Felle uitval tegen het Centrum iir Centrum opnieuw aangevallen VEREE1NIGDE KATHOLIEKE PERS De Oostenrijksche wapenkwestie Heel Frankrijk in staking Oorlog in Jehol Het nieuws van heden ADOLF HITLER'S REDE TE KEULEN REDE VAN HITLER TE KEULEN MIN. COT NAAR PARIJS ONTBODEN? DE BAROMETER MAANDAG 20 FEBRUARI 1933 Vele onrechtvaardige verwijten Maakt Weenen er een eind aan? Ultimatum van Japan Het Weer Een korte demonstratie Een waarschuwing van Goering Nadolny naar Berlijn BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Van een ultimatum is geen sprake, verklaart men te Londen Chineesche bevelhebbers moeten de stad Kailoe ontruimen Het geheele openbare leven door het optreden der overheids bedrijven volkomen ge desorganiseerd De ziekenhuizen te Peking gereed om de gewonden te ontvangen Treedt Japan nog deze week uit den Volkenbond? DE DICTATUUR IN JOEGOSLAVIË De Rijkskanselier becritiseert op zeer scherpe wijze den ver- kiezingsoproep van het Centrum Hitier becritiseert den verkie zing soproep van 't Centrum Geen verbod van het Communisme Westfaalsche Centrums bladen verboden Weer talrijke botsingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nasleep van het Fransch-Duitsch incident te Genève NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18308 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De tijden, toen Dr. Brüning als rijkskan selier in de Wilhelmstrasse werkte en generaal Gröner het gezag der regeering hoog hield door rijksweer en politie vrij te hou den van alle partij-politieken invloed en naast het staatsleger geen geüniformeerd partijleger duldde, zijn voorbij. Hitier en zijn partij hebben zich zóózeer met Duitschland en den Duitschen staat vereenzelvigd, dat zij het volkomen oir- baar achten de machtsmiddelen van den staat uitsluitend voor partijdoeleinden te gebruiken. Het is met de bovenpartijdigheid van de politie in Duitschland gedaan. De honderden Schupo's, die met een bloed-rood Hakenkruisvaandel deelnamen aan de groote verkiezingspropagan- da-vergadering te Keulen en door hun aanwe zigheid niet alleen politiek partij kozen, maar ook actief propaganda voerden voor Hitier, heb ben dit, indien dit nog noodig ware, op afdoen de wijze aangetoond. In de groote verkiezings rede, welke de nationaal-socialistische partij- dictator in de Domstad hield, heeft hij de gelegenheid aangegrepen om in het hart van het Katholieke Rijnland een feilen uitval te doen tegen het Centrum, en het is waarachtig geen «Kölnisches Wasser" geweest, wat heer Hitier de Centrumpartij onder den neus heeft geduwd. Voor de zooveelste maal heeft Hitier weer eens gebruik gemaakt van de nationaal-socialistische simplistische gemeenplaats, dat het resultaat van het sinds 1918 gevoerde bewind een ineen storting zonder weerga in Duitschlands geschie denis is. Deze bewering, welke vooral tegen het Marxisme wordt uitgespeeld, ofschoon de so ciaal-democraten slechts vijf van de veertien sinds 1918 verstreken jaren in de regeering heb ben gezeten, moet nu ook als wapen dienen tegen het Centrum, dat inderdaad al dien tijd medegedragen heeft aan de regeeringsverant- Woordelükheid. In zooverre is het dus juister haar tegen het Centrum dan tegen de sociaal democraten te richten, indien deze bewering tenminste op de feitelijke waarheid berustte. Alleen politiek verblinden of politiek onnoo- zelen kunnen echter te goeder trouw de dom heid begaan om de huidige ellende en ontred dering van Duitschland te wijten aan het sinds 1918 gevoerde bewind. Dat bewind toch heeft met taaie volharding gestreden tegen de onverzoenlijke Pransche politiek, welke Duitschland als overwonnene neergedrukt ■Wilde houden onder de overwinnaarsknie. Aan dit