IN EN OM HAARLEM 1 yssi mm Kabinet en Senaat MARIA-STICHTING BEKENDE HAARLEMMERS DONDERDAG 16 FEBRUARI Zijn er woningen genoeg in Haarlem? tifl De Vrouwenbond viert feest Verklaring Jhr. Ruys Vervoersopbrengsten N. Z. H. VERKIEZINGSACTIE Rede van den heer Ch. v. d. Bilt VOOR DEN POLITIERECHTER Paedagogie Handige" werkster Zware straf als afschrik wekkend voorbeeld BIERKANONNEN De chauffeur vrijgesproken EEN LIJDENSWEG mm Wanneer zal de in zeer slechten staat verkeerenden Zijlweg ver beterd worden? OPENING TENTOONSTELLING Werkstukken van Alb. Loots Het Houtplein met de Groote Houtpoort op den achtergrond BEROEPSKEUZE Haar beteekenis en nut Groot en klein gedenken het 4e lustram Feestavond in het Concertgebouw Het K. R. O. Klein Tooneel MAISON HARTJE De Regeering bereid haar stand punt inzake de muiterij en de politieke crisis uiteen te zetten EEN WILD-WEST FILM R. K. TUINDERSVAKBOND „St. Christoffel" Frederik Willem Conrad IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiii In de jongste zitting van den Haarlemschen gemeenteraad heeft de heer Klein Schip horst gezegd, dat er naar zijn meening in Haarlem langzamerhand genoeg woningen voor de bevolking beschikbaar zijn en dat het ge meentebestuur dus met den bouw van nieuwe Woningen geen groote haast meer behoeft te Het was niet de eerste maal, dat deze be- maken. kende Haarlemsche aannemer dit idee lanceer de en tijdens de behandeling van de Haarlem sche gemeentebegrooting heeft hij er nog aan toegevoegd, dat z.i. aan het bouwen van meer Woningen door het gemeentebestuur een gevaar Verbonden is, wijl prettige en goedkoope wonin gen een groote aantrekkingskracht oefenen op arbeiders, die, krachtens hun werkkring, in een andere gemeente dan Haarlem behooren te wo nen. Inderdaad ziet niemand er tegenwoordig meer tegen op ver van zijn dagelijksch werkterrein te wonen, want bij de gemakkelijke communica tiemiddelen weegt het tweemaal per dag afleg gen van een grooten afstand om op zijn werk te komen dikwijls wel op tegen de voordeelen, Verbonden aan het aangenaam wonen in een groote stad. Niemand kan weliswaar worden belet om te wonen waar hij wil en het zou on denkbaar zijn, dat een wet in het leven werd geroepen, waarbij dat werd verboden, maar het beschikbaar stellen van vele en ruime en goed koope woningen werkt de vestiging in een stad ongetwijfeld in de hand. Van hoeveel invloed dat kan zijn blijkt in Bloemendaal, waarvan het gemeentebestuur het bouwen van de noodige arbeiderswoningen nimmer bevorderd heeft. In Bloemendaal wonen dan ook betrekkelijk wei- big arbeiders. De meeste werklieden zelfs, die een betrekking hebben in Bloemendaal, zijn ge noodzaakt in Haarlem te wonen of in een an dere naburige gemeente, waar wel woningen Van lage huurwaarde beschikbaar zijn. De heer Klein Schiphorst meent alzoo, dat er du genoeg woningen in Haarlem zijn om in de behoeften te voorzien en dat door het bouwen Van meer woningen Haarlem slechts het werk Van andere gemeentebesturen over zou nemen. Wy beschikken, om deze zienswijze te beoor- deelen, niet over gegevens van den allerlaatsten tild. Maar uit de cyfers, die verstrekt zyn by de behandeling van de begrooting voor het jaar 1932, zyn wel eenige conclusies te maken. Eind 1931 bedroeg het aantal voorradige woningen In Haarlem 31416, terwyi het aantal gezinnen 30621 was, zoodat er toen een woningoverschot Vras van 795. In 1931 was het woningoverschot niet ongeveer 330 vermeerderd. Aannemende, dat dit woningoverschot in 1932 met minstens eenzelfde hoeveelheid is geklommen, zou het overschot dan nu een kleine 1200 woningen be dragen. Om den toestand van de woningmarkt inleen gemeente echter gunstig te kunnen noe- fnen, moet er gemiddeld 2 pet van het totaal aantal bestaande woningen leegstaan. Stellen wy deze 2 pet. op ongeveer 650, dan zyn er nog 550 woningen over. In werkelijkheid is dat ge tal hooger, want er zijn vele gezinnen, die, om welke reden dan ook, by andere inwonen. Hit beteekent dus, dat thans alle aanwezige Bezinnen in Haarlem behooriyk gehuisvest zou den kunnen worden. Volgens deze berekening en wy gelooven dat zy