STADSNIEUWS <De Leidsche Courant Haarlem, 15 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen WOENSDAG 15 FEBRUARI f is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN Verkeersongevallen AGENDA WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 MUZIEK HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Het Residentie-Orkest Solist: Maria Ivogün HAARLEMSCHE VOORJAARSBEURS R. K. COÖP. BOUWVER. „DE SPAARNESTAD" Het bestuur ondervindt veel meer steun R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" „Prix de Rome" voor beeldhouwkunst Gewetensgeld Statuten MESTSTOFFEN VOOR DE TUINDERS Een verzoek aan de gemeenteraden AUTOBUSSEN N.Z.H. Met proefryden begonnen Gevonden voorwerpen en dieren SANEERINGSPLAN BLOEMBOLLENBEDRIJF Waar parkeeren we? OM HET BEHOUD DER H. O. V. Naar de 10.000. Ingekomen giften: SPIER- we er dan? Nog zeer ernstig De verkochte één-guldens- kaarten Toezeggingen Ons optelsommetje: Dan zyn we aan de tien duizend gulden! VRAAGT PROEFEXEMPLAAR liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiuiiiiiiiuiuiiimiiiü Zijn Op Zaterdag 18 Maart a.s. eindigt definitief onze hulp actie! Roomsche milddadigheid A. F. KREMER Treedt af als raadslid van Bloemendaal In 1932 totaal 1449 Elf dooden Sombere doodenlijst BURGERLIJKE STAND DAMMEN Damclub „Het Westerkwartier" GYMNASTIEK Vergadering K. T. K. 16 Februari UIT DEN OMTREK BEVERWIJK HAARLEMMERMEER VIJFHUIZEN Meer dan Gustav Mahler is Richard Strauss éen der meest gespeelde componisten op de „Bach"-concerten. Zoowel het Amsterdamsen Concertgebouworkest onder Mengelberg en Monteux als het Residentie-orkest onder van Anrooy brachten Symphonische „Dichtungen" van den grooten meester, die nog schooner or- kestcoloriet wist aan te brengen dan zijn voor ganger Berlioz, harmonisch en dikwijls ook melodisch (vooral in liederen) Wagner over trof, de programmistische muziek vervolmaak te en op Wagner's muziekdrama voortbouwde. Dr. van Anrooy liet thans „Don Juan" spe len, waaraan Lenau's gelijknamig gedicht ten grondslag ligt. De componist heeft in zijn mu ziek, niet het minst door streng omlijnde the matiek en door mooie, dikwijls fel contrastee- rende toonkleuren een duidelijk beeld gegeven van het Don Juan-karakter. Van den ruste- loozen mensch met een hevige begeerte naar zingenot en wiens einde is: een algeheel pes simisme, een afkeer van zichzelf, een JLe- bensvemeining! Van Anrooy liet deze Dichtung alle recht wedervaren. Het orkest beheerscht het werk technisch bewonderingswaardig knap, de klankencombinaties werden op fraaie wijze ge troffen en de typeering door de thema's had niet scherper kunnen zijn. Van Richard Strauss ging mede een Reci tatief en Aria uit de opera „Ariadne auf Naxos", voorgedragen door de sopraanzangeres Maria Ivogün. Oude coloratuurzang in een mo dem gewaad, een prachtige partij voor een hooge sopraan met geweldige techniek en bril- lant geluid. De soliste gaf een artistieke uitbeelding van haar partij. Ze gaf ook blijk van uitmuntende zangkunst, doch het geluid sprak in de hoo ge liggingen niet goed aan. Wij vermoeden dat de stem haar glans nog niet heeft herkre gen, want bij vorig optreden klonk ze tot in de hoogste regionen, bij de grootste colora tuurpassages schitterend. Dit gemis kwam nog meer uit bij een Aria uit het Oratorium: ,Jb' Allegro, il Pensierozo ed il Moderato". Muziek met weinig inhoud, voor het grootste deel berekend op in elk op zicht fameuze stemmiddelen. Aan den stijl werd natuurlijk volkomen beantwoord. Een woord van lof mag niet worden onthouden aan den flitist Poelman, die zijn eveneens moeilijke partij verdienstelijk vervulde. Het programma opende met de „Pauken- wirbel"-symphonie van Haydn. Eén der vele simpele orkestwerken, die in een Wagner- Strauss-omgeving ietwat pover aandoen, doch op zich zelf beschouwd nog immer het oor kun nen streelen. Misschien door velen als een ver ademing worden beschouwd. Want op het punt van klankproporties, blyven ze uit den aard der zaak binnen de gestelde grenzen. Dit laatste kan niet gezegd worden van num mers als de thans tot besluit uitgevoerde Wag- nerfragmenten: „Trauermusik" uit „Götter- d&mmerung" en Vorspiel-Meistersinger. Het klonk prachtig, het koper overtrof zich zelf, echter was het klankvolume te geweldig voor onze concertzaal. Het geleken af en toe wel ware explosies! Enis deze muziek oor- spronkehjk niet gecomponeerd voor een ver borgen orkestruimte? Na „Don Juan" liet de dirigent het orkest in de hem gebrachte hulde deelen. De soliste riep men herhaalde malen terug. O. K. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht heeft het Bestuur der afd. Haarlem en O. verzocht, ter voorkoming van misver standen den naam „Eerste Haarlemsche Jaar beurs" te willen veranderen. Ingevolge dat verzoek zal nu de beurs hee- ten „De eerste Haarlemsche Voorjaarsbeurs georganiseerd door de afd. Haarlem en om streken der Nederlandsche Vereenlging van Huisvrouwen." De secretaris der Voorjaarsbeurs, welke van 16 tot en met 23 Mei a.s. in het Gemeenteiyk Concertgebouw zal gehouden worden, deelt ons verder mede, dat op het oogenblik reeds 2/3 der beschikbare ruimte is bezet, waaruit blijkt, dat de belangstelling zeer groot is. Daar de belangstelling en interesse voor het streven van bovengenoemde bouwvereeniging na de ledenvergadering van Vrijdag plotseling is toegenomen, had het bestuur gisteravond in het gebouw Sint Bavo een spoed-bestuursver- gadering belegd met de propaganda-commissie. Uitvoerig werd het teleurstellend besluit van de ledenvergadering van 11 Februari door be stuur en propaganda-commissieleden bespro ken. Met vreugde kon worden geconstateerd, dat de leden zelf alles in het werk stellen, om het bestuur in de uitvoering van zijn plannen by te staan. Dat bleek zeker j.l. Zaterdag avond bij het storten van het grondkapitaal. Nimmer waren er bedragen door de leden ge stort als juist na het besluit van de laatste ledenvergadering. Over het algemeen zyn de leden tot andere gedachten gekomen. Het be stuur zal nu waarschyniyk met andere voor stellen kunnen komen. De belangstelling voor de R. K. Coöp. Bouwvereeniging is thans van dien aard, dat het bestuur en de propaganda- commissie met volle energie hun taak opvat ten. Het doel moet zoo bereikt worden. De pro paganda-commissie zal dezer dagen met haar werk beginnen. Gisterenavond had in het gebouw „St. Ba vo", in tegenwoordigheid van een inspecteur van politie, de trekking plaats van de loterij gehouden door het R. K. Mannenkoor „St. Cae cilia", directeur Henri Pielage. De hoofdprijs viel op no. 1653; de andere pry zen op volgende nummers: 1244, 1708, 2447, 1117, 2791, 1974, 1147, 619, 28, 2257, 100, 1607, 1037, 643, 374, 419, 2226, 1714, 2969, 2680. De prijzen moeten binnen 14 dagen zyn af gehaald by J. B. Hessling, Nagtzaamstraat 71, tusschen 122 urn. straat 2, handschoen. Bur. van Politie, Smede- straat 9, idem. V. d. Vlerk, Karei van Mander- straat 92 idem. V. d. Schaaf, Bosch en Hoven- straat 3, idem. Bijster, Scheepmakersdijk 45, hond. