Na de muiterij Indië m De ondergang van de „P. C. Hooft" Vaseline, Chesebrough United States VOORTGEZETONDERZOEK MARKTEN WOENSDAG 15 FEBRUARI Donderdag 16 Febr. 1933 De brand te Zwolle De moord te Zenderen Wat is de oorzaak? Nieuwe overstrooming op Java Eerste officier „Zeven Provinciën" De achtergebleven bemanning De West-Java-Courant gebreideld Een verzoek van nagelaten betrekkingen Mr. Duys neemt de verdediging der muiters op zich CARNERA IN HECHTENIS In verband met het overlijden van Schaaf AAN HET REIZEND PUBLIEK Paspoorten worden duurder OPNIEUW TEN PALEIZE Minister Ruys bij de Koningin ANTWOORD AAN Ir. ALBARDA Zijn verzoek tot een bijeenroeping der Tweede Kamer afgewezen HET STUCADOORSBEDRIJF Landelijk contract geteekend INDISCHE POSTVLUCHTEN Donderdag a.s. de honderdste Tot herbouw van het Dominicaner klooster besloten GOUDA- EN EDAMMERKAAS NIEUWE BURGEMEESTERS De dader niet geheel toerekenbaar yVlammetjes uit een schakelbord, een warmgeloopen fan, bran dende houten kokers" Door schande en schuld T ekortkomingen De leering „WERKHANDEN" Verzorgt Uw handen goed. Ieder een ziet ze en waardeert goed verzorgde handen. Wat voor werk ge ook dóet, met Vaseline Chesebrough bereikt ge alles. „Blanke huid - Zachte handen" DE OVERSTROOMING NABlJ CHERIBON Ook groote materieele schade BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) Officieel worden de volgende mutaties in de opgave der dooden en gewonden van „De Zeven Provinciën" ge meld: Niet dood zijn de Inlandsche lichtmatroos Latupeirissa en de Inlandsche stoker der 1ste klasse Oemar. Beiden zijn in leven en onge deerd. Dood of vermist zijn de Inlandsche korporaal ziekenverpleger Gosal, de Inlandsche matroos der 2de klasse Simoen, de Inlandsche Jongen Soekiran, de Inlandsche matroos der 3de klasse Gentindatoe, de Inlandsche matroos der 3de klasse Bini, de Inlandsche lichtmatroos Miskan. Dood is de Inlandsche jongen Kemas Oemar. Overleden zijn de volgende zwaargewonden: de Inlandsche matroos der 1ste klasse Paradja en de Inlandsche lichtmatroos Sagino. Ontslagen uit het hospitaal en overgebracht naar Onrust zijn de Inlandsche korporaal-kok Sadri, de Inlandsche matroos-kok Gasim Niti en de Inlandsche lichtmatroos Pelupessy. De lichtgewonde Inlandsche matroos der 1ste klasse Kawilarang bevindt zich thans eveneens op Onrust. De stand van zaken is thans: 17 dooden, 6 dood of vermist, 4 zwaargewonden, waarvan er drie in het Hospitaal te Weltevreden zijn opge nomen, terwijl de Europeesche stoker-olieman Snel verpleegd wordt aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger „Gouden Leeuw". Vier lichtgewon den worden verpleegd in het hospitaal te Wel tevreden. Hun toestand is bevredigend. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) De luitenant ter zee der 1ste klasse T. K. Baron van Asbeck, is aangewezen als eerste officier aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) Het te Koeta- radja achtergebleven deel van de bemanning van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" arriveert morgenochtend per sm. „Outshoom" van de Koninklijke Paketvaart-Mij. te Tandjong Priok en wordt tegelijkertijd weer aan boord van Hr. Ms. de „Zeven Provinciën" geplaatst. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) Op de West- Java-Courant is thans Staatsblad 1931 no. 394 (persbreidel) toegepast. De heer Coster van dit blad had terzake reeds op 6 Februari jj. een waarschuwing van den re sident van Bandoeng ontvangen. De toepassing geschiedde naar aanleiding van een mededeeling dezer courant, dat op den zelfden voet zal worden voortgegaan. Aangezien blijkt, dat de laatste dagen op politieke vergaderingen en in de revolutionnaire pers de bij de ramp der „Zeven Provinciën" om het leven gekomen Nederlanders als muiters worden geprezen, hebben de moeder en de nabe staanden van den overleden marinier 2e kl. W. A. Kroeskop verzocht, dezen naam niet als pro paganda voor politieke doeleinden te misbruiken en als zoodanig de smart van de moeder te vergrooten. In de eerste plaats is niet bewezen, dat haar zoon heeft meegedaan en overigens mag niet ongevraagd een dergelijk oordeel worden uitge sproken en geëxploiteerd. Het betreft hier een jonge man, die hoe wel afgeraden persé naar Indië en naar zee wilde, doch blijk was, dat hij as. jaar weer vrij was en naar Holland zou komen. Zoowel op voeding als karakter doen niet vermoeden, dat hij iets met revulutionaire begrippen te maken heeft gehad