STADSNIEUWS 60 LEEGE PAKJES COLD DOLLAR m m Voetbalspel in Engeland VOOR SLECHTS VRIJDAG 17 FEBRUARI Wacht tot de weg vrij is een kwajongensgrap? 8§ S.O.S.-seinen s.o. s. VAN ONZE RECHTBANK Andermans cheque geïnd Amsterdammer voor de Rechtbank Onaangename gevolgen HET DURE „KOOPJE' Steler en heler voor de rechtbank n°p een Zondagmorgen kwam een tweetal Perse nen bij' den motorreperateur F. de V. te Jniuiden op bezoek en bood een motorrijwiel je koop aan. Na eenig loven en bieden en het ledigen van ettelijke kopjes thee, werden de eeren het eens: de motor werd verkocht voor beu beneden alle concurrentie zijnde» prijs an zegge f 7.50! Maar: das war zuchen ge- PENSION „SCHNEIDER" FILMNIEUWS LUXOR-THEATER De heerscheres van Atlantis Brigitte Helm als de heerscheres van Atlantis naast haar eigen kolossaal standbeeld in de onder grondsche stad AMERICAN CIGARETTES .'H i&mi COUPONS IN ELK PAKJE BATCO ALUN &GINTEfi RICHMOND U.S. A REMBRANDT-THEATER De firma Adam en Eva saw," '""•""NL Ernst Lubitsch aan de piano. Hij staat in Hollywood bekend als een uitstekend pianistcellist en violist UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Ambtenaren-Reglement BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE SPAARNDAM Het Weensche voetbal is voor den Engelschman aantrekkelijker A. F. C.—H. F. C. Voor de Haarlemsche Rechtbank werd gis termiddag een zaak behandeld tegen een fa brieksarbeider uit Haarlem, die verdacht werd van oplichting. Hij' had namelijk een abusie velijk aan hem toegezonden post-cheque van zÜn handteekening voorzien en het bedrag. 29.76, geïnd. Bij de behandeling bleek, dat de cheque ge adresseerd was aan iemand, die precies den- elfden naam droeg als verdachte. Achter den haam stond echter „wachter" en op het con- trólestrcokje van de cheque stond: „Departe ment van Defensie". De cheque was bestemd voor een fortwach ter te Penningsveer, bü Haarlem. Verdachte zeide, dat hü te gceder trouw ge handeld had. Aan het woord „wachter" bij het adres had hij geen aandacht besteed en uit de aanduiding „Departement van Defensie" had hij afgeleid, dat het geld in verband stond met ziin militairen 'dienst. Een familielid van hem had ook, nadat hij reeds drie jaar den mili tairen dienst had verlaten, nog geld ontvan gen. Het O. M. geloofde niet, dat verdachte te goeder trouw heeft gehandeld. Hij had geen geld van het Departement van Defensie te Vachten en was ook geen wachter van beroep. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenis straf. Verdachte verklaarde, dat hij vast overtuigd Vas, dat het geld voor hem was. Later heeft hij eerst ingezien, dat hij een stommiteit be gaan had. De Rechtbank zal 2 Maart uitspraak doen. Donderdagmiddag werd voor de Haarlemsche Rechtbank een van de vele verkeers-ongevallen behandeld, die op den Rijksweg Amsterdam— Raarlem bijna dagelijks plaats hebben. Op 14 Augustus 1932 wilde n.L de heer A. C. U. H. uit Amsterdam op den Amsterdamschen straatweg (onder de gemeente Haarlemmerliede eh Spaarnwoude) met groote snelheid een voor hem rijdende auto met zijn auto passeeren, was baarbij te veel naar links uitgeweken en had een „tegenligger" geraakt. Gevolg: de auto's in bhin en de 18-jarige chauffeur van den tegen- hgger ernstig gewond, diens naast hem zittende Vader kwam op straat terecht, terwijl zijn moe der en zuster in een ziekenhuis moesten worden °Pgenomen. Een achttal getuigen legden omstandige ge tuigenissen af, terwijl de kwestie bovendien nog biet behulp van luciferdoosjes en