Personeel? Lr wIVvoor 75.000 gezinnen, De ophaalbrug te Alphen aan den Rijn ingestort. 2500 gevallen van ontvoering IN DRIE JAAR TIJDS Sic transit boekbespreking Formeele folterkamers F r ankri jk-Madagascar 11 I VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 EEN MECHANISCH BEDRIJF OP SURINAME? Taak der overheid en van particulieren? HET ROODE KERSTCONGRES TE SOERABAJA Uiteenzetting van Minister De Graaff INTERNATIONALE ZAKKENROLLERS Opsporing verzocht OLYMPISCHE SPELER DE ZEILWEDSTRIJDEN Stuurlieden-examen Academische examens Goed drie millioen dollar werd in deze gevallen aan losgeld betaald VERBOD VAN AGEEREN Tegen overheidsmaatregelen in Indië Een luchtv er binding? Suikerordonnantie Koninklijke schilderkunst Geen strootje meer in den weg DE NOODBRUG welke Donderdag is aangelegd in verband met de vernieling van een der ophaal bruggen over den Rijn bij Gouwesiuis onder de gemeente Alphen a.d. Rijn, tengevolge van een aan rijding door een vrachtauto. BESTUURSWRIJVINGEN OP SUMATRA Luchtpost naar Indië De Sultansbond alleen voor vor stelijke personen |inniiiiniiiiiiiiiiiiniimiinimiiimnmiiiiittnti]g n«'Lb!^rbaar I FOTOREPORTAGE Byiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ fniuiiuiiiiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiuiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiüiiiililliiiuiiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiüiiiiiiillliliiillliiiiililiiiilt^ Te Weenen heeft de verkoop plaats gehad van kunstvoorwerpen uit de kasteelen van den vroegeren Aartshertog uit het Huis Habsburg, Friedrich. Van de. 404 aangeboden voorwerpen hebben 393 een kooper gevonden, voor een to taal bedrag van bijna 100.000 gulden. Een schilderij van Ludwig Schnorr von Carolsfeld, bekend door Schiller's gedicht als „De hertog van Habsburg", bracht bijna 1500 gulden op. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van het Xle hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1932 (proefnemingen met een mechanisch bedrijf voor rijst en andere gewassen in Suriname). Sommige leden waren van oordeel, dat aan de N. V. Ingenieursbureau H. N. van Dijk te groote faciliteiten worden verleend. Zij zouden de voorkeur hebben gegeven aan de exploitatie van een zoodanig bedrijf door het Gouvernement Andere leden konden zich met het in het ont werp vervatte voorstel volkomen vereenigen. Andere leden gaven uiting aan den bij hen be- staanden twijfel of Suriname allereerst aan een bedrijf als het hierbedoelde behoefte heeft. Het mechanische bedrijf, waarvan hier sprake is. heeft betrekking op een geheel andere rijst soort dan die, welke voor productie door de be volking in aanmerking komt. Om deze reden zal naar hun oordeel van de uitvoering van de bestaande plannen slechts weinig nut voor den kleinen landbouw kunnen worden verwacht. Deze leden waren ook daar om ten aanzien van deze proefneming sceptisch gestemd, wijl men daarvoor, naar zij hadden vernomen, in Suriname niet veel gevoelt, terwijl ook de Gouverneur eerst tijdens zijn jongste verblijf hier te lande ten gunste van het plan schijnt te zijn bekeerd. Gevraagd werd, of, waar kennelijk in Suri name de concurrentie van de buitenlandsche mechanisch bewerkte rijst door de beoefenaren van den kleinen landbouw wordt gevreesd, al daar niet in nog ernstiger mate het gevaar zal worden gevoeld voor concurrentie van het pro duct van een in het land zelf gevestigd mecha nisch grootbedrijf. Uitdrukkelijk werd door verscheidene leden als hun meening te kennen gegeven, dat de voorlichting van de bevolking op landbouw gebied tot de taak der