Oostenrijk en de Nazi's mmmmk Crisisbelasting er door iii Het Schaakspel 1 m wm ssmAéS fBI lof if ^8 uil fl a i i IV SS DINSDAG 14 FEBRUARI DE DICTATUUR DER VIER Hindenburg bewaakt nog steeds de glazen doodkist van het democratische Weimar De parabel van de twee boeren en de pad UIT DEN OMTREK AERDENHOUT BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE NIEUW-VENNEP SANTPOORT RECHTSZAKEN VERDUISTERING VAN VEREENIGINGSGELDEN Een Heldersche ex-wethouder op de verdachtenbank De dagvaarding Getuigen Verdachte gehoord Na een Zon- en Maandag van beraad slagingen Herriot voor Daladier Aangenomen Alom protesten Gezamenlijke financieele voorstellen aangenomen STADSNIEUWS KAMER-CENTRALE „HAARLEM" Vervroegde vergadering R.K KAMER-CENTRALE LEIDEN SPORT EN SPEL R. K. Scheidsrechterscommissie distr. Haarlem AJAX—HAARLEM Extra treinen op Zondag AUSTRALIË—ENGELAND De stand van den derden dag R. K. Haarlemsche Dambond H. W. S. V. „Jan Passtoors" m mm mm P ..Hf (Van onzen Weenschen correspondent) Enthusiasme hüben und drüben! Eerlijk ge zegd, het is van al die begeesterde aan hangers van den „Uebermensch" Hitler niet te verwonderen. De fakkeloptocht door de beroemde Weensche Ringstrasse, na de benoe ming van Hitler, is schitterend gelukt. Betoo- gers en toeschouwers waren één begeestering voor Hitier! Hoop doet leven en waarom zouden die men- schen, die met z'n allen in den economischen put zitten, niet hopen en gelooven, dat nu einde lijk de ster over de neergeslagen Heimat op gaat? Wij hebben vroeger eens geschreven, dat wij eenigen tijd lang geloofden aan de mogelijk heid van het bevrijdingswerk der Hitler-bewe- ging. Daarna kwamen echter de verkiezingen en de verzuimde gelegenheid en daarmee was vaar ons de kwestie-Hitler van de baan. En xm, nu hij zetelt op den troon, nu is het radi caal uit met Hitler of liever met zijn „bewe ging". Zeker, er komt een economische verlichting, De crisis heeft in den winter wel zijn hoogte punt bereikt. Het gaat tegen de lente. De zon stijgt en het wordt warmer. Zwakke teekenen der beterschap zijn zichtbaar, overal, ook in Duitschland, niettegenstaande dat de index nog steeds gevallen is en de omloop van het geld verminderd. Niet dat we verwachtingen koes teren van de crisismaatregelen der nieuwe re geering. Die laat Gereke werken. Het „succes" der beterschap komt automatisch, zooals de dooi na de vorst, zooals de lente na den winter. Alles gaat nu vanzelf. De Nazi's hebben al door verkondigd, dat het niet gaat om mate- rieele dingen, zooals bij de liberalen, de half- liberalen en de Marxisten, maar om „instinkt", „bloed", „gevoel", om Duitschlands „vrijheid en eer". De oplossing der de heele wereld beheer- schende economische vraagstukken komt van zelf! Dus in dezen was niets nieuws meer te verwachten. Nu, dat hebben we dan ook onmiddellijk te hooren gekregen. Göring verkondigt dat geen verandering op „Wahrungs- und Wirtschaftsgebiet" te ver wachten staat. Met zulke ordinaire dingen geeft een beweging, die de Bloed- en Vader- landsidealen op haar vaan geschreven heeft, zich niet af. Militairiseeren, disciplineeren, enthusiasmee- ren voor het groote Vaderland! Hadden we zooiets al niet in den tijd van Wilhelm ge hoord? Het nieuwe, wat is het nieuwe? Waar is het „Dritte Reich"? Waar de oorlogsverklaring aan het „haaierige Kapitaal", aan de „Rentesia- vemij"? Waar de bevrijding van het slavenjuk, de uitdrijving van de uitbuitende joden? In plaats van een verklaring: „Nu komt de groote schoonmaak", begint de regeering der eindelijk op het schild geheven „revolutionnai- re" beweging met de lakonische verklaring: dat alles bij t oude blijft. „Zóó als in Augustus 1914", zegt Göring voor de microfoon. „Hitier voert ons betere tijden tegemoet." Wilhelm sprak toen in 1914 van „heerlijke tijden", die Duitschland te wachten stonden. De eng reactionnaire geest van 1914 leeft weer op. Hitler-politiek ja, maar in zooverre ze par allel loopt met de Papen-Hugenberg-politiek. Alles wat eens typisch nationaal-socialistisch was, is overgeverfd. Het doel is bereikt. De groote Trommelaar Hitier