Het beleid van minister Verschuur Rijksmiddelen De radio-politiek MEENING DER EERSTE KAMER I.DIO-PROGRAMMA, MARKTEN VRIJDAG 17 FEBRUARI DESSA AFGEBRAND Onder zijn bewind zijn tal van be langrijke wettelijke maatrege len tot stand gekomen Streven naar autarkie? Arbeid Handel en Nijverheid Het onderzoek naar de muiterij Een officieele mededeeling te verwachten Eenige deining te Berlijn VLIEGEN NEEMT ONTSLAG Als lid der Ontwapeningsdelegatie HOLLAND—AMERIKA LIJN Drie schepen verkocht MR. A. R. ZIMMERMAN Geen Kamercandidatuur voor den Vrijheidsbond HANDEL OP DUITSCHLAND De directeur der Leipziger Messe in ons land VOGELBESCHERMING Zaterdag 18 Fehr. 1933 Nog steeds achteruitgaande Eerste Kamer zegt haar meening over de politiek uit of in den aether VERHOOGD INVOERRECHT Op alle harde kaassoorten Auto tegen een boom Eén doode, drie gewonden POGING TOT DOODSLAG Tot tien jaren veroordeeld DE ONRUST TE ALMELO Verbod van samenscholing opgeheven ONDER DE STOOMTRAM Slachtoffer onmiddellijk overleden SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN Eén en tachtig woningen verwoest Ophaalbrug ingestort Tengevolge van aanrijding Aanrander opgesloten Overstelpende bewijzen voor zijn schuld BRAND IN DE HOOFDSTAD In een fabriek van kunstkapok ■O Kortzichtig GROOT BILJART CADRE Om 't Europeesch kampioenschap OOSTELIJK ELFTAL— BRISTOL ROVERS Het elftal der Engelschen UITLOTINGElj. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk X (Departement van Economische Zaken en Arbeid) der Rijksbegrooting voor 1933. In dit verslag verklaarden vele leden zeer in genomen te zijn met het beleid van den Mi nister. Gedurende zijn bewind toch zijn, on danks de economische crisis, tal van belangrijke wettelijke maatregelen tot stand gekomen. Ook zijn beleid ten opzichte van de crisis juichten zij toe. Sommige andere leden merkten echter op, dat tal van groote vraagstukken, welker op lossing dringend gewenscht is, bijv. de unifi catie der sociale verzekering, de uitbreiding van de werking der Ouderdomswet 1919 tot alle ouden van dagen, die geen ouderdomsrente ont vangen en de toepassing der Arbeidswet 1919 op tal van tot dusverre onbeschermde groepen der arbeidersbevolking, niet in behandeling zijn ge nomen. Verscheidene leden waren van meening dat onder deze regeering de neiging waarneembaar is, leiding te geven aan het productieproces. Hu. gaat die neiging in de richting van autarkie, waarbij dan voornamelijk aandacht wordt ge wijd aan den landbouw, terwijl niet genoegzaam acht wordt geslagen op den zorgelijken toestand, waarin handel, nijverheid en scheepvaart ver- keeren. Dat de Regeering in dezen tijd van crisis op het gebied der voortbrenging een taak heeft te vervullen, erkenden ook deze leden. Naar hun gevoelen echter behoort daarbij te worden uit gegaan van één stelsel van steun. Instede daar van bepaalt zich de Regeering tot het nemen van incidenteele beslissingen, waarbij nu eens het eene dan weder het andere bedrijf wordt beschermd. Vele andere leden konden zich met deze cri- tiek niet vereenigen. Ongetwijfeld is ér, zoo betoogden zij, een streven gaande in de richting van autarkie, gelijk reeds ook in andere staten het geval is. Bij het bevorderen van dat streven laat de Re geering zich evenwel niet leiden door voorkeur voor dat stelsel, doch door de uiterste noodzaak, welke haar in die richting heeft gedreven, ten spijt van de beproefde en in breede kringen aangehangen beginselen van het vrije ruilver keer. Deze leden waagden zelfs te betwijfelen of in de bedoelde richting reeds ver genoeg is gegaan en spraken de vrees uit, dat eerlang nog verdere schreden derwaarts zullen moeten worden gedaan. Inzonderheid dachten zij hier bij aan de wenschelijkheid van beperking of zelfs van een verbod van den invoer van boter en vleesch. Verscheidene leden drongen aan op de toe passing der Arbeidswet 1919 ook ten aanzien van die groepen van arbeiders, welke tot dus ver van wettelijke bescherming, wat betreft den duur van hun arbeid, zijn verstoken. Bijna een millioen arbeiders zijn thans achtergesteld bij degenen, voor wie de Arbeidswet 1919 van kracht