ÏN EN OM HAARLEM Prikkeldraad BEKENDE HAARLEMMERS DINSDAG 14 FEBRUARI Samenwerking tusschen huis en school Pakhuis afgebrand 15 Februari 1933 Ondankbaar volk De verboden prikplank Motordienst Nabij station Santpoort Brandweer machteloos De oorzaak ZILVEREN JUBILEUM Inspecteur H. Oudman STUITING VAN BELASTINGEN VEREENIGING „HET FLATGEBOUW'' Spoedig begin met den bouw Twintig jaren Vrouwenbond Vierde lustrum in Haarlem Ons 20-jarig bestaan Aanbesteding SCHIEDAMMER VOOR MALARIA Overtreding van de drankwet Kansspel of wetenschappelijke puzzle? Waarom juist in Haarlem verboden? ONVRIJE DUINEN ONDER NOORDWIJK Persoonlijke toegangskaarten WEELDEVERTERINGS- BELASTING Haarlemsche firma adresseert SIGARETTEN-AUTOMATEN TE HAARLEM De officier van justitie over het raadsbesluit Tooneel JOZEF ISRAELS uiimiMiitiimiimmiiiiiiHimmimimiiiiiiiiiiiiiNiHimiimmiiiniHiiimiiiimiimiHiiiiimiiiiiiiiiimmiiiiMiMiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMiim Wij hebben onlangs melding gemaakt van een conflict tusschen de oudercommis sie en het hoofd van de openbare School aan de Wilgenstraat te Haarlem. Het geschil was ontstaan doordat als punt 4 Van de agenda voor den Ouderavond geplaatst *as: Bespreking klachten over den gymnastiek leraar. Het schoolhoofd weigerde echter dit agendapunt te behandelen en dreigde het hou den van den ouderavond eenvoudig onmogelijk te maken. Dientengevolge diende de oudercom- Riissie haar ontslag in. Ons is gebleken, dat de Wethouder van onderwijs in dit conflict aan de z'jde van het schoolhoofd staat. Het verschil van dit inzicht vestigt weer eens de aandacht op de vraag of het instituut van de ouderavonden tot nu toe aan de verwachtin gen ven hen, die het in de wet wenschten, heeft beantwoord. Wij meenen, dat deze vraag door deskundigen vrij algemeen ontkennend Wordt beantwoord. Niet alleen omdat verschil lende oudercommissies, vooral in de groote ste den, soms misbruikt worden om de een of an dere partijpolitiek te dienen, maar ook omdat 2oo dikwijls blijkt, dat vele oudercommissies haar taak niet precies kennen. "Wy vonden den heer „W. H.", een bij uitstek r zake kundig man, bereid zijn zeer gewaar deerd oordeel over deze kwestie voor onze lezers hiteen te zetten. Er zal wel niemand zijn, die niet overtuigd dat de school een hoogst noodzakelijk, ja een onmisbare aanvulling is van het huisgezin, zoo ®chri)ft hij. Welk ouderpaar acht zich in staat 2Ün kinderen op te voeden voor hun eeuwige bestemming hiernamaals en voor hun tijdelijke bestemming hier op aarde? Dat vermag nie mand zonder de hulp van de Kerk en de School, He kerk is in de eerste plaats geroepen de gods dienstige opvoeding van het kind te behartigen; het te vormen tot een diep godsdienstig voelend en handelend mensch, dat zich het doel van 2Ün bestaan op aarde als voorbereiding voor zijn eeuwig geluk hiernamaals tot in zijn diepste Wezen bewust is. De school komt daarnaast in aanmerking. Niet alleen moet de school de noo- dige kennis aanbrengen, opdat het kind later een nuttig lid wordt van de menschenmaat- Schappij en daarin een eervolle plaats zal in- hemen; maar ook moet de school medewerken ihet het huisgezin by de godsdienstige opvoe ding. Huisgezin, kerk en school moeten dus op in- hige wyze samenwerken. Wanneer in het vol gende meer in het byzonder de aandacht ge- Whd wordt aan de samenwerking van huis en School, dan is dat niet, omdat de groote be tekenis van de kerk als factor by de opvoeding Van het kind als secundair zou worden aange zien. Hoe staat het nu met de samenwerking tus- Schen huis en school? Er zullen vele onderwy- zers en onderwijzeressen zyn, die desgevraagd h>t antwoord zullen geven, dat in deze materie Wel iets te wenschen blyft. Het is jammer, maar hiettemin in overeenstemming met de feiten, dat van een innig contact tusschen beide, het welk zoo vruchtbare uitwerking kan hebben, hiet altyd sprake is. De waardeering van het Werk van de school van de zyde der ouders is °Ver het algemeen niet groot, ontbreekt zelfs bier en daar. Doet de school het goed, dan hoo- ren de leerkrachten in den regel weinig of niets, ^alt er iets te klagen; is er in de oogen der °Uders een onbillijke straf gegeven; moet het bind op een aparte bank zitten; mag het niet vaak genoeg naar de W.C.; vordert het te wei- big; krygt het slechte cyfers op zyn rapport; ban het niet naar een hooger leerjaar bevor derd