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, id. Kennel „Kleyst", Houtvaartpad 206, idem. Rood, Colensostraat 8 rd. handschoen. De Kin deren, De Clerqstraat 122, idem. Snoeks, Ged. Oudegracht 116 rd. idem. Wastervat, Gierstraat 78 rd., jongensjekker. Broekhuyzen. Pieter Ma- risstraat 30 rd., jongensjas. Ranger, Kleverlaan 176, portemonnaie. Kensen, Magdalenensteeg 3, idem, Mooy, Haarlemmerliedestraat 8, idem De Ruiter, Kloosterstraat 67, ryw. belasting- plaatje. De Wolff, Hoogerwoerdstraat 58, regen- pypen. Dykzeul, Vergierdeweg 144, sleutels. V. d. Heuvel, Kruisstraat 28 zw. taschje met inhoud Smit, Cronjéstraat 86, tafelkleed. Jansen, Leid- schestraat 116, vulpen. Bur. van Politie, Sme- destraat 9, kinderwanten. In overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op de Ryksacademie van beeldende kunsten, uitgebracht aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, is by K. B. aan mevr. C. Franzen Heslenfeld voor de derde maal een jaargeld verleend, ten einde haar in staat te stellen, zich in de beeldhouwkunst te volmaken. By den inspecteur der directe belastingen alhier is 19.63 aan gewetensgeld ingekomen. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Stoffenhandel voorheen gedreven onder den naam De Wereld-Bekende A. van Dam. alhier. Door de afdeeling Beverwyk van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond is aan de ge meenteraden van Wyk aan Zee en Duin, Be verwyk en Velsen een adres gericht, waarin medegedeeld wordt, dat den laatsten tyd by het bestuur van voornoemden bond verzoeken zyn binnengekomen, zoowel van tuinders der zandgronden als van hen, die den zwaarderen grond bewerken, ten einde steun in den vorm van mest en kunstmest te bekomen, daar zy onmachtig waren deze aan te schaffen. Te verwonderen is dit geenszins, aldus gaat het adres voort. Immers, waren de hedryfs- resultaten in 1931 slecht te noemen, die van 1932 zyn over het algemeen als bedroevend aan te merken. Het spannende wachten was daarby ook op de uitkeering(en) Ingevolge de tuinbouwsteun- wet 1932. Nu deze bedragen binnenkort betaald zullen worden, heeft men een inzicht in deze zaak. In normalen tyd zou men in een dergeiyk geval in den winter van een meevaller kunnen spreken; men stelle zich er thans niet te veel van'voor. j*3 Indien de regeeringssteun aanstonds besteed zal moeten worden voor levensonderhoud, zal voor vele tuinders voor bedryfssteun niets of niet te veel meer overbiyven en andersom. Het is daarom, dat adressante zich met ver trouwen tot de gemeenteraden wendt, met het verzoek te willen bevorderen, dat aan de be trokken tuinders van gemeentewege mest ver strekt worde, ten einde hen in staat te stellen hunne bedrijven voort te zetten. De kosten be dragen circa ƒ900 voor Wyk aan Zee en Duin, 550 voor Beverwyk en 685 voor Velsen, waar van de specificatie by het adres is gevoegd, alsmede de namen der tuinders. De N. Z. H. T. M. is begonnen met het proef rijden van autobussen. Uit den aard der zaak worden die bussen gebruikt, waarmede het de bedoeling is op de verschillende trajecten te ryden. Een aantal dezer bussen is reeds door de firma Beynes afgeleverd. Het is nog niet bekend, wanneer de autobussen voor het pu bliek zullen gaan rijden. Het proefrijden ge schiedde o. m. voor het onderzoeken van de ry tyden. De Wolf, Bakenessergracht 7 rd. armband- horlogo. Israel, Saenredamstraat 92, idem. V. d. Kroft, Zonnebloemstraat 21, bril in étui. Darmeveil, Nagtzaamstraat 69, bus spinazie. Volsterman, Dykstraat 13, beursje. V. Arum, Dykstraat 16, voetbaldiploma. Ketting, Sleutel- De voorzitters van drie organisaties van bloembollenkweekers en -handelaren zyn dezer dagen in audiëntie ontvangen door den Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid ter be spreking van het door het Centraal Bloembol lencomité ingediende saneeringsplan. De Minis ter zeide verdere bespreking en ernstige over weging van het vraagstuk toe. Van de zyde der organisaties werd aangedrongen op een spoe dige