is geworden. Deze leden achtten het noodzakelijk, dat aan dezen toestand een einde kome, temeer omdat de neiging bestaat in tal van bedrijven den arbeidsduur nog te verlen gen. Mocht de Regeering niet genegen zijn aan hun verzoek gevolg te geven, dan bepleitten zij in ieder geval de toepasselijkverklaring der genoemde wet op het personeel in hotels, café's en restaurants. Enkele leden bepleitten de wettelijke invoe ring der veertigurige werkweek. Zij achten dit niet alleen noodzakelijk ter bestrijding der thans heerschende werkloosheid, doch ook omdat de regeling der voortbrenging ten gevol ge der rationalisatie eene dusdanige is gewor den, dat een aanzienlijk deel der arbeiders dreigt werkloos te blijven. Gedoeld werd hier op het verschijnsel der z.g. structuur-werkloos heid. Zeer zouden deze leden het op prijs stel len, indien de Regeering dit vraagstuk in stu die zou willen nemen. Andere leden waar schuwden met klem tegen proefnemingen op dit stuk. Verscheidene leden betreurden, dat de Regee ring de ratificatie van het verdrag van Was hington, strekkende tot beperking van den ar beidsduur in nijverheidsondernemingen tot 8 uren per dag en 48 uren per week, niet wenscht te bevorderen, temeer daar de wetgever zich ten onzent allengs heeft gevoegd naar de begin selen, in voorgenoemd ontwerp-tractaat neerge legd. Enkele leden waren van oordeel, dat sommige Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te lande, misbruik maken van haar publiek rechtelijke functie. Volgens art. 12 toch der Wet op de Kamers van Koophandel 1920, heb ben die Kamers tot taak aan het algemeen bestuur adviezen of inlichtingen te geven over aangelegenheden van handel en nijverheid. Verscheidene harer echter strekken die taak ook uit tot politieke aangelegenheden. Eenige leden herinnerden aan de vragen op 15 December 1931 door het lid der Tweede Ka mer, den heer Van Poll, gesteld naar aanleiding van de sluiting van een draadnagelfabriek te Helmond voor den tijd van 5 jaren. Deze leden dringen er bij de Regeering op aan, dat deze zich te weer stelle tegen het in hooge mate baatzuchtig en onmaatschappelijk gedrag der fabrieksdirectie door beperking van den invoer van draadnagels ingevolge de Crisis- in voerwet 1931 te bevorderen. Wat den steun aan het platteland, door steun aan den landbouw betreft, waren verscheidene leden van gevoelen, dat, hoe verdienstelijk de Minister zi h op dit stuk moge hebben gemaakt, nog verschillende maatregelen dringend noodig zijn. Met name doelden zij daarbij op hulpver- Van groot belang achtten deze leden het. dat de desbetreffende steunmaatregelen intijds wor den vastgesteld of althans in uitzicht gesteld, opdat daarmede bij het opmaken van het bouw plan rekening kan worden gehouden. Die tijd is op dit moment reeds weder aangebroken. Daarom zou het op hoogen prijs worden gesteld, indien de minister bereid is tot het doen van de noodige, zij het dan uiteraard vrijblijvende, voorloopige mededeelingen te dezer aanzien. Inzonderheid werd nog aangedrongen op ver leening van steun aan de boeren, wier goederen verhypotheceerd zijn. Hun economische toe stand- is welhaast onhoudbaar. Eenige andere leden verklaarden voorstan ders te zijn van steun aan den landbouw, doch in anderen vorm. Zij bepleitten o.a. de invoe ring van een graanmonopolie, opdat daardoor een hoogere prijs voor Neder landsch graan worde verkregen. Andere leden gaven de re geering in overweging een beperking van de voortbrenging in den landbouw in verschillende streken des lands te bevorderen. Enkele leden drongen nogmaals er op aan, dat de benoeming van een directeur-generaal van den landbouw spoedig zou volgen, daar hi. thans de directie van den landbouw geheel on voldoende is toegerust. De wensch werd uitgesproken, dat ingevolge de wet van 30 October 1930 worde overgegaan tot de instelling eener bijzondere organisatie ten behoeve van den landbouw. Daardoor zou een goede samenwerking tusschen de proef stations en den Rykslandbouwvooriichtings- dienst in den land- en tuinbouw kunnen wor den bevorderd en zouden 's Rijks gelden nutti ger worden besteed dan