heeft de Duit- schers, die zich zoo gemakkelijk voor idealen begeesteren, laten marcheeren. Alleen het kom- mando ontbreekt nog. Mijn kompliment, von Papen! Laten spar telen, van spartelen wordt men moe. Ook een Hitier. Het was uit geweest met de reaktie, al lang, als het nationaal-socialisme konsekwent was gebleven. Daar zat niets anders op dan het gevaarlijk beest temmen en voor den wa gen spannen. Bijna een jaar lang heeft t von Papen zweet gekost. Es ist erreicht. De reus liet zich tem men, toen hij moest inzien, dat zijn bloedverlies (stemmenafval) langzaam maar zeker chronisch dreigde te gaan worden. Nu is hij mak. Nog is hij in afmeting de reus, doch inner lijk bros. Hij is niet meer de manager; hij wordt gemanaged. Hij is de buffer, die de geweldige stootkracht van zijn eigen beweging op te van gen heeft. Hij heeft al dat uit te voeren, wat von Papen wilde uitvoeren, maar niet uitvoeren kon wegens de oppositie der rationalistische be weging Niet één karakteristiek nationaal-socialis tisch kenteeken is in de regeering-Hitier geble ven. Integendeel. De afgoden, die door de na- tionaal-socialistische beweging met bewonde renswaardig élan werden bestormd, worden weer op hun voetstuk geheven en door den breeden rug van den eigen aanvoerder gedekt. De regeering? Wat kan de regeering? *Ze heeft geen keus meer. Of, zoo ze een keus heeft op economisch gebied, dan is 't de keus tus- schen inflatie of loondruk. Maar Luther, presi dent van de Rijksbank, blijft en dat zegt voor den kenner genoeg. Met één woord het natio naal-socialisme, Hitier incluis, is door het reactionnaire kapitalisme met huid en haar verorberd. Het gaat hier zooals in de oer-oude gelijkenis van de twee boeren en de pad. Twee boeren gaan t veld in. Toon en Krelis. Onderweg zien ze een pad. Toon, die zijn ta- baksbuil gevuld heeft en weet, dat de pijp van Krelis uitgaat, zegt: „Krelis, als je die halve pad opeet, krijg je mijn halven tabaksbuil." Krelis neemt zijn mes, snijdt de pad door en werkt die eene helft door de keeL Toon schudt hem zijn halve tabaksbuil in de hand. Dat was een zware karwei. Of Toon dat ook zou kunnen? „Zeg, Toon, als je de andere helft opeet, geef ik je de tabak terug." Toon denkt, wat Krelis kan, kan ik ook en verorbert de andere helft. Dan worden de twee boeren philosofisch en vragen elkaar: „Waarom hebben we eigenlijk die pad op gegeten?" Ja waarom? Wat ik hier schrijf is de op vatting van velen, hier en in Duitschland, ook onder de nationaal-socialisten. Waarom deze zoo machtige, schijnbaar zoo re- volutionnaire beweging als ze in geen enkel wezenlijk bestanddeel afwijkt van de jongleurs kunst der gepatenteerde politici? Jalouzie en erger heerscht onder de bewind voerders van het oogenblikkelijke régime. Gaan mannen van zoo'n heterogenen aanleg als Hit- Ier, Hugenberg, Papen over tot een fusie, dan is "t geen fusie van ideeën, doch een fusie van appetijten. Nu. een syndikaat is geen geloofs- cónfessie, het heeft verdeelingsplannen, het kent een winst-en-verlies-conto en de syndi- kalisten hoeven t alleen eens te zijn omtrent den participatie-sleutel. 70 pet. der Duitsche stemmen hebben zich tegen het kapitalisme uitgesproken en zoodoen de is een kapitalistische dictatuur op demokra- tischen grondslag (waarom zou ook dit wan gedrocht geen bestaansrecht hebben in onzen tijd?) niet denkbaar. En Hindenburg bewaakt nog steeds de glazen doodskist van het demo- kratische Weimar. Toch ontplooit zich zoo zachtjesaan de dic tatuur der vier: van Hitier, het hoofd der fas cisten, van Hugenberg, den man der „Jun kers", van Papen, den exponent der monar chistische Herrenklasse, van Seldte, den schild drager der luitenants ende revolutlonnaire nationaal-socialistische heethoofd helpt mee de burgerlijke dictatuur te administreeren. Of werkt Hitier op langen termijn, geniaal in de toekomst schouwend en voor geen jota innerlijk afwijkend van zijn grootsche ideeën? Weer de sluier der geheimzinnigheid! Daar aan gelooft het gros van zijn aanhangers, hier en in Duitschland. En dat is niet te verwonderen. De mystieke sluier