De internationale crisisfabriek VEREEMGDE KATHOLIEKE PERS Het communisme waart rond Het relaas van Roosevelt M* Het nieuws van heden STOKEN EN BRANDEN De Kleine Entente Paus Sixtus DE BAROMETER VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 De nood wel het hoogst, maar de redding....? Toestand van Cermak bevredigend De Duitsche Rijksraad vergadert De „Atlantïque"-ramp Frankrijk en Rusland Het Weer Telefoonverbinding met Boekarest verbroken Belgisch kabinet treedt niet af Kruitexplosie in Jehol Een Apponyi-wet? Amerika weer nat? illliiliill Verlaging militaire uit gaven in Frankrijk DRINKT BASS-STOUT Fa. P. Baggerman -Tel. 10116 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18306 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. tnededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Roosevelt laat zich niet intimideeren Protesten tegen de Pruisische vertegenwoordiging Verklaring van kapitein Schoofs Pact geratificeerd 1 Bloedige onlusten in Roemenië, Griekenland en Spanje. Nood kreet van koning Carol Geen berichten meer te krijgen Noodkreet des konings Onlusten te Saloniki Bloedige gevechten te Oviedo De dader veilig opgeborgen Zijn protest te Trianon PAPIEREN VLIEGTUIGEN r ÜK Waarom het nieuwe verdrag zoo spoedig tot stand kwam Waarschuwing van de „Populaire" Door financieele senaatscommissie goedgekeurd Bouw van een grooten pantserkruiser DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een blunder van „Het Volk" HAARLEMSCHE COURANT i De internationale politieke wereld staat voor groote beslissingen. De ontwapenings conferentie te Genève is eindelijk in het critieke stadium getreden, waarin beslist zal moeten worden over haar slagen of mislukken Reeds veel te lang heeft men er rondgedoold in den uitermate gecompliceerden doolhof van aca demische beschouwingen zonder een uitweg naar de practijk te vinden. De vertegenwoordigers der mogendheden zijn moe van het elkander ge voelig op de vingers tikken en willen nu ten einde raad de spijkers op den kop slaan. Alge meen wenschen zij nu een ontwapeningsconven tie ineen te timmeren, maar over het model zijn zij het nog niet eens. Frankrijk, het militair machtigste land van Europa, zou er met zijn welhaast onverzadigbare veiligheidseischen het liefst maar een doodkist van maken, waarin de ontwapeningsgedachte definitief ten grave zou kunnen worden gedragen. Het zou een der gelijke begrafenis met „militaire eer" willen op luisteren: de tricolore over de kist, de kist op een affuit, cavalerie-escadrons ervoor en er achter en tenslotte een indrukwekkend salvo over de groeve. Maar wat Frankrijk het liefst Wil, willen de anderen niet, en Frankrijk voelt wel degelijk, dat het zich leeljjk gaat isoleeren door altijd maar weer om meer veiligheid te kermen, terwijl Hét zich sterker beveiligd heeft dan elke andere mogendheid. De „Populo d'Ita- lia", Mussolini's lijfblad, heeft dezer dagen in een hoofdartikel de visie gelanceerd, dat al de geruchten over een geheim verdrag tusschen DuitschlandItalië en Hongarije, over stiekeme Wapen- en vliegtuigleveranties van Italië aan Hongarije, over een onheusche ontvangst van den Franschen gezant Henri de Jouvenel te Rome door Frankrijk zouden zijn gelanceerd om den schijn te wekken, dat het met zijn veilig heid inderdaad treurig gesteld is, en daardoor zijn hegemonistische positie en zijn geweldig legerapparaat volledig te kunnen handhaven. Deze visie is natuurlijk sterk Italiaansch ge kleurd, maar het moet erkend worden, dat de wilde en onrustwekkende geruchten de laatste weken zóó veelvuldig zijn, dat het er allen schijn van heeft, dat er kunstmatig door be langhebbenden een onveiligheidsstemming wordt