overheid behoort en dat daarmede niet particulieren behooren te worden belast. Minister De Graaff, Minister van Koloniën, heeft, ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Cramer, betreffende invrij heidstelling van twee in preventieve hechtenis gestelde afgevaardigden naar het Kerstcongres van het Nederlandsch-Indisch Onderwijzers Genootschap en van het aangehouden afdee- iingsbestuur der P. N. I. te Soerabaja en be- treifende intrekking der aan bestuurders van de Onderofficiersvereeniging „Ons Aller Belang" opgelegde straffen, alsnog het volgende mede gedeeld: Tot de aanhouding van de door den steller der vragen bedoelde afgevaardigden naar het jongste Kerstcongres van het „Nederlandsch- Indisch Onderwijzers Genootschap", de heeren G. P. Vrijburg en H. Reens, is niet overgegaan naar aanleiding van uitlatingen hunnerzijds. Wel heeft de Ind-sche regeering termen gevon den om op grond van uit de desbetreffende ver slagen in de dagbladen, o. a. in het „Algemeen Indisch Dagblad" van 27 December 1932, te harer kennis gekomen uitlatingen van die afgevaar digden tegen hen een strafvervolging te doen instellen. Tot hun aanhouding, op 5 Januari j.l., is overgegaan op grond van een, later juist gebleken, vermoeden van bemoeilijking van het justitieel onderzoek door gedeeltelijke vernieti ging van de notulen der vergadering. Belde genoemde personen zijn op 20 Januari d.o.v. weder op vrije voeten gesteld. De oplegging van disciplinaire straffen aan eenige bestuursleden van de Onderofficiersver eeniging „Ons Aller Belang", is geschied ter zake van vergrijpen tegen de krijgstucht. Het ligt niet op den weg der Regeering om de intrekking van tuchtrechtelijke straffen van den hierbedoel- den aard te bevorderen. Tot de arrestatie, op 6 Januari j.l., van de bestuursleden der afdeeling Soerabaja van de „Pendidikan Nasional Indonesia", zag de over heid zich verplicht, op grond van de versprei ding, vanwege dat afdeelingsbestuur, van eenige duizendtallen strooibiljetten tot oproeping naar een vergadering, op welke biljetten tot revolutie werd aangespoord. Op 9 Januari d.o.v. werden de gearresteerden weder op vrije voeten gesteld, met uitzondering van een hunner, tegen wie een strafvervolging wordt ingesteld. De minister kan geen aanlei ding vinden te bevorderen, dat deze persoon in vrijheid wordt gesteld. De Minister houdt zich verzekerd, dat alle langs wettigen weg en op ordelijke wijze voor gebrachte grieven onder de verschillende groe pen der Indische samenleving door de Overheid ernstig worden overwogen. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam verzoekt, namens de politie te Danzig opsporing en aanhouding van den Poolschen onderdaan Henoch Sieradzki, oud 60 jaar, 1.70 M. lang, ge drongen. sterk postuur, vol gezicht, glad gescho ren, grijs haar, spreekt Engelsch, Fransch, Poolsch en Duitsch en is gekleed in een zwarte overjas, waarop bonten kraag, lichten hoed en draagt af en toe een hoornen bril. Hij maakt den indruk een fatsoenlijk zakenman te zijn. Hij wordt verdacht van zakkenrollerij, 1 dezer te Danzig gepleegd, waarbij een bedrag van 25.3000 Danziger guldens in biljetten van 10 gul dens, werd ontvreemd. Als medeplichtige wordt gezocht een Poolsch onderdaan, die bekend staat onder den bijnaam Meuchel, 30 a 31 jaar oud, 1.60 M. lang, sterke figuur en vol gezicht. Beide personen zijn internationale zakken rollers. Vermoedelijk hebben zij het geld reeds in het buitenland gewisseld of zullen dit trach ten te doen. De Olympische Commisie van den Duitschei Zeilbond heeft de eerste besluiten genomen vooi de Olympische zeilwedstrijden in 1936. Voor di zwaardklasse is Berlijn als plaats van den wed strijd aangwezen, terwijl de wedstrijden dei kielklasse te Kiel zullen worden gehouden. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 3e stuurmal Groote Stoomvaart: de heeren H. B. E. Knop* pier, F. Laverman, W. J. H. A. Teuwisse en C Heijkoop. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand.-e* in de handelswetenschappen de heeren: U, Hogeweg en mr. F. A. Wijnhausen. NIEUWE KERKMUZIEK. Joh. Algra. Missa Pontificalis. PiusXL De eerste Nederlandsche Gregoriaansche Mij is in druk verschenen. Met „Gregoriaansche" Mis wordt hier bedoeld een compositie, waar van de eenstemmige melodie tonaal is geschre ven en die haar rhythme ontleent aan de wet ten van het Gregoriaansch. Het tonale karak ter sluit echter modulaties niet uit, modulaties, die echter uit den aard der zaak aan het orgel zijn toevertrouwd. En nu vind ik de charme van Algra's werk juist gelegen in de fijne, delicate manier, waarop hij zijn harmonieën kleurt en afwisselt. Sommige moderne principes zijn daaraan niet vreemd en het resultaat is een sierlijke melodie met een boeienden harmoni- schen ondergrond. Wed. J. R. van Rossum te Utrecht zorgde voor een keurig uiterlijk. Moge dit nieuwe werk veel gezongen worden. Een lichte, gemakkelijke manier van zingen is vereischte. Dr. H. Vroom. Orta Cantica Sacrd Wed. J. R. van Rossum, Utrecht Geheel van moderne invloeden vrij zijn deze acht eenvoudige, tweestemmige lofgezangen gedacht en geschreven. Wie een welkome af wisseling wenscht met de muziek van Hough- zal hier met voordeel zijn keuze kunnen doen* THEO v. d. BIJ1' KATH. ILLUSTRATIE 67ste Jaargang No. 2°' „De aangenomen zoon", door Magda Trott, de nieuwe roman, die getrouw enkele weken het langverwachte vervolg voor de lezers zM uitmaken, doet in dit nummer zijn intrede, daarnaast treffen we aan het einde van „Onde de Godslamp", door Reinier de Muntel, „H® recht van de Jeugd", een actueele geschieden' door H. B. v. d. Sande en „De mantel van t*®"? Chrisje", eveneens een verhaal in ons tijdbeeld, door H. Wolffenbuttel—van Rooyen. Eenige me* mooie foto's verluchte series in dit nunW^ voorkomend zijn: „Mijn verblijf onder de In dianen" door Baronesse Vendia von Langend, „Rusland" en „Daar is de diligence". Aan 75-jarig jubelfeest te Lourdes, evenals aan Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. H. Paulisse S.M.A. te Maastricht is eveneens een pagm foto's gewijd. voldoende geacht, aangezien zij geen bezwaar heeft tegen onderlinge samenwerking van de Zelfbestuurders, doch dan op andere basis dan tot dusverre geschiedde. Het is te verwachten dat de reorganisatie van den Bond en de oplossing der moeilijkhe den ter Sumatra's Oostkust spoedig zullen ge schieden. Het verzoek van den Sultan van Langkat om te Tandjong Poera weer een assistent-resident te plaatsen, zal waarschijnlijk worden ingewil ligd in verband met de wenschelijkheid om dezen Zelfbestuurder een ervaren adviseur ter beschikking te stellen. Hoofdinspecteur Edward Dean Sullivan, lei der van het speciaal comité der Secret Service van de Amerikaansche regeering ter bestrijding van het ontvoeringswezen, publiceert thans een verslag van dezen tak van banditisme in Ame rika, dat zóó fantastisch van inhoud is, dat men het voor een product eener ontspoorde verbeel ding zou houden, indien het niet uit het mate riaal van een beambte afkomstig was. Sullivan, die overigens ook als schrijver naam gemaakt heeft, begint met de eenvoudige vast stelling, dat de regeering der Ver. Staten in de afgeloopen drie