heeft al in den oorlog in Duitschland een groote rol gespeeld. En Hitier biologeert ook hoogstaande menschen. Nu, ons geduld wordt niet meer lang op proef gesteld. De gemoederen zijn zeer gespannen in Mid den-Europa en houdt de economische crisis nog lang aan, dan komt 't beslist en zeker tot een uitbarsting. Buurtbeiang „AerdenhoutBentveld" De algemeene vergadering wordt gehouden Dins dag 21 Februari 1933, te 20 uur in café-restau rant „Boekenroode," Zandvoortschelaan. De agenda vermeldt o.m.: Verslag van den secretaris over 1932; Verslag van den penning meester over 1932; Verslag van de kascom- missie over het beheer der geldmiddelen in 1932; Verkiezing bestuur (Art. 7 Stat.). Aftredend de heeren: Mr. S. Scholtens en J. de Graaf, ter stond herkiesbaar; Verkiezing voorzitter uit de bestuursleden (Art. 7 Stat.). Aftredend de heer Mr. P. J. Prinsen Geerligs, terstond herkies baar; Benoeming Kascommissie (Art. 5 H.R.) Vaststelling contributie over 1933; Bijdrage aan plaatselijke organisatie. De lieve jeugd weer in actie. Het vorige jaar hebben de bewoners van het Kinheimpaik herhaaldelijk veel last ondervonden van de brandjes, die de Jeugd stookte op een onbe bouwd terrein nabij het kantoorgebouw van het P. W. N. Gistermiddag is het spelletje weer opnieuw begonnen. Men vraagt zich af, hoe de jeugd het klaar speelt, om een terrein in brand te steken, dat 's morgens nog door een fikseh regenbuitje besproeid is geworden. Dank zij een gunstigen wind, werd gistermid dag het heele Kinheimpark weer eens heerlijk in den stinkenden rook gezet. Door eenige le den van het personeel van het P. W. N. werd. geholpen door een agent van de motorbrigade, aan het vuurwerk een einde gemaakt. Burgerlijke Stand Geboren: Jenneke, d. van N. van der Plas en A. van der Stelt; Leendert, z. van G. Kroes en P Oussoren; Cornells Jaco bus, z. van T. van Rijswijk en H. M, Boon; Eli sabeth, d. van A. van 't Zelfde en G, Visser, Overleden; Hendricus Brouwer, 72 jaar, wedr. van W. Broers; Pieter Koomans van den Dries, 40 jaar, ongehuwd. 40-jarig ambtsjubileum D. Eggink Jzn. Op Donderdag 16 Februari a.s. hoopt de heer D. Eggink Jzn., hoofdcommies ter gemeente-secre tarie en ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Haarlemmermeer den dag te her denken, dat hij voor 40 jaren als ambtenaar aan deze secretarie in dienst trad. De Meer Eggink, stammende uit een ras-echte ambtenaarsfamilie, werd op 2 Maart 1877 te Haarlemmermeer geboren en met ingang van 16 Februari 1893 benoemd tot 3en ambtenaar ter secretarie van deze gemeente. Na geleidelijk alle rangen doorloopen te neb ben werd de jubilaris ongeveer 15 jaren gele den benoemd tot den hoogsten secretarierang van hoofdcommies, chef van de afdeeling bur gerlijke stand en bevolking. De heer Eggink, die in Haarlemmermeer uit hoofde van zijn afstamming en functie een algemeene bekendheid geniet, heeft zich gedu rende deze zoo lange ambtsperiode steeds doen kennen als een ijverig, correct en hulpvaardig ambtenaar, die met groote opgewektheid zijn arbeid verricht en het publiek gaarne zoo veel in zijn vermogen ligt ter wille is. Als ambtenaar van den burgerlijken stand heeft de heer Eggink in al die jaren vele dui zenden akten gepasseerd en door zijn kunde en nauwgezette plichtsbetrachting zich ook op dit terrein zeer verdienstelijk gemaakt. De Jubilaris vervult nog steeds met liefde en toewijding, onverzwakten arbeidlust en accura tesse zijn ambt, hoewel toch de werkzaamheden ook aan zijn afdeeling met den aanwas der be volking in den loop der jaren sterk zijn toege nomen. Dit gedenkwaardige jubileum van dezen ver dienstelijken ambtenaar zal ongetwijfeld niet onopgemerkt voorbijgaan, vooral van de zijde van zijne collega's, met wie hij steeds op de meest prettige wijze heeft mogen samenwerken. Het is ons bekend, dat in overeenstemming met het karakter en den wensch van den ju bilaris de herdenking op eenvoudige wijze in eigen familiekring zal plaats hebben. Gouden echtpaar. 