Op een te 's-Gravenhage gehouden protest meeting der socialisten heeft de heer W. Drees, wethouder van Den Haag. meegedeeld dat, ge zien de moeilijkheden voor de gevangenen om zich de middelen te verschaffen voor een goede en behoorlijke verdediging, aan den Algemee- nen Raad van Partij en Vakbeweging voorge steld zal worden, mr. Duys, die zich bereid ver klaard heeft de verdediging belangeloos op zich te nemen, in de gelegenheid te stellen de reis naar Indië te maken. De regeering is van meening, dat deze be lasting niet zwaar op de bevolking behoeft te drukken, omdat de hoogere heffing grooten- deels zal worden opgebracht door het reizend publiek, waarvoor de paspoortkosten slechts een gering onderdeel vormen van de totale reis kosten. Naar aanleiding van den dood van den bok ser Emie Schaaf, is, naar Reuter ons bericht, de politie er toe overgegaan een nauwkeurig onderzoek van de handschoenen van beide boksers in te stellen. Zooals men weet was Schaaf aan een zijde geheel verlamd. De ope ratie duurde drie uren. NEW-YORK, 14 Febr. (Reuter.) Een bevel tot inhechtenisname van Camera is uitgevaar digd. (Zooals reeds werd bericht, had Zaterdag avond in MacVon Square Garden te New-York een bokswedstrijd plaats tusschen de zwaar gewicht boksers Primo Camera, Italiaan van geboorte en thans Fransehman, en den Duitsch- Amerikaan Emie Schaaf. In de dertiende ron de werd Schaaf knock-out geslagen en zijn val was zóó hevig, dat hij oogenblikkelijk naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Aan vankelijk oordeelde men hem in levensgevaar, doch na een operatie meenden de dokters, dat hij behouden was. Tenslotte stierf hij aan een hersenbloeding. Een eerste onderzoek schijnt reeds aangetoond te hebben, dat het ongeval aan het ongelukkige neerkomen van Schaaf en niet aan een ongeoorloofden stoot van Camera toe te schrijven is. Red.) Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verhooging van de kanselarijrech ten, d.w.z. van de prijzen der paspoorten. In het vervolg zullen die vijf gulden per stuk kosten, de familiepaspoorten 7.50. Ook de verlengin gen zullen even duur zijn. De regeering zegt in de memorie van toelich ting, dat zij zich tot nu toe aan het besluit van de internationale paspoortenconferentie heeft gehouden, can de paspoorten niet duurder te maken dan de werkelijke kosten van vervaar diging en afgifte. Maar in verband met den nij penden financieelen toestand kan zij dit stand punt niet handhaven. De inkomsten uit de af gifte van paspoorten moeten verhoogd worden. De Voorzitter van den Ministerraad, Minis ter van Staat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, is Dinsdagavond half negen ten Paleize Noord einde door H. M. de Koningin ontvangen. Heden wordt ministerraad gehouden. Naar wij vernemen is het verzoek van ir. Al- barda. den leider van de S. D. fractie der Tweede Kamer, tot het bijeenroepen dezer Ka mer afgewezen. Thans is een verzoek ingevolge art. 58 van het reglement van orde der Kamer ingediend door tien leden van genoemde fractie, met op gaaf van redenen, tot het beleggen van een openbare vergadering der Kamer. Ook het verzoek van den heer L. de Visser, die den heer Albarda in dezen voor was, is afgewezen. Naar men ons bericht is dezer dagen de landelijke overeenkomst voor het stucadoors- bedrijf geteekend. Deze teekening had nog niet plaats gevonden vanwege het bestaan van plaatselijke overeen komsten te 's-Gravenhage en Dordrecht, met afwijkende arbeidsvoorwaarden. Deze overeenkomsten zijn nu, ten aanzien van vrijwel alle bepalingen, volledig in over eenstemming met die van het landelijk con tract gebracht. Alleen op enkele zeer onder geschikte punten wijken zij nog af. Het landelijk contract is nu afgesloten tus schen de beide patroonsbonden en den R. K. Bouwvakarbeidersbond, den modernen stuca- doorsbond en den Ned. Chr. Bouwvakarbeiders bond en loopt 1 April 1934 af. Partijen hebben echter de bevoegdheid om de overeenkomst 1 October a.s. te doen eindigen. Maken zij daar van geen gebruik, dan kan na 1 October de overeenkomst met een maand beëindigd worden. Op Donderdag 16 Februari heeft het 117e vertrek plaats van een vliegtuig uit Amsterdam naar Nederlandsch-Indië. In deze 117 vluchten zijn ook alle proefvluchten gerekend, welke van af 1924 hebben plaats gehad, zooals de vlucht van van der Hoop, de vlucht van Geysendorf- fer en Scholte, die van Koppen met de „Post duif" enz. Sedert de opening van den regelmatlgen dienst op Indië op 25 September 1930 (14 daag- schen dienst tot 1 October 1931, daarna weke lijks) is echter de vlucht op Donderdag ae. de 100ste, welke in regelmatig verkeer wordt uit gevoerd. De bemanning van dit vliegtuig (de „Kwar tel") zal bestaan uit de heeren W. M. O. A. Beekman, eersten bestuurder, A. Brugman, tweeden bestuurder, J. M. H. Grosfeld, werk tuigkundige, en P. Pronk, radio-telegrafist. HUIZEN, 296 M.: 8.