Alarmeerende uitlatingen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Von Papen in het Saargehied Ontbinding der Tweede Kamer Het nieuws van heden HITLER'S INTERVIEW Loebe verhinderd DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51-TEL. 13866 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No.- 18304 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Een dreigement van Dr. Freisler De vice-kanselier ontvangt de ver tegenwoordigers der pers Het Weer Centrum en Socialisten houden zich afzijdig Waarom de Centrumpers weg bleef De mijnramp te Hinden burg Drie mijnwerkers levend geborgen De candidaatstelling is vastgesteld op 15 Maart Stemming op 26 April Naar wij vernemen zal heden een Koninkl. Besluit verschijnen waar in de Tweede Kamer wordt ont bonden met ingang van 8 Mei a.s. De dag van de candidaatstelling voor de nieuwe Tweede Kamer is bepaald op 15 Maart. De sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal plaats hebben op Zaterdag 6 Mei; de eerste zit ting der Kamers, na de ontbinding, op Dinsdag 9 Mei. Voorts vernemen wij dat de mi nister van binnenlandsche zaken den dag van de stemming zal be palen op 26 April. DE WAGNER-HERDEN KING IN DUITSCHLAND Bij de Wagner-feesten te Leipzig sprak in tegenwoordigheid van Hitier de burgemeester Dr. Goerdeler de herdenkings rede uit Door een nationaal-socialist uit zijn voorzittersstoel gedrongen Papen als Duitsch-nationaal Engelsch communist te Stockholm gearresteerd De banksluiting in Michigan Ford vooral verantwoordelijk SPOORWEGSTAKING IN ROEMENIE Fabrieken met geweld ontruimd Alcoholvergiftiging Twaalf dooden in Hongarije Herstel der Beiersche monarchie Kroonprins Rupprecht zou spoedig den troon bestijgen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De ontvoering van Boetcher Treinbotsing bij Moskou Dooden en gewonden Oorlog tusschen Peru en Columbia? Luchtgevecht boven de Amazone rivier NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het is een merkwaardig verschijnsel, dat, sinds in Duitschland de persvrijheid aan met het „Hakenkreuz" verzegelde banden Is gelegd, telegrammen en interviews, welke de getrouwe weergave beweren te brengen van hetgeen door de nieuwe machthebbers in het Duitsche Rijk verkondigd wordt, bij herhaling op last van de „Allerhöchste Stelle" worden gedementeerd of gecorrigeerd. Daar de correctie veelal neerkomt op een verzwakking van den oorspronkelijk gelanceerden tekst, blijven twee gevolgtrekkingen mogelijk. Of de hooge heeren praten zoo nu en dan gevaarlijk hun mond voorbij, óf de pers probeert met boosaardige listigheid hun uitlatingen aan te spitsen om de Publieke wereldopinie te prikkelen. Welke ge volgtrekking de meest waarschijnlijk juiste is, zullen wij maar in het midden laten, en ons bij de beoordeeling der gepubliceerde uitlatin gen houden aan den laatsten officieel verbeterden tekst. Trouwens deze tekst blijft dikwerf alar- *neerend genoeg. Gisteren hebben wij in letterlijke vertaling de twaalf, door Rijkskanselier Hitier persoonlijk Uiteengezette programpunten betreffende de Duitsche binnenlandsche politiek aangehaald, Programpunten, welke in hun volk en Rijk om- Vattende algemeenheid weinig houvast bieden Voor de te verwachten regeeringspractijk. Hit ler's binnenlandsch politiek program is heel wat minder concreet dan dat, wat hij heeft opgesteld Voor Duitschlands buitenlandsche politiek. Dit Verschil komt misschien wel voort uit het feit. dat zijn buitenlandsch politiek program in de groote lijn een voortzetting en in de détails niet altijd een even diplomatieke verscherping vormt Van dat der aan de zijne voorafgaande Duitsche regeeringen. Zoo verdeeld als Duitschland inwendig is, zoo eensgezind is het naar buiten. Het in geheel de buitenlandsche pers, maar vooral in de Fransche en de Poolsche, opschuddingverwekkende in terview, dat de Rijkskanselier aan den