16 Februari hoopt het echtpaar Pieter SchooneveldAdriana van Wes- tenbrugge, wonende aan den Lisserdijk te Ab- benes den dag te herdenken, waarop het voor 50 jaren in den echt werd verbonden. Het echtpaar, dat zich nog in een goede ge zondheid mag verheugen, zal op dezen dag zeker blijken van belangstelling ontvangen. Paardenvordering. Op de alphabetische lijst van eigenaren of houders van paarden van het zuidelijk deel dezer gemeente, komen voor 267 eigenaren met 1424 paarden en op de lijst voor het noordelijk deel 243 eigenaren met 1059 paarden. Nachtelijk slippertje. In den nacht van Zaterdag op Zondag geraakte de heer V., op den Binnenweg alhier het bestuur over zijn auto kwijt, waarin hij met eenige vrienden zat en waarmede met nogal groote snelheid werd gereden. De auto reed eerst over het trottoir en kwam daarna tegen eenige langs den weg staande bocmen terecht, waarvan er vier ont veld werden. De auto werd gedeeltelijk vernield en is naar een garage vervoerd. Persoonlijke ongelukken vonden hierbij niet plaats. Tooneeluitvoering voor de werkloozen Maan dagavond heeft de R.K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" geheel belangeloos een uitvoering gegeven speciaal voor de werkloozen en hunne echtgenooten. De groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw was bijna geheel bezet. Opgevoerd werd: „Gebroeders Kalkoen", blijspel in 3 bedrijven. Het stuk leent zich al heel goed om de be zoekers een prettigen avond te bezorgen en, uit stekend vertolkt, zijn wij er van overtuigd, dat de aanwezigen ook werkelijk genoten hebben. De gulle lach daverde voortdurend door de zaal. De Heemsteedsche Jaszband, leider de heer J J. Bos, werkte ook geheel belangeloos mede en droeg in niet geringe mate bij tot de prettige stemming. Een der leden van het R.K. comité tot ont spanning van werkloozen was dan ook zeker de tolk van alle bezoekers toen hij tooneelver eeniging en de Jaszband dankte voor den zeer prettigen avond. Huisbroei-tentoonstelling. 24, 25 en 26 Fe bruari zal weder de tentoonstelling plaats vin den van de „Huisbroei" der Bloemistarbeiders- vereeniging „St. Deus Dedit", afdeeling Heem stede. De stand van de gewassen is van dien aard, dat het een succes moet worden. De bolgewas sen, o.a. hyacinten, vroege tulpen, dubbele vroe ge tulpen, Darwintulpen, Mendeltulpen, narcis sen crocussen enz. vormen een keur van kwa liteit. Men zal verbaasd staan, dat zooiets mogelijk is in de huiskamer. Niemand verzuime dan ook dit voorjaarsbloemenfeest te gaan zien. De schoolkinderen doen ook weer hun best een eerste prijsje te verdienen. 1200 schoolpot- ten zijn er uitgereikt. Het is dus den gang naar het R. K. Ver eenigingsgebouw overwaard. De tentoonstelling zal worden geopend Vrij dag 24 Februari door Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede. Rectificatie Niet de Zeereerw. pater E. Evers OE.S.A., doch de Zeereerw. pater E. Peters O.E.S.A., heeft in de R. K. kerk te Nieuw- Vennep een predikatie gehouden, ten bate van de vereeniging tot bescherming van Vrouwen en Meisjes. R. K. Damestooneel Zondag werd door de damestooneelvereeniging „Driehuis", na door omstandigheden langen tijd verhinderd te zijn geweest, weer een uitvoering aangeboden. Op gevoerd werd het drama „De tweede Moeder" waarbij wij mochten constateeren, dat de ver eeniging in kwaliteit weer is vooruitgegaan. Bij zondere zorg werd besteed aan rolverdeeling en rolkennis. Veel viel er te genieten van het spel; een uitzondering is haast niet te maken; het spel was af. Medewerking werd verleend door Mej. Dora Schrama, die eenige mooie liederen zong. Een overvolle zaal heeft volop genoten van hetgeen geboden werd; het donderend applaus na elk bedrijf bewees dit wel. Laten we met Pastoor v. d. Meer, die het openingswoord sprak, wenschen, dat de dames nog veel genot zullen verschaffen door haar spel. Voor de arrondissementsrechtbank te Alk maar stond heden terecht de 50-jarige D. C. A. de Zwart, eertijds wethouder der gemeente Den Helder, aan wien ten laste was gelegd, dat hij te Den Helder in, of omstreeks het tijdvak van Januari 1923 tot Augustus 1931 opzettelijk een aantal geldsommen, in totaal bedragende 18.743.07, althans een