De twaalf punten van Hitier VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Oorlogsdreiging De catastrofe te Neunkirchen Het nieuws van heden ZIJN WIL EN WENSCH DE BAROMETER DINSDAG 14 FEBRUARI 1933 BUREAUX; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Eindelijk een positief program Terug naar den gouden standaard Een aansporing van Hoover Hevig onweer boven Berlijn Kamerontbinding in Italië? De aardbeving inKansoe Na de muiterij in Indië Zes dooden vermist of ongeïdentificeerd MARIA-FEEST TE LOVRDES Het Weer Mandsjoekwo gaat binnenkort in Jehol opereeren China weert zich" „Heel China zal zich verweren Burgerlijke stand in Rusland gesloten rADOLF HITLER SPREEKT VOOR DE RADIO Eerste reis van den Pauselijken trein Kardinaal Binet geknield voor de Lourdes- grot. Voor het altaar in de grot de kaars door den H. Vader op Maria-Lichtmis ont vangen en op wensch van Z. H. ter gelegenheid van de Jubileumfeesten te Lourdes ontstoken. Een groote menigte luistert voor het Staatstheater in de Duitsche hoofdstad naar de uitzending Heden de begrafenis der vele slachtoffers Van het Vaticaan naar Rome BENOEMING VAN ZES KARDINALEN In het Geheim Consistorie van 13 Maart worden zij gecreëerd De communisten stoken Uitvaart van kardinaal Frühwirth Levensbijzonderheden Conflict te Antwerpen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Personeelwisseling in Duitschland Talrijke politie-presidenten geschorst C entrumslachtoffers Aardbeving in Brazilië 17 Millioen werkloozen in de V.S. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18303 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek eld je aid De Amerikaansche presidentWoodrowWil son is vermaard geworden door zijn inter nationaal program van 14 punten, een no bel program, dat de overwonnenen van den grooten wereldoorlog vervulde met de hoop op een rechtvaardige behandeling van de zijde der overwinnaars. Die hoop is niet bepaald verwe zenlijkt, want van de 14 punten van Wilson bleef in de practijk niet veel meer dan punten over, punten volgens het meetkundige begrip d.w.z. denkbeeldige dingen zonder eenige reëele afme ting. Adolf Hitler, wien men zoowel in Duitsch land zelf als ver daarbuiten bij voortduring verweten heeft, dat hij geen gedetailleerd posi tief politiek program had, heeft thans deze ver- Wijten te schande gemaakt. In zijn eerste open bare rede als Rijkskanselier in het Sportpalast te Berlijn heeft hij een verwonderlijk helder en scherp omschreven program ontvouwd, dat slechts twee punten minder telt dan Wilson's puntenboekje. Om Hitler's verrassend concreet opbouw-program volledig recht te laten weder varen zullen wij uitsluitend zijn eigen woorden letterlijk aanhalen. Het eerste programpunt luidt: „Wij willen niet liegen en willen niet be driegen. Zooals ik zelf veertien jaar lang heb gearbeid, onverstoorbaar en zonder wankelen, aan den opbouw van deze beweging, en evenals het mij gelukte twaalf millioen aanhangers te Winnen, evenzoo wil ik en evenzoo willen wij bouwen en werken aan de wederoprichting van het Duitsche volk." Tweede punt: „Ik wil y niet beloven, dat dit herstel van ons volk van zelf komt. Alles wortelt in den eigen wil, in den eigen arbeid." Derde punt: „En ten derde willen wij onzen geheelen arbeid laten lieden door een erkenning, door een overtuiging: geloof nooit aan vreemd- de hulp, nooit aan hulp, die buiten onze eigen tiatie, ons eigen volk gelegen is." Vierde punt: „De wetten des levens zijn altijd gelijk en altijd dezelfde, en wij willen den opbouw van dit volk ondernemen niet volgens grauwe theorieën, die het een of ander niet- Duitsch brein verzint, maar overeenkomstig de eeuwige wetten, welke ondervinding en geschie denis ons leeren en welke wij