STADSNIEUWS Haarlem, 14 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM THERMOGÈNE^ MARIA-STICHTING Gele tanden bij rookers Wisselkoersen DINSDAG 14 FEBRUARI KATH. VERKENNERS Lezing dr. Berger DE CAFE-BRAND TE VELSEN Vrijspraak van brandstichting TRAMPERSONEEL N.Z. H. EN EEN BROCHURE Bartel j orisstraat-V er eeniging Bocht te groot Haarlemsche Hulpbank Ned. Natuurhistorisch Vereeniging Haargolving VERKEERSONGEVALLEN Op den Heerenweg Auto tegen huis BURGERWACHT Mobiele Divisie WERK VAN ALBERT LOOTS Tentoonstelling in de R. K. Leeszaal Herten schieten Vredespropaganda R. K. LYCEUM-ORKEST WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING Indeeling van den dag Hoest, SCoiad© Rheumatiek Griep en Ste ken in de zii. Het comité samengesteld Afscheid J. N. Warnier Gevonden voorwerpen en dieren Goedkooper reizen Tariefsverlaging met 1 April a.s. VERPLEEGSTER AANGERAND De dader één jaar achter slot RANGEERDER GEDOOD Tusschen spoorwagen beklemd JONGENTJE OVERREDEN Motorrijder geen schuld BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK IJMUIDEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK AGENDa 15 Februari ZANDVOORT DINSDAG 14 FEBRUARI 1933 I* Georganiseerd door de heeren H. E. Everard en Mr. Dr. P. A. Bijvoet, leden van den Dioce- sanen Raad, had Maandagavond een bijeen komst plaats, waarin Dr. L. Berger, Diocesaan- commissaris der Kath. Verkennersbeweging uit Den Haag, een voordracht hield over de theorie en de practijk van het verkennen. Verschillende vooraanstaande personen uit de Verkennersbe weging en intellectueele jongeren waren aan wezig. De voorzitter, de heer H. E. Everard, sprak een woord van welkom en zette het doel van den avond uiteen: n.L het vormen van een kern van jongeren, die later de anderen in het ver- eenigingsleven zal bijstaan. Met krachtige woor den wekte spr. de aanwezige jongeren tot dit doel op. Je bent jong, aldus spr., maar je ziet reeds, dat in de wereld een evolutie heerscht, die leidt tot revolutie, zooals tha.nc in Duitsch- land, Rusland en Oost-Indië. Spr. wees op de woorden van een redenaar in Rome, die zeide: God is dood, en Satan leeft. Spr. hoopte, dat als later de jongeren opge roepen zullen worden, dezen daaraan zullen ge hoor geven, want straks gaat het om Geloof, Vorstenhuis en Vaderland. In het begin van zijn rede wees de volgende spreker, Dr. L. Berger, op de opkomst der jeugdbeweging: Graal, patronaatswerk, enz. en thans ook van de Verkennersbeweging. De sym pathie van de ouders tegenover dit laatste is groot. De jongens ondergaan een diepen invloed van de beweging, evenals ook de leiders. Deze voelen de groote verantwoordelijkheid tegenover de jongens en moeten zich geheel aan het werk geven- Het hoogtepunt van het verkennerswerk is wel het kampeeren. Alleen de verkenners hebben verlof van het Hoogw. Episcopaat gekregen om dit te mogen doen. Spr. beschreef uitvoerig het kampleven, de dagorde, de indeeling, inspectie, de plichten der jongens en die der leiders. De meeste jongens gaan naar een kamp om „lol te maken", maar spr. wees er op, dat het kampleven hard werken is. De jongens moeten alles zelf doen: naaien, koken, enz. Door de indeeling in patrouilles worden het eergevoel van den jongen en samenwerking aangekweekt, De inspectie is zoowel over personen als zaken. Men houdt niet van halve maatregelen! De verken nersbeweging hecht groote waarde aan het kampeeren, omdat men daardoor d enmeesten invloed op een jongen kan uitoefenen. Ook zijn belangstelling voor de natuur ontwaakt, daar hij dichter bij God gebracht wordt. Naturüjk staat de godsdienst in het middelpunt van het kamp. De jongens leeren in het kamp zelfstandigheid en verantwoordelijkheid, hun handigheid en allerlei eigenschappen worden ontwikkeld. Spr. besprak de organisatie van de verken nersbeweging, verdeeling in 3 klassen, opleiding, vaardigheidsinsignes en de voordeelen van het systeem: karaktervorming, zelfbeheersching leeren, gelegenheid tot activiteit en om den schijn om iets te zijn, om te zetten in werke lijkheid. Spr. vermeldde de stichting en ontwikkeling der padvinders- en verkennersbewegingen