niet ver van de waarheid af is, heeft de heer Klein Schiphorst volkomen gelijk, als 'by meent, dat er in Haarlem voldoende wonin gen zyn. Bevoegde zijde heeft ons dat ook bevestigd. Van het totaal aantal woningen in Haarlem staan er ruim 2 pet. leeg, meer dus dan voor bet hebben van een gezonde woningmarkt noo- dig is. He 2 pCt. gelden echter het totaal aantal wo ningen in Haarlem, maar het feit doet zich Voor, dat dit percentage over alle typen wo ningen niet gelijkelijk verdeeld is. Van de dure soorten zyn er typen, waarvan 4 pCt. en meer onbewoond is, maar voor de huizen met min der dan ƒ300 huurwaarde per jaar blijft het Percentage leegstaande woningen beneden de 2 PCt. Toch hebben wy den indruk niet, dat er zelfs San deze woningen een tekort is. De toestand is ongeveer juist zooals hy wezen moet en het Gemeentebestuur kan o. i. volstaan met jaar- bjks voor de noodige aanvulling te zorgen. Elk laar zijn natuurlijk een aantal nieuwe wonin- 8®n noodig ten behoeve van de groeiende be- volking, ook arbeiderswoningen, maar op meer dan honderd of tweehonderd per jaar behoeft dat voorloopig niet te worden gesteld, wil men Van Haarlem geen trekpleister maken voor deze Beheele omgeving. Een geregelde controle op de vestigingen in Haarlem zal ook kunnen uit haken of Haarlem al dan niet voor de na burige gemeenten bouwt. Deze controle is zeer Seker gewenscht. Tenslotte iets over de huren der woningen, buizen van ƒ300 huurwaarde per jaar en hoo- eer zyn er in dezen tyd genoeg; huizen van lagere huurwaarde zyn er mondjesmaat. Dat bgt vooral aan de in den duren tyd met hulp Van Rijk en gemeente gebouwde huizen. Kon den de huren voor deze laatste groep woningen aanzieniyk verlaagd worden, dan zou daar mede de woningmarkt voor huizen met minder dan ƒ300 huurwaarde heel wat gunstiger wor den. De hooge huren van deze woningbouwver- eenigingshuizen houden verband met de inder- daaraan bestede bouwkosten. Het af doende middel om daarin verandering te bren- 6en is, dat Rijk en gemeente een deel van de Gemaakte kosten afschrijven als verlies, als ka- bitaal, dat indertijd a fonds perdu ten koste is Belegd aan de leniging van den woningnood. middelen, om de menschen aan een lager kostenniveau voor het levensonderhoud te ge wennen. Op ieder huishoudbudget maakt het huurbedrag een groot deel uit. Dat van een weekgeld van 20 niet minder dan zes en zeven gulden huur betaald wordt, komt meermalen voor. En nu is het natuurlijk niet voldoende steeds aan te dringen op algemeene loonsver laging opdat Nederland konkurrenzfahig met het buitenland worde, maar daadwerkelijke steun, die kan by dragen tot het verlagen van het kostenniveau der huishoudens, is ook van groot belang. De verhouding tusschen het ge middeld loon, dat wordt verdiend en de huis huren, die betaald moeten worden, dient beter te worden. Het is te hopen, dat de pogingen, welke wor den aangewend om het Rijk en de gemeenten tot deze verlaging te brengen, succes hebben. In veel gevallen zal de verlaging zelfs winst geven, want het komt nu veel voor, dat com plexen woningen leeg staan, omdat de huur te hoog is, die bij lager huur bewoond zouden worden. Een inslaand voorbeeld daarvan zijn de woningen van Patrimonium aan den Klop persingel. Dat zijn waarlijk mooie woningen maar duur, zoodat de vroegere bewoners er stuk voor stuk uittrokken, omdat zij by de verlaging der loonen de huren niet meer konden of wenschten te betalen. De exploitatie van die huizen levert nu een aanmerkelijk verlies op voor de gemeente Haarlem en het Ryk. Bij oordeelkundige huurverlaging zullen deze hui zen weer spoedig bevolkt zijn en ondanks lager huur zal het verlies, dat geleden wordt, gerin ger zyn. By de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij N. V. waren de vervoersopbreng sten gedurende Januari 1933 op de lijnen Sche- veningen-Leiden-Katwyk-Noordwijk (inclusief Stadslijn Leiden) f 101.168.—; Leiden—Heem stede f38.515; Amsterdam-Zandvoort f 88.830; Stadslijnen Haarlem f 55.133; Tram-Buslijnen en veren in Waterland f 26.37. Gedurende dezelfde maand van 1932 was de totaalopbrengst f 271.150.