thans op dit stuk het geval is. Sommige leden spraken den wensch uit, dat de kring van voor de goedkoope onvermengde margarine in aanmerking komende werkloozen zou worden uitgebreid, al ware dit voorloopig slechts met werkloozen met twee of meer kin deren. BATAVIA, 16 Febr. (ANETA). Het Departe ment der Marine in Ned. Indië deelt mede, dat zoodra positieve gegevens zullen zijn ontvan gen van de Commissies van Onderzoek inzake de muiterij aan boord van de „De Zeven Pro vinciën" een officieel communique betreffende het uitbreken en het verloop der muiterij aan het Persbureau Aneta zal worden verstrekt. „De Java-Bode" verneemt, dat op verzoek van het Departement der Marine in Ned. In dië wederom en drietal Inlandsche ambtenaren van de Bestuursschool ter beschikking werd gesteld van de Commissies van Onderzoek in zake de muiterij. De muiterij op de „Zeven Provinciën" heeft, naar de ,,N. R. Ct." bericht, zelfs te Berlijn nog een kleine nadeining veroorzaakt: de politie heeft eenige dagen voor het gezantschap de wacht gehouden en er is een ruit ingeworpen in het kantoor van het Nederlandsche verkeers bureau ünter den Linden. Op het gezantschap waren vier communisten verschenen, drie man nen en een vrouw, ten einde daar een protest der Duitsche communisten tegen de behandeling van hun partijgenooten aan boord van de „Zeven Provinciën" te overhandigen. Op het gezantschap heeft men onmiddellijk begrepen, dat bij het peil, waarop onze Westersche be schaving tegenwoordig is afgedaald, dit aan het verkeerde adres gerichte protest zou kunnen worden gevolgd door een steen bij nacht en ontij door de ruiten. Dies werd aan de politie om een post verzocht. Hoe juist dit was gezien, bleek onmiddellijk daarna. Vermoedelijk omdat de ruitentikkerij bij het gezantschap door de aanwezigheid van den politiepost te riskant ge worden was, hebben de propagandisten een steen gewikkeld in een papier, waarop het zelfde protest stond als dat wat aan het gezantschap was gepresenteerd, door een spiegelruit van het Nederlandsche verkeersbureau Unter den Linden gesmeten. De heer W. H. Vliegen zou Donderdagavond naar Nederland terugkeeren uit Genève, daar hij zooals, „Het Volk" verneemt, ontslag heeft genomen als lid der Nederlandsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie, in verband met de jongste gebeurtenissen in Indië. Naar de Trustee der 6 pet. Obllgatie-leening HollandAmerika lijn mededeelt, zijn de sa. „Veendtjk" en „Vechtdijk" respectievelijk voor ƒ37.830.en ƒ77.012.verkocht en is de netto opbrengst, welke inclusief het in December laatstleden verkochte sa. „Stadsdijk" in totaal 164.588.bedraagt, op een gezamenlijke bank rekening ten name van de N.V. Nederlandsche Administratie- en Trustkantoor en de Holland Amerika Lijn geplaatst, ter voldoening aan de voorschriften van de trustacte. Naar het „Dagbl. van Rott." van zeer betrouw bare zijde verneemt, zal mr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, voor de a.s. Kamerverkiezingen geen candidatuur voor de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond aan vaarden. De President van het Leipziger Messamt, dr. Raymond Kohier, zal, naar wij vernemen, Zaterdag aa. te Amsterdam aankomen. Hij zal spreken over de actueele economische kwestie tusschen Nederland en Duitschland. De minister van Economische Zaken en Ar beid heeft in verband met de jachtwet 1923 bepaald, dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tu reluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toe gestaan van heden tot en met 28 April aa.; b. het ten verkoop In voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan van heden tot en met 1 Mei as.; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen. afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, water snippen en goudplevieren niet is toegestaan. HUIZEN, 296 M.: 8.