en de organisatie daarvan. De verkenners zijn door middel van een hoofdverkenner-commissaris (Prof. Alph. Steger), die naast het hoofd der padvinders in Nederland staat en naar wien alles gaat (ander contact bestaat niet) bij de neu trale organisatie der padvinders aangesloten. Spr. wcorlcgde vervolgens eenige tegenwerpin gen tegen de verkennersbeweging. Geestelijken en leeken staan naast elkaar en werken voor hetzelfde doel samen. Vele jongens, zonder on derscheid van rang of stand, kunnen lid worden, maar slechts degenen, die van goeden wille zijn, worden aangenomen. Er bestaat geen dril- systeem, maar samenwerking tusschen leiders en jongens. Lid zijn van andere jeugdorganisa ties, patronaat, enz., is naar omstandigheden, mogelijk. Spr. besloot zijn interessante rede met er op te wijzen, dat in de Kath. Jeugdbeweging de intellectueeien zich te veel op den achtergrond hielden. In dezen tijd van leekenapostolaat moeten ook zij aan de roepstem van den Paus gehoorzamen. De leiding, die zij eens zullen moeten geven, leeren zij in de verkennersbewe ging. In de verkennersbeweging ligt een taak en roeping voor den leek en ook een groote voldoening. Hierna beantwoordde spr. een groot aantal vragen en gaf nog menige waardevolle inlich ting. De voorzitter sloot de vergadering met een dankwoord aan den inleider en een krachtige opwekking tot aanwezige jongeren. de auto aan de voorzijde geheel werd inge drukt. ePrsoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie, die spoedig ter plaatse was stelde een onderzoek in. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde vandaag liet vrijsprekend vonnis van de Haar- lemsche rechtbank, t.a. van een vijftigjarige caféhoudster-winkelierster te Velsen-Noord. Op 13 Maart van het vorige Jaar brak brand uit in een café aldaar. De omstandigheden wa ren dusdanig, dat de justitie ingreep en de vrouw vervolgde wegens brandstichting. De Officier van Justitie had anderhalf Jaar gevan genisstraf gevorderd. Men schrijft ons: Het schijnt, dat onder het trampersoneel nog steeds groote ontevredenheid blijft heerschen over de loonkorting, welke het personeel op 1 Juni 1932 heeft moeten .slikken". Van de zijde der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel werd dezer dagen een brochure onder het personeel verspreid, waarin op deze aan gelegenheid wordt gezinspeeld. Uitvoerig gaan de schrijvers in op de toegepaste loonkorting en er wordt nog weer eens gereleveerd hetgeen vóór en bij de behandeling en bespreking is geschied en wat daarna gebeurde. Zeer opval lend wordt hierbij betoogd dat van de onge veer 1200 man personeel de helft als lid ge boekt staat bij de Ned. Vereeniging. Slechts een gedeelte van de andere helft zou georganiseerd zijn in „St. Raphaël" en P. C. B. Wat het laat ste betreft, dat kunnen wij niet beoordeelen, evenmin of het eerste niet een beetje groot doenerij is, doch wat „St. Raphaël" betreft, kunnen wij wel aannemen, dat behoudens een enkeling, die helaas niet georganiseerd is, alle R. K. trammannen georganiseerd zijn in „St. Raphaël", terwijl wij durven betwijfelen of alle Toode trammannen wel in de Ned. Vereeniging georganiseerd zijn, misschien alleen al hierom, dat voor velen dank zij de daartoe gedreven richting de Ned. Vereeniging niet rood ge noeg is. Wij durven hier spreken van „rood ge organiseerd", omdat in dezelfde brochure de vraag gesteld wordt: „Is bij het personeel de Roode Bond ook vo'doende bekend?" Voor de zooveelste maal erkent men dus (maar als men het nuttig oordeelt ontkent men het even zoo vele malen!) dat de Ned. V. rood is. Laat dit door het christelijk personeel goed worden in gezien, dan weet het ook, dat de N. V. voor hen de organisatie niet is en dus, anders dan in de brochure gedaan is in een gesprek van man tot man door hen alleen kan geantwoord worden: „Neen, ik ben christelijk en dus is mijn plaats in de christelijke organisatie." Verder wordt er zeer smalend gesproken over den Ambtenarenbond, en hoewel wij van een personeelbondje niets kunnen verwachter en dus sterk afkeuren, meenen we toch, dat op deze wijze geen vliegen gevangen kunnen wor