bewind is het te danken, dat Von Pa- Pen den ondraaglijken last der herstelbetalin gen te Lausanne verminderd kon krijgen tot op een voorwaardelijke eindbetaling van drie milliard goudmark en dat Von Schleicher het Principe van Duitschlands gelijkgerechtigdheid door de vijf groote mogendheden te Genève erkend zag. De buitenlandsche politiek van Duitschland, sinds 1918 gevoerd, vond Hitier dan ook zóó voortreffelijk, dat hij haar met huid en haar heeft overgenomen. De eenige Wijziging, welke hij daarin echter wil brengen, is een versnelling van haar tempo. Of deze tempo-versnelling evenwel in de practijk mo gelijk is en niet zal leiden tot een dusdanig verzet, dat veel van het zoo moeizaam ver worvene weer te loor zal gaan, moet de toe komst nog leeren. De economische en politieke ellende, waarin Duitschland op het oogenblik Verkeert, is dan ook niet, zooals Hitier zegt, het gevolg van het sinds 1918 gevoerde régiem. Zij ontstond,' niettegenstaande het gevoerde vêgiem. De wereldcrisis, gevolg van tallooze en zeer verschillende oorzaken, waaraan de regeering in Duitschland sinds 1918 wel het allerminst schuldig is, heeft zich in Duitsch land sterker doen gevoelen, omdat het door Frankrijk systematisch zwak en machteloos Werd gehouden. Duitschland is eenvoudig evenals zoovele andere landen het slachtoffer geworden van een algemeene economische ineenstorting, en dat het thans niet verder is op den weg naar een uiteraard langzaam en moeilijk bereikbaar herstel, moet eerder geweten worden aan het feit, dat men dr. Brüning, ofschoon deze een meerderheid in den Rijksdag had, naar huis heeft gestuurd, vóór hij uitvoering kon geven aan zijn constructief plan ter bestrijding van öe massale werkloosheid en ter wederoprich ting van het onder de crisiswals verpletterde économische leven. Ook Hitler's bewering, dat het Centrum met het Marxisme een bondgenootschap tegen het nationaal-socialisme heeft ge sloten, is onjuist. De vijf jaren, waarin de so ciaal-democraten met het Centrum in de re dering samenwerkten, heeft dit zgn. bondge- hootschap uitsluitend berust op een duldings- Politiek der Marxisten ten opzichte van het Centrum, dat zij als een geringer kwaad be schouwden dan de nationalistische reactie, ter- *131 het Centrum, democratisch georiënteerd, de lijdzaamheid der sociaal-democraten alleen als een noodzakelijk middel voor het vormen van eeh tot werken in staat zijnde meerderheid Sshvaardde. Men behoeft zich slechts de groote °htstemming der sociaal-democraten te her- sneren, toen dr. Brüning noodgedwongen met noodverordeningen moest regeeren, om tot de °vertuiging te komen, dat dit zgn. bondgenoot schap allerminst op wederzij dsche liefde was gegrondvest. Ook thans heeft het Centrum zich niet bij het oppositioneele roode front aange sloten. Integendeel, het was bereid met de na- tionaal-socialisten samen te werken, mits dezen wilden beloven de grondwet te eerbie digen, doch Hitier liep het Centrum voorbij, hij wilde geen samenwerking met het Centrum en sloot een verbond met de naar grondwets herziening strevende Duitsch-Nationalen. Het Centrum beschouwt de grondwet van Weimar niet als een voor geen wijziging vatbaar meesterstuk, maar het wil enkel, dat eventueel noodzakelijk blijkende veranderingen worden tot stand gebracht volgens de in die grondwet voorgeschreven procedure en dus niet door een zijdige dictatoriale willekeur buiten de mede- zeggingsschap van het Duitsche volk om. Misleidend waren ook Hitler's woorden, als zou het Centrum hem verwijten, dat hij naar een meerderheidsregeering streeft. Het Cen trum verzet zich alleen tegen de wijze, waarop Hitler die meerderheid tracht te bereiken, n l. door het lamslaan van