aanzienlijk bedrag aan geld, toebehoorende aan den Bond van Korpo raals der Kon. Ned. Marine, welke gelden hij uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrek king als administrateur, althans geldelijk be heerder of bezoldigd bestuurder van dien Bond, in ieder geval anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich had toegeëigend. Als getuigen waren gedagvaard: H. Jore, des tijds voorzitter van den Bond; G. W. Groothof, boekhouder; G. J. van Pappelendam, oud- hoofdbestuurder; mej. J. Mulder, oud-bestuurs lid; D. v. d. Mast, kantoorbediende; KI. Tie- mis, bankdirecteur; J. J. Janse, onderwijzer en stenograaf der vergaderingen; als getuige-des- kundige was gedagvaard de heer A. G. C. En- gelgeer, accountant te Haarlem. Als eigen-gekozen verdediger opoponeerde Mr. J. A. E. Buiskool te Schagen. Verdachte, die aanvankelijk was gedetineerd, doch later op vrije voeten was gesteld, was per soonlijk aanwezig. Op verzoek van Mr. Buiskool waren nog door den Officier als getuigen a décharge gedag vaard: P. S. v. d. Vaart, secr.-penn. van den Bond van Marine-Schepelingen en soc.-dem. wethouder te Den Helder; J. H. de Nijs, admi nistrateur van genoemden Bond te Den Hel der; H. J. de Ruyter, gemeentebode te Den Helder, en C. Taijlor, notarisklerk te Den Hel der. De Rechtbank was samengesteld als volgt: President mr. A. M. Ledeboer. Rechters: Mr. H. Fruin en mr. J. Krabbe. Griffier: mr. Couvée. Het O. M. werd waargenomen door mr. G. B. v. d. Feen de Lille. Er was veel belangstelling op de publieke tri bune. Niet verschenen waren de getuigen décharge v. d. Vaart en De Nijs, die volgens mededeellng van den President daarom niet op de getuigen lijst werden geplaatst. Verd. deelt op verzoek van den president mee, hoelang hij administrateur van den Bond van Marine-schepelingen is geweest. Vanaf 1 Jan. '21 had hij 780.salaris; na 1 Jan. '29 werd hij volgens besluit van de algem. vergadering tot administrateur benoemd op 3000.salaris. Deze benoeming was echter niet volgens de sta tuten. Vóór deze benoeming was hij geen admi nistrateur, doch beheerde hij wel de financiën. President: „Hoe kon U de kas beheeren zon der zelf de boeken bij te houden?" Verd.: „Ik had vertrouwen in den boekhouder en de boekhouding." Pres.: „Was uw vrouw ook in een of andere functie benoemd?" Verd.: „Zij stortte het geld, wat ze van Groot hof ontving, in de daarvoor bestemde kas." Pres.: „Wat een toestand! En als U geld in de kas stortte, werd dat dan door U in de boeken geparafeerd?" Verd.: „Neen." Pres.: „Waren op die manier zonder controle de groote belangen van den Bond aan U toe vertrouwd?" Verd.: We werkten op het kantoor niet als baas en ondergeschikte, maar als gelijken; de boekhouder voerde de administratie. Tijdens het verdere verhoor bleek, dat verd. tot zijn zesde jaar school was gegaan; verder had hij geen opleiding gehad. Verd. verklaarde voorts wel kasboeken te hebben afgesloten; ech ter niet het kasboek van '22. Ook maakte hij balansen op; ook die van '27. Verd. geeft toe, medio '28 een balans aan de Bondsvergadering voorgelegd te hebben, waarvan de cijfers niet, door hem gecontroleerd waren. Pres.: „Hoe vindt U zoo'n handelwijze?" Verd.: „Als ik normaal was geweest, zou ik 't niet hebben kunnen goedkeuren." De Pres. vond het wonderlijk, dat de gelden op de giro en de bank op het hoofd van vera stonden. Die gelden op de giro waren hoofd zakelijk voor den Bond bestemd. Een heel enkele keer werd er op het giro nummer iets geschreven, wat voor hem persoon lijk bestemd was; alleen dan werd door verd. van de giro geld opgenomen, voor zoover dat voor hem bestemd was, op de bank had verd. geen eigen rekening. President: Wes er wel eens accountant-on derzoek? Verd.: De eerste 2 jaar. President: Volgens art. 16 der stat. moest elk jaar een accountant-onderzoek plaats hebben. Verd. heeft zooveel mogelijk de boekhouding door bestuursleden van den Bond laten con troleeren. President betwijfelde of dit wel deskundigen zijn geweest. Verd. deelt op een vraag van den president mede, dat van 1918 tot 1929 geen accountant- onderzoek