De parlementaire democratie Een Staatsgreep in zicht HOUDING DER S.D.A.P. MAANDAG 20 FEBRUARI Rede van mr. Van Hellenberg Hu- bar voor de Rijkskieskring- organisatie Den Helder Candidaatstelling voor de Tweede Kamer De komende verkiezingen Een motie en nog wat Staatsgezag en Parlemen taire Democratie Kamercentrale Haarlem Combinatie Haarlem-Helder Groslijst voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag Voor Gelderland Candidaten voor Drenthe en Overijssel RADIOSTORINGEN Door de nieuwe electrische sHoe de verkiezingen ook uitval len, de huidige regeering zal blijven Spanning tusschen Hitier en Hugenberg Duitschlands dictator Rede van Dr. Bruening Geen vrees voor geweld De Stillhalte Het bankmoratorium in Michigan Verhooging Duitsche tarieven Op landbouw- en visscherij- producten DAMMEN Nederlandsche Dambond Haarlemsche kampioens wedstrijden VISSCHEN HOCKEY Competitie derde klasse Strawberries 2- 2—0 -H.B.S. 2 M.H.C. 3Strawberries 1 4—0 UIT DEN OMTREK R.K. Zangvereenigingen in Noord-Holland Lintbebouwing „De Narcis' Zaterdagmiddag vergaderde de Rykskies- Knngorganisatie Helder van de R.K. Staats partij in ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer H. Fluitman te ^nkhuizen, die na opening met gebed mee telde, dat het vast staat, dat dr. Kortenhorst niet meer de speciale afgevaardigde van Haar- lem-Helder zou worden. In een schrijven heeft e heer Kortenhorst dank gebracht voor de aangename wijze waarop hij hier altijd is ont vangen en waarop hij met den Kieskring Hel per heeft samengewerkt. Hij wenscht ook in ae toekomst den Rijkskieskring Helder het allerbeste. Spr. deelt voorts mee, dat het bestuur ar. Kortenhorst een schrijven heeft gezonden, waarin hem dank wordt gebracht voor het ele, dat hij voor de kiezers in dezen kieskring n de afgeloopen periode heeft gedaan; dat is hieer aldus spr. dan menigeen denkt. Het bestuur hoopt, dat de heer Kortenhorst die een knap en talentvol man en een sieraad van den *t-K. Staatspartij en Kamerfractie is, nog lang v°or de partij behouden mag blijven. (Applaus). Spr. stelt vervolgens den heer Van Hellen berg Hubar aan de vergadering voor en heet nem hartelijk welkom. Spr. dankt hem voor kijn bereidwilligheid om een rede op deze ver gadering uit te spreken. Hij feliciteert mr. van Hellenberg Hubar ermee, dat hij in den Kies kring Haarlem-Helder met zooveel sympathie is ontvangen en waardoor hij hem ook kan feli- cjteeren als nieuw Kamerlid van de nieuwe pe- Hode; omdat er geen andere candidaten naast hem zijn opgegeven. Spr. hoopt, dat de samen werking met hem van aangenamen aard zal zijn. Spr. herinnert voorts aan de ontstane poli- weke situatie tengevolge van de Kamerontbin ding en brengt hulde aan de leiders van de H.K. Staatspartij, prof. Aalberse, mr. Goseling, en mr. Teulings en zijn staf, die hard aan het Werk zijn gegaan om de verkiezingen voor te bereiden. Overal is een goede stemming en een groote geestdrift gevonden; spr. hoopt, dat de Kies kring Helder daarbij niet ten achter zal blijven, onze kiezers de eenheid van onze R.K. Staatsparty, die de glorie is van ons Roomsche "olk zal verdedigen, voor, boven en ten koste ^an alles. Wij moeten ons niet onder de voet 'aten loopen; wij moeten toonen, dat we er zijn, ondanks 'n kleine afwijking door incidenten, toonen dat wij nog één zijn. Spr. eindigt met een opwekking, om met groote geestdrift de verkiezingen in te gaan. De notulen van de 22 October gehouden ver gadering worden conform vastgesteld. De secretaris, de heer H. Nolet uit Warmen- huizen, doet. vervolgens voorlezing van een cir culaire aan de Kiesvereenigingen, waarin eenige instructies gegeven worden voor de komende groslijststemming op 5 Maart. Voorts wordt mededeeling gedaan van de na- toen der sprekers voor de komende verkiezin gen. Uit de vergadering gaat een stem op, om de te voeren reclame pakkend te maken. Aan de orde was voorts een motie-Hoorn, Waarin de R.K. Kamerfractie met klem ver acht wordt nog meer dan tot nu toe rekening te houden met de belangen van de groote ge- Z'nnen. Het bestuur achtte deze motie, in verband met nog zeer jonge uitspraak van het partij bestuur onnoodig en ontraadde haar. De heeren Bockxmeer (Hoorn) en Rood (Blokker) verdedigden de motie uitvoerig; de patste spreker wees