Carl Fürstenberg gestorven if 29.50 MAATKLEEDING 98 ct USÉ DE Laat SLAGER Het Limburgsch Dagblad De begrafenis te Neunkirchen Assemblée bijeen geroepen SENIORDER BERLIJNSCHE BANKIERS Burgeroorlog Uruguay HERMAN A. ROOSEMALEN J. v. KONINGSBRUGGEN CENT. PER KILO rijke Mijnstreek LAATSTE RESTANTEN SEDAN ƒ.2.525 WOENSDAG 15 FEBRUARI Dë mentor en de ziel van de alom vermaarde Berlijnsche Han delsmaatschappij Enorme populariteit Indrukwekkende redevoeringen in de Christuskerk Het „waarom" der ramp Oproep Kleine entente nauwer aaneen Besprekingen te Genève Het dreigende treffen in Jehol Drie ultimata voorbereid Italië en Duitschland Tentoonstelling door Goering geopend in Toch een coalitie in Zuid-Afrika? Voor een definitieve houding in zake het conflict in het Verre Oosten Recordzitting Fransche Kamer Thans moeilijkheden in den Senaat verwacht Tien jaren dwangarbeid voor den aanslag op den consul-gene- neraal van Italië Troepen trekken samen om president Terra te verjagen DE SLUIKHANDEL NAAR BELGIË Minister Jaspar geïnterpelleerd Mijnstaking in Spanje STRENG VONNIS TE PARIJS RECHTSZAKEN DE KANKERJUFFROUW TE CASTRICUM Voor den kantonrechter FAILLISSEMENTEN 0 J. W. L. v. d. Putt overleden W erk verruiming MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen Ie Kwaliteit „CHIRAZ" Kleeden BAAN 3 TELEFOON 149S2 Delicatessenhandel M. VAN REIJSEN Delicatessenhandel M. VAN REIJSEN Groote Houtstraat 89 VRAAGT PROEFRIT die tot niets verplicht GARAGE DEN HOUT WAGENWEG 166-168 Tel. 1213L ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN is voor publiciteit inde het aargewezen blad Vraagt gratis proefnummers aan de administratie teHeerled Men schrijft ons uit Berlijn: In den hoogen ouderdom van 83 jaar is met Carl Fürstenberg een der geestigste bankiers van Berlijn, de eigenlijke stichter en leider der „Berliner Handeisgesellschaft", heengegaan. Bijna 'n halve eeuw had hij de leiding van dit instituut geheel in handen. Neg 'n paar jaar ge leden zag men zijn kleine, voorovergebogen ge stalte door de gangen van de Berüjnsche Beurs schommelen, maar ondanks de toenemen de gebreken van den ouderdom ontging niets zijn scherpen, doordringenden blik. De buiten gewone eerbied, welke hem door iederen beurs bezoeker bewezen werd, gold niet slechts den voornaams ten leider van een der invloedrijkste Duitsche bankondernemingen, maar minstens evenzeer de voorbeeldige intelligentie, waarmede hij dit instituut door de moeilijkste tijden van inflatie en deflatie wist heen te helpen. Men kende, waardeerde en bewonderde hem als den senior der Berlijnsche bankiers. In zijn vaderstad Danzig begon hij zi,h car rière op de particuliere onderneming van Dam me, een bankonderneming, welke nog heden be staat. Na een betrekkelijk korten leertijd begaf hij zich als jongeling van achttien jaar naar Berlijn, waar hij bij de Gebroeders Simon en op de Disconto-Geseilschaft werkzaam was. Vier jaar later nam Gerson Bleichröder, de toen malige hofbankier, een der rijkste mannen van Duitschland, hem over. Op het internationale arbeidsveld van Bleichröder kon de jonge Für stenberg zijn financieele begaafdheid bewijzen en weldra gold hij als een wond-.rkind, kreeg hij opdrachten, welke ver boven zijn leeftijd uit gingen, moest hij zich onder meer occupeeren met het staatsbeheer der Pruisische spoorwegen. Hij ondernam verschillende internationale finan cieele missies, werd naar Weenfen gezonden, om er met de Rothschilds over groote projecten te onderhandelen: ook in de andere hoofdste den van Europa werd Fürstenberg de mentor bij invloedrijke besprekingen. In 1883 kreeg hij de eervolle opdracht, de „Berliner Hondels-Gesellschaft", die zich in fi nancieele moeilijkheden bevond, op een nieuwe basis van geleden verliezen te herstellen. Hij slaagde er in, het instituut tot nieuwen bloei te brengen, want onder zijn energieke leiding kreeg het internationale beteekenis van den eersten rang. Fürstenberg vormde, in bewuste