boeken „ver duidelijkt" werd. De aangeredene zelf, G. Th. V. Jr., kreeg van ben verdediger op zijn kop, omdat hij volgens deze niet op tijd geremd had en zijn arm terug getrokken, waarop de aangeredene-getuige re- Porteerde, dat daar onmogelijk tijd voor was geweest; hij had zelfs geen tijd gehad om.... te schrikken. Verdachte zelf moest erkennen, dat hij beter had kunnen wachten met passeeren tot de weg Wij geweest zou zijn. De Officier van Justitie, Mr. Andringa, wees den ernst van het feit en de gevolgen voor de aangeredenen, die eenige maanden ziek was geweest. Ook gaf hij een uitgebreid college in de voorschriften voor het besturen van een auto en eischte tenslotte 500.boete of 100 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. O. J. de Bruyn Cops, ver telde een onaangename gebeurtenis, analoog aan deze kwestie, uit eigen auto-bestuurders- Wvaring en pleitte vrijspraak subs, clementie. Uitspraak 2 Maart a.s. Vf°or de Haarlemsche Rechtbank stonden Donderdagmorgen een tweetal jongelieden uit •Unsterdam terecht, J. S. en J. W. geheeten, Jjte op 30 October 1932 eenige rijwielplaatjes uit een garage te Bloemendaal hadden ont remd. Dit avontuur geschiedde te midder nacht, terwijl de noodzakelijke toegang verkre- «en was door een ruit in te slaan. Verdachten, die beiden een zeer fatsoenlij- Ken indruk maakten, waren vroeger ook al bans ter zake van diefstal veroordeeld, maar deze daad hadden zij, naar zij zeiden, uit «ttnoede bedreven. Nadat 5 getuigen gehoord waren, wees de Dfficier van Justitie, mr. Andringa, er op, dat Verdachten alleen om goeden sier te maken de Plaatjes hadden ontvreemd. Hij vond het een Wiistig feit en eischte 9 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. De verdediger, mr. F. v. d. Goot, vertelde en ander uit de moeilijke jeugd van den bersten verdachte, die diep berouw toonde. Verdachte was besteljongen bij een firma in betrekking, die de heele daad als een kwajon- «ensgrap beschouwt en hem weer in dienst wil bemen. Spr. verzocht de uiterste clementie en Pheffing van de voorloopige hechtenis, waar- te verdachte nu al ruim 3 maanden gesteld is. Na raadkamer wees de rechtbank dit ver bek af. Uitspraak 2 Maart. jJ^SenDe motor bleek van diefstal af- *krnstig te zijn, de dief werd gearresteerd, erwiji ook de motorhandelaar, die zoo'n aar- te£ koopje op den kop getikt had, zich Don- erdagmiddag voor de Rechtbank te verant- b?rden had. 0 Eerst stond de dief, zekere D. B. uit IJmui- j®n> terecht. Na het verhoor van den eige- aar en nog een getuige, eischte de Offiier aft Justitie 6 maanden gevangenisstraf, v vervolgens was het deu beurt van den eler, den moterreparateur. jDe verduisterde motor, een oude Norton- machine, welke met zijn leege banden een eUigszins sjofelen indruk maakte, was in de ^rechtszaal opgesteld. De rechters vonden, at f 7.50 wel een héél zacht prijsje voor dit j. vertuigingsstuk" was geeweest, f 50 a f 60 am beter met de waarde overeen. - verdachte hield een gloeiend relaas in arktkocplieden-stijl, waarin hij stokstijf vol- dat hij geen verstand van den handel voorts dat f 7.50 voor dezen motor niet Weinig was en tenslotte, dat hij niet kon ruiken, dat de motor van diefstal afkomstig was. De verdachte uit de vorige zaak werd thans als getuige gehoord, terwijl de eigenaar op nieuw bewees, dat de motor van hem was en van niemand anders. De Officier van Justitie, mr. Andringa, achtte de zaak zoo klaar als een kient je: de pri)"s was veel te laag, de verkoopers onbe trouwbare