STADSNIEUWS Haarlem, 20 Febr. Het ontstaan der muiterij Menócfoijftont: BEURS VAN AMSTERDAM MARKTEN Wisselkoersen MAANDAG 20 FEBRUARI AGENDA MAANDAG 20 FEBRUARI 1933 IN MEMORIAM C. B. H. GOEMANS ,ST. RAPHAEL' Haarlem I (Spoor) Alliance Fran^aise Geloof en Wetenschap Vrijwillige Burgerwacht Onveilig strand Politie Noordzeekanaal R.K. Propagandaclub „St. Jan" Succes Kindervoeding Arbeidsbemiddeling Herhalingsoefeningen ZILVEREN POLITIEJUBILEUM H. Huneker Gevonden voorwerpen en dieren DE BEGRAVEN STOOMTRAM Heeft nog een aanhang Personalia Bedrijfsfotografie A. Peperkamp R. K. Grafische Bond R. K. VOLKSBOND Bestuursraad Geen stalen zenuwen Tram ontspoord 1000 L. melk weg Auto ontvreemd Voetgangers, kijkt uit Ontwikkelingscursussen R. K. Volksbond BURGERLIJKE STAND Vischcollege 't Baarsje UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK HEEMSTEDE SANTPOORT KEGELEN Kegelwedstrijd Alkmaar-Haarlem 21 Februari Laatstleden Zaterdag is te Haarlem over leden Comelis Bernardus Antonius Goemans. A1len, die dezen nobelen en eenvoudigen mensch van nabij gekend hebben, zullen ten volle beseffen, welk een onherstelbaar verlies zijn groot gezin hierdoor geleden heeft. Het was toch voor insiders geen geheim, dat Comelis Goemans zijn vaderplichten met schier pijnlijke nauwgezetheid nakwam. Als consequent katholiek wees hij vol liefde, met passende gestrengheid, zijn kinderen den weg, den éënig waren weg, die door de zuiging van het onstuimig leven leiden moet tot 's men- schen einddoel. De huiselijke familiekring was hem een schat, dien hij taai verdedigde en bewaakte met zijn zorgvolle liefde. Liefde, zorgvolle liefde was zijn kenmerkende deugd Als industrieel had hij (dank zii ziin. dew zegen bedauwden arbeidslust) zijn in den lande vermaarde puddingfabriek weten op te voeren tot een voorname hoogte. Cornells Goemans zou zich zelf verloochend hebben, als ook niet in de fabriek zijn leiding zou ademen een geest van liefde. Op zeer bijzondere wijze mocht het Haar- lem=ch interparochieel St. Franciscus Liefde werk zijn liefde daér ondervinden. Toen de S.FL.-nederzetting in Haarlem- Noord, nu drie jaar geleden, zich voor de im mense taak gesteld zag, haar veelkoppige jon- gensschare in dat volkrijk stadsgedeelte gede centraliseerd te leiden, stond zij voor de ont zaglijke moei'ijkheid, een ruimte te zoeken om de jongens te laten ontbijten. Een korte confe rentie met den heer Goemans enhet moei lijk vraagstuk was opgelost: voortaan zouden de SPL-jongens van Haarlem-Noord è'ken Zon dagmorgen gastvrijheid vinden in zijn pudding- fabriek. Het zou allerminst in den geest van den be scheiden overledene zijn, indien we hier op somden de kosten, de zorgen en de moeiten, die Comelis Goemans zich getroost heeft, om de jongens prettig te ontvangen: ieder voelt ech ter aan, dat achter &1 die kosten, achter &1 die zorgen en al die moeiten zijn groote liefde stond. Hoewel hij aldus de weldoener bij uitnemend heid was voor het St. Franciscus Liefdewerk in Haarlem-Noord, zou hij toch nóóit toestaan, dat hierop ook maar eenigszins gezinspeeld werd. Zijn onbaatzuchtige liefde dülcrde dit niet Vijf en twintig jongens trokken, drie jaar ge'eden. zijn fabriek binnen, thans vinden ruim honderd boys er een gastvrij home. Teen hij den dood reeds zag naderen, be schikte hij met klem, dat de jongens van het S.F.L. gastvrijheid zouden blijven genieten, ook als hij er niet meer was In het leven van den SFL patroonheilige. Sinte Franciscus, ontmoeten wij te Rome Ja- cobina van Settesoli. die hulpbehoevenden ip pelgrims gastvrij onderdak in zijn huis gaf. Ook Sint Franciscus genoot daar hospitali teit! Met een bijna kinderlijke naïveteit verhalen Franciscus' biografen, hoe in dat gastvrij huis een zoete lekkernij werd vervaardigd: amandel koekjes. Schuilt hier geen analogie met Goemans puddingfabriek, die gastvrijheid bood en biedt aan Franciscus' jeugdige naamgenootjes? Moge dan de groote Cinte Franciscus hier boven thans de stuwende voorspreker zijn van den weldoener der S.F.L.