tegen stelling tot het principe der overige bankonder nemingen, die met filialen en deposito-kassen werkten, een „bank der bankiersHij werkte samen met invloedrijke industrieele concerns en legde zich toe op het afsluiten van leenin gen met vreemde staten. Zoo groeide hij tot een bankier van formaat en rekende men hem tot de generatie van Georg van Siemens, David von Hansemann en Emil Rathenau. Er was in Ber lijn geen bankier, die zulk een populariteit ge noot als Fürstenberg, die juist dezer dagen zijn vijftigjarig jubileum bij de Berliner Handels- Gesellschaft had kunnen vieren. Bij Iedere transactie kwam zijn veelzijdige begaafdheid, zijn taaiheid en zijn natuurlijk in stinct hem te hulp. Ook de innige vriendschap met geheimraad Emil Rathenau den vader van den vermoorden minister oprichter der A. E. G. heeft tot zijn succes veel oijgedragen. Zijn bank is het financieel instituut der A. E. G. tot heden gebleven. In de groot-industrie van West-Duitschland bekleedde Fürstenberg eveneens een vooraan staande plaats. Hij was jarenlang adviseur der Harpener Bergbau-Gesellschaft, der Rheinische Stahlwerke, der Obersohlesischen Kokswerke, der Bismarckhütte. Wanneer er vreemd bezoek in de Burgstrasse verscheen, dan leidde men den gast meestal het eerst naar de nis der Berliner Handels-Gesell- schaft, waar Fürstenberg, zijn stijven hoed op t hoofd, als een vorst troonde. Hoeveel sensa- tioneele schokken werden van dezen hoek uit door hem geënsceneerd! Zijn enorme populariteit lag voor een goed deel ook in zijn zin voor gezonden humor. Na de ineenstorting der monarchie verlangden jeug dige beambten van hem, dat hij ze voortaan met hwt" moest aanspreken. Fürstenberg vond dat uitstekend en gaf ten antwoord: „Maar om dan toch nog eenig verschil tusschen u en mij mo gelijk te maken, stel ik voor. dat jullie mij voortaan met „Carl" aanspreekt!" Hij stond tegenover de menschelijke fouten met een sarcasme, dat sterk aan den Ierschen dichter Shaw doet denken. Men hoorde hem dan ook soms den „Shaw des Börsenwitzes" noemen. Zijn opvallend fraai handschrift verleidde eens een kennis, hem hierover een compliment te maken. Fürstenberg gaf ten antwoord: „Ja ja, es ist leichter, von mir eine Schönschrift zu erlangen als eine Gutschrift Toen hij eens op een zitting scherpe kritiek uitoefende op het financieel beleid van een groot-industrieel, die als corpsstudent in Bonn gestudeerd had, kreeg hij den volgenden dag diens secundanten en werd Fürstenberg tot een duel uitgedaagd. Op beminnelijke wijze gaf hij op deze uitdaging ten antwoord: „Mijne heeren, de statuten van mijn bank laten niet toe, dat ik inga op eischen, welke voor vervulling niet in aanmerking komen!" Op zekeren dag werd Fürstenberg gevraagd, waarom hij toch altijd zijn hand in zijn zak hield? Hij gaf ten antwoord: „Het is mijn ge woonte, mijn hand steeds in mijn eigen zak te houden!" Hij stond in den keizerlijken glanstijd bekend om zijn liefdadigheid. In allerhoogste kringen was men voornemens, hem een decoratie of zelfs een hoogen titel toe te kennen, maar Fürsten berg wees alle onderscheidingen principieel van de hand. Op zekeren dag verraste de hofmaar schalk der toenmalige keizerin, jhr. von Mir- bach, hem met een bezoek. Met leedwezen had men aan het hof vastgesteld, dat zijn borst nog altijd niet getooid was met een keizerlijke onderscheiding. Men verklaarde zich bereid, hem ineens tot Geheimer Kr mmerzienrat te promo- veeren. Fürstenberg wees ook dit vleiend voor stel van de hand. Baron Mirbach hield hard nekkig aan en zeide, dat hij dan maar een per soonlijken wensch moest uiten, want iedere wensch zou in vervulling gaan. Het antwoord van den spotvogel luidde: „Ik zeg u mijn wensch met pleizier, want u kunt hem toch niet vervul len: ik zou graag JKc nsistorialrat" (lid van den Protestantschen Kerkeraad, ouderling) worden!" Op een regenachtigen dag wil hij bij het ver laten van de beurs juist in zijn wagen stappen. Een