menschen en de wijze van verkoop deed diefstal vermoeden. Hij eischte een geld boete van f 75. De zaak werd uitgesteld om nog een gteuige te hooren. Notaris G. P. M. Roozen heeft Woensdag te Zandvoort verkocht; drie heerenhuizen te Zandvoort, Boulevard de Pavaugne. In deze 3 perceelen werd tot heden uitgeoefend het „Pen sion Schneider." Kooper was de heer Busscher te Hoofddorp q.q. voor resp. f 18000, f 15.500 en f 15.500 per perceel, tezamen dus voor f 49.000. (Overgeplaatst wegens misstelling). Pabst, de regisseur, had hier een groote en rijke kans, en hij heeft die kans niet geheel en al gebruikt. De kans bestond hierin, dat er een fantastische, mysterieuse film gemaakt kon worden, een film met een sfeer van onwerke lijkheid. Sfeer is in dit geval een der voor naamste factoren, en de sfeer ontbreekt vrij wel. Alles is te echt gebleven, te werkelijk en te tastbaar; men begrijpt niet, waarom de offi cier zoo sterk bekoord wordt door de geheim zinnige vrouw, die de heerscheres van Atlantis genoemd wordt, zoo sterk dat hij er zijn besten vriend voor vermoordt. Wij verwachten een ge schiedenis als deze als 't ware door een waas te zien, maar we krijgen geen oogenblik den indruk van iets onbegrijpelijks. Er is zoo dik wijls en zoo veel geschreven en gesproken over Atlantis, het land of de stad die ergens ver- zonken ligt (in den oceaan of onder het zand van de Sahara), dat wij langzamerhand onze eigen fantastische en romantische voorstelling ervan hebben gemaakt, vooral van de onwezen lijke vrouw, die over dat rijk zou heerschen. Men voelt ook de bedoeling om de film in dezen geest te bouwen, doch die opzet is niet verwezenlijkt, waartoe ook enkele scènes mede werken, die te reëel zijn en te gewoon-avon- tuurlijk. Brigitte Helm daarentegen krijgt te weinig kans, en bij een speelster als zij is dat niet te excuseeren. Brigette Helm heeft talenten en mimische eigenschappen, die haar voor de uit beelding van een mysterieus, omwaasd en als 't ware ontastbaar wezen geschikt maken, doch men laat haar niet veel meer doen dan droo- merig kijken en rond'oopen in avondjaponnen en ochtendgewaden, die evengoed in een bou doir in Monte Carlo, Berlijn of Amsterdam ge dragen kunnen worden. Zij als Antinea, de heerscheres van Atlantis, moet niet alleen het middelpunt van de geschiedenis zijn, maar zij vooral moet de sfeer aan de film geven. Daarvan nu is weinig te bespeuren, met het gevolg, dat er niet veel overblijft van het sirene-motief, hetwelk hier niet gemist kan worden; het is een geschiedenis van een zeer reëele en zeer dikwijls voorkomende ongeluk kige liefde, maar niet van een soort bezeten heid, van een laaiende liefde voor een myste rieuse vrouw, een waan, een fata morgana (zooals de ondertitel van de film luidt). Toch zal deze film het publiek trekken. Niet alleen om het vele, dat er over geschreven en geadverteerd werd, voordat de rolprent uit kwam. Er is aan meer dan één voorwaarde voldaan, om de film tot een succes te maken. Vooreerst is het een ongewone geschiedenis, en het ongewone trekt altijd nog door het nieuwe en het vreemde. Er is spanning, na de knappe inleiding en het vertrek van de patrouille naar de woestijn vraagt men zich af hoe het verdere verloop zal zijn, waarheen het verhaal ons voe ren zal. Daartoe draagt niet weinig bij de fi guur van den geheimzinnigen sheik, de angstig makende overval tusschen de bergen, waar de vlugge gedaanten van de woestijnbewoners heen en weer sluipen, de aankomst in de onder- grondsche