Berlijnschen vertegenwoordiger van de „Daily Mail'" toestond en dat later door het Wolf-bureau werd afgezwakt, mag in essen tie beschouwd worden als de uitdrukking Van de eischen en wenschen, welke doop de meerderheid van het Duitsche volk sinds lang Vrorden gesteld en gekoesterd, ook al werden sommige daarvan om opportunistische of tac tische redenen tot nu toe gecamoufleerd of ver zwegen. Dat volgens de algemeene Duitsche op- Vatting het Verdrag van Versailles moet wor den herzien en definitief een einde dient ge maakt te worden aan het onderscheid tusschen overwinnaars en overwonnenen, is sinds lang te algemeen bekend dan dat het nog door Hitier herhaald behoefde te worden. Trouwens te Lausanne en bij de vfjf-mogendheden-overeen- komst van Genève heeft dit onzalige, onvrede stichtende vredesverdrag reeds enkele ingrijpen de wijzigingen ondergaan ten gunste van Duitschland, wijzigingen, welke voorbereid en bewerkt werden in de veertien jaren, welke door Hitler als een schande-periode van misdadige Duitsche regeeringsellende worden gebrand merkt. Betreffende de ontwapeningskwestie blijkt Hitier zich niet scherper en dreigender te heb ben uitgelaten dan generaal von Schleicher, die voortdurend heeft verkondigd, dat het niet ontwapenen van Frankrijk ter wille van Duitschlands gelijkheid en veiligheid noodzake lijk zou moeten leiden tot een herbewapening Van het Duitsche Rijk. Belangrijker dan deze herhalingen van wat anderen reeds hebben ge zegd, is Hitler's verklaring, dat met de instel ling van den Poolschen corridor het Duitsche Volk een groot onrecht is aangedaan. Niet, om dat de heele wereld nog niet wist, dat die cor ridor Duitschland als een doorn in het natio- hale vleesch steekt, maar omdat Hitier thans deze netelige en uitermate voor den vrede in Europa gevaarlijke kwestie op de agenda voor de nabije toekomst heeft geplaatst. En ten slotte voelen Frankrijk en zijn bondgenooten zich nog meer verontrust door Hitler's ken nelijke bedoeling de samenwerking tusschen Erankrijk en Engeland om te zetten in een samenwerking tusschen Engeland en Duitsch land. Of het tot zulk een samenwerking ooit zal komen, blijft een open vraag. Engelands Politiek is er steeds op gericht geweest een al te zeer overheerschende positie van de een of andere mogendheid op het Europeesche con tinent te voorkomen. In ieder geval zal de overduidelijke zinspeling van Hitier op de aan gelegenheid van den Poolschen Corridor, ook al komt deze niet direct aan de orde en heeft Duitschland zich verplicht geen geweld te ge bruiken om zijn Oostelijke grenzen gewijzigd te krijgen, Engeland eerder kopschuw dan toe geeflijk maken. Dat Engeland evenwel zoowel de Duit sche buitenlandsche als binnenlandsche politiek met groote belangstelling volgt, bewijst de wijze, waarop een serieus blad als ..The Daily Telegraph" de aandacht vestigt op ée uitlatingen van den Pruisischen nationaal- socialistischen landdagafgevaardigde Dr. Ro land Freisler, die ter gelegenheid van een turnfeest in Kassei en de inwijding van een Adolf Hitler-huis o. m. het volgende heeft ge zegd: „Is het te verwonderen, wanneer het Duit sche volk thans uit eigen beweging een mis- dadigersljjst opmaakt, waarop namen staan als Erzberger, Hilferding, Rathenau, Grzesins- ki, de mooie Philip uit Kassei (Scheidemann), Braun „de brandkastkraker der republiek", Severing en anderen! Zij allen zullen, voor zoover zij nog in leven zijn, gelegenheid krij gen rekenschap af te leggen en wel op de plaats, waar zij het recht daartoe hebben, n.l. in de beklaagdenbank. Men moet helder voor oogen houden, dat het groot-kapitaal en het Marxisme zich nog niet zonder meer gewon nen geven. Het gaat thans op leven en dood. Men moet op zijn hoede zijn, het hart warm, het hoofd koel, bereid om eiken tegenaanval af te slaan. Wat beteekent nog een vonnis van het StaatsgerechtshofWeg met