Lijst van dooden en gewonden KWATT, 's Pausen feest Felle brand te Arnhem Nieuw record in -ctMANOE^gE COMMUNISTISCHE EISCH RADIO-PROGRAMMA, contanten voor de verbruikers van MAANDAG 13 FEBRUARI Een spoed-interpellatie? Dinsdag 14 Febr. 1933 Receptie bij Z. H. Exc. den Internuntius Brandweer machteloos 8 HIERIN ZEILSCHIP GEZONKEN Van de twee opvarenden geen spoor Hoe de sommatie plaats vond SALARISKORTING IN INDIË DREIGEND LOONCONFLICT INVAL VAN DE POLITIE TE ROTTERDAM PRIJZEN 3» f 70 komen a.s. week de namen der prijswin» naars. Per week stellen wfi bescfiikbaar 10 giïjfcefik totaal f500, voor de beste slagzinnen o? slagwoorden of .rijmpjes, toepasselijk oj> een of meer Kwatta-producten. Inzendingen, binnengekomen tot en met Zaterdag, doen nog in die week mee. De beste inzending ontvangt den eersten prijs, en zoo vervolgens. De beoordeeling geschiedt door de Directie van Kwatta te Breda, en is zonder beroep Iedere inzending moet vergezeld gaan van 5 heele etiketten van Kwatta's 5 ets. Manoeuvre- reepen. Men mag méér dan één inzending per week doen, mits men zich aan boven staande voorwaarden houdt. Men gelieve bij elke inzending duidelijk naam en adres te vermelden. Alle inzendingen blijven het eigendom van Kwatta. De deelnemers staan door de deelname hun rechten aan Kwatta af. In gevallen, waarin bovenstaande voorwaar den niet voorzien, beslist de Directie van Kwatta. Over deze prijsvragen wordt niet gecorrespondeerd. De O. S. P. te Amsterdam buit het drama uit voor partij politieke doeleinden Volgens een bij de familie ingekomen telegram, afgezonden van het Hoofd-hospitaal te Batavia, verkeert de 22-jarige marinier der 2e klasse H. Visser, die tengevolge van de ontploffing van de bom op de „Zeven Provinciën" brandwonden en een borstwond bekwam, thans buiten levens gevaar. Lou de Visser naar Indië? Het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser heeft het volgende schrijven tot den voorzitter van de Tweede Kamer gericht: „Namens de Communistische Kamerfractie verzoekt ondergeteekende de Tweede Kamer oogenblikkelljk bijeen te roepen ter behandeling van een door ondergeteekende te houden spoed- interpellatie over de bloedige gebeurtenissen, die zich hebben voltrokken bij het onderdruk ken van den opstand op „De 25even Provinciën", waarbij ondergeteekende tevens den eisch zal stellen oogenblikkelijk verblijfstoegang tot In donesië te krijgen, teneinde een onderzoek naar de gebeurtenissen te kunnen instellen, waarbij hij in de gelegenheid gesteld moet worden, zich door een advocaat van de Internationale Roode Hulp tot bijstand van de bemanning van „De Zeven Provinciën" te doen vergezellen". De gedooden BATAVIA, 11 Pebr. (Aneta) De volledige lijst der gedooden aan boord van „De Zeven Pro vinciën" bevat de volgende namen, volgens de laatst beschikbare voorloopige gegevens: tamboers der 2de klasse P. Bakker en J. C. de Bree; marinier der 2de klasse W. A. Kroeskop; Inlandsch korporaal-telegrafist W. N. Ru- nambi; Inlandsche matrozen der 1ste klasse Moha mad, Basir en F. Kasehung; Inlandsche matrozen der 3de klasse Amir, Misman en Sait; Inlandsche lichtmatrozen D. N. Keramas. O. H. Koluod, F. G. Latupeirissa, Miskam, Soe- wardi, alias Hapapi; Inlandsche stoker der 1ste klasse Oemar; Inlandsche stoker der 2de klasse P. Arito- nang; Inlandsche jongen Lila; alsmede nog vier ongeïdentificeerde!!. De