stad van de schoone Antinea, die over Atlantis heerscht. Het eene raadsel wordt gevolgd door het andere; wie is Antinea, waar om zijn de officieren naar haar stad ontvoerd, wat staat hun te wachten, hoe komen de twee andere Europeanen op dit rare plekje van de wereld? De spanning stijgt door de raadsel achtige figuren (en hier bereikt Pabst wel de goede sfeer) van den nerveuzen, opgewekten en ook griezeligen Parijzenaar, die al twintig jaar in deze vreemde omgeving leeft (een van de beste rollen der film), en van den somberen man, die wegkwijnt door bedwelmende mid delen en zijn wanhopige liefde voor Antinea. Het publiek staat ten slotte volkomen onver schillig tegenover zuiver filmische eigenschap pen van de film, en tegenover de vraag, of een regisseur zich een kunstenaar toont. Het vraagt spanning, sensatie, het ongewone, het vreemde, het bizarre. Daaraan wordt in dit geval zeker voldaan. Vergeten wij daarbij niet, speciaal te wijzen op de suggestieve woestijnopnamen, de angstige, doodende uitgestrektheid van het gloeiende zand, vooral tijdens de vlucht uit de stad van Antinea, wanneer de dorst gaat kwel- VOORZIJDEN MET SlUITZEGEl De koker die AUTOMATISCH één voor één sigaretten offreert De laatste nouveauté inleveringen van de benoodigde voorzijden met sluitzegels kunnen geschieden bij alle Batco-Toonzalen, t.w.j Rotterdam, Schiekade 12-14 Amsterdam, Nieuwe Hoogstraat 4 Den Haag, Wagenstraat 58 Groningen, Guldenstraat Den Bosch. Markt 42 Eindhoven, Demer 40 Postzendingen uitsluitend aan Batco, Schie kade 12-14, Rotterdam. Deze aanbieding geldt slechts tot en met 31 Mei 1933. ;®:fp §v:. Deze hypermoderne sigarettenkoker van f prachtig gepolijst bakelite, ca. 8 9 cM., met verchroomd montuur zonder eenige iiici vei win uuiiiu iiiuiiiuui lUiiuci ccinyc reclame,-gratis voor slechts 60 voorzijden met sluitzegels van Gold Dollar sigaretten, j MMIIIII I li i'l IJ,, len en het verhitte brein overal wuivende pal men en koele bronnen ziet, en op het einde, wanneer de officier opnieuw door verlangen naar Antinea verteerd wordt en alleen de woes tijn ingaat, 'n zekeren en eenzamen dood tege moet, wanneer de vreeselijke zandstorm op steekt en de woestijn een oord van helsche ver schrikking wordt. Voor kinderen is deze film natuurlijk niet be doeld; die zullen er trouwens weinig interesse voor hebben. Ernst Lubitsch is een regisseur met geest en gevoel voor humor. Dat merkt men vooral als hij aan 't parodieeren slaat en met groote han digheid de kostelijkste scènes ensceneert. Hij doet typische dingen, die men waardeert om de originaliteit en de steeds verrassende wen dingen. Daarin herkent men niet moeilijk zijn opleiding, van den indertijd zeer populairen Vic tor Arnold een komischen speler met groot ta lent. Max Reinhardt voltooide Ernst's opvoeding, en dat zegt veel, wan Reinhardt was een groot kunstenaar en iemand die van nem zijn oplei ding gekregen had, kon er zich op beroemen, dat niet „de eerste de beste" zijn leermeester geweest was. Vandaar ging de jonge Lubitsch over naar de film en speelde voornamelijk in de nu zoo beruchte één-actertjes van dien tijd. Hij heeft zoodoende alle stadia van tooneel en film doorloopen en misschien is dat juist de oor zaak, dat hij thans een der kundigste regis seurs van Hollywood is. Zijn nieuwste werk „De firma Adam en Eva" vinden wij weer aanmerkelijk beter dan zijn voorgaande film „De Lachende Luitenant" die, hoe goed op zichzelf ook, toch voornamelijk de aandacht vroeg voor Maurice Chevalier. Het