de be lachelijke heiligheid der paragrafen! Het volk wil terwille van een paar paragrafen niet af stand doen van zijn leven!" In een bekendma king van denzelfden Freisler aan de boeren heet het: „De leider heeft uitdrukkelijk ge zegd, dat hij niet levend weer de plaats zal ruimen, waartoe de boeren, arbeiders en S. A. hem thans geroepen hebben. Zegt het volk den 5en Maart „neen", dan zullen 700.000 bruine soldaten en de Rijksweer hem op zijn post verdedigen. De door bloed en lot verbon den kracht in het nationaal-socialisme moet onoverwinnelijk zijn." Deze hoogst bedenkelijke uitlating van een van Hitler's luitenants werd niet als die van den Rijkskanselier zelf gecorrigeerd, ofschoon ze al bijna een week oud is, en dat is op zich zelf nog veel bedenkelijker. SAARBRÜCKEN, 15 Febr. (W.B.) Vice- kanselier Von Papen en de Minis,ter van Arbeid, Seldte, hebben gisteren de vertegenwoordigers van de pers van het Saargebied ontvangen. Von Papen gaf uiting aan den diepen indruk, die de ramp in Neunkirchen op hem heeft ge maakt en sprak namens president Von Hinden burg woorden van deelneming uit met de ge troffenen. De honderdduizend mark, die de pre sident met goedkeuring van spr. in zijn hoe danigheid van rijkscommissaris voor Pruisen voor de slachtoffers heeft geschonken, zijn als eerste bijdrage bedoeld. De rijkskanselier is van plan een collecte te organiseeren. Von Papen sprak er vervolgens zijn leedwezen over uit, dat bij deze ontvangst, waarvoor het initiatief van de pers is uitgegaan, de socialis tische en centrumbladen niet vertegenwoordigd waren. Spr. kan niet begrijpen, dat men zich in een oogenblik, als men van mensch tot mensch wil spreken, van deelneming onthoudt om rede nen van partijpolitiek. Hij hoopt en wenscht, dat de pers van het Saargebied zooals vroeger zal blijven samenwerken tot heil van allen. Een der journalisten dankte Von Papen voor de bereidheid van de rijksregeering, Prui sen en het geheele Duitsche volk, om hulp te verleenen aan de getroffenen. Naar aanleiding van de afzijdigheid der Cen trumpers bij de ontvangst door Von Papen pu- bliceeren de Centrumbladen in het Saargebied een verklaring. Daarin wordt gezegd, dat het overgroote deel der bevolking van het Saar gebied er met leedwezen en verontrusting van kennis neemt, dat in officieele demonstraties en redevoeringen de nationale en vaderlands-lie- vende gezindheid van personen, die niet tot de regeeringspartijen behooren, in twijfel wordt ge trokken. Uit de verkiezingen van 13 Nov. jJ. is geble ken, dat het overgroote deel der bevolking van het Saargebied vertegenwoordigd is door par tijen, die tot de oppositie behooren. In het ver leden hebben die partijen echter haar nationalen plicht gedaan in den s.trijd om 't Saargebied en bij het referendum in 1935 zullen zij ook de verpletterenden meerderheid vormen, die voor de weder-inlijving van het Saargebied in het Duitsche rijk zal stemmen. Men moet in gezag hebbende kringen in Berlijn echter inzien, dat men niet steeds weer de partijen moet beleedi- gen en verdacht maken, die na den oorlog zoo veel gepresteerd hebben. HINDENBURG, 15 Febr. (V. D.) Van de tier mijnwerkers, die gisteren in de Koningin Louise-mijn door het instorten van een pijler werden bedolven, konden vroeg in den morgen drie. geborgen worden. Een hunner is zwaar ge wond, de beide anderen hebben slechts lichte verwondingen opgeloopen. Het reddingswerk vordert goed en men hoopt tegen den middag nog twee mijnwerkers levend te hebben ge borgen. Verwachting: Matige tot zwakken Wes telijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog eenige lichte sneeuw- of hagelbuitjes, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand Laagste stand 771.1 te Valencia 748.5 te Memel Zen op 7.18, onder 5.11. Licht op 5.41. Laatste Kwartier 17 Februari Wat wij eigenlijk reeds Maandagavond verwacht hadden, staat