vooral op de toenemende belasting op de consumptie-artikelen, die vooral °P de groote gezinnen drukken; spr. vraagt de vergadering een uitspraak over de volgende hiotie >»De R.K. Rijkskieskringorganisatie enz., van oordeel, dat het systeem van indirecte belastingheffing op de meest noodzakelijke voe dingsmiddelen de bestaansstrijd voor de groote gezinnen steeds moeilijker maakt, en onbillijk "e lasten verzwaart, verzoekt haren vertegen woordigers in de Eerste en Tweede Kamer met *leto medewerking aan verdere indirecte be tastingen op de meest noodzakelijke voedings middelen zoo mogelijk niet te verleenen enz." De Voorzitter heeft bezwaar deze motie in behandeling te brengen en wijst op het party- m°gram 1933, dat in dezen wensch voorziet. Zaandam stelt voor de motie in dier voege aan te vullen, dat eenzelfde verzoek gaat naar de R.K. fracties van Provinciale en Gemeente besturen. Mr. v. Hellenberg Hubar krijgt hierna het Woord en na het bestuur dank te hebben ^bracht voor de gelegenheid met den Kies- Zring kennis te kunnen maken, ziet de motie- Hoorn niet als motie van afkeuring; wel echter d.e motie, ingediend door den heer Rood, ge zien diens toelichting. Het beleid van de R.K. fractie, gezien in het |Icht van de gegeven omstandigheden, leidt niet °t de conclusie, die een motie van afkeuring Wettigt. sPr. gaat de genomen crisismaatregelen na; d de Tweede Kamer was elke partij het er mee eens, dat er een sluitende begrooting moet a°toen; spr. releveert de maatregelen van de Hegeering om het begrootingstekort van 150 m'Pioen te dekken; alle middelen om dit te Qekken, zijn nog niet tot stand gekomen. De Regeering beoogt met haar steunmaat- e2elen voor land- en tuinbouw het mogelijk te maken, dat de prijzen der producten zóó wor- QeP, dat de bedrijven in stand kunnen worden ®ehouden. Men moet den verhoogden prijs van 6 producten in dat licht beschouwen en niet Ms belastingverhooging. Deze steunmaatregelen mag men omdat er ^eh winst uit gemaakt wordt als belasting maatregelen beschouwen. De 100 millioen, die boodig zijn voor deze steunmaatregelen kunnen met uit de Staatskas gevonden worden. De Voorzitter stelt wederom de motie-Hoorn ah de orde. De motie-Blokker komt verder niet in behan- fleüng. De motie-Hoorn, geamendeerd door Zaan- S.am, wordt met overgroote meerderheid van mpimen aangenomen. Als afgevaardigden naar de vergadering der ®attiengevoegde kieskringen Haarlem-Helder >Zrden aangewezen A. Angenent, Den Helder; U1- Bakker, Oude Niedorp; J. de Boer, Obdam; jei- M. Boom, Alkmaar; J. v. Boxmeer, Hoorn; y» Groot, Warmenhuizen; A. Kager, 'tZand; Koopmeiners, Alkmaar; J. Mooy, Krom menie; H. Nolet, Warmenhuizen; N. Raat, Wer- ®rshoof; p. Tromp, Heerhugowaard; J. Valke- bg, Dimmen en H. Willebrands, Bovenkarspel. Voor den omschreven zetel werd aangewezen mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar; voorts werden door de vergadering aangewezen de vol gende candidaten: Ch. v. d. Bilt, Jb. Groen Az., G. W. Kampschroër, J. de Kok, mr. J. H. van Maarseveen, mej. A. Meijer, dr. A. J. B. Oomen, Max van Poll, mr. C. Romme, W. C. Snel, W. Steinmetz, E. Stumpel en P. v. Wees. Het bestuur werd gemachtigd een bepaalden candidaat als lijstaanvoerder voor te dragen. Mr. v. Hellenberg Hubar ving hierna zijn rede aan, waarin hij de aandacht vestigde op de po litieke crisis. Het conflict tusschen Regeering en Kamer kwam op een moment, dat z.i. niet ongelukki ger gekozen kon worden; spr. wijst in dit ver band op het gebeuren op de Vloot en her innerde aan de aanleiding tot het conflict, de motie-Boo: inzake het wetsontwerp tot bezui niging op de Rechtbanken. Dit wetsontwerp was een onderdeel van het heele bezuinigingsplan der Regeering en kon de Regeering niet laten varen; de meerderheid van de Kamer, onder leiding van den Vrijheids bond, die steeds zijn mond van bezuiniging vol heeft, was niet voor dezen bezuinigingsmaat regel. Deze meerderheid, waartoe ook de C.-H. behooren, slooft zich uit, de verantwoordelijk heid van het conflict op de Regeering te schui ven, argumenteerende, dat de afstemming van dit bezuinigingsontwerp geen voldoende aanlei ding was voor dit conflict. Spr. toont aan, dat de verantwoordelijkheid rust op de Kamer, die door de Regeering ge waarschuwd was. De oogen van heel de wereld waren op dien beruchten Donderdag op Nederland gevestigd, in verband met de toen nog niét geëindigde muiterij op „de Zeven Provinciën." Het doet prettig aan, dat uit C.