— KRO: Morgencon- cert, 10.Gramofoonmuziek, 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per- quin, 12.Politieberichten, 12.15 Kro- orkest onder leiding van Johan Gerritsen, 1.45 Verzorging van den zender, 2.Half uurtje voor de rijpere jeugd, 2.30 Kinder uurtje, 4.Gramofoonmuziek, 4.30 Het dubbel-mannenkwartet „Bel canto", Haar lem, 4.50 De Kro-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer, 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten, 5.30 Het dubbel-mannen kwartet „Bel Canto", 5.50 De Kro-Boys, 6.20 Journalistiek weekoverzicht dsor Paul de Waart, 6.40 De Kro-Boys, 7.10 Katholieke Radio-volksuniversiteit. 7.30 Politieberich ten, 7.45 Sportpraatje van de R. K. P. door B. Heilman, 8.— Het Kro-orkest onder lei ding van Marinus van 't Woud, met mede werking van Jean Janssens, tenor, 8.45 Vaz Dias, 8.50 „Handenarbeid", door P. Pou- wels, 9.15 Cinema-orgelconcert door Al- phons Drelssen, 9.45 Microfoonvertelsel door Wim Snitker, 10.Het Kro-orkest onder leiding van Marinus van 't Woud, 11.Vaz Dias, 11.05 Gramofoonmuziek, 12.Slui ting. HILVERSUM, 1875 M.: 8.— VARA: Gra mofoonmuziek. VPRO: 10.— Morgenwijding, VARA: 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven met medewerking van Jan Lemaire, voordracht, 12.De Note- krakers onder leiding van Daaf Wins, 2. Verzorging van den zender, 2.15 Gramofoon muziek, 2.50 Het Europeesch Biljart-kam pioenschap. Couserie door H. Keizer. 3.10 Vara-Balalaika-orkest onder leiding van Iwan Powarjef, 3.30 Gramofoonmuziek, 3.40 Vara-Balalaika-orkest, 3.50 Negerliederen door John Smith, 4.Gramofoonmuziek, 4.10 Vara-Balalaika-orkest, 4.20 Negerlie deren door John Smith, 4.30 Gramofoon muziek, 4.40 Coöperatie-kwartiertje, 5. Notekrakers in woord en muziek, A. M. de Jong. lezing. De Notekrakers onder leiding van Daaf Wins, 0.Volksliederen door de „Wielewaal", zanggroep der Amst. A. J. C., onder leiding van Piet Tiggers. Klaas Toorn- stra toespraak, 6.30 Orgelspel door Cor Steyn, 7.Uitzending voor het platteland, 7.30 Vioolrecital door Carla Rosen, a. d. vleugel Friede Knapp, 7.45 Herhaling S.O.S - berichten, 7.50 Vervolg vioolrecital, 8.De Dorpsbarbier, 8.15 De Flierefluiters onder leiding van Hugo de Groot, 8.45 Toespraak door A. de Vries, 8.55 Varia, 9.Radio- paradox met medewerking van De Fliere fluiters onder leiding van Hugo de Groot, Albert de Booy, bariton, The four Serena- ders, accordeon-kwartet. Com. Doets, trom pet. Jan Evers, trombone, Jules Hagenaar celesta en xyophoon, Marinus Komst, trompet, Daaf Wins, piano, Gramofoonmu ziek, 11.Vaz Dias, 11.10 Gramofoonmu ziek, 12.Sluiting. BRUSSEL, 510 M.: 12.20 Concert door het De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Januari 1933 bedroeg ƒ30.752.842 tegen ƒ31.433.723 in Januari 1932. Zy brachten dus in de afgeloopen periode ƒ680.881 minder op. Vergeleken by 1/12 van de raming, groot 31.849.200, valt hier een vermindering van ƒ1.096.358 te constateeren. De inkomsten ten bate van het „Leening- fonds 1914" bedroegen over Januari ƒ4.697.646 tegen ƒ5.356.981 in December 1932. De inkomsten ten bate van het „Gemeente fonds" beliepen in Januari ƒ6.784.962 tegen ƒ8.752.927 in December 1932. De inkomsten van het „Wegenfonds" waren in Januari ƒ712.068 tegen ƒ581.023 in Decem ber 1932. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de Posteryenbegrooting 1933 wordt het volgende ontleend. Met betrekking tot de radio-politiek der Re geering maakten sommige leden de opmerking, dat zü tegen hetgeen te dier zake in de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer is gezegd, geen bezwaar hadden. By de openbare behandeling in de Tweede Kamer is echter ge bleken, dat de Minister de bezwaren tegen uit zending van politieken aard „tot zekere hoog te" deelde. Daarmede konden deze leden zich geenszins vereenigen. Wat is, zoo vroegen zy, onder politiek te verstaan? „Politiek" pleegt veelal te worden genoemd, wat een luisteraar niet bevalt. Zou de beperking van de „politie ke" uitzendingen gaan in de richting van be teugeling van de V. A. R. A„ dan wenschten zy zich daartegen vierkant te verzetten. Geen an dere beletselen behooren hier in den weg ge legd, dan by de publicatie van gedachten in het algemeen. Voor algemeene uitzendingen ge voelden deze leden weinig: dat zou zyi> een terugvallen op een oud standpunt; alleen de liberalen waren daarvóór en thans blijkbaar ook de