— KRO: Morgencon cert. NCRV: 10.Gramofoonmuzlek, 10.15 Morgendienst door Ds. Joh. J. van Petegen'.. 10.45 Gramofoonmuzlek. KRO: 11.Gra mofoonmuzlek, 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin, 12.01 Politieberichten, 12.15 Het KRO-orkest on der leiding van Johan Gerritsen. NCRV: 2.Cursus fraaie handwerken, 3.Vrou wenhalfuurtje, 3.30 Verzorging van den zender, 4.Bijbellezing door Ds. J. Joa- geleen, 5.Vioolrecital door Herman van der Vegt, 5.45 Cursus handenarbeid voor onze Jeugd, 6.15 „Onze Nederlandsche mo numenten", A. Oudhof Jr.: „Spinola", 6.45 Cursus knippen en stofversieren, 7.Week overzicht, 7.30 Politieberichten, 8.Het Chr Gem. Zangkoor „Excelsior", te Leimuiden, onder leiding van W. Mizée, 9.Oudêr- uurtje, 9.30 Orgelconcert uit de Domkerk te Utrecht door H. F. Bos, 10.30 Vaz Dlas, 10.40 Gramofoonplaten, 11.30 Sluiting HILVERSUM, 1875 M.: 8— Tijdsein, 8.01 Gramofoonmuzlek, 10.01 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuzlek, 10.30 Pianorecital door Dick P. Schipper, 11.Knipcursus kinderkleeding, door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 3e les, 11.30 AVRO-klein-orkest, onder leiding van Nico Treep, 12.15 Gra mofoonmuzlek, 12.30 AVRO-klein-orkest, I.Gramofoonmuzlek, 1.15 AVRO-klem- orkest, 2.— Half uur voor de vrouw, 2.30 Verzorging van den zender, 2.45 Gramo foonmuzlek, 3.Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 15e les, 3.45 Gramo- foonmuziek, 4.Mevr. Antoinette v. Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen, 4.30 Het AVRO-kamer-orkest onder leiding van Nico Gerharz, 5.Verhalen voor groo- tere kinderen, door mevr. Ant. van Dijk, 5.30 AVRO-kamer-orkest, 6.30 Sportpraatje door H. Hollander, 7.AVRO-kamerorkest, 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred. Pry, 15e les, 8.Tijdsein, 8.01 Vaz Dlas. 8.15 Aansluiting met het Con certgebouw te Amsterdam. Concert door 't Concertgebouw Orkest onder leiding van Erich Kleiber, solist, Alexander Kip- nis, zang. In de pauze radiotooneel Op voering van „Het Mes", radiotooneelschets, leiding: Kommer Kleyn, 10.15 Radiotooneel. Studio-opvoering van „De Hond", leiding: Kommer Kleyn, 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Zang Hllder Jager, 11.Vaz Dlas, II.05 Gramofoonmuzlek, 11.15 Kovacs La jos en zijn orkest (refrein-zang Bob Schol- te), 12.Tijdsein en 6luiting. BRUSSEL, 510 M.: 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans, 5.20 Concert door het Radio-orkest onder leiding van Karei Walpot, 8.20 Concert door het omroeporkest onder leiding van Arthur Meulemans, 10,30 Gramofoonmuzlek. KALUNDBORG, 1154 M.: 11.20 Het strijk orkest van hotel „d'Angleterre" onder lel- Naar w(j vernemen is thans definitief beslo ten tot herbouw van het afgebrande klooster der Paters Dominicanen te Zwolle. De bouw is opgedragen aan het architecten bureau Eduard Cuypers te Amsterdam, terwijl aanneemster is de N. V. Bemtzen en Braam te Nijmegen. De directie van den Landbouw deelt mede, dat het invoerrecht van Gouda- en Edammer kaas in Duitschland met ingang van 15 Fe bruari 1933 verhoogd is van R.M. 20 op R-M. 30 per 100 K.G. Invqer van beperkte hoeveelheden tegen het tarief van R.M. 20 per 100 K.G. zal voorloopig niet plaats kunnen vinden. ding van Max Skalka, 2.Het omroep- harmonie-orkest onder leiding van Launv Gröndahl, 7.25 Het omroep-symphonie-cr- kest onder leiding van Egisto Tango, 10.05 Dansmuziek door de band van rest. „Wi- vex" onder leiding van Teddy Petersen. BERLIJN, 419 M.: 7.20 Populair concert, onder leiding van Clemens Schmalstich 8.20 „Das mikrophon hat Ausgang", vroolijk programma, 9.50 Dansmuziek door de An ton Goronzy-kapel. HAMBURG, 372 M.: 12.25 Gramofoonmu zlek, 3.50 Concert uit Heilsberg, 8.Con cert door 't Norag-orkest onder leiding van José Eibenschütz, 10.Dansmuziek door Fritz Carts. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 1.20 Gramofoonmuzlek, 3.30 Concert uit Berlijn, 8.Populair concert door de Lutter-kapel, 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M.: 12.20 Concert door het orkest van den Westduitschen om roep onder leiding van Kühn, 4.20 Vesper concert onder leiding van Eysoldt. Ween- sche operette-muziek. 