gekweekt om aan een mogelijke ontwapenings conventie van beteekenis te ontkomen, Zulk een tactiek zou niet nieuw zijn. Zij is ook vroeger herhaaldelijk toegepast in het vooruitzicht van niet voor alle par tijen even aangename beslissingen. Of het den hationalistischen kringen in Frankrijk echter Zal gelukken de crisisfabriek aan het werk te houden om Frankrijks vermeende onveiligheid te demonstreeren, is een tweede. De hechtere aaneensluiting van de Fransche bondgenoot, en der Kleine Entente in Zuid-Oost en Midden- Europa biedt Frankrijk in ieder geval grootere veiligheid, temeer, waar deze aaneensluiting gestimuleerd werd door en ten deele een reactie vormt op de ver-Hitlerianiseering van Duitsch- land. Trouwens, .de gevaren welke Frankrijk op het oogenblik van de zijde van Duitschland be dreigen, zijn in werkelijkheid nog niet van dien aard, dat Frankrijk daarmee'zijn eisch tot hog grootere veiligheid redelijk kan motivee- fen. Ten eerste wil en ten tweede kan Duitsch land op het oogenblik Frankrijk niet aanvallen. Het eenigste wat Duitschland wenscht, is ont wapening van Frankrijk. Alleen als Frankrijk zich tegen een werke lijke bewapeningsvermindering zou blijven ver zetten, zou Duitschland zich vanwege zijn ge lijk recht en zijn veiligheid genoodzaakt achten zich opnieuw te bewapenen. Bovendien Is Duitschland bereid een „nimmer-geweld- clausule" in de te ontwerpen ontwapenings conventie te aanvaarden. Laten wij hopen, dat de ontwapeningsconventie, welke te Genève in de maak is, geen doodkist wordt, maar een troon voor den vrede. Wij moeten echter toe- Heven, dat de huidige toestand daartoe niet bij- MIAMI, 17 Febr. (Reuter.) De doctoren, die Cermak verplegen, verklaarden gisterenavond dat zijn toestand bevredigend is. Hij heeft min der pijn, rust goed en slaapt bij tusschen- Poozen. Roosevelt heeft o. a. telegrafische gelukwen- schen van den koning van Engeland en van MacDonald ontvangen. Roosevelt is niet voornemens eenige wijziging te brengen in zijn uitgaan of reizen. Hij was zeer verbaasd, toen men hem voor belde de ceremoniën van zijn installatie en de andere plechtigheden te bekorten. De chef van de geheime politie heeft Zangara herkend als een anarchist van het soort, waar in Leon Czegoscz, de moordenaar van presi dent Mc. Kinley het prototype was. Gisteren is Zangara reeds voor het crimineel gerechtshof verschenen, het verhoor zal heden borden voortgezet. Hij wordt door den besten advocaat, die be schikbaar is, verdedigd. zonder gunstig lijkt. De toenemende oorlogs psychose en de fatale ontwikkeling der krijgs verrichtingen in het Verre Oosten vormen een wel schril contrast met de ontwapeningsdebat ten. De Commissie van negentien is eindelijk bereid de onrechtmatigheid van de Japansche geweldpolitiek tegenover China openbaar aan de kaak te stellen. Indien de bijzondere alge- meene Volkenbondsvergadering zich met het rapport en de aanbevelingen dier commissie ac- coord verklaart, en het is geenszins onwaar schijnlijk, dat dit zal gebeuren, zal Japan over wegen wat het te doen staat. Het is nog vol strekt niet zeker, of Japan dan met den Vol kenbond zal breken. In Tokio zijn de meenin gen nog verdeeld. In ieder geval wenscht het de beslissing van de algemeene Volkenbondsver- gadering af te wachten, alvorens een tegen- protest in te dienen of Genève vaarwel te zeg gen. Tot zóólang blijft de kwestie dus nog han gende, of de dreigende oorlogsbrand in het Verre Oosten al dan niet officieel zal uitslaan. Het lijdt geen twijfel, dat de nood der wereld op z'n hoogst is, maar het Hjdt wèl twijfel of de redding nabij is. BERLIJN, 16 Febr. (W. B.) Onder voorzitter schap van den rijksminister van