alle tegen hem ge richte verkiezingsactie, terwijl de nationaal- socialistische propaganda de grootst mogelijke vrijheid en bescherming geniet. Daarenboven protesteert het Centrum terecht tegen het plan der nationaal-socialisten om ook bij een hen désavoueerende uitspraak van het Duitsche volk aan de stembus hun leider met de genaaste machtsmiddelen van den staat in het regee- r.ingszadel te houden. Tenslotte snijdt de opmerking van Hitier, dat de nationaal- socialisten door de daad de christelijke idee in den staat wenschen te bevestigen, terwijl het Centrum veertien jaar lang samen met god loochenaars zou hebben geregeerd, geen hout. Het christendom, dat door Hitier gepropageerd wordt, is alleen reeds door zijn rassentheorie in flagraten strijd met het elementaire en god delijke gebod der christelijke naastenliefde. Hitier wenscht een Duitsch, een nationaal christendom, dat in strijd is met het katholieke d.w.z. het alle menschen zonder onderscheid omvattende, dat tot nog toe in de Centrum partij zijn eerlijkste voorstanders en verdedi gers vond. Het is ook wel heel merkwaardig, dat het Centrum in samenwerking met „godlooche naars" het Pruisische concordaat met Rome heeft weten te bewerken. Trouwens de herhaal de en zeer krachtige veroordeeling van geheel het Duitsche episcopaat laat geen enkelen twij fel meer over, van wat wij van de beweerde christelijkheid der Nazi's hebben te denken. Het heeft in Keulen verbazingwekkend ge donderd. LONDEN, 18 Febr. (Reuter). Hier wordt heden bevestigd dat de Engelsche en Fransche regeering gemeenschappelijk stappen, doch op vriendelijke wijze, te Weenen hebben onder nomen aangaande de Hirtenberger wapen affaire. Aan Oostenrijk is verzocht de wapens voor een bepaalden datum terug te zenden of te bewijzen dat ze vernietigd zijn. De nota is echter geenszins een ultimatum, maar een vriendschappelijk verzoek. In het ongewenschte geval dat de onderhan delingen met Weenen op niets zouden uitloo- pen, zou de kwestie echter aan den Volken bondsraad worden voorgelegd. Te Berlijn toont men zich zeer verontwaar digd. Het is eigenlijk onbegrijpelijk aldus een Wolff-bericht hoe juist die staten, lie hun ontwapeningsverplichtingen sedert 14 jaar niet zijn nagekomen, een dergelijken stap over zulk een onbeduidende kwestie hebben kunnen ondernemen. De Weensche „Reichspost" en het „Wiener Journal" verklaren dat de aangelegenheid van Hirtenberg een private kwestie is, waarvoor de regeering niet verantwoordelijk kan worden gesteld. Om de kwestie de wereld uit te helpen zal de Oostenrijksche regeering, onder handhaving van haar juridisch standpunt, de wapens in de eerstvolgende dagen naar hun afzenders laten terugsturen, waarvan zij den Franschen en En- gelschen gezanten dan ook schriftelijk mede- deeling zal doen. PEKING, 18 Febr. (Reuter). Naar uit offi- cieele Chineesche kringen verluidt, hebben de Japanners aan de Chineesche bevelhebbers te Kailoe (Noord-Oost-Jehol) een ultimatum ge zonden, waarin de onmiddellijke ontruiming der stad geëischt wordt. Indien geweigerd wordt dezen eisch in te wil ligen, zullen de Japansche troepen de stad be schieten en aanvallen. De Chineesche bevelhebbers hebben besloten het Japansche ultimatum te negeeren. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noor delijke tot Westelijken of Zuid-Westelij ken wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk sneeuwbuitjes, lichte vorst tot om het vriespunt des nachts; overdag lichte dooi. Hoogste stand: 772.5 te Haparanda Laagste stand: 746.6 te Marseille Zon op 7.08, onder 5.20. Licht op 5.50. Nieuwe Maan 24» Februari. PARIJS, 20 Febr. (V.D.) Hedenmorgen zul len in geheel Frankrijk alle beambten en het geheele overheidspersoneel gedurende korten tüd het werk neerleggen. Hoewel deze alge meene staking slechts demonstratief is bedoelo en van korten duur is, wordt het geheele open bare leven er volkomen door gedesorganiseerd. Gedurende anderhalf uur zal het werk by de tram, de metro, de post, telefoon, electriciteit, gasbedrijven, tabaksindustrie en alle andere openbare bedrijven en instellingen geheel stil staan. Het binnen- en buitenlandsch telefoon verkeer zal van vanmorgen half twaalf tot 1 uur gestaakt worden. Het personeel der ver keersondernemingen is opgewekt om hedenmor gen te 10 uur het verkeer 10 minuten stil te zetten. Trams, metro-treinen en autobussen zullen te 10 uur stoppen op de plaats, waar zy dan toevallig zyn en zullen na minstens 10 minuten, misschien echter wel een uur, hun route vervolgen. Het hoofdpostkantoor te Pa rijs sluit eveneens voor eenigen tüd zyn deu ren, zoodat er een volkomen stagnatie in het openbare leven van geheel Frankryk ontstaat, waarvan de gevolgen thans nog niet zyn te overzien. Ook de onderwyzers hebben zich by de protestbeweging aangesloten, met het ge volg, dat de lessen van den middagschooltyd vanmiddag een half uur na het normale aan- vangsuur zullen beginnen. Deze geheele protestbeweging van vandaag kan men beschouwen als een soort generale repetitie, want de verschillende vakbonden zijn vastbesloten om in ernst tot een algemeene staking van langen duur over te gaan indien de financieele senaatscommissie de voorge stelde en door de Kamer reeds aanvaarde be lastingvoorstellen, goedkeurt. Inmiddels vo'gt in de provincie de eene pro test-demonstratie op de andere. Te St. Brieux in Bretagne hielden gisteren ruim 15.000 land bouwers een protestdemonstratie en werd een resolutie aangenomen, waarby de regeering werd aangemaand, geen belastingmaatregelen te nemen, zonder van tevoren de beroepsorga nisaties van den landbouw erover te hebben geraadpleegd. De landbouwers van Bretagne verklaren dat zy vastbesloten zyn de betaling van belastingen te weigeren, wanneer niet on- middeliyk ingrijpende maatregelen worden ge nomen om de hen drukkende lasten te ver lichten. Te Bourges, Nancy en in tal van andere ste den, zün eveneens druk bezochte protestverga deringen gehouden, waarin gedreigd werd met belasting-weigering en werkstaking. Het dreigende gevaar van een algemeene staking, die geruimen tyd zal kunnen duren is aanleiding geweest voor den sedert 1920 in Frankryk bestaanden technischen hulpdienst, tot het verspreiden van een oproep aan alle le den, die worden opgewekt onmiddeliyk mede te deelen of zij bereid zyn de voor hen gereser veerde posten ingeval van nood te bezetten. PEKING, 20 Febr. (Reuter) vyftigduizend Japansche soldaten, een groot aantal troepen van Mandsjoekwo, honderd Japansche vliegtui gen en een groot aantal tanks wachten op het sein van generaal Muto om den geweldigen aanval op Jehol te doen. Ondertusschen hebben vyftigduizend Chinee sche soldaten, versterkt door vrüwilligers, in de heuvels van Jehol stelling genomen. Vanaf Peking worden voortdurend voorraden en munitie per auto aangevoerd. In Peking zelf is men zeer bevreesd; de doc toren maken haastig de ziekenhuizen gereed om de gewonden te ontvangen. De Japansche aanval wordt elk oogenblik ver wacht. TOKIO, 20 Febr. (Eigen telegram) De Ja pansche regeering besloot heden uit den Vol kenbond te treden, indien de Volkenbondsver gadering het rapport der Commissie van Negen tien aanneemt. In politieke kringen is men er zeker van, dat de Micado zyn toestemming hier toe zal verleenen. Daar Japan er op rekenv, dat de Volkenbondsvergadering het rapport van de Commissie van Negentien zal goedkeuren, zal zyn uittreden uit den Volkenbond nog deze week worden bekend gemaakt. .