worden; slaagt het niet voor zyn toela tingsexamendan wordt contact gezocht, blaar helaas, niet altyd op de rechte wyze; Zbnis op een manier, die noodeloos prikkelt en eerder leidt tot verwydering dan tot een elkaar begrypen. Een der middelen om de goede samenwerking tusschen huis en school te bevorderen zyn de z-g. ouderavonden. Art. 20 der L.O. Wet schryft v°or, dat aan de openbare scholen oudercom- biissies verbonden zyn, welke deze ouderavon den moeten organiseeren. Voor byzondere scho en zyn deze commissies niet verplichtend ge- ®teld. De wetgever heeft geoordeeld, dat het °Uderelement in het schoolbestuur genoegzaam t°t zyn recht kan komen. Niettemin zyn er ook bijzondere scholen, die uit eigen beweging deze byeenkomsten organiseeren. Als men my vraagd: zyn deze byeenkomsten buttig? dan zou ik willen antwoorden: als zy °P de juiste wyze gehouden worden en de ge zindheid is wederzyds gunstig, dan kunnen zy biderdaad nuttig en heilzaam werken en kun- ben zy de goede verstandhouding tusschen huis en school bevorderen. Men ziet, er zijn de noo- dige reserves. Het instituut „ouderavonden" bi°et met de noodige voorzichtigheid worden 6ehanteerd. Er zullen hoofden van scholen zyn, die deze byeenkomsten niet noodig vinden, om dat zy van meening zyn, dat er al een goede Samenwerking bestaat en deze niet opzettelyk door ouderavonden in het leven behoeft te wor- den geroepen. Er zullen er ook zyn, die, hun Pappenheimers kennend, maar al te goed we- dat er weinig heil van te verwachten valt. ®b dat de laatsten niet heelemaal ongelijk heb ben is dan dezer dagen nog gebleken, toen het c°nflict uitbrak tusschen het hoofd der open bare school aan de Wilgenstraat en de daaraan herbonden oudercommissie, omdat de laatste Van de byeenkomst misbruik wilde maken om een zaak ter sprake te brenge», die naar myn ^Üze van zien niet op een tbilleravond thuis behoort, n.l. een klacht teger ?ien onderwyzer degens mishandeling van eé»: leerling. Dit is een persooniyke aangelegenheid tusschen den betrokken vader en den onderwyzer! de klacht boort niet thuis op den ouderavond, maar by bet hoofd der school, eventueel by de boven bozen gestelde autoriteiten. Het hoofd der ^hool, dat voorzag, dat deze byeenkomst zou bhtaarden in een kibbelparty, waarvan toch zeker eeen bevordering der goede verstandhou ding tusschen huis en school te verwachten is, handelde naar myn bescheiden meening ver standig zyn medewerking te weigeren. Beter geen ouderavond dan zoo een. Het is natuurlyk denkbaar, dat een ouder een klacht heeft tegen de school. Maar dan moet hy niet wachten tot er een ouderavond gehouden wordt om daar met zyn grieven voor den dag te komen. Wie op beleefde wijze ophel deringen vraagt by het hoofd der school of den betrokken onderwyzer zal zeker gehoor vinden. Mocht dit onverhoopt niet het geval zyn, dan zyn er nog hoogere machten, die recht zullen doen. Het is echter jammer, dat sommige ouders in deze gevallen van een nerveuze geprikkeld heid om geen erger woord te gebruiken biyk geven, die afstoot in plaats van tot over eenstemming te voeren. Doel van de ouderavonden moet zyn; by de ouders de rechte belangstelling te wekken voor de opvoeding en het onderwys hunner kinde ren. Dit is meer een kwestie van het hart dan van het verstand, meer een zaak van gevoelen dan van weten. Ouderavonden in dezen geest gehouden kunnen inderdaad heilzaam werken. Een eenvoudig warmgevoeld woord van een kin derkenner en kindervriend vermag veel ten goede. Wie zal dat zyn? Wel, de priester en de onderwyzer en daarnaast ieder belangstel lende in opvoeding en onderwys. Stof voor be handeling is er genoeg, b.v. 1. kinderziel, tem perament en karakter; 2. phantasie en spel; 3. lectuur (een zeer voornaam punt! Als gij eens wist wat uwe kinderen lezen en waar ze de lec tuur vandaan halen!); 4. moet een kind vrij of streng worden opgevoed? 5. belooning en straf; 6. sparen; 7. welke gevaren bedreigen de jeugd op strtkat? 8. wat kan gedaan worden voor de zedelyke vorming der schoolvrye jeugd? 9. wel ke eischen stelt het tegenwoordig leven aan de school? 