hedenavond te ge beuren: blijkens officieele ftiededeeling toch zal hedenavond in de Staatscourant een Ko ninklijk besluit verschijnen, waarbij de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt ontbonden verklaard. Het feit, dat het eenige dagen geduurd heeft, alvorens H. M. de Koningin tot deze beslissing is gekomen, wijst er op, dat de aangelegenheid een punt van ernstige over weging heeft uitgemaakt en dat de op lossing van de krisis niet zoo eenvoudig en voor de hand liggend was als zulks hier en daar wel is gedacht en voorgesteld. Wij zijn van meening, dat H. M. de Koningin het land met deze beslissing een goeden, maar tevens ook noodzakelijken dienst bewezen heeft: na het in de Kamer uitgebroken conflict moest er gekozen worden tusschen de Ka mer en de Regeering; de Kamermeerder heid, waarbij zich merkwaardigerwijze ook de Christelijk-Historischen hadden aan gesloten, was van oordeel dat het regee- ringsvoorstel tot opheffing van een aan tal rechtbanken en kantongerechten in den gegeven vorm onaanvaardbaar was; men wilde wel bezuiniging, men wilde ook wel praten over een andere bezuiniging op rechtbanken en kantongerechten, maar het regeeringsvoorstel, zóó als het daar lag, wenschte men niet aan te nemen. Minister Donner waarschuwde tijdig en krachtig, naar aanleiding van de motie Boon zeide de minister woordelijk: „Niet te verwachten is, dat het kabinet in het gebrek aan medewerking, dat zich in de terzijdestelling van dit voorstel al dan niet bij wijze van motie zal betoo- nen, zal kunnen berusten." De Regeering vreesde blijkbaar, en niet ten onrechte, dat de Kamer op deze wijze iedere bezuiniging onmogelijk zou maken, en déze bezuiniging n.l. dié door op heffing van de rechtbanken en kantonge rechten in kwestie beschouwde de Re geering nu eenmaal als een integreerend deel van haar bezuinigingsplanen en haar bezuinigingstactiek; het ging tenslotte vóór of tegen bezuiniging in de groote lijn. Toen nu de motieBoon ongelukkiger wijze met 51 tegen 38 stemmen werd aan genomen, was het tafellaken tusschen Re geering en Kamer doorgesneden. Nieuwe verkiezingen zullen thans moeten uitwijzen, of het Nederlandsche volk den eisch van bezuiniging verstaat, of ons volk al dan niet begrijpt, dat alleen door mid del van versobering ons nationaal heil ge red kan worden. Wat de Katholieken betreft, zijn wij daarop volkomen gerust, evenals ten aan zien van de Anti-revolutionnairen, die met de Katholieken samen het kabinet tot het uiterste gesteund hebben. Maar ook buiten deze gelederen zal de eisch tot bezuiniging méér dan zulks tot op heden geschiedde begrepen moe ten worden. Er naderen met het oog op de hooge volksbelangen, welke thans op het spel staan allerbelangrijkste verkiezings dagen. De commissie ter bescherming der rechten van de Volksvertegenwoordiging kwam heden weer bijeen onder voorzitterschap van den vroe- geren Rijksdagpresident (thans vice-voorzitter) Loebe (s.d.). De nationaal-socialisten begonnen onder leiding van advocaat Frank II een helsch kabaal te maken. Zij lieten Loebe niet aan net woord komen. Frank II verklaarde daarop, dat het duidelijk was, dat de voorzitter „verhinderd' was en dat hij, als plaatsvervanger, zelf het pre sidium op zich nam. Hij ging naar de plaats van Loebe, duwde dezen weg en nam zelf op den voorzittersstoel plaats. De sociaal-democraten en communisten verlieten de zaal. De afgevaardig de Morath van de Duitsche Volkspartij ging ook naar de deur, om een sigaar aan te steken. De Nazi's meenden, dat hij ook weg wilde gaan. stompten hem en wierpen hem uit de zaal Frank II hield een gedachtenisrede ter eere van de slachtoffers van de catastrophe te Neun kirchen en sloot dan meteen de zitting, ten et- ken van rouw, zooals W. B. meldt. BERLIJN, 14 Febr. (W. B.) De vertegenwoor diger van de Beiersche Volkspartij in de „Ueberwachungsausschuss" (controle-commis sie) van den Rijksdag, Pfleger, heeft schrifte lijk bij den voorzitter van den Rijksdag, Goe- ring, een protest ingediend tegen de gebeur tenissen van vandaag in de zitting van die com missie, waarin de vice-voorzitter, de nat.