(United Press) Ofschoon iedere oppositie zeer streng onderdrukt wordt, breken toch telkens nieuwe revolutionnaire woelingen uit. Er gaan thans weer geruchten, dat alle Jezuïeten uit het land zullen worden gezet. Hierboven de straat, waaraan de regeeringsgebouwen liggen te Belgrado. BERLIJN, 20 Febr. (W. B.) Gisteravond heeft rykskanselier Hitier te Keulen in het jaar beursgebouw een rede gehouden. De bijeenkomst werd bygewoond door een paar honderd beambten der Schupo, die voor afgegaan door een geüniformeerde muziek kapel der politie, de zaal binnenrukten. De Schupo's droegen een groot hakenkruis-vaandel en brachten by het betreden van de zaal den Hitler-grqet aan het publiek. Kort daarop ver scheen ook Hitler, die stormachtig door de aan wezigen werd toegejuicht, en wien door een aantal jongens en meisjes bloemruikers werden overhandigd. In zijn rede betoogde Hitier o. m.: „De 30ste Januari 1933 zal in de geschiedenis van Duitschland biyven voortleven als een dag, waarop zich een omwenteling van ongehoorden omvang heeft voltrokken, een omwenteling, wel ke grooter was dan die van November 1918 Het resultaat van het sinds 1918 gevoerde bewind is een ineenstorting zonder weerga in Duitsch lands geschiedenis. Hitier las daarop uit den oproep van het Centrum, die aanleiding was voor het in middels reeds weer ingetrokken verbod der Centrum-bladen, een aantal zinnen voor en zeide vervolgens: „Wanneer het Centrum tot ons het verwijt richt, dat wij de orde hebben verstoord, dan wil het blykbaar den indruk wekken, dat in de afgeloopen veertien jaren rust, veiligheid, tucht en discipline hebben geheerscht en dat deze pas in de jongste drie weken aan het wan kelen zyn geraakt (vrooiykheid). Het feit. dat ik thans een beroep doe op het volk, wordt in de proclamatie als onwettig bestempeld, omdat ik er naar streef, mü van de meerderheid te verzekeren. Zeker, heeren van het Centrum, ik streef naar verkrijging der meerderheid. Daartoe ben ik immers verplicht, wanneer ik my naai de grondwet van Weimar wil richten. Niet ik neb deze constitutie gemaakt. Wanneer de samen stellers ervan nu eensklaps het streven naar een meerderheid als iets onbehooriyks wen schen te brandmerken welnu, dan ben ik ook bereid, met een minderheid te regeeren." „In den oproep wordt verder betoogd, dat men den eed op de grondwet moet nakomen. Zooiets hoor ik graag. Ik was soldaat en heb den eed afgelegd. Dien eed heb ik gehouaen en ik heb nooit begrepen, dat anderen hem zoo gemakkeiyk hebben kunnen breken. Zulke menschen willen nu van de heiligheid van den eed spreken? (Levendige interrupties: Misdadi gers zyn het, die naar Cayenne gedeporteerd moesten worden.) In de proclamatie, zoo be sloot Hitier, wordt vaak over het christenaom gerept, wy wenschen door de daad de chris- teiyke idee in den staat te bevestigen, terwyi het Centrum veertien jaren lang samen met godloochenaars heeft geregeerd." Voorts hebben de Hitlerianen ook te Dresden een groote verkiezingsvergadering gehouden, waarin als eerste spreker prins August Wil helm het woord voerde, die verklaarde, dat Hitier juist had gehandeld, door op 18 Augus tus j.l. en in den herfst het aanbod tot toe treding tot de regeering van de hand te wyzen. Daarna beklom de ryksminister van Binnen- landsche Zaken, dr. Frick, de sprekerstribune, die o. m. verklaarde, dat de nationaal-socialis ten het door velen van hen geëischte verbod der communistische party van de hand wijzen. Het Duitsche volk dient zelf zijn uiterste krachten in te spannen, om het communisme te vernietigen. Om die reden was de eerste daad der nieuwe regeering, het volk nog eens voor het laatst naar