10. moeilyke kinderen; 11. beroepskeuze enz. enz. Daarnaast is het van veel belang, dat de ouders persoonlyk contact zoeken met de leer meesters hunner kinderen. Ook daartoe bieden deze ouderbyeenkomsten een uitstekende gele genheid. De onderwyzers stellen zich in hun klaslokalen ter beschikking van eventueele vra gers. Het schriftelijk werk der kinderen ligt ter inzage. De ouders kunnen er inzage van nemen. Daar stellen zy altyd veel belang in. De moe ders bezichtigen gaarne de handwerken der meisjes. Wie aan den onderwijzer iets te vra gen heeft kan het doen. Hoe het- komt, dat het rapportcijfer voor een vak is achteruitge gaan? Of de jongen altijd zyn les kent, zyn huiswerk af heeft? of hy zyn catechismusles wel geleerd heeft? of er nog kans is, dat Jan of Piet zal overgaan? Hoe het toch komt, dat Marietje altyd zoo laat thuis komt? Of zy zoo vaak school moet blyven, of dat zy op straat zwerft? Karaktereigenschappen, die de ouders weer beter kennen dan de onderwyzers, kunnen daar besproken worden; karakterfouten enz. Beide partyen kunnen uit zoo'n samenspre- king mits in den goeden geest gehouden groot nut en voordeel trekken. Gy, ouders, vooral gy ouders van groote ge zinnen, beseft gy voldoende welk een ontzag- ïyk kapitaal gy bezit in uw kinderen? Dat ka pitaal moet niet renteloos blyven liggen; de akker moet bewerkt, opdat hy vruchten voort- brenge. De kinderen zyn de dragers van bouw stoffen voor een latere maatschappy, moge deze zijn edeler en beter dan de huidige! Zy zyn de cellen, waaruit zich een nieuw huiselijk leven moet ontwikkelen. Zy zyn jonge loten aan den stam onzer aloude Moederkerk! Naast de kerk, aan school en huis de taak deze nieuwe maatschappy op te bouwen en te werken aan de vorming van een godsdienstig en braaf toekomstig geslacht. Mogen allen, die bij dit schoone werk betrokken zijn, door innige samenwerking ryke vruchten van hun arbeid zien! De schoolcompagnie van den motordienst uit Haarlem, zal van 14 tot en met 17 dezer marsch- oefeningen met auto's en motoren houden in de provincie Limburg. Van 14 op 15 en van 16 op 17 dezer zullen de detachementen te Venlo Maandag werden de bewoners van eenige hui zen aan den Bloemendaalschenstraatweg nabij het station Santpoort opgeschrikt door een hevigen knal. Toen men onderzocht wat er gaande was, bleek, dat er een explosie had plaats gehad in het groote pakhuis, toebehoo- rende aan de N.V. Byenstand „Mellona", waarin thans een timmermanswerkplaats gevestigd is. De brandweer werd onmiddellyk gewaarschuwd. Toen deze 20 minuten later arriveerde, viel er aan blusschen niet meer te denken. Het pak huis, dat van hout was opgetrokken, brandde geheel uit. Tydens de explosie bevonden zich enkele per sonen in het pakhuis, die brandwonden opliepen. De heer Van L. bleek ernstig gewond te zyn en moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. De heer V. werd ter plaatse verbonden en naar huis vervoerd, terwyl de heer D. uit Overveen lichte brandwonden gekregen had. Dr. M. verleende de eerste hulp. Aan den gunstigen wind, welke tydens den brand van richting veranderde, was het te dan ken, dat deze beperkt bleef. Omtrent de oorzaak van den brand vernemen wy, dat de heer V., die in zyn vryen tyd een motorboot vervaardigd had, den motor tezamen met de bovengenoemde heeren wilde probeeren. Op een ongelukkig oogenblik sloeg de benzine tank uiteen, met het gevolg dat het gebouwtje onmiddellyk in lichterlaaie stond. De verontwaardiging onder de bevolking is groot, daar het oude brandweercorps afgedankt is en machteloos moesten toezien, dat het ge bouwtje afbrandde. Later verschenen de raadsleden Handgraaf en Diependaal op het terrein, om den brand in oogenschouw te nemen. De inboedel, welke uit radio-onderdeelen en een groote party honingpotten bestond, ging teniet en was niet verzekerd, overnachten. Verder vernemen wy, dat de toestand van den heer V. redelyk, doch die van den heer L. ern stig is. De eigenaar van het gebouwtje was verzekerd. Donderdag a.s. zal de heer H. Oudman, in specteur le klasse by het politiecorps alhier, 25 jaar aan dit corps verbonden zyn. Op dien dag zal van 11 tot 12 uur en van half drie tot half vyf gelegenheid bestaan den jubilaris te complimenteeren. Inspecteur Oudman werd te Groningen ge boren, waar hy lager en middelbaar onderwijs genoot. Zyn loopbaan by de politie ving hy aan als volontair aan het commissariaat te Har- lingen. Een jaar en 8 maanden later, op 15 Februari 1908, werd hy benoemd tot adjunct inspecteur te Haarlem. Successievelijk is hij daar tot zijn tegenwoordigen rang opgeklom men. Een jaar lang was hy speciaal belast met de controle op de naleving van de drankwet. Voorts