9.50 Populaire en dansmuziek DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 Orgelconcert door Reginald Poort, 1.05 Gramofoonmu zlek, 4.25 Concert door het Metropole Ho telorkest onder leiding van Emilio Colombo, 11.05 Het BBC-dansorkest onder leiding van Henry Hall. PARIJS (Eiffel), 1446 M.: 7.50 Gramo foonmuzlek. PARIJS (Radio), 1724 M.: 8.05 Gramo- ïoonmuziek. 12.50 Concert, 1.55 Vervolg concert, 6.50 Concert. MILAAN, 331 M.: 4.30 Orkestmuziek, 6 20 Gramofoonmuzlek, 7.40 Gramofoonmuziek, 8.20 Opera-uitzending ROME, 441 M.: 4.50 Orkestmuziek, 7.35 Gramofoonmuzlek, 8.05 Symphonie-concert, onder leiding van Willy Ferrero. WEENEN, 517 M.: 3.45 Concert door de Edi Seidler-kapel, 7.20 Populair concert door het Otto Jascha-orkest, 8.35 De „Hof- musikkapelle" onder leiding van Carl Lume, 10.05 Dansmuziek door de Charly Caudriot- Jazz-kapel. WEENEN, 1412 M.: 5.20 Populair concert, 6.20 Diversen,' 9.35 Dansmuziek, 10.20 idem. BEROMÜNSTER, 460 M.: 7.20 Concert, 9.Concert door het omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Bij K. B. is met ingang van 20 Februari be noemd tot burgemeester van Lieshout T. J. Mos termans. Bij K. B. van 9 Februari is met ingang van 4 April benoemd tot burgemeester van Middel burg M. Fernhout met toekenning van gelijk tijdig een vol ontslag als burgemeester der ge meente Kampen. Bij K. B. is met ingang van 20 Februari oe- noemd tot burgemeester van Nootdorp H. C. A. M. Schölvinck. De rechtbank te Almelo wees Dinsdag von nis in de zaak tegen den 33-jarigen zwerver G. R., die in October van het vorige jaar een in braak pleegde in een boerderij onder Zenderen, gemeente Bome en daarbij een der bewoonsters, een 82-jarige vrouw, vermoordde. R. werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis, met aftrek van den tijd, in voor- loopige hechtenis doorgebracht, waarna hij ter beschikking van de regeering zal worden gesteld om te worden verpleegd. De eisch was acht jaar gevangenisstraf, even eens in een bijzondere strafgevangenis door te brengen en met ter beschikking stelling van de regeering. De rechtbank overwoog in het vonnis dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. De Raad voor de Scheepvaart heeft het on derzoek voortgezet naar de oorzaak van den brand, welke in den nacht van 13 op 14 No vember is uitgebroken aan boord van het mail schip „P. C. Hooft" der Stoomvaart Maat schappij „Nederland" en dit schip volledig heeft verwoest. Ook thans was de belangsteling voor deze zaak uit scheepvaart- en scheepvaarttechnische kringen vrij groot, toen de voorzitter, Prof. Mr. B. M. Taverne, als eerste getuige deed komen den reeds ter vorige zitting gehouden assistent inspecteur van de „Nederland", den heer J. W. Muller, van wien nog eenige aanvullende ver klaringen worden verlangd. Get. deelt o. m. mede, dat, waar hij ter vorige zitting voort durend heeft gesproken van de door hem i. d. muzieksalon eerste klasse waargenomen vuur massa, hij den rooksalon eerste klasse heeft be doeld. De volgende getuige is de wachtsman A. Leeflang, die op den wal bij de middenbreak stond, toen de brand aan boord uitbrak. Ge;, had er voor te zorgen, dat niemand tot het schip toegang kreeg, die er niet te maken had. Get. heeft alleen den machinist en donkey man toegelaten. Get. werd omstreeks half twaalf 's avonds, Zondag 13 November, opgeschrikt door glasgerinkel op het schip. Ook de don keyman had dit gehoord. Hij is toen in den transporteur geklommen en. daar hij aan de achterzijde iets meende te zien, klom hij in een anderen transporteur en ontdekte toen da delijk dat er brand op het schip was; het kwam hem voor dat het vuur ter hoogte van het gymnastieklokaal zat. Get. zag rook en vlammen en is toen, na geroepen te hebben dat het schip in brand stond, uit den transporteur geklommen. Per telefoon heeft hij daarop den portier aan de Javakade gewaarschuwd. Den inspecteur Muller heeft hij niet gezien. De gezagvoerder van de „P. C. Hooft", de heer B. A. Potjer, verklaart, als volgende getuige gehoord, dat hij één reis met de „Hooft" heeft gemaakt. Gevraagd, of de electrische toestellen aan boord wel eens reden tot klagen gaven, antwoordt get. dat men daar geen of weinig last mee heeft gehad. Alleen is één keer iets te doen geweest met een schakelbord op het