„De aangekleede bloem" geopend De zanger J. Caro doodgebleven Een stem vóór De toestand in Indië TENTOONSTELLING TE SASSENHEIM DIO-PROGRAMMA— MARKTEN DONDERDAG 16 FEBRUARI Fraaie expositiezalen Nederland-België Vrijdag 17 Febr. 1933 Groote verslagenheid Steun boomkweekers Uit schipperskringen Gevaarlijke jongelui ,Wij moeten in dezen tijd inter nationaal economisch denken Rede van den Minister Bekroningen De onderhandelingen zijn na de schorsing niet hervat DE KAMER-ONTBINDING Officieele afkondiging VERKIEZINGSAFFICHE Voor de R.K. Staatspartij PATER LUDOLPHUS BOSSE Missie-procurator der Paters Franciscanen DE TWEEDE KAMER Bijeengeroepen tegen Vrijdag a.s. Tijdens het abonnementsconcert van het Utrechtsch Stedelijk Orkest in Tivoli Door aanleg van een nationaal park WERKVERSCHAFFING Uitkeering bij regenverlet HET DRAMA IN DE DUINEN Behandeling voor de Alkmaarsche rechtbank Evenredige vrachtverdeeling in de Binnenvaart GESCHOOLDE ARBEIDERS Vervangen door jeugdige ongeschoolden Mindere militairen betuigen trouw De achtergeblevenen op de „Z. P." terug De gevangenen op Onrust De navigatie Buitengewone vergadering Raad van Ned.-Indië OPRUIING DOOR RAADSLID In het huis van bewaring opgesloten KRACHT VAN EEN BANDJIR De schade geraamd op f 35.000. MOORDZAAK ESCHAUZIER Voor het Haagsche Hof VOOR LAGERE HUREN Faillissement Kuchenmeister Schuldig aan vijftien inbraken NEDERLANDSCH B-ELFTAL Voor den wedstrijd tegen Roode Duivels SPANNENDE WEDSTRIJD Ned. B-elftalBristol Rovers 01 Doodsoorzaak van Schaaf Gistermiddag heeft te Sassenheim de offi- cieele opening plaats gehad van de bloemen tentoonstelling, handels- en industriebeurs en handwerktentoonstelling, welke gehouden wordt in de gebouwen der N. V. Baartman en Koning, aldaar. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden uit de kringen van het bloembollenbedrijf, benevens door het bestuur en de leden van den Raad der gemeente Sassenheim, de burgemeesters der omliggende gemeenten en voorts door den heer E. H. Krelage, voorzitter van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur. De aanwezigen werden welkom geheeten door den voorzitter van het eere-comité, den heer J. P. Gouverneur, burgemeester van Sassen heim, die allereerst hulde bracht aan het uit voerend comité, aan wiens arbeid het succes van deze tentoonstelling te danken is. Deze tentoonstelling heeft tweeërlei doel In de eerste plaats wil zij hulp verleenen aan nood lijdenden door het afstaan van de baten aan het Crisis-Comité en in de tweede plaats wil zij toonen, dat de zakenmenschen uit de bol lenstreek, ofschoon zij veel verloren hebben, toch nog niet allen moed en energie hebben opgegeven. Naast de bloemententoonstelling wordt een handwerktentoonstelling gehouden, een expo sitie van het werk der Sassenheimsche vrou wen, waarvan de waarde en de beteekenis vol doende gedemonstreerd wordt door de som van ƒ10.000.waarvoor het noodig was deze expositie te verzekeren. De burgemeester bracht hierna dank aan de eigenaren der gebouwen en aan hen, die medail les beschikbaar stelden. Spr. dankte ook Mi nister Verschuur voor zijn belangstelling voor de bollenstreek. Het Departement van Z. Exc. is in deze tijden van depressie wel het zwaarst belast. Daarom temeer is er dus reden om dank baar te zijn wanneer de Minister door zijn te genwoordigheid blijk van belangstelling geeft. Hierna werd het woord gevoerd door den heer W. Wamaar, wethouder van Sassenheim, die een uiteenzetting gaf van de beteekenis der tentoonstelling en van de bloembollencultuur in Sassenheim en omgeving. De narcissenteelt is van ouds de cultuur van Sassenheim. Deze tentoonstelling geeft blijk van de groote liefde, welke voor het vak bestaat en van de schoone resultaten, welke er bereikt zijn. De bollenstreek behoort tot de rijkste cul tuurgronden van ons vaderland en spr. riep de hulp van den Minister in, om dit centrum van bloembollencultuur te behouden. Wanneer de regeering ook het bloembollenbedrijf, voor on zen export van zoo groote beteekenis, de hel pende hand biedt, zal zij later ongetwijfeld de baten hiervan kunnen