—; exclusief opbrengst tram- en veerlynen Waterland, doch inclusief buslijn PurmerendGraft. is niets bijzonders, want dat lot treft allen Particulieren, die in den duren tyd hebben boeten bouwen. Dat op een woning, die eenige Jaren geleden ƒ10.000 gekost heeft, nu een paar mille verlies moet worden genomen, is geen ^dzaamheid. Ook het Ryk en de gemeenten ^Üen daartoe moeten overgaan. Een huurver- aBing van overheidswege ligt trouwens ook ge- fteel in den geest van dezen tyd en is een der Dinsdag j.l. heeft het Tweede Kamerlid, de heer Ch. van der Bilt, te Warmenhuizen een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de werkzaamheden van de Tweede Kamer. De middelen van de landsregeering, aldus spreker, zyn beperkt. Hoop op spoedige ver betering is niet spoedig te verwachten. De taak van de landsregeering is verre van benydens- waardig. Een groot probleem voor de Regeering is het landbouwvraagstuk. Spr. ging vervolgens na welke maatregelen door onze Regeering thans ten behoeve van den landbouw zijn ge nomen. Dat de uitvoering soms wel eens iets te wenschen overlaat, kan gebeuren. Het doel van den steun aan den landbouw is echter goed. Van de zijde van de R. K. is steeds de volle medewerking verleend om den landbouw te hel pen. Daartegenover werd de houding van de S. D. A. P. gesteld by de behandeling van de di verse steunmaatregelen die thans door onze Regeering genomen zyn. Verwezen werd door den spreker naar de diverse stemmingen in de Tweede Kamer over de steunmaatregelen. De S. D. A. P. stemde daar steeds tegen. Zeer uit voerig werden door spr. de moeilijkheden naar voren gebracht, waarmede men te kampen heeft, vooral wat betreft onzen export naar het buitenland. Komende tot de werkloozenzorg onzer Re geering, werd door spr. gememoreerd, dat in 1932 150 millioen gulden is betaald voor werk- loozensteun. De stad Rotterdam betaalde in 1932 zelf voor de werkloozen 24 millioen gulden. By al de zorgen van de Regeering, vraagt thans ook de Middenstand om hulp en steun, hetgeen te begrijpen is. De Regeering heeft maar beperkte middelen. Weest daarom met Uwe critiek op de Regeering mild, vooral omdat het regeeren in deze tijden zoo ontzettend moei lijk is. Voortgaande wyst spr. op de armoede in Duitschland, op de schulden van de diverse landen aan Amerika, op den val van het pd.st. en constateert daarby, dat Nederland er ten opzichte van de andere landen nog lang niet 't slechtst aan toe is. De uitkeering aan de werk loozen in Nederland is hooger dan in elk ander land. Waar Amerika tegen de werkloosheid machteloos staat, is het te begrijpen, dat Hol land evenmin daartegen iets kan doen. Dat de Rijskmiddelen thans beperkt zyn, blijkt wel uit hetgeen door den heer v. d. Bilt is naar voren gebracht. Alle ramingen van de Rijksinkomsten zijn lager. Het aanvankelijk tekort bedroeg 147 millioen gulden. Dit moet gedekt worden. Maar hoe? Hoe het thans nog ongedekt tekort van 22 millioen weg te werken, is een raad sel. Ook de export en import van Ne derland werd door den spreker van diverse zijden bekeken. Het is een feit, dat Nederland meer uitvoert dan invoert. Een genoegen is het steeds te kunnen constateeren, dat de R. K. Staatspartij in deze moeilijke jaren gedaan heeft wat zy kon, wat zij verplicht was te doen. De laatste jaren is het zeer moeilijk geweest voor onze Staatspartij. De Regeering vroeg van de Staatspartij en van de R. K. Kamerleden zeer veel offervaardigheid. Meestal was het in het belang van het land noodzakelijk mee te gaan met dit extra-parlementair kabinet. De R. K. Staatspartij is echter niet verantwoorde lijk voor de daden van dit huidige Kabinet. Thans is de vraag, wat wy zullen krijgen. Dit zal veel afhangen van de a.s. verkiezingen. Dit zal ook afhangen van de eensgezindheid van de Katholieke kiezers. Uitvoerig bepleitte spr. de noodzakelijkheid van de eenheid van de R.K. Staatspartij. De eenheid van onze Staatsparty is ons hoogste goed en ons behoud. Eenige maanden geleden zag een rechercheur op de Maandagmarkt te Haarlem een paar meisjes van ongeveer zestien jaar, die op ver dachte wijze om de kraampjes