E-dek, dat uitsluitend dient voor de lichtleidingen. Uit het kastje heeft get. vlammetjes zien komen. Deze speel den toen tegen het dek. Get. geeft toe dat, als er niemand was gaan kijken, ongetwijfeld een ernstige brand had kunnen uitbreken. Ook is het getuige bekend, dat kort vóór het gassen van het schip een fan in ruim 3 is warmgeloopen. Dr. H. Peeters, leider der afdeeling Volks gezondheid van den G.G. en G.D. te Amster dam, verklaart dat het. gassen en ontgassen van schepen tot zijn afdeeling behoort. Cyanee- ren is altijd een heel gevaarlijk werk; het per soneel, dat zich daarmee bezig houdt, is aan bepaade voorschriften gebonden. Get. treedt dan in technische bijzonderheden over het gas sen van een schip. Bij koude dagen wordt het schip verwarmd, omdat anders het blauwzuur te langzaam ontwijkt. Thans is een regeling getroffen, dat ook tij dens de uren dat het schip onder gas staat, door eenige menschen van het personeel van den G.G. en G.D. een ronde over het schip wordt gemaakt; en dat tijdens het ontgassen menschen van het personeel der „Nederland" voorzien van gasmaskers, een paar maal de ronde doen. De voorzitter stelt vast, dat er een tijdsver loop is geweest dat het personeel van den G.G. en GX>. het schip verlaten had, zonder dat het personeel van de Maatschappij nog aan boord mocht. Zoo is het dus kunnen gebeuren, dat de donkeyman een half uur in de motor kamer is geweest na het uitbreken van den brand, zonder dat men iets heeft kunnen doen. De voorzitter meent, dat dit wel een onbevre digende toestand is. Getuige dr. Peeters antwoordt dat dan het kosten- en personeelvraagstuk een groote rol zou gaan spelen. Juist om de Maatschappij zoo veel mogelijk ter wille te zijn, gebeurt het gas sen op Zondag. Er wordt reeds voor een deel aan de geopperde bezwaren tegemoet gekomen, om. doordat men vroeger begint. Getuige verklaart tenslotte nog, dat bij de nieuwe regeling met de Maatschappij het per soneel van den G. G. en G. D. toezicht houdt als het personeel der Maatschappij tijdens het ontgassen de ronde doet. De heer A. A. H. K. Blankenstijn, admini strateur bij de Maatschappij „Nederland", heett Zondagavond niets bijzonders geconstateerd. In de hut van den administrateur is 's morgens wel gerookt, hoewel dit feitelijk niet mocht. Getuige geeft, desgevraagd, nog een uiteenzet ting omtrent de storingen van electrische in stallaties aan boord, welke op vorige reizen wa ren voorgekomen. Zoo is een storing ontstaan door een defecte leiding; in een tweede geval rook men een zware rubberlucht. Bij onderzoek bleek toen, dat een houten koker, waardoor de draden loopen, met een vlam brandde. Deze is met een minima* gedoofd. Een derde geval was van gelijken aard, doch van minder beteekenls. Getuige heeft ook op andere schepen als ad ministrateur gevaren, maar daar heeft hij de geconstateerde verschijnselen niet in die mate medegemaakt als op de „Hooft". De tweede machinist van de „Hooft", de heer J. Hendriks, heeft de laatste drie reizen met het schip meegemaakt. Get. was mede belast met het toezicht op de electrische installaties. Op de laatste reis van het schip is er een kleine brand geweest in het schaftlokaal van de olielui. Achter het schakelbord waren de draden verkoold. Get. gelooft dat door trillin gen de isolatie defect is geraakt, waarbij vonken zijn overgesprongen. Toen get. ter plaatse kwam, was het brandje reeds gebluscht. Andere gevallen zijn get. niet bekend. De inspecteur-generaal, de heer C. Fock. hierna het woord verkrijgend, zeide o.m. het volgende: Aan het licht is gekomen, dat de bewaking van het schip, dat ontgast werd, en nog niet was vrijgegeven, te wenschen heeft overgelaten. Ook het personeel der Maatschappij, dat de wacht had, heeft het aan verantwoordelijkheids gevoel ontbroken. De machinist kijkt alleen of laat kijken naar de te werk staande hulpwerk tuigen in de motorkamer. Hij is hoewel reeds ongeveer l>/2 jaar aan boord in het geheel niet op de hoogte van de fans, die de ruimen venti- leeren en te werk staan, en laat den verderen loop van zaken na 10 uur aan zijn ondergeschik ten olieman over. De stuurman gaat, zoodra de motorkamer is vrijgegeven, slapen en heeft er niet over gedacht nog eens of meerdere malen een ronde te maken. Het ontbreken van eenige opdracht ter zake doet beide officieren tot de slotsom komen, dat zij mochten handelen zooals zij deden. Toch is m.i. hunne wijze van handelen niet die geweest van