was Maurice voor en na en de talrijke bewonderaars (sters) van dezen Franschman, hadden amper oog voor iets anders. Ook thans domineeren weliswaar enkele personen, doch zij treden niet zóó op den voorgrond, dat men daardoor in de verzoeking zou komen de film zelf te laten voor wat zij is en zijn sympathie alleen maar aan hen te verkwisten. Lubitsch heeft een heel aparte wereld geschapen, waarvan alleen de be titeling raadselachtig is. Het is een wereld vol - - diefstal en bedrog zoowel van geld, juweelen als van harten, doch dit eigenaardige mengsel heeft een speciaal aroma van distinctie en beschaving, dat even vreemd als lachwekkend is. Lubitsch jongleert hier met een menschelijke ondeugd op geniale wijze en het zou misschien een verder- felijken inhoud kunnen uitoefenen indien de parodie minder sterk herkend werd. Zijn speu rend oog heeft geen enkel belangrijk détail ver onachtzaamd, en er even groote zorg aan be steed als aan de meest belangrijke scène. Een heele uitvoering in de Opera is voor hem slechts een tijdsaanduiding, dat hij oplost in het om slaan van de bladen van de partituur. De haast van iemand die een trap op- of afloopt wordt geaccentueerd door de muziek, terwijl een dof onverstaanbaar gemompel van den butler, diens eigenlijke onverschilligheid voor zijn superieure moet aantoonen. Herbert Marshall, een der hoofdpersonen uit De Blonde Venus is hier de vriendelijkste en ge- distingeerdste aller dieven Gaston, terwijl Kay Francis de denderend rijke dame Colet evenals Lily (Miriam Hopkins) „crazy" van hem zijn. Dit is de geheele „Firma" met de Co. en de compagnie, doch daarbij kan men zeker Char les Ruggles en Edward Horton, respectievelijk als de majoor en Frangoins, onmogelijk vergeten. Deze twee stompzinnige aanbidders zijn alleen reeds het aanschouwen waard. Lubitsch weet wie hij kiest, doch hij weet ook zijn materiaal te gebruiken. Want het tooneel- stuk „De eerlijke vinder" waarnaar deze film oorspronkelijk gemaakt werd, herkent men heelemaal niet meer. L. V. GEMEENTERAAD (Vervolg) Dan was aan de orde de behandeling van het Ambtenaren-reglement. De VOORZITTER merkte allereerst op, dat het reglement er wettelijk moet komen, maar dat de organisaties er artikelen bij kunnen voegen! De heer DORHOUT MEES waarschuwt den raad voor de opmerkingen door de organisaties gemaakt. Laat men het ontwerp van B. en W. aannemen. De heeren PRINSENBERG, WITTEMAN en SCHULZ verzetten zich daartegen. Men moet de organisaties niet weg willen werken en elk voorstel nauwkeurig bekijken, van welke zijde het ook komt. De 85 artikelen worden dan onder de loupe genomen en bijna bij ieder punt wordt gede batteerd. De heer SCHULZ stelt voor, om de norm van den arbeidstijd voor de werklieden niet op 55 uur, maar gemiddeld op 48 uur vast te stel len. De heer QUARLES VAN UFFORD wil de norm op gemiddeld 52 uur per week vaststellen. De heer WITTEMAN: gemiddeld van 48 en van ten hoogste 55 uur. Het voorstel Schulz wordt verworpen. De werktijden blijven dus vastgesteld op ge middeld 55 uur voor beambten en werklieden en 48 uur voor ambtenaren. Er ontspon zich een debat van de sociaal democraten en Mr. Witteman (R.K.) tegen de overige raadsleden over het loon van den amb tenaar, beambte en werkman bij vervanging van een hoogeren employé. Deze minderheid eischte voor den beambte en werkman uitkee- ring van het loon, dat de hoogere employé ook verdiende. Verworpen met 3 stemmen voor. Het reglement is behandeld in een vergadering van de