den. Na nog gewezen te hebben op verschillende aangelegenheden, volgen eenige eischen en wel: het herstel der loonen, inkrimping van den ar beidstijd en pensioen voor de Waterlandeis (voorheen personeel der 2e N. H. Tram), volgt een oproep voor het lidmaatschap der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, want deze, maar ook deze alléén, is volgens hen geschikt in staat de eischen, gesteld aan. de Directie, ingewilligd te krijgen, tenminste zoo staat het er. Of het in zal slaan? Wij weten het niet, maar we weten wel, dat het R. K. trampersoneel, ge organiseerd in „St. Raphaël", kent wat in hun belang door de organisatie wordt gedaan, en dat het te betreupren valt dat er altijd nog trammannen blijven rondloopen, die meenen niet georganiseerd behoeven te zijn. Zij den ken: w\j krijgen toch de vruchten wel, laat een ander maar contributie betalen en werken voor de belangen der trammannen. R. K. trammannen, overweegt -bovenstaande nog eens ernstig, en gij propagandisten, doet uw plicht, dan komt de laatste R. K. ongeorga niseerde of verkeerd georganiseerde spoedig onder onze banier! Na het reeds vermelde en de eischen zijn !n de brochure gepubliceerd de ontvangsten, welke in totaal over 1932 een vermindering onder gingen van zy3 pCt. vergeleken bij 1931. Zou dit ter aanmoediging bedoeld zijn? Wel zijn de bedrijfsuitgaven óók aanmerkelijk vermin derd, door intensiever dienstindeeling en de toegepaste loonkortingen; hoeveel echter, valt moeilijk te beoordeelen, omdat hiervan ten eenenmale cijfers ontbreken. Laten we echter hopen, dat door de electrificatie de vervoer- opbrengsten niet verder zullen dalen, maar nog stijgen, dan kan er aanleiding zijn om voor het personeel datgene te bereiken, waarmede zij en daarmede de organisatie gediend zijn. Vermfcdingswaard is nog dat de bedoelde brochure niet onderteekend is, noch door het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging, noch door het plaatselijk of een der plaatselijke besturen, waardoor volgens onze meening de ernst van een en ander niet al te duidelijk blijkt. En ook concludeeren we dit met recht, omdat aan het personeel voldoende bekend is, dat het juist „St. Raphaël" was, die op de gehouden confe rentie in December JJ. nog weer ten tweed? male een beroep op de Directie, om een tech nische herziening dér loon- en salaris-korting gedaan heeft. Dit geschiedde dan ook alléén door de vertegenwoordigers van „St. Raphaël" en niet door die van andere organisaties, zooals de Ned. Vereeniging! verbaal tegen het tweetal opmaakte. De Offi cier van Justitie acntte het ten laste gelegde bewezen en vroeg voor den eersten verdachte een gevangenisstraf van vier maanden en voor den tweeden verdachte twee maanden gevan genisstraf, meldt „De Telegraaf." Dezer dagen hield bovenstaande vereeniging haar jaarlijksche algemeene vergadering bij Brinkmann, Gr. Markt. Na zijn welkomstwoord memoreerde de voor zitter het vertrek van den heer A. H. Weijburg, die in het afgeloopen jaar zijn functie als voor zitter om gezondheidsredenen heeft moeten neetleggen. Tevens uitte hij zijn vreugde over het herstel van den heer C. ten Boom na een langdurige ziekte. In het jaarverslag van den secretaris werd de toestand van de vereeniging uitvoerig geschetst. Daarna verkreeg de pen ningmeester het woord om rekening en verant woording te doen van zijn over dat jaar loopend beheer. Volgens rooster traden twee bestuursleden af, waarvan er een, de heer A. Weill, zich om ge zondheidsredenen niet meer herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd de heer Th. Weill gekozen, terwijl den heer A. Weill dank werd gebracht voor het vele dat hij in al die jaren, gedurende zijn bestuurslidmaatschap, voor de vereeniging gedaan had. Besloten werd, om deel te nemen aan de steunactie voor de H.O.V. en voor dat doel een bedrag van f25 beschikbaar te stellen, evenals een jaarlijksche donatie van f 5 aan de Vereeniging Vreemdelingenverkeer. Verschillende punten van huishoudelijken aard werden nog besproken. De rondvraag gaf aan leiding tot een geanimeerde gedachtenwisseling. De 34-jarige M. reed Maandagavond om