erkennen." In zijn vijfde concrete programpunt vat Hitier deze wetten aldus samen: „De grondslagen van ons leven rusten op wet ten, welke niemand ons kan ontnemen, maar waarvan wij alleen ons zelf kunnen berooven. Volk en aarde, dat zijn de beide wortels, waar aan wij onze kracht willen ontleenen en waarop wij onze besluiten denken te bouwen." In het Zesde punt komt dan helder het doel ,van den titanenstrijd naar voren: „de instandhouding Van dit volk en van dezen grond, de instand houding van dit volk voor de toekomst in de erkenning, dat dit alleen voor ons een levens doel kan vormen. Een doel, dat niet in zes Weken en niet in vier maanden bereikt wordt, indien veertien jaren aan de ondergraving daarvan konden werken. En de partijen van den klassenstrijd kunnen ervan overtuigd zijn, dat, zoo lang de Almachtige mij in leven laat, hiijn besluit en mijn wil om haar te vernietigen ontembaar zullen zijn. Nooit zal ik op dit punt bereid zijn tot een compromis, één doel kan er maar zijn: öf het Marxisme öf het Duitsche volk." In het zevende punt verklaart hij: „Wij Willen een opvoeding van jongsaf; wij willen het geloof in een God en het geloof in ons volk en in den wil, dat volk te vertegenwoordigen, in de jonge hersens planten". Punt acht is gewijd aan den landbouw. Daarin heet het: „Wij wil len vervolgens verder gaan en dit volk opbou wen op den Duitschen boer als op den grond pijler van élk volksleven." In punt negen wordt dan verder „de tweede pijler van ons volk" aangegeven n.l. „de Duitsche arbeider, die in de toekomst geen vreemdeling meer zijn zal en Zijn mag in het Duitsche Rijk, en dien wij weer terug willen voeren in de gemeenschap van ons Volk, en voor wien wij de poorten zullen open breken en opblazen, opdat hij binnen kan trek- ken in de Duitsche Volksgemeenschap als een New YORK, 14 Febr. (Reuter.) De binnen kort aftredende president van de Vereenigde Staten Hoover hield gisteravond de reeds aan gekondigde rede in de Republikeinsche Club te New York. Hij sprak over de schade dié lan den berokkenen zouden aan de wereldeconomie door den goud-standaard te verlaten of den in voer te contingenteeren. Amerika had, in goud °mgerekend, de laagste douane-tarieven, aldus Hoover, en het zou nooit den goudstandaard Verlaten. Hoover wekte het buitenland op om terug te keeren tot den goudstandaard. Hoover Zeide voorts, dat schrapping of herziening der oorlogsschulden de wereldeconomie niet zou Verlevendigen. Europa kon bovendien best be talen, als het maar minder aan de bewapening hitgaf. De transfer der betalingen zou moeilijk zÜh; daarvoor moest een bijzonder fonds wor- öen opgericht. Amerika zou zich door tarieven moeten be- 'ehermen tegen invoer uit landen met gede- Precieerde deviezen. drager der Duitsche natie." In het tiende punt spreekt Hitier den wil uit: „den Duitschen geest de mogelijkheid tot ontplooiing te verzekeren, en de waarde der persoonlijkheid, de scheppen de kracht van den enkeling te herstellen in haar eeuwige voorrechten." In het elfde be toogt hij „met alle verschijnselen van een be dorven democratie te willen breken en deze te vervangen door het eeuwige inzicht, dat alles, wat groot is, slechts voort kan komen uit de kracht der individueele persoonlijkheid en dat alles, wat behouden moet worden, weer toever trouwd moet worden aan de bekwaamheid van de persoonlijkheid op zich. Hij zal strijden „tegen de verschijnselen van ons parlementair-democratisch systeem." Ten slotte spreekt punt twaalf van het herstellen „van de onkreukbaarheid in ons volk, op alle gebieden van ons leven, onkreukbaarheid in het bestuur, het openbare leven, en ook in onze beschaving." „Om God en het eigen geweten te bevre digen, hebben wij" aldus Hitier, „ons