-H.-kringen moties van afkeuring komen over de houding van de C.-H. Kamerfractie in dezen. Spr. wijst voorts op de fascistische bewe ging, een reactie op het democratische systeem, in Europa hier en daar doorgevoerd. Tegen de verwording van de parlementaire ondermijning van het gezag niet op de laat ste plaats het Staatsgezag moet ten krach tigste stelling worden genomen. Het is bedroevend dat de S.D.A.P. de laatste dagen getoond heeft een vijand te zijn van de democratie. De democratie is de vertegenwoordiging van het volk in de landsregeering. De vertrouwens mannen moeten rekening houden met de be langen van de menschen, die zy vertegenwoor digen. De S.D.A.P. heeft van haar vertrouwensman nen boodschappenjongens gemaakt en gede creteerd, hoe deze moeten stemmen; spr. wijst op het geval Amsterdam; op het heengaan der rooden wethouder te Rotterdam en op de hou ding van de heeren Gerhard en Michels inzake een salariskwestie in Ged. Staten van Noord- Holland. Daarbij tracht de S.D.A.P. dit goed te praten, dat niet de vertrouwensmannen, maar hun kie zers hun standpunt bepalen. Weer komende tot het conflict in de Kamer, noemt spr. de houding van de Kamermeerder heid een blamage van het Parlement; terwijl men het in de groote lyn wel met de Re geering eens was, was men het niet met een onderdeel ervan eens. Spr. wüst er op, dat er een extraparlemen tair Kabinet was; geen enkele partij was op grond van de totstandkomïhg daarvan, gedwon gen het Kabinet te steunen. Spr. oriderschryft het betoog van prof. Aal berse, dat wees in de richting van een parle mentair Kabinet in de toekomst. Door de muitery op „de Zeven Provinciën" werd het gezag in zijn hart getroffen, omdat de opstand tegen het gezag kwam van hen, die zich vrywillig verbonden hebben dat gezag te steunen. De S.D.A.P. schaart zich in deze kwestie met achter het Staatsgezag; verheugt zich over deze muitery; en keurde deze niet af., in de Eerste Kamer achtte echter dr. Wibaut deze muiterij onduldbaar; wellicht omdat de communisten hem niet tot een andere verklaring dwongen. De Roode Pers verschilt in deze kwestie niet veel van de „Tribune." Spr. herinnert voorts aan de rechtszaak tegen den Helderschen wet houder, waarbij bleek, dat een Marinebond een fonds van 12.000 byeen had gebracht om te ageeren tegen werving; dus een actie tegen het gezag. Men moet socialist zyn om zich deze con structie te kunnen indenken en te verdedigen. De S.D.A.P. kenmerkt zich meer door een revolutionnair sentiment; zij ondergraaft het Staatsgezag en den democratischen Regeerings- vorm. zy is bereid een dictatuur van een min derheid te vestigen, als zy de kans schoon ziet. Op de S.D.A.P. is dus niet te vertrouwen; valt niet op te rekenen. Spr. wees voorts op de politieke verwarring en het ontstaan van verschillende partyen rechts en links van ontevredenen. Sommigen meenen hun groepsbelang te kun nen dienen door de R.K. Staatspartij den rug toe te keeren en zy doen dit met een onbegry- peiyke gemakkelykheid. Een uitsluitende groepsparty zou in de Tweede Kamer absoluut geen zeggingskracht hebben en niets kunnen bereiken, omdat zy zou komen te staan tegenover een groote meer- derheid. Door groepsvorming ontkent men de waarde van onze groote politieke eenheid. De geschiedenis leert ons, dat we ons de weelde van versplintering van onze eenheid niet kunnen veroorloven. Spr. wyst op Spanje, waai de Katholieken niet één zyn en geen beteeke- Mrtbdeenêenheid staat of valt de katholieke invloed; concentratie van machten is noodig. Prof. Veraart zei eens, dat wie een groeps party wil vormen verraadt of het dienen van persoonlijke belangen of het gemis aan het meest elementaire katholiek politiek inzicht, zoodat het geen moeite zou kosten hem van de dwaasheid daarvan te overtuigen. Spr. herinnert aan de uitspraak van Z.H. den Paus, die aanspoorde tot eenheid ten koste van alles e.i eindigde met den wensch, dat de RK. kiezers zich deze aansporing straks mogen her inneren. (Applaus). De Voorzitter dankte den spreker voor zijn rede, waarmee hij een buitengewoon goeden in druk maakte; het wachten