is hij de oprichter van de vereeniging van politie-inspecteurs te Haarlem, welke later gereconstrueerd werd tot de afdeeling Haar lem van den Bond van hoogere politieambte naren, waarvan de jubilaris oprichter, be stuurslid en zelfs voorzitter is geweest. De jubilaris heeft groote uitbreiding van het Haarlemsche politiecorps medegemaakt. Zoo heeft hy onder drie commissarissen (de heeren Van Goor, Schuitemaker en Tenckinck) ge diend. Daar hy een zeer geziene persoonlykheid is, zal het Donderdag ongetwyfeld een onvergete- lyke dag voor den jubilaris worden. Op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Slingenberg betreffende stuiting van belastin gen heeft de heer Ruys de Beerenbrouck, Mi nister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, mede namens den heer de Geer, Minis ter van Financiën o. a. geantwoord, dat inmid dels de stuiting van belastingen, in vele ge meenten (waaronder Haarlem) is opgeheven. De Regeering blyft den maatregel zien als een afspraak tusschen administratieve instanties, om tijdelyk en niet dan in het blang van een geregeld verloop van administratieve werk zaamheden de uitwerking van een belasting verordening te doen wachten; gelyk ook het ge val zou kunnen zyn, indien de belastingadmini stratie alwetend ware en dan uiteraard niet ging voorbereiden de heffing, waarvan zy weet, dat,er zeer binnenkort wyziging te wachten is. Toegegeven zy, dat misschien het gebruik van het woord „stuiten" aan de bepaling den schijn van te zyn een rechtsregel heeft gegeven, een karakter dat daaraan nochtans geheel vreemd Indien in aanmerking wordt genomen, dat het onderzoek van Gedeputeerde Staten van Noordholland omtrent de gemeentebegrootin- gen minder tyd vordert dan is aangegeven (van 112 gemeentebegrootingen zijn thans 30 goed gekeurd en 46 met opmerkingen aan de ge meentebesturen teruggestuurd) kan van groote schade geen sprake zyn en is voor overweging van vergoeding daarvan geen plaats. Dat de stuiting van de heffing der personeele belasting groote stagnatie in het werk veroor zaakt op de belastingkantoren, die in de pe riode 1 Januari—1 Mei de personeele belasting regelen, ten einde 1 Mei van het dienstjaar te kunnen aanvangen met de regeling der Ryks- inkomstenbelasting en Gemeentefondsbelasting- is den Minister van Financiën niet bekend. Tot dusver is hem geen klacht van dien aard ter oore gekomen. Eenige stagnatie in de naaste toekomst is denkbaar, maar zy zal minder groot zyn dan indien, zooals vroeger herhaaldelyk is voorgekomen, de opcenten in de gemeenten nog verhoogd worden, nadat het voorbereidend aan- slagwerk reeds verricht is. Juist om deze stag natie te temperen, is de nieuwe regeling inge voerd. Deze laatste zal een geregelden gang van zaken bevorderen. De schade voor het Ryk zal niet groot zyn Voor zoover zy er zyn zal, vloeit zy voort uit de gelegenheid, die aan de gemeenten geboden wordt om nog op het laatste oogenblik haar be lastingheffing met haar behoeften in over eenstemming te brengen. Werd die gelegenheid afgesneden, dan zou dit voor de belastingadmi nistratie eenvoudiger zyn. Nu die gelegenheid gehandhaafd wordt wat vooral in deze tyden onvermydelyk is is de ontworpen regeling voor de belastingadministratie de minst scha- delyke. In aansluiting aan hetgeen reeds werd ge meld betreffende de algemeene vergadering door bovengnoemde vereeniging, j.l. Donderdag ghouden, kan nog worden gemeld, dat na af loop van deze vergadering een huishoudelyke werd gehouden teneinde een dfinitief bestuur te kiezen en de statuten en het huishoudelyke reglement te behandelen. Op voorstel van een der aanwezige dames werd het voorloopig bestuur by acclamatie de finitief gekozen, terwyl bovendien onder alge meene instemming der aanwezigen besloten werd de statuten en het huishoudelyke regle ment, wlke in concept gereed waren, goed te keuren. Reeds dadelyk traden ruim vyf tig nieuwe leden toe, van wie een groot aantal zich tevens als toekomstige bewoner opgaf, zoodat deze eer ste officieele vergadering voor de Jonge vereni ging en groot succes werd. Besloten werd aan allen, die blyk van belang stelling in de plannen gaven, doch niet op deze vergadering konden aanwezig zyn, een kort resume te doen toekomen van hetgeen werd behandeld, indien daartoe het verzoek wordt gedaan aan den secretaris-penningmeester der vereeniging, den heer W. A. Klimbie Toren laan 