-socia- list Frank II, voorzitter Loebe van zijn zetel duwde en zelf den voorzittershamer ter hand nam. Ook de Centrumspartij heeft een uitvoerig protestschrijven aan Goering gezonden en Frank II heeft den Rijksdagvoorzitter op zijn manier van het verloop der gebeurtenissen in een brief op de hoogte gebracht. In het schrijven van het Centrum wordt er op gewezen, dat Goering als Rijksdagvoorzitter den plicht heeft te zorgen dat de commissie zittingen rustig kunnen plaats hebben. BERLIJN, 14 Febr. (V. D.) Het bestuur van de Centrumpartij heeft heden de candidaten- lljst voor de Rijksdagverkiezingen opgesteld De eerste plaatsen op de lijst worden ingenomen door Bruening, Mgr. Kaas, Stegerwald en Dr. Esser. Vice-kanselier Von Papen heeft de candida- tuur aan den kop van de Duitsch-Nationaie lijst voor Zuid-Beieren aanvaard. Rijkskanselier Hitier heeft hedenmiddag de vertegenwoordigers der nat.-soc. pers ontvan gen. Hij hield een toespraak, waarin hij aangaf, dat de taak van de nat.-soc. pers, nu de nat.- soc. beweging aan de regeering is gekomen, spe ciaal een opvoedende is gewprden in den zin van Hitier. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, ts de pas van den bekenden Duitschen pacifist Hel- muth von Gerlach ingetrokken door de Rijks regeering, met de motiveering, dat de pas in zijn handen gewichtige belangen van de Duit sche natie zou kunnen schaden. De aartsbisschop van Freiburg (Breisgau* Mgr. Groeber. heeft in een herderlijk schrijven gelast, dat eiken Zondag na de predicatie een gebed voor den binnenlandschen vrede zal worden verricht. STOCHOLM, 14 Febr. (Reuter) De secre taris der Engelsche Communistische partij, Ja mes Andrew Jenkins, is gisteren volgens het „Svenska Dagebladet" in Stockholm gearres teerd, toen hij de stad wilde verlaten. Hij was in het bezit van zoo bezwarend ma teriaal, dat de politie hem, indien noodig, uit Zweden zal zetten. DETROIT, 14 Febr. (Per telefoon.) Voor de sluiting van alle banken in den staat Michigan voor den duur van 8 dagen is, volgens verkla ring van den staatsgouverneur Comstock, voor namelijk de automobielmij. van Henry Ford verantwoordelijk te stellen. Deze mi), heeft ge weigerd haar beleggingen bij de Union Guar dian Trustcy., ten bedrage van IV, millioen dollar, ten deele ter beschikking te stellen voor bevrediging der kleine geldinleggers. Volgens de meening der regeering te Was hington, welke zich met de kwestie heeft bezig gehouden, bestaat voor de kleine spaarders geen aanleiding, hun geld van de banken te halen. (United Press) KLAUSENBURG, 14 Febr. (Reuter.) De sta king van de spoorwegarbeiders in Roemenie neemt steeds grooter afmetingen aan. In de staats-spoor-fabrieken te Klausenburg hebben zich sedert 24 uur een 2000-tal arbeiders ver schanst, die 10 ingenieurs gevangen hielden. Tenslotte werden de fabrieken door militairen ontruimd. Enkele honderden arbeiders organiseerden daarop betoogingen in de straten- Vermoedelijk zal binnenkort de staat van beleg worden afge kondigd. De geheele arbeidersstand te Klausen burg schijnt bereid te zijn tot een sympathie staking. BOEDAPEST, 14 Febr. (V. D.) Volgens een bericht uit Szegedin zijn in het woud bij San- dorfalvo vele houthakkers en daglooners ziek geworden door het gebruik van ondeugdelijken alcohol, die hun door den landbouwer Stephan Nemet was geschonken, om hen kooplustig te maken. In het ziekenhuis te Szegedin zijn tot dus verre 12 personen overleden, terwijl de toestand van 13 bedenkelijk is. De correspondent te München van de „Daily Telegraph" heeft een gesprek gehad met baron Gutenberg, den leider der Beiersche monar chistische