half zeven uit de Maxwellstraat de Leidschevaart op. Hij nam de bocht te groot, waardoor hij tegen een juist passeerend tramrijtuig op bot- De bakfiets werd vernield, terwijl M. zelf een niet-emstige wonde aan zijn rechterbeen be kwam, die door een lid van den Ongevallen- dienst ter plaatse is verbonden. Aan het jaarverslag van den trestand en de werkzaamheden der Haarlemsche hulpbank, waarin opgenomen de rekening en verantwoor ding over het Jaar 1932, ontleenen we het vol gende Het kapitaal bedraagt f 47.000.Voor alle bedragen bleef de rente 4 procent. Het aantal leeners bedroeg in 1932 zeshon derd en een: het uitgeleende bedrag f 144.780. Aan 20 aanvragen werd in het afgeloopen jaar niet voldaan, omdat eensdeels de borg weigerde te teekenen, anderdeels omdat de aanvrager niet op zijn verzoek terugkwam of voor het voorschot bedankte. Wegens dubieuse debiteuren moest dit jaar f 227.50 worden afgeschreven. Aan 27 personen in gemeentedienst te Haar lem werden voorschotten verstrekt tot een to taal bedrag van f 2890. In de afgeloopen jaarperirde had de bank het verlies te betreuren van haar voorzitter, jhr. P. Quarles van Ufford, die na een lang durige ziekte kwam te overlijden. Tientallen van jaren wijdde deze zijn krachten aan de Hulpbank, waarvan de laatste twintig als voor zitter. In zijn plaats werd als voorzitter be noemd de heer C. Baron d'Aulnis Bourvuill. De winst- en verliesrekening sluit met een eindcijfer ten bedrage van f 5467,68. Verschenen is het jaarverslag 1932 van de afd. Haarlem van de Ned. Natuurhistorische vereeniging. Volgens dit verslag is het leden tal verminderd. Het jaar 1932 was over het algemeen echter voor de vereeniging niet on gunstig. Het aantal bijeenkomsten en excursies be droeg resp. 7 en 26. Mr. van der Plaats zag zich wegens gezond heidsredenen genoodzaakt als voorzitter af te treden. Hij werd tot eere-voorzitter benoemd. In zijn plaats werd de heer G. A. van Schais gekozen. De firma C. P. van Oploo N.V., alhier, heeft den verkoop van een zeer interessante nieuwe Amerikaansche uitvinding op het gebied van blijvende haargolf. Terwijl voorheen deze be werking niet anders kon plaats hebben dan met behulp van een electrische machine, zijn thans zoowel de electriciteit als de machine uitgeschakeld. Voor verdere mededeelingen verwijzen wij naar de advertentie, in dit nummer voorko mende. Maandagmorgen reed de chauffeuar V., wo nende te Amsterdam, op den Heeren veg te Heemstede ter hoogte van de Prinsenlaan met een auto, waarin eenige dames waren gezeten. Voor hem uit reed een andere auto, waarvan de bestuurder de ric'atingat nwijzer uitstak ten teeken, dat hij naar links wilde gaan rijden. V. heeft zulks te laat opgemerkt, want toen de voor hem rijdende auto naar links zwenkte, remde hij zoo sterk dat zijn auto slipte, om draaide en daarna een straatlantaarn en een verkeersbord omverreed. De auto werd zeer ernstig beschadigd, doch de inzittenden bekwamen geen letseL Maandagavond had te Halfweg een auto-on geval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloo pen. Een auto van den expediteur V. SI. te Harlemmermeer, bestuurd door M., kwam van uit den Grooten IJpolder en wilde te Halfweg de Haarlemmermeerstraat inrijden. Van uit de richting Haarlem kwam een kleine luxe-auto, bestuurd door den luitenant-vliegenier A. uit Soesterberg. Of dat de bestuurder M. de luxe wagen te laat opmerkte, of dat 9. te hard reed, kon niet worden vastgesteld, alleen bevonden beiden zich plotseling vlak tegenover elkaar. M. gaf vol gas en het lukte hem een aanrijding te voorkomen, doch tengevolge van de opge voerde snelheid, kon hij de bocht bij de Haar lemmermeerstraat. hoek Harlemmerstraatweg niet meer nemen, met het gevolg, dat hij met zijn wagen tegen het huis van den caféhouder M. de Graaff opbotse. Het gevolg was, dat het huis van M. de Graaff een paar deuren met stijlen en een brok steenen minder rijk werd en De nieuwbenoemde Commandant der Bur gerwacht Haarlem, Majoor C. L. Becking, hield Maandagavond een inspectie over de Mobiele Divisie in de Kazerne van den Motordienst. Ruim honderd manschappen waren opgeko men