de stembus op te roepen voor den strüd tegen de ondermijnende krach ten. Mocht echter de 5de Maart geen meerder heid voor de regeering opleveren, dan zou toch nooit een positieve meerderheid tot stand wor den gebracht, doch hoogstens een negatieve met steun der communisten. Maar ook in dat geval zouden wy, aldus Frick, onzen arbeid tot redding van het Duitsche volk voortzetten, wy zyn niet bereid, vrywillig terug te trekken. MUNSTER, 18 Febr. Naar opperpresident Gronowski mededeelt, heeft hy van Berlijn een aanwijziging gekregen, om Centrumbladen, die een oproep van katholieke vereenigingen heb ben gepubliceerd, te verbieden. Gronowski had hier blykbaar geen ooren naar, want hy ver klaarde tegeiykertyd, dat hy een verzoek om verlof zou indienen. BERLIJN, 20 Febr. (W.B.) In verschillen de plaatsen in Duitschland is het heden op nieuw tot ernstige botsingen tusschen politieke tegenstanders gekomen. Te Bad-Deboran by Rostock vond een treffen plaats tusschen communisten en leden van de organisatie-Reichsbanner eenerzyds en natio naal-socialisten anderzijds. Ongeveer dertig schoten werden gelost, waardoor twee Reichs- bannerleden doodelyk werden getroffen en twee Hitlerianen licht werden gewond. Te Chemnitz werd by een vechtparty met Hitlerianen een Reichsbanner-lid zóó zwaar ge wond, dat hy tydens zyn overbrenging naar het ziekenhuis bezweek. Te Wuppertal zyn by een botsing tusschen leden van het „IJzeren Front" en nationaal- socialisten elf personen gewond, van wie negen zóó ernstig, dat overbrenging naar het zieken huis noodzakelyk was. Verscheiden gewonden verkeeren in levensgevaar. Te Berlyn organiseerden de Hitlerianen een concert op den Bülowplatz, waaraan het Karl Liebknecht-huis, het hoofdkwartier der com munisten, is gelegen. De politie verwyderde acht personen uit het gebouw. Incidenten deden zich niet voor. BERLIJN, 20 Febr. Gisterochtend heeft naar de officieele Pruisische persdienst meldt, een bespreking plaats gevonden tusschen oud- rijkskanselier dr. Marx (den voorzitter der ka tholieke organisaties van Duitschland), den Rijksdagafgevaardigde dr. Fockel (die secreta ris-generaal der Centrum-partij is) en den rijkscommissaris voor het Pruisische departe ment van Binnenlandsche Zaken, den ryksmi nister Göring. De conferentie had betrekking op den oproep der katholieke organisaties en het ermee in ver band staande verbod voor diverse bladen. De hoofdcommissaris van politie Von Levet- zow had, zooals kort gemeld, met ingang van Zondag het Centrum-orgaan de „Germania" voor drie nummers verboden. De motiveering van dit verbod zal nog worden bekend gemaakt, Ook het Brandenburgsche kopblad der „Germa- nia", de „Maerkische Volkszeitung", was voor dezelfde periode verboden. De Zaterdag-editie van het Centrum-orgaan de „Thüringer Volkswacht', was voorts door de politie in beslag genomen. Door dr. Marx en dr. Fockel werd de verkla ring afgelegd, dat de betrokken katholieke or ganisaties met haar oproep op geen enkele wy- ze de ryksregeering hebben willen beleedigen of haar op boosaardige wijze verachtelyk hebben willen maken. De proclamatie was slechts in gegeven door de bezorgdheid over de ontwikke ling, welke de politieke situatie wellicht in de toekomst te zien zal geven. In verband met deze algemeene verklaring werd er van afgezien, een nadere toelichting te geven, ten aanzien van bepaalde zinsneden, die op andere wijze, dan is geschied, geformuleerd hadden kunnen worden. Minister Göring besloot daarop, het reeds af gekondigde, voor den duur van drie dagen gel dende verbod der betrokken bladen in te trek ken, aangezien aan het standpunt der regeering door de bovenbedoelde verklaring recht was wedervaren. Göring nam