genieten. De Hollandsche bloembollen en bloem heb ben in de wereld een onmisbare plaats ge wonnen. Het is van het grootste belang, dat dit centrum van cultuur voor de toekomst be waard blijft. Het feit, dat in de laatste twee jaren vijftig millioen minder is ontvangen, vergeleken bij de voorafgaande jaren, zegt vol doende. Spr. hoopte dan ook, dat de roep van het bedrijf, om het te helpen in den vorm van een korte crisiswet en een eenvoudige bescher ming, gehoord zal worden. Hierna was het woord aan Z. Exc. Mr. T. J. Verschuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid, voor het houden van de openingsrede. De Minister ver klaart met genoe gen gehoord te hebben naar de klanken van eigen kracht, die in de gesproken woorden te hooren waren. Wij moeten in de zen tijd interna tionaal economisch denken. Want de oorzaak van zoo veel bedrijfsachter- uitgang is interna tionaal. Wanneer in Twente de tex tielfabrieken leeg- loopen is Japan hiervan de oorzaak. Het pro ductie-niveau is daar veel lager en zelfs zware loonsverlaging en verlaging van ons levens niveau zijn niet in staat om het verschil te nivelleeren. Dit geldt ook voor tal van andere producten. Ten opzichte van de bloembollen leek het den Minister, dat dit bedrijf een bijzondere plaats inneemt. Moet men zich bij andere producten afvragen wat het kosten-niveau is van den concurreerenden fabrikant, bij de bollen is dit eenigszins anders. Tot heden is er van een belangrijke internationale concurrentie geen sprake. Het internationale vraagstuk is afhan kelijk van de internationale koopkracht. In Ne derland zal men verstandig doen het leed der verminderde koopkracht niet te vermeerderen. Laten de bollenmenschen in eendrachtige sa menwerking zich als levensvraag stellen: hoe kunnen wij tegenover de buitenlandsche afne mers het beste optreden. Regeeringshulp wordt niet gaarne gegeven. Zij kan soms een gif zijn, dat verlammend werkt op de eigen werkzaamheid der bedrij ven. Men moet geen kwaad kweeken door een ander kwaad op te heffen. Op die manier krijgt men geen krachtige bedrijven meer. Vele stor men, welke thans over ons heen gaan, zijn nog niet volop als rampen te beschouwen. Zij kun nen ook veel goeds brengen en dit is een troos tende gedachte. De Minister wenschte allen toe, dat deze tijd de krachten niet zal breken. Voor een deel is dit afhankelijk van den financieelen kant, doch uiteindelijk zal het afhangen van de moreele kracht Wie moreel den langsten adem heeft zal winnen. Sassenheim toont thans de edele deugd van vasthoudendheid te bezitten. De bollen streek kan hiermede worden gelukgewenscht. Moge deze tentoonstelling groot succes hebben en moge het een voorbeeld zijn om het hoofd ln deze tijden van depressie hoog te houden. De Minister verklaarde hierna de tentoon stelling voor geopend. Nadat de ee re wijn rondgediend was, werd een rondgang gemaakt door de prachtige ex- De volgende bekroningen werd toegekend: G. Zandbergen ter Wege, Sassenheim, le prijs voor de mooiste groep narcissen, zilveren medaille van H. M. de Koningin. Braam en Zn, Heemstede, le prijs voor de Minister Verschuur mooiste groep hyacinten, gouden medaille der Coöp. Veiling te Hillegom. Gebr. Eggink, Voorschoten, le prijs voor de mooiste groep tulpen, verguld zilveren medaille. N.V. L. v. Leeuwen en Zn, Sassenheim, ver guld zilveren medaille voor de mooiste narcis Poeticus Glorious. G. Zandbergen ter Wege, zilveren medaille voor narcis Inc. Fortuna. J. A. v. Reisen, Sassenheim, 2e prijs voor decoratieve groep, kleine zilveren medaille. M. Beelen, 2e prijs voor de mooiste groep tulpen, groote zilveren medaille. Gebr. Eggink, 2e prijs, decoratieve groep, verguld zilveren medaille. L. Onderwater, Lisse, 2e prijs groep hyacin ten, verguld zilveren medaille. Papendrachet v. d. Voet, Sassenheim, mooiste Poeticus narcis, groote zilveren medaille van IJ. M. de Koningin Moeder en bronzen medaille N.V. L. v. Leeuwen en Zn, 3e prijs groep narcissen, groote zilveren medaille van H. K. H. Prinses Juliana. Braam en Zn, 3e prijs decoratieve groep, zilveren medaille. G. Lubbe