en stonden in hun eenvoudige maar prac- tasche uniform gewapend aangetreden. Na de inspectie hield de Commandant een toespraak, waarin hij zijn tevredenheid uitdruk te over de Mobiele Divisie en zijn volle vertrou wen uitsprak in de gevechtswaarde dezer goed- geoefende afdeeling. Hierna werd een oefening gehouden met de auto-transportafdeeling in samenwerking met de afd. mitrailleurs en eenige gevechtsgroepen. Deze oefening verliep vlot en uitstekend en werd tot het einde door den Commandant der Burgerwacht bijgewoond. De tentoonstelling van schilderwerken van Albert Loots, wélke in de R. K. Openbare Lees zaal gehouden wordt, zal Woensdagmiddag om 3 uur geopend worden. Voor de rechtbank te Zutphen stonden te recht een 37-jarige smid en een 38-jarige koop man, beiden uit Haarlem afkomstig, die in den nacht van 24 op 25 October 1932, te zamen en in vereeniging gepoogd hebben herten weg te nemen of te schieten, die het eigendom waren van H. M. de Koningin. Om dit doel te bereiken hadden zij zich in de wildbaan nabij Apeldoorn begeven, terwijl zij in het bezit waren van een jachtgeweer en een carbidlamp. Zij werden ech ter in hun voorgenomen misdrijf verhinderd door den jachtopziener Ter Mors, die proces- Georganiseerd door den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, afd. Haarlem en Omstreken, wordt in den Stadsschouwburg op 16 Februari des avonds om 8 uur het Vredesspel van Dick Gobel opgevoerd, voorafgegaan door een lezing van den heer B. de Ligt, Genève, over het on derwerp: „De Overwinning van het geweld." Het R. K. Lyceum-orkest, leider: Ol. Koop, geeft Dinsdag 21 Februari voor genoodigden een Kamermuziekavond in de Muziekzaal van ca fé-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Als solisten zullen hunne medewerking verlee- nen: mejuffrouw Anny Bonarius, alt en de heer Luc. Louman, bariton. Het programma vermeldt in het eerste deel Werken van Torelli, Steffani, Vivaldi en Scar latti, in het tweede deel van Ravel, Duparc, Thomas, Dvorak en Albeniz. Betreffende de Willem de Zwijger-herden king, welke hier ter stede zal gevierd worden op Donderdag 27 April a.s. is thans het volgen de officieele voorloopige programma vastge steld. Des morgens 8 uur zal de dag in letterlijken zin ingeluid worden met klokkengelui, waarvoor de medewerking van de verschillende kerkbesturen in Haarlem gevraagd zal worden. Om half 9 is er muziek op den toren van de Groote kerk; om 9 uur vindt de aubade der schoolkinderen plaats op de Groote Markt. Na afloop gaan de kinderen naar verschillende zalen, waar iemand hen zal spreken over de be- teekenis van Wïllem den Zwijger. Hun zal een herdenkingsplaat uitgereikt worden, terwijl waarschijnlijk ook versnaperingen zullen worden verstrekt. Om 12 uur is er carillon-bespeling. Des middags vindt een kerkconcert plaats in de Groote Kerk, terwijl om 4 uur de burge Oeze wan ouds be kende watten «er- spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes i Ooozan van 45 an 75 cents. Gl) Apothekers er Drogisten meester, de heer C. Maarschalk op het bordes van het Stadhuis een redevoering zal houden. Door middel van luidsprekers zal deze redevoe ring verder verbreid worden. Een zangvereeni- ging zal Worden uitgenoodigd om dezen middag liederen te zingen. Des avonds zullen een tweetal bijeenkomsten plaats vinden en wel in het gemeentelijk con certgebouw en in den Stadsschouwburg. In beide zullen een tweetal sprekers optre den, om over Willem den Zwijger te spreken, terwijl zang en muziek de bijeenkomsten zullen opluisteren. Een der sprekers zal zijn prof. dr. A. A. van Schelven. Wie de tweede spreker zal zijn is, nog niet bekend. Des avonds is er muziek op de Groote Markt, terwijl daar ook een lichtbeeldenvertooning zal plaats vinden, 's Avonds te voren zal hoogst waarschijnlijk een tooneeluitvoering worden ge geven in den Stadsschouwburg. Het Willem de Zwijger-comité, waarvan eere voorzitter is burgemeester C. Maarschalk, is als volgt samengesteld: Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi; Mr. A. S. Miedema; G. J. Droste Jr.; Mr. W. de Rijke; H. Franken Jr.; G. Wolzak; Prof. Dr. A. A. van