Binn. Zaaen, dr. Frick, is vandaag een plenaire zitting van den Rijksraad gehouden, waarbij Pruisen voor de eerste maal vertegenwoordigd was door de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris. Te gen deze samenstelling van den Rijksraad werd vooral door de vertegenwoordigers van Beieren, Baden en de Rijnprovincie protest uitgebracht. Namens de Beiersche Staatsregeering werd de volgende verklaring afgelegd: 1. De Rijksraad is een uitgesproken federale instelling tot waarborging van het aandeel der landen in de wetgeving en het bestuur van net Rijk. 2. De stemming der landen in den Rijksraad moet onafhankelijk zijn van het Rijksgezag. 3. Het deelnemen van Rijkscommissarissen aan de stemmingen in den Rijksraad is derhal ve in strijd met den fundamenteelen bouw van het Rijk. 4. Ieder Duitsch land is gerechtigd de hand having van de constitutioneele samenstelling van den Rijksraad te eischen, zonder dat net betreffende land hierbij het verwijt zal kunnen worden gemaakt zich te mengen in de aange legenheden van een ander land. Tenslotte werd met 39 tegen 20 stemmen een voorstel aangenomen van de regeering van Ba den, waarbij de Rijksraad van de aanstelling der gevolmachtigden van den Pruisischen Rijks commissaris kennis nam, zonder stelling te ne men ten aanzien van de juridische zijde hier van. PARIJS, 16 Febr. (Reuter). Kapitein Schoofs, de gezagoverder van de „Atlantique," heeft ver klaard, dat op zijn schip reeds eerder sabotage is gepleegd, voordat het door den brand ver woest werd. Op een der vorige reizen is een groote Ijzeren deur, die slechts 6 voet bo ven den waterspie gel zat, ontgrendeld en losgemaakt. Een andere maal was amaril-poeder in de machines gestrooid. Als de ijzeren deur in zee zou zijn gevallen, had dit herstel vereischt en was het schip eenigen tijd opge houden. Oponthoud ls, volgens kapitein Schoofs, steeds onaangenaam, daar de bladen alles vermelden en buitenland- sche concurrenten op den loer liggen. Doch dergelijke onbelangrijke sabotage komt op alle groote schepen voor. De chef-de-réception van de „Atlantique," die een belangrijk getuige is bij de behandeling voor de rechtbank, daar hij slechts eenige uren voor de catastrophe in hut 232, waar de brand uitbrak, i' geweest, en toen niets bijzonders heeft opgemerkt, heeft verklaard, dat hij zeer verbaasd is geweest over de snelle uitbreiding van het vuur, hetgeen er op wijst dat de brand op meer dan één plaats tegelijk moet zijn uit gebroken. Kapitein Schoofs MOSKOU, 16 Febr (V. D.) Het Russisch- Fransche non-agressie-pact en het verdrag van arbitrage zijn thans geratificeerd door den pre sident der Fransche republiek en het presidium van de Executieve Commissie der Sovjet-Unie De uitwisseling der ratificatie-oorkonden heeft Woensdag plaats gehad in het gebouw van het Volkscommissariaat voor Buitenlandsche Zaken te Moskou. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui| Verwachting: Meest matige, in het Noor- den wellicht krachtige, Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, EE kans op regen of hagelbuien, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het EE EE vriespunt. EE Hoogste stand: 774.4 te Isafjord. EE Laagste stand: 752.8 te Skagen. EE Zon op 7.14, onder 5.14 .Licht 5.44. Laatste Kwartier 2.28 n.m. EE Storm waarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt 17 Febr. te 8.50 EE uur aan dc posten van Delfzijl tot Hoek EE EE van Holland: EE „Weest op uw hoede". EE BOEKAREST, 16 Febr. (Reuter) De ar beiders, die zich in de werkplaatsen der spoor wegen verschanst hadden, hebben tijdens den nacht verschillende schoten op de hen omsin gelende politiebeambten gelost. Hierbij werden eenige politie-beambten