vrijzinnig-democraten; dit stelsel zou echter leiden tot onderdrukking van anders denkenden. De toestand behoort te blijven ge- ïyk die thans is. Verscheidene leden van verschillende party en daarentegen drongen aan op het verwyde- ren van alle politiek uit den aether, zy be grepen niet, dat deze maatregel, die voor alle partijen zonder onderscheid zou gelden, als eer, aanslag op de vrijheid van gedachte-uiting van één bepaalde politieke party zou worden be schouwd en achtten dien maatregel noodzake lijk ter voorkoming, dat de radio tot een voort durende bron van twist tusschen de verschil lende richtingen op politiek gebied worde ge maakt. zy hoopten dan ook, dat van het door den minister by de mondelinge behandeling dezer begrooting in de Tweede Kamer in uit zicht gestelde initiatief spoedig zou blyken. Voorts bepleitten sommige leden maatrege len om ergeriyke feiten, als het afbreken van de uitzending van het Wilhelmus na de uit zending van den Gouv.-Generaal en het uit zenden van de Internationale op Oudejaars avond, te voorkomen. Indien een radio-vereeni- ging zich niet kan opwerken tot het stand punt, dat er een principieel onderscheid be staat tusschen het volkslied en een partyiied, behoort de regeering te verhinderen, dat het waandenkbeeld, alsof beide op één lyn zouden staan, in den aether wordt verbreid. De directie van Landbouw deelt mede, in aanvulling aan het desbetreffend bericht, op genomen in de ochtendbladen van Woensdag, dat het verhoogde invoerrecht van 30 Mk. per 100 k.g. kaas in Duitschland, hetwelk met in gang van 15 Februari in werking is getreden, niet alleen geldt voor Edammer en Goudsche kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans, 5.20 Concert door het Ra dio-orkest onder leiding van Franz André, 8.20 Concert door het Radio-orkest onder leiding van Franz André, 10.30 Concert door het Max Alexys-orkest. KALUNDBORG, 1154 M.: 11.20 Het strijk orkest van restaurant „Wivex" onder lei ding van A. Bendix, 2.50 Het omroeporkest onder leiding van Emil Reesen, 7.20 Oude dansmuziek onder leiding van Launy Grön- daHl, 10.10 Dansmuziek door de band van restaurant „Lodberg" onder leiding van Tonny Boston BERLIJN, 419 M.: 6.50 Volksliederen, 7.05 Vroolijk programma, 8.20 Opera-bal van de Staats-opera van Berlijn, 10.50 Vervolg opera-bai, Concert onder, leiding van Leo Blech. HAMBURG, 372 M.: 12.35 Gramofoon muziek, 3.50 Concert door het Norag-or- kest onder leiding van José Eibenschütz, 5.25 Gevarieerd programma, 9.50 Dansmu ziek uit Berlijn. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 1.20 Gramofoonmuziek, 3.50 Concert uit Ham burg. 6.55 Concert, 8.05 Oude en nieuwe dansen. LANGENBERG, 472 M.: 12.20 Concert on der leiding van Wolf, 1.55 Gramofoonmu ziek, 7.20 Dansmuziek door het kleine or kest van den Westduitschen omroep on der leiding van Eysoldt, 11.20 „Meister der Jazz" (gr. pi.). DAVENTRY, 1554 M.: 1.20 Concert door het Commodore Grand-orkest onder leiding van Joseph Muscant, 3.05 Concert door het Coventry Hippodrome-orkest onder leiding van Charles Chad wel, 5.05 Orgelconcert door Harold Ramsay, 10.55 Ambrose en zijn or kest in het Mayfair-hotel. PARIJS (Radio) 1724 M.: 12.20 Populair concert door het omroeporkest, 4.10 Con- dert, 9.20 „Das Land des Lachelns, operette van Franz Lehar, met medewerking van Willy Tunis. MILAAN, 331 M.: 4.30 Dansmuziek, 6.20 Gramofoonmuziek, 8.05 gevarieerd program ma, 9.20 Orkestmuziek. ROME, 441 M.: 4.50 Orkestmuziek, 7120 Gramofoonmuziek, 8.05 Uitzending uit een theater. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS kaas, maar voor alle harde kaassoorten uit Ne derland, dus ook voor broodkaas, blokkaas enz. Op grond van meestbegunstiging zal ook Ne derland nog een hoeveelheid van 1910 ton van deze kaassoorten tegen een invoerrecht van 20 Mk. per 100 k.g. in Duitschland mogen invoe ren, zoodra omtrent de regeling van dezen in voer overeenstemming met de Duitsche regee ring is verkregen. Op den Zutphenschen Straatweg onder de gemeente Apeldoorn is Donderdagavond naby de stichting „Het Apeldoornsche Bosch" een luxe auto geslipt en tegen een boom gebotst. Van de vier inzittenden, allen afkomstig uit Winterswyk. werd de heer Scholte-Ubbink op slag gedood. De andere personen bekwamen allen min of meer ernstig letsel. Zij zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Dr. Haefer uit Apeldoorn verleende de eerste geneeskundige hulp. De vijfde kamer der arr. rechtbank te Am sterdam deed uitspraak in de zaak tegen den 50-jarigen man, tegen wien het O. M. wegens poging tot doodslag vyftien jaar gevangenis straf had geëischt, en veroordeelde hem tot tien jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag en mishandeling. In den nacht van 11 op 12 Mei van het vorige jaar was de man binnengedrongen in de slaap kamer van de vrouw, waarmede hij vroeger verloofd was en die te Amsterdam woonachtig is. Toen zy wakker schrok merkte zij, dat een indringer zich in haar kamer bevond, een oogenbük later voelde zy, dat een hand haar keel omklemde, zy trachtte zich los te rukken, doch de man gaf haar met een hamer een aantal slagen op het hoofd. Op haar hulpge roep schoot de vader van het meisje te hulp. Ook hy kreeg een paar slagen op het hoofd. Toen het eindelijk gelukte licht te maken, was de indringer gevlucht. Het meisje had in hem echter met tameiyk groote zekerheid haar vroegeren verloofde herkend, die haar nog her haaldelijk lastig viel na zyn ontslag uit de gevangenis op 1 Mei j.l. Verdachte verklaarde voor de rechtbank, dat hy zich van het gehemde niets meer herinner de. De psychiater dr. H. J. Overbeek achtte verd. toerekeningsvatbaar, de rechtbank vond dan ook geen termen verd. in een bijzondere strafgevangenis te plaatsen. Naar wy vernemen werd in den nacht van Donderdag op Vrydag om 12 uur het verbod van samenscholing te Almelo opgeheven. Donderdagmiddag is de 65-jarige C. B. woon achtig te Zierikzee, toen hy op den weg fietste aangereden door de stoomtram van de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappy. Het slacht offer was byna onmiddellyk dood. Donderdagmiddag hebben douanebeambten met behulp van politie van Rekken en Eiber gen en van de marechaussee te Neede een auto. aangehouden, die by onderzoek smokkelwaar bleek te bevatten. De auto, welke een groote hoeveelheid margarine bevatte en bestuurd werd door W. uit Borculo, kwam uit Oldenkot- te in Duitschland en was op weg naar Borcu lo. W. is gearresteerd. -J"** dV*eV tq0öt® PRACHT ONTVANGST EN MINDER STORINGEN! GARCET, 16 Febr. (ANETA). De welvaren de? dessa Tjihintoeng ir het Tjahadjangsche is nagenoeg geheel afgebrand. Slechts de missi git, de dessaschool en de Baleh-dessa (gemeentehuis) bleven gespaard. Een en tachtig woningen werden verwoest. De oorzaak van dezen brand moet worden gezocht in het feit dat een bewoner der kam pong, die boven een vuur bamboekokers droog de, in slaap viel. Donderdagochtend vroeg is een der beide op haalbruggen te Gouwesluis onder de gemeente Alphen a. d. Rijn, tengevolge van een aanrij ding door een vrachtauto totaal vernield, waar door zoowel het scheepvaartverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam als het snelverkeer langs den Rijksweg Utrechts-Leiden—Den Haag ernstige stagnatie ondervindt. Tot goed begrip van de situatie diene, dat by Gouwesluis, waar de Gouwe uitmondt in den Ouden Rijn, twee ophaalbruggen, die uit de tweede helft van de vorige eeuw dateeren, vlak achter elkaar in den drukken verkeersweg UtrechtLeiden liggen. Tusschen beide brug gen ligt een bestrating van slechts enkele me ters. Herhaaldeiyk hebben by deze bruggen, die zeer smal zyn, en die voor de vele automobi listen, die hier passeeren, een waar verkeers obstakel vormen, reeds ongevallen plaats gehad en heel wat auto's zyn al met de stijlen van de bruggen in aanraking geweest. Ook gister morgen was zulks het geval. Omstreeks zeven uur naderde een vrachtauto van de firma van Doom uit Amersfoort, waar van de bestuurder na de eerste brug gepas seerd te zijn, teveel rechts hield, waardoor hy tegen den rechterstyi van de tweede brugpoort botste. De gietüzeren stijl knapte daardoor af, met het gevolg dat ook de linkerstyi met de geheele balans, welke een gewicht heeft van vele