zwaargewonden Een ongeïdentificeerde Europeaan. De Inlandsche matrozen der 1ste kjasse J. K. Kawilarang, M. M. Paradja; de Inlandsche matroos der 3de klasse Soegito; de Inlandsche lichtmatroos Sagino; de Inlandsche leerling-stoker Soewatyo; een ongeïdentificeerde Inlander. De lichtgewonden De luitenant ter zee der 3de klasse A. N. ba ron de Vos van Steenwijk; de Inlandsche korporaal-kok Sadri; de Inlandsche matroos-koks Gasim en Niti; de Inlandsche lichtmatroos J. E. Pelupessy. De op de doodenlijst vermelde Inlandsche navigator Tuhumena blijkt in leven te zijn Hij bevindt zich aan boord van de „Java" in zwaar arrest. Desniettemin blijft het totaal der dooden on gewijzigd. Maskerade in de hoofdstad Een zonderlinge maskerade, waarvan de be doeling, die de bedrijvers er mede voorhadden, het ingrijpen der politie noodzakelijk maakte, heeft Zaterdagmiddag op de Munt en den Sin- gen te Amsterdam de noodige sensatie ver oorzaakt. Te ongeveer kwart over drie werd in den Klo veniersburgwal bij de Raamgracht een groote zolderschuit zichtbaar, welke, voortgeboomd in de richting van de Munt, blijkens een groot bord, dat op de voorplecht stond, „De Zeven Provinciën" was gedoopt. Op de schuit bewo gen zich eenige vreemd uitgedoste personen. Een van hen droeg de officieelee ministerieele dracht, van witte broek, gekleede jas en steek, anderen waren gestoken in het witte costuum der Indische planters met zonnehelm, enkelen waren voorts als matrozen-inlanders uit gedost, terwijl ten slotte een geheel in het zwart gekleede figuur zich met den hoogen hoed, een Bijbel en een petroleumkan had uit gedost. Van alle kanten stroomde het publiek tce, om dit zonderlinge schouwspel gade te slaan, waarbij het opviel, dat op de schuit te vens borden met leuzen werden meegevoerd, waarvan er een de onderwerping der opstande lingen der „Zeven Provinciën" als moord qua- lificeerde. Terwijl de schuit onder den doorgang van de Munt naar den Singel werd geboomd, werd op het Muntplein en omgeving door een groot aan tal colporteurs exemplaren van „De Fakkel", het orgaan der O.S.P., alsmede gedrukte op wekkingen tot bezoek aan de in de Diamant beurs te houden vergadering van deze partij onder de honderden toeschouwers verspreid. Inmiddels had de schuit den .Singel bereikt om in de richting van het Koningsplein te va ren en het was op dit oogenblik, dat de politie van het bureau Singel tot krachtig ingrijpen overging. De geheele bezetting van het bureau Zaterdagnacht is op de Amer bij den polder De Koekoek gevonden het zeilschip „Onderne ming", metende 120 ton, geladen met zand, toe- behoorende aan H. van Dongen te Made (Noord-Brabant). Twee zoons van den heer Van Dongen, resp. 20 en 21 jaar oud, zouden het schip brengeD naar de haven van Drimmelen. Men heeft van de beide jongens geen spoor ontdekt. De roei boot hangt nog achter het schip. Het schip, dat op een zandbank zit, steekt nog gedeeltelijk boven water uit. Als vermoedelijke oorzaak voor het zinker neemt men aan, dat het schip in aanvaring is geweest. De Rijks-rivierpolitie Is bezig te dreggen. rukte uit, waarna onder groote belangstelling van het publiek, de schuit geënterd werd en de geheele bemanning werd ingerekend. Wij vernemen, dat tegen enkelen der demon stranten, die in strijd met de wet de kleeding van officieele personen droegen, zonder daartoe het recht te hebben, proces-verbaal