nog één maal tot het Duitsche volk gericht. Het moet nu zelf medehelpen en zelf beslissen." Of de hongerende en vertwijfelde scharen in Duitschland aan dit geestelijk krachtvoeder zich zullen verzadigen, dient te worden afge wacht. In ieder geval heeft de Rijkskanselier nu duidelijk getoond, wat men van zijn posi tief politiek program voor het binnenland heeft te denken. BERLIJN, 14 Febr. (W.B.) Hedenochtend heeft boven Berlijn een ernstig onweer ge woed. In het Noorden van Berlijn sloeg de bliksem in een mast van den tram-draad, doch richtte geen noemenswaardige schade aan. Het onweer ging vergezeld van hevige sneeuw buien. ROME, 13 Febr. (Per telefoon). Mussolini zou voornemens zijn in den zomer van dit jaar tot Kamerontbinding over te gaan. In Maart 1934 zouden dan nieuwe verkiezingen worden gehouden. (United Press) LONDEN, 14 Febr. (V. D.) De „Times" ver neemt uit Peiping, dat volgens betrouwbare be richten uit Kansoe tengevolge van de aard beving alleen reeds in het Noord-Westen der provincie Kansoe 280 personen werden gedood, 300 zwaar gewond, terwijl 800 huizen werden vernield. In de omgeving van de stad Koati zouden 40 dorpen en plaatsjes verwoest zijn. In een dezer dorpen stortte het schoolgebouw tijdens de les sen in. 300 schoolkinderen en 11 onderwijzers werden bedolven. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta). Het aantal doo den van de „De Zeven Provinciën" bedraagt thans 23, waarvan een zestal vermist of onge ïdentificeerd. Verder zijn er enkele mutaties onder de lichtgewonden, die uit het hospitaal naar Onrust werden overgebracht. Verwachting: Matige, tijdelijk toene mende, Noord-Westelijke tot Noordelijken wind, afwisselende bewolking, waarschijn lijk nog regen, sneeuw- of hagelbuien. Aanvankelijk kouder. Hoogste stand: 776.7 te Valencia. Laagste stand: 742.4 te Riga. Zon op 7.20, onder 5.09. Licht op 5.39. Laatste Kwartier 17 Februari. TSJANGTJOEN, 13 Febr. (Reuter) De regee ring van Mandsjoekwo heeft besloten binnen kort maatregelen te nemen, teneinde de ban dieten en andere ongewenschte elementen uit Jehol te verwijderen, teneinde orde en rust te herstellen. De regeering zal hier geen onrust dulden, aangezien Jehol een deel is van Mand sjoekwo. GENÈVE, 13 Febr. (V.D.) De secretaris-gene raal van den Volkenbond heeft in de zitting van de Commissie van Negentien mededeeling gedaan van het antwoord der Japansche regee ring op de door de Commissie mondeling ge stelde vraag inzake de directe staking der mi litaire operaties in de provincie Jehol. De Ja pansche regeering deelt mede, dat Jehol een deel van Mandsjoerije is en dat Japan over eenkomstig zijn verdrag met Mandsjoerije moet medewerken aan het herstel van de algemeene orde en veiligheid. Er zijn lE^.Of1 man Chineesche troepen Jehol binnengedrongen en de Mandsjoerijsche staat is daardoor bedreigd. De Japansche regeering is derhalve gedwongen deze troepen te verdrijven. Indien de Chineesche regeering haar troepen uit Jehol terugtrekt, bestaat voor Japan geen verdere aanleiding voor het gebruik van ge- weldmaatregelen. De Commissie van Negentien besloot te ver klaren, dat zij dit Japansche antwoord onbe vredigend acht. PEKING, 13 Febr. (Reuter) In een interview met een Reutercorrespondent, verklaarde de Chineesche minister van Buitenl. Zaken, Soong. dat de Chineesche regeering besloten is, vast beraden weerstand te bieden aan den door Ja pan beraamden inval in de provincie Jehol. Als de aanval losbreekt, aldus Soong, zullen de strijdkrachten van geheel China zich teweer stellen, en wanneer het tot een treffen komt, wordt maarschalk Tsjang Hsu Liang plaatselijk hoofdcommandant. Soong gaf als zijn meening te kennen, dat wanneer de Japanners Jehol binnenvallen, het