Tegen vreemde inmenging gemeenteraad van velsen Koude-golven in West-Europa ZELFSTANDIG OPBOUWEN WOENSDAG 15 FEBRUARI Wenschen en rechten Seizoen-verschuivingen Een „Willem de ZwijgerlaanEen onderwijskwestie, waarachter een streep gezet wordt De steunregeling Verschillende voorstellen De Slaper dijkweg Straatnaam Huishoud onder wijs Keurloonen Een onderwijskwestie van De steunregeling De functies in het College Rondvraag Mis. BENNEBROEK HEEMSTEDE SANTPOORT STRANDING BIJ WIJK AAN ZEE Schipper van de KW 24 geschorst „ZEG HET MET BLOEMEN" Internationaal Bloemisten Congres te Gent HET MAATKLEEDBEDRIJF „DE AANGEKLEEDE BLOEM' Officieel geopend Bemiddeling in het conflict 4 pet. Staatsleening 1931 Rede van oud-minister ir. Bon- gaerts over de Nederlandsch- Belgische kanalen- plannen Ir. M. C. E. Bongaerts OVEREENKOMST NOPENS BEREID OPIUM Nota aan de Tweede Kamer STAKING BEËINDIGD In het bouwbedrijf te Bolsward HET DREIGENDE CONFLICT In de Limburgsche klei-industrie Kinderverlamming BOKSEN VAN VLIET GEBLESSEERD HOCKEY DE VIERDE TESTMATCH Australië 108 voor 4 Met de nadering van de lente en den zomer worden deze golven sterker en veelvuldiger VRAGENBUS 1 Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer v. d. Steen. Besloten wordt om afwijzend te beschikken °P het beroepschrift van J. Meerkers, te IJmui- den, tegen de weigering van een bouwvergun ning. Eveneens wordt afwijzend beschikt op het be- r°epschrift van A. en P. Bleeker tegen de wei- Bering van een bouwvergunning. Goedgekeurd wordt een voorstel om aan K. Pakker en P. Bleeker vergunning te verleenen tot het aanleggen van wegen tusschen den En- Be'mundusweg en den Willemsbeekweg. Voorts wordt goedgekeurd een voorstel om dan p. de zoeten, C. Molenaar en J. v. Kempen tuingrond te verhuren. Naar aanleiding van het voorstel van B. cn tot overname van een gedeelte van den weg Santpoort naar Spaarndam, vroeg de heer fEN BROEKE, of er nu nog geen aanleiding is de woningen, aan dezen weg gelegen, van Sas en water te voorzien. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, dat het thans hiervoor niet de tijd is. Er zou een aan- penlijk kapitaal mee gemoeid zijn, terwijl het °ch maar enkele huizen betreft. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. E- en W. stellen voor aan den weg, geprojec- tusschen den Duinweg of Duivelslaan en uen Middenduinweg den naam te geven van: "dlem de Zwijgerlaan. pe heer v. WOENSEL begrijpt niet waarom Juist deze naam gekozen is. De herinnering aan ueze figuur behoeft niet bewaard te blijven. Pr. voelt meer voor een „sprekenden" naam, D,v- Karl Marx of.... He heer VISSER: Trotzky! He heer v. WOENSEL: Neen, dank je wel! He heer TUSENIUS vindt den voorgestelden aam een beetje gezocht. Spr. stelt voor om uen weg den Brederodeweg te noemen; het is r °hts een klein stukje en het sluit aan op den eeds bestaanden Brederodeweg. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, dat ook het gedeelte, dat in de toekomst aangelegd ^°rdt, deze naam zal krijgen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen. In de vorige raadsvergadering werd in han- uen van B. en W. om advies gesteld een motie an Mr. v. d. Flier e.a., waarin er op aange- .l°Pg«n wordt, om de Santpoortsche Vrouwen- 'ub alsnog in de gelegenheid te stellen het van- ®ge den Raad van Advies voor Huishoud- ^noolonderwijs gegeven onderwijs voort te zet- e-uen W. hebben aan de betrokkenen een chrijven gericht, in verband waarmede zij Pans voorstellen om deze aangelegenheid ver uur aan het College over te laten. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. Goedgekeurd wordt-het voorstel tot wijziging h aanvulling van de verordening op de heffing an keurloonen van slachtdieren, vleesch en peeschwaren en van rechten voor het gebruik an inrichtingen van den Vleeschkeuringsdienst. In de vergadering van 7 December j.l. werd handen van B. en W. gesteld om advies een roerig adres van mej. Th. Faber, eertijds ndtrwijzeres in tijdelijken dienst, waarbij zij cn beklaagt over niet-nakoming van toezeg- ■JJ*. gedaan door den wethouder van onder- H- en W. hebben hieromtrent op 28 Decem- een uitvoerig advies uitgebracht, waarin et college concludeert, dat geenerlei toezegging gedaan en dat van eenig recht van adres ante op een vaste aanstelling niet gesproken worden. e hans deelen B. en W. mede, dat zij van oor- rtTeI zijn, dat achter het gepasseerde een streep te worden gezet. e Hoor hen is besloten, dat mej. Faber bij de fatvolgende gelegenheid voor een tijdelijke anstelling in aanmerking zal komen. Uitzicht cfen vaste aanstelling is thans niet te geven, Hver deze aangelegenheid ontspint zich een ngdurige discussie. v. d. FLIER verklaart zich met deze toe- °ging ingenomen. ^He hegj TUSENIUS merkt op, dat er nu twee te?Selijkheden zijn. Of adressante is een mar- area, óf het is een brutale meid. In het adres ten wetoouder en worden ook ambtena- n van allerlei dingen beschuldigd en worden eiSementen geuit. Toen spr. nog wethouder jj s- nam het college een ander standpunt in. u heeft het zijn houding gewijzigd. Maar wan- geer er werkelijk wat gebeurd is, dan moet de- ben6' ^le verdiend heeft, het ook maar heb- v n- Spr. ontkent, dat er onrechtvaardig is ge adeld. .He VOORZITTER wijst er op, dat er aan v ue kanten is gezondigd. Mej. Faber heeft Ha? baar °ntactisch geschrijf haar straf gehad. h-T er geen aanmerkingen te maken zijn op jj ar werk als onderwijzeres, pleit voor haar. hi ar fout is nu niet zóó groot, dat het haar urom voor goed onmogelijk moet worden ge- g aaljt om onderwijs te geven. Men mag hier ei®n carrière breken. Aan deze zaak moet nu jbalijk eens een einde komen. bvp6 heer VERMEULEN is ook teleurgesteld h er het voorstel van B. en W. Spr. kan niet j°0rdeelen, of hier recht of onrecht is ge- ac, egd. Maar hij kan wel oordeelen over het g res, waarvan de toon zeer onbehoorlijk was. zou zijn kinderen niet gaarne aan zulk een •cin es toevertrouwen. De voorstanders lat het 0Penbaar onderwijs moeten begrijpen, zulk een toon afbreuk doet aan dit onder- ppd, nius om de macht. Hij heeft zelf verklaard, dat het hier een kwestie van prestige was. De VOORZITTER merkt op, dat, nu hij de onderwijsportefeuille onder zich heeft, hij het beleid zal voeren op de manier, welke hem de juiste lijkt: Richtsnoer hierbij zal zijn: rechtvaardigheid en het belang van het onder wijs, hetgeen niet wil zeggen, dat hij de zaken over hun kant zal laten gaan. Bij een onder houd met den vader, heeft spr. den indruk ge kregen, dat adressante begrijpt, dat zij in het begin niet juist is opgetreden. Intusschen houdt de toezegging van B. en W. niet in, dat adres sante vóór haar beurt benoemd zal worden. De heer TUSENIUS neemt hier genoegen mede. Spr. wijst er verder op, dat niet aange toond is, dat onrecht is geschied. De discussie wordt hierna gesloten. Tot tijdelijk leeraar aan de Visscherijschool wordt benoemd de heer R. de Vries. Ingekomen is een adres van het Verbond van werkenden en werkloozen te IJmuiden, houden de verzoek bij de regeering aan te dringen op verbetering van de steunverleening aan werk loozen. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN WOENSEL stelt voor om het verzoek in te willigen. De heer VISSER bespreekt het antwoord op zijn vragen, betreffende de steunverleening bij strenge koude. Spr. betreurt het, dat B. en W. niet dadelijk bij de regeering op extra hulp hebben aangedrongen, evenals andere gemeen ten dat gedaan hebben. Spr. vestigt er de aan dacht op, dat andere gemeenten verhooging van den huurtoeslag hebben verkregen. Ook Velsen kan hierom verzoeken. Tenslotte dringt spr. er op aan, om aan de genen, die tengevolge van het conflict, waarop zij geen invloed kunnen uitoefenen, werkloos zijn geworden, den weg te wijzen, hoe zij aan ondersteuning kunnen komen. Wethouder BOSMAN zegt dit toe. Spr. wijst er verder op, dat door B. en W. alles gedaan is, wat gedaan kan worden. Het college heeft zelfs herhaaldelijk moeten pleiten voor het be houd van de steunregeling, zooals deze nu is. De regeering meent, dat het nog wel minder kan. Getracht zal worden om verhooging van den