gewond. Vanmorgen om 6 uur hebben de autoriteiten de arbeiders gesommeerd de werkplaatsen onverwijld te ver laten. De sommatie werd driemaal herhaald, doch de arbeiders antwoordden opnieuw met revol verschoten. De militairen waren daarop genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. Er klonk een salvo, waardoor drie werklieden werden gedood en negen gewond. De arbeiders gaven zich ten slotte over. In alle fabrieksafdeelingen is het werk reeds hervat. BOEKAREST, 16 Febr. (V.D.). De rust in de spoorwegwerkplaatsen is hersteld. Aan de zijde der politie en militaire troepen zijn 20 man gewond. (Op het oogenblik werd de tele foonverbinding met Boekarest verbroken),. BOEDAPEST, 16 Febr. (V.D.). Ook te Boe dapest, waar men gewoonlijk goede verbindin gen met de Roemeensche hoofdstad heeft, kan men geen nadere mededeelingen omtrent den toestand in Roemenië doen, aangezien de tele fooncentrale te Boedapest sedert hedenmor gen geen verbinding met Boekarest meer kan krijgen. Uit plaatsen in Roemenië zelf, bijv. Arad, Klausenburg (Cluj) en Hermannstadt (Sibiu) wordt eveneens gemeld, dat men geen verbinding met Boekarest kan krijgen. Men vreest, dat in verband met de gebeur tenissen van gisteren de toestand in Roeme nië zich zeer ernstig zal ontwikkelen. Volgens een bericht van de „Chicago Tribune" uit Weenen, zou Koning Carol gisteren een noodkreet gericht hebben aan alle regeerende monarchen van Europa, waarin hij smeekte om hun hulp bij de verdediging van zijn troon. De Koningin-moeder en Aartshertog Anton von Habsburg zouden Koning Alexander van Joego slavië smeeken militaire hulp te zenden, wan neer blijkt, dat het Roemeensche leger niet in staat is, het oproer te onderdrukken. De Joego slavische ministerraad heeft echter met het oog op de binnenlandsche moeilijkheden in eigen land niets kunnen beloven. ATHENE, 16 Febr. (V.D.). Gisterenavond kwam het te Saloniki tot een bloedig gevecht tusschen politie en communisten, toen de po litie een geheime vergadering ontdekte, waar aan ongeveer 400 communisten deelnamen. Bijna twee uur lang onderhandelde de poli tie om de communisten er toe te bewegen de vergadering vrijwillig te ontbinden. Ten slotte probeerde zij met geweld de zaal te ontruimen, waarbij zij verscheidene schoten loste. Er ont stond een paniek en een bloedige vechtpartij, waarbij zeven arbeiders werden gedood en naar schatting ongeveer 115 personen werden gewond. De politie arresteerde 70 communis ten, waaronder eenige bekende leiders. MADRID, 16 Febr. (V.D.). Te Oviedo kwam het tot bloedige gevechten tusschen communis ten eenerzijds en de Guardia Civile en politie anderzijds. Stakende mijnwerkers wierpen in den afgeloopen nacht in de zakenwijk van Oviedo vijf bommen, waarvan één tot ontplofifng kwam voor het gebouw van de Bank van Asturie en de vier anderen voor het gebouw van de socia listische coöperatie, zoodat groote schade werd aangericht. Bovendien werd de hoofdkabei van de electrische lichtleiding doorgesneden, zoodat de stad geheel in het duister was gehuld. Bij de pogingen van politie en Guardia Civile om de stakers te verspreiden, kwam het in verschil lende wijken van de stad tot hevige straatge vechten, waarbij tal van dooden en gewonden vielen. BOEKAREST, 16 Febr. (Reuter) Na de gewelddadige ontruiming der spoorwegwerk plaatsen, te Boekarest, zijn 2000 stakers voor- loopig in hechtenis genomen, om te worden ver hoord. De verbreking der telefoonverbinding hield, volgens V. D. geen verband met de sta king. MIAMI, 16 Febr. (Reuter) In den trein naar New-York gaf Roosevelt het volgende relaas over den aanslag: Toen een man me op de hoogte stelde van den inhoud van een lang telegram, hoorde