-jongens, den gast vrijen en liefdevollen Cornells Goernans Zondag werd de tweede feestavond van genoemde afdeeling gehouden. De voorz'tter, de heer Veltman, opende op de gebruikeliike wijze en verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder den heer Joosten, zilveren jubilaris de afdeeling. en den afgevaardigde van de afd. Hoofddorp. In korte trekken bracht de voorzit ter den arbeid der organisaties naar voren. Hij memoreerden de verdiensten van de afgetreden werkers der vereeniging, os. den voorzitter den heer de Rooy, die wegens ernstige ziekte moest aftreden en door de afdeeling reeds tot eere voorzitter is benoemd: den secretaris, den heer Alleman, die wegens huiselijke omstandigheden de tijdroovende functie niet langer kan waar nemen: ook jegens hem heeft de afdeeling reeds haar erkentelijkheid getoond. Dezen avond wilde de voorzitter in het bij zonder de verdienste der echtgenooten van de heeren de Rooy en Alleman naar voren bren gen. De offervaardigheid dezer dames ver dient ten volle den dank der afdeeling en onder luiden bijval der aanwezigen overhandigde hij den dames bloemen. Den heer Joosten overhandigde de voorzit ter een diploma en insigne. Het vroolijke gedeelte van den avond was toevertrouwd aan de familie Hofmann, welke een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door het gezelschap De Paus. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Voor een niet talrijk gezelschap heeft prof. Jean Plattard, van de universiteit van Poitiers, een lezing gehouden in een der zalen van „De Kroon" over „Les Abis francais de Guilaume le Tacitume." De voorzitter van de Alliance Frangaise, de heer Sauveur, heette hem op zijn gewone sn bekende joviale manier hartelijk welkom. Hier na gaf de heer Plattard een historische be schrijving van de jeugd van Willem den Zwij ger, om daarna zijn vrienden op staatkundig en godsdienstig gebied te bespreken. Hij vertelde daarna van zijn vaderlandschen strijd tegen Spanje. De persoon van Willem den Zwijger, zijn be- teekenis en zijn verhouding tegenover zijn fa milie werder» vervolgens uitvoerig behandeld. De aanslagen op zijn leven zijn niet uitgebleven, ook hierover vertelt spr. voor het aandachtige gehoor de bijzonderheden tot aan den moord, die een einde maakte aan het leven van den Prins. Spr. besloot met de opmerking dat Willem de Zwijger werkelijk een groot vaderlander is ge weest en dat het hem genoegen deed te con- stateeren, dat de vriendschappelijke relaties met Frankrijk hem zeer nauw aan het hart hebben gestaan. De heer Sauveur sloot de lezing met een toe passelijk woord. Woensdag 22 Februari zal pater H. de Greeve S.J. voor de leden van „Geloof en Weten schap" een voordracht met lichtbeelden hou den over „Palestina". De bijeenkomst zal plaats hebben in den Jansweg-Schouwburg om kwart over acht. Vrijdagavond hield de commandant van de Bu wacht Haarlem, de heer Becking, een in- epeciie over het Vendel Centrum. De commandant verheugde zich zeer over het groot aantal leden, dat aan de oproeping ge hoor had gegeven. Hij moedigde de leden aan om de wekelijk- sche Vrijdagavondoefening geregeld te blijven bezoeken, vooral ook in verband metdentegen- woordigen rumoerigen tijd. De burgemeester van Zandvoort maakt be kend, dat blijkens mededeeling van den com mandant van het 4e Regiment Infanterie op 27 en 28 Februari op het strand ten Noorden van Noordwijk aan Zee schietoefeningen met zware mitrailleurs zullen worden gehouden., beide dagen van ongeveer 10 tot ongeveer 13 uur, waardoor het strand ongeveer tusschen de kilometerpalen 76 en 81 onveilig zal zijn. Vrijdag is afgekondigd Staatsblad No. 23. Besluit van den 24sten Januari, tot vaststelling van een bijzonder reglement van politie voor het Noordzeekanaal. Men verzoekt ons te willen melden, dat de aangekondigde cursusavond op morgen, 21 Fe bruari, niet kan doorgaan, daar prof. dr. Alph. Steger dien avond door bijzondere omstandig heden verhinderd is zijn rede te houden. De eerste cursusavond is nu vastgesteld op Dinsdag, 28 Februari. Zondag behaalde op het nationaal solisten concours te Aalsmeer het kwartet van „Utile Dulci", bestaande uit de heeren Th. v. Hoeven, H. Orth, A. Arxhoek en J. Arxhoek den tweeden prijs met 116 punten. Een schitterend succes, daar de nummers zonder dirigent werden uitge voerd. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoe te st raat: Maandag 150 porties; Dinsdag 153 por ties; Woensdag 136 porties; Donderdag 147 por ties,; Vrijdag 146 porties; Zaterdag 136 porties. Overtonstraat: Maandag 163 porties; Dinsdag 169 porties; Woensdag 160 porties; Donderdag 155 porties; Vrijdag 158 porties; Zaterdag 140 porties. Byzantiumstraat: Maandag 102 porties; Dins dag 109 porties; Woensdag 104 porties; Donder dag 103 porties; Vrijdag 109 porties; Zaterdag 100 porties. Bovendien werden dagelijks 68 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon L. O. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen overeenkomstig artikel 46, 2e lid der Arbeidsbemiddelingswet 1930 ter openbare ken nis, dat bij den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, is ingekomen een ver zoekschrift van M. A. C. Dericks om een ver gunning ingevolge artikel 43 dier Wet tot het uitoefenen van arbeidsbemiddeling (met winst oogmerk) voor vrouwelijk huisbxrudpersoneel in het perceel aan de Burgemeester Boreel- straat 20. Tot 18 Maart kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bi) hun College inbrengen. De dienstplichtigen der lichtingen 1927 en 1929 van alle regimenten infanterie uit het indeelingsdistrict Haarlem, die van de soldaten van elk regiment de eerste oefening hebben vervuld bij een der oefeningsdetachementen voor de school voor reserve-officieren der in fanterie, komen in drie gelijke groepen en wel van 31 Juli tot en met 12 Aug., van 21 Aug. tot en met 2 Sept. en van 11 tot en met 23 Sept. bij die school te Kampen voor herha lingsoefeningen onder de wapenen. Heden herdenkt de hoofdagent van politie H. Huneker den dag, dat hij voor 25 jaar ge leden als agent le klasse in dienst der gemeente Haarlem trad. De jubilaris werd des morgens officieel op het stadhuis ontvangen, waar de burgemeester, de heer C. Maarschalk, hem met eenige vrien delijke woorden een zilveren horloge met in scriptie overhandigde. Ten zijnen huizen boden de inspecteurs van Tongeren en H. Oudman met een toespraak, waarin zij de verdiensten van den jubilaris me moreerden, de gelukwenschen van den commis saris van politie en het Haarlemsche politie corps aan. Van het bestuur van de afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël" ontving de jubilaris een prachtigen fruitmand en van de leden een bloemenmand. De Geestelijk Adviseur van deze organisatie pa ter R. Dekkers OF.M. kwam persoonlijk, even als de eerw. geestelijkheid van de parochie, den jubilaris feliciteeren. Voorts ontving de heer Huneker nog vele blij ken van belangstelling in den vorm van bloe menmanden, brieven en telegrammen. Terug te bekomen bij: Harmense, Weltevre denstraat 8, autodop; Bureau van Politie, Sme- straat 9, idem, ceintuur; v. Dam, Baljuwslaan 28, armbandhorloge; Hollink, Heussenstraat 84, autoband; Bureau van Politie, Smedestraat 9, handschoen, portemonnaie; Kennel Fauna, laan 119, hond, kat; Stokman, 2e Zuidpolder straat 33, handschoen; v. Leeuwen, Kleine Hout straat 111, nummerplaat; Aarts, Barbarossa- straat 34, rijw.belast. plaat je; Groot, Korteweg 27, idem; Bureau van Politie, Smedestraat 9, schoentje; Valdracht, Casteleinstraat 4, huissleu tel; Kalf, Oranjeboomstraat 84; damestasch; Kabel, Schermerstraat 31, schooltasch; Hessels, Weteringstraat 6, zakje inhoudende geld. Kamminga, Riouwstraat 14, autoband; Dijk stra, Zwaardstraat 5, bankbiljet; Van Bergen, Lange Wijngaardstraat 26, bril in étui; Goze- weer, Kolkstraat 27a, ceintuur; Komduur, Delftstraat 15zw., drijfwiel; Buis, Kampersingel 28, hondje; Kennel Fauna, Parklaan 119, twee hondjes, twee katten; Schreuder, Karei van Manderstraat 35, halsband; Langeveld, Colen- sostraat 16, hond; Bureau van Politie, Smede straat 9, handwarmer, nummerplaat; Ling, Pa- petorenvest 56, muts; Dammers, Mrt. v. Heems kerkstraat 11, portemonnaie; Aarts, Smede straat 36, rolletje rood papier; Bureau van Po litie, Smedestraat 9, ring met drie sleutels, roo- de strik en geel lint. Ter gelegenheid van den „dooden-rit" der stoomtram HaarlemLeiden besloten zes jeug dige Sassenheimers de laatste reis door hun dorp feestelijk te vieren. Steenen en zand wer den onopvallend op de rails gelegd. Gelukkig ontdekte een ingenieur der Z.