vereeniging, over het standpunt van deze organisatie. „Kroonprins Rupprecht, zoo zeide hij, heeft nimmer afstand gedaan van zijn rechten; hij is dus feitelijk onze koning, doch wordt op het oogenblik alleen verhinderd die rechten uit te oefenen". Volgens den baron zou het een bui tengewoon populaire gebeurtenis zijn als Rup precht, die thans 64 jaar is en .te München woont, den Beierschen troon besteeg. „De Beie ren willen hem op den troon zien, niet ornaat zij gelooven, dat een koning hun een econo misch paradijs kan verschaffen, maar omdat zij weten, dat een monarch politieke stabiliteit zal brengen," aldus de baron. Van een bepaalden datum wilde de monar chistische leider niets weten. Er is natuurlijk geen sprake van een staatsgreep, verklaarde hij, ofschoon die z.i. thans zonder veel verzet zou kunnen worden uitgevoerd. „Ik kan niet zeggen wanneer de appel rijp zal zijn en van den boom zal vallen, zoo be sloot de baron. Ik zie alleen, dat de zon er el- ken dag krachtiger op schijnt en dat de appel onvermijdelijk spoedig rijp moet zijn." Overigens gaan er geruchten, volgens welke men bij wijze van overgang in Beieren de func tie van president zou scheppen, waarvoor dan kroonprins Rupprecht in aanmerking zou ko men. DE TWEEDE KAMER ONTBONDEN; STEM MING VOOR DE NIEUWE KAMER OP 26 APRIL. De Assemblée voor Dinsdag a.s. bijeengeroepen voor een definitieve houdingbepaling ten aan zien van het Mandsjoerijsch conflict. De begrafenis te Neunkirchen. Indrukwekkende toespraken. Twaalf Hongaren gestorven aan alcoholvergif tiging. Ondergrondsche treinbotsing bij Moskou; doo den en gewonden. De spoorwegstaking in Roemenië. Fabrieken te Klausenburg met geweld ontruimd. De Nazi's maken werk in de commissie ter be scherming van de rechten der Volksverte-en woordiging onmogelijk De aardbeving in Kansoe. Het verzoek van ir. Albarda en L. de Visser om de Tweede Kamer bijeen te roepen, afgewezen. Invoerrecht van Gouda- en Edammerkaas in Duitschland verhoogd. Donderdag a.s. vertrekt het honderdste post vliegtuig naar Indië. Paspoorten worden duurder. Drie nieuwe burgemeesters. Het St. Thomasklooster te Zwolle wordt her bouwd. Landelijk contract voor het stucadoorsbedrijf ge teekend. Gewezen wethouder van Den Helder staat te recht, beschuldigd van verduistering van ver- eenigingsgelden. Voortgezette behandeling van den brand op de „P. C. Hooft" voor den raad voor de Scheep vaart. DENVER, 14 Febr. (Reuter). Tot nu toe is nog geen spoor gevonden van de ontvoerders van Boetcher. Zijn vrouw, welke een baby verwacht, is in hooge mate ongerust en heeft door de radio doen omroepen, dat zij bereid is den losprijs te betalen. In een achtergelaten brief waarschuwen de ontvoerders de politie niet te waarschuwen en hemneren aan de baby van zijn vriend Lind bergh. MOSKOU, 14 Febr. (Reuter) Ten gevolge van een botsing tusschen twee ondergrondsche treinen in de nabijheid van Moskou is een nog niet vastgesteld aantal personen gedood en ge wond. De Russische vlieger Vodotianoff, die vorige week opsteeg voor een vlucht over het Oeral- gebergte naar Kamsjatka, is vandaag nabij net Baikalmeer omlaaggestort. Zijn toestel werd vernield, de mecanicien werd gedood, doch Vo dotianoff is er met eenige verwondingen van afgekomen. LONDEN, 15 Febr. (Reuter) Uit Bogota wordt gemeld: Generaal Vasques Cobo, de op perbevelhebber der Columbiaansche strijdkrach ten, die zich met verscheidene kanonneerbooten en transportschepen op den bovenloop der Ama zone-rivier bevond, heeft draadloos medege deeld, dat Peruaansche vliegtuigen boven zijn kanonneerboot „Cordoba" zijn gevlogen en bom men hebben uitgeworpen. Hierop zijn Columbiaansche vliegtuigen opge stegen en deze hebben na een luchtgevecht, de Peruaansche vliegtuigen verdreven. Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m.: 758 Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1