ia een lawaai, dat naar ik dacht, veroorzaakt werd door de ontploffing van een donderbus Vervolgens hoorde ik nog verscheidene andere knallen. De man, die tot mij sprak, deinsde achteruit, mijn chauffeur startte, ik keer me om en zie Cernak vooroverzygen en mrs. Gill ineen zakken. Ik vroeg mijn chauffeur te stoppen, wat hij vier meter verder deed. Mijn detective schreeuwde echter tot den chauffeur: „Weg uit de menigte!" De auto startte weer, om een eindje verder te stoppen. Me omkeerend zag ik, dat men Cermak opnam en hem in onzen wagen zette. Tot aan het ziekenhuis, waarheen we over het trottoir reden, ondersteunde ik hem. Twee der detectives zijn gewond, een aan de hand, de ander aan het oog. Verder wordt gemeld, dat de dader Zangara, geboortig moet zijn uit Calabrië. Ongeveer 35 jaar oud is hij, steenzetter te 1 aterson (New- Jersey). Volgens zijn mede-arbeiders gaf nij zich vaak over aan krachtige argumenten. De chef der New-Yorksche politie verklaard, alle mogelijke voorzorgsmaatregelen te zullen nemen. Zangara zou z.i. wel eens navolgers kunnen vinden. Achthonderd stille agenten zullen, naar men meent, Roosevelt te New- York moeten bewaken, terwijl ook andere auto riteiten een speciale bewaking zouden hebben. Hoover heeft onlangs een twaalftal dreig brieven ontvangen, waarvan Roosevelt echter tot nu toe verschoond is gebleven. Zangara zit opgesloten op de een-en-twintig- ste étage van een wolkenkrabbergevangenis. Hij zal vervolgd worden wegens gewapenden aanval met de bedoeling een moord te plegen, waarop 20 jaar staat. Zangara heeft in zijn cel een poging gedaan, zichzelf te verwonden, doch men heeft hem de gelegenheid hiertoe ontnomen door hem elk voorwerp, waarmede hij eenige schade zou kun nen aanrichten, te ontnemen. Alvorens uit Miami te vertrekken, bracht Roosevelt nogmaals een bezoek aan het Jackson Memorial Hospital, het ziekenhuis waar de slachtoffers zijn ondergebracht, en sprak hy zyn bewondering uit voor het snelle ingrepen der geneesheeren. Vervolgens begaf hü zich aan boord van zyn jacht, dat hem zoo snel mogelijk naar New York zal brengen. Zoowel te Miami als te New York zyn speciale maatregelen ge nomen voor de veiligheid van den president, die omringd wordt door een cordon van geheime politie. ROME, 17 Febr. (V. D.) De aanslag op pre sident Roosevelt heeft in Italië groote veront waardiging gewekt en vooral het feit, dat de dader een Italiaan is, voelt men als een schande voor het Italiaansche volk. De politie heeft aanstonds in Calabrië en in de woonplaats van Giuseppe Zangara een onderzoek naar het ver leden van Zangara laten instellen. BRUSSEL, 16 Febr. (VX>.). Hedenochtend te elf uur werd een kabinetsraad gehouden onder voorzitterschap van de Broqueville, waarin de door de regeeringscrisis ontstane toestand werd besproken. Het kabinet besloot overeenkomstig den wensch van den Koning niet af te treden. PEKING, 16 Febr. (V. D.) Volgens uit de provincie Jehol ontvangen berichten is te Loenhoea, in de buurt van de hoofdstad der provincie, een kruitmagazyn in de lucht gevlo gen. Het aantal dooden en gewonden bedraagt veertig. Beweerd wordt, dat Hansjoe-aanhan- gers een aanslag hebben gepleegd. BOEDAPEST, 16 Febr. (Reuter) Door de politieke vrienden van den de vorige week overleden Graaf Albert Apponyi worden pogin gen in het werk gesteld om de verdiensten van den ouden Hongaarschen staatsman voor het vaderland te vereeuwigen ,in een speciale wet en hierin op te nemen de eenige groote rede van Apponyi die hy in het Fransch, Engelsch en Italiaansch mocht houden op de Vredes conferentie van Trianon. Waar het verdrag van Trianon, zoo wordt gezegd, onder buitenlandschen druk in de