directeur van de Deutsche Bank komt ach ter hem aan, biedt hem zijn auto aan en zegt: „Herr Fürstenberg, wollen wir nicht zusammen fahren?" Fürstenberg schudt het hoofd en geeft ten antwoord: „Wenn ich Sie sehe, fahre ich immer zusammen!" („zak ik altijd in el- kaarl"). Het was de groote verdienste van den Ber- lijnschen uitgever Ullstein, dat hij enkele jaren geleden Fürstenberg wist over te halen tot het schrijven zijner memoires. Op mijn schrijftafel staat een lijvig werk van 560 pagina's, alles om vattende, wat Fürstenberg in zijn veelbewogen leven doormaakte. Hij gaf het materiaal hiertoe in handen van zijn zoon Hans Fürstenberg, die het tot een harmonisch geheel uitwerkte. Met zijn overige familie stond hij klaarblij kelijk op minder vriendschappelijken voet, want op zekeren dag liet hij den portier naar binnen roepen en toonde hem een album met vele por tretten, die hij alle nauwkeurig in zich moest opnemen. „Hebt u ze allemaal goed bekeken?" „Ja, meneer Fürstenberg!" „Onthoud ze dan vooral goed, want als u een van deze men schen ooit in mijn huis binnen laat, dan bent u uw baantje kwijt, begrepen?!" NEUNKIRCHEN, 14 Febr. (W. B.) In en voor de Christus-Kerk had zich hedenmiddag een onoverzienbaar groote menigte verzameld; de lijkkisten van de slachtoffers der catastrofale explosie waren overdekt met bloemen. De Duit sche regeering was vertegenwoordigd door Von Papen en Seldte, terwijl de Fransche regeeiing zich door officieren had doen vertegenwoor digen. De dienst werd geopend met den Treurmarsch van Beethoven, waarna de general-superinten dent van de Rijn-provincie het woord voerde. Nadat de Zangvereeniging van het Saargebied eenige liederen ten gehoore had gebracht, nam de wijbisschop van Trier, Mgr. Moench, het woord, die zelf langen tijd in Neunkirchen ziel zorger is geweest. Mgr. Moench wees op de groote ellende, wel ke de ramp alom heeft teweeggebracht. Zeker is echter dat het heele Duitsche volk innig deelneemt aan de smart der nabestaanden. Vraagt men naar het waarom van de ramp, dan is er geen antwoord. Maar wellicht is het om in onzen tijd van koude zelfzucht de groote saamhoorigheid der menschen in een hel dag licht te zetten: den heldenmoed der brandweer lieden, der Roode Kruis-mannen, der politie, der autoriteiten, der artsen en ziekenzusters, der offervaardigen in het geheele land. Wel licht heeft God een gelegenheid willen geven, om de heele wereld te toonen. dat dit plichts- bewustzijn, deze zuivere menschlievendbeid, deze echt christelijke broederschap nog steeds en zonder onderscheid aanwezig zijn. Na een koraal zette de stoet zich in bewe ging naar het kerkhof. Daar was een groot gemeenschappelijk graf gedolven, waarin de 62 slachtoffers hun rust plaats zullen vinden. Onder de kransen waren er twee, samengesteld uit rozen en witte anjers, die uit naam van den Rijkspresident waren neergelegd. Ook de Fransche minister van Ar beid, Paganon, heeft aan de plechtigheid deel genomen. Des morgens was In de kerk van het Heilig Hart een Rouwmis opgedragen, waarbij o a. vice-kanselier Von Papen, Rijksminister Seldte, de Oberpraesident van de Rijn-provincie dr. Fuchs, en de president van de regeeringscom- missie van het Saargebied, Knox, alsmede tal rijke vertegenwoordigers van organisaties en vereenigingen tegenwoordig waren. Het geweldig drukke verkeer werd geregeld door ongeveer 500 gendarmes, die te 1 uur des middags de toegangsstraten der stad en de straten in het centrum der stad afzetten. De aangekondigde communistische demonstraties waren daarmede onmogelijk gemaakt. De plech tigheid werd door middel van luidsprekers naar de verschillende stadsgedeelten overgebracht. den minister van Financiën, den minister van Arbeid, Handel en Onderwijs. Deze ministeries ressorteeren onder de bevoegdheden van den Staatsraad. De conservatieven, de „Blanco's" onder leiding van president Terra, hebben eenige dagen geleden een manifest uitgegeven, waarin zij