Tzn, Oegstgeest, 4e prijs, groep narcissen, groote zilveren medaille van Z. Exc. Minister Verschuur. A. Koper, Bennebroek, speciale prijs voor in zending bloemstukken. In de bloemententoonstelling is opgenomen de groote narcissen-wisselbeker-tentoonstelling, die sedert 1930 door de tentoonstellingcommissie „Bloemlust" gehouden wordt. De wisseibeker wordt toegekend voor de van een Sassenheim sche firma afkomstige beste inzending gefor ceerde narcissen, bestaande uit minstens 30 variëteiten. De wisselbeker is dezen keer toe gekend aan de fa. Papendrecht v. d. Voet, te Sassenheim. De beker is tot dusver tweemaal gewonnen door de N.V. v. Leeuwen en Zn. en eenmaal door de N.V. Warnaar en Co. De jury bestond uit de heeren J. F. Ch. Dix. Heemstede: C. Eggink, Voorschoten; W. v. d. Laan, Voorhout, D. W. Lefeber, Lisse en J. v. d. Wilden, Noordwijk. De tentoonstelling blijft tot 24 Februari as. geopend. Op de vragen van het Eerste Kamerlid de Savomin Lohman betreffende de voortzetting der Nederlandsch-Belgische onderhandelingen heeft Minister Bee- laerts van Blokland Minister van Bui tenlandsche Zaken, geantwoord: Aangezien de Commissie voor buitenlandsche za ken van den Bel gischen Senaat met gesloten deuren pleegt te vergade ren en van het daar besprokene geen officieel ver slag wordt gemaakt en geen communi qué aan de pers wordt verstrekt, heeft de Minister geen kennis kun nen nemen van mededeelingen, door den Bel gischen Minister van Buitenlandsche Zaken in die Commissie gedaan. Tusschen twee nabuurlanden als Nederland en België hebben uiteraard vrijwel te allen tijde onderhandelingen plaats over verschillende on derwerpen. Aannemende evenwel, dat met de in de vraag vermelde onderhandelingen bedoeld zijn de ten vorigen jare onderbroken besprekin gen met betrekking tot de herziening van de verdragen van 1839, verklaart de Minister dat deze na de schorsing niet zyn hervat en dat evenmin nieuwe besprekingen ter zake zijn in geleid of oude zijn voortgezet. Minister Beelaerts van Blokland. Woensdag is in het Staatsblad afgekondigd het Koninklijk Besluit van 15 Februari 1933 (Stb'ad no. 49), betreffende de sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal en de ontbinding der Tweede Kamer. Naar men ons bericht heeft het bestuur van de RK. Staatsparty opdracht gegeven tot het maken van een affiche voor de komende ver kiezingen. Aan een drietal kunstenaars is ge vraagd een ontwerp te leveren, n.1. aan Joep Nicolas, Adr. van der Plas en Lou Manche. Uit hunne inzendingen zal een keuze worden ge maakt voor de definitieve uitvoering. De hoogeerw. pater Provinciaal der Paters Minderbroeders Franciscanen heeft benoemd als opvolger van pater Victorianus Kruitwagen z.g. tot algemeen Procurator van de Missiën der Minderbroeders van de Nederlandsche Provin cie pater Ludolphus Bosse. Pater Bosse werd geboren te Haarlem 2 Nov. 1892, priester ge wijd te Weert 30 Maart 1919; in April 1920 ver trok hij als missionaris naar China. Sinds twee jaren verbleef hy in het vaderland voor herstel van zijn gezondheid, en was den laatsten tyd werkzaam aan het Gymnasium te Megen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Vrijdag 17 Februari om 1 uur. In deze vergadering is aan de orde een rege ling van werkzaamheden. De voorzitter zal voorstellen om in ver band met een hem door den voorzitter van den Raad van Ministers gedaan verzoek tot spoe dige behandeling van de begrootingen betref fende Suriname en Nederlandsch-Indië voor 1933 de beraadslagingen over die wetsont werpen aan de orde te stellen tegen Dinsdag 21 Februari 1933 te een uur. HUIZEN, 298 M.: 8.— NCRV: Schriftle zing en meditatie, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst door Mevr. G Feddema Hoogland, 11.Concert door het trio van der Horst, Chr. Mengeveld, viool, 12.Po litieberichten, 12.15 Gramofoonmuziek.. 12.30 Bespeling van het NCRV.-orgel, 1.15 Trio van der Horst en Chr Hengeveld. viool, 2.— Zenderverzorging, 2.30 Lezing Chr. lec tuur „Stieske" door J. A. Visser, 3.Huis houdelijke raad: mej. T. Hagenbeek „Op knap- en reparatiewerk", 3.30 Concert, 5. Betanlsch halfuurtje voor de jeugd, Rinke Telman „Plantenbloei in Februari". 