duizenden kilo's, naar beneden kwamen. Als door een wonder kwam het gevaarte juist achter de vrachtauto terecht, zoodat deze slechts licht beschadigd werd, terwijl de inzit tenden ongedeerd bleven. Twee brugwachters, die in de nabijheid stonden, konden, doordat zy de balans zagen kantelen, zich op het laatste oogenblik in veiligheid stellen. Even later bood de brug een aanblik van een ruïne van yzer en hout. Onmiddellijk werd de Rijkswaterstaat van een en ander in kennis gesteld, die in den loop van den dag met de opruimingswerkzaam heden is begonnen. Naar men ons mededeelde, zullen hiermede vermoedeiyk twee weken ge moeid zyn. Van verstrekkende beteekenis is dit ongeval vooral voor het drükke scheepvaartverkeer tus schen Amsterdam en Rotterdam. Kleine sche pen kunnen nog de Oostelijke doorvaart pas seeren, maar voor de grootere is de vaart voor loopig gestremd. Schepen met een diepgang van hoogstens 1.90 M. en een breedte van 6.69 M. zullen den weg over Leidschendam kunnen nemen. De overige kunnen thans echter slechts van Amsterdam door de Keulsche Vaart, dus via Utrecht, Rotterdam bereiken. Ook het snel verkeer tusschen Leiden en Utrecht wordt ern stig belemmerd. Tusschen Alphen en Zwam- merdam wordt het verkeer omgeleid langs de noordzijde van den Ouden Run. Donderdagmiddag heeft de Rijks- en Ge meentepolitie in de bosschen te De Wijk aan gehouden K. O, verdacht van aanranding van het 7-jarig dochtertje van den heer v. d. We tering. Hoewel de verdachte blijft ontkennen, zyn de bewijzen tegen hem zoo overstelpend, dat men geen oogenblik twijfelt, dat hy de da der van deze. laaghartige aanranding is. De man is voorloopig in de marechaussee-kazer ne te Meppel opgesloten. Een korte maar felle brand ontstond Donder dagavond omstreeks zes uur in de fabriek van de N.V. Industrie en Handelsmaatschappij „Vultex" aan de Kruislaan te Amsterdam. In deze fabriek vervaardigt men kunstkapok en verdere materialen, bestemd als vulling voor meubelen. Plotseling ontstond kortsluiting. Uit de motorkast van een der machines sloegen vlammen en in korten tijd stond het geheele gebouw, dat slechts een verdieping telt, in lichter laaie. In den voorraad vezels en lom pen vond het vuur gretig voedsel. Met een vijftal stralen bestreed de brand weer het vuur, dat men na een half uur meester was. Het middelste gedeelte van het langwerpige fabrieksgebouw was geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. ALKMAAR, 18 Februari. Kaasmarkt. Aanvoer 50 stapels, wegende 47000 Kg. 39 sta pels fabriek kleine 25, 1 stapel boeren kleine 23. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Februari. Aangevoerd werden; 700 Kg. peen 1.70, 27000 Kg roode kool 1.102.80, idem doorschot 0.902.60. 81000 Kg. gele kool 12, idem doorschot 0.70— 1.40, 98000 Kg. Deensche witte kool 0.600.70, 18000 Kg. uien; gele uien 1.201.80, grove uien 1.301.80, gele drielingen 1.301.70, 3000 Kg. bieten 1.101.50. NOORD- SCHARWOUDE, 18 Februari. Aan gevoerd werden; 15000 Kg. uien; drielingen 1 1.90, uien 1.40—2, grove uien 1.601.90, 2200 Kg. peen 1.401.70, idem kleine 0.80, 40700 Kg roode kool 1.502.40, idem doorschot 0.902.20, 186000 Kg. Deensche witte kool 0.60, idem door schot 0.60, 31400 Kg. gele kool 1.30—2.10, idem doorschot 0.901.40. Doorgedraaid; 1000 Kg. rood, 1200 Kg. geel, 151600 Kg. Deensche wit. „Vroeger wist ik niet dat ik kort zichtig wasToen ik eens toevallig een bril opzette bemerkte ik plotse ling dat alle dingen nader gekomen waren" zoo bekent ergens Tagore. Het gaat zoo velen. We weten niet dat we kortzichtig zijndat er op eenigen afstand zaken bestaan die we niet zien, wier bestaan we niet kennen. We houden er geen rekening mee. We missen veel. Ons ontbreekt de ruimte van het gezicht- Gelukkig als we ons van dit gebrék bewust worden. Gelukkig wanneer we misschien toevallig door een bril zien die onzen gezichtskring ver ruimt, die ons de werkelijkheid laat zien van hetgeen we tot dan nog niet waarnamen. En we komen tot het bewustzijn hoe dom het ware te ontkennen wat we niet zagen, te loochenen wat ons natuurlijk oog niet zag. Wanneer wij de wereld door het glas