Hon- gaarsche wetten is opgenomen, mag ook de protestrede van Apponyi daarin niet ontbre ken. WASHINGTON, 16 Febr. De Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen tot afschaffing der prohibitiewetten in de staten, die zulks wenschen. Het ontwerp voorziet in bescherming van droge staten tegen drankinvoer uit natte staten; het is thans naar het Huis van Afgevaardigden gezonden. Daarna dient het nog te worden aangeno men door een vergadering van de vertegen woordigers der Amerikaansche staten. Hier is een twee derden meerderheid vereischt. Het Verdrag van Versailles verbiedt Duitschland zoowél het houden van leger- vliegtuigeu als van vliegtuig af weerbatte- rijen. Om de soldaten in de gelegenheid te stellen zich te oefenen wordt een papieren vliegtuig aan een draad vanuit een toren bewogen LONDEN, 17 Febr. (V. D.) Naar aanleiding van 't nieuwe verdrag tusschen de mogendhe den der Kleine Entente schryft de „Times", dat Benesj, Jeftitsj en Titulescu te Genève voortaan zullen spreken namens een bevolking van 47 mil- lioen zielen. Men mag hopen, dat de Kleine En tente, wanneer deze naam n'g gebruikt zou kunnen worden, haar invloed in Midden-Eurona zal versterken en onafhankelijker zal maken. De vaste band, die thans tusschen de drie mogend heden is gelegd, zal bovendien aan alle pogingen om verwydering tusschen deze landen te bren gen, een einde maken. De wassende invloed van Hitler en van het nationalisme in Duitschland heeft waarschijniyk de onderhandelingen over het nieuwe verdrag bespoedigd, doch de eigen lijke oorzaak, die tot de aaneensluiting heeft ge leid, is ongetwijfeld de jongste poging om de Kleine Entente te verzwakken. De intriges van de laatste zeven maanden hebben een uitwer king gehad, die precies het tegenovergestelde was van wat men er mee had willen bereiden. In het koor der Fransche bladen, die geest driftig het nieuwe verdrag der Kleine Entente toejuichen, mengt zich de afwijkende stem van de socialistische „Populaire", die ernstig tegen de aaneensluiting der Kleine Entente waar schuwt, omdat zij daarin de verwezenlijking van een militair bondgenootschap ziet. Tegenover een statenblok zal een ander statenblok gesteld worden en de toestand wordt daardoor niet be ter. Het tocnt, hoe groot de onrust is, die in Europa heerscht. Reeds thans dient men echter met groot voorbehoud te staan tegen de metho den, die de drie betrokken staten toepassen. De „Populaire" vreest, dat de aaneensluiting der Kleine Entente inplaats van een vredesfactor te zijn, het oorlogsgevaar zal vergrooten. Een der motieven hiervoor is de politieke toestand in de drie landen. Men heeft naast de dem'cratische republiek. Tsjecho-Slowakije twee half die ato- riaal geregeerde landen, Roemenië met een avonturier als koning en een regeeringsparty zonder program, en tenslotte het dictatoriaal ge regeerde Joego-Slavië, met een corrupte regee ring, die in staat is tot het begaan van de waanzinnigste daden cm de revolutie, die in het land gloort, te smoren. PARIJS, 17 Febr. CV. D.). De financieele commissie van den Franschen Senaat heeft na de uiteenzetting van den Minister-President en den Minister van Oorlog te hebben gehoord, in tegenstelling tot de besluiten van de door de drie militaire Senaatscommissies ingestelde sub-commissie met 14 tegen 10 stemmen de door de regeering voorgestelde en door de Kamer reeds aangenomen vermindering der militaire uitgaven, goedgekeurd. De commissie is met de behandeling van de financieele voorstellen gereed gekomen en de rapporteur-generaal is bezig met de uitwerking van het rapport. De openbare behandeling in den Senaat zal morgen, Zaterdagmiddag, te drie uur begin nen. PARIJS, 17 