beslissing en by een eventueele wettelyke regeling, terugwerkende kracht. Niet meer op hiervoor uitgesloten plaatsen, zegt de Haarlemsche politie. Nu zy hiervoor de gelegenheid geboden heeft op de Ged. Oudegracht en Nassaulaan, is zy met kracht opgetreden tegen hen, die zich niet storen aan verbod. Het opmaken van proces verbaal is geen zeldzaamheid. In him eigen be lang worden, aldus deelt de politie mede, de parkeerders nogmaals er op gewezen, dat zy door zich aan de bepalingen te houden, een massa ongenoegen zichzelf kunnen besparen. Het Secretariaat van het Comité van Actie van vrienden der H. O. V. schryft ons: Wy vervolgen heden de ïyst van de by onzen penningmeester Collecte Ledenconcert H. O. V. op 31 Jan. 1933 33.12 y, J. P. L- 2.50 Collecte wedstryd H. F. C.Her cules - 47,91 Idem Concert ,Zang en Vriend schap" op 3 Febr. "33 - 41.13 Mej. M. C. T. - 3,oo Collecte concert H. O. V. op 7 Febr. "33 - 25.97 Joh. Mey, pachter Gem. Consump tiekiosk Kennemerplein, inhoud collectebus - 2.86 Gift van oud-leden L. S. C., byeeen aan den réuniemaaltyd ter gele genheid van den Dies Natalis der Leidsche Academie - 17.00 Heer en mevrouw B., te Amsterdam - 3.00 Mej. de B- 3.^0 Mevrouw de G- 22 00 Mevrouw v. d. W2.50 Hr. v. d. W- 1.00 0.50 ^^oj. 21.50 Mevr. de V. T. - 5.00 J- de B0.50 N. N14.30 Mej. P1,30 Operettekoor „Excelsior" - 15.00 Mr. H. E. P. G., Bloemendaal- 5.00 Gemengd Koor .Polyhymnia" - 10.00 Mr. M. v. T. v. d. K- 15.00 N. N., Bloemendaal - 5.59 R. K. Volksbond, afd. Haarlem - 25.00 Collecte Concert George Robert, Gem. Concertgeb. op 10 Febr. '33 - 13.21 Mevr. Douair. Jhr. Q. H- 25.00 Collecte Balavond Schroder in „Dreefzicht" - g28 Collecte H.O. V. op Zondagavond - 13 76 Totaal 368.24 Vorige verantwoording 2152.96 Te zamen ƒ2518.21 By Haarlems Dagblad 1564.09 Ulltlullend verkrijgbaar In da oranje-bandbuljies van 30 labl. 70 et», an oranjazakjas van 3 labl. i 10 els. een bydrage af om hét voortbestaan van dit kostbaar cultureel bezit te redden. Houdt collectes op Uwe vergaderingen, Uwe uitvoeringen, uwe feestavonden, uwe wedstry- den en wat dies meer zij. Wy weten en beseffen het ten volle, dat het bedrag in deze tyden slechts met kleine be dragen by elkaar zal komen. Doch, wanneer ieder, die. eenigszins kan, helpt, dan komen wy er! Want de H. O. V. mag niet verdwynen! Wy willen haar houden! Het actievuur moet dus opnieuw worden aan gewakkerd. Dat ieder met ons medewerke om door bydragen, hoe verschillend van aard ook, ons Comité in staat te stellen de 10.000 te halen! De toestand van den heer R., die Maandag avond uit de trein van Leiden naar Haarlem gevallen is, is nog zeer ernstig. De heer R. wordt verpleegd in de Mariastichting en is nog steeds niet by kennis gekomen. Thans totaal aan giften 4082.30 Zooals men ziet, blyven de giften, zy het in ietwat langzaam tempo, nog regelmatig toe vloeien. Het Uitvoerend Comité heeft thans eenige duizenden circulaires verzonden de laatste zyn dezer dagen gedistribueerd elk exem plaar voorzien der handteekeningen van de drie leden van het Uitvoerend Comité. Bovendien zyn aan bepaalde personen een aantal particuliere brieven gericht. Uit de gepubliceerde lysten bleek, dat velen reeds aan ons verzoek voldeden om eeu bedrage te zenden. Maar daarentegen voor zeer velen geldt nog het „Zuster Anna, ziet gy nog niets komen?" Maar wy blyven te dezen opzichte vol goeden moed, want geregeld aan mag onze penning meester nog giften noteeren. Byzonder dankbaar zyn wy ook jegens de vereenigingen, welke op hare Uitvocrings- en Feestavonden, op wedstryden enz. op ons ver zoek, collectes odganiseerden. Ook hiermede zullen wy blyven doorgaan en wy vertrouwen, dat men ons ook op dit gebied zal blyven steu nen. Verder het feit, dat ook organisaties .n haar bestuurs- of ledenvergaderingen besloten, ons een gift te doen toekomen, stemt tot groote blydschap. Moge dit sympathiek besluit jta breederen kring navolging vinden! bedragen op dit oogenblik, naar uit een globaal overzicht ons gebleken is, ruim 3000.