aldus spr. is nu op uw daden. (Applaus). Na de rondvraag, waar wegens het late uui een matig gebruik van gemaakt werd, sloot ae Voorzitter op de gebruikeiyke wyze. De R.K. Kamer Centrale Haarlem hield Za terdagmiddag een algemeene vergadering in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem. De voorzitter, mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, sprak het openings- W°Nadverdediging van den heer J. J. Brinkman werd de verhoogde contributie alleen voor 193- vastgesteld. In verband met een schryven van het Hoofd bestuur der R.K. Staatsparty werd de candida- tuur van mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hu bar, Rijswük (Z.-H.) voor den omschreven zetel .van' economische en sociale zaken (Leidingen, Kleinbedryf) niet besproken. Mr. van Hellenberg Hubar is reeds bij voor- I baat als candidaat voor dezen zetel aangewezen. I op voorstel van Haarlem I wordt 't aftredend Kamerlid de heer Chr. v. d. Bilt, onder applaus van de vergadering aangewezen als no. 1 van oe ïyst voor den niet omschreven zetel. Hierna las de voorzitter een schryven voor van het aftredend Kamerlid mr. L. G. Korten horst, die door verplaatsing van den zetel voor Handel en Nijverheid van HaarlemHelder naar Tilburg, niet weer als afgevaardigde voor den kieskring HaarlemHelder zal optreden. De heer Kortenhorst dankt daarin voor de aangename en vruchtbare wijze, waarop steeds samengewerkt is, voor de biyken van vriend schap en vertrouwen en deelt mede, dat zune belangstelling in het wel en wee van den kies kring HaarlemHelder ook in de toekomst zal biyven bestaan. (Applaus). Na heftigen strijd tusschen de voorstanders van vrouwen- en boerenbelangen wordt als 2 op de ïyst voor den niet-omschreven zetel geplaatst Jb. Groen Azn., te Zuid-Scharwoude. Tot afgevaardigden voor de samengevoegde Kringorganisaties HaarlemHelder werden oe- noemd de heeren J. J. Brinkman, Haarlem, (onder applaus), na schorsing der vergadering en by enkele candidaatsstelling J. Kraetzer (Bloemendaal)H. J. Kuiper (Haarlem II), J. Brouwer (Muiden), W. Doozen (Hilversum), Nysser, Bisschop (Velsen), en P. Huilker. Bij de rondvraag verzocht de voorzitter de vergadering zich uit te spreken welke candi daat geprefereerd wordt als no. 1 van de Ïyst voor de verkiezing van de Tweede Kamer. Op voorstel van den heer Alders (Haarlem) werd daartoe de heer Chr. v. d. Bilt aange wezen. Verschillende sprekers steunden dit voorstel krachtig. De voorzitter wees echter op de moeilijkheden om het partybestuur er toe te brengen den heer Chr. v. d. Bilt te plaatsen als no. 1 op de can- didatenlyst in plaats van den candidaat van den omschreven zetel. Hy zal dit echter zooveel mogelyk bevorderen. Haarlemmerliede stelde vervolgens voor om door verhooging van contributie per jaar een verkiezingsfonds te vormen. De voorzitter zal dit voorstel gaarne overwe gen. Een verzoek van Santpoort (Station), om haar te laat ingediende candidatenlyst alsnog te accepteeren, werd na ampele bespreking af gewezen. De heer Jansen (Haarlem) stelde voor, dat in afwijking van 't reglement, ook de candidaten van de vierde, vijfde en zesde plaats door de vergadering zouden worden geadviseerd. De voorzitter raadde dit niet aan evenals de heer J. J. Brinkman. Nadat nog verschillende huishoudeiyke za ken besproken waren, werd de vergadering gesloten. In de gisteren te Alkmaar gehouden vergade ring van de samengevoegde kieskringen Haar lem—Helder, bedoeld in artikel 19 van het Kies reglement, werd voor de op 5 Maart te houden partijstemming het volgende advies uitgebracht: Omschreven zetel voor economische en sociale zaken (leiding in het klein-bedrijf) mr. J. A. G. H. van Hellenberg Hubar te Rijswijk, niet om schreven zetel: Ch. van de Bilt (Haarlem) en Jac. Groen Azn. te Zuid-Scharwoude. Zaterdag is te 's-Gravenhage een vergade ring gehouden van afgevaardigden der drie grootste R.K. Rijkskieskringen in Noord- en Zuid-Holland, Am sterdam, 's-Gra venhage en Rot terdam riri In deze vergade ring, waar van el- ken kieskring ze ven afgevaardigden aanwezig waren, is de groslyst opge maakt voor de a.s. Tweede Kamerver kiezingen. Als nummer één van de algemeene lijst werd gesteld mr. C. Goseling, Amsterdam, voor zitter der R. K. Staatsparty. Voor den tweeden omschreven zetel