10, Heemstede. Na dank te hebben gebracht aan het bestuur der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen voor hetgeen het in het belang der leden van „Het Flatgebouw" heeft verricht, deelde de voorzitter, de heer S. Rykes nog mede, dat thans verwacht kan wor den, dat spoedig met den bouw van het flatge bouw, dat zooals bekend op een der mooiste punten aan de Heemsteedsche Dreef verryzen zal, een aanvang zal worden gemaakt. Wat al stof heeft die vrouwenbond op doen waaien in de 20 jaren!! Wat een domme vergissing, maak ik daar, 't was allerminst stof, 't waren kleine donzige vlokjes, die neerkringelden en streelden, die hy op mocht vangen. Alleen in de eerste jaren toen die nieuwig heid „een Vrouwenbond" in de wereld ver scheen, ja! toen kon het wel eens duchtig stui ven in de zon als er weer zoo'n partytje vrouw- jes bij elkaar zat te redeneeren over alles en nog wat, zooals de heeren der schepping toen meenden, behalve over dat waar ze het eigen- lyk alleen over mochten hebben, over haar huishouden. Maar daarna, al lang geleden, na het „Neen of ja," zooals we verleden week in de revue hoorden, allang door het „Ja" beslist is, nu juicht iedereen den krachtigen Vrouwen bond met zijn 56 duizend leden in Nederland heel hartelijk toe. Is dat wonder vraag ik u? Ik ken den altyd werkenden bond sedert 1918, werkenden, neen zwoegenden bond, moet ik zeg gen. Ik kan u haarfyn vertellen wat hy alle maal tot stand heeft gebracht Maar, laat niemand bang zyn. dat ik het nog eens zal gaan vertellen; de „revue" heeft het vóór 14 dagen in „De Kroon" zoo prachtig in beeld gebracht, dat ik my zou schamen er nog iets by te willen voegen. Ik wil u allen, vrouwen en mannen, in dit krabbeltje maar alleen opwekken tot dank en hulpvaardigheid, tot groeten dank voor alles wat dat, eertyds zoo nieuwe snufje, de Vrou wenbond, u in 20 jaren gebracht heeft. Ja, ook aan u mannenneen, neenIk zal niet zeggen wat dat was, is, en nog is.... Gaat maar even 5 minuutjes stil zitten en denkt zelf eens na! Zeker, zeker, de R. K. D. Vrouwenbond, afd. Haarlem mocht en mèg er zijn, en al deelt ook hij nu in de malaise van de heele wereld, niets komt daar vry van, ik voorspel u een heerlyken opbloei, als heel Haarlem den bond maar blyft liefhebben en steunen. De heele wereld is immers in verbazende gis ting; er worden nieuwe wegen gezocht, de oude wegen schijnen te plat getrapt. Ook in onzen Vrouwenbond wordt naar een nieuwen weg ge zocht; maar niet moedeloos, neen, met jeugdig vuur, met jonge geestdrift! En.... uw presidente is er de vrouw naar, den nieuwen weg te vinden, onthoudt dit woord, van uwe, nu wel haast stok-oude eere-presi- dente, die u toch nog allen in haar hart draagt. Zy is dankbaar dat God u deze presidente ge geven heeft, zy is bezield met groote liefde voor een zéér groote zaak. Behoef ik my nog aan te bevelen in uw aller gebeden, als eenmaal voor my Maar neen, dit ware te somber. Ik herdenk een 4de Lustrum, dus: Leve, leve De Vrouwenbond in Haarlem. „Juffrouw" PEETERS Eere-Presidente. Bloemendaal, 13 Februari 1933. Zoo staan wy aan den vooravond van een groot gebeuren, n.l. het herdenkingsfeest der oprichting van den Haarlemschen R. K. Vrou wenbond. wy uiten het eerst onze dankbaarheid tot God, door een H. Mis met algemeene H. Com munie in de St. Antoniuskerk, op te dragen door den geestelyk adviseur rector J. B. M. Timp, die daaronder een feestpredikatie zal houden. De leden worden verzocht de plechtigheid in grooten getale by te komen wonen. Ons dank gebed zal niet alleen uitgaan naar haar, die 20 jaar geleden het initiatief namen, hier ter stede een afdeeling op te richten, doch ook zullen wij Hem bidden om voorlichting voor degenen, die thans de teugels in handen heb ben. 