organisaties-afgevaardigden met een delegatie van het gemeentebestuur. De heer SCHULZ verweet nu tijdens de dis cussie de delegatie van het gemeentebestuur tweeslachtigheid. Zij zou in den raad anders praten dan in de vergadering. (Protesten!). De heer PRINSENBERG merkt op, dat men tijdens deze zitting toch een ander inzicht kan krijgen en hier moet toch beslist worden. Bij de bepaling van de vacanties ontstaat opnieuw een langdurig debat. De meerderheid van den raad voelde er niets voor het personeel vrij-af te geven met behoud van salaris, om congressen van de vakvereenigingen te bezoeken. De VOORZITTER wijst er op, dat het Rijk deze bepaling waarschijnlijk niet goed zal keu ren. De stemmen staken over deze bepaling. Eveneens staken de stemmen over de volgen de bepaling. Bij verzuim wegens ziekte behoudt de ambtenaar, beambte of werkman l/2 jaar zijn volle bezoldiging. Zonder discussie wordt aangenomen, de be paling, dat aan de vrouwelijke ambtenaar of beambte wegens het aangaan van een huwelijk, ontslag wordt verleend. Op voorstel van mr. Witteman wordt aan de reden tot eervcl ontslag toegevoegd een bepaling, dat de ambtenaar, die, hoewel hij niet ongeschikt is als ambtenaar, zijn betrek king vervult op een manier, die niet in her belang der gemeente is, voor eervol ontslag in aanmerking komt. Besloten wordt het scheidsgerecht met 3 le den te laten bestaan. De voorzitter wordt door den raad benoemd. De Raad besloet de kosten van het scheids gerecht ten laste der gemeente te nemen. Daar nog enkele herstemmingen moeten plaats hebben zal de eindstemming in de volgende vergadering geschieden. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: De Graag, Bloemendaalscheweg 42, Bloemendaal, een armbandhorloge; J. Mey, tuinbaas op Wildhoef, Donkerelaan, Bloemen daal, een bruin lederen damestaschje; Hartog, Kleverlaan 93, Bloemendaal, een gymnastiek schoen; Baarslag, Teding van Berkhoutlaan 1, Aerdenhout, een vulpenhouder; Postkantoor Overveen, een bruin lederen actentasch; M. van Kimmeneer, Amsterdamschevaart 194, Haarlem, een heerenhandschoen; C. de Vries, Noordlaan 21, Bloemendaal, een slinger van een auto; J. Zorge, Prins Hendriklaan 70, Overveen, een heerenhorloge met ketting; Rovenhorst, Kin- heimweg 69, Bloemendaal, een blauw kinder- jekkertje; C. Hellingman, Van Zeggelenstraat 34, Haarlem, een rijwielbelastingmerk; Lam- merse, Bloemendaalscheweg 221, Overveen, een rozenkrans; aan den politiepost te Aerdenhout: 2 snijmesjes, een motorhandschoen, een Lips- slteutel No. 124; aan het bureau van politie Overveen: een dop van een benzinetank. Tooneelavond. Gisteren had de plaatselijke R. K. Tooneelver. „Nut en Genoegen" een toon- avond voor kinderen samengesteld. De kluchten, die gespeeld werden, sloegen er bij de jeugd buitengewoon in en bezorgden bij haar momenten van uitbundige pret De tooneelisten gaven zich met veel élan aan hun taak, zoodat het een uitvoering werd, die alle gestelde verwachtingen bevredigd moet hebben. Burg. Stand Geboren: R. de Vries—Visje, z. J. A. Roelofs—van Duffelen, d. Overleden: K. Dekker, 78 jaar. Tweede seizoenuitvoering fanfarekorps Excel sior Woensdag 22 Februari a.s. geeft het fan farekorps .Excelsior", directeur de heer Reünier van 't Hof, haar 2e seizoenuitvoering in café restaurant „Dreefzicht", met medewerking der bekende humoristen Kees Klaare en Bram Flo ra uit Rotterdam. „Excelsior" zelf zal ten ge- hoore brengen: 1. Le Chef de Corps, marsch. 2. Medée, ouverture, C. Duijck. 