Schelven; Mr. A. Brueh; K. Brants,; Mr) P. Fuhri Snethlage; Mr. G. M. J. de Jongh; Mr. Th. A. Wesstra; W. Roodenburg; Mr. Julius Hoog; A. G. Boes; Mr. M. Slingenberg; W. J. B van Liemt; G. H. Weustink; Dr. S. Elzinga; Mr. L. G. van Dam; Mr. A. Wensing; Mr. Dr. F. A. Bijvoet; Mr. A. J. L. Liesker; J. van Daa- le; J. D. Wijkhuizen; J. P. H. Castricum; H. M. van Bemmelen; J. L. Tadema; W. Lubberink; H. P. Deinus; D. de Vries; Mevr. G. J. Cohen Tervaart; D. J. A. Geluk. Hedenmorgen heeft de rechterlijke macht te Haarlem afscheid genomen van den ouasten deurwaarder, den heer J. N. Warnier, die we gens hoogen ouderdom eervol ontslag had ge vraagd per 15 Februari a.s. De heer Warnier is 81 jaar oud en heeft ge durende 41 jaren zijn functie als deurwaarder vervuld. Allereerst werd hij toegesproken door den president der rechtbank, mr. G. Sluis. Toen ik u het vorig jaar geluk mocht wenschen met uw 40-jarig jubileum, heb ik den wensch uitge sproken, dat u uw werk nog eenige jaren zou kunnen waarnemen. Deze wensch is niet in vervulling gegaan. Enkele maanden geleden zjjt gij tot de overtuiging gekomen, dat uw krachten behoorlijke uitoefening van uw werk niet meer toelaten. Gij hebt daarom eervol ontslag aan gevraagd en gekregen. Wij beseffen ten volle, hoe moeilijk dit voor u geweest is, daar gij stëéds getöOtld hebt'uw ambt lief1'te hebben. De rechtbank heeft dan ook niet van u willen schelden, zonder u dank te zeggen V6or alle góede diensten aan de justitie bewezen. Zij' wenscht daar bij te voegen, dat het u gegeven moge zijn nog eenigen tijd van uw welverdien de otium te mogen genieten. Namens het parket sprak mr. L. A. Roeters van Lennep, officier van Justitie. Gij moet van dezen bijeenkomst de gedaphte meenemen, al dus spr., dat wij u niet zullen vergeten. Uw werkzaamheden zijn op hoogen prijs door ons gesteld, en het is voor ons een troost, dat u thans in Haarlem blijft, zoodat wij u steeds als een welbekende gestalte in onze stad zullen kunnen begroeten. Namens de balie sprak de deken, mr. dr. W. P. Vis. Spr. zegt, dat de heer Warnier het toon beeld van een deurwaarder belichaamde. In de langdurige loopbaan, die hij bij de justitie heeft waargenomen, was niemand in staat het werk beter te verrichten dan hij. De positie van een deurwaarder is bescheiden, maar er wordt geëischt plichtsvervulling, eerlijkheid, trouw, maar vooral tijd, die onbegrensd is. Gij stond steeds klaar om diensten aan ons te bewijzen, waarvoor wij u dank zeggen. Wij nemen af scheid van u als dienaar van de Justitie, maar niet als mensch. Wij geven u de verzekering, dat u als een voortreffelijk deurwaarder in onze herinnering zult blijven. De heer Warnier dankte bewogen voor deze afscheidswoorden. Hij merkte op, dat hij zich in de wet van de natuur vergist had en dat ieder mensch aan slijtage onderhevig is, zoodat hij spoediger moest heengaan, dan hij zelf wel wenschte. Ik zing hier mijn zwanenzang in deze zaal, aldus spr., in de zaal, waar ik een groot gedeelte van mijn leven heb doorgebracht. Deze zaal zou het motto moeten dragen „Een lach en een traan", en spr. noemde eenige staaltjes van humor bij de civiele zittingen, terwijl hij bij sommige strafzittingen een traan uit zijn oog moest wegpinken, wanneer hij fel zielenieed en berouw aanschouwde. In eerbiedige gedachte zullen allen blijven, voor en achter het podium, voor de vele vriendschap en tegemoetkomend heid aan spr. bewezen. Hij drukte de hoop uit, dat de griffier, mr. Dijkstra, spoedig geheel her steld zou mogen zijn. Moge het u goed gaan, besloot spr., en moge de Haarlemsche recht bank voortdurend bestaan blijven. Met belang stelling zal ik alles volgen, wat deze rechtbank aangaat. Daarna kregen allen gelegenheid persoonlijk van den deurwaarder afscheid te nemen. Bur. v. Politie, v. Smedestraat 9, autokaart; breiwerk met pennen; v. d. Bos, Laurierstraat 22, armbandhorloge; De Vries, Zijlstraat 109rd., Duitsch boek; Tuinstra, Kleverparkweg 171, boekje; Schepers, Pijlslaaii 101, kerkboekje; Vink, Rijksstraatweg 192, bankbiljet; Jacobs, Seringenstraat 2, kindercape; Verdam, 2e Zuid- polderstraat 