-H. Tram Mij. het dreigende gevaar bijtijds en met behulp van eenige omstanders waren de rails spoedig weer vrijgemaakt. Het zestal werd door den Haagschen politie rechter, conform den eisch, veroordeeld elk tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken, vermeerderd met een geldboete van 25 subs. 15 dagen. De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem werden ge plaatst in de volgende betrekkingen: Van de afdeeling bouwkunde: de heer F. Flameling, als techniker bij de brandweer te Amsterdam. Van de afdeeling weg- en waterbouwkunde: de heer W. Fehres, als opzichter bij het Hoog heemraadschap te Alkmaar. Van de afdeeling werktuigbouwkunde: de heer M. P. van Hooidonk, als adspirant-opzichter van het seinwezen bij den dienst van weg en werken der Nederlandsche Spoorwegen. Van de afdeeling scheepbouwskunde: als leider van een eigen scheepswerf te Zaandam. Gisteren heeft de heer Peperkamp in het geheel verbouwde perceel Groot Heiligland 66 naast het Frans Halsmuseum expositiezalen van bedrijfsfotografie geopend. De inrichting getuigt van goeden smaak en het geëxposeerde van groote vakkennis. De verlichting is zeer modern aangebracht en doet des avonds alles goed tot zijn recht komen. Het geëxposeerde geeft een blijk van artis tieke visie op de objecten die op de gevoelige plaat vereeuwigd moeten worden. In de nieuwe zaak zijn daarvan mooie voorbeelden te zien. Op elk gebied fotograaf en beschikkende over de modernste toestellen en apparaten, o. a, een automatische afdrukmachine die 1000 afdruk ken per uur kan leveren, is de inrichting tot een zoo volmaakt mogelijk geheel gevormd. De belangstellng bij de opening was buiten gewoon; dit getuigden de vele bloemstukken. Dinsdag 21 Februari des avonds 8 uur zal in gebouw „St. Bavo" de Grafische Bond in sa menwerking met de studieclub „Graficus" een filmavond organiseeren, waarop vertoond wordt de bedrijfsfilm van de papierfabriek Van Gel der en nog een bedrijfsfilm van de blikfabriek van Krommenie. Veraer zal de avond worden aangevuld door muziek en enkele komische films. De vergadering van den Bestuursraad zal Donderdag 23 Februari des avonds 8 uur plaats hebben. Aan de orde komen de financieele over zichten van den Volksbond en „St. Bavo" en nog eenige andere belangrijke punten. Een 56-jarige metaalbewerker, die in de Jans straat op zijn rijwiel in de richting Korte Jansstraat reed, werd zoo zenuwachtig toen er een tram naderde, dat hij van zijn fiets viel. tegen de tram aan. Met een hoofdwond is hii door een particulieren auto naar het St. Elisa beth's Gasthuis gebracht, dat hij na verbonden te zijn weer kon verlaten. Zaterdagmorgen om ca. 10 uur liep een tram trein, bestaande uit drie wagens, in de Antho- niestraat uit de rails. Het tramverkeer onder vond hierdoor anderhalf uur vertraging. Door het verkeer om te leiden heeft men dit gaande kunnen houden. Zondagmorgen om ongeveer 8 uur slipte een vrachtauto uit Spaarnwoude, beladen met melk op de Amsterdamsche Vaart. De wagen kantel de om, waardoor 1000 L. melk verloren ging. De auto was dermate beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Een bewoner uit de Führopstraat in Noord heeft aangifte gedaan, dat zijn auto gestolen is. Een voetganger, die bij het oversteken van de Groote Markt, bij het passeeren van de Smede straat niet op het verkeer achter zich lette, werd door een fietsrijder zoodanig aangereden dat hij met een harden smak op de straat viel. Hij bekwam een snede over zijn voorhoofd en eenige lichte kwetsuren aan neus, schouder en knie, terwij! hij bewusteloos bleef liggen. Op het politiebureau werd hem de eerste hulp verleend, terwijl hij na in het ziekenhuis door een dokter te zijn verbonden, weer huiswaarts kon keeren. Het ongeval had voorkomen kunnen worden als de wielrijder bij het nemen van den hoek zijn vaart verminderd had. De opening van de drie-jarige Ontwikkelings cursussen, georganiseerd door de afdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond, zal plaats hebben Dinsdag 21 Februari, des avonds 8 uur, in gebouw „Sint Bavo", Smedestraat 23. Geboren: 16 Febr.: C. H.' v. Hemert Schuurman, z. 17 Febr.: W. J. M. de Graaf Roosen. d. W. Bastv. d. Broek, z. Overleden: 16 Febr.: J. F. Beaufort, 55 jaar, Kinderhuisvest M., 8 jaar, z. van E. Kupers, Hazepaterslaan 17 Febr.: E. M. Schoon, 68 jaar, Gasthuisvest W. L. VersterreCarton, 62 jaar, Oranjeboomstraat E. G. G. v. d. SpekRijbroek, 62 