heen liepen. De rechercheur volgde de meisjes, die den winkel van de fa. Vroom en Dreesmann in de Groote Houtstraat binnengingen. Daar zag hy, dat een der meisjes een paar sokjes wegnam. Nadat zich een vrouw bij de meisjes had ge voegd, wilde het drietal den winkel verlaten, doch het werd door den rechercheur aangehou den en naar het politiebureau overgebracht. Het bleek, dat men de hand had gelegd op de bedrijfsters van vele markt- en winkeldief stallen, welke te Haarlem werden gepleegd. De vrouw, moeder der beide meisjes, zette haar kinderen tot deze diefstallen aan. Op haar werden drie portemonnaies gevonden en bij een huiszoeking in haar woning te IJmuiden trof de politie ongeveer dertig verschillende artikelen aan, welke alle van winkeldiefstallen, o.a. in de Hema te Haarlem, afkomstig waren. De moeder moest wegens heling voor den politierechter terecht staan, doch was niet ver schenen. v De Officier van Justitie vond het feit, dat een moeder haar kinderen aanspoort tot stelen zeer ernstig en eischte drie maanden gevangenis straf. De politierechter veroordeelde de ontaarde moeder conform dezen eisch. De echtgenoote van een dokter in Velsen had eenige kinderkleertjes gemist. Aanvankelyk had zij hieraan geen aandacht geschonken, doch later ontdekte men, dat de kleertjes in 't bezit waren van een juffrouw, die zei, ze gekocht te hebben van de werkster van des dokters echt genoote. De werkster had gezegd, dat zy de kleertjes van de dienstbode had gekregen. Daar vermoed werd, dat ten onrechte een blaam op de dienstbode geworpen werd, volgde aangifte bij de politie en deze ontdekte spoedig, dat de werkster de dievegge was. Thans stond zy voor den politierechter te recht en bekende onder een tranenvloed den diefstal. In het reclasseeringsrapport, dat over haar was uitgebracht, stond o.a., dat zy oneerlijk is en in meer betrekkingen gestolen had, dat zij leugenachtig was, dat zy bij een werkloozen- demonstratie rumoer gemaakt en geschreeuwd had en tenslotte, dat zy daarby de menschen had opgeruid en aangespoord om winkels te plunderen. De werkster ontkende dit alles. Het O. M. eischte drie weken gevangenisstraf, de politie rechter maakte er twee weken van. November van het vorig jaar sloot de spoor wegwachter aan de Zandvoortschelaan te Heem stede de boomen. Een heer kwam met zyn auto in groote vaart aanrijden, wipte onder den eer sten boom door en kon niet spoedig genoeg voor den anderen stoppen. Deze werd dan ook uit het verband gerukt. Wegens „opzettelijke vernieling" moest de haastige automobilist zich gisteren voor den politierechter verantwoorden. Hy was niet ver schenen. De officier van justitie merkte op, dat herhaal delijk de spoorboomen stuk gereden worden en dat hieraan maar eens een einde moet komen. De eisch was dan ook acht dagen gevangenis straf, waarmede de politierechter het roerend eens was. Eenige vroolyke fransen hadden den zomer van het vorig jaar verkwikking in Zandvcort gezocht. Dit hadden ze niet alleen gekregen, maar een vechtpartij op den koop toe, nJ. met een autobewaarder en daarna met bijna het geheele personeel van „Noorderbad". De politie hielp ook mee en arresteerde de chauffeur van een auto, waarin zij gezeten waren, omdat deze wegens de „verkwikking" niet in staat zou zyn een auto te besturen. De kantonrechter dacht er ook zoo over en veroordeelde den chauffeur. De zaak kwam voor de rechtbank en de Offi cier van Justitie eischte een maand hechtenis. De rechtbank sprak den chauffeur hedenmor gen echter vry. Verdediger was mr. Simon de Jong. Woensdagmiddag is in de R. K. Openbare Leeszaal een tentoonstelling geopend van schil derwerken van Alb. Loots. Deze zullen daar te bezichtigen zyn van 15 Februari tot 15 Maart. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op be stuursleden van de R. K. Openbare Leeszaal en verschillende jonge kunstenaars. De heer G. H. Weustink in zyn kwaliteit van voorzitter der Leeszaal opende de tentoonstel ling met een korte inleiding. Spr. vond het een aangename, zoowel als een moeilijke taak deze tentoonstelling te openen. Aangenaam omdat hij hier een jong schilder mag inleiden van Haarlemschen bloede uit een kunstenaarsfamilie, die in Philip en Frans Loots edele en ernstige beoefenaars, van de mu ziek en schilderkunst voortbracht. Moeilijk omdat het zoo lastig is voor een oudere om de mentaliteit der jonge kunstenaars te schatten en te ontleden. En hoewel die oudere toch steeds heeft ge streefd de jongeren in him uitingen te volgen, blyft het moeilyk een objectief oordeel te vor men over wat in den tegenwoordigen tijd wordt voortgebracht, aldus spr. Want moeilijk is het voor hem het eigentydsche volkomen te door zien. Zoo ook hier. En dat eigentijdsche moet toch beslissend zyn. Maar dan zult u van mij niet mogen ver wachten hier 'n ontleding van deze kunst te geven noch van haar waarde voor de toekomst. Wel is 't voor allen duidelijk dat het eigen tijdsche hier sterk is vertegenwoordigd, zoowel in de religieuze als in de profane voortbreng selen van dezen kunstenaar. In de religieuze vooral, en ik zie dan naar de annunciatie, die inderdaad kwaliteiten heeft van een by zonde ren aard. Deze te definieeren is moeilyk; maar 't eigenlijke spreekt daarin zeer sterk. En spr. denkt daarbij onmiddellijk aan werk van Char les Eyck, Matthieu Wiegman, Henk Wiegersma en anderen. Maar spr. zei het al niet als kunst criticus sta ik hier maar als iemand die ook het hier gebodene onbevangen op zich laat in werken en dan verrast wordt door het byzon- dere wat de jonge schilder hier by een gebracht heeft. Met den wensch, dat des schilders arbeid, met de belangstelling, die hy verdient, wordt beschouwd, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. In een bovenzaal van Brinkmann hield Dr. L. Berger, opvoedkundig adviseur te Den Haag en deskundige in de R.K. Commissie voor Be roepskeuze te Haarlem, een inleiding voor deze commissie over de beteekenis en het nut van het werk der beroepskeuze. De voorzitter, mr. dr. F. A. Bijvoet, heette welkom wethouder v. Liemt, den afgevaardigde van het gemeentelijk Bureau van Beroepskeuze, den heer Janssen en den oud-inspecteur van het L. O. den heer G. D. Weustink. Hy kondigde aan het instellen van een contact-commissie voor hoofden van scholen, waarin den heer Weustink en den inspecteur, den heer v. d. Weijer verzocht is zitting te nemen. Hierna gaf hij het woord aan den heer Dr. Berger voor het houden van zyn inleiding. Deze wees er allereerst op dat en werknemer en werkgever bij de goede keuze van en be roep gebaat zyn. De mensch, aldus spr., die voor een beroep geschikt is presteert beter werk. De consequenties by verkeerde beroepskeuze zijn arbeidsschuwheid, omdat het gevoel telkens weer de vraag doet stellen: Hoelang zal ik het nog volhouden? Wat zal het einde hiervan zyn? .'t Gevolg is slechte arbeidsprestatie. Beroepsvraagstuk dient bezien te worden in de totale persoonlijkheid, waarbij het karakter een zeer groote rol speelt. Buitengewoon gevaarlijk is het steeds wisselen van beroep. Dit schaadt het zelfvertrouwen. De vraag rijst wel eens: Waarom wordt er te genwoordig over beroepskeuze zooveel gespro ken? Een der factoren is de geheel veranderde positie van het jonge meisje, de jonge vrouw tegenover de maatschappij. Daarnaast vraagt ook de mechanisatie en specialisatie hiervoor meer de aandacht. Ook de werkloosheid, door 't veel grooter aanbod maakt het nagaan van de aanwezigheid van alle factoren bij het kiezen van een beroep urgenter. Twee groote factoren voor de beroepskeuze zijn de neiging en de aanleg. Bij neiging spelen vaak fantasie en illusie der ouders een groote rol. De toekomstige be roepsbeoefenaar laat zich ook vaak leiden door den factor veel-geld-verdienen. Nog talrijke andere neiging-motieven werden door spr. aangehaald. Aanleg is eigenlijk een zeer gecompliceerd iet», aldus ging spr. over tot den tweeden fan tor. De grens dient hier zeer wijd genomen te worden. Naast den verstandelyken staat de techni sche aanleg en de karaktergeschiktheid, 't Kun nen omgaan met menschen, met personeel b.v., kan een voorname rol spelen. Finacnieel-economische rollen trekken even eens bij de keuze van het beroep zeer spe ciaal de aandacht