5.30 Halfuurtje voor jeugdige amateur photogra- fen, C. A. Deul „Artistieke Landschapspho- tografie", 6.Jac. Bienend Pzn. Consump tie melkvoorzienïng, 6.30 Het aanleggen van een rotstuintje door A. J Herwig, 7.Lite rair halfuurtje Dr K. H Miskotte „Leven en Lezen", 7.30 Politieberichten, 7.45 P. T.- kwartiertje, L. J. A M. Lammers „De Tele graaf ln huis", 8.Concert door het Am- sterdamsch Symphonie-orkest onder leiding van M. De Haas, 8.30 John's Accordeon Duo, 8.45 Orkest, 9.Lezing door Dr. J. C. Roese: „Zijn Jullie ook zoo," 9.30 Or kest, 9.45 Accordeon Duo, 10.Vaz Dlas, 10.10 Orkest, 10.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M.: 8.— VARA: Gra- moloonmuziek, 10.— VPRO: Morgenwijding, 10.15 VARA: Notenkrakers onder leiding v. Daaf Wins, 11.10 Onze keuken door P J. Kers Jr., 11.40 Carel Rijken draagt voor, 12.Sluiting. AVRO: Lunchconcert door het AVRO-kamerorkest onder leiding van Nico Gerharz, afgewisseld door Gramofoon muziek, 2.Causerie door C. Veening „Ma rokko", 2.30 Het AVRO-klein-orkest onaer leiding van Nico Treep, 4.VARA: Fliere fluiters onder leiding van Hugo de Groot, 4.50 Na schooltijd. Wonderlijk avontuur van Oome Keesje, 5.30 Notenkrakers onder lei ding van Daaf Wins, 6.10 Orgelspel door Ger. Steyn, 6.40 Van leed en strijd, van hoop en geluk in Sovjet Rusland, Ir. W. van Fijen: Bouwkunst en beeldende kun sten, 7.Flierefluiters onder leiding van Hugo de Groot, 8.VPRO: Cursus: De jeugd in het heden, 8.30 Concert Egbert A VoSj orgel, 9 Cursus de functie van het beroep in volk en cultuur. Prof. Ir. Scher- merhorn, 8.30 Concert, 10.Vrijz. Gods. Persbureau, 10.05 Vaz Dias. 10.15 Decla matie door Mien Emeis van Buuren: „Kin deren van ons volk", door Antoon Coolen, 10.45 Gramofoonmuziek, VARA: 11.Gra mofoonmuziek, 12.Sluiting. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek, 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van Plet Leemans, vioolsolo, M. Wigy, 5.20 Gramo foonmuziek, 6.35 Gramofoonmuziek, 8.20 Concert door het Omroeporkest onder lei ding van Jean Kumps, met medewerking van mej. Cauconnier, zang, 9.20 Vervolg concert, 10.30 Gramofoonmuziek, gevraag de platen. KALUNDBORG, 1153 M.: 11.20—12.35 Het strijkorkest van hotel „Bellevue" onder leiding van Harald Andersen, 2.202.40 Zang door Otto Hanschell, a. d. vleugel Viktor Fischer, 2.40—4.20 Het orkest van het restaurant „Wivex" onder leiding van Teddy Petersen, 7.308 Orgelrecital door Oscar Ringberg, 9.3510.20 Mandoline-con cert door Alberto Bracony-trlo. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 3.50 Concert, 5.20 Franz Osborn, piano speelt vijf preludes van Debussy, 6.55 Populair concert door Eddy Walis-kapel, 10.2011.20 Concert. LANGENBERG, 472 M.: 11.25—12.10 Po pulair concert door een orkest van werk- looze musici onder leiding van Anton No- wakowski, 12.201.50 Concert onder leiding van Eysoldt, 4.205.35 Vesperconcert, 9.50 tot 11.20 Populaire en Dansmuziek onder leiding van Ëysoldt. DAVENTRY. 1554 M.: 12.20 Orgelrecital door George Metzier in St. Stephen's Wal- brook. 1.05 Concert door Shepherl's Bush Pavilion-orkest onder leiding van Harry Fryer, 3.20 Schoolconcert onder leiding van Sir Walford Davies, 4.10 Concert door het Schotsche studio-orkest onder leiding van Guy Daines, 6.50 Vera Moore speelt piano sonates van Beethoven, 8.20 Concert door BBC-orkest onder leiding van B. Walton O'Dennell Noorsch prog.. 10.40 Vioolrecital door Bratza, 11.1512.20 Geraldo en or kest. gevolgd door het Savoy Hotel or- pheans. PARIJS (Eiffel) 1445 M.: 7.50 Concert on der leiding van M. Flament, Wagner-her- denking, 8.35 Muzikaal uurtje voor de jeugd. PARIJS (Radio) 1724 M.: 8.05 Gramo foonmuziek, 12.50 Concert door Krettly- orkest, 7.40 Vervolg concert, 9.05 Sympho nie-orkest onder leiding van Eugene Bi got. WEENEN, 517 M.: 4.05 Gramofoonmuziek, 6.35 Het Tautenhayn-kwartet speelt popu laire muziek, 7.25 Concert door 't Ween- sche Symphonie-orkest onder leiding van Dr. Hermann Scherschen, 9.45 Dansmu ziek door Jean Litwins Syncopators en de Los Pamperos-tangokapel BEROMüNSTER. 