nutteloos zal. zijn den Chineeschen gezant te Tokio aan te houden. De ernst van den toe stand blijkt uit het feit, dat Soong, tezamen door het hoofd van den sanitairen dienst, naar terrein uitziet voor de oprichting van soldaten- hospitalen. MOSKOU, 12 Februari (V.D.) In verband met de uitgifte van nieuwe paspoorten heeft het commissariaat voor Binnenlandsche Zaken besloten alle bureaux van den burgerlijken stand in Groot Rusland te sluiten, ten einde ver der geknoei met paspoorten onmogelijk te ma ken. Voorloopig kan dus niemand trouwen of scheiden. De verordening geldt voorloopig tot 5 Maart en kan dan met een maand worden ver lengd. Vóór het vertrek zal de Paus het nieuwe station van de Vaticaansche stad en de korte Vaticaan- sche spoorbaan officieel openen. De tocht, waar aan de grootwaardigheidsbekleeders van het Pauselijk Hof voltallig zullen deelnemen, zal zeer kort zijn. Van de Vaticaansche zijlijn gaat de Pauselijke trein langs een ringbaan naar het centrum van Rome en van daar naar het hoofd station, waar de Paus vóór de koninklijke wacht zaal Zijn trein zal verlaten. Het protocol voor de ontvangst is nog niet in alle bijzonderheden geregeld, wel staat vast, dat de Koning den Paus zal ontvangen. Daarna zal Mussolini den Paus namens de regeering huldi gen en de gouverneur van Rome, prins Bon- compagni-Ludovici, zal ditzelfde doen namens het Romeinsche volk. Ter rechterzijde van den Koning zal de H. Vader door de stad naar La- teranen rijden, om vandaaruit de H. Sacraments processie naar de Kerk van het Heilig Kruis te leiden. (United Press) ROME, 13 Febr. (Eigen Bericht) Den 15en Juni a.s., ter gelegenheid van het feest van het H. Hart zal Paus Pius XI voor de eerste maal gebruik maken van den prachtig ingerichten pauselijken trein. De reis van den H. Vader zal niet van langen duur zijn. Zijne Heiligheid zal zich van het station in de Vaticaansche stad naar het hoofdstation van Rome begeven, waar Koning Victor Emanuel en de minister-presi dent Mussolini den Paus officiëel zullen ont vangen. Na de begroeting zullen de Paus en de Koning gezamenlijk in een statiekoets naar de basiliek van St. Jan van Lateranen rijden, waar de H. Vader voor den eersten keer sinds den strijd tusschen Kerk en Staat aan een pro cessie op Italiaansch grondgebied zal deelnemen. Deze reis van den Paus zal van historische ge tuigenis zijn, niet enkel, omdat hij beschouwd kan worden als een openbaar getuigenis van de voltrokken verzoening, maar ook, omdat de Paus bij deze gelegenheid als bisschop van Rome en Primaat van Italië Zijn diocees geestelijk in bezit zal nemen. De pauselijke trein zal uit drie rijtuigen be staan, welke van binnen met zijde en damast bekleed en met verguldsel rük gedecoreerd zijn. NEUNKIRCHEN, 13 Febr. (V. D.) Volgens de officieele opgave bedraagt het aantal dooden tengevolge van de ontploffing te Neunkirchen tot nog toe 54, waarvan 24 mannen, 22 vrouwen en 8 kinderen. Van de 24 mannen behooren 21 tot het personeel van de gasfabriek, dertien vrouwen zijn echtgenooten van personeel der fabriek. Het aantal vermisten bedraagt veertien. Morgenmiddag worden de slachtoffers bijgezet in aanwezigheid van vice-kanselier Von Papen. De communisten verspreiden een pamflet, waarin ernstige beschuldigingen aan het adres van de directie der Ijzerfabrieken Neunkirchen worden gedaan en waarin tot algemeene staking wordt opgeroepen. Zij zijn voornemens morgen demonstraties te houden te Neunkirchen en te Saarbrücken. Daarom wordt de Landweer uit geheele Saargebied te Neunkirchen geconcen treerd, terwijl waarschijnlijk Schupo's uit de Ffaltz en, wanneer de regeering toestemming geeft, ook Rijksweer naar Neunkirchen wordt gedirigeerd. De autoriteiten zijn