huurtoeslag te vjrkrijgen. Naar aanleiding van de mededeeling betref fende de verdeeling der functies in het Coliege, merkt de heer VERMEULEN op, dat de aan neming van de onderwijsportefeuille door den burgemeester een ernstige verzwaring betee- kent van diens taak. Spr. acht deze afdeeling bij den burgemeester in goede handen. Maar mocht de ervaring leeren, dat de overige werk zaamheden er onder lijden, dan vertrouwt spr., dat B. en W. even volmondig de noodzaak van een vierden wethouder zullen erkennen, als zij onlangs verklaard hebben, dat 3 wethouders voldoende waren. De VOORZITTER zegt dit toe. Bij de rondvraag worden nog enkele aange legenheden besproken. Naar aanleiding van een vraag van den heer SLUITERS deelt wethouder BOSMAN mede, dat de kwestie, betreffende het afsnijden van het licht bij ondersteunden, die niet betalen kunnen, thans geregeld is. Naar aanleiding van een vraag van den héér HOMBURG deelt de VOORZITTER mede, dat de zaak betreffende het melkventen op Zondag, in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde komt. Hierna ging de raad in besloten vergadering. v. d. FLIER erkent, dat de toon van het hetes niet de juiste was. Maar een ander heeft van V°°r haar opgesteld. Spr. laakt de houding VoL5en heer Tusenius tegenover mej. Faber. sta urend is zij achteruitgezet, niettegen- v ande ge ueer Tusenius zelf erkend heeft, dat i®en uitmuntende onderwijzeres is. heer TUSENIUS tart ieder om te bewij- Ple' 'lat' tegenover adressante onrecht is ge- eg<i of dat zij achteruitgesteld is geworden. gel 's Keen sprake van. Zij heeft juist voorrang ad. Er is niet gezondigd op onderwijsgebied, Sahtr bt3 het adresseeren. De zaak is, dat adres- eh w (*°or en <Ioor verpolitiekt is. Wanneer B. atatiri nu terugkomen van hun oorspronkelijk de],n<1Punt, dan acht spr. dat een slappe behan- van de onderwijsbelangen. heer VERMEULEN zegt, dat adressante heef?6112611 van het toelaatbare overschreden Wo/if Wanneer hier niet tegen op getreden °ok t tornen anderen in de verleiding om het Zo te doen. Het staat vast, dat adressante ge- °ok heeft. Maar dat van den anderen kant Bezondigd is, is niet bewezen. Van V' d- FLIER ontkent, dat hier sprake is verpolitieking. Het ging bij den heer Tuse- Tooneel voor kinderen. Ook de kinderen worden in dezen vastenavondtijd niet vergeten. De plaatselijke R. K. Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" handhaaft ook dit jaar haar prij zenswaardig gebruik, door morgen, Donderdag, een openbare kinderuitvoering in het R. K. Vereenigingsgebouw te geven. Een speciaal samengesteld tooneelprogram met nog een verrassing belooft den kinderen ongetwijfeld een uiterst genotvollen avond. De uitvoering begint om 6 uur. Burgerlijke Stand 14 Febr. Ondertrouwd; V. H. RessingE. H. W. Kromwijk. Getrouwd: J. H. NieberdingA. M. P. Krie- ger. Geboren: J. J. M. RoozenWitteveen, z. R. A. v. d. KlashorstEland, d. M. H. G. Jan senNieuwenhuis. d. Chr. v. d. Eemv. d. Linden, d. S. VedderPortengen, d. Overleden: D. Rlphagen, 47 jaar. Pa. Ker sten 64 jaar, echtgen. van D. F. Dalebont. T. L. Arts 80 jaar, wed. Th. v. d. Feer. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: Lafevre, Oude Posthuisstraat 22, een por- temannaie; J. Gielen, Lindenlaan 29, een boek; Van der Schaar, Landzichtlaan 43, een étui met schrijfbehoeften; Vondelkade, een zak briketten; J. Schelling, Valkenburgerlaan 7, een scheerapparaat; Kruiderink, Bomeostraa! 48, een handwarmer van een rijwiel; Mevr. Sluiter, Valkenburgerlaan 5, een bruinharig hondje; Bakker, Landzichtlaan 84, een lorgnet; G. Otte, Bankastraat 75, een bruin-geel hondje; G. Vennik, Madoerastraat 17, een kinderporte- monnaie met vreemde munten; Mevr. Blom, Paulus Potterlaan 4, een teddybeer en een paar kinder handschoenen; Bureau Openbare Wer ken, Wipperplein 12, een tafelmes, twee zil veren lepels, een zilveren vleeschmes en vijf zilveren theelepeltjes; J. H. Wullems, Eiken laan 15, een scholtasch met inhoud; J. van den Berg, Kerklaan 119, een zilveren beursje; Bu reau van politie, Raadhuisstraat, een rozen krans in étui, een tasch met handwerkjes en een kinderportemonnaie. R. K. Tooneel De R.K. Tooneelvereeniging „V.O.O.T.A.G." geeft Zondag 19 Februari in de concertzaal „Zomerlust" een uitvoering voor donateurs. Opgevoerd zal worden een vroolijk spel in drie bedrijven van Piet Mighorst en Frits v. Duinen, getiteld: „De verjongde professor". „Santpoorts Muziekensemble" yal het muzikale gedeelte verzorgen. