Zijn vrouw is dood. Zijn kinderen gaan eigen wegen. Op de vale aarde teruggekeerd klaagt hij tot God met zijn zwaar beproefd hart: o God het is bijna te veel hebt ge het nu niet al te bont gemaakt...... bijna kan ik het niet meer dragenNeen ik mor nietik wil niet morren indien ge mij maar van tijd tot tijd laat voelen, dat Gij daar zijt!" En Noach keert zich om en ziet het Teeken van Gods verbond: den regenboog aan den hemel. God gaf Zijn antwoord aan Noach. Ook wij worden beproefd, geslagen, en soms zuchten wij: Godis 't niet te veelneen we willen niet morren indien Gij maar met ons zijt. En God is met ons, alle dagen, alle uren. Alle bitterheid verzoenend verschijnt het mysterie van Geloof en Liefde, dat zoo groot is, dat menschelijke grieven zelfs niet aan het woord komen, dat vasthoudt en vastgrijpt in den greep van het Oneindige. De Stille Omgang is een bedetocht, een con tact, is een bezinning. In het rondgaan zullen de duizenden God danken voor de Menschwording, voor het ge schenk der Eucharistie en voor het wonder dat ons geloof in deze Eucharistie moet versterken. Uit dit wonder heeft de stem des Heeren ge klonken, heeft Jezus tot allen gezegd: „Ik ben er." Er is veel ellende, maar God heeft ons de garantie gegeven, dat Hij nabij is. De Stille Omgang moet wezen één groote Prefatie „Gratias agamus", één „Tantum Ergo" Hij is een contact met een groot verleden, met een diep en innig geloof, met de belijders, die de stad met werken hebben volgebouwd en martelaren hebben voortgebracht. Grijpen wfj de sterke hand van onze sterke voorvaderen en laten wij hun overtuiging in ons laten overstroomen. Ons „Credo" moet weer worden een publiek gesproken hartetaal van menschen, die apos telen willen zijn, bezield met den geest van Christus. De Stille Omgang zij tenslotte een aanleiding tot bezinning over wat de wereld is en wat zij zijn moest; bezinnen wij ons op de toekomst en bouwen wij allen mede aan den wederopbouw van ons verwoeste Jerusalem tezamen: pries ters en leeken, geleerden en ongeletterden, mannen en vrouwen, jongen en ouden. De Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling publiceert enkele gege vens der werkloosheid in de week van 23 tot en met 28 Januari. In de huidige periode van bedrijvigheidsde pressie bedroeg in Januari 1931 de werkloosheid onder de tegen werkloosheid verzekerde arbei ders 20 pet. Het percentage daalde tot 10 in Mei 1931, steeg daarna tot 30 in Februari 1932, waarna een daling intrad tot 23 in April 1932. Van April tot en met October 1932 steeg zij betrekkelijk weinig (tot 27 pet.), doch liep daarna op tot 40 pet. in de week van 23 tot en met 28 Januari 1933, derhalve met 13 pet. in de laatste drie maanden tot een peil, dat nimmer werd bereikt in het tijdvak, waarin de werk loosheid geregeld werd nagegaan en dat aan vangt met het jaar 1911. Gemiddeld was de werkloosheid 15 pet. in 1931 en 27 pet. in 1932. Voor de beoordeeling van bovengenoemde cijfers moge dienen, dat in de jaren van depressie 1922—1923 de gemid delde werkloosheid 11 pet. bedroeg; zij daalde in die jaren tot 8 PCt. in den zomer en steeg tot 18 pet. in den winter. In de jaren sinds 1916, die niet abnormaal kunnen worden genoemd, daalde de werkloos heid in den zomer gewoonlijk tot omstreeks 5 pet. (1929: iy, pet.) en steeg zij in den win ter zelden boven 15 pet.; tusschen het mini mum in den zomer en het maximum in den winter was het verschil gemiddeld 10 pet. Een bijzondere plaats nemen de gegevens in betreffende het tijdvak, dat in Augustus 1914 aanving en kennelijk stond onder den invloed van den toen begonnen oorlogstoestand. Het werkloosheidspercentage was toen het hoogst in September 1914, nX 12.7 pet. en daalde re gelmatig tot 4 pet. in den zomer van het jaar 1916. Bij 221 organen der openbare arbeidsbemid deling in gemeenten met 5000 of meer inwo ners waren op 28 Januari 1933 ingeschreven 309.100 werkzoekende mannen. Zondagochtend heeft Z. H. Exc. Mgr. H. Pau lissen in de Kapel van het Missiehuis te Ca- dier en Keer een Pontificale Hoogmis gecele breerd. Hierbij assisteerden Pater Rotthof, rector van het Missiehuis als Presbiter assistens, Pater Meuwissen en Pater Roelofs als troondiakens, Pater Louxen als diaken en Pater Monken als sub-diaken, terwijl de overige functies vervuld werden door seminaristen van het Klooster te Bemelen. Zooals men weet, werd onlangs te Utrecht, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, een groote landelijke vergadering gehouden ter bespreking van den noodtoestand in de klom pen-industrie. Een beroep op de regeering werd gedaan, opdat maatregelen zouden worden ge' troffen ter voorkoming van den ondergang de zer noodlijdende plattelandsindustrie. Naar wij vernemen wordt thans een officieel onderzoek ingesteld naar de bedrijfsontwikke ling in dezen tak van nijverheid. Inlichten won den ingewonnen o.m. omtrent de normale en de tegenwoordige productiecijfers, alsmede aan gaande de verbruikscijfers. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het de be doeling zijn eventueelen steun voor de klom penindustrie te zoeken in de richting eener toe slagregeling op het product, een vorm van steun, die, naar ons bleek, in de kringen der klompenmakers met sympathie zou worden be groet, omdat op die wijze concurrentie met het Belgische product mogelijk wordt geacht. Zaterdag herdacht Broeder Clemens van het Institut St. Louis te Oudenbosch het feit, dat hij vijftig jaar geleden in de Congregatie van St. Aloysius trad. De officieele huldiging zal plaats hebben Woensdag 15 dezer, Moskou houdt niet van half werk: om zich tegen de bloeddorstige kapitalisten der geheele wereld te kunnen verdedi gen, formeert het een zóó sterk leger, dat wanneer een kapitalistische staat zich een der gelijke vrijheid veroorloofde Rusland te klein zou blijken om het „schande"-gedaver over zóó veel boosheid te bevatten; wie tegen het Sovjet-bewind een kik durft geven, kan er ver zekerd van zijn, dat de lommerd geen cent meer geeft voor z'n verdere levensdagen; als Rusland een vijfjarenplan ten uitvoer wil leg gen, dan bevordert het alle werkers met één pennekras tot slaven.... Nu deed zich den laatsten tijd in de Sovjet- Unie een vervelend moeilijkheidje voor: lang niet alle Russen zijn 18-karaats-bolsje- wieken, en aangezien zelfs een Sovjet-beambte zooiets niet aan iemand z'n neus kan zien, moe ten de Sovjet-onderdanen opnieuw voorzien worden van paspoorten, waaruit hun kwaliteit blijken kan; met paspoorten werd den laatsten tijd nX danig geknoeid. Om nu bij de uitgifte der nieuwe paspoorten knoeierij onmogelijk te maken heeft het Sovjet commissariaat voor Binnenlandsche Zaken be volen, dat alle bureaux van den burgerlijken stand in Groot-Rusland gesloten zullen worden; voorloopig geldt de waarlijk niet halve! maatregel tot 5 Maart, maar daarna kan de verordening nog met 'n maand worden ver lengd. Volgens het strenge Sovjet-regime mogen er binnen den „gesloten" termijn nu natuurlijk geen communistjes geboren worden, nóch ook mogen er zich in dezen tijd sterfgevallen voor doen. In alles is de Sovjet-mensch ondergeschikt aan wet en verordening, zoodat alle mensche- lijks hem vreemd moet zijn in z'n gemecha niseerde wereld. Erger lijkt het op 't eerste gezicht, dat in al dien tijd niemand trouwen of scheiden kan bij nader bezien van het geval, levert dit echter juist heelemaal geen moeilijkheid op: in Rusland mag je niéts doen of laten, tenzij als een stuk staatswerktuig, maar op het gebied van trouwen en scheiden kent Rusland een der gelijke vrijheid, dat men zich afvraagt, waarom er tot dit doel in Rusland eigenlijk überhaupt bureaux van den burgerlijken stand bestaan. Er zal in Rusland geen ziertje minder om „getrouwd" of „gescheiden" worden, of de bu reaux functionneeren, ja dan neen. Van stagnatie in het „trouw"- en „schei- dings"-bedrijf zal dan ook hoegenaamd niets bemerkt worden. Zaterdagavond kwart voor achten heeft de bestuurder van een vierwielig motorrijtuig op den Hartveldschen Weg onder de gemeente Diemen een aanrijding veroorzaakt, waarbij een tweewielige melkwagen omver is gereden en de bestuurder daarvan, G. uit Diemen, ernstig is gewond. De bestuurder van den auto is na de aanrijding, nadat hij de lichten van den wagen had uitgedraaid, in de richting Amsterdam weggereden. Niettegenstaande dit is het num mer van den auto grootendeels opgenomen. De burgemeester van de gemeente Diemen raadt den bestuurder in zijn eigen belang aan, zich zoo spoedig mogelijk bij de politie te Diemen te melden. Na afloop van een bal in den nacht van Za terdag op Zondag onder Kleindijk, gemeente Odoorn, kregen enkele cafébezoekers twist. Hierbij werd de 22-jarige A. J. uit Emmen met een mes in de borst gestoken. In emstigen toe stand werd de getroffene naar zijn woning overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Tijdens de afwezigheid van den patroon, een melkboer uit de Waterloostraat te Rotterdam, vervoegde zich Zaterdagavond een onbekende man bij diens bediende, den 18-jarigen C. D., in den winkel. De man vroeg om een glaasje water. Toen de jongen zich omdraaide om het te halen, werd hij onverhoeds aangevallen. Een doek, besprenkeld met een verdoovende vloeistof werd hem onder den neus geduwd. Hierdoor, alsmede door een paar rake klappen op zijn hoofd, raakte hij geheel versuft, in welken toe stand zijn patroon hem vond, toen hij eenigen tijd later in zijn winkel terugkwam. Het bleek, dat de tot nu toe onbekende da der den jongen een tasch met twintig gulden had ontrukt. De bediende moest naar het zie kenhuis aan den C ooisin gel worden overge bracht. De vorige week gelukte hét de politie te Rot terdam een inbrekersbende op te sporen en te arresteeren. Intusschen werd het onderzoek met kracht voortgezet, met gevolg, dat aan den Linker Maasoever nog twee arrestaties zijn ge schied. Bij deze gearresteerden, -J. B. en L. C„ is een belangrijke partij goederen in beslag ge nomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5