Neiging en keuze kan door anderen niet ver vangen worden. Spr. wees nadrukkelijk op het feit, dat uiteindelijk het kind zelf de keuze moet doen. Verschillende instanties komen ver der bij de beroepskeuze in het geding, nl. het kind, ouders, school en jeugdwerk. Medewer king van deze groepen is onmisbaar by de be roepskeuze. Tenslotte wijdde spr. nog enkele woorden aan het test-onderzoek, waarvan men tegenwoordig echter eenigszins terugkomt. In zijn slotwoord dankte de voorzitter den lector van dezen avond voor zijn duidelijke propagandistische uiteenzetting, terwijl hy te vens onderwijzers (essen) verzocht in het be lang van het kind dit aan te sporen by het verlaten der school advies in te winnen bij de beroepskeuze. Pittige artikeltjes hadden het reeds bekend gemaakt, dat onze Vrouwenbond jubileerde en twintig jaar bestond. Vele feestelijkheden, zoo wel kerkelijke als wereldlijke waren reeds ach ter den rug, maar gisteren was het toch de eigenlijke jubileumsdatum. En deze is schitterend gevierd en herdacht. Des morgens droeg de geestelijke adviseur, rec tor J. B. Timp een H. Mis op in de Paterskerk aan de Groenmarkt. Vele leden waren daarby tegenwoordig en genoten van de heerlijke Maria- predicatie van den rector, die deze hield in verband met de Lourdes-herdenking. 's Middags was de groote St. Bavo-zaal tjok vol met kinderen der leden. Leuke films amu seerden de kleintjes, terwijl natuurlijk versna peringen niet ontbraken. Om 8 uur kwamen de dames bijeen in de tuinzaal van het Concertgebouw. Er heerschte een feestelijke stemming onder de talrijk op- gekomenen. Het vaandel prijkte in groen en bloemen en op de bestuurstafel gaven serin gen een gezellig, fleurig aanzien. Nadat de presidente mevrouw Schous van Delft de dames had welkom geheeten, herin nerde zij aan het schitterende verloop van de zen feestdag. En nadat Roomsche Blijdschap gezongen was wierp de presidente een terug blik in het verleden. Twintig jaar is een hee- le geschiedenis! Wat er in die periode door den R. K. Vrou wenbond in Haarlem tot stand is gebracht is in woord en beeld zoo duidelijk getoond in de revue, die eenige weken geleden gegeven werd. Laat ik mij dus beperken, aldus spreekster, tot het noemen van eenige belangrijke feiten in de vier lustra, die achter ons liggen. In 1913 richtte Z. D. H. Mgr. Callier deze afdeeling op, terwijl rector v. d. Berg de promotor was. Twee en vijftig dames gaven zich als lid op. Rector Borsboom werd tot geestelijk leider benoemd. Opmerkelijk is het, dat voorzitterschap en penningmeesterschap in de 20 jaren resp. slechts drie en vier maal veranderden. Alleen het secretariaat berustte in zeer verschillende handen. De eerste voorzitster was mevrouw Diepenbrock, in 1918 nam mej. Peeters de lei ding over en in 1930 hanteerde mevrouw Schous voor het eerst den hamer, wat zij heden nog doet. Eenige herinneringen: In 1914 400 leden, op richting van een steuncomité; eerste zaadje voor Hulpactie voor Noodlijdenden. In 1915 eerste steen gelegd voor jeugdorg 1918, oprichting Braille-Comité; Oorlogstijd 2000 leden, nood leert bidden; 1919, vrouwen kiesrecht; 1921, nieuw vaandel, Hulp in de Huishouding later Juliaantjes; 1922 oprichting Monica-Naaikrans; 1926 Watersnood-hulpactie en thans verzachting van de gevolgen der werk loosheid. De presidente memoreerde vervolgens nog de cursussen, excursies, demonstraties etc. Zij hoopte deze nieuwe vereenigingsperiode te kun nen beginnen met een dadenclub. Spreekster bracht dank aan God, aan de Bisschoppen, aan de geestelijke adviseurs, aan de oud-bestuurs leden. Onder applaus dankte zy speciaal mej. Pee ters, de eere-presidente, waarbij de wensch gevoegd werd, dat ze het zilveren jubileum van de vereeniging nog zou mogen meevieren. Moge fierheid en blijdschap de katholieke vrouwen van Haarlem bezielen, moge door dit feest de beteekenis van den bond bevorderd en verbreid worden. De secretaresse, mevrouw Sormani las vervol gens de telegrammen voor van den Monica- Naaikrans en van het Dioc. Dag. Bestuur van den R. K. Vrouwenbond, waarvan tevens een fraaie bloemenmand was ontvangen. Dan was