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam deed uitspraak inzake de stranding tij dens mist van den mctorlogger „Samenwer king" KW. 24, op de Hollandsche kust bij Wijk aan Zee. De Raad is van oordeel, dat deze stranding is veroorzaakt door een nalatigheid van den schipper, hierin bestaande, dat hij, na zes va dem te hebben gelood, niet meer van het lood heeft gebruik gemaakt. Had hij deze en voor de hand liggende con trole toegepast, daan ware zijn schip nimmer op het stand geloopen. De Raad meent, dat de fout van den schipper zóó ernstig is, dat een straf van schorsing moet werden opgelegd. Mietsdien bestraft de Raad den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van acht dagen. elkander in schoonheid te overtreffen, de hya cinten, narcissen, tulpen, crocussen, cyclamen in alle kleuren, opgesteld tusschen palmen en groen. Deze pakruimte is een ware lusthof naar ont werp van den tuinarchitect Koper uit Benne- broek. Al is de bloemententoonstelling het voor naamste, ook van de handels- en industriebeurs is veel werk gemaakt. De verschillende stands zijn smaakvol ingericht. Men stelt hier als eisch: het nieuwste en het beste. Verscheidene firma's zijn hier vertegenwoordigd, o. a. is een afdeeling fijne handwerken ingericht. Een afdeeling vermakelijkheid biedt volop ge legenheid tot ontspanning. Het geheel is prachtig opgezet tot groote vol doening van de ijverige commissie. Zooals reeds gemeld, is voor deze tentoonstelling een onge kend aantal prijzen beschikbaar gesteld. In ons nummer van morgen komen wij op de openingsplechtigheid terug. Het is thans vijf jaar geleden dat te Zürich de internationale organisatie van Bloemist- Winkeleirs werd opgericht met name de Fleurop. Doel van deze organisatie is, in hoofdzaak, het uitwisselen van bestellingen voor bloem werken, waarmede het publiek, dat een bloe menhulde of een bloemengroet wil brengen aan familie of vrienden in den vreemde, wordt ge diend. Dat het publiek deze instelling op prijs stelt, blijkt wel uit den enorm snellen groei dezer organisatie en het groot aantal bestellingen, dat middels deze organisatie wordt doorge geven, en welk aantal na vijf Jaren van arbeid en propaganda reeds eenige honderdduizenden bereikt heeft. Het jaarlijksche congres zal dit jaar in Gent in de maand April worden gehouden, dat in verband met de groote vijfjaarlijksche tentoon stelling, de wereldvermaarde z.g. Gentsche Flo- raliën, waar ook, onder leiding van den Neder- landschen Tuinbouwraad, een belangrijke groep van de Nederlandsche kweekers zal worden in gezonden. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum van de „Fleurop" zal het congres een zeer bijzonder karakter dragen en is daarvoor een uitgebreid programma samengesteld. Een eere-comité, tot ontvangst der talrijke afgevaardigden van Bel gië, Denemarken, Duitschland, Engeland. Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noor wegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, werd gevormd, waarvan het voorzitterschap werd aanvaard door Graaf de Kerchove de Denterghem, Belgisch gevolmachtigd Minister te Berlijn, tevens voorzitter van de Belgische Kon. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde te Gent, en als vice-presidenten zitting nemen de heeren A. v. d. Stegen, burgemeester van Gent. C. Huismans, burgemeester van Antwerpen, met vele leden uit de vooraanstaande personen op het gebied van den tuinbouw. Hedenmiddag is „De aangekleede bloem", een tentoonstelling, welke in Sassenheim nog nim mer is gehouden, officieel geopend. Maandenlang heeft men met vollen ijver aan de voorbereiding gewerkt. Gisteren nog was men druk bezig aan de voltooiing. En thans is het groote bloembollenhuis van de firma Baart- man en Koning herschapen in een bloemen tentoonstelling annex handels- en industrie- beurs. Het is tooverwerk ge1 ijk, waarover men niet dan verbaasd kan staan. In de afdeeling pakplaats op den beganen grond is de bloemententoonstelling. Een sprookjeswereld met betooverende kleuren pracht. Daar trachten de streekproducten De Rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aal- berse, heeft Dinsdag met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het maatkleeding- bedrijf, geconfereerd. De Rijksbemiddelaar heeft een'Voorstel gedaan, waarover partijen rich zullen beraden en hem vóór 23 Februari as:- antwoord zullen doen toekomen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het bedrag der krachtens de Leeningwet 1931 uitgegeven schuldbekentenissen der 4 pet. Staatsleening 1931, welke op 1 Juni 1933 aflos baar zullen zijn, is vastgesteld op 5.775.000 of zooveel meer als de laatst getrokken nummer reeks meer zal omvatten dan voor aanvulling tot gemeld bedrag zal blijken noodig te zijn en dat de uitloting dezer schuldbekentenissen in het openbaar zal plaats hebben op Donderdag 23 Februari a.s. Het lid der Tweede Kamer, oud-minister ir. Bongaerts heeft voor de R. K. Middelbaar Technische Studentenvereeniging te Heerlen gesproken over de Nederlandsch-Belgische ka naalplannen. Spr. begon met het te betreuren, dat hij nog steeds spreken moet van Nederlandsche en Bel gische kanaalplannen en dat hij nog steeds niet tot onderwerp kiezen kan: de gemeenschappe lijke plannen van beide landen. Sinds 1919 zijn er moeizame onderhandelin gen gevoerd om daartoe te geraken, dat het resultaat tot nog toe is uitgebleven wijst er op, dat het kanalenvraagstuk allesbehalve eenvou dig is en zeer moeilijk om op te lossen. Bij de onderhandelingen echter dient de grootst mo gelijke welwillendheid in acht te worden ge nomen om te geraken tot een volkomen begrij pen van eikaars wenschen, ook van eikaars rechten. België wil een gesloten verbinding van de dokken van Antwerpen naar het Hollandsch Diep, het zgn. Moerdijkkanaal, het struikelblok, waardoor men nog steeds niet tot overeenstem ming is gekomen. Wij kunnen dit niet toe staan, willen België als blijk van onze welwil lendheid een kanaal toestaan van de open Schelde naar het Volkerak. Waarom kunnen wij België's eisch niet inwilligen? Allereerst niet omdat een Moerdijkkanaal, als door België ge vraagd, een internationaal kanaal zou worden. De kosten zouden dan voornamelijk door België gedragen worden, waardoor ernstig gevreesd moet worden dat. er vreemde inmenging zal plaats vinden in onze Nederlandsche aangele genheden, tevens ook is het gevaar van nieuwe internationale servituten, op ons grondgebied niet denkbeeldig, daar het kanaai dienstbaar gemaakt zal moeten worden aan de Rijnvaart op Antwerpen en sinds 1919 het Franco-Bel gische element in de Rijnvaartcommissie zich steeds meer op den voorgrond gedrongen heeft om de bevoegdheden verder uit te strekken dan naar den Rijn te krijgen, dient Nederland een recht te mogen stellen, n.l. een betere verbin ding van de Nederlandsche rivieren naar het Belgische land van Maas en Sambre. België staat hier echter absoluut afwijzend tegenover en meent, dat door de natuurlijke ligging van dit achterland het alleen Antwerpen is dat recht heeft op dit achterland. Het Belgische stand punt is, dat wanneer hun eisch van het Moer dijkkanaal niet wordt ingewilligd, men de vaart van Maastricht naar Luik onbevaarbaar wil maken voor een bepaalde tonnage. Dit zou echter zijn een denatureeren van een riviervak en in strijd met het internationale rivierenrecht Bij het debat wees ir. Bongaerts er nog op. dat bovendien de Belgische bedreiging, welke verwerkelijkt zou worden door het aftappen van Maaswater, waardoor getracht zou worden in droge zomermaanden de voeding van het Ju- lianakanaal te bemoeilijken, daarom haar effect mist, wijl de plannen tot aanleg van een groot spaarbekken in Zuid-Limburg voor de electri- citeitsvoorziening, tevens