jaar, Waldeck Pyrmontstr. Dit college hield Zondag een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ringvaart. De uit slag luidde: 1. G. Veen; 2. S. Rosman; 3. R. v. der Aar; 4. J. Kuijer; 5. H. Veen; 6. J. Deen; 7. W. Corsten; 8. T. Broekhuizen; 9. W. v. Keu len; 10. Smit Jongbloed; 11. B. Veen. Nadat de prijzen met een toepasselijk woord waren uitgereikt ging men weer naar huis terug. Het gebruik van gasmaskers bij luchtaanval len De vereeniging „Bloemendaalsche Vrij willige Brandweer" houdt op Maandagavond 8 uur in hotel „Roozendaal" te Overveen een ver gadering, waarin de heer ir. J. Duiker een lezing zal houden over het onderwerp: „Het gebruik van gasmaskers bij luchtaanvallen". Het bestuur der B. V. B. heeft een speciale uitnoodiging tot het bijwonen dezer lezing ge richt tot de leden der „Bloemendaalsche Red dingsbrigade". St. Deusdedit Morgen, Dinsdagavond 7 uur, houdt de plaatselijke afdeeling van St. Deus dedit een belangrijke ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. Besproken zal worden de toestand in het bloembollenbedrijf, de loonactie e.d. Patroonsfeest Zondag vierden de St. Jo- zefgezellenvereeniging en het Patronaat hun pa troonsfeest. Des morgens vond er een generale H. Com munie plaats, waarna in het R.K. Vereenigings gebouw gezamenlijk werd ontbeten. Des avonds werd er een feestavond gehouden. 1 De zaal was op gezellige, smaakvolle wijze versierd en toen door allen de avond geopend werd met het zingen van Roomsche Blijdschap was de zaal uitstekend bezet en de vereischte aangename sfeer reeds aanwezig. De Weleerw. Kapelaan hield een korte toe spraak, waarbij hy 't nuttige werk van beide ver- eenigingen in het licht stelde en wees op den flnancieelen toestand, dien hij gaarne met de hulp der ouders wat verbeterde. Het „Adolf Kolping'-tooneel voerde daarna een klucht in twee bedrijven op: „De Geheime Opdracht". Met genoegen konden we constatee- ren, dat het spelpeil van dit nog jonge tooneel- clubje zich in stijgende lijn beweegt. Vlot, frisch spel werd te zien gegeven, waarbij bleek, dat de rollen goed ingestudeerd waren en alle krachten waren ingespannen om zoo goed mogelijk te voorschijn te komen. De aanwezigen appreci eerden het Adolf-Kolping-tooneel en gaven van hun waardeering en medeleven blijk door her haald en welverdiend applaus. De heer Bos uit Heemstede introduceerde het kienspel, waarbij heel mooie prijzen te behalen waren. De heer Bos wist de aanwezigen zoo wel als de kas met zijn kienspel in een uit stekende stemming te brengen. Na de pauze volgden nog twee kluchten, die, goed gespeeld, de aanwezigen wisten te verma ken en de prettige stemming van heel den avond wisten te behouden. Er was ook nog een groote verloting, terwijl het geheel werd opgeluisterd door muziek van mej. Deutekom en den heer Bos. Beiden hebben zich zeer verdienstelijk geweerd en ongetwijfeld een groot aandeel in het slagen van dezen feest avond gehad. Resumeerend, kunnen wij dit patroonsfeest ui termate geslaagd noemen en een ongetwijfeld vruchtbare propaganda voor St. Jozefgezellen en Patronaat. Personalia Mej. N. Davelaar, alhier, lid van het fanfarecorps „Excelsior", behaalde op het solistenconcert In Aalsmeer in de derde afdee ling een eersten prijs. Mej. Davelaar bespeelt den bugel. Brandje Gisterenavond te omstreeks 10 uur werd brand gemeld op een tuin aan den Heerenweg alhier. Het bleek, dat een tuin- schuurtje, toebehoorende aan De R., wonende te Haarlem, in brand was geraakt. De brand weer was spoedig ter plaatse, doch het schuur tje, dat geheel van hout was opgetrokken, was niet meer te redden. Het brandde geheel af. De oorzaak is onbekend. Statuten Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem zijn de statuten van de propagan daclub „Sint Paulus" goedgekeurd. Tot geestelijk adviseur is benoemd de zeer- eerwaarde heer pastoor A. Goossens. Parochiale jeugdraad Ook de nieuwe pa rochie heeft haar jeugdraad gekregen. De zeer- eerw. heer pastoor A. Goossens, voorzitter, mej. Leni, secretaresse en de heer C. Diependaal, penningmeester, vormen het bestuur. Binnenkort zal het bestuur worden aangevuld met de heeren P. v. Schie en P. de Jong. Turnen De tumvereeniging „Santpoort" hield deze week haar jaarvergadering. In het bestuur