460 M.: 7.35 Vioolrecital door Stefl Geyer, 9.Marek Weber en zijn orkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Een tragisch sterfgeval heeft Woensdagavond te Utrecht tydens het abonnementsconcert van het Utr. Sted. Orkest plaats gehad. Op dit concert, dat ter herdenking van Richard Wagner in Tivoli gegeven werd traden als solisten op de bekende Utrechtsche zanger Jac. Caro en mevr. El. PoolmanMeissner. Onderwijl de heer Caro in het eerste gedeelte van het concert zong viel hij plotseling van het podium voorover in de zaal. Enkele by het concert aanwezige dok toren, die yiings toeschoten, moesten helaas constateeren dat de heer Caro reeds was over leden. Men begrijpt dat deze buitengewoon droevige gebeurtenis groote consternatie onder het tal rijke publiek verwekte. Groot was dan ook de verslagenheid onder de concertbezoekers. On- middeliyk werd het concert gestaakt en diep onder den indruk verlieten de aanwezigen de zaal. Als tragische byzonderheid vermelden we nog dat zich ook de echtgenoote en de dochter van den heer Caro in de zaal bevonden. De heer Caro was in Utrecht en ver daar buiten een populaire figuur. Hy was een ge zocht concertzanger en heeft zich vooral naam verworven als vertolker van het Nederlandsche lied. De regeering koestert, naar het „Volk" be richt, het voornemen steun te verleenen aan de boomkweekers door dezen a fte helpen van hun voorraden boomen en heesters, die zullen wor den uitgeplant in een z.g. „nationaal park." Voor dit doel zou de regeering gen bedrag van vyf milloen gulden willen uittrekken. Het nationale park zal worden aangelegd pp gronden van den heer Kröller in de omgeving van Hoenderlo op de Veluwe. ber in de duinen den 25-jarigen strooper Krijn Dekker uit Egmond aan Zee heeft neergescho ten. De ambtenaar van het O. M. heeft tien ge tuigen gedagvaard o.w. dr. Hulst, anatoom-pa tholoog uit Leiden en dr. Fischer uit Egmond- Binnen, die het slachtoffer de eerste medische hulp heeft verleend. Voorts de rijksveldwachter Minee, die bij de ontmoeting met den strooper tegenwoordig was. Als verdediger van verdachte zal optreden mr. T. v. Löben Seis uit Haarlem. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den inspecteurs by de werkverschaffing ver zocht den volgenden brief aan de gemeentebe sturen te richten: „By verzuim wegens regen mag de vergoe ding niet worden toegekend over het eerste uur regenverlet op iederen dag afzonderlyk, zulks tot een maximum van drie uren per week. Heeft u byv. in een werkweek de volgende uren regenverlet: Maandag 4, Dinsdag 2, Woensdag 1 en Donderdag 5 dan wordt aan regen vergoeding toegekend: Maandag 3, Dins dag 1, Woensdag 0 en Donderdag 5 uur, in totaal 9 uur. Voor de rechtbank te Alkmaar zal Dinsdag terecht staan de jachtopziener J. v. d. B. te Egmond-Binnen, die op een avond in Novem- Veel is reeds gezegd en geschreven tegen het aanhangig ontwerp van wet tot evenredige vrachtverdeeling in de Binnenvaart. Naar aan leiding van het te 'sGravenhage gehouden Congres publiceert thans het blad „Ons Kom pas", orgaan van den R. K. Reeders en Schip- persbond „St. Nicolaas", een artikeltje, ter ver dediging van het ontwerp, dat wy, verkort, hier onder laten volgen. De algemeene indruk van het gehouden Con gres in den Haag tegen het wetsontwerp van evenredige vrachtverdeeling voor de Binnen vaart is, dat de verdediging of liever de aanval buitengewoon slap was. Dit was de indruk na het lezen van de rede voering in de dagbladen. En wij vernamen ook van deelnemers, dat dit de indruk was van vele aanwezigen. Eigenaardig was ook dit: Het Centraal Bureau voor Ryn- en Binnen vaart had de leiding. En niet alleen dat de grootreeders in dat Bureau zitting hebben, maar vooral de transportondernemers. En nu is juist van deze de felle oppositie uitgegaan. En geen wonder, want zy hebben er een groot belang by, dat de schippers in armoede blijven. Elke verhooging, ook de kleinste, zoodat de schipper juist zou komen aan zyn minimumbestaans- mogelykheid, is voor hen eene vermindering. Zy hebben belang by beneden den kostprys bevrachten. Waar dus ook nu weer duidelyk blykt, dat: 1. Het Centraal Bureau zich schaart achter de grootreedery. 