3. Faust Mosaique sur l'opera de Gounod, Jos. Kessels. 4. An der schonen Blauen Donau, wals, Joh. Strauss. 5. Steadfast and True, marsch, C. Feike. Muziekuitvoering Zaterdag 18 Februari zal het fanfarecorps „Crescendo" alhier 'n uitvoe ring geven in de zaal van den heer v. d. Putte. Het programma vermeldt o. a.: de ouverture „Piqué Dame" van Suppé en een fantasie uit de opera „Lohengrin" van R. Wagner. Na de pauze zal ook nog gespeeld worden een duet voor 2 violen, uit te voeren door mej. D. de Vries en den heer G. Kuipers. Voorts wordt nog medewerking verleend door het tooneelgezelschap H. E. K., dat opvoert het drama in 3 bedrijven „Broederhaat". Daarna nog een klucht „Een half uurtje op het Raad huis", en tot slot „Professor Mopper en zijn knecht." Voor deze vereeniging belooft dit een zeer mooie avond te worden. 57774 bezoekers bij Glasgow RangersRapid (Oost.) vriendsch. voetbal; 53700 bezoekers bij Aston VillaSunderland, Engelsch bekervoetbal; 52087 bezoekers bü Manchester CityWalsall, Engelsch bekervoetbal; 45478 bezoekers bij EvertonBury, Engelsch bekervoetbal; 2284 bezoekers bü Clyde—Fraserburgh, Schotsch bekervoetbal. De rij cüfers, welke momenteel in dispuut is, is feitelijk nog grooter. Doch wü laten 't hierbij, 't Is voor ons voldoende. In Holland heeft het Britsche voetbal mogehjk nog een idealistisch tintje, in Engeland gaat t uitsluitend om de pietermannen. Het geld beheerscht de wedstrij den, 't beslist over het systeem, 't maakt den voetballer, en den aandeelhouder niet in het minst! Echter zullen we eerst eens precies vertellen, wat er aan de hand is. De Britten zijn nu eenmaal stapel op statistieken, op tabellen en records, en deze worden met zooveel nauwkeu righeid bijgehouden, dat een ieder jl Zaterdag al een uur nadat West Bromwich met 20 Sheffield Wednesday had geklopt, wist, dat er een record gesneuveld was. Want de Wednes day had sinds 1898 niet op The Hawthorns Ground verloren. Moet u nog peultjes! Doch terzake, want andere, heel ernstige fei ten dwingen tot nadenken. De heeren achter de geldla blazen zich de wangen bol over het feit, dat zoo'n doodgewone vriendschappehjke wedstrijd tegen buitenlanders nog meer be langstelling trekt, dan de onvolprezen Cup. Dat scheelde maar eventjes 4000 koppen, wat eenvoudig ongehoord is. De heeren van de krant waren er als de kippetjes bü om dat varkentje nu eens grondig te wasschen. Zü hebben wat menschen van de straat eens op den man af ge vraagd, waarom het nu in Ibrox Park, waar Rapid speelde tegen de Rangers, zoo storm was geloopen. En eenparig luidde het antwoord: om de aan trekkelijkheid van het Weensche spel! Dat is hoogst merkwaardig, waarmede tevens het vonnis over het Engelsche voetbal werd ge veld. De massa veroordeelt de W.-formatie, waarin men het voetbal speelt, terwijl van het open, verrassende Rapid-spel een kolossale be koring uitging. Waarom spelen de Engelschen feitelük in de W.-formatie? zult u vragen. Niet om te winnen, echter om niet te verliezen! In dit systeem vinden de aandeelhouders een hoogere zekerheid, want als de drie aanvallers een goal hebben gemaakt, kunnen de vüf mid denspelers de overwinning beter verdedigen, bo vendien krijgt men een betere ranghjst-plaats, wat weer een nieuwe en goede recette voor de komende weken verzekert. Met het oog op het eind-resultaat speelt men uitsluitend een defen sief spel, terwül het open spel daarentegen als uiterst gevaarlek wordt gediskwalificeerd, na tuurlijk voor de dubbeltjes. Dit feit is intusschen aanleiding geworden tot een heftig dispuut, waarover we hopelük een volgend maal nog wat meerdere büzonderheden zullen vertellen. Want. thans vraagt de competitie onze volle aandacht. 