werd gesteld ir. L. J. M. Feber. Daarna kwam de stemming aan de orde voor de bezetting der vrye zetels. Bij de eerste stemming verkreeg de heer W. Steinmetz (Amsterdam) 13 en mej. A. Meyer (Rotterdam) 8 stemmen, zoodat de heer Stein metz was aangewezen. By de tweede stemming werd door de drie candidaten mej. Annie Meyer, mr. C. P. M. Romme en den heer v. d. Brule geen volstrekte meerderheid verkregen. De daarna gehouden stemming had tot re sultaat, dat mej. Meyer werd aangewezen, zoo dat het advies voor de eerste vier plaatsen in deze drie kieskringen luidt: 1. mr. C. Goseling, 2. ir. L. J. M. Feber, 3. W. Steinmetz, 4. mej. A. Meyer. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen in Gelderland werden aangewezen voor den om schreven zetel mr. Van Schaik en voor de kwa liteitszetels L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst en de heer J. J. W. IJsselmuiden. Zaterdagmiddag werd te Almelo een druk bezochte spoedvergadering gehouden van den provincialen bond van R.K. Kiesvereenigingen voor het gewest Overyssel. Besproken werden onder meer de candidaten uit de verzameliyst. De vergadering sprak zich ten aanzien van de bezetting van den omschreven zetel (econo mische en sociale zaken in algemeen staatkun dig opzicht nationaal en internationaal) met algemeene instemming uit voor een candida- tuur-A a 1 b e r s e. Eveneens werd voor den vryen zetel door de grootst mogelijke meerder heid der vergadering de candidatuur-E n g e 1 s aanbevolen. Hierna had eveneens te Almelo een gecombi neerde vergadering plaats van de samenge voegde kringorganisaties Overyssel en Drenthe. Unaniem werd door de vertegenwoordigers der kieskringen de heer P. J. M. Aalberse als can didaat voor den omschreven zetel aanbevolen, terwyi de heer A. H. J. Engels met op één na algemeene stemmen voor den anderen zetel candidaat werd gesteld. MR. GOSELING Naar aanleiding van een adres van de bewo- ners-radiobezitters langs den Heerenweg te Lisse aan B. en W. dier gemeente, heeft de N.Z.H. Tramweg Mij. aan dit college een schryven gezonden, dat zij al het mogelijke in het werk zal stellen om zoo spoedig mogelijk afdoende maatregelen te treffen om radio-sto ringen te voorkomen. De hoofdoorzaak van deze storing zyn de aluminium-sleepstukken welke evenwel tydelijk zyn toegepast. Het anti-storing sleepstuk is in verband met de snelheid van de tram niet toegepast. Proeven worden ge nomen om een definitief resultaat te verkrygen. In het buitenlandsche overzicht van Woens dag 1.1. getiteld:„Alarmeerende uitlatingen", werd er op gewezen, dat nationaal-socialistische leiders in het openbaar verklaren, dat, hoe de verkiezingen van 5 Maart voor den Ryksdag ook uitvallen, Hitier de opperste machthebber in het Rijk zal biyven. Als de kiezers er niet voor zor gen, dan zullen de machtsmiddelen van den Staat en het particulier leger van Hitler daar voor zorgen. Eiken dag worden deze uitlatingen thans herhaald. En thans komt ook de Duitsch-nationale lei der Dr. Oberfohren in Keulen hetzelfde ver klaren. In een openbare rede zeide hy, dat de Duitsch-nationalen Hitier dankbaar waren, dat hy de gedachte van een eenzydige party-dicta tuur had opgegeven. De nieuwe verbinding der nationale krachten van heden is, volgens Ober fohren, de laatste troef van de nationale bewe ging. Een terug zinken in het parlementarisme moet onder alle omstandigheden worden verme den. Het volk heeft natuurlyk van de nieuwe regeering daden en prestaties verwacht inplaats van het uitschryven van nieuwe verkiezingen. Maar hoe de verkiezingen ook uitvallen, deze regeering blyft. Tot zoover de Duitsch-nationale Dr. Ober fohren. Nu komen echter uit Duitschland allerlei ver- •y "i clausuteerde berichten de couranten mogen niet meer vrij schrijven op straffe van onmid- dellyk verschyningsverbod dat de verhou ding tusschen de Hitlerianen en Hugenbergia- nen zeer gespannen is en dat er schier geen twyfel bestaat, dat Hitier zyn bondgenooten uit de regeering wil dringen en op 5 Maart Ber- lyn zal laten bezetten als Mussolini weleer Rome. Het is byna zeker, dat het daartoe zal komen. Ook ïydt het geen twyfel meer, dat Hitier zal blyven. Maar zeer twijfelachtig is, of Hugenberg nog lang van de party zal zyn. Het wipje voor hem is klaar. Hitier ziet niet af van