werden herkozen G. Hop, voorzitter, H. D. Ouwerkerk en mevr. Keizer, commissa rissen. Inplaats van den heer A. Schipper, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen A. Halff, penningmeester. Besloten werd de onderlinge wedstrijden te houden op 9 en 10 Maart. Het jaarlijksch uitstapje wordt gehouden in Juli naar Nijmegen en Berg en Dal. Evenals verleden jaar zal in den zomer athletiek worden beoefend. Politiek De R.K. Kiesvereeniging „Sant poort I" houdt een grooten propaganda-avond op Donderdag 23 Februari in café „Zomerlust". Als spreker treedt op mr. Van Hellenberg Hu- bar, lid van de Tweede Kamer. WEEST OP UW HOEDE VOOR DE VORST Zij komt nog weer terug Vul dus Uw brandstofvoorraad aan Bel HOENDERDOS - Vlug Vlug Voor den aanvang van dezen wedstrijd j.l. Zondag te Schagen gehouden, richtte de heer Heydendaal, voorzitter van de wedstrijd-com missie Haarlem zich tot de Alkmaarsche kegel broeders. Spr. wees op het propagandistisch ka rakter van dezen wedstrijd voor Schagen en prees dè organisatie hier in Schagen. De voor zitter van de wedstrijd-commisie Alkmaar, de heer Middelhof, wees er op dat beide rivalen reeds meerdere malen elkander hadden ontmoet en spr. hoopte op een aangenamen kamp. Hierna namen de wedstrijden een aanvang. Er werden door iederen kegelaar 3 maal 15 ballen geworpen. Het is een steeds spannende kamp gebleven. Om beurten boekten Haarlem en Alkmaar een kleinen voorsprong. Het eindresultaat, dat eerst om half 8 werd bereikt was dat Alkmaar overwinnaar werd met 6474 hout. Haarlem bleef er 30 punten onder en behaalde 6444 hout. Hoogste korpsgooier bij Haarlem was de heer D. Breemer met 328 hout. en bij Alkmaar de heer R. Brugman Schagen met 292 hout. Voor Alkmaar dat zich steeds door Haarlem zag geklopt een mooi resultaat. Na afloop bracht de heer Heydendaal hulde aan den heer Brugman van Schagen die dit festijn op touw had gezet. Spr. overhandigde aan den heer x'ic'delhof den gewonnen prijs, een grooten zilveren kegel. Spr. hoopte dat de kegelsport te Schagen nog meer burgerrecht zal krijg-n en eindigde met: leve de Alkmaar sche kegelsport. Ook de heer Brugman had een gouden kegel in ontvangst te nemen. Nadat de heer Brug man het woord had gevoerd was het de beurt aan den heer Middelhof om dankbaar gestemd het woord te voeren. Spr. hoopte op de tot standkoming van den Bond van Noord-Hol land boven het IJ. Nadat ook nog gesproken was door de heeren Van Maris en v. Diepen, voorzitters van den Haarlemschen en Alkmaarschen Kegelbond, stelde de heer Brugman, het jongste lid van den Haarlemschen Kegelbond, voor, om de Hedenmiddag heeft de commandant van de Zeemacht in Ned-Indië in den Volksraad een uiteenzetting gegeven over de muiterij Aan de eerste telegrammen ontleenen wij het volgende: De muiterij was beraamd zoowel door de In- landsche schepelingen als door een gedeelte der Europeescne korporaals en manschappen. Het ontbreken van speciale voorzorgsmaat regelen, zoomede de afwezigheid van den com mandant, den eersten officier, meerdere officie ren van eenige ancienneteit en een groot ge deelte der onderofficieren (waaronder den chef der equiipage) op den avond van den vierden Februari hebben de uitvoering van het plan tot muiterij in zekeren zin vergemakkelijkt. De muiterij brak uit op den avond van dien dag, nadat 20 minuten eerder was ontdekt dat de munitie uit de verlaatrolkast was ont vreemd en deswege door de officieren van de wacht een algemeen onderzoek werd ingesteld. Het schip werd in het donker gezet, de muiters ontsloten de geweerrekken en voorzagen zich van geweren en munitie. Een poging om dit te beletten, mislukte. Twee officieren werden als gijzelaars uit hun kooien gelicht. De trouw ge bleven Europeaansche korporaals en manschap pen werden opgesloten. Doordat de officieren niet dadelijk de beschikking hadden over ge laden pistolen, zijn kostbare oogenblikken waar in door plotseling krachtdadig ingrijpen de nor male toestand wellicht nog hersteld had kun nen worden, verloren gegaan. De oudste der aan boord aanwezige zee officieren, de officier van dienst met den rang van luitenant ter zee der 1ste klasse, verliet in vlet het schip waardoor aanvankelijk alle lei ding ontbrak. Ofschoon door de officieren verschillende