jaren 2500 gevallen van ont voering aangegeven waren. Het aantal geval len, waarin om begrijpelijke redenen de hulp der politie niet ingeroepen werd, schat hij op het vijf tot achtvoudige van bovengenoemd getal. „In de meeste van deze gevallen," schrijft Sul livan, „zijn de ontvoeringen door echte specia listen gepleegd." De machtswaan van deze ben den en htm zelfbewust gevoel van onaantast baarheid door de politie verleidde hen zeer vaak tot vermetele plannen. Zoo kon indertijd juist op het laatste moment de ontvoering van den vice-president der Ver. Staten, Generaal Dawes. verhinderd worden. Dit plan ging uit van een centrale in Chi cago, waar in de twee laatste jaren tweehonderd gevallen van ontvoering voorgekomen zijn. In totaal werd er in deze gevallen goed drie mil lioen dollar aan losgelden betaald. De benden, eigenlijk directe syndicaten, observeeren hun slachtoffers maandenlang en brengen ze dan in hun „centrale". Zij hebben het bewijs in handen, dat de benden, die over groote geldmiddelen be schikken, onderaardsche verblijven voor hun ontvoerings-doeleinden ingericht hebben. Niet ver van Cleveland gelukte het ons in het voor jaar van 1931 overigens voor de eerste maal zoo'n centrale te ontdekken. Wij kwamen in een scenerie, die wij aanvankelijk voor een theater-coulisse hielden. Het was alsof we een Wallace-roman droomden. Daar was b.v. een formeele folterkamer. Een tafel met riemen om het slachtoffer vast te binden, brandijzers en een heele sorteering medische instrumenten. On getwijfeld was alles in hoofdzaak stoffeering of om indruk te maken, maar helaas werd er maar al te dikwijls een practisch gebruik van gemaakt. Nemen we het geval van den oliemagnaat Strauss uit Kansas, die weigerde, zich met zijn vriend in verbinding te stellen en het losgeld te betalen. De bandieten rukten hem met tangen het vleesch met reepen van het lichaam, tot hij toegaf. Strausz betaalde toen 50.000 dollar en verkreeg de vrijheid. Waar hij eigenlijk verbor gen geweest was, kon hij evenmin zeggen als alle andere slachtoffers der Kidnappers" De bandieten hadden hun voorzichtigheidsmaat regelen maar al te geraffineerd getroffen. Onze arbeid en waakzaamheid heeft de ter reur der ontvoerders eenigszins tegengehouden, maar nog enkele maanden geleden men zal het zich nog wel herinneren was b.v. Holly- DE JAARVERGADERING van de Nationale Landstormcom* missie heeft Woensdagavond te den Haag plaats gehad, op het traject Londen—Birmingham. DE EERSTE Diesel-EIectrische motor trein in Engeland heeft proefgereden HANDEN VOL GELD. Wat de ma chines in de Engelsche Rijksmunt te Londen produceeren. De nieuwe zil veren munten voor 1933. LEON FRASER, die bi] de in Mei a.s. plaats hebbende verkiezing benoemd zal worden tot president der Bank voor de internationale betalingen te BozeL DE PRINS VAN WALES maakte dezer dagen met den Londenschen ondergrondschen trein een tocht en bestuurde het gevaarte zelfs een eindweegs. De Prins na den tocht. wood in een vestinggordel veranderd. Ieder kun stenaars-bungalow was bewapend en beveiligd als een vestingfort. Wij heten toen zelfs twee pantserauto's voortdurend patrouilleeren. Pola Negri, Char he Chaplin, Jackie Coogan, Joan Crawford, Wallace Beery, Babe Daniels, Ruth Chatterton, Marion Davies en andere kunste naars zouden ontvoerd worden. Menigmaal ontvoeren de benden van weers kanten de voornaamste persoonlijkheden van hun organisaties. Zoo verdween eenige weken geleden de be ruchte Kidnapper Vincent Coll, onder zijn hand langers zeer typeerend „Baby-Killer" genaamd. De man was ons als ontvoerder