's Middags heeft er in St. Bavo een kinder- matinée plaats, terwijl 's avonds den leden een feestavond wordt aangeboden in de tuinzaal van het Concertgebouw. De Vrouwenbond, die zich steeds in de warme belangstelling van den Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent mag verheugen, stelt zich tot doel: „de deelneming der katholieks vrouw aan het godsdienstig en maatschappe lijk leven op de krachtigste wyze te bevorde ren, aan te moedigen en te steunen." Met een zekere voldoening zien wij terug op den afgelegden levensweg. Er is naar gestreefd het „rechte" pad zoo goed mogelijk te bewan delen. Vele werken van naastenliefde heeft de Vrouwenbond in zijn 20-jarig bestaan tot stand gebracht. Als zoodanig breng ik in herinnering de oprichting van verschillende godsdienstige, charitatieve of sociale instellingen. Slechts een greep uit de reéks: „Katechis- mus-, woonwagen-, Melania- en braillewerk, Peetersfonds, Juliaantjes, Monica-naaikrans, enz." In dezen crisistijd is inderdaad een zegenryk werk verricht, door de oprichting van een „Hulp-actie", die reeds een zeer groot aantal kleeding- en dekkingstukken aan de noodly- denden heeft verstrekt. Maandelijks wordt een som gelds 4er beschikking van bedoeld liefde werk gesteld. Bewyst de ingemetselde steen, met opschrift, in de kapel van de St. Joseph-kerk, waar lede ren dag Christus-Eucharisticus ter aanbidding wordt uitgesteld, niet voldoende den waren godsdienstzin van den Vrouwenbond? Wy danken naast den Gever van alle goed al degenen, die den Vrouwenbond hebben ge steund en geschraagd. Hierby denk ik aan onze hoog-geachte eere-presidente mej. F. Peeters. Zy toch heeft 12 jaar lang met vaste hand de vereeniging geleid en in haar periode is zeer veel tot stand gekomen. By het beëindigen van haar presidenteschap, den avond, waarop zy voor het laatst den hamer hanteerde, drukte zy den Vrouwenbondsters nog eens op het ge moed voort te werken aan het groote doel, dat is: „God te bereiken". Met groot vertrouwen gaan wy wederom een nieuw tijdperk in, qpder de tactvolle leiding van onze presidente mevr. Schous-Van Delft, die ongetwijfeld thans de stuwkracht van onze vereeniging is. Moge zy nog vele jaren aan haar hoofd staan. Ik zou te kort schieten, als ik daarby niet openlyk dank bracht aan den Geestelijk adviseur, Rector Timp, die met zyn helder inzicht het bestuur steeds met raad en daad ter zyde staat, alsook aan myn mede bestuursleden, die onvermoeid werken aan den bloei en de welvaart van de organisatie, die ons allen dierbaar is. Met frisschen moed vervolgen wij thans weder onzen weg, met de goede intentie, waar op de H. Paulus zoo herhaaldelyk wyst: „Al wat ge doet door woord of door daad, doet het in den naam van God". J. SORMANI—DE VOOGD, Secretaresse. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is aan besteed het gedeelteiyk verbeteren van een ge deelte van den Hoogeveenschenweg—Hoogen Ryndyk (wegvak Hazerswoude-dorp-hocgen Rijndyk). Laagste inschrijvers waren E. van den Berg, A. W. de Groot en J. Mac. Daniel te Leiden voor f 99.700. Een winkeliertje, dat fleschjes bier mocht verkoopen, kreeg op een kwaden dag bezoek van een rechercheur en deze ontdekte in een aangrenzende kamer 2 flesch onvervalschte ou de klare van het beste en kostelykste soort. De man mocht geen jenever in voorraad hebben volgens de drankwet en hy stond dus spoedig op den bon. De kantonrechter veroordeelde hem tot een geldboete. De zaak kwam voor de recht bank en hier verklaarde de zondaar, dat hy den jenever voor eigen gebruik in huis had. Hij was jarenlang in de Oost geweest en terug ge komen met hevige malaria. En ter bestryding van deze ziekte dronk hij een aardigen borrel. De voorraad was dan ook niet overdreven, want er kwam wel eens bezoek ook en dan moest je toch wat kunnen schenken! De presidetn maande den man aan kinine of kamille-thee of nog beter slemp te drinken, doch verdachte verklaarde eerlyk daar geen liefhebber van te zyn. De officier van justitie eischte bevestiging van het vonnis en raadde den malarialijder aan, de oude klare by de bu ren op te slaan, als hy dat vocht absoluut voor zyn gezondheid noodig mocht hebben. Daarop antwoordde verdachte, dat zyn buren ook wel een slokkie lustten en dat hy z'n eigen maar nam! De rechtbank zal deze Schiedammer- moeilykheid 23 Februari opklaren. Een prikplank is thans weer in de mode en ondernemende zakenlieden hebben daar na tuurlyk gebruik van gemaakt. Zy gingen naar de winkeliers in verschillende steden en depo neerden daar zoo'n mysterieuze plank met gaat jes, waarop men voor een dubbeltje zyn geluk mocht beproeven. Met een pennetje prikt men in een gaatje, waardoor er een briefje met een nummer uitvalt; correspondeert dat nummer met dat op een prijzenlijst, dan krijgt men een geschenk. De nummers zijn echter op een bepaalde wyze aangebracht en wanneer men slim is kan men de prijsnummers berekenen. De vraag is nu maar of dit gokken of kunst is. Een Amsterdammer was door den Haarlem schen kantonrechter