plaats vond. Over die andere jaren PARIJS, 13 Febr. (V.D.) Nadat de Fran- sche Kamer gisteren tot laat in den middag had vergaderd, werd de zitting geschorst en kwamen de afgevaardigden gisteravond om 9 uur opnieuw bijeen voor de nachtzitting, waar in de onderhandelingen tusschen de meerder heidspartijen, die in de pauze waren gevoerd, al of niet tot resultaat zouden moeten leiden. Eerst na langdurig heen en weer gepraat was de door de meerderheid ingestelde sub-com missie erin geslaagd, een formule te vinden, voor de omstreden crisis-belasting, waarmee ook de radicaal-socialisten accoord konden gaan. Pds laat kon men een duidelijke scheiding tus schen de beide fronten zien, nadat bij de ar- tikelgewijze behandeling der voorstellen een voortdurend wisselende meerderheid voor of te gen de regeeringsvoorstellen tot stand was ge komen. Tot dan toe had de regeering het ver meden, de vertrouwenskwestie te stellen. Herriot verklaarde namens de raricaal-socia- listische partij, dat hij en zijn vrienden besloten hadden, alle bezwaren ondergeschikt te maken aan de noodzakelijkheid, de regeering te helpen en de aanvaarding van het geheele plan te ga randeeren, waarvoor de regeering de verant- woorelijkheid op zich had genomen. Hij deelde mede, dat in zijn fractie de fractie-discipline in de weegschaal was geworpen, zoodat zijn fractie gesloten zou stemmen. De financieele commissie heeft zich met de compromis-oplossing der meerderheidspartijen vereenigd. De z.g. buitengewone crisis-belasting wordt daardoor, evenals de korting op de wed den van ambtenaren en overheidspersoneel en de tantième-belasting, onderworpen aan een sterke progressie. Men verwacht dat de behandeling der afzon derlijke artikelen tot vanmorgen zal duren. Ge vaar voor de regeering schijnt voorloopig niet meer te bestaan. De Kamer heeft een wetsontwerp aangeno men, waarbij het leger wordt verminderd met 10.000 paarden en 5000 officieren in actieven dienst, nadat Daladier had verklaard, dat het kader van het leger niet werd verzwakt. De minister voor Luchtvaart, Cot, verklaar de dat zijn ministerie vereenvoudigd moet wor den en de generale staf verkleind; de reèele macht van de luchtvloot moet echter versterkt worden. Na langdurige besprekingen werd o.a. het artikel aangenomen, dat voorziet in een be lastingtoeslag voor den invoer van goederen, die slechts in bepaalde contingenten uit het buitenland mogen worden ingevoerd. PARIJS, 13 Febr. (Reuter.) Na een langdu rig debat heeft de Kamer de veelomstreden crisisbelastiiig met 312 tegen 280 stemmen in den door de regeering voorgestelden vorm aan genomen. De regeering verwacht van deze be lasting jaarlijksche inkomsten van 400 millioen. PARIJS, 13 Febr. (V. D.) De protesten van industrie, handel en landbouw tegen de crisis belasting worden in alle deelen van Frankrijk heftiger. Zondag werden in bijna alle departe menten protestvergaderingen gehouden; de po litie behoefde nergens in te grijpen. Vrijdag zullen de zaken te Rijssel den ge- heelen dag gesloten zijn, uitgezonderd de win kels in levensmiddelen. PARIJS, 13 Febr. De socialist Choufet opende de algemeene debatten over de verlaging der militaire credieten met 508 millioen. Hij wees er op, dat in 1933 de legerbegrooting nog altijd 14.837 millioen francs beliep of het viervoudige van 1914. Hij achtte het daarom onbegrijpelijk, dat men zich tegen verdere verminderingen ver zette. Wat gevreesd moet worden, dat is het chemische potentieel van Italië en Duitschland en hun luchtvloten. Ofschoon de verlagingen niet bevredigen zal, zal de socialistische fractie voor de regeering stemmen. De voorzitter der legercommissie, Fabry, be streed met klem de verlaging. Parlementen zul len nooit in een oorlog toestemmen. Maar in twee landen, wier namen spr. niet noemen wil de, heerscht op het oogenblik een persoonlijk regiem. Tegelijkertijd herwapenen deze landen zich. Dit gevaar kan worden afgewend, wanneer de Volkenbond een voldoende controle wilde in voeren. Minister-president Daladier verklaarde, dat Frankrijk met rust en koelbloedigheid de toe komst