—. Nogmaals verzoeken wy allen, die daar nog niet aan voldeden, by een onzer, van wien men kaarten ontving, te komen afrekenen! Wy gaan inmiddels door met den verkoop de zer kaarten en vriendeiykst vragen wy, oat men zich alsnog zoo'n guldens-kaart wil aanschaf fen. Bovendien krygt men daar een zéér mooi H. O. V.-concert voor. Weldra zullen de data dezer Uitvoeringen naar serieletter in de Pers worden bekend ge maakt. Met vreugde en erkenteiykheid maken wy melding van het sympathieke besluit van het College van B. en W„ dat besloot voor deae één-guldenskaarten geen stedebjke belasting te heffen. van giften, als anderszins, hebben wy op het oogenblik nog in portefeuille tot een bedrag van circa 875.00. Gaan we nu den oogenblikkeiyken toestand eens overschouwen: Op het oogenblik hebben we aan giften van vereenigingen en particulieren, opbrengst col- lectes enz. ruim 4000.—. Met eenig optimisme en met volle hoop op de goedgezindheid van zoovelen, die tot nog toe in gebreke bleven, hopen wy, dat dit bedrag zeker nog stygen zal tot minstens 5000.—. De verkochte één-guldenskaarten bedragen 3000.Doen we daar nu nog een 500. voor nog te verkoopen kaarten by, dan wordt het 8500.—. Wie helpt nu nog een handje mee om deze 500 kaarten aan den man te brengen? De toezeggingen in portefeuille, welke 875.— bedragen, durven wy met ons onverwoestbaar optimisme wel verhoogen met 125.—, in de vaste overtuiging, dat men ons nog wel verder zal willen helpen: 1000. In totaal is er dan 9500.—. Nu hebben wy zoo de overtuiging, dat er iemand In Haarlem of omliggende gemeenten is, die dit leest, zal opstaan en spontaan dit besluit zal nemen: Ik wil een daad stellen van goeden en nobelen burgerzin; ik wil dat Co mité van Actie van vrienden der H. O. V. de hand reiken en ik schenk 500. Om dat te bereiken, darop moet nu in de e.v. weken al onze kracht, al onze actie gericht zyn! Slaan wy gezameniyk de handen ineen! Ons Comité wil graag werken en alles aan wenden. Doch gy, burgeressen en burgers van Haarlem en omgeving, steunt Gy ons met uwe bydragen! Besturen van vereenigingen uit stad en streek, zondert uit Uwe kassen naar draagkracht jl!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll|lf Neen, dan zyn we er nog niet! Daarom gaan wy U nog wat meer vertellen: Maar op dien dag gaan wij den laatsten pyl op onzen boog verschieten. Nog deze week hopen wy daarover nadere gegevens te verschaffen. Thans reeds durven wy toch wel te voor spellen, dat deze Zaterdag aan de H. O. V. wel een 5000.zal verschaffen. Onze eindresultaten zouden dan gezameniyk een 15.000.bedragen! 't Is waar, de 20 mille hebben we weliswaar niet bereikt, doch zoover zijn we er dan toch niet van verwyderd. En we hebben dan toch dit bereikt: dat voor- loopig het voortbestaan der H. O. V. verzekerd is. Er is dan tenminste tyd te over om haar grondig te gaan reorganiseeren. Haar zóó te saneeren, dat zy in den vervolge voor een goed deel op eigen beenen zal kunnen staan. Wy kunnen dit bereiken, wanneer men ons werken en yveren biyft steunen. Het einddoel is dus in zicht! Kunnen wy met deze onmisbare hulp van U allen daarin slagen, dan is er door Haarlem en Omgeving in deze moeiiyke tyden een pracht werk voor de cultuur verricht: de Haarlemsche Orkestvereeniging van den ondergang gered! Naar aanleiding van de predicatie