officieren, die zich werkelijk verantwoordelijk voelen en zich rekenschap ge ven wat het toezicht op een tijdelijk aan hun toevertrouwd passagiersschip als de „Hooft" beteekent. Tenslotte de oorzaak van den brand. Deze is niet opgehelderd. Rooken met als gevolg het wegwerpen van een sigaret of sigaar kan prac- tisch gesproken niet de oorzaak zijn geweest. De mogelijkheid van een klein defect in de electri sche installatie waardoor een begin van brand is ontstaan, is niet uitgesloten. Niet onmogelijk, hoewel weinig waarschijnlijk is, dat het warmloopen van een der fans, die te werk stonden, den brand heeft veroorzaakt. Vonken of voorwerpen ,die tot brand aanlei ding geven, die van de waterzijde in het schip zijn gewaaid door den storm, of daarin zijn ge worpen, kunnen brand hebben veroorzaakt, al is ook deze oorzaak niet zeer waarschijnlijk. In elk geval is uit deze ramp deze leering te trekken, dat het gedurende meerdere uren zon der direct en deskundig toezicht laten liggen van een schip, dat ontgast wordt en waarvan alle openingen in den scheepswand, in de dek huizen en in de dekken zoover mogelijk zijn geopend, terwijl verwarming, verlichting en de ventilatie in de ruimen door eigen machine kracht worden gedreven, niet meer mag voor komen en dat voor volgende keeren afdoende maatregelen daartegen moeten worden geno men. Dit is, naar ik vernomen heb, geschied. Het onderzoek werd hierna gesloten. De Raad zal later uitspraak doen. PROBOLINGGO, 14 Febr. (Aneta). Gróote oVerstroomingen teisterden de districten Pai- ton en Kraksaan. In Paiton zijn in 20 dessa's 150 woningen in gestort. Twee personen zijn verdronken, terwijl ver scheidene lichtgewond werden. Veel klein vee is omgekomen. In Kraksaan zijn toko's, waarin gekorven tabak was opgeslagen, ondergeloopen. De bevclkingsaanplant in beide districten heeft niet noemenswaard geleden. PROBOLINGGO, 14 Febr. (Aneta). Tenge volge van de overstroomingen is de stuw van de Soember Arah beschadigd. De irrigatieleiding is op verschillende plaat sen vernield. De regentschapsbrug over de Alas Toewa is weggeslagen. Het landhoofd van de brug van de Probo- linggo Stroomtram is beschadigd. Het ver keer is niet gestremd. Het Binnenlandsch Bestuur treft maatre gelen to verkrijgen van geldelijken steun uit het Smeroefonds en andere fondsen. AMSTERDAM, 15 Februari. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 317 vette kalveren: 1ste kwal. 4452, 2e kwal. 3642, 3e kwal. 2534 ct. per Kg. levend gewicht, 44 nuchtere kalveren 25 per stuk, 532 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 3536, zware varkens 3334. vette varkens 3132 ct. per Kg. slachtgewicht. 4 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Marktverkoop: Vette kalveren zeer ruimen aanvoer, slechte handel en sterk dalende prij zen; eenige beste kalveren, iets boven noteering, nuchtere kalveren, tameli/ke aanvoer, handel zeer stijf en mindere prijzen, varkens tamelijke aanvoeren, handel zeer stil en constante prij zen. AMSTERDAM, 14 Februari. Aardappelen. IJpolder Bevelanders 1.201.80, Zeeuwsche Bonte 2.20—2.50. Groenten: Hollandsch lof 1116, Bruss. lof 20 22, Spruiten 1016 ct. per Kg„ Andijvie 1518, Pieterselie 15—20, Selderie 7—12, Prei 4—10 ct. per bos, uien 22.80, drielingen 1.80—2.40 pei 100 Kg. Fruit: Peren: Winterjannen 1420, Appelen: Goudreinetten extra 26—32, idem 1ste soort 16 20 ct., Bellefleurs extra 1821, idem 1ste soort 1214, Kulemans 912 ct. per Kg. Bloemen: Fresia's 1524 ct. per bos. Seringen lste soort 1220, idem 2e soort 710, blauwe 1015 ct. per tak, snijgroen 24 ct. per rank, Tulpen: Allard Pierson 22.50, Gele Prins 2 3, Copland 1.502, Moore 11.50, Prosperity 1.50 tot 2, Crimson Queen 11.50, Cramm. Brlllant 11.50 per 100 stuks, Rose la Reine 1.502, Bar- tigon 2—3, William Pitt 2.50—3, Victoire d'Oll- vera 2.503, Murillo 1.502.50 per 100 stuks, Gele Narcissen 11.50, witte 0.801.20 per 100. Fransche bloemen: Mimosa 34.50 per mand. Anemonen 2535, Sneeuwklokjes 1215 ct. per bos. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Febr. Aange voerd werden: 2100 Kg. peen 1.301.50, 57000 Kg. roode kool 1.103, idem doorschot 0.80— 2.20, 67000 Kg. gele kool 1.20—2.10, idem door schot 0.701.70, 130.000 Kg. Deensche witte kool 0.60—0.70, 24000 Kg. uien: gele uien 1.80— 2.30, grove 1.301.90, gele drielingen 1.201.40, 1400 Kg. bieten 0.60—2. BLOKKER, 14 Februari. „Op Hoop van Zegen" Gele kool 2, roode kool 1.602.10, witte kool 0.60, spruiten 4.606.80, uien 1.601.90, witlof 6—15, Koks Pomona 18, Comtes 16, Calvil 916, Jac. Lebel 17, Br. Seedling 11.5015.60. Goudrei- net 1217, Winterjannen 16.60. BODEGRAVEN, 14 Februari. Kaasmarkt. Aanvoer 100 partijen, waaronder 98 met rijks- merk, 4273 stuks, wegende pijn. 38457 Kg. Prijs: Goudsche kaas met rijksmerk lste soort 28—31, idem 2e soort 2527. Handel matig. ENKHTJIZEN, 14 Februari. Vischmarkt. Aan gevoerd werden 16 vaartuigen met 5800 pond bot. Prijs: 8.8010.50, 4000 pond schol 6.608.05 per 100 pond. ENKHUIZEN, 11 Februari. Aangevoerd werd 1 vaartuig met 53 pond zijden nettenbot f 9.90, 278 pond schol f 7.05. ENKHUIZEN, 14 Februari. Bloemen. Prins van Oostenrijk 1012, William Pitt 13—16, Bar- tigon 10—13, Schlegel 13—14, Victor 18—20, La Reine 18, Hyacinten 22, Narcissen 14. LEIDEN, 11 Febr. Eierenveillng. Totale aanvoer 9231 stuks. Kipeleren 3.604.60, eend eieren 3.503.80 per 100 stuks. Handel matig. LEIDEN, 13 Februari. Coöp. Groenten-, Fruit en Groentenveiling. „Leiden en Omstreken." Roode kool 4.107.50, savoye kool 1.504.90, groene kool 1.903.50, pieterselie 3.105, prei 0.502.90, selderie 2.404.40, knolselderie 2.10 6.90 per 100 stuks, kroten gekookt 35, witlof 15—21, spinazie 1423, uien 2.104, wortelen 610, spruiten lste soort 611, idem 2e soort 2—6 per 100 Kg. LEIDEN, 14 Februari. Vette Varkensmarkt. Aanvoer 244 stuks. Zware 0.300.29, lichte 0.29 tot 0.28 per Kg. levend gewicht. Handel vlug. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Febr. Aange voerd werden: 11700 Kg. uien: drielingen 1.50 tot 1.60, uien 2.10—2.60, grove uien 1.50—1.80, 4500 Kg. kroten 0.60—1.40, 38900 Kg. roode Kool 1.502.60, idem doorschot 0.601.80, 147800 Kg Deensche witte kool 0.60, idem doorschot 0.80. 27400 Kg. gele kool 1.10—1.80, idem doorschot 1—1.50. Doorgedraaid 1800 Kg. kroten, 700 Kg. rood, 115200 Kg. Deensche wit. PURMEREND, 14 Febr. Kaasmarkt. Verhan deld 20 partijen, wegende pl.m. 24400 Kg. Handel goed, hoogsie prijs 22.50 per 100 pond. PURMEREND, 14 Februari. Coöp. Centrale Eierenveiling Purmerend G. A. Eierenveillng. Aangevoerd werden 20.000 stuks eendeneieren, prijs: 3.70—3.90 per 100 stuks. 65000 stuks kip- eieren: 70-80 Kg. 5.20-6.10. 65-68 Kg. 4.805, 63-64 Kg. 4.704.90, 60-62 Kg. 4.604.80, 58-59 Kg. 4.50—470. 56-57 Kg. 4.50—4.60, 53-55 Kg. 4.304.60, 50-52 Kg. 4—4.40. VOLENDAM, 14 Februari. Heden werden aan de veiling aangevoerd 9420 eendeleren. Prijs: 3.77 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 14 Februari. Gewone uien 2.703.10, groote uien 22.30, drielingen 1.301.40, roode kool 1.302.50, idem 2e soort 0.802.20, gele kool 1.301.90, idem 2e soort 1.201.60. witte kool 0.60, bieten 0.701.40. Al les per 100 Kg. Moeder. Moeder.... het liefste en meest vertrouwde woord in ons leven. Wij waren van haar en blijven van haar al worden we zelf oudere menschen. Als kind droogde ze onze tranen en als mensch vonden we troost in haar glimlach. Onze eerzucht was meeren- deels terug te brengen tot een be hoefte om haar gelukkig te zien over ons welslagen in het leven. MoederHaar sterven doet al tijd pijn. Als kind missen wij hare zorgen wel zeer, maar als oudere mis sen we in haar heel onze jeugd. Als moeder heengaat is de band met het verleden afgesneden. Dan komt er een groote leegte rond ons. Dan eerst staan we als 't ware alléén tegenover het leven, al behouden we geliefden rondom ons. Moederhaar wezen is liefde en zorg. Haar leven begrijpen we nooit zóó goed als bij den dood. Ook al zijn we vér van haar gegaan, ook al scheidde de strijd om het bestaan ons van haar, toch was ze ons zoo wonderlijk nabij. En 't is alsof we ineens vele jaren ouder worden en de wereld zakelijker, onaantrekkelijker zich vertoont wanneer moeder voor goed is heengegaanVoorgoed is heengegaan? Neen, haar geest blijft ons nabij, haar nagedachtenis blijft in eere, vooral door het gebed dat zij ons eens op de lippen legde. Lang niet ieder ziet kans het tot vertegen woordiger des volks te brengen. TaUoozen achten zich geroepen, maar slechts weini gen zijn uitverkoren en zelfs zij worden maar al te vaak na verloop van een paar jaar gewipt- In Amerika is het een goed vak, dat den 96 se natoren en den 435 leden van het Huis van Af gevaardigden menigvuldige voordeelen biedt. Om te beginnen ontvangen senatoren zoowel als afgevaardigden een vergoeding van in Neder- landschen courant omgerekend ƒ25.000; de voor zitters der beide huizen van het Congres, wier officieele