tegemoet kan zien. Te rechter tijd zal een organisatie legerher- vorming worden ingediend, berustend op de ge dachte, dat een vermindering van het materiaal slechts kan geschieden parallel met de indus- trieele mobiliseering. f Het is belachelijk te beweren, Öat door de schrapping van 5000 officiersfuncties in den loop van 5 jaren of van 10.000 paarden de vei ligheid des lands in gevaar zou worden ge bracht. Daladier eindigde met een verwijt aan de rechterzijde, die zich tegen hervormingswerk verzette. Na 37|4 uur gedebatteerd te hebben heeft de Kamer de finantieele voorstellen der regeering hedenavond laat aangenomen met 359 tegen 235 stemmen, nadat Daladier de kwestie van vertrouwen had gesteld. Hierna werd de zitting verdaagd tót Vrijdagmiddag 3 uur. is het honorarium van den accountant ad f 50 niet in rekening gebracht. President: Ik heb genoteerd, dat van de ja ren 19141917 steeds f 50 voor controle door een accountant staat geboekt. Uit het verder verhoor blijkt, dat verd. in 1919 voor privé-doeleinden f 600.— uit de kas had aangewend. Dit geld heeft hij besteed voor steun aan een vrouw in Den Haag, waar hij een ongeoorloofde verhouding mee had. Hij kwam in dien tijd als lid van een ministerieele commissie, als hoedanig hij f 7 vocatiegeld en lste kl f reis- en verblijfkosten genoot, geregeld in Den Haag. Hij heeft dit bedrag weer in de kas teruggestort, doch niet geboekt. Later heeft hij met medeweten van het bestuur nog f 600 a f 700 uit de bondskas ontvangen. Op een andere vraag van den president, of hij wel eens geld uit de kas aan get. Mulder heeft geleend, antwoordt verd., dat hij dit na mens den bond leende. Het is ook als zoodanig geboekt. Door het bestuur der Kamer-Centrale „Haar lem" is de volgende circulaire gezonden aan de besturen der plaatselijke kiesvereenigingen in den Rijkskieskring Haarlem. Naar aanleiding van de (dreigende) Kamer ontbinding en de daardoor vervroegde verkie zingen, besloot het Partijbestuur in zijn spoed vergadering van 11 Febr. 1.1. te Amsterdam, dat alle data ter voorbereiding van de stemmingen in het verband der R.K. Staatspartij aanzienlijk vervroegd zouden vastgesteld worden. Daarom roepen wij u op (met royeering van den datum 11 Maart) ter algemeene vergadering van de Kamercentrale Haarlem te Haarlem, ge bouw St. Bavo, op 18 Februari a.s. n.m. 1 uur. Het vroege aanvangsuur is noodzakelijk, om dat de gecombineerde kringen (Haarlem-Helder) ncdienzelfden dag hopen te vergaderen, daar de uiterste termijn den volgenden dag ver streken is. Wij vertrouwen op uwe medewerking in deze moeilijke omstandigheden. De agenda luidt als op den vorigen beschrij vingsbrief vermeld. De vergadering van de ,R. K. Kamercentrale Leiden wordt niet op 25 Februari, doch op Za terdag 18 Februari te Gouda gehouden. De vergadering der gecombineerde kieskringen te Amsterdam wordt gehouden Zondag 19 Febr., 's middags 1 uur in Krasnapolsky. De R. K. Scheidsrechters houden heden (Dins dag) een propaganda-avond in de bovenzaal van café Centraal, Groote Houtstraat, Haarlem. In verband met de groote belangstelling voor den voetbalwedstrijd Ajax—Haarlem op Zondag 19 Februari, zal een extra trein loopen van Haarlem naar de Watergraafsmeer, in de on middellijke nabijheid van het voetbalterrein. Vertrek uit Haarlem 12.48 uur, aankomst Watergraafsmeer 13.16. Vertrek Watergraafsmeer 16.22 uur, aankomst Haarlem 16.49 uur. De stand van de testmatch Australië—Enge land van den derden dag luidde als volgt: Australië: Eerste innings 340. Engeland: Eerste innings 271 voor acht wickets (Sutcliffe 86, Jardine 46, Hammond 20, Wyatt 12, Ames 17, Ellen 13, Larwood 23, Paynter not out 24, Verirty not out 1, extra's 17). Vrijdag j.l. vond te Heemstede de wedstrijd St. Bavo—Ontwikkeling plaats. De uitslag was 164 voor St. Bavo. De stand in de lste klasse is thans als volgt: gesp. £ew. vrl. gel. pnt. 1. T. E. P2 2 0 0 4 2. St. Bavo 2 110 2 3. Ontwikkeling 2 0 2 0 0 Vervolg programma 27 Februari: T. E. P.Ontwikkeling. 3 Maart: St. BavoT. E. P. 13 Maart: OntwikkelingSt. Bavo. Zondag j.l. nam de H. W. S. V. Jan Passtoors met een groot aantal leden deel aan den 30 K.M.