de eenzydige dictatuur. WUERZBURG, 18 Febr. (V.D.) In een ver kiezingsvergadering te Wuerzburg verklaarde oud-kanselier Bruening dat het Centrum tot het laatste met de Beiersche Volksparty zal stryden voor recht, vrijheid en grondwet. Hy kon niet ontkennen, dat het parlementarisme behoefte aan hervormingen had. Tegenwoordig staan radio en persvryheid nog slechts ter beschikking van hen, die het niet wagen zich tegenover de regeering te plaatsen. Een dergelyke wijze van regeeren is natuurlyk eenvoudiger. Bruening kon zich nog niet uiten over het vierjaren-plan, daar het nog niet be kend is. Er bestaat echter grond voor het ver moeden, dat dit plan de bedoeling heeft de tegenwoordige regeering vier jaar aan de macht te houden. Centrum en Beiersche Volksparty zyn bezorgd voor net vaderland, maar zy hebben geen vrees voor geweld, zy stryden voor het vader land en het christelyk-politieke ideaal. BERLIJN, 18 Febr. De op 30 Januari te Berlyn onder voorzitterschap van Albert H. Wiggin byeengekomen Stillhalteconferentie heeft gisteren haar werkzaamheden beëindigd. Be treffende haar resultaat wordt een zeer uit voerige officieele mededeeling gepubliceerd. De essentieele inhoud is, dat het op 28 Februari a.s. afloopende Stillhalteverdrag zal vervangen worden door een tot en met 28 Februari 1934 geldend nieuw verdrag (Duitsch credietverdrag 1933). De rentevoet wordt in doorsnee met Y> pro cent verlaagd. Van algemeen belang zijn de conclusies van ie buitenlandsche crediteuren, volgens welke noch een aanmerkeiyke stijging van de Duitsche welvaart, noch een voldoende tewerkstelling van het Duitsche volk mogelyk is zonder uitbreiding van den Duitschen buitenlandschen handel. Deze uitbreiding is evenzeer afhankehjk van een verbetering van den toestand in andere landen als van behoud en vergrooting van het ver trouwen in het Duitsche crediet in het buiten land, zonder hetwelk de financiering van een grooteren buitenlandschen handel onmogelijk is. DETROIT, 18 Febr. (V.D.). Het huis van af gevaardigden heeft gisteren den gouverneur van den staat Michigan, William Cornstock, eenige volmachten gegeven, waardoor hy op financieel gebied byna dictatoriale bevoegdheden krijgt. Comstock, die verleden week door zyn krachtig ingrijpen en het afkondigen van een moratorium het bankwezen in den staat Michigan misschien voor rampen heeft behoed, zal nu de noodige stappen doen om de banken en het publiek te beschermen tegen eventueele gevaren voor hun financieele positie gedurende de overgangspe riode, dat het nieuwe banksysteem nog niet in werking is BERLIJN, 18 Febr. (V. D.) De „Deutsche Reichsanzeiger" publiceert een verordening be treffende nieuwe tarieven. Verhoogingen zijn aangekondigd oa. voor boekweit, voederboonen, groenvoer, roode- en witte kool, salade, rauw varkens- en ganzenvet, kaas, gestremde melk, versche zeevisch, sprot, karper, zeelt, forellen, zalm, snoek en byen- honing. De tarieven voor roode- en witte kool be dragen 8 Mark, voor salade 20 Mark, voor ta felkaas 90 Mark, voor gestremde melk 90 Mark per 100 kg. Het tarief voor versche zeevisch wordt ver hoogd tot 10 Mark, voor koelhuis-visch tot 15 Mark, voor sprot tot 5 Mark per 100 kg. De afgebroken party uit den wedstryd Dam club „Bennebroek I", „Haarlemsche Damclub IV" voor de vierde klasse competitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland), werd door de arbitrage-commissie van den Nederl. Dambond arbitrair als remise beslist, In verband met de steeds zwaarder wordende eischen, die gesteld worden aan de organisatie van de jaariyksche wedstrijden om de dam kampioenschappen van Haarlem, werd door de „Haarlemsche Damclub" en de Damclub „Haar lem" een commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. W. van Dartelen en Aebe de Jong („Haarlemsche Damclub") en H. A. van Abs en mr. P. F. Westerling (Damclub „Haarlem"), die belast werd met de samenstelling van een reglement voor deze wedstrijden. Deze commis sie is thans met haar taak geheel gereed ge komen. Besloten werd elk jaar wedstrijden uit te schryven om de damkampioenschappenvan Haarlem en wel in drie klassen, ni. hoofd-, tweede en derde klasse. Aan deze wedstrijden kunnen deelnemen de leden der te Haarlem gevestigde damclubs, welke zyn aangesloten by den Nederl. Dambond. Aan