benut kan worden tot voeding van het Julianakanaal. De tijd, dien wij door het hangend blijven der onderhandelingen verliezen, is economisch in ons nadeel, wijl de Antwerpsche Rijnvaart zich tot Gorcum en Krimpen aan de Lek, gelijk thans is vastgesteld. Zou er dan niet spoedig getracht worden zeggingsmachten te verkrijgen over dit kanaal, dat practisch een Rijnvaart- kanaal wordt en door België spoedig beschouwd zal worden als louter dienende voor Belgische belangen? Een kanaal als door Nederland ge wild, van de open Schelde naar het Volkerak, een nationaal kanaal derhalve, zal geheel on der souvereiniteit van Nederland vallen. Zou het echter niet moeilijk vallen de souvereiniteit te handhaven over een kanaal als België wil? Bovendien zou een dergelijk gesloten Moerdijk kanaal de toekomstige ontwikkeling van Bra bant afsnijden en het voor dat achterland zoo noodzakelijke open zee front te Bergen op Zoom onmogelijk maken, daar dit geheel van het achterland zou worden afgesneden. En een wet is, dat achterland wat van de zee afgesneden is, ten doode is opgeschreven. Tegenover inwilliging wan de Belgische wensch om een korte verbinding van Antwerpen staag-aan ontwikkelt; politiek echter in ons voordeel. De tijd doet den overwinningsroes van na den oorlog steeds meer slijten: nu kunnen we politiek al heel anders spreken dan in 1919. Ir. Bongaerts bepleitte vervolgens, hangende de onderhandelingen de economische nadeelen hiervan zoo goed mogelijk te ondervangen. In dit verband bepleitte hij een verlaging, even tueel afschaffing de loodsgelden, een zoo spoe dig mogelijke voltooiing der Limburgsche kana len en o.a. Zeeuwsch-Vlaanderen meer concen- treeren op Rotterdam. Bovendien dienen wij het kanaal door Zuid-Beveland volgehs den regel van 't tractaat van 1839 in orde te hou den. En tenslotte dient de Nederlandsche ener gie de rest te doen. De oplossing moet er komen via onderlinge welwillendheid. Voor beide landen dient zij be vredigend te zijn. Het nieuwe verdrag willen we zelfstandig meehelpen opbouwen, niets dient ons te worden opgedrongen. Wij willen mee re- digeeren niet in het minst om een groote bron van onze welvaart, de vrachtvaart, veilig te stellen. Tegen een „pénétration pacifique", op econo mische gronden gebaseerd welke later onze souvereiniteit zou kunnen aantasten met alle consequenties voor het dan levende geslacht, dienen wij ons tot het uiterste te verzetten. Wij moeten blijven opkomen tegen wenschen die onze welvaart bedreigen. Wij willen onder handelen, welwillend en serieus, met ieder, niet in het minst met hen, met wie wij zoo lang reeds handel gedreven hebben. „Er is een man in de sloot gevonden. We vermoeden, dat het uw man is- Heeft hij niet een of andere bijzondere eigen schap, waardoor hij is te her kennen?" „Ja, hij was een beetje hard- hoorend." Smith's Weekly, Sydney De Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën, hebben aan de Tweede Kamer een nota gezonden, naar aanleiding van haar verslag inzake het wetsontwerp voorbehoud der bevoegdheid tot bekrachtiging van de overeen komst nopens het gebruik van bereid opium, van 27 November 1931. Aan deze nota wordt ontleend, dat dit wets ontwerp niet eerder kon worden ingediend, omdat het gevoelen van den Volksraad moest worden gevraagd. Aan het wetsontwerp is de vorm van een voorbehoud der bevoegdheid tot bekrachtiging gegeven, omdat, toen het ont werp werd opgemaakt, de Nederlandsch-Indische wetgeving nog niet met die overeenkomst in overeenstemming was gebracht. Intusschen zijn de noodzakelijke wijzigingen in deze wet geving aangebracht, zoodat de aanpassing er van geen verdere vertraging van de bekrach tiging zal meebrengen. Wat betreft de vragen omtrent de z.g. limi- tatieconventie van 13 Juli 1931, zij opgemerkt, wat een desbetreffend wetsontwerp zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding be. vindt en dat de indiening binnen korten tyd kan worden tegemoet gezien. De aanpassing van de bepalingen van het verdrag aan de interne wetgeving, ter zake waarvan by het