deze gelegenheid evenwel te baat, de betrokken bladen te waarschuwen tegen het zonder meer opnemen van proclamaties, welke beleedigende uitdrukkingen bevatten, daar dit den bladen slechts schade kan berokkenen. Göring gaf uiting aan de hoop, dat deze waar schuwing voldoende zou blyken te zyn en dat hy zich niet gedwongen zou zien, opnieuw ver boden af te kondigen. Frankrijk protesteert tegen de nieuwe belastin gen. Alle overheidsbedrijven staken gedurende eenigen tijd. Verwacht wordt, dat Japan nog deze week uit den Volkenbond treedt. Na het Fransch-Duitsch incident te Genève. Pierre Cot's terugroeping geëischt. Vrije meeningsuiting in Duitschland belet. Ver bod van Centrumsbladen. De Oostenryksche wapenkwestie. Maakt Wee nen er een einde aan? Candidaatstelling voor de Tweede Kamer in verschillende kieskringen. Comité van exposanten in de meubelbranche achten één beurs per jaar te Utrecht voldoende. Commissie van advies ingesteld over het werken in Nederland van niet-Nederlandsche musici en artisten. Teleurstelling over het onbevredigend verloop der NederlandschDuitsche handelsbesprekin gen. Conflict op de tentoonstelling „De Onafhanke- lyken" te Amsterdam. De directeur gelast de verwijdering van twee aanstootgevende doeken. De expositie gesloten. Verbodsbepalingen aan alle militairen der Zee macht in Ned.-Indië. Overval in een sigarenwinkel in de Witte de Withstraat te Amsterdam. Burenruzie te Herpen met revolver en geweer. De wereldkampioenschappen op de schaats. Nieuw Europeesch Zwemrecord. Nederlandsch dames hockey-elftal wint van West-Duitschland. Europeesch kampioenschap biljarten. De Zesdaagsche te Stuttgart. O PARIJS, 18 Februari. (Reuter.) De minister van Luchtvaart, Pierre Cot, wiens aftreden door de rechtsche pers geëischt wordt naar aanleiding van zijn uitlatingen in de algemeene commissie der Ontwapenings-Conferentie, is te Parys te ruggekeerd en heeft by een banket hedenmid dag de volgende verklaringen afgelegd: „Ik heb er uitsluitend op gewezen dat het niet zoo zeer ging om de vermindering der zicht bare legers, dan wel om de bespreking van de quasi-militaristische vereenigingen welke den chauvinistischen geest der naties veel meer be vorderen dan de legers. Wat wy willen is het totstandkomen eener regeling welke eiken aan- val onmogelyk maakt. Wy willen dus een leger dat geheel op de nationale verdediging is inge steld en het begrip .nationale verdediging" versta ik, zooals ik gisteren uitvoerig uiteenzet te, in deze, zyn mooiste beteekenis: de grootste, gemeenschappelyke krachtsinspanning van heel een volk om zich tegen een aanval te verdedi gen, zonder de gedachte te koesteren van ooit en onder eenige omstandigheid zelf tot een aan val over te gaan. Dit edele ideaal was tydens den laatsten oorlog de stuwkracht tot vele held haftige daden, en dit ideaal is tevens een waar borg dat in tyd van vrede de Fransche traditie gehandhaafd zal worden, terwyl in tyd van oor log het land op zyn leger vertrouwen kan." Het „Journal des Débats" meent te weten dat in den Senaat een order van Minister-Président aan Pierre Cot bekend geworden is, om zien hedenmiddag kwart-voor-drie te zamen met den Minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Boncour, by hem te melden. Zooals reeds bo ven gezegd, eischen de „Echo de Paris" en de Coty-Bladen dat de Minister van Luchtvaart wiens uitlatingen te Genève in den Senaat een grooten indruk hebben gemaakt, terug geroepen worde. GENÈVE, 18 Febr. (Reuter.) Gezant Nadolny is hedenmiddag met Generaal Schoenheim naar Berlyn vertrokken. Dinsdag wordt hy te Genève terug verwacht. Hoogste stand op Maandag 1 uur n-m.: 762 Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1