is opge maakt, hetgeen voor hen vermoedelijk op een strafvervolging zal uitloopen. De politie deelde ons voorts mede, dat allen, die aan de verkleedpartij hadden deelgenomen, zich op het bureau van hun bovenkleeren had den moeten ontdoen, waarna zjj werden vast gehouden, totdat familie of vrienden de eigen kleeren van de aangehoudenen aan het bureau hadden bezorgd. Spaarzame berichten in de Russische pers Van de gebeurtenissen in en rondom „De Zeven Provinciën" maken de te Moskou ver schijnende dagbladen, volgens het „Handels blad", ternauwernood gewag. De bladen van Zondag en Maandag bevatten geen enkele mededeeling nopens den opstand. Eerst in de „Prawda" en „Izwestia" van Dinsdag komen over de gebeurtenissen de eerste telegrammen voor, afkomstig uit Berlijn en Tokio. Zij zijn niet bepaald uitvoerig en staan niet op een in het oog loopende plaats vermeld, in de „Prawda" staan zij zelfs op de laatste pagina van de krant. Ook de beide kranten van Woensdag hebben een uit Berlijn afkomstig telegram, dat niet meer dan twintig regels telt, eveneens een zeer summier overzicht geeft van de gebeur tenissen en op niet in het oog vallende plaats staat vermeld. Van het commando ontheven BATAVIA, 11 Febr. (Aneta). De commandant van de „Zeven Provinciën", de kapitein-luite nant ter Zee P. Eikenboom, is van het comman do over het schip ontheven. Htf bevindt zich thans aan boord van de kruiser „Java", in af wachting van de beslissing door de pas inge stelde commissie van onderzoek aan boord van het eskader. Geen particulieren op Onrust BATAVIA 11 Febr. (ANETA). Op verzoek van den divisie-commandant maakt Aneta bekend, dat particulieren onder geen beding op het eiland „Onrust" zullen worden toege laten. Wie de witte vlag heesch BATAVIA, 11 Febr. (Aneta). De door de bom gewonde beroeps-marinier Bom verklaart, dat hjj het is geweest, die óp de „Zeven Provinciën" de witte vlag heeft geheschen. Deze mededeeling werd geverifieerd door een speciale commissie van onderzoek aan boord van het escader. De leiding van het onderzoek is opgedragen aan den kapitein ter Zee F. W. Coster, tevens tijdelijk commandant van de „Zeven Provin ciën". BATAVIA, 11 Febr. (Aneta). Het departe ment van Marine in Ned.-Indië deelt mede, dat het vliegtuig D XI geheel overeenkomstig de schriftelijke orders, welke aan dit vliegtuig waren verstrekt, de muitende bemanning aan boord van „De Zeven Provinciën" tot zes maal toe heeft gesommeerd, n.l. per radio drie maal op de 600 M -golf en drie maal op do 475 M.- golf. Hierna werd den muiters tien minuten be denktijd gegeven, welke zij misbruikten door het drie maal uitzenden van het bekende tele gram, met de toevoeging „Ons niet hinderen". Indien na het werpen van de eerste bom de overgave niet zou zijn gevolgd, dan zouden de vliegtuigen ten tweeden male boven het schip zijn verschenen en bommen hebben geworpen tot een totaal gewicht van 1200 K.G. De gevangen genomen muiters BATAVIA, 11 Februari (Aneta) Het De partement der Marine in Ned. Indië deelt mede, dat 28 Europeesche schepelingen van „De Ze ven Provinciën" zijn gearresteerd en door de „Orion" alhier werden aangebracht, terwijl aan boord van de „Java" zich 184 Inlandsche sche pelingen van „De Zeven Provinciën" bevin den. De dooden naar Onrust BATAVIA, 11 Febr. (Aneta) De „Evertsen" brengt de door den bom, welke op „De Ze ven Provinciën" werd