door middel van een volksstemming herziening van de grondwet eischen. Door deze herziening zouden de bevoegdheden van den Staatsraad beperkt worden. Om propaganda voor de vo'ksstemming te maken, hebben de aanhangers van den president een marsch naar de hoofdstad georganiseerd. De liberale oppo sitie-partij de „Colorados" verzet zich ten sterkste tegen elke grondwetsherziening. Deze partij-benamingen „Blanco's" en „Colo rados", blanken en kleurlingen hebben zooals men misschien zou meenen niets met het ras te maken. De liberalen vinden steun bij de socialisten. Men moet er rekening mede hou den, dat de oppositie zich gewapenderhand tegen herziening der grondwet zal verzetten Een van haar leiders, generaal Martinez, is gearresteerd. Een aantal andere leiders onder opperbevel van de gebroeders Villanueva en Overste Garavia zouden op Braziliaanschen bodem in de provincie Rio Grande do Sul aan de grens troepen verzamelen om de regeering te verjagen. Door de Braziliaansche autoriteiten is een zekere Carlos Rebane gearresteerd, bt) wien vier en twintig machine-geweren gevon den werden, die voor een eventueelen inval in Uruguay bestemd waren. Men beweert, dat Rebane vroeger Duitsch officier geweest is. De regeering in Montevideo treft voorbereidende maatregelen om zich tegen een aanval te be schermen. Drie regimenten zijn naar de gren zen gezonden. In de hoofdstad zelf is, nadat de socialisten het aftreden van president Terra, wegens „dictatoriale intriges" geëischt hadden, de lijfgarde van den president van tweehonderd op driehonderd man gebracht. Terra verlangt een nog grootere bewaking en wil dat zijn man schappen over machinegeweren kunnen be schikken. (United Press) MONTEVIDEO, 14 Febr (Reuter.) De pre sident van Uruguay, Gabriel Terra, heeft een manifest gepubliceerd, waarin hij een ernstig beroep doet op het volk, om den binnenland- schen vrede te bewaren, daar Uruguay met burgeroorlog bedreigd wordt. De politieke na ijver heeft nJ. zulke afmetingen aangenomen, dat een burgeroorlog dreigt uit te breken over de kwestie van de verdeeling der uitvoerende macht tusschen den president en den Natio- nalen Raad. GENÈVE, 13 Febr. (VU.) Over de zitting van de conferentie der Kleine Entente wordt van Tsjecho-Slowaaksche zijde het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven: De ministers van Buitenl. Zaken der drie mo gendheden der Kleine Entente (Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije en Roemenië) zijn heden bij eengekomen. In vervolg op de in December te Belgrado gehouden besprekingen der drie mogendheden hadden de onderhandelingen be trekking op de uitwerking vat} een pact betref fende de organisatie van de Kleine Entente, welke tot een als eenheid optredende interna tionale organisatie aaneengesloten moet wor den. Het politieke deel van dit pact is reeds definitief opgesteld. De besprekingen over het economische deel van het pact zijn heden be gonnen en zullen Woensdag worden voortge zet. Naar verluidt zou o.a. een permanent secre tariaat van de Kleine Entente te Genève wor den opgericht. PEKING, 14 Febr. (Reuter). Het Japansche offensief in de provincie Jehol zal waarschijn lijk op zijn laatst 27 Februari worden geopend, opdat het op 1 Maart, verjaardag van de stich ting van Mandsjoekwo, in vollen gang zou zijn. Hooge Japansche functionarissen alhier geven toe, dat drie ultimata worden voorbereid, die binnenkort zullen worden gesteld, een van de Mandsjoekworegeering aan den Chineeschen gouverneur van Jehol, een van den Japanschen opperbevelhebber in Mandsjoerije, generaal Muto, aan Tsjang-Hsu-Liang te Peking en een van Tokio aan Nanking. Alle drie ultimata zul len een algeheele terugtrekking der Chineesche troepen uit Jehol eischen. De Chineezen verklaren herhaaldelijk, dat zij tegen een Japanschen inval in Jehol hard nekkig weerstand zullen bieden. BERLIJN, 14 Febr. (V.D.) in het Kroonprin selijk Paleis wordt morgen de door de National- galery