Febr. (VJ>.). De „Joumée In- dustrielle" meldt, dat by de Fransche Kamer een wetsontwerp is binnengekomen om in plaats van de in het vlootbouwprogram voor 1932 voorziene vier pantserdek-kruisers van 7500 ton, een tweeden pantserkruiser van 26.000 ton te bouwen. In de motiveering wordt gewezen op de nood- zakeiykheid, zich te beveiligen tegen Duitsch land. Overigens zou het groote slagschip van 26.000 ton minder bemanning noodig hebben dan de vier 7500 tons-kruisers tezamen. De vier kruisers zouden tegenover een enkelen krui ser als de „Deutschland" machteloos zijn rn ook niet in staat, den stryd op te nemen tegen de zeven Italiaansche kruisers van 10.000 ton, wanneer het in de Middellandsche Zee tot een botsing zou komen. Evenmin zouden de 7500 tons kruisers stand kunnen houden tegenover de nieuwe Japansche kruisers, die veel beter bewapend zyn. Belgisch kabinet heeft besloten niet af te treden. Communistische onlusten in Roemenië en Griekenland. Protesten in den Dnitschen Rijksraad tegen de Pruisische vertegenwoordiging. Het Fransch-Russische paet geratificeerd. De Rijksmiddelen over Januari 1933; nog steeds achteruitgaande. De heer Vliegen neemt ontslag als lid der Ont- wapenings-delegatie. De Eerste Kamer over het beleid van Minister Verschuur. De Eerste Kamer over „politieke" uitzendingen. Verhoogd invoerrect op alle harde kaassoorten. De aanranding in de bosschen te Wijk. Dader gearresteerd. Een Dessa afgebrand, waarbij 81 woningen werden verwoest. De invoer van varkens in Italië wederom toe gestaan. Ophaalbrug ingestort te Alphen a.d. Rijn. Drie schepen van de Holland—Amerikalijn ver kocht. Gefingeerde inbraak te Heiloo; administrateur in arrest. Ernstig auto-ongeluk te Apeldoorn; één doode, drie gewonden. Vlasfabriek nabij Lage Zwaluwe door brand vernield. Afgevaardigden van den Kath. Frieschen Bond in spoedvergadering bijeen. Onderhandelingen met Duitschland over een nieuw handelsverdrag na 5 Maart R. K. Middenstandscongres te Breda op 1012 October Het Fransche invoerrecht op boter verhoogd O „Het Volk" is een beetje van de kook in deze zenuwachtige dagen. Gisteren maakte het Ra- thenau katholiek en noemde dit vandaag een „betreurenswaardige vergissing". Dat is al te somber. Een vergissing, méér was het niet. In het nummer van Donderdagavond heeft het roode orgaan een nieuwen Paus aan de wereld voorgesteld, een Paus Sixtus, die in 1917 moet hebben geregeerd. Het blad zegt, dat von Papen bang is, dat Hitier de Duitsch-nationalen uit de regeering wil -wippen en met de katholieke partyen wenscht samen te gaan. Van Papen zou nu de katholieken een anti-nationaal schandteeken willen opdrukken en meent het middel daartoe gevonden te hebben in him houding in 1917 tegenover de vredesbemidde ling vanPaus Sixtus. Hy laat de archieven onderzoeken, om te doen vaststellen, of leidende katholieken in 1917 naar Zwitserland zyn ge reisd, om deel te nemen aan besprekingen, die Paus Sixtus tupsschen de oorlogvoerenden liet houden. Natuurlyk wordt hier bedoeld de bekende vredesbemiddeling van Z. H. Paus Benedictus XV in het jaar 1917, die mislukte hoofdzakeiyk door de houding van den kanselier van 100 dagen Michaëlis, die onder invloed van de al- Duitsche stroomingen in kabinet en hoofd kwartier stond. Het publiek, ook het katholieke, hoorde pas van de Pauseiyke vredesbemidde ling, toen deze reeds lang was mislukt. De hou ding van Michaëlis werd pas in 1920 door Erz- berger en Scheïdemann ontdekt en onthuld. Een Paus Sixtus blyft de nieuwste vondst van „Het Volk". t GEZOND EN VERSTERKEND Imp.voor Haarlem en omstreken Hoogste stand op Vrijdag 1 uur mm.: 758 Vorige stand 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1