geworpen, gedoodde schepelingen van „De Zeven Provinciën" aan. De dooden zullen op het eiland onrust wor den begraven. De dienstweigering te Soerabaya De „Javabode" bericht, dat aan de commissie te Soerabaya, welke een onderzoek zal instel len naar het gebeurde aan den Oedjoeng d.i. de landtcng ten Noorden van Soerabaya, waar het marine-etablissement is gelegen drie wedana's en drie assistent-wedana's van de bestuursschool ter beschikking te zullen wor den gesteld. Ir. Albarda wil interpelleeren De voorzitter van de S. D.-fractie, J. W. Al barda, heeft den voorzitter van de Tweede Ka mer schriftelijk verzocht, de Kamer ten spoe digste weder bijeen te reepen. Ir. Albarda wil n.L de regeering interpelleeren over het ge beurde met „De Zeven Provinciën". Ir. Albarda meent te moeten aannemen, dat het Kabinet, ondanks de „politieke crisis", niet zal weigeren voor een interpellatie in de Kamer te verschijnen en gestelde vragen te beantwoor den, indien de Kamer den wensch daartoe uitspreekt. De heer Albarda heeft tevens aan den presi dent verzocht in een vergadering der Kamer het wetsvoorstel van mr. v. d. Bergh (de z.g. uitwinningswet) aan de orde te stellen, bij de behandeling van welk voorstel de aanwezigheid van een of meer ministers niet noodig is. De sociaal-democratische Kamerfractie acht de be handeling van dat voorstel, waardoor o.a. hy- potheek-plichtige boeren tegen executie kunnen worden beschermd, als spoedeischend. „Geen muiterijzegt Albarda, „maar doodstraf zonder on derzoek" In Carré te Amsterdam hebben de sociaal democraten onder voorzitterschap van wethou der De Miranda een protestvergadering gehou den, waar de leider der S.D.A.P., ir. Albarda, allereerst erkende, dat geen regeering muiterij kan dulden. Maar, zoo verdraaide hij de feiten: er was geen muiterij, alleen maar een demon stratieve protestactie. Notabene: een beman ning, die zich van het oorlogsschip meester maakt, de officieren overmeestert en niet luis- HUIZEN, 296 M. KRO 8.00—9.15 Mor genwijding 1011 Gramofoonmuziek 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje, door Pastoor L. H. Perquin -12—12.15 Politie berichten 12.151.45 KRO-sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer 1.452 Verzorging zender 22.35 Middenstandscursus, J. G. van Neerven: „De moderne zakenman". 2.235-3.30 Vrouwenuurtje: a. Mevr. J. KallerWigman „Het openbare leven der vrouw": b. H. Slkkes: „Een souper-schotel" 3.304.30 Modecursus door mevr. H. Cuppens—Geurs 4.305.30 KRO-or- kest o.l.v. Johan Gerritsen 5.30—6.30 Het Beredin-kwartet, bestaande uit Nannie Jamicson, le viool, Berta Volmer, 2de viool, Gert Berlage, altviool. Hilda Jamle- sen, violoncel 6.50—7.10 „De a.s. jaar vergadering van den R. K. Hanzeband van Slagerspatroons te Maastricht en de daaraan verbonden slagersvaktentoonstel- ling", door G. C. Scholtes Daarna Gra mofoonmuziek 7.107.30 Politieberich ten 7.458.00 Verbondskwartlertje 8.009.00 De Harmonie-ver. „Sursum Cor- da". Vlaardlngen, en Vlaarding's Mannen koor „Orpheus" 9.00-9.05 Vaz Dias 9.059.25 Beurspaniek in New-York, blij spel door Ossip Dymow. Personen: Mr. Smith, Pelix Bakkers: mr. Black, Gralln- ger Kelner, Pierre Balledux; 9.2510.25 De Harmoniever. ..Sursum Corda" 10.25— 10.45 „Het Roode Masker", hoorspel door Ossip Dymow. Personen: Kochalsky, Pierre Balledux: Lukasch, Felix Bekkers; Het Roode Masker, Wim Grelinger, Bendeleden en politie. 