den wedstryd om het hoofdklasse damkampioenschap zyn gerech tigd deel te nemen de spelers der Haarlemsche clubs, die in de hoofdklase-competitie van den Nederl. Dambond aan een der eerste vyf borden uitkomen. Aan de tweede klasse zyn gerech tigd deel te nemen de borden 6 t/m 10 der hoofdklasse en 1 t/m 10 der tweede klasse; aan 1e derde klasse mogen deelnemen de borden nos. 21 t/m Nr. laatst der beide Haarlemsche hoofdklasse-clubs. De inschrijving is opengesteld vanaf Maan dagavond 20 Februari as. t/m Maandagavond 6 Maart a.s. by de heeren secretarissen der „Haarlemsche Damclub" (J. van Looy, Nassau- laan 3) en Damclub „Haarlem" (D. A. van Abs, Kleverlaan 123). Op Woensdagavond 15 Maart a.s. zullen de wedstryden in het clublokaal der Damclub „Haarlem" aanvangen. Gespeeld wordt eiken Maandagavond in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" en eiken Woensdagavond in het clublokaal der Dam club „Haarlem", met dien verstande echter. rfat na elke twee ronden één avond zal worden vrij gehouden voor het uitspelen der afgebroken par tyen en het spelen van uitgestelde partijen. Bij loting werd bepaald, dat dit jaar door de Damclub „Haarlem" een secretaris der wed- strydcommissie zal worden benoemd, terwyi de „Haarlemsche Damclub" een penningmeester zal aanwyzen. Voorts wordt deze wedstrijdcom missie nog aangevuld met den lsten voorzitter der „Haarlemsche Damclub" en den voorzitter der Damclub „Haarlem". Alle deelnemers spelen met elk der overige deelnemers één party. Wanneer in de hoofd klasse het aantal deelnemers zes of minder be draagt, spelen de deelnemers twee party en tegen elkander. Wanneer in ae tweede klasse het aantal deelnemers 9 of meer bedraagt, wordt in twee groepen gespeeld; bedraagt het aantal deelnemers 17 of meer, dan wordt in drie groepen gespeeld. Wanneer in de derde klasse het aantal deelnemers 11 of meer be draagt, wordt in twee groepen gespeeld; be draagt het aantal deelnemers 21 of meer, dan wordt in drie groepen gespeeld. In de hoofd en tweede klasse wordt met de wedstrydklok gespeeld; tempo 45 zetten in 1H uur, daarna 15 zetten per uur. Men deelt ons mede, dat de bond van Hen gelsportliefhebbers voor Haarlem en omstre ken een slultingswedstrijd houdt op 26 Fe bruari a.s. Gevischt zal worden in de Ringvaart op baars. Hoewel de partyen vrijwel aan elkaar ge waagd waren, was de aanval van de thuisclub wat g*-aariyker dan de Haarlemsche. Het ge ringe verschil werd dan ook slechts in een en kel doelpunt uitgedrukt voor de rust (0—1). De tweede helft was conform de eerste. De H.B.S.-aanvallen strandden nog al eens op den in vorm zynden Btverwykschen keeper, terwijl wat meer doorzetten by de Haarlemmers ook geen kwaad gedaan zou hebben. De thyisclub zag het werken opnieuw met een doelpunt beloond, zoodat het einde met een 2—<0 zëge voor' Strawberries 2 kwam. De Musschen, hoewel met drie invallers spelende, speelden een enthousiaste, vlotte par tij en waren iets sterker. Het kick and rush- systeem der gasten was voor de nog jeugdige Muschjes zeer afmattend. 10 10 De score liep vrij regelmatig en overeen komstig het vrijwel gelijkopgaande spel op tot 32 voor M.H.C. met de rust, welke doelpunten achtereenvolgens door Dorsman, Mulder en Pliester gescoord werden (32). In de tweede helft kwamen de Strawberries even fel opzetten en wisten den 23 achter stand om te zetten in een 53 voorsprong. Wel liep Muller wat op den achterstand in (45), doch degas ten wisten er nog 64 van te ma ken. De Westfriesche Katholieke Zangersdag, ver leden jaar te Westwoud gehouden, is niet zon der vrucht geweest. De idee, dat voor een goeden gang van za ken, voor een flinke propaganda van den volkszang een Westfriesche Bond niet vol doende was, heeft gezegevierd, zoodat gisteren in „Het Witte Paard" te Hoorn een vergader/Dg is gehouden van diverse R. K. Zangvereeni gingen in Noord-Holland. Wel moest de voorzitter, de heer J. A. Spigt, constateeren, dat niet alle aangeschreven ver- eenigingen vertegenwoordigd waren, doch de deelname aan deze vergadering was van dien aard, dat van deze byeenkomst veel vrucht werd verwacht. De notulen van de slotvergadering van den R. K. Zangersdag werden onder dank goed gekeurd. De voorzitter deed de verheugende mede deeling, dat inmiddels ook te Westwoud