het woord aan het K. R. O. Klein- Tooneel, onder leiding van Gerard Nielen. Het gezelschap had een goede keus gedaan, ernst ging tenslotte over in luim en luim in klucht van het zuiverste water. „De droom eener moeder" werd sterk gespeeld en menig traantje werd er in de zaal gelaten, wat niet inhield dat de strekking van deze le vensschets te sentimenteel was. Mej. M. van Hoorn speelde zeer goed in haar zware rol, die zoo gauw aanleiding gaf tot overdrijving. De tweede een-acter was van luchtiger ka rakter „Van een huwelijksreis, die.... er niet was". De bluf van het jonge paartje, dat ge zegd had naar Zwitserland te zullen gaan en in werkelijkheid 14 dagen thuis bleef zitten met de gordijnen omlaag, werd hier wel zwaar ge straft. De buurman (Jan I. v. Dijk) was in dit spel letje allervermakelijkst, zijn lach was een an- ti-crisis-middel. „De truc van Bert" was de titel van het laat ste niemandalletje, dat weer andere tranen vergde, nu van vroolijkheid. Dit was de éénacter voor Nielen, die boven op stoelen en tafels klom en tekeer ging als een idioot, die hij dan ook voor moest stellen. Een verkleinde uitgave van mijnheer Klaproos! Het behoeft geen betoog, dat er gebruld werd van het lachen en dat er buiten nog lang wejd nagepraat over den heerlijken avond die de Vrouwenbond bereid had. „The Yolly Band" verzorgde tijdens den avond op keurige wijze het muzikale gedeelte, terwyl Gerard Nielen in de pauze declameerde. Het twintigjarig bestaan is luisterrijl gevierd en het volijverige bestuur van onze stevige, en thousiaste en gedegen katholieke vrouwenorga nisatie mag met voldoening op dezen mijlpaal terugzien. De verbouwing van Maison Hartje, Groote Houtstraat 97, is thans gereed gekomen. Archi tect J. Kramer heeft weer iets byzonders tot stand gebracht, want het interieur, ofschoon ultra-modem ingericht, heeft niets van de nuch tere z.g. „nieuwe zakelijkheid", integendeel, met eenvoudige middelen, zooals een afscheiding, te vens toonbank en opbergkast, heeft men knus se hoekjes geschapen, welke ieder een afdee ling op zichzelf vormen. De betimmering bestaat uit triplex-mahonie- hout, het plafond uit Donacona, terwyl de spie gels van een bijzondere glassoort, opeline, ge maakt zyn. Prettige kleuren als rood en grijs domineeren, waarbij een speciale, kunstige verf- wijze is toegepast. De artistieke verlichting is zoowel direct als in direct en draagt het hare er toe bij om in de ruime vitrines de nieuwste voorjaarshoeden voor jongere dames en voor dames van gevor derden leeftijd zoo fraai mogelijk te doen uit komen. Het exterieur is hiermede in overeenstemming en vormt ongetwijfeld een aanwinst voor de Groote Houtstraat. Van alle zijden mocht de firma, welke reeds 'n 20-jarige ervaring heeft, blijken van belangstel ling bij de heropening, Woensdagmiddag ont vangen. Vele bloemstukken, o.a. van de Groote Houtstraat-vereeniging, gaven het geheel ecu feestelijk cachet. De. directeur, de heer J. Kolibrie, mag met genoegen op deze geslaagde verbouwing terug zien. Naar wij vernemen heeft de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Voorzitter van den Raad van Ministers, in ant woord op een tot hem door den Voorzitter der Eerste Kamer gerichte vraag, ad 15 dezer be richt, „dat de RegeeTing bereid is in te gaan op hetgeen bij de algemeene beschouwingen be treffende de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933 leden van de Eerste Kamer zouden wen schen te berde te brengen in verband met het incident met „De Zeven Provinciën" en de gevolgen, verbonden aan de aanneming in de Tweede Kamer van de motie-Boon." Toen gisternacht om 1 uur de heer Buisman te Oudesluis op weg was naar zijn woning, kwam hem een Chevrolet-vrachtauto met open laadbak, waarin twee fietsen, tegemoet, die een treffende gelijkenis vertoonde met zijn eigen vrachtauto. Direct bgaf hij zich naar zyn garage, die opengebroken bleek te zijn, terwyl de vracht auto verdwenen was. Hij stelde de rijkspolitie te Schagen met het geval in kennis, die op haar beurt de politie te Alkmaar en andere plaatsen in de richting Amsterdam waarschuwde. Later in den nacht