departe ment van binnenlandsche zaken een wetsont werp in voorbereiding is, heeft een spoediger indiening van het ontwerp belet. De regeering betreurt dit uitstel, doch zy streeft er alsnog naar, het verdrag vóór 13 April as. te bekrach tigen. Zij kan echter niet de meening onder schreven, als zou het verdrag, zoo het op 13 Juli 1933 niet in werking kan treden, geen rechtsgeldigheid kunnen verkrijgen. Het eenige rechtsgevolg van het niet in werking treden voor genoemden datum zou zyn, dat de Vol kenbondsraad maatregelen zou moeten over wegen ter bespoediging van de inwerkingtre ding. De staking van het bouwbedrüf te Bolsward die even vier weken geduurd heeft, is Zaterdag beëindigd, daar overeenstemming is bereikt tus schen arbeiders en werkgevers. De arbeiders beginnen op 52 cent per uur; het loon wordt per 1 Juni 51 cent. Het contract loopt, nu de patroons landeiyk georganiseerd zyn, tot 1 October. Partyen stellen dan de arbeidsvoorwaarden voor Bolsward vast by de totstandkoming van een eventueele nieuw landeiyk contract. De sta king stond onder leiding van de drie arbeiders bonden: den Algemeenen, den Christeiyken en den R. K. Bouwvakarbeidersbond. Op vergaderingen van arbeiders uit de in het dreigende conflict in de Limburgsche klei- industrie betrokken fabrieken is, naar het „Handelsblad" meedeelt, besloten aan het hoofd bestuur van den Ned. R. K. Steenfabrieksar- bèidersbond „St. Stefanus" een volmacht te ge ven tot het stellen van een ultimatum aan de betrokken fabrikanten. Verschillende werklie den hebben intusschen reeds te kennen gege ven een collectieve arbeidsovereenkomst te wil len aangaan op de oude basis. SEMARANG, 14 Febr. (Aneta.) Bij Chinee- sche kinderen alhier zyn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Arie van Vliet, kampioen van Nederland in het middengewicht, die a.s. Donderdag in Den Haag in den Dierentuin den titel zou moeten verdedigen tegen Beb Donnars, heeft by de training zyn hand geblesseerd, zoodat hü niet kan boksen. Met de toestemming van den N.OJB. zal nu Leen Sanders uit Rotterdam, die reeds eerder Van Vliet op punten klopte, thans tegen Donnars in den ring komen. De stand van de testmatch AustraliëEnge land van den derden dag luidde als volgt: Australië: Eerste innings 340. Engeland: Eerste innings 271 voor acht wickets (Sutcliffe 86, Jardine 46, Hammond 20, Wyatt 12, Ames 17, Ellen 13, Larwood 23. Paynter not out 24, Verirty not out 1. extra's 17). De stand van den vierden testwedstryd AustraliëEngeland luidt: Australië. Eerste innings: 340. Tweede innings: 108. (Woodfull 19, Richardson 32, Bradman 24, Ponsford 0, Mc Cabe not out 14; Darling not out 8, extra's XI.) Totaal voor vier wickets 108. Engeland. Eerste innings: 356 (Paynter not out 83; Larwood 23; Verity not out 23; Mitchell 0; extra's 21.) De tüd is aangebroken, waarin ons wereld deel periodiek door machtige stroomen van kou de lucht overspoeld wordt. Naarmate de lente nadert, krijgen deze koude stroomen meer be- teekenis voor de weersgesteldheid en het duurt gewoonlijk tot laat in de lente, ja, in sommige jaren wel eens tot in den voorzomer eer dit ver schijnsel ten einde komt. In den allerlaatsten tyd is West-Europa een paar maal door zoo'n koudegolf bezocht gewor den en de lage temperatuur der laatste dagen is ook het gevolg van den inval van een zeer kouden luchtstroom, die voomameiyk Noord- Oost Europa bezocht heeft. Wie geregeld de nieuwsberichten uit het bul- enland nagaat, zal hebben gezien, dat ook uit Noord-Amerika eenige dagen geleden zulk een koude-golf gemeld is geworden. In het strenge Noord-Amerikaansche klimaat is zoo'n koude golf in den regel erger dan by ons, maar in beginsel is het verschijnsel van denzelfden aard als in ons werelddeel. De vraag dringt zich aan ons op: hebben de ze koudegolven in Amerika invloed op het weer by ons of staan zü daarmede in eenig verband? Het is wel van belang dit even na te gaan. De koude, uit het hooge Noorden komende en meestal zeer krachtige luchtstroomen, die zoo wel in Europa als in Noord-Amerika en in Azië voorkomen, maken deel uit en hangen ge heel samen met het stelsel der algemeene lucht- circulatie tusschen de sub-tropen en de Noord pool. Een warme Zuidwestelijke luchtstroom loopt o.a. langs de Westkust van Europa naar het Noordpoolgebied. Dit gebied krijgt dus voortdurend aanvoer van lucht, ook door andere stroomen van het Zuiden naar het Noorden. Die lucht wordt in het Poolgebied afgekoeld en stroomt dan als zeer koude lucht weer langs bepaalde wegen naar het Zuiden af. Deze af strooming treedt periodiek met groote kracht op en geschiedt door drie uitvalspoorten, een in N.W.