verkregen collectie Italiaansche schi'de- rijen voor het publiek geëxposeerd. Heden werd de tentoonstelling opengesteld voor genoodig- den, bij welke gelegenheid Rijksminister Goe ring een rede hield over de cultureele betrek kingen tusschen Duitschland en Italië. Hij ver klaarde o.a. dat de regeeringen van beide lan den hierin overeenstemmen, dat zij hun vo'.k voor anarchie, voor vernieling en verwoesting door het bolsjewisme willen beschermen. Beide wereldbeschouwingen willen op het gebied van de kunst in de eerste plaats het eigen bloed tot uitdrukking laten komen. Het nieuwe Italië toont hier wat vaderlandsche gevoelens, vader- landsche kracht en vaderlandsche kunst weten voort te brengen. Goering opende de tentoon stelling met den wensch, dat gr een nauwe band tusschen beide volken gelegd zou mogen worden. De Italiaansche ambassadeur Cerutti dankte den Rijksminister voor diens hartelijke woorden. KAAPSTAD, 14 Febr. (Reuter) Hedenmid dag heeft Hertzog aan Smuts een brief over handigd, waarin de voorwaarden van de Natio nalisten worden aangegeven voor een coalitie. Een 19 tal leden van Hertzog*s partij ver zetten zich echter tegen onderhandelingen vaii Hertzog met Smuts. GENÈVE, 14 Febr. (Reuter) De secretaris generaal van den Volkenbond heeft, op grond van een heden door de commissie-van-19 ge nomen besluit, de buitengewone Volkenbonds vergadering voor Dinsdag a.s. bijeengeroepen opdat deze op de basis van artikel 15.4 van het Volkenbondspact definitief stelling kan nemen ten opzichte van het Chineesch-Japansche con flict. De aanbevelingen, welke de Volkenbonds vergadering voor de practische regeling van het conflict gedaan worden, zijn heden in haar ge heel door de commissie-van-19 aangenomen. Hierin wordt vooral aanbevolen, dat de Ja pansche troepen Mandsjoerije ontruimen er. zich binnen de spoorwegzóne terugtrekken. Ver der wordt aanbevolen, aan drie Oostelijke pro vincies (d.i. Mandsjoerije) een autonoom be stuur onder Chineesche souvereiniteit te ver- leenen. Voor besprekingen over de bijzonderhe den der regeling dienen de negen mogendheden van het Verdrag van Washington en verder Duitsch'and en Rusland te worden uitgenoodigd. Na de zuiver formeele openingszitting op Dinsdag a.s. zal de vergadering zich voorloopig voor 3 a 4 dagen verdragen. PARIJS, 14 Febr. (V. D.) Nu de Fransche Kamer in een bijna ononderbroken zitting van ruim-37 uur de financieele voorstellen der re geering heeft behandeld, zullen deze voorstellen waarschijnlijk Vrijdag in den Senaat aan de orde komen In parlementaire kringen wijst men erop, dat de beslissende Kamerzitting se dert het bestaan van de derde Fransche repu bliek verreweg de langste ononderbroken zitting is geweest, die de Kamer ooit heeft gehouden Men verwacht, dat de Senaat nog ingrijpende veranderingen zal aanbrengen, in het bijzonder met betrekking tot de crisisbelasting en de mi litaire credieten. t>e financieele Senaatscommissie zal reeds vanmiddag bijeen komen om de Kamervoorstel- len te onderzoeken. Bovendien heeft de Senaat een gemengde commissie van elf leden inge steld, bestaande uit leden van de leger-, lucht vaart- en marine-commissies om gemeenschap pelijk met den Minister-President de kwestie der bezuinigingen in de legerbegrooting te on derzoeken. Ook deze commissie komt vanmid dag bijeen in een vergadering, waarin Daladier een uiteenzetting zal geven. OVIEDO, 14 Febr. (Reuter) In de mijnen van Asturië is de staking algemeen. Een sta- kersbetooging is door de Guardia Civil ontbon den. PARIJS, 14 Januari (Reuter). De Italiaan sche professor Michel Richichi die ervan be schuldigd werd den 6 Januari 1931 1932? Red. den Italiaanschen Consul-Generaal te Parijs vermoord te hebben, is veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid en tien jaren ontzegd ging van verblijf. (Het betreft hier het geval van den Siciliaan- schen onderwijzer Michele Ricici wiens aan slag op den Italiaanschen Consul-Generaal