titels „presiding officier of the Sena te" en „speaker of the House of Representati ves" luiden, toucheeren elk zelfs ƒ37.500. Behalve hun vrij voldoend inkomen heeft het Amerikaansche volk zijn senatoren en afge vaardigden echter nog een heele reeks speciale privileges toegestaan. Papier, inkt en pennen worden hun gratis verstrekt, de restaurants van Senaat en Huis van Afgevaardigden zorgen er op niet te overtreffen wijze voor, dat de afge vaardigden op tijd en ruimschoots gratis hun natje en droogje krijgen, zij ontvangen gratis Odol en superolpastillen, gratis eventueel be- noodigde geneesmiddelen en wanneer deze laat ste niet helpen en de dood zijn intrede doet in Washingtons Capitool, dan wordt het slacht offer ter aarde besteld. Vooral de gratis genees middelen hebben al herhaaldelijk aanleiding ge geven tot vinnige protesten tegen het feit, dat onder de volksvertegenwoordigers zoo opvallend veel ziekten bleken voor te komen, die slechts door ruim gebruik van alcoholhoudende medica menten konden worden genezen. Natuurlijk heeft de Senaat een streepje vöor boven het Huis van Afgevaardigden. Senatoren mogen zich namelijk gratis laten scheren en gratis hun haar laten knippen als zij ten minste nog op een haardos kunnen bogen, het geen bij het meerendeel niet het geval is. Het spreekt vanzelf, dat al deze voorrechten een diepen greep in de toch al niet meer erg gespekte schatkist noodig maken. Immers voor den Senaat bedroegen de extra-kosten over de periode van 1 Juli 1931 tot en met 30 Juni 1932 ongeveerƒ8.750.000 naast de ƒ2.412.500 aan senatoriale tractementen, terwijl voor het Huis van Afgevaardigden de extra-kosten ƒ8.850.000 beliepen, naast de regulaire tractementen van 10.887.500. Men is in de laatste jaren, nu de eene beurs krach op den anderen is gevolgd, het zakenle ven grootendeels tot stilstand is gekomen en ruim 14.000.000 werkloozen met een volkomen ondergang worden bedreigd, ook in dollarland wat meer op de kleintjes gaan letten en het kan dan ook geen verwondering wekken, dat het Amerikaansche volk met ongeveinsde verbazing heeft kennis genomen van een rapport, waar in de bovenbedoelde extra-lcosten, speciaal voor het Huis van Afgevaardigden eens wat nader zijn gespecificeerd en uiteen gerafeld. 0.m. bleek, dat door de leden voor een bedrag van 200.000 aan telegrammen was verzonden. Een der afge vaardigden had o.m. een op de Philippijn®3 betrekking hebbend wetsontwerp woordelijk naar Manilla overgeseind. Het grapje kostte liefst 7500 en ondanks alle pogingen is men er niet in geslaagd, het geld weer van den af gevaardigde gerestitueerd te krijgen. Verder be droeg de telefoonrekening ƒ70.000 en de not3 voor het aanschaffen van nieuwe en het onder- boud van oude schrijfmachines 35.000. Vervolgens zijn in den zomer van 1931 vod het koelen van dranken 446.000 pond ijs ge" kocht A raison van ƒ3500. Voor het naar bib* nen gieten der gekoelde dranken werd voor een som van 875 aan papieren drinkbekers aan geschaft. Natuurlijk moeten ook afgevaardig den zich wel eens wasschen, met als gevolg een zeepnota van ƒ1300 en een handdoekenreke ning van ƒ8000. Wie hoofdpijn had kon putten uit de 2400 aspirinepoeders, die voor 50 wer den aangeschaft, terwijl tevens voor 35 pur geermiddelen in voorraad waren. De leden van het Huis van Afgevaardigden blijken trouwens modieuze lieden te zijn. Op rekening prijkt namelijk o.m. een bedrag va'i ƒ110 voor haarborstels, waarbij de schatkis nog van geluk mag spreken, dat tenminste 1* van de 435 afgevaardigden volkomen kaalhoof dig zijn. Hun beter behaarde collega's lieten te vens nog 144 kammen voor ƒ45 aanrukken* terwijl een som van ƒ37.50 de tegenwaara vormt voor 48 nagelschuiers, 95 werd betaa voor lucifers, 40 voor aschbakjes en 14 vo» reparaties aan het.... Turksche bad. En na deze opsomming spreekt het bijna vanzelf, dat de „honorable member" van b Huis van Afgevaardigden tezamen en in ve eeniging ƒ67.50 hebben laten uitgeven voor langgesteelde borstels, opdat zij in het bad 8 zeten den eigen rug zouden kunnen bereik^ en schoon boenen. Nadruk verboden). CHERIBON, 14 Febr. (Aneta). Tengev£>1^ van de overstrooming in het Madjalengkas zijn ruim 20 huizen vernietigd, waarbij tens? volge van de instorting vijf personen zijn gekomen. „pe Circa 150 bouws sawah, waarop bijna r'Jgj, padi werden vernietigd. Een groot aantal ten en eenige karbouwen zijn verdronken'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6