8* De spanning aan de spits is niét onaanzien- lijk toegenomen, nu Arsenal op eigen grond een kostbaar punt afstand aan Blackpool, terwül Aston Villa op Stamford Bridge met 10 won van Chelsea. Doordat de Villa nog een wedstrüd achterstand heeft, bedraagt het verschil in pun ten nog drie. Deze draw is intusschen een leelük kluitje uit Arsenal's pap. Overigens hebben de 35000 menschen een match aanschouwd, die meer hard, dan fraai was, en meer weg had van een Cup-match, dan een competitie-ont moeting. Doch stellig leverde Blackpool fraai werk door de Londenaars op Highbury te weer staan! Zoowel Sheffield Wednesday, als New castle United lieten zich leelük verdringen, daar beide verloren. De Wednesday werd door West Bromwich met 20 verrast, waarmede tevens een einde kwam aan Sheffield's record om sinds jaar en dag van de West Bromwich op haar terrein te winnen, terwül Newcastle maar liefst met 4—0 door Huddersfield Town werd verslagen. Save our souls! Dit noodsignaal dringt door de onderste la gen van de rangUjst. Nummer laatst: Leices- ter City.... klopt de Bolton. Wolverhampton verovert één punt tegen Sheffield United. Midd lesbrough verliest, terwijl ook Chelsea de vlag moest strijken. Ziedaar de groote sensatie van Zaterdag. Wie durfde in vredesnaam nog aan een Leices- ter-succes te denken, geen ensch toch immers. En toch speelden de mannen van den Filbert Street Ground 't klaar om twee goals te maken, nadat de rust met 00 was ingegaan, terwül t er toen heusch niet zoo rooskleurig voor de thuisclub uitzag. De spanning is thans ten top gestegen. En 't is heusch niet onwaarschijmjlijk, dat hier tehslotte nog rare dingen gebeuren, dat de gedoodverfde degradatie-candidaten, de Wolves en Leicester City, er nog tusschen uit knüpen, en de bedenkelijke eer laten aan.... Wü hebben bange vermoedens, al vullen we de stippeltjes nog niet in. De leidende clubs in de tweede divisie ma ken zich intusschen klaar om op de plaatsen te springen, waar thans nog vraagteekens staan. Doch de Londensche wenschen krügen hoe langer hoe meer vasteren vorm, dat de favorie ten, Tottenham Hotspur, zullen promoveeren. Door een schitterende 5I zege op Oldham Athletic staan zü momenteel nummer een, door een beter doelgemiddelde. Stoke City schünt zich thans om een athletiek-term te gebruiken door de Spurs te laten „trekken", want ook Stoke City liet zich tegen Bumley niet van de wüs brengen. Wilt u gelooven, dat Whithard Lane as. Za terdag te klein is, als Preston North End op bezoek komt, aangezien Londen goeddeels van klasse-voetbal verstoken is, daar de Cup een spaak in het wiel steekt. Voor de vüfde ronde van den Cup vermeldt het programma de volgende wedstrüden: Sun derland—Blackpool; EvertonLeeds United; Middlesbrough—Birmingham; Bolton Wanderers —Manchester City; Bumley—Chesterfield; Der by County Town; Brighton Hove AWest Ham United en Halifax TownLuton Town. Tengevolge van dezen bekerdag gaan er slechts vier eerste divisie-wedstrijden door. Men deelt ons mede, dat voor bovengenoem- den wedstrijd geen voorverkoop te Haarlem zal worden gehouden. Er is echter voor gezorgd, dat er voor de Haarlemmers voldoende plaatsen gereserveerd zullen zün, zoodat een ieder in staat zal warden gesteld, naar behooren den wedstrijd te kunnen volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5