Gentili in het begin van het vorig jaar een zeer slechten invloed had op de altijd min of meer gespannen verhouding tusschen Frankrijk en Italië. De fascistische pers die nooit een ge legenheid nalaat om Frankrijk er een verwijt MONTEVIDEO, 14 Febr. (Eigen bericht.) In Uruguay dreigt een burgeroorlog uit te brekeu. Het land lijdt weliswaar ernstig onder de eco nomische crisis, vooral tengevolge van de stop zetting van zijn belangrijksten export-artikel, het vleesch, maar de onmiddellijke aanleiding der huidige crisis is toch van zuiver politieken aard. De aanhangers van den tegenwooraigen president, Dr. Gabriel Terra, die zijn ambt ln 1931 aanvaardde en den lsten Maart 1935 moet aftreden, trachten de bevoegdheden van den president uit te breiden, terwijl zijn tegenstan ders beweren, dat door deze maatregelen een dictatuur ten gunste der regeeringsparti) zou ontstaan. Volgens de grondwet van Uruguay moet de president de regeeringsmacht met een staatsraad deelen, die uit negen personen De- staat, van wie zes tot de regeeringspartij en drie tot de sterkste oppositiepartij behooren. De president benoemt den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, den Minister van Oorlog en den Minister van Binnenlandsche Zaken nn deze drie ministers staan onder zijn opper- leiding. De Staatsraad daarentegen benoemt BRUSSEL, 14 Febr. (Reuter.) Het Belgische Kamerlid Maenhout interpelleerde heden den Minister van Financiën, Jaspar, over den clan- destienen invoer van ossen en varkens over de Nederlandsche grens. Hij verzekerde, dat de sluikhandel op volmaakte wijze georganiseerd is door een bende smokkelaars, die over uit stekende middelen van transport, over wapenen en talrijke terrein-verkenners beschikken. Hij vroeg om een versterking der gendarmerie, die op het oogenblik niet over voldoende man schappen de beschikking heeft. De afgevaardigden Marien en Raemdonck stemden met den heer Maenhout in. In zijn antwoord gaf Minister Jaspar toe dat de sluikhandel een wijdvertakte onderneming is geworden met belangrijke kapitalen en een uitgebreid materiaal. De wetgeving ter onder drukking van het smokkelen is onvoldoende geworden en de aanvulling er van is nood zakelijk. De samenwerking tusschen justitie, gendarmerie en douane is een eerste vereischte. Deze samenwerking kan alleen bereikt worden door aanneming van de wet, welke de Senaat op het oogenblik in behandeling heeft. De discussie werd na deze ministerieele ver klaring gesloten. van te maken dat het den Italiaanschen poli tieken vluchtelingen gastvrijheid aanbiedt, blies het geval op regeeringsbevel het officieuze persbureau „Stefani" gaf het voorbeeld op tot een antifascistischen aanslag, terwijl er in werkelijkheid sprake was van een gewone mis daad en terwijl de dader kon aantoonen dat hij fascist was en lid der fascistische party. Ricici was op zijn geboortegrond, Sicilië, aan houdend gestraft voor zedendelicten en bracht verschillende jaren in de gevangenis door. Na getrouwd te zijn, verliet hij vrouw en kinderen om zich in Midden-Italië aan een losbandig leven over te geven dat al spoedig tengevolge had dat hij de politie overal ontwijken moest. Ten slotte vluchtte hij uit Italië en kwam naar Parijs. Daar probeerde hij onderwijzer te worden aan een Italiaansche avondschool. Hij werd aangenomen, doch zijn aanstelling aan een staatsschool kon alleen plaats hebben na goed keuring door den Consul-Generaal. Officieele inlichtingen werden in Italië gevraagd en toen de verschillende politie-rapporten binnen wa ren, bracht men Ricici aan het verstand dat hij niet beter kon doen dan zoo gauw mogelijk te verdwijnen. Uit wraak wachtte hij den Consul-Generaal voor diens woning op en schoot verschillende malen op hem, terwijl hij in zijn auto stapte. De heer Gentili werd slechts licht in den arm verwond. Het zeer strenge vonnis, uitgesproken over dezen fascistischen misdadiger, dat scherp af steekt bij de uiterst milde straffen