ijverig in de weer, de dak- loozen zoo spoedig mogelijk onder te brengen. In een oproep aan de huiseigenaars worden allen opgewekt zooveel mogelijk leege woningruimte beschikbaar te stellen. De meestbeschadigde Saarbrückerstrasse zal niet meer opgebouwd worden. Het terrein van de ontploffing is heden door een buitengewóón sterke politiemacht afgezet, daar men het opruimingswerk met den groot sten spoed wil voortzetten, teneinde de nog ver misten te kunnen vinden. Het gevaar voor ex plosie van eenige benzolhouders is nog niet ge heel geweken, zoodat het reddingswerk niet volkomen veilig is. De stad zelf loopt geen ge vaar meer. Bfj het opruimingswerk werd een helper door het puin bedolven en vrij zwaar gewond. In verband met de rouwplechtigheden wordt nog medegedeeld, dat Dinsdagmiddag van 1 tot 7 uur alle straten der stad afgezet zullen worden. ROME, 13 Febr. (Reuter) Een rouwdienst voor kard. Frühwirth is op plechtige wijze gevierd m de kerk van Santa Maria sopra Minerva. Z.Em, kard. Granito Pignatelli di Belmonte, Deken van het H. College der Kardinalen, verrichtte in naam van den Paus de absoute. ROME, 13 Febr. (Per telefoon). De begra fenisplechtigheid van Kard. Frühwirth, in leven Kanselier der H. Roomsche Kerk, werd bijge woond door Mussolini en de hoogste vertegen woordigers der fascistische regeering, door acht tien Kardinalen en door het diplomatieke korps, geaccrediteerd by den H. Stoel (United Press) ROME, 13 Febr. (Reuter.) Naar de „Osser- vatore Romano" meldt, zullen bij gelegenheid van het consistorium op 13 Maart a.s. tot kar dinalen benoemd worden: de Apostolische Nuntius in Roemenië, Mgr. Dolci; de Apostolische Nuntius te Washington, Mgr. Fumasoni-Biondi de Aartsbisschop van Turijn, Mgr. Fossati; de Aartsbisschop van Quebec, Mgr. Villeneu- ve; de Aartsbisschop van Florence, Mgr. Dalla Costa en de Aartsbisschop van Weenen, Mgr. Innitzer. Mgr. Fumasoni wordt tevens genoemd als opvolger van Z. Em. Kardinaal van Rossum, als prefect der Propaganda-Fide. Anderzijds herinnert men zich het bericht, waarin er spra ke van was, dat de H. Vader persoonlijk de lei ding der Propaganda op zich zou nemen. Nader seint onze Romeinsche correspondent d.d. 13 Februari: Het bericht, dat in het Geheim Cons^torie op 13 Maart as. zes nieuwe kardinalen zullen worden gecreëerd wordt officieel bevestigd. Op 16 Maart zal dan het Openbaar Consistorie worden gehouden. Wat betreft de levensbijzonderheden der nieuw te benoemen kerkvorsten diene het vol gende: Mgr. Dolci werd op 12 Juli 1867 geboren te Agliano. In 1900 werd hij bisschop van Gubbio, in 1911 aartsbisschop van Amalfi. In 1914 werd hij benoemd tot apostolisch delegaat te Kon- stantinopel, waar hij gedurende den wereld oorlog werkzaam was; de dankbaarheid der vol keren vond destijds een uitdrukking in een mo nument voor Paus Benedictus XV z.g. te Kon- sstantinopel. Sinds 1923 is Mgr. Dolci nuntius in Roemenië. Mgr. Fumasoni werd op 4 September 1872 geboren. Reeds als jong priester werkte hij aan de Propaganda Fide, waarvan hij ook korten tijd secretaris is geweest. In 1916 werd hij apos tolisch delegaat in Indië, daarna in Japan. Sinds 1923 is hij apostolisch delegaat in de Ver eenigde Staten. Vermoedelijk wordt Mgr. Fu masoni secretaris ofwel prefect der Propaganda Mgr. Innitzer is, zooals bekend, aartsbisschon van Weenen geworden na het overlijden van Z. Em. Kardinaal Piffl. Mgr. Dalla Costa werd geboren op 14 Mei 1872 te Villoria. In 1923 werd hij benoemd tot bis schop van Padua en in 1931 tot aartsbisschop van Florence. Mgr. Villeneuve werd geboren op 2 Novem ber ,1883 te Montreal (Canada). In 1930 werd hij bisschop van Gravelbourg, in 1931 aartsbis schop van Quebec. Mgr. Fossati werd te Arona geboren