van den weleerw. pater H. de Greeve Zondagmorgen in de St. Jozefskerk (Jansstraat), is bij het R. K. Armbestuur dier parochie nog een gift van 50 binnengekomen. De heer A. F. Kremer (V.B.) heeft bedankt als lid van den Gemeenteraad van Bloemen daal. In zyn plaats zou benoemd verklaard worden de heer Uylenhoed. Deze' zal echter zyn benoeming niet aanvaar den, waarna tot raadslid zal worden gekozen Verklaard de heer R. Oudes. Als het jaar voorby is en he nieuwe jaar zyn intrede heeft gedaan, dan worden de boe ken gesloten, de kas opgemaakt en de handels man berekent hoeveel winst of verlies het af- geloopen jaar hem opgeleverd heeft. Maar niet alleen de handelsman gaat optel en aftreksommetjes maken, ook de statieven berekent de honderd en een statistieken van schoensmeerproductie, het leverworstverbruik, van biggenteelt tot het aantal en de soort van buurvrouwen-ruzies, die thans over de we reld dwarrelen.... qyfers zeggen soms zoo weinig en soms zoo veel De cyfers van de verkeersongevallen-statis tiek schreeuwen echter, schreeuwen om een broodnoodige verandering In Haarlem, alléén in Haarlem, had in 1932 1449 verkeersongevallen plaats (dat is gemid deld 1 op de 87 inwoners per paar), waarvan elf met doodeiyken afloop Oorzaken? 647 aanrijdingen door fouten van bestuurders van voertuigen; 130 door slippen en dergelyke, 94 door voetgangers, 552 door on bekende oorzaken (respectieveiyk dus 44,5 pCt, 9 pCt., 7 pCt. en 38 pCt. van het totaal aantal). Het totaal aantal gekwetsten bedroeg 806! (dus 1 op de 155 inwoners). Het verkeersduiveltje zat voornameiyk ach ter het stuur van een personenatuo: totaal 666 maal (46 pCt. van het totaal aantal verkeers ongevallen) maakte deze een bosting en wel: 220 (15 pCt.) met een auto; 37 (2,5 pCt.) met een tram; 311 (21,5 pCt.) met een rijwiel; 62 (4 pCt.) met een vast voorwerp; (huis of lantaarnpaal); 36 (2,5 pCt.) met een motorrijwiel. De vrachtauto nam ook zyn deel: 324 maal (22 pCt.) was het raak. En wel: 119 maal (8 pCt.) met een auto; 113 maal (8 pCt.) met een rywiel; 26 maal (2 pCt.) met een tram; 46 maal (3 pCt.) met een vast voorwerp; 20 maal (1,5 pCt.) met een motorrijwiel. De auto maakte dus in totaal 990 maal (68 pCt.) een verkeersongeval. Het rijwiel, ons nationaal vervoermiddel, prijkt „eervol" op de ïyst: 595 (41 pCt.) bot singen. En wel: 424 maal (29 pCt.) met een auto; 103 maal 7 pCt.) met een soortgenoot; 56 maal 4 pCt.) met een motorrijwiel 12 maal 1 pCt.) met een tram. Het motorrijwiel was bescheidener: slechts 118 maal (8 pCt.) een klap. En wel: 56 maal (4 pCt.) met een auto; 56 maal (4 pCt.) met een rywiel; 5 maal (0 pCt.) met een soortgenoot; 1 maal (0 pCt.) met een tram. De tram was biykbaar het veiligste vervoer middel: slechts 76 aanrydingen (5 pCt.). En wel: 63 maal (4,5 pCt.) met een auto; 12 maal (1 pCt.) met een rywiel; 1 maal (0 pCt.) met een motorrywiel. Slechts één bus en één trampasagier werden in 1932 aangereden. Of Haarlem voor deze per sonen ook veilig is! Ten slotte: de voetganger. Deae liet zyn aanwezigheid nog duchtig „gevoelen" 124 1 maal (8,5 pCt.) sneuvelde er een. En wel: 69 maal (4,5 pCt.) door een auto; 42 maal (3 pCt.), door een rywiel; 12 maal (1 pCt.) door een motorrywiel; 1 maal (0 pCt.) door een tram. De aangeredene zelf zullen misschien opmer ken, dat het soort van voertuig er weinig toe doet; of je nu door de kat of den kater gebeten wordt, gebeten wordt je! By de berekening van het totaal-aantal ge vallen houde men in het oog, dat voor een bot sing altyd twee voertuigen noodig zijn. De verkeersongevallen komen dus dubbel onder ver schil ende rubrieken voor. Elf dooden zyn in 1932 te betreuren door verkeers-ongevallen. De sombere ïyst is als volgt: 27 Januari: 76-jarige dame loopt tegen een auto en is den volgenden dag dood. 4 Maart: Onbekend gebleven jongen loopt tegen een 19-jarigen wielryder op. Wielrijder 6 Maart overleden. 