10.4511 Gramofoonmuziek: 11—11.05 Vaz Dias 11.05—12 Gramo foonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. AVRO. 8.00 Tijd sein en tot 10 uur Gramofoonmuziek 10.00 Tijdsein, tot 10.15 Morgenwijding 10.1510.30 Gramofoonmuziek 10.30 11.00 Kamermuziek door het Haydn- kwartet: P. Kramer, le viool; A. de Groot, 2e vlooi; H. van den Bosch, altviool, H. J. Lijsen, cello 1111.30 Kook- en bak- praatje door mevr. R. LotgeringHille- brand: „Diverse vleeschschotels". 11.30 12.00 Voortzetting Kamermuziek 12.00 Tijdsein tot 2.15 Lunchconcert door het Omroeporkst o.l.v. Nico Treep. Tusschen- spel van Gramofoonmuziek. 2.152.30 Rustpoos, verzorgen van den zender 2.30—3.00 Omroeporkest 3.00—4.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 16de les; 4.004.30 Gramofoon muziek 4.305.00 Radlo-Kinder-koor- zang o.l.v. Jacob Hamel 5.005.30 Ver halen voor kleinere kinderen, door mevr. Ant. van Dijk VPRO 5.30 Menschen in den bijbel, 16de voordracht. Job. Spre ker: dr. B. J. Aris. AVRO 6.00—6.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 6.30 7.00 Radio Volksunversitelt dr. Th. van Schelven': „Kinderen-psychologie 7.00— 7.30 Omroeporkst 7.308.00 Engelsche les voor beginners door Fred Fry, 16de les 8.00 Tijdsein en 8.05 Nieuwsberich ten van Vaz Dias8.058.15 Gramofoon muziek. 8.159.15 Aansluiting met de Harmonie te Leeuwarden. AVRO-con- cert door Edith Lorand en haar orkest. Tusschenspel van Gramofoonmuziek 10.30 Non-stop Avro-variété. Kovacks Lajos en zijn orkest, Bob Scholte, Avro girls. Pierra Palla, Han Hollander, con ferencier Guus Weitzel, verbindende tekst D. J. Wessel. 10.3011.00 Kovacks La jos 1111.35 Nieuwsberichten Vaz Dias. 11.0512.00 Gramofoonmuziek en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.10 Concert door het Kleine Orkest van het NIR, o. 1. van P. Leemans. Weensche muziek 1.30 Gra mofoonmuziek. 1.40 Pianorecital door Mej. Slronval. 2.00 Gramofoonmuziek 5.20 door Omroeporkest 6.35 Gra mofoonmuziek. 10.30 Idem. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Strijkorkest van Bellevue Strandhotel o.l. van Harald Andersen 2.204.20 Om roeporkest onder leiding van Launy Grond- dahl. Zangsoliste: Elsa Slgfuss; a. d. vleu gel Viktor Fischer 6.504.35 Deensch Philharmonisch Orkest, onder leidng van George Hoeberg. Een gemengd koor 9.20 10.05 Operette-concert door Omroeporkest o.l.v. Emll Reesen. BERLIJN, 419 M. 7.00 „Die Hochzeit" een fragment van R. Wagner, koor en or kest, onder leiding van Julius Pruwer, daarna populair concert door de Eddy- Wallskapel. 11.20 Concert. BRESLAU, 325 M. 3.30 Solisten-con cert, Kurt Reich, bas; Herta Matzke Schreiter, viool, en Hanna Hom, plano. 6.40 Gramofoonmuziek 10.30 idem 10.5012.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 5.55 Concert 6.35 Vervolg Concert 10.50 Concert door het Kleine Norag-orkest onder leiding v. Eug. Wilchen. 7.20 Concert door het Sympho- nie-orkest van Bremen o.l.v. Walter Sto ver, met medew. van Paul Gummer, ba riton 9.50 Concert door het Norag-or kest o.l.v. Adolf Seeker. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 5.507.20 Populair Concert 7.50 Concert 9.00 Liederen van Spohr voor zangstem, klarinet en plano, uitvoerenden: Hede Turk, sopraan, Adolf Mutsenburg, klarinet, Michaël Taube, piano. Hans Werner, piano 10.2011.