op 24 Mei 1876. In 1924 werd hij benoemd tot bis schop van Nuoro en in 1931 tot aartsbisschop van Turijn; Hij behoort tot de congregatie van de Oblaten van de H.H. Vincentius en Carolus. Verder seint onze Romeinscne correspondent, dat hedenavond plechtig zijn voorgelezen het decreet „Tuto", tot zaligverklaring van Vincen- zo Gerosa, en het decreet, waarbij de wonderen worden erkend voor de zaligverklaring van Ca tharine Laboure. De H. Vader hield bij deze gelegenheid een toespraak. ANTWERPEN, 13 Febr. (Reuter). De werk gevers in de diamant-industrie hebben besloten de werklieden, die de loonsverlaging niet wen- schen te aanvaarden, uit te sluiten. Hitler's positief politiek opbouwprogram In twaalf punten. Personeelswisseling in Duitschland. Talrijke po litie-president en geschorst. Heden begrafenis van de slachtoffers te Neunkirchen. De „Osservatore" publiceert de namen der ces kardinalen, die op 13 Maart as. zullen worden benoemd. Oorlogsdreiging in het Verre Oosten. Mand sjoekwo (Japan) gaat binnenkort in Jehol opereeren. Burg. Stand in Rusland gesloten. Overstrooming nabij Cheribon, vijf menschen omgekomen. Minister Buys ten hove. Heden geen Kamerzitting. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor dit jaar. De heer M. Femhout, burgemeester van Kam pen, benoemd tot burgemeester van Middelburg. Gewezen wethouder van Den Helder staat te recht, beschuldigd van verduistering van ver- eenigingsgelden. Zes dooden van „De Zeven Provinciën" vermist of ongeïdentificeerd. Man nabij Lisse uit een trein gevallen; zijn toe stand ernstig. Tegen verdachte inzake den moord te Wanroy werd twee jaar gevraagd. De caféhoudster te Velsen-Noord van brand stichting vrijgesproken. De bokser Emie Schaaf overleden. O ESSEN, 13 Febr. (V. D.) Door de betrokken regeeringspresidenten zijn op last van den Rijkscommissaris voor het Pruisische Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Goering, talrijke politiepresidenten in het Rurhgebied geschorst, oa. dr. Meyer van Duisburg-Hamborn te Ober- hausen, zoowel de politie-president Weyer als de politie-overste Quast, te Bochum, de politie- cverste Harlinghausen en te Dortmund de politie-president Zoergiebel oud-politie-presi- dent te Berlijn. Het politie-presidium te Essen en te Recklinghausen is tot nog toe ongewij zigd gebleven. Te Halle is de politie-president Oexle, de vice-president Friedberg en te Weit- senfels de politie-president Krueger, evenals vele van de reeds genoemde functionnarissen, lid van de S. P. D., afgezet. Te Merseburg is de regeerings-vice-president Corneel ontslagen. Dr. Biesten, hoofdcommissaris van politie te Coblenz, die lid van het Centrum is, heeft voor loopig verlof gekregen. Ook de regeeringspresident van Aken, de Centrumman Stieler, is voorloopig met verlof gestuurd. Verder zijn nog als slachtoffers der nieuwe regeering gevallen de politie-presidenten van Harburg-Wilhelmsburg, Cassel, Waldenburg (Si- lezië), Breslau en Hannover. Alleen van den laatste wordt gemeld, dat hij socialist is. BUENOS AIRES, 13 Febr. (Reuter). In de provincie Tucuman is een krachtige aardbeving waargenomen, die de huizen deed schudden en eenige schade heeft aangericht. De bevolking liep verschrikt de huizen uit; persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. NEW-YORK, 13 Febr. (VJD.) Volgens een schatting van de Vereeniging tot Bestudeering van de Arbeidsmarkt zou het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten in November 1932 on geveer 17 millioen of bijna een derde van de „arbeidende" bevolking hebben bedragen, wat neerkomt op een vierde van alle loontrekken- den. Hoogste stand op Dinsdag 3 nor n.m, 76L Vorige stand: 762.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1