pogingen zoowel door geweld en list als door overreding zijn aangewend om de leiding te hernemen, zal moeten worden uitgemaakt of door hen voldoende doortastend is opgetreden. Ongecorrigeerd. stedenwedstrijden uit te breiden met Schagen en daarvoor een beker ter beschikking te stel len. Hierna bleven de kegelbroeders nog geruimen tijd gezellig bijeen. Over: „Critiek en nog wat!" Gewoonlijk is critiek afbrekend en uit den aard der zaak is dat zoo. Immers, er wordt door aangegeven, dat er iets niet deugt, dat er iets te veranderen valt, en dan ook maar liefst zoo gauw mogelijk dient veranderd te worden. Waar hier nu critiek gaat uitgeoefend worden op iets, dat vóóral de Velsenaren nè. aan 't harte ligt, n.l. op de al zoo dikwijls hooggeroemde stoomponteninstelling te Velsen die voor de verbinding dient te zorgen tusschen een stuk van Noord-Holland en de rest van ons vaderlandje dan begrijpt al direct iedereen, die al eens iets te maken heeft gehad, met genoemde ponten (en wie heeft dat in onzen tijd nu eigenlijk niet?) dat dat bovenbedoelde reden, dat déarvoor toch geen woorden te vinden zouden zijn. Neen, het gaat hier om 'n paar doodgewone bijkomstigheden, die overigens precies genoeg van iemands geduld kunnen vergen, om zoo iemand soms minder mooie woorden te doen uiten Het betreft hier dan o.a .de methode van „la den" der ponten en al is het ook opzichzelf idioot, dat een buitenstaander 't hierover moet hebben de pont-bedienaars zélf, (het gaat over de kettingponten Idie toch ook dage lijks de wanhopige pogingen kunnen aanschou wen, die door tallooze voetgangers en fietsers moeten worden aangewend om 't veege Hjf te kunnen redden en heelhuids van de pont af te kunnen komen, die pontmenschen zélf schijnen daarvoor al machtig weinig interesse te hebben. Wat die regeling o.a. betreft. De eerste auto's worden den laatsten tijd réchts op de pont ge plaatst en omdat 't nu eenmaal zóó is vast gesteld ze moeten er ook weer 't eerste af. Op zich 'n maatregel, die niet meer dan billijk is. Nu moeten de voetgangers en wielrijders, die zich op de zij-dekken bevinden, wachten, totdat de rij meest-rechts geplaatste auto's van de pont is gereden; wachten zij niet, dan loopen zij groot gevaar platgedrukt te worden, hetzij tusschen 'n auto en het hek, öf tusschen twee auto's, naar gelang 't het beste uitkomt! Gebeurd er eventueel zoo iets, dan is 't logisch, dat de schuld ligt bij het verdrukte exemplaar voetganger of wielrijder. Gaan de voetgangers etc. b.v. op het linksche zij-dek, zoodat zij, aan den overkant gekomen zijnde, niet zouden behoeven te wachten tot de rechtsche file auto's weg is, dan loopen zij boven aangehaalde kans om fijngedrukt te worden al bij het opgaan der pont. Men behoort immers rechts te houden! En nu, aannemende, dat een fietser of een voetganger géén haast heeft, althans geen haast behóórt te hebben, is de hier geschetste ver keersregeling op de ponten er een van de boven ste plank Vroeger, ongeveer 'n jaar geleden, b.v. nog, was 't zóó, dat de auto's links op de pont kwamen te staan, zoodat, als deze wagens later óók 't eerst wegreden, de voetgangers en wiel rijders van het rechtsche dek óók veilig aan den wal konden komen. Maar deze regeling werd zeker wat oud, er moest eens iets veranderd worden, al behoefde dat nu juist geen verbete ring te zijn en ziedaar, een regeling werd ge schapen die t.z.t. veel gekraakte fietsen zal op leveren en, hopelijk weinig gekraakte berijders daarvan, of voetgangers. In élk geval is 't laatste nog niet bewezen, door de practijk, en dus kan voorloopig rustig worden afgewacht. Al is 't kalf dan ook verdronken, even tueel, de put kan men toch altijd nog dichtgooien, nietwaar? P. K„ Beverwijk, Gebouw „St. Bavo" Graalavond parochie St. Bavo, 8 uur. Demonstratie R. K. Vrou wenbond, 8 uur. Bestuur Post en Telegrafie, 8 uur. Gemengd koor „Onder Ons", 8 uur. R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kleermakers- bend, 6 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 815 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen by mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes Iederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo". Filmavond Grafischen Bond, 8 uur. „Onderling Belang", 8 uur „St. Caecilia", 8 uur. Ontwikkelingscursus pa ter mr. Beaufort O.F.M., 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9. R.K. Kraamverzorging, 23 uur. Stadsschouwburg. N.V. Italiaansche Op?