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 11.20—12.10 Po pulair concert door het Omroeporkest van Frankfort o.l.v. Walter Caspar. 12.20 1.50 Concert ol.v. Eysoldt 4.20535 Ves perconcert door het orkest van den West- duitschen Omroep ol.v. Kuhn. 7.50 Duit- sche barockmuzlek. Het Stedelijk Orkest van Munster, o.l.v. Werner Gohre. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelconcert door Sydney Gustard 1.05 Concert door het Commodore Grand-Orkest o.l.v. Joseph M. Muscant 4.45 Concert door René Capponler en zijn orkest in het Carlton- Hotel 10.25 Pianorecital door Elsa Karen (Russisch programma). PARIJS, Eiffel, 1445 M. - 7.50 Con cert door het Jean Iboskwintet. PARIJS, Radio, 1724 M. Populair con cert door het Krettly-orkest 7.40 Idem. MILAAN, 331 M. 4.50—5.35 Orkestcon- cert 6.00 Gramofoonmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 Operetteuitzen ding. ROME, 441 M. 7.35 Gramofoonmuziek 8.05 Operette „La Donna Perdata". OSLO, 1083.M. 4.20 Kamermuziek d. h. Radio-ensemble o.l.v. Oscar Gustavson, viool 605 Accordeonmuziek 7.20 de Javaansche zangeres Condo Kerdijk zingt 9.3510.35 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Hugo Kramm. WEENEN, 517 M. 4.05 Concert door het Weensche Vrouwen-Symphonleorkest o.l.v. van Julius Lehnert 7.10 Ernstige mu ziek van operette-componisten, Het Ween sche Symphonie-orkest o.l.v. Max Schon- berg. 10.10 Dansmuziek door de Charly- Chapp Jazzkapel m.m.van Tilly Hauff, zang. WARSCHAU, 1411 M. 4.20 Concert door het Philharmonisch Orkest van War schau, o.l.v. G. Fltelberg. BEROMUNSTER, 459 M. 7.20 „Re quiem", Berlios. voor gemengd koor, groot orkest. Louis van Tulder, tenor. Leiding Hermann Hofmann, 9.009.35 Concert door het Omroep-orkest. tert naar de sommatie van 't vlootcommando, zou zich niet schuldig maken aan muiterij. En de hombardeering noemde Albarda de dood straf, toegepast zonder onderzoek. Alsof het hier een rechtstraf gold inplaats van een vermees tering van een muitend schip, alsof een wet- teiyk onderzoek kon sprake zijn bij een niet naar de bevelen luisterende bemanning, die er met een oorlogsschip van door is. Dr. W i b a u t protesteerde ook tegen hetgeen hij noemde „misbruik van macht" en 't Kamer lid W. D r o p en de Indonesiër L. Palar waren de laatste sprekers, waarna een lange motie van soc. dem. protest werd aangenomen. Er werd ook vergaderd in Handwerkers Vrien denkring en Bellevue, waar de heer Ed. Polak, dr. Banning, Boekman en Cramer spraken. Gisteren was 't de elfde verjaardag der kroning van Z. H. Paus Pius XI. Te dier gelegenheid bood Zaterdag op den vooravond Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa aan de internuntiatuur te 's-Gra- venhage de thee aan. Talrijke genoodigden boden Z.H.Exc. ter receptie hunne gelukwenschen aan. Onder de kerkelijke en wereldlijke overheden werkten wij op: Z. H Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, luitenant-generaal jhr. C. L. van Suchtelen en jhr. C. E. J. M. Verheijen, vertegenwoordigers van het civiele en militaire Huis van H. M. de Koningin, P. F. C. baron Bentinck van Schoonheeten, Kamerheer van H. M. de Koningin-Moeder, het geheele corps diplomatique, de premier jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, de Ministers Deckers, Ver schuur en Reijmer, leden van het Permanent Hof van Intern. Justitie, de oud-ministers Bon- gaerts, Harte van Tecklenburg, Kooien, leden van de Eerste en Tweede