25 Maart: Man werpt zich voor een vracht auto en overlydt ter plaatse. 4 April: Meisje van 7 jaar overreden en ge dood door vrachtauto. 5 Mei: Wielryder aangeredne door luxe-auto. Spoedig daarna overleden. 25 Mei: 62-jarig voetganger aangereden door luxe-auto. Voetganger in November overleden. 14 Juli: Wielrydster aangereden en gedood door luxe-auto. 18 Juli: Voetganger tegen wielrijder geloopen. Een maand daarna overleden. 22 October: Wielryder aangereden en gedood door luxe-auto. 24 October: 73-jarige voetganger gedood door vrachtauto. 21 November: 7-jarig jongetje gedood door luxe-auto. 1933 heeft reeds slecht ingezet: eenige ern stige verkeersongevallen zyn reeds voorgekomen. «.Ongecorrigeerd) Ondertrouwd, 14 Februari: J. A. H. Koelemy en M. W. E. Voets. Geboren, 14 Febr.: J. S. de Wys geb. Boo gaard, z.; 13 Febr.: C. C. W. de Wit geb. Ko ning, d.; E. G. Drinks geb. Dressier, d.; 14 Febr.: J. E. Overes geb. v. d. Geest, z.; 12 Febr.: A. Bylsma geb. Hookkamer, d.; 11 Febr.: A. H. Philippo geb. Severijnse, d.; 14 Febr.: B. Dasberg geb. de Vries, z. Overleden, 12 Febr.: C. Lamerus geb. Com- paan, 85 j., v. Beresteynstraat; 13 Febr.: T. v. Hert geb. Boon, 72 j., Ripperdastraat; 11 Febr.: M. E. v. Willes, 77 j., Jordensstraat. Op verzoek van de onlangs te Haarlem op gerichte Damclub „Het Westerkwartier" gaf de heer J. van Looy (1ste secretaris der „Haarlem sche Damclub") eene simultaan-séance in deze vereeniging, in haar clublokaal lunchroom Leid- schevaart hoek Rollandstraat. Door 20 damspelers werd aan deze séance deelgenomen, waarvan de simultaanspeler in den tijd van 2% uur 18 partyen won en slechts 2 partyen verloor tegen de heeren Th. Schuit en B. Henneke. Deze beide winnaars ontvingen elk een prijs. Dinsdagavond vergaderde de Technische Commissie van den Kennemer Turnkring onder leiding van den heer P. Dykstra ter bespreking van het jaarprogramma. De volgende onderdeelen werden reeds vast gesteld: Handbal-competitie, nu te voleindigen met een heele dames-competitie en een halve hee- i en-competitie, met gebruik ook van het T. V. S.-terrein, om de competities op tyd te kunnen beëindigen. Een handbal-lezing en een scheids- rechters-cursus zyn in voorbereiding. Oefenkorpsen. Hiervoor gaven zich reeds 19 dames en 6 heeren op, zoodat verdere aanmel ding verwacht wordt, om de oefeningen door te kunnen laten gaan. Afstandsmarschen, waarvan 4 voor dames en 5 voor heeren worden uitgeschreven. Vaardigheidsproeven adspiranten, te houden voor meisjes op Zaterdag 17 Juni en voor jon gens op Zondag 24 Juni te Haarlem. Athletiekwedstryden voor adspiranten, zoo mogelyk in Beverwyk op 15 Juli. Vaardigheidsproeven K. N. G. V., waarvan het athletisch gedeelte vóór de zomervacantie en het gymnastisch gedeelte er na wordt afge nomen. Betreffende de athletiek-competitie zal tot uitbreiding worden overgegaan. Er komen 2 klassen voor dames en 3 voor heeren. Voor de dames in ploegen van 4 worden bestemd een vijfkamp (le klasse) en een vierkamp (2e klasse). Ploegen van 4 gelden ook voor de 2e klasse en 3e klasse heeren, resp. met een vyf- kamp en een driekamp, terwyi de le klasse (ploegen van 6) een zeskamp krygt. Voorts staan op het programma athletiek- kampioenschappen (Augustus)gymnastiek - wedstryden, propagarsda-demonstraties in Heemstede, en driekringenwedstrijden in gym nastiek en athletiek. Gebouw „St. Bavo" Kinderfeest R. K. Vrou wenbond, half 3 Grossiers-Kleinhandel, 8 uur Bestuur „St. Jozef", half 9 Haar lemsche inkoopcombinatie, half 9 Kunst na Arbeid, 8 uur Vertrouwensmannen Me taalbewerkers, 8 uur L.T.B., Halfweg, half 11 R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Ver. Rott. Hofstad- tooneel: „Amor in de Pastorie", 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann. Lezing R. K. Commissie voor Beroepskeuze, half 9 Lezing Alliance frangaise, half 9. Gemeentelijk Concerigebouw Feestavond R. K. Vrouwenbond, kwart voor 8. St. Josephs Gezellen-gebouw Vergadering „Utile Dulci", 9 uur. Rembrantit-xheater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Esperanto, 8 uur Bestuur „St. Raphael" Haarlem I (Spoor), 8 uur Gecombineerde besturen Bouwvak bonden, 8 uur. „Proza", 8 ur. St. Josephs Gezellengebouw, Jansstraat Ver gadering T. E. P., kwart over 8. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Bisschoppeiyk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdag van 10 tot 12 uur. Adres. Bloemhofstraat 1, Haarlem, tel. 11671. BLOEMENDAAL Raadhuis, Overveen Gemeenteraad, 10 uur. Ontwikkeling voor R. K. tuinders Morgen, Donderdagavond, om 7 uur, wordt in de groote zaal van het veilinggebouw „Kennemerland" vanwege den R. K. Land- en Tuinbouwbond een vergadering gehouden ter bespreking van het ontwikkelingswerk voor onze R. K. tuinders. De Zeereerw. heer Rector Th. Boonekamp en de heer Jac. Groen zullen hierover een inleiding houden. S93 Voorschot Iandarbeidersbank. By beschik king van den Minister van Financiën is aan deze gemeente een voorschot uit 'sRyks kas verleend tot een maximum van 15.600, ter uit betaling van het door vyf landarbeiders benoo- digd bedrag voor de verkrijging van 'n plaatsje. Diefstal. in den nacht van Maandag op Dinsdag is door verbreking van de sluiting in gebroken in de schuren, toebehoorende aan de arbeiders H. D. en van der D. aan den IJweg. Van eerstgenoemde is een electrische rijwiel- lamp van een fiets afgehaald, terwyl van de fiets van v. d. D. het rywielplaatje ontvreemd is. De politie stelt een onderzoek in. WOENSDAG, 15 Febr. Vorige koersen Londen 8.57)4 8.57 Berlijn 59.25 59.2214 Parijs 9.74)4 9.74W Brussel 34.72 31.70 Zwitserland 48.05 48.06 Weenen r~ kopenhagen 38.20 38.25 Stockholm 45.60 45.25 Oslo 43.85 43.75 New Vork (cable) 2.49H 2.49 Romt 12.72)4 12.75 Praag 7.37)4 7.37* Madrid 20.50 20.40 Vorige koersen Staatsleentneen 6 Nederland 1919 102'K» 102ft« 4ti Nederland 1916 103 103 4 Nederland 1981 JOON lOOSü 5 Nederl. 1932 10Wi 101 4V4 N. tod. 1926 AB ®N B2# Banken Koloniale Bank 60 58 Indische Bank 54H 53 Cert. Handel-My. 63 62)4 Industrieën Onliever '08H 105)4 Caivé Delft 63 62H AIR. Kunstzijde 33 30)4 Van Berkei's Pat. J-» Nieuwe Philips I2° 12!>H Kücb Accoustlek «J» ..i™ Ned. Stord n9& 112 industr. Buitenland Anaconda 7k 6% Bethlehem Stéel 14™ I3#t O. S. Stee) 2s .UJÜ O. S. Leather 3H Intern Nickel SN Mijnbouw Boeton MUnbouw <3 15 Alg. Exploratie mots Redjane LeöonR 107 lC2H Petroleum Gaboes 16 |6 Kon Olie 153 149)4 Perlak 83H 83 Continental OU W4 tH Peudawa 6H 6 Vorige koersen 5% SheU Union OU Rubber A'dam Rubber 00)4 Bandar 43)4 Dell Batavia Rubber 24H Serbadjadi JB)f SUau ij V. I. O. O Allied 22 Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 34 Holl. Amerika LUn 3 Dito Gem ElRend. 3 Kon. Ned. Stoomb15X Scheepvaart-Unie 55 Suiker H. V, A, 173)4 jav. Cultuur 112 N. I. S 72 Poerworedjo 6 Vorstenlanden 39 Actions idem 27.50 Tabak Den Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 5«4 59)4 41)4 24 18)4 17 31 22 I. 34 3)4 3)4 15 54)4 169M 108 68 b 39 27.» («(•••te Spoorwegen Wabash Erie 155 152 126 125 16 16 141 140 77H 73)4 2M 2 5H 5N SN 9)4 6 5*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2