welke te Parijs den anti-fascistischen aanslag-plegers gewoonlijk worden opgelegd, zal in de hoogste instanties te Rome wel matige voldoening wekken.) Voor den Kantonrechter te Alkmaar heeft terechtgestaan de 33-jarige mejuffrouw Hen- drika Gl., huisvrouw van H. te Castricum, wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Zij was namelijk in 't bezit gekomen van het geheimzinnige kankergeneesmiddel, het eigendom van de reeds tal van jaren bekende kankerjuffrouw van Castricum. Dit was een tante van mej. H. en zij had het aan haar na- gejden, ten einde dit middel, dat bestemd uit kussentjes met kruiden gevuld, ook na haar dood te kunnen toepassen. Mej. H. had niet veel lust, die opdracht te volbrengen, doch op heftig aandringen van de 75-jarige vrouw toegegeven. Onder meer had zij dan ook onder behande ling gehad een pensionhoudster te Castricum. die, op aanraden van een vriendin uit Haarlem, haar had geraadpleegd. Zij ontving toen het medicament benevens een hoeveelheid Bergerac, 'n wijnsoort, voor wassching van het aangetaste lichaamsdeel. De toestand was echter na het gebruik van de kussentjes zoo verergerd, dat de hulp van den chirurg Dr. Schouten te Hilver sum werd ingeroepen. Deze achtte operatie noodzakelijk, niet omdat het gezwel bepaald door de behandeling was toegenomen, doch om dat hier geen ander middel zou baten. Het aan getaste lichaamsdeel was voorts door aanwen ding der kussentjes zeer gehavend en ontsto ken. Door mej. H. werd winstbejag ontkend. Zij liet in alles haar cliënten vrij en animeerde niet om het middel toe te passen. In ernstige ge vallen verwees zij direct naar den geneesheer. Geld nam zij niet aan, doch liet het aan de beleefdheid harer cliënten over, haar te hono- reeren. Dr. Schouten ontkende aan het geneesmiddel eenige waarde te hechten. Door de aanwending gaat integendeel den tijd verloren, terwijl spoe dig operatief ingrijpen hoogst gewenscht ts. Volgens meening van dezen getuige-deskundige kunnen de gevallen, waarin baat werd gevon den. niet worden aangemerkt als carcinoma, doch behoorden tot de z.g. doekgevallen. De ambtenaar hield een scherp requisitoir, ^waarin hij wees op het gevaarlijke der behande ling, alleen reeds omdat daardoor tijdig chirur gisch ingrijpen, dat alléén nog redding mogelijk maakt, wordt verzuimd. Het is duidelijk, dat de geneesheeren, indien inderdaad bij dit kan kermiddel baat werd gevonden, niet zouden aarzelen in het belang der menschheid, die zoo door deze vreeselijke ziekte wordt geteisterd, zich daarvan meester te maken. De verdachte werd voorts ernstig gewaar schuwd niet met deze practijken door te gaan Er zou ernstig op haar worden gelet. Er moest radicaal een eind aan worden gemaakt. Tenslotte vorderde de ambtenaar 300.— boete subsidiair 100 dagen hechtenis. De Kantonrechter, daarop direct uitspraak doende, overwoog in zijn vonnis door de heldere, gedocumenteerde en de kundige uiteenzetting van Dr. Schouten, tot de overtuiging te zijn ge komen, dat aan de gevaarlijke praktijken van deze kankerjuffrouw hoognoodig een eind moest worden gemaakt en veroordeelde naar tot 200.— boete subs. 100 dagen hechtenis. De Arondissements-Rechtbank heeft Dinsdag 14 Februari failliet verklaard: J. Schiipzand Hzn., bloembollen- en zaad handelaar wonende te Haarlem, Jacob Catsr laan 2, doch zaak drijvende te Hillegom aan de Pastoorslaan 21 onder den naam Gebr. Schiip zand. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, alhier. H. A. Akerboom, scheepsbouwer, wonende te Lisse, Grachtweg 22. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. J. Vermey, schoenhandelaar en koopman, wonende te Lisse, Kapelstraat 8. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester Jr., alhier. B. G. Hilbers, voMieen melkhandelaar, wo nende te Heemstede, Rijnstraat 58. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester Jr., alhier. L. van der Werf, radio-technicus, wonende te Haarlem. Rijksstraatweg 144. Cirator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. H. L. J. van Elk, los arbeider, wonende te Haarlemmerliede en Spraanwoude, Liewegje 4. Curatur Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. P. C. Heemskerk, groenten- en fruithande laar, wonende te Hillegom, Meerstraat 22. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. R/echter-commissaris in deze faillissementen Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. P. Rosenhart, voorheen directeur van de N.V. Aannemings Mij. P. Rozenhart, wonende te Haarlem, Lorentzkade 54. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaCon- radi, alhier. Rechter-commissaris in dit faillissement Mr. M A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: R. Vermeulen, wonende te Haarlem. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. H. Er kelens, bliemistknecht, wonende te Aals meer. Curator Mr. J. van der Vegt, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: J. Nijssen, wonende te Haarlem. Curator M>. A. Beets, alhier. M. J. H. Giesbers,, koopman, wonende te Haar lem. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. P. H. Huigsloot, wonende te Roelofarends- veen. Curatrice mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. G. Olof, caféhouder, wonende te Haarlem. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. C. J. Hoes, loodgieter, wonende te Lisse. Cu ratrice mej. Mr. D. M. t Hooft te Aalsmeer. J. C. W. Kruining, stucadoor, wonende te Wijk aan Duin. Curator Mr. A van Leyen- horst, alhier. I. Stork, wonende te Zandvoort. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. Maandagavond Is na een kortstondige onge steldheid op vier-en-zeventig-jarigen leeftijd te Eindhoven overleden de heer J. W. L. van der Putt, een bekend groot-industrieel aldaar. De overledene was oprichter van de sigarenfabrie ken v.h. van der Putt en de Vlam, oud-voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Oostelijk Noord-Brabant en offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Tevens was hij onder-voorzitter van het bestuur van de Ambachts- en Textielschool. Als zoodanig was hij een groot bevorderaar van het onderwijs in Eindhoven. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen zal op 14 Maart a.s. aanbesteden Bestek 1627. Het maken van grond- en kunstwerken, het op breken en leggen van Sporen en wissels en het uitvoeren Van andere werken ten behoeve van de kruising van het kanaal van Noordhomerga tot nabij het Boterdiep met den spoorweg Gro- ningen-Delfzijl nabij Groningen. Raming ƒ331.000. IJMUIDEN, 15 Februari. Rijksvischafslag. Tarbot 1.15—1.40 per Kg., Griet 1840 per 50 Kg., Tong 0.501.60 per Kg., Groote Schol !8— 22 per 50 Kg., Middel Schol 2127 per 50 Kg., Zet Schol 2633 per 50 Kg., Kleine Schol 13— 32 per 50 Kg., Bot 6.50—8 per 50 Kg., Schar 10—18 per 50 Kg., Kabeljauw 6882 per 125 Kg., Gullen 7.5010.50 per 50 Kg., Wijting S— 10 per 50 Kg. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen Loggers: Sch. 210 f 1140.Sch. 201 f 870, Sch. 53 f989, Sch. 89 f 933, K.W. 70 f 1025. K.W. 59 f 990, K.W. 110 f 860, K.W. 23 f 810, K.W. 74 f 1179. PERZEN DOOR OMSTANDIGHEDEN HEBBEN WIJ BESLAG WETEN TE LEGGEN, OP EEN PARTIJ WELKE HEDEN GEËTALEERD ZIJN. BehangerIJ - Stolfeorderlj Bedden makerij Denkt U om de overheerlijke, geurige ZUURKOOL, die verkoopt, en de daarbij behoorende FRANKFORTER KNAK WORSTJES, CASSELER RIB en MALSCH PEKELSPEK Als U TELEFOON 10587 of 11456 opbelt, kunt U bestellen de FIJNSTE ZUURKOOL, met of zonder WORSTJES, CASSELER RIB of MALSCH PEKELSPEK en wordt ze direct thuisbez. door BLAUW COSTUUM, prima Engelsch kamgaren 42.50 Extra Pantalonf 10' HOOIMARKT 24, bjd Nieuwe Gracht. OVERHEMDEN tegen uiterst lage prijzen. Komt U maar eens kijken naar onze etalage! De prijzen zijn 1.98, 1.38 en BARREVOETESTR. 9—11 VERF Onze bekende prima belegen zui vere STANDVERF thans goed- kooper dan ooit: 70 SCHAGCHELSTRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10