Kamer, Deken van Dam, de Monsignori dr. Verhoeven, de Gruyter en Evers en andere hoogstaande geestelijken en leeken. Ter receptie, die zeer geanimeerd was, onderhield zich Mgr. Schioppa op de meest be minnelijke wijze met de gasten. BATAVIA, 11 Febr. (Aneta). De Volksraad heeft heden gestemd over de moties, ingediend door de.heeren Pastor en Wirjopranoto, beide strekkende tot vermindering der salariskorting. De motie-Pastor werd verworpen met 3036 stemmen en de motie-Wirjopranoto met 3519 stemmen. Groote opslagplaats bij Geldersche Eierenveiling door het vuur vernield Zaterdagavond om ongeveer zes uur brak brand uit in de groote loods van de Geldersche Eierenveiling te Arnhem, welke gelegen is op 'n terrein, dat begrensd wordt door den Wester- voortschendijk, Veilingstraat en de Rijnkade. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd en verscheen reeds een kwartier na het uitbreken ter plaatse. Het vuur, dat in de loods was ontstaan, had zich echter in dien korten tijd met schrikbarende snelheid uitgebreid, waar het een gretige prooi vond in het hout, waaruit de loods is opgetrokken en de vele fruitmanden en houten kratten, die in het gebouw lagen op gestapeld. Met onstuitbaar geweld joegen de vlammen, aangewakkerd door een stevigen Oos tenwind voort en het duurde slechts betrek kelijk korten tijd of het geheele gebouw stond in lichterlaaie. De loods wordt aan de Noordzijde begrensd door een steenen gebouw, waarin vroeger de „Aravelirs" gloeilampenfabriek gevestigd was, dat thans leeg staat. De dakgoot van dit gebouw vatte spoedig vlam, maar de brandweer wist vanaf het dak verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Geruchten, dat er in het gebouw ontplofbare stoffen opgeslagen waren, bleken gelukkig on gegrond. Aan de Westzijde achter de brandende loods ligt het huis van den directeur van de Geldersche Eierenveiling, dat men door nathou den wist te behouden. Ook de andere omliggende perceelen konden voor het vuur worden gevrij waard. Met .vier slangen op de kleine motorspuit en eveneens vier op de groote, welke het blusch- water uit den Rijn pompte en een achttal slan gen op de waterleiding, grepen de branweer- mannen, onder leiding van den commandant, den heer Jonker, het vuur krachtig aan en w<*d van alle kanten zooveel mogelijk water in het daverend geweld der vlammen geworpen. Op het terrein van den brand waren o.m. aan wezig de burgemeester, de officier van justitie mr. Lasonder, de commissaris van de Koningin, baron van politie v. d. Wal, de oud-brandweer commandant Hiddink, de directeur van ge meente-werken, de heer Brinkman Visser, de heer Heukers, adj.-directeur der gasfabriek, de burgemeester van Renkum, de heer J. v. d. Molen Jr., de directeur van het Electriciteitsbedrijf, de heer Ehrens, de hoofdinspecteur van politie Scheepmaker, wethouder Everts, de directeur van de veiling, de heer G. Klomp en verschil lende raadsleden. Een vuurzee Omstreeks half acht was het gebouw één vuurzee. Het dak was reeds ingestort en de brandweermannen trachtten met lange haken de geblakerde muren omver te trekken. In het begin werd met eenige slangen het huis van den directeur der gasfabriek nat gespoten om te voorkomen dat dit zou gaan branden en daardoor groot gevaar zou op leveren voor de daarachter gelegen gasfabriek, Na eenigen tijd was hét gevaar van uit breiding aan deze zijde geweken. De