-marsch, uitgeschreven door de Amster- damsche W. S. V. ,,'t IJ." Daar door allen de tocht in goeden welstand en binnen den vastgestelden tijd volbracht werd. ontving ieder een keurige medaille als belooning. - Tevens wisten zij hierdoor voor hun vereeni ging beslag te leggen op den mooien vereeni- gingsprijs, voorstellende een sportfiguur op mar mer voetstuk. Deze was beschikbaar gesteld voor die vereeniging, welke met het grootste aantal deelnemers (zonder uitvallers) den besten in druk maakte. Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Schaakredacteur van dit blad. Zooals bekend, is het jaarlijksche toumooi te Hastings geëindigd met de overwinning van den jongen Tsjech, S. Flohr. Deze vier-en- twintigjarige speler heeft zich in buitengewoon korten tijd opgewerkt tot de grootmeesterklasse en zijn plaats in deze categorie is thans zóó vooraanstaand, dat een match Aljechin—Flohr om den wereldtitel zeer wel mogelijk geacht wordt. Hieronder de partij, waarin de Hastings- kampioen de wereldkampioene, miss Menchik, overwon. S. FLOHR, wit. Miss MENCHIK, zwart. Wit: Zwart: 1. d2d4 Pg8—f6 2. Pgl—f3 d7—d5 3. e2 c3 c7c5 4. c2c3 c5 d4 5. e3 d4 LcSf5 6. Ddl—b3 Dd8c7 7. Pbl—a3 Een nieuwe voorzetting? Of speelt Flohr dezen zet slechts om aan het tamme remisespei der Caro-Kann te ontkomen? 7. Pb8d7? Doch dit is stellig niet de weerlegging. Zwart had dit paard naar c6 moeten spelen, met, voor zoover ik tot nu toe heb kunnen nagaan, min stens gelijk spel. Na den tekstzet komt hij al dadelijk in moeilijkheden. 8. Pa3—b5! Dreigt Lelf4! enz. 8. Dc7b8 Dus vrijwel gedwongen. 9. g2g3 e7e5 Weer gedwongen tegen het doodelijke Lel—f4. 10. d4 e5 Pd7 e5 Stand na 10. Pd7:d5 11. Pb5—d4 Flohr heeft uitmuntend geprofiteerd van Zwart's minder sterke openingsspel en het lijkt me reeds zeer moeilijk voor Zwart een voort zetting aan te geven, die serieuze kansen op remise biedt. 11. Pe5 f3t 12. Pd4 f3 Lf8—d6 13. Lfl—b5t Ke8—f8 Hierdoor wordt de rochadestelling ook nog verbroken, doch het is duidelijk, dat Zwart niets anders heeft. 14. 00 a7a6 15. Lb5e2 h7—h6 16. Lel—e3 Kf8g8 17. Le3d4! Kg8—h7 Hier staat de koning, althans voorloopig, vrij veilig, maar Zwart's stelling is zóó zwak, dat verlies nog maar een kwestie van tijd is. 18. Ld4 f6 g7 f6 19. Db3 d5 Lf5g6 20. Le2d3! Db8—c7 Wit dreigde mat in één zet door Dd5:f7t. 21. Tfl—el Th 8e8 22. Tal—dl Stand na 22. Taldl In den diagramstand dreigt Wit een stuk te winnen door Ld3:g6t, Dd5:d6! enz. en indien Zwart den Looper wegspeelt, dan verliest hij als volgt: 22. -, Ld6—f8; 23. Ld3:g6t, f7:g6ï 24. Dd5d7t, Dc7:d7; 25. Tdl:d7t! enz. 22. Te8 elt 23. Tdl el Ta8—d8 24. Ld3 g6t f' g6 25. Dd5e6 Kh7—g7 26. Ff3—d4! Ld6—e5 27. De6:e5U Zwart geeft op. Indien: 27. Dc7 e5 f6 :e5 28. Tel e5 29. Pd4e6t enz. En indien: 27. f6 e5 28. Pd4—e6t enz. Een door Flohr zeer sterk gespeelde partij; Miss Menchik daarentegen leek niet bijster op dreef. Het volgende pittige partijtje is onlangs te Berlijn gespeeld: N. DE TÉRESTCHENKO, wit. Prof. M. REIHNER, zwart. Wit: Zwart: 1. e2e4 e7—e5 2. d2d4 e5 d4 3. c2c3 d4 c3 4. Lfl04 c3 b2 5. Lel b2 Lf8—b4t Sterker is Dd8e7, gevolgd door c7—c6, d7—06 enz., of Fg8h6, b7—b6, Lc8—b7, enz. De tekst zet verzwakt het belangrijke veld g7 en het ver volg der partij is zeer leerzaam door de wijs® waarop wit van deze zwakte gebruik maakt. 6. Pblc3 Dd8e7 7. Pgl—e2! Pg8h6 Indien 7.De7:e4; 8. Ddl—b3! Lb4:c3ï, 9. Lb2:c3, De4—g6. (Indien 9. De4:g3.' lb. Thl—gl! gevolgd door Lc3:g7! wint.' 10. 0—0, Pg8e7; 11. Pe2—f4, Dg6—f5; Lc3:g7! Th8g8; 13. Db3—g3, Pe7—g6; l4* Tal—elt, Ke8d8; 15. Pf4—h5! wint. 8. 0—0 Lb4c3 9. Pe2:c3 0—0 10. Pc3—d5! Stand na 10. Pc3—d5! 10. De7c5 Zwart mocht niet spelen (in plaats van tekstzet) 10.De7:e4, wegens 11. Ddl—n® De4—g4. (Indien 11. De4:c4; 12. Pd5 Kg8h8; 13. Lb2:g7t en wint.) 11. Ddl—h5! Dc5—d6 12. Dh5g5 f7—f6 13. Pd5 f6t Kg8h8 14. Pf6—e8! Dd6—g6 15. Lb2 g7t Dg6 g? 16. Dg5 g7f en mat. Indien 11.Dc5:c4; 12. Pd5—e7t, Kg8— 13. Dh5:h6! enz. wint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10