34, ceintuur; Riemans, Hercules straat 35, collier; Kuijl, Rijnstraat 103, onder deel van dynamo; Overweel, Schutterstraat 50, dop van wiel; V. Dijk, Nassaulaan 34g, hondje; Ver. Dierenbescherming, Ridderstraat 11, idem; Koel, Pres. Steynstraat 69, idem; Hartman, Brouwersstraat 34, hond; v. d. Pol, Harmen- 'jansstraat 57, Idem; Ketting, Sleutelstraat 2, handschoen; Snijder, Kleine Houtstraat 109rd., muts; Tarmets, Schotervoetpad 6, portemon- naie; Timmen, Raamgracht 62, idem; Jongneel, Nassaustraat 24rd., idem; Brekelaar, Boogstraat 18, rijwlelbelastingplaatje; Vijlbrief, Adr. Loos- Jenstraat 47, handbeschermer; v. d. Putten, Vergierdeweg 23, rijwlelbelastingplaatje; Gigen gak, Sophiastraat 9, dameshandschoenen; De Meyer, Tetterodestraat 19, Lipssleutel; Koster, Nieuwe Groenmarkt 15, taschje; Westra, Scho- tervaenstraat 14, vulpen. Silvis, Gen. Joubertstraat 27 rd., bril in étui; Hendriks, Rijksstraatweg 44, ceintuur; Konst, Busken Huetstraat 2, handschoenen; Vennigs, Oranjeboomstraat 23a, horloge; Tlm- mermans, Karolingenstraat 40, handschoen; Naar de „Telegraaf" verneemt, staat het nu vrijwel vast, dat de nieuwe reizigerstarieven van de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 April ajs. zullen worden ingevoerd, zoodat met de Paaschdagen op 16 en 17 April het reizend pu bliek hiervan zal kunnen profiteeren. Voorts verneemt het blad, dat de verlaging van de reizigerstarieven ook zal inhouden een verlaging van de vacantiekaarten met 20 pet. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze verlaging ook tijdens de Paaschdagen zal gei den. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak betreffende de berooving op het fietspad langs de spoorlijn ArnhemEde, waareen leerling-verpleegster uit Wolfhezen door den ongeveer dertig-jarigen zwerver G. E. van de fiets werd getrokken, waarna de aan valler haar van een handtasch, waarin zich eenig geld bevond, beroofde. De man werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, met daarna ter beschikking stelling van de regeering. De eisch luidde drie jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling. „Na lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nadat ik het drie maal gebiuikt had, waren mijn tanden helder wit, hoewel zij er door het vele rooben bruin en leeli jk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebruiken dan CliloFOdont." B., Horst Berg. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta, tube 35 cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar. Hedenmorgen omstreeks zeven uur werd op het stations-emplacement der Nederlandsche Spoorwegen te Stadskanaal het lijk gevonden van den heer A. Medendorp, beambte bij de Nederlandsche Spoorwegen. Vermoedelijk is de heer M. bij het rangeeren tusschen een paar losstaande wagens geraakt. Het laatst werd ge rangeerd om 6.15 uur. De heer M. laat een vrouw en drie kinderen achter. Heden voormiddag had te 's-Gravenpolder 'n droevig verkeersongeval plaats. E enmotorrijder, de heer v. d. L. uit Terneuzen, overreed het zoontje van den klompenmakersknecht van S. De kleine was onmiddellijk dood. Den motorrijder treft geen schuld. Koelemeier, Brouwersvaartpad 12, hond; Am- sterd. Rijtuig-Mij., Plein 21, hondje; Swart, Assendel verstraat 14, muts; Boonders, Klaren- beekstraat 44 rd„ nummerplaat; Viermans, Crayenesterlaan 57, parapuie; Philippo, Lin- denstraat 12, portemonnaie; Oly, Colterman- straat 12 rd„ Idem; Lodewijk, Allanstraat 63, rijwiel; Bur. van Politie, Smedestraat 9, rij wielbelast. plaatje- en huissleutel; Olydam, Schouwtjeslaan 17, sleutel. Geboren: 10 Febr. M. H. NoortRijsdam, d. 11 Febr. F. ten HoeveGroen, z. J. Vosv. d. Werff, z. S. AntonisseDijkstra, d. D. M. Postv. Det, z. S. A. SchuütSchroder, d. L. C. J. Schilp—Verhoef, z. 12 Febr. C. A. M. Vel- lingaPekelaer, d. A. HirsSchellingerhout, d. T. WittmannHartman, 2 z. F. H. v. Leeuwen Wigcherlnk, d. Overleden: 9 Febr. C. J. U. v. Dorsten, 65 J„ v. d. Vinnestraat. 10 Febr. J. Baars, 61 jaar, Gasthuisvest. 11 Febr. L. H. Horeman, 41 jaar, Stuyvesantstraat. 