is de auto te Velsen ge signaleerd, vanwaar zij in de richting Zaandam verdween. Gebleken is, dat de autobandieten voor de pont aan de Hembrug zijn gekomen, doch om dat de pont aan de overzijde lag, rechtsom keert maakten. In Zaandam werd de auto door de politie gezien, die eenige revolverschoten in de richting van den wagen loste, welke ech ter aan de achtervolging ontkwam en tot dus verre nog spoorloos is verdwenen. De wagen was genummerd G 67560 en er stond voorts op geschilderd: Buisman, Oude sluis. Naar wij nader vernemen, is de wagen Woensdag onbeheerd aangetroffen nabij Pur merend. De R. K. Diocesane Tuindersvakbond van den L. T. B. houdt Maandag 27 Februari des mor gens om 10 uur een algemeene vergadering in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Verschillende voorstellen en praeadviezen zul len dan in behandeling komen. De afdeeling St. Paulus vergadert as. Vrij dagavond 17 Februari om half 9 in café „Cen tral", Groote Houtstraat. De agenda is samengesteld met een filmpro gramma. De nieuwste films (Hollandsch spre kende films) zullen worden vertoond. De leden ontvingen een uitnoodiging hun dames mede te brengen. Vertrouwd wordt door het bestuur, dat gezien het samengestelde programma, dit een gezel lige, intieme vergadering zal worden, mits.... alle leden komen met hunne echtgenooten. Frederik Willem Conrad is bekend als een van onze bekwaamste waterstaats-ingenieurs. Hij werd geboren uit het beroemde geslacht van wa terbouwkundigen Conrad (zijn vader en zijn twee broers waren eveneens ingenieur) te Spaamdam op 15 Februari 1800. Koning Lode- wijk Bonaparte, die zijn vader zeer genegen was, liet hem na zijn vaders dood op de artillerie en genieschool te Delft plaatsen, nadat eerst de heer Twent, de directeur van den Rijkswater staat hem de eerste beginselen van de water bouwkunde had bijgebracht. Conrad werd in 1814 kadet, vervolgens in 1817 adspirant-ingenieur van den Rijkswaterstaat, waarna hij belast werd met de uitvoering van een gedeelte der werken aan het Nieuwe Diep en het Noord-Hollandsch kanaal, terwyl hij bo vendien den bouw van 't kanaal van Steenhoek controleerde. Van de belangrijke werken, die hij hierna uit voerde, noemen wij: het herstel van de inunda- itewerken van de Linge (18201821), den bouw van het acht'erdok te Hellevoetssluis (1822), de voorbereiding voor den bouw van het Zederik- kanaal (1824—1825) en de verbetering van de zeewerken te Goedereede. In 1839 werd hij belast met den aanleg van de spoorweg AmsterdamHaarlem, terwyl hij ondertusschen ook nog werkzaam was bij de droogmaking van de Haarlemmermeer. In 1840 werd hy bevorderd tot hoofdingenieur directeur van de Hollandsche Spoorwegmaat schappij. Beroemd werd hij vooral door de bui tengewoon belangrijke werken zooals draai- en hefbruggen, die hij bij de aanleg van den spoor weg HaarlemRotterdam ontwierp. Tenslotte werd hij in 1845 benoemd tot koninklijk com missaris bij de bovengenoemde spoorwegmaat schappij. Spoedig was zijn wetenschappelijke roem ook in het buitenland doorgedrongen. Hy werd lid van het Instituut van burgerlijke ingenieurs en van de jury voor de Wereldtentoonstelling te Londen (1850), van de Academie nationale, agricole manufacturière et commerciale te Parijs, voorzitter van de internationale commis sie tot bevordering der doorgraving van de land engte van Suez, waarvoor hij twee reizen naar Egypte maakte, en tenslotte lid van den Raad van Beheer van het Suezkanaal. Op wetenschappelijk gebied was hij bekend door zijn lidmaatschap van het Bataafsch Ge nootschap van proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam (1832), van de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen en van talrijke com- missiën op waterbouwkundig gebied. Ook richtte hij met Van der Kun en Simons het Vader- landsch Instituut van Ingenieurs op, waarvan hij de eerste voorzitter was. Talrijke onderscheidingen, ook vele buiten- landsche, werden hem gedurende zijn leven toegekend. Hij stierf 1 Febr. 1870 te München na zijn terugkeer van de opening van het Suezkanaal,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5