veroordeeld, omdat de lo- terywet overtreden zou zyn. Hy kreeg twee boe ten van dertig gulden. De zaak kwam gisteren in appèl voor de rechtbank en daar verklaarde verdachte, dat hy er niets van begreep. Overal worden de prikplanken toegelaten en als „puzzle" be schouwd en alleen in het arrondissement Haar lem mogen ze niet gebruikt worden. In Am sterdam zyn er wel een paar duizend in om loop. Verdachte erkende, dat het zijn doel is winst te maken. Als de puzzle is opgelost, d.w.z. wan neer de klanten weten in welke volgorde de nummers loopen, wordt er een andere plank ge zonden met een gewyzigden kringloop van cij fers. Er wordt dus op gespeculeerd, dat zich geen snuggeren als prikkers aanbieden en wan neer ze wel komen verdwijnt den volgenden dag- de plank! Een getuige décharge bewees, dat prik planken met puzzles te vergelijken zijn. In zijn winkel in Utrecht kwamen drie jongelui, die na een korte studie het geheim van de cijfers ontdekten en alle prijzen wegsleepten. Getuige heeft toen vlug een briefkaart om een andere plank geschreven. Officier: Wie zijn die menschen? Getuige: Ik heb hun namen niet opgeschre ven. Officier: Dat is jammer, want die zouden we dan juist moeten hebben. Verdachte: Een krant wordt ook niet vervolgd, omdat er een puzzle om prijzen in wordt op genomen. De officier van justitie wilde aannemen, dat men na veel rekenen de ligging der cyfers zou kunnen bepalen. Een van de honderd is mis-' schien in staat daarvan te profiteeren en daar om nloet hier de wet ter bescherming van gok lustigen in acht genomen worden. Spreker eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 23 Februari. Wat is de wereld toch ondankbaar en wat begrijpen de menschen toch weinig hun eigen belang! Daar heeft zich in deze ellendige tyden de heer Bernard Canter als menschenredder aan gemeld: hij had zijn nationaal verlossingsplan kant en klaar, de werkzaamheden, aan de uit voering van het verlossingsplan verbonden, zouden gratis door hem en zijn vrouw opgeknapt worden, zoodat er voor niemand eenig risico behoefde te bestaan. Hij zou doodgewoon een politieke party stichten en daarmede de krisis radicaal van de baan helpen; over de voortreffelijkheden j van het tot dit doel opgestelde program zouden 1 dikke boekwerken te schrijven zijn, maar om althans eenigszins onzen plichUin het nationaal j belang te vervullen, willen wij nieronder de pro grammapunten kategorisch laten volgen en al dus aan een dreigende vergetelheid ontrukken. Immers Maar daarover straks! Eerst even lezen en genieten bij voorbaat: „Algemeen riikspensioen voor iedereen, op grond van betaalde directe belastingen. Het belastingbiljet worde mede polis van levensverzekering. Stichting van een neutrale Unie-school voor Lager Onderwijs voor geheel Nederland; alleen deze school worde gesubsidieerd. Afschaffing van het faillissement voor be dragen beneden 50.000. enCentralisatie van alle Nederlandsche ryks- I en gemeentelijke musea, leiding dier musea in een hand, waardoor het mogelijk wordt, door geheel Nederland kunstschatten voor ieder toe gankelijk te maken." i Dit heerlijk program nu moest verwezenlijkt 1 worden door Canter's onovertroffen party, welke j meteen maar „Groot Liberaal Blok" gedoopt i werd j Helaas! De menschheid blijkt niet te beseffen, wat haar geluk kan aanbrengen en in dat te kort aan besef maakt zij zich aan den snood- sten ondank schuldig. Het „Groot Liberaal Blok" blykt niet eens een heel klein blokje te hebben willen worden; ons trof immers zeer pijnlijk dit persbericht: „De tegen Zaterdagavond aangekondigde ver- j gadering in de Van Dijkzaal alhier, waarin de heer Bernard Canter in verband met zyn voor genomen oprichting van een Groot-Liberaal Blok, een bondige uiteenzetting van het pro gram van dat blok zou geven, is wegens gebrek aan belangstelling niet doorgegaan." Wèg! schoone illusievan den heer Canter en zijn blijkbaar hulpvaardige eega! De menschen schijnen nog precies niet dwaas genoeg te zijn om zich op deze manier in de luren te laten leggen Naar wij vernemen is voor het openstellen van de duinen onder Noordwyk met het Ryk thans deze regeling getroffen, dat de z.g. onvrye duinen toegankelyk zyn op persooniyke kaar ten van 10 cents, die voor de gemeente Noord wyk op het politiebureau zullen worden afgege ven. Kinderen beneden 16 jaren, mits onder geleide, hebben geen kaart noodig. Hotel- of