bekend, maar nooit hadden wij voldoende bewijzen tegen hem in handen kunnen krijgen. Op een gegeven oogenbhk was hij verdwenen en wij hoorden van enkele leden zijner bende, dat hij door de „con currenten" ontvoerd was en tegen 300.000 dol lar zijn vrijheid herkrijgen zou. Hoe zich het drama in bijzonderheden verder afspeelde, we ten we niet, maar in ieder geval is Coll afschu welijk toegetakeld, met uitgesneden tong en ver brijzelden schedel in een publieke telefooncel teruggevonden. Menigmaal eindigen deze ontvoeringsgeschie denissen echter heel anders, dan deze gangsters het zich voorstellen. Ik heb momenteel nog 12 gevallen ter bewerking voor me liggen, waarin mijn beambten naar ontvoerde kinderen speu ren, die de betreffende bende weer ontroofd zijn. PARIJS, 16 Febr. (Reuter.) De Fransche vlie ger Marchesseau is voornemens, om binnenkort met een tweeden piloot en een navigator in een touristenvhegtuig een vlucht te ondernemen over de Sahara en het Tsjaad-meer naar Ma dagascar en vandaar via Kaapstad naar Frank rijk terug, teneinde de mogelijkheid na te gaan van een geregelden luchtdienst tusschen Frank rijk en Madagascar. De start zal plaats hebben vanaf het vlieg veld te Istres. BATAVIA, 16 Febr. (Aneta) De heer Wir- jopranoto heeft bij de Regeering een schrifte lijke vraag ingediend, waarop de Regeering het verbod baseert tot ageeren tegen overheids maatregelen op openbare vergaderingen en of de Regeering bereid is genoemd verbod ten spoedigste in te trekken. BATAVIA, 16 Febr. (Aneta.) Het aangekon digd ini.iatiefvoorstel om de verband-suiker ordonnantie vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur, is thans bij den Volks raad ingediend. Het voorstel is onderteekend door de voornaamste fractieleiders. BATAVIA, 16 Febr. (Aneta.) Waarschijnlijk wordt de tentoonstelling van de schilderijen van H. M. de Koningin in den loop van de volgende week alhier geopend. De geheele recette komt ten bate van de crisis-slachtoffers in Ned.-Indië. Behalve op Java zal ook in de voornaamste centra der Buitengewesten worden geëxpo seerd. H. M. de Koningin schreef persoonlijk een uitvoerige toelichting en inleiding voor den ca talogus. BATAVIA, 16 Febr. (Aneta) Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat een onderzoek, ingesteld door de Arbeidsinspectie, uitwees, dat alle strootjesfabrieken in Midden-JaVa zijn her opend. BATAVIA, 16 Febr. (Aneta) De „Java-Bode" verneemt, dat in een ter Sumatra's Oostkust indertijd opgerichten Sultansbond, waartoe aanvankelijk toetraden de Sultans van Deli, Langkat, Serdang, Asahan. Koeala enz., in den laatsten tijd ook vele personen zijn opgenomen, die daarin niet thuis hooren. Hiermede gaat de Regeering niet accoord. In verband met de wrijving, laatsten tijd blijkt te bestaan tusschen her Zelfbestuur en het Landsbestuur ter Sumatra's Oostkust, besloten de leiders van den Sultans bond de statuten te wijzigen, zoodat toelating van niet-vorstelijke personen voortaan zal zijn uitgesloten. Deze concessie werd door de Regeering on- Met een vliegtuig, dat Donderdagmorgen van Schiphol naar Ned.-Indië is vertrokken werd 290 K.G. 876 G. bruto post verzonden, met een netto gewicht van 157 K.G. 668. G. De zending bevatte 340 briefkaarten en post wissels: 13536 brieven tot en met 5 gram: 1335 brieven tot en met 10 gram; 2389 stuks zwaar der dan 10 gram; 255 drukwerken, akten en monsters zwaarder dan 5 gram; 3828 stuks be stemd voor tusschenliggende landen; tezamen 21683 stuks benevens 4 postpakketten met een gewicht van 12 K.G. 130 G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4