der ziel zouden zien, zouden we haar anders ontwaren dan wanneer we haar alleen met het eindigend oog van het lichaam beschouwden. Kortzichtigheid is een gebrek dat we dikwijls zelf het laatst ontwaren en dat eenmaal door ons ontdekt we nog willen verbergen of ont kennen. Leeren we dan te zien door den bril der waarheid, daar een be trouwbaar deskundige ons verstrekt. Leeren we: zien! Onder buitengewoon groote belangstelling werd Donderdagavond in den Dierentuin te Den Haag een aanvang gemaakt met de wedstrij den om het Europeesch kampioenschap, groot biljart cadre. Daar de Portugees da Mata niet verschenen was, zal hij in dit tournooi vervangen worden door den Hagenaar Van Vliet, zoodat dus drie Hollanders aan de wedstrijden deelnemen. Begonnen werd met de party Sweering-Dom- mering. De Amsterdammer kon maar niet op dreef ko men. Na 10 beurten had hy een totaal van 92, terwyl Dommering na de 9e beurt, die hy met een serie van 129 na den acquit-stoot voor vas ten bal beëindigde, een totaal boekte van 31ö punten. Na een serie van 45 strandde hy met 37 op een totaal van 398. Hierdoor kreeg Swee- ring nog de gelegenheid een totaal te berei ken van 116. Dommering maakte hierop de par ty uit. pnt brt h.s moyene Dommering (N) 400 12 129 3333 Sweering (N) 116 12 32 936 De volgende party was die tusschen de Bel gen Moons en Gabriels. Na de 10e beurt had Gabriels 249 tegen Moons 385. Laatgenoemde boekte daarna een magere drie, waarop Gabriels schitterend spel liet zien en met een serie van 130 zyn totaal op 379 bracht. Moons maakte daarna de partij uit. Moons (België) Gabriels (België) Eerst om 11 uur wordt een aanvang gemaakt met de partyen Davin (Fr.) tegen Joachim (D.) en Van Vliet (Ned.) tegen Soussa (Egypte) De Duitscher was niet byzonder op dreef. HU had na 21 beurten slechts een totaal van 187- Davin deed het beter. Met een serie van 98 had hy na 18 beurten 336 punten. Na vervolgens tweemaal gepoedeld te hebben wist hy na een serie van 10 en van 54 de 400 vol te maken. pnt. br. h.s. moyen. Davin (Frankrijk) 400 22 98 18.13 Joachim (DuitschL) 187 21 77 8.90 Van Vliet kwam na een slecht begin later goed op dreef en wist tenslotte te winnen. de 10e beurt had de Hagenaar een totaal van 196. Soussa brak de 10e beurt met 60 af op een totaal van 316. Daarna kon Van Vliet zyn ta lenten toonen. Na een fraaie serie van 93 kwam hy op 289 te staan. De kalm spelende Soussa strandde vervolgens op 63, daarby zyn totaal op 379 brengende. D0 Hagenaar kreeg nu zyn kans, die hy ten volle benutte. Onder groot applaus passeerde hU de 100 om met 111 de partij uit te maken. HU had een groot applaus in ontvangst te nemen. pnt. br. h.s. moyen. Van Vliet (Ned.) 400 12 111 3333 Soussa (Egypte) 379 11 101 34.4J De wedstrijden worden morgenmiddag voort gezet met de volgende partyen: half twee: Sweering—Van Vliet en DommeringJoachim: half vier: GabrielsDavin en MoonsSoussa» 400 12 127 3338 379 11 130 34.43 De Bristol Rovers zullen as. Zondag op bet Vitesseterrein te Arnhem tegen het OostelUK elftal in de volgende opstelling uitkomen: doel: Beby, van Leicester City; rechtsback: Pickering. linksback: Donald (heeft nog niet in Holland gespeeld) rechtshalf: Irving, van Chelsea (Iersche I®" ternationaal) spil: Townrow, van Chelsea (Eng. Internatio naal) linkshalf: Stoddart (heeft al in Nederland gespeeld) rechtsbuiten: Wyper, van Charlton; rechtsbinnen: Stevenson, van Chester; middenvoor: Lewis (speelde reeds in land) half links: Eyres, van Brighton; linksbuiten: Green, een jong veelbelovend speler. Reserve: Routledge, van Chelsea. De rechtsbinnenspeler Stevenson is een bu' tengewoon goed speler, een broeder van °e bekenden Schotsche Internationaal. HOLLANDSCHE GROND KREDIETBANK Trekking van 15 Februari Serie 17028-24 met f 48,000.—. Serie 15175-19 met t 4.800. Serie 50847-23 met t 1.200.—- eiJC 7113-5, 26155-43, 47319-11, 61030-6, 61207-1'® f 480.—. g2, 12808-43, 44, 17028-22, 30, 26155-32, 28504 35349-11, 44365-7, 55403-20, 60192-10, elf Verder 40 a f 1.2a—, 82 a f 48.—, 200 a I 400 a f 24.—, 1260 a f 15.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6