2. Het Centraal Bureau zich heeft laten lei den door hen, die het allergrootste belang er by hebben, dat voor de laagste vrachten wordt gevaren, moet men de actie van dit Bureau ook bsoordeelen als niet alleen partydig, maar als verschrikkelyk eenzydig. Het gaat hier om een bedryf, dat tot heden nog wel het meest vrye bedryf in ons land was. En wel zelden is van een vryheid zulk een mis bruik gemaakt als van deze! Die vryheid bestond niet voor den schipper, maar voor de andere party, en deze heeft die vrijheid zeer dikwyls misbruikt. Wanneer de Regeering dan ook thans gaat ingrypen, dan is het juist om die vryheid te beschermen. De schipper was niet vrij, maar wordt nu door dit wetsontwerp vry. Wy kunnen gerust zeggen, dat het Congres tenslotte is geworden een groote verdediging van het wetsontwerp. Immers daar werd erkend: de nood, de ar moede der schippers, daar werd erkend, dat iets gedaan moest worden, daar werden bezwaren gemaakt door eenzydige beoordeelingen en op vattingen, daar werd niets aangegeven wat eene verbetering zou kunnen brengen om dit bedryf ln het leven te houden, zoodat het feitelyk is geworden een sterke aanbeveling van dit wets ontwerp. Op de touwfabriek te Edam zyn de laatste dagen vele jeugdige ongeschoolde werkkrachten aangenomen, die vroeger voor de visschery be stemd waren, terwyl, zoo meldt de „Volks krant", thans nog honderden Jeugdige geschool den, w.o. vele vaders van gezinnen, rondloopen, die eertyds uit bovengenoemd bedryf ontslagen zyn, zoodat die menschen worden weggedacht. Voor de gehuwden en volwassenen, die mo menteel nog werken, wordt precies eenzelfde lot verwacht. SOLO, 15 Febr. (Aneta.)) Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Europeesche Mindere Militairen, heeft, namens de leden van die or ganisatie, een telegram gezonden aan den Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië en aan den Commandant van het leger in Ned.-Indië, waarin het voorgevallene op de vloot wordt betreurd en de aanhankelykheid en trouw der Europeesche mindere militairen aan de Regee ring wordt betuigd. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta) De „Van Outshoorn" der Koninklyke Paketvaart-My. heeft naar de „Zeven Provinciën" overgebracht 5 officieren, 11 onderofficieren, 19 mariniers en 65 inlandsche opvarenden van Hr. Ms. „Zeven Provinciën", die na het vertrek der muiters uit Oleh Leh in Atjeh waren achtergebleven. Het verhoor, ook van deze schepelingen, neemt aan stonds een aanvang. Gedurende de reis was alle contact van de bemanning der „Van Outshoorn" met de be manning der „Zeven Provinciën" verboden. De eerste officier van de „Van Outshoorn" verklaarde, dat dit contact echter wel had plaats gehad, doch hy zal hierover rapportee ren. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). De lyst der Europeesche marineschepelingen, die zich op Onrust in arrest bevinden, vermeldt de volgende namen De seinersmaat J. B. Mervel; de matrozen- konstabel L. Schouten, H. J. Hassing; de kor poraal-monteurs H. C. Everhard, G. D. Kryten- burg; de matrozen der 1ste klasse: J. Snoey, J. Sturm, G. Pasman, T. de Jonge, L. J. Snijders; de korporaals-machinisten B. van Leeuwen, W. Tiggelaar, M. Boshart, M. Dooyeweerd; de kor poraal-stoker G. F. Dannau; de stokers-olieman C. A. Vermeulen, F. J. B. Verschuur, W. Snel (deze is nog aan boord van de „Gouden Leeuw", gewond), P. A. Peters; de mariniers der 1ste klasse C. Holswilder, J. A. C. van der Laak, G. Heiwegen; A. W. Hordijk, A. de Graaf, L. H. Biegstraaten. J. M. van Hoven; de mariniers der tweede klasse: J. Koring, J. D. Smit, A. M. Steffens, H. van Putten, J. den Besten, J. den Boer; de matroos der 3de klasse L. van Schaik; de matroos der 1ste klasse A. van Iterson. De Vereeniging van Technici der Koninklyke Marine heeft in een ledenvergadering te Den Helder op 13 Februari een motie aangenomen, welke gebaseerd was op: „persberichten, dat zou zyn gebleken dat de navigatie aan boord van de ,.De Zeven Provinciën" door Europeesche onderofficieren zou zijn geleid". Aneta stelt er prys op te verklaren, dat de Aneta-telegrammen dit bericht niet hebben ge bracht, maar dat het afkomstig is uit een tele fonisch verslag dat een der bladen van een cor respondent in Indië heeft ontvangen. Er is Aneta niets bekend, dat de navigatie aan boord van de „De Zeven Provinciën" door Euro peesche onderofficieren zou zyn geleid. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta.) Hedenmorgen had een buitengewone vergadering plaats van den Raad van Ned.-Indië. Deze vergadering werd voorgezeten door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, terwyl eveneens aanwezig waren de commandant der Zeemacht in Ned.-Indië, de commandant van het leger in Ned.-Indië, de algemeene secre taris, de directeur van het Departement van Justitie, de directeur van het Departement van Binnenlandsch Bestuur en de Procureur-Gene raal by het Hooggerechtshof van Ned.-Indië. In deze vergadering werd, evenals vorige week het geval was, de algemeene situatie besproken. Het Rotterdamsch raadslid A. Menist van de R.S.P. en twee andere leden van deze party G. de W. en A. de W., zijn door de politie wegens opruiing in het huis van bewaring opgesloten. CHERIBON, 15 Febr. (Aneta.) Tengevolge van een bandjir van de Tji Keroehgirang zyn van een brug, op den weg tusschen Radjagaloeh en Madjalengka drie spanningen tot een lengte van 30 meter plus een landhoofd weggeslagen. Van den weg werden 10 meter geheel weg geslagen. Hierdoor is het verkeer op dien weg ge stremd. De aan den brug en den weg toegebrachte schade wordt geraamd op 35.000. De bekende moordzaak Eschauzier komt op 22 Februari in behandeling voor het Haagsche Hof. Onder de 14 getuigen, die zyn gedagvaard, is ook de heer Saudeck, een bekend schriftkun dige te Londen. Met hem zullen nog andere deskundigen hun oordeel moeten uitspreken over de echtheid van het briefje, dat de ver moorde aan den verdachte K. moet hebben geschreven. De Ned. Bond van Vereenigingen van huur ders van woningen, gebouwd met overheids steun, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin verplicht wordt te bevorderen, dat de huren dezer woningen meer in over eenstemming worden gebracht met de huidige draagkracht der arbeidende bevolking. De Bond heeft ook een audiëntie aange vraagd by den Minister van Binnenlandsche Zaken. Het weekblad „Handelsbelangen" neemt o.m. op de crediteurenlijst van het faillissement der N. V. Kuchenmeister's Intern. Ultraphoon My. te Amsterdam. Deze lijst telt dertig crediteuren met een to taal passief van 1.320.841,63, waarvan prefe rent 1205.89. De baten zyn nog niet volledig bekend. Het onverwachte. We moeten ons voorbereiden op het onverwachte. Het onverwachte speelt in ons le ven een groote rol. Het gewone doen moge nog zoo als een sleur aan ons voorbij gaan, ■plotseling duikt een moeilijkheid of een verblijding voor ons op waarop we geheel niet waren bedacht. Ons leven wordt voor een deel ge richt door het onverwachte. Wel hem, die het onverwachte geluk te grijpen weet. Wel hem die voorbereid is op het onverwachte en te handelen weet, wilszeker en cordaat wanneer het onverwachte in zijn leven komtWel hem die het onverwachte leed moe dig weet te dragen omdat hij voorbe reid was op het onverwachte. Wel hem voor wie(n) de dood nooit een geheel onverwachte bezoeker kan zijn doch steeds een, zij het plotseling komende, maar dan toch immer ver wachte bevrijder. Het onverwachte in ons leven moet het meest verwachte zijn. Want ij kennen tijd noch uur.... wij kennen dag noch datum.... De drie jongelui uit Zeist, de ongeveer 19- jarigen H. H„ J. van E. en A. V., die de vorige week te Rotterdam zijn aangehouden, hebben den inbraak in de Huygenslaan te Amersfoort, waarby 400 en een paar horloges werden ver duisterd, bekend. Zy zyn ter beschikking van de justitie te Utrecht gesteld, waar zy zich te verantwoorden zullen hebben over vyftien inbraken, te Amers foort, Zeist, De Bilt en Driebergen gepleegd. DEN HAAG, 15 Febr. Na afloop van den wedstryd tegen Bristol Rover te 'sGravenhag® heeft de keuze-commissie van den K. N. V. B. het definitieve B-elftal samengesteld, dat op 28 Februari a.s. op Mardi Gras te Brussel öd spelen. Het ziet er als volgt uit: Doel: Veenendaal (Naaldwyk) Achter: Haak (Stormvogels) en Petting» (Hermes DVS). Midden: Jaap Pauwe (Feyenoord), Prins (Stormvogels) en Van Ooyen (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus). Duynhouwer (Feyenoord), Breitner (ADO) en Wepster (DFC). Reserves: de Korver (DFC), v. d. Hoven (Longa), Coeremans (Velox) en Bomvlie{ (Ajax). Op het verlichte V. U. C.