brandweer had een uiterst moeilijke taak en stond tegen de telkens oplaaiende vuurmassas vrijwel mach teloos. Verantwoordelijkheid In deze dagen gevoelt men te meer de zwaarte van den last der verant woordelijkheid- Zij, die verantwoordelijkheid dra gen, hebben een zwaren plicht. Ze moeten doortasten. Ze moeten naar eer en geweten het beste kiezen voor de gemeen schap. Ze dienen persoonlijke voor ingenomenheden op zijde te zetten, ze hebben eigen belangen achter te zetten voor het algemeen belang, ze moeten soms hard zijn om nog harder optreden later niet noodzakelijk te maken, te voorkomen. Verantwoordelijkheid dragen velen onzer- We moeten van jongs-af leeren verantwoordelijkheid tedragen. Van den loopjongen, die een boodschap doet, waarvan veel kan afhangen, tot den hoogstgeplaatste in den lande heeft een leerschool der verantwoor delijkheid te doorloopen. Vrijdagavond had te Kopenhagen een Inter nationaal Zwemfeest plaats, waaraan Neder- landsche, Duitsche en Deensche zwemsters en zwemmers deelnamen. Onze landgenoot Willy den Ouden heeft bij deze wedstrijden het grootste succes behaald, door een nieuw Europeesch record te vestigen voor den 100 M. vrijen slag. Zij zwom dezen afstand in 1 min. 7 sec. Het oude record stond eveneens op haar naam met 1 min. 7,4 sec. en dateerde van 7 September 1932, toen zij dit record te Amsterdam op haar naam bracht. Tweede werd Lilli Andersen in 1 min. 16.9 sec. Willy den Ouden won bovendien den wed strijd 100 M. rugslag in 1 min. 22.4 sec. voor Lilli Andersen, 1 min. 28.8 sec. Onze tweede vertegenwoordigster Mej. Brou wers was eveneens in uitstekende conditie en werd eerste in den wedstrijd 100 M. schoolslag voor dames, voor de Deensche Else Jakobsson. De Deensche had eerst een kleinen voorsprong, doch moest het in den eindspurt tegen Mej. Brouwers afleggen, die met 1 min. 27.5 sec. win nares bleef. De tijd van Mej. Jakobsson was 1 min. 28 sec. Conferenties tot nu toe zonder resultaat Bij de firma Roessingh te Veenendaal dreigt een conflict in verband met een aangekondigde loonsverlaging van 10 a 15 procent. Dit zou de derde verlaging binnen enkele jaren zijn. Conferenties van de besturen der textielarbei dersorganisaties met de directie brachten tot dusver geen resultaat. Naar wij vernemen, hebben de organisaties met hun ledfp, die by de firma werkzaam zijn, vergaderd em is daarbij gebleken, dat zij una niem van meening zijn, dat deze loonsverlaging niet aanvaard kan worden. Arrestaties by de stempellokalen. Pamfletten in beslag genomen Zaterdagmorgen heeft de politie een huiszoe king gedaan in de lokalen van het P. A. S. in de Maasstraat te Rotterdam. Er zijn een aantal pamfletten in beslag genomen, die verspreid zouden worden in verband met een vergadering die Zaterdagmiddag plaats heeft gehad. De pam fletten werden in beslag genomen, omdat zij volgens de politie opruiende taal bevatten, o.a. stonden er de leuzen in „Voor gewelddadig Nu" en „Indië los van Holland Nu". Een aantal pamfletten zijn nog bij stempel lokalen verspreid en bij dit verspreiden heeft de politie negen menschen gearresteerd, o.w. het R. S. P. raadslid Menist. De aangehoudenen zijn in bewaring gesteld. De uitslag wordt iedere week bekend gemaakt in de dagbladen. Inzendingen moeten franco geschieden aan: N.V. KWATTA - Breda. Afd. Prijsvragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6