12 Febr. A. v. Huizen, 74 jaar, KI. Houtstraat. H. v. Baak, 79 jaar, Kinker straat. C. H. v. Ravesteijn, 76 jaar, Westerhout- park. Personalia. Voor het staatsexamen Radio- Telefonist slaagden te Den Haag onze plaats- genooten de heeren J. Vink en L. Plug. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau, half 9 Bestuur Grafische Bond, 8 uur Bestuur Woningbouwvereeniging „De Spaarne- stad", 7 uur St. Caecilia, 8 uur R.K. Kraamverzorging, 2—3 uur Voordrach tenavond R.K. Volksbond, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal - Haarlemsche Bach- vereeniging, Concert Residentie-orkest, 8 uur Café-Restaurant Gebrs. Brinkman R.K. Middenstandsvereeniging, Lezing jhr. dr. J. C. Mollerus, half 9. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdag van 10 tot 12 uur. Adres; Bloemhofstraat 1, Haarlem, tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Kinderfeest R. K. Vrou wenbond, half 3 Grossiers-Kleinhandel, 8 uur Bestuur „St. Jozef", half 9 Haar lemsche xnkoopcombinatie, half 9 Kunst na Arbeid, 8 uur Vertrouwensmannen Me taalbewerkers, 8 uur L.T.B., Halfweg, half 11 R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Ver. Rott. Hofstad- tooneel: „Amor in de Pastorie", 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann. Lezing R. K. Commissie voor Beroepskeuze, half 9 Lezing Alliance frangaise, half 9. Gemeentelijk Concertgebouw Feestavond R. K. Vrouwenbond, kwart voor 8. St. Josephs Gezellen-gebouw Vergadering „Utile Dulci", 9 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en S.15. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Jeugdige werkloozen. Voor de Jeugdige werkloozen worden door het comité twee cur sussen georganiseerd. Een voormct'ofénkennW," leider de heer O. L. Bolwidt, en een voor Nederig landsche taal, leider de heer Coops. Deze cursussen worden gegeven Dinsdagmor gen van 10 tot 12 uur In het gebouw van de oude bewaarschool. Het ontspanningslokaal is op die uren dan gesloten. Slagen deze pogingen, dan zullen meerdere cursussen georganiseerd worden. Lichtbeelden en filmmiddagen zijn in voor bereiding. Dinsdag 14 Januari zal de eerste cursus be ginnen. Boulevard Paulus Loot De opmerkingen voor de verbreeding van den boulevard Paulus Loot, in verband met de overdracht van grond door de eigenaren aan de gemeente, zijn door den landmeter van het kadaster bijna geheel voltooid. Men kan nu verwachten, dat aan de verbree ding spoedig begonnen zal worden, zoodat ook deze boulevard een groote verbetering zal on dergaan. DINSDAG, 14 Febr. Vorige koersen Londen 8.56 Berlijn 59.21 Parijs 9.73'A Brussel 34.6854 Zwitserland 48.06 Weenen Kopenhagen 38.10 Stockholm 45.60 Oslo 43.90 New Vork (cable) 2.49X« Hom, 12.72)4 Praag 7.3754 Madrid 20.53 8.57)4 59.22)4 9.73* 34.72)4 48.05 38.25 45.75 43.75 2.4956 12.72)4 7.3754 20.35 Vorige koersen Staatsleenlngen 6 Nederland 1919 102% 102% 4VS, Nederland 1916 103 103 i Nederland 1931 1<X>54 10054 5 Nederl 1932 10l 101X. 4'/, N. Ind. 1926 AB 9254 9254 Banken Koloniale Bank 60 60 Indische Bank 6454 5454 Cert. Handel-MU6354 63 Industrieën Unllevei 109)4 10844 Oaivê Delft 63X t>3 Alg. Kunstzilde 33 33 Van Berkei's Pat19*» 19 Nieuwe Philips 12°j4 128 Küch Accoustlek „f7» Ned. Ford I21H U9* Vorige koersen Shell Union Oil 5J& 556 Rubber A'dam Rubber 6054 6054 Bandar 435- 4354 Dell Batavia Rubber 2454 2454 Serbadjadl )9H '9J4 Sllau IJ V. 1. O. 031 Allied 22 22 Intercontln. Rubber178 industr. Buitenland Anaconda 7% Bethlehem Steel 14% O. S Steel -9>< CJ. S. Leather 3% Intern Nickel fcX Mijnbouw Boeton Milnbouw J£, AIR, Exploratie J25X Redlang Lebone 1(JBJ4 Petroleum Gaboes 16 Kon Olie 15454 Perlak 83 Continental Oil 5 Peudawa 0* 1% 14% 29 3% 844 15 126 107 16 153 8354 5>4 654 Scheepvaart Java Ch. Japan 34 Holl. Amerika Lijn 3X Dito Gem Elgend. 354 Kon. Ned Stoomb. 1554 Scheepvaart-Unie 55 Suiker H. V. A. 17554 Jav. Cultuur 109 N 1 S U. 69 Poerworedjo 6 Vorstenlanden 38 Actions Idem '8.00 Tabak Oen Batavia Oude Dell Oostkust Senembab 154 125 17 138 Spoorwegen Union Pacific 7654 Wabash 2X Erie 6 Kansas Cltv South10 South, Rallw. 654 34 3 3 15 H 55 17354 112 72 6 39 27.50 155 126 16 141 7754 254 554

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2