-Canada, een boven Groenland en een in Azië. De tweede is voor ons van het groot ste belang, omdat de over Groenland naar het Z.O. doordringende luchtstroom in staat is in byna geheel Europa een sterke dagenlang du rende afkoeling teweeg te brengen. Zulke uitbraken van koude lucht uit het Noorden schijnen pas te beginnen, wanneer in het Noorden een zekere overdruk heerecht, bet- zy door voorafgaande sterke toestrooming van warme lucht, hetzij door druk-verlaging en Zuideiy'ke breedten, hetzy door stijging van ae temperatuur aan de pool. Deze laatste oorzaak speelt stellig in de lente een groote rol en wij zien dan ook, dat met de nadering van de lente en den zomer deze koude-gólven sterker en veel vuldiger worden. Een krachtige uitbraak van koude lucht door de Noord-Amerikaansche uitvalspoort kan in zekeren zin de kans verminderen, dat het over schot aan koude lucht in het poolbekken via Europa wordt afgetapt maar heeft anderszins de beteeekenis, dat het poolbekken met koude lucht overvuld is, waardoor de kans weer groo- ter is, dat ook over Europa een aftapplaats zal vinden. Dat zoo vroeg in het jaar de koude-golven optreden, heeft nog een andere beteekenis, n.l. deze, dat de groote voorjaars-opruiming van koude lucht aan de Noordpool vroeg wordt in gezet en dus, aangenomen, dat zy normaliter een bepaalden tyd duurt, vroeger dan gewoon lijk zal eindigen. Dat wil dus zeggen, dat de lente en de zomer dan vroeger kunnen begin nen. Of dit nu werkeiyk zoo zal gaan, kan men nu nog niet zeggen. Het zal echter wel van be lang zyn later na te gaan of het zoo is uitge komen. In elk geval is het bekend, dat elk jaar een zekere seizoen-verschuiving voor- of achter waarts voorkomt, die zeer nauw verband houdt met de verlating of de vervroeging van de kou de-golven uit het Noorden. Deze uitbraken van koude lucht dringen soms door tot den Kaukasus en tot diep in Noord- Afrika. In de lente beheerschen zy ten minste voor de helft van den tJjd de weersgesteldheid in geheel Europa en zy hebben dus de grootste beteekenis voor ons klimaat en voor de weer voorspelling. Later, als het seizoen verder gevorderd is en de koude-golven van grooter beteekenis worden, hoop ik in mijn meteorologische beschouwin gen er nog wel eens op terug te komen. (Nadruk verboden) Vr.: Tot wien moet men zich wenden om op geleid te worden voor kraamverpleegster. Antw.: Om opgeleid te worden voor kraam verpleegster moet men eerst het diploma van gewoon verpleegster bezitten. De opleiding hier voor duurt 3 jaar in een R. K. ziekenhuis. Bedoelt u echter de opleiding voor kraam verzorgster, dan moet u zich wenden tot een R. K. Bakersbureau. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot mej. H. Simons, R. K. Bureau voor Ziekenverpleging, Bloemhofstr. L Haarlem. Vr.: Hoe moet men soldeeren? Antw.: Het te soldeeren voorwerp ter plaatse schoon maken met geest van zout, waarin een stukje zink is opgelost, daama het soldeer met een roodkoperen bout, welke vertind moet zijn, opbrengen. Voor kleine voorwerpen is Tinol aan te be velen, dat klaar in den handel te verkrijgen is. Vr.: Ik heb een bloemtafeitje gebeitst met ondeugdelijke beits. Is dit nog te verwyderen of hoe kan ik dit het beste opknappen? Antw.: Wij nemen aan, dat het tafeltje ge beitst is met wasbeits. De behandeling is dan als volgt Voorzichtig afschrappen en afwasschen met terpentyn, laten drogen, opschuren en opnieuw beitsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3