- ra: „Cavalleria Rusticana" en „Paljas", 8 uur Gemeentelijke Concertzaal. Ledenconcert H.O.V., kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkman. Kamer muziek R.K. Lyceum-orkest, 8 uur. Alg. Bond van Forensen, kwart over 8. Hotel „Lion d'Or". Kruisweg, Lichtbeel denavond van de Kon. Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8. St. Joseph's Gezellengebouw, Jansstraat. Vergadering „Utile Dulci", kwart over 8. Gebouw Kamer .van .Koophandel, Nassau- plein. Kamer van Koophandel en Fabrieken, half 8. Rembrandt-Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes Iederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. AMSTERDAM, 20 Februari 1933 Ter vee markt waren heden aangevoerd: 643 vette koeien, waarvan de pry zen waren: le kw. 5865, 2e kw. 4856, 3e kw. 36—46, Mindere soorten 2834 per K.G. slachtgewicht; 125 melk- en kalfkoeien per stuk 180225; 179 vette kalve ren: le kw. 42—50, 2e kw. 3440, 3e kw. 25—32 per K.G. levendgewicht; 120 nuchtere kalveren 25 per stuk; 107 schapen 1218 per stuk; Lammeren 1014 per stuk; 794 varkens, wegen de 90110 K.G. 3636 per K.G.; zware varkens 3334 per K.G.; vette varkens 3132 per K.G.; (alles slachtgewicht) 42 paarden 5090 per stuk; 3 wagons geslachte runderen--uit Dene marken. Marktverloop: Runderen, met tamelijk ruimep aanvoer, en de eerste soort schaarsch; handel reaelyk vlug en constante pryzen. Kalfkoeien tamelijke aanvoer, iets betere handel, vette kalveren ruime aanvoer, vlugge handel en da lende prijzen; nuchtere kalveren, ruime aan voer, handel vlug, constante prijzen. Schapen en lammeren, gewone aanvoer, handel vlug en gewone prijzen; varkens ruime aanvoer, handel sleepend en gewone pry zen. Slachtpaarden ge wone aanvoer en handel stil. HOORN, 18 Febr. Veemarkt 3 Nuchtere kalveren f 69, 1 Zeug f 25, 30 Schrammen f 8— 15, 63 biggen f 6—10, 25 Schapen f 7—16. Handel vlug. LEIDEN, 18 Febr. Prima fabrieksboter (contr.) f 1.60, Prima boeren f 1.601.70, aanvoer 4.05. Handel goed. LEIDEN, 18 Febr. Turfmarkt van 13 Febr. tot 18 Febr. Lange 100.000 f 9—10, fabrieks 20.000 f 10. ROTTERDAM, 20 Febr. Rotterdamsche Vee markt Aangevoerd 318 koeien en ossen, 331 vette kalveren, 943 varkens en overloopers, 579 schapen of lammeen. Pijzen per y2 K.G.: Koeien 16—17, 23—25, 28—29; ossen 15—17, 20—23, 25—27; vette kal veren 2025, 3035, 4045. Overige lammeren 812.60 per stuk. Varkens 1415l/2, 15 cent. MAANDAG, 20 Febr. Vorige koersen Londen 8.53 8.53 Berlijn 59.24 59.2254 Parijs 9.78 9.78 Brussel 34.75 31.75 Zwitserland 48,09 48.1214 Weenen Kopenhagen 38.10 38.00 Stockholm 45.20 45.00 Oslo 43.75 43.ÏO New York (cable) 2.47)4 2.47% Komt 12.75 12.70 Praag 7.3714 7.37)4 Madrid 20.40 20.45 Vorige koersen Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 102% 1025f6 iV2 Nederland 1910 102M 1025i 4 Nederland 1931 96% 100)4 5 Nederl 1932 101X» 101 iV, N Ind 1926 AB 91% 9154 Banken Koloniale Bank 57(4 58 Indische Bank 52% 52 Cert Handel-MiJ63 63 Industrieën Onliever 103 98 Calvê Delft 60 60 Alg KunstzUde 31 30)4 Van Berkei's Pat171714 Nieuwe Philips 127 119 Küch Accoustlek 2% 2>4 Ned Ford 110)4 110)4 Industr. Buitenland Anaconda 7)(a 7 Bethlehem Steel 14 13)4 O S Steel 27% 27)4 0. S. Leather 3H 3)4 Intern Nickel 7% 7 J4 Mijnbouw Boeton MHnbouw 14 14 Alg, Exploratie 126 125 Redlang Lebong '06 Petroleum Gaboes 16 15(4 Kon Olie 149(4 14154 Perlak 81 80 Continental OU 5 5 Peudawa 554 3% SheU Onlon ou Vorige koersen 454 4 H Rubber A'dam Rubber 5954 58 Bandar 40% 40 Dell Batavia Rubber 22(4 22 Serbadladl 18)4 IfH Silau 16)4 16 V. I. Q. O. 30 30 Allied 22 22 Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 33 Holl. Amerika Lltn 3 Dito Gem. Elgend254 Kon Ned Stoomb 15 Scheepvaart-Unie 52 Suiker H. V. A 175)4 Jav. Cultuur HO NIS O. 69 Poerworedjo Vorstenlanden «o Actions idem 28. OU 32 3 254 15 52 1(9)4 109 68 6 39 28.00 Tabak Dell Batavia 150 149,, Oude Dell 122 122* Oostkust 16 15)» Senembah 140 13° Spoorwegen Union Pacific 72)4 Wabasb 2 2 Erie 554 g* Kansas City South 9 South Ralïw5)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2