-terrein te 's-Gra- veuhage heeft Woensdagavond een talrijk pu bliek genoten van den emotievollen wedstryd. die een Nederlandsch B-elftal speelde tegen de Engelsche prof-club „Bristol Rovers". Vente was vervangen door Duynhouwer. Onze landgenooten hebben den EngelscheB goed party gegeven. Aanvankeiyk waren de Engelschen sterk in de meerderheid, maar Veenendaal was goed op dreef. Onze landgenooten kregen daarna de overhand, waarby vooral onze middenlinie, waarin Pauwe en Prins uitblonken, zich van haar goede zyde liet kennen. Met schieten wa ren de Hollanders echter niet gelukkig. Kort voor de rust wist Stevenson den Engelschen de leiding te geven. (0—1) De tweede helft waren de beide partyen beur telings in den aanval, zonder dat echter ge doelpunt werd. In de laatste minuut schoot Duynhouwer nog rakelings langs den doellat- Het einde van dezen wedstryd, die op uit" stekende wyze geleid werd door scheidsrechter Boekman, kwam dus met een onveranderde11 stand van I0 in het voordeel van de gasten- Omtrent de doodsoorzaak van Schaaf valt nog te zeggen, dat dr. Norris, de eerste genees* heer, die Ernie Schaaf hulp verleende, van meening is, dat de dood van Schaaf niet ver oorzaakt is door den slag van Camera.' HU van meening, dat de door den ongelukkigen val in den ring veroorzaakte bloeding in de herse nen oorzaak is van den dood van den bokser- Hiertegenover staat de meening van eenige an dere doctoren, die eveneens den wedstryd heb ben bygewoond. Het onderzoek wordt nog steed* voortgezet. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Febr. 900 K-G' Peen 1.70. 37000 K.G. Roode kool 1.30— doorschot 0.802.20. 90.000 K.G. Gele kool °r~e 2.10, doorschot 0.701.80. 85000 Deense"* Witte kool 0.60 24000 K.G. Uien: Gele Uien 1.402, Grove 1.201.80, Gele Drielingen 1-3" 1.50. 11200 K.G. Bleten 1.60. BARNEVELD, 16 Febr. Aanvoer 890.000 klF eieren. Prijs 45. Handel redelijk. „e BOVENKARSPEL (Station), 15 Febr. Tuinbouw". Uien: Grof 6585, Groote Gele 7u~~ 1.00, Drielingen 4055, Nep 65 per baal. A*" voer 517 baal. Roode kool 602.80 per 100 Aanvoer 26115 K.G. Gele kool 12 per 100 B.- 0 Aanvoer 21660 K.G. Witte kool 60. Aanvoer le' K.G. Spruiten 1.05 per zak. Aanvoer 3 zak. Murlllo 16—18, Copland 11—12, v. d. r 26—27, Bartlgon 18—20, La Reine 21—23, v\c^o. 17, Pitt 1924, Prosperity 1415. Aanvoer ENKHUIZEN. 15 Febr. Bloemen: Murlllo 18, Ibis 18, Idem II 13, Prins v. Oostenrijk 1 ,7, 16, Bartlgon 18—21, Copland 11—15, Schlegel Rose la Reine 15, Sanders 22, Mr. v. d. Hoe1 Narcissen 1213, idem Cortes 6, Crocussen 16 per kistje. „prd HOORN, 16 Febr. Kaasmarkt AangeVO®3, 4 stapels, wegende 5724 K.G. KI. fabr.kaas Handel goed. „„„rde1" NOORD-SCHARWOUDE, 16 Febr. NOOf° marktbond 19900 K.G. Uien: Drielingen jg0. —1.90, Uien 1.70—2.10, Grove Uien 1-40-ri^ 2000 K.G. Peen 1.50, 2600 K.G. Kroten (j£0r- 1.20, 97000 K.G. Roode kool 1.30—2.50. schot 0.60—1.90, 161.400 K.G. Deensche r- kool 0.60, 54200 K.G. Gele kool 1—1.80. schot 0.701.40 Alles per 100 K.G. ir.Ö- Doorgedraaid 1200 K.G. Roode kool. 1400 0i, Gele kool. 119000 K.G. Deensche Witte 1800 K.G. Kroten. „rtieP SCHAGEN, 16 Febr. Veemarkt 10 F»»1 40 150350, 7 magere Geldekoeien 801 ,io-< vette Geldekoeien 140200, 10 Kalfkoelen jgi 200, 3 Vaarzen 5070. 2 Graskalveren 15;3U| j74 nuchtere Kalveren 416. 10 Schapen }.lnS^\ Overhouders 612, 2 Bokken en Gelten pet 5 magere Varkens 8—17, 52 vette Varkens g So K.G. 0.27—0.29. 154 Biggen 5—8. KonUne» —1.50, 22 Kippen 0.75—1.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6