pensionhouders kunnen de benoodigde kaarten voor hun gasten op het Politiebureau laten ha len. Opgemerkt werd toch reeds, dat men de auto maten dan hoog moet hangen, opdat kinderen er niet by kunnen komen. Van verschillende raadsleden heeft de officier gehoord, dat er een vergissing in het spel is, men heeft zich niet voldoende afgevraagd, welke consequen ties er aan het besluit verbonden waren. Spr. bleef echter van meening, dat het raadsbesluit bindend is en eischte bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Uitspraak 23 Februari. Het bestuur van den Electrobond, omvattende een groot aantal firma's in de electro-techni sche branche, o.a. de N.V. Technische Maat schappy Heringa en Wiithrich te Haarlem, deelt in een adres aan de Tweede Kamer mede, onder haar leden een enquête te hebben gehouden in zake het ontwerp wet Weeldeverteringsbelasting. Unaniem waren de leden het er over eens, dat, indien dit ontwerp wet mocht worden, hierdoor het bedrijfsleven zal worden geschaad en de ver koop en dus de productie zal verminderen, het geen weer tot teruggang in zakenleven zal aan leiding geven en de werkloosheid verhoogen. De Haarlemsche raad heeft indertyd een besluit genomen, waardoor verboden werd si garetten-automaten buiten de winkels te han gen. De firma Brokaar aan de Kruisstraat te Haarlem liet echter wel een grooten automaat aan haar gevel hangen en natuurlijk volgde proces-verbaal. De kantonrechter veroordeelde haar tot een geldboete van drie gulden. Van dit vonnis kwam de firma in appèl en gisterenmiddag kreeg de rechtbank de zaak te behandelen. De officier van justitie hield een uitvoerig betoog. De vraag is, aldus mr. Paardekooper Overman, of artikel 206 van de Haarl. Pol. Verordening kan bevelen, dat geen sigaren of sigaretten per automaat verkocht mogen wor den. De raad kan inderdaad zulk een bevel uitvaardigen. Dat neemt echter niet weg, dat daardoor een eigenaardige toestand geschapen is. Voor alles en nog wat heeft men tegenwoor dig automaten, voor suikergoed, hopjes, brood jes met ham, etc. In Rotterdam heeft men by de haven zelfs een automaat voor varkens pootjes gemaakt, waardoor de bootwerkers zich 's nachts te goed kunnen doen aan een kluifje. En waarom nu niet voor sigaren? In Amster dam, Utrecht en vele andere plaatsen mag dit artikel wef per automaat verkocht worden, maar in Haarlem heeft de plaatselyke be stuurder nu eenmaal een verbod opgelegd. Men meende, dat daardoor voorkomen werd, dat kinderen 's avonds sigaretten zouden koo- pen, maar men moet de belangen tegen elkaar opwegen, omdat de betrokken winkeliers nu ten zeerste achtergesteld zyn by hun collega's. Woensdag 15 Februari geeft het Ver. Rotter- damsch-Hofstad-Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert in den Stadsschouwburg alhier wederom een vertooóing van het biyspel: „Amor in de Pastorie". Zaterdag geeft ditzelfde gezelschap de pre mière te Haarlem van G. B. Shaw's nieuwste werk: „Te waar om goed te zyn", onder regie van Eduard Verkade. Alhoewel Jozef Israëls eigenlyk geen Haar lemmer is, maar voornamelyk te Amsterdam gewoond heeft, zullen wy zijn biographie hier toch plaatsen, omdat hij verschillende malen te Zandvoort vertoefd heeft en vele van zyn schilderijen geïnspireerd zyn op het leven en de gewoonten der visschers. Jozef Israëls werd op 27 Januari 1827 te Groningen geboren. Hy ontving schilderlessen in 1840 van Jan Kruseman te Amsterdam, en een vyf jaren later van Pichot te Parijs. In 1848 vestigde Israëls zich te Amsterdam, waar hij vele historische portretten geschilderd heeft, terwyl ook zyn portretten van staats lieden uit dien tyd, o.a. van Thorbecke, we reldberoemd zyn. Tijdens een verblijf te Zandvoort in 1856 kwam hij op de gedachte, het leven der vis schers, hun bezigheden of hun woningen als onderwerp voor zijn schilderijen te gebruiken. Deze schilderstukken behooren tot zyn beste werken. Vooral na zyn vestiging in 1869 te Den Haag legde hy zich op dit genre toe. Het Ryksmuseum en het Stedeiyk Museum te Amsterdam, het Museum Mesdag en het Gemeentelijk Museum te Den Haag, en Musea te Dordrecht en Rotterdam bezitten enkele schilderstukken van zyn hand. Ook heeft hy geëtst en in waterverf ge- teekend. Hij overleed op 12 Augustus 1911 te De* Haag. Heemstede en Bloemendaal hebben resp. een plein en een weg naar hem genoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5