een R. K. gemengde Zangvereeniging was opge richt, welke vereeniging hartelyk in den kring werd verwelkomd. Hierna werd het concept-reglement van den „Bond van R. K. Zangvereenigingen in Noord- Holland" in behandeling genomen. De heer B. Visser te Onderdyk besprak de mogelijkheid van een collectieve ziekteverze kering voor directeuren. De heer Scholten, directeur, gaf een goede voorloopige oplossing in die richting aan. Enkele leden maakten bezwaar tegen de bepaling, dat de Bond ook het initiatief zal nemen tot het organiseeren van cursussen voor directeuren. Van bestuurszyde werd dit bestreden, omdat het steunen van een dergelyken cursus 'n groot bondsbelang is. Na nog eenige besprekingen werd over dit punt gestemd. De uitslag hiervan was, dat het betreffende punt uit het reglement werd geschrapt. Besloten werd zoo mogelyk ieder jaar een concours te houden. De behandeling van het reglement had een vrij vlot verloop. Na aanneming van enkele wijzigingen werd het zonder hoofdeiyke stem ming vastgesteld. Met vreugde werd begroet het bestuursvoor stel om reeds in 1933 een concours te organi seeren. De wenscheiykheid werd geuit om dit te houden in Hoorn. Doch ook gingen stemmen op om zoo'n con cours op het platteland te houden. Een defi nitief besluit werd nog niet genomen. By eerste stemming werden tot bestuursleden gekozen de heeren. dr At. Spigt. Es J. XJBwt, F. Warnik, mej. B. Poggeman en een afgevaar digde uit Zaandam.- De afgevaardigde van Zaandam wilde deze benoeming nog even in beraad houden. Daarom werd nog gekozen de heer B. Visser (Onder- dijk). Besloten werd als juryleden te vragen de rnu- ziekkuns te naars Joh. Weerts en Alph. Franken en als plaatsvervanger den heer O. Koop. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. J. Spigt (Hoogkarspel). Zoo mogelyk zal het concours worden gehou den op 9 Juli. De contributie werd bepaald op f 5.— per 50 leden. Hierna sloot de voorzitter onder dank de goedgeslaagde vergadering. Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, C. Thomassen heeft de volgende vraag by Ged, Staten ingezonden: Willen Ged. Staten naar aanleiding van het rapport van de Vaste Commissie voor Uitbrei dingsplannen, aan de Staten mededeelen, wat van provinciewege gedaan kan worden om ae z.g. lintbebouwing tegen te gaan? Het antwoord van Ged. Staten luidt als volgt: Indien onder „lintbebouwing" wordt verstaan elke min of meer regelmatige bebouwing langs wegen buiten de bebouwingskemen, dan moet het antwoord op de gestelde vraag luiden, dat van provinciewege geen maatregelen genomen kunnen worden om deze bebouwing in het alge meen tegen te gaan. Het aanwijzen, voor zoo veel noodig, van de bestemming van gronden, derhalve ook het geven van een bestemming, die elke bebouwing of bebouwing anders dan voor zeer speciale doeleinden uitsluit, behoort, maar de bepalingen der Woningwet, te geschieden door den gemeenteraad in een uitbreidingsplan- Het zou met de Woningwet niet in overeenstem ming zyn, indien het Provinciaal Bestuur eenig verbod tot bebouwing van bepaalde gronden vaststelde uit overwegingen, die by de gemeen tebesturen behooren te gelden by het vaststellen van uitbreidingsplannen. Slechts in zooverre de belangen van het ver keer zyn getrokken binnen het veld der pro vinciale bemoeiingen, kan het Provinciaal Bestuur, en wel uitsluitend ten behoeve van het verkeer, bepaalde maatregelen ten aanzien van de bebouwingen langs den weg nemen. In dezen gedachtengang is uitgevaardigd de verordening, houdende beperkende bepalingen betreffende het maken van uitwegen naar en het bouwen langs primaire wegen. In overeen stemming met het aangegeven uitgangspunt wordt in artikel 1 dezer verordening bepaald, dat onder wegen worden verstaan de wegen, voor zoover buiten bebouwde kommen gelegen, die door Ged. Staten als zoodanig worden aan gewezen ter uitvoering van het besluit der Staten van 19 Juni 1929, tot vaststelling van een plan voor een net van wegen voor door gaand verkeer, dat by de Provincie Noord- Holland in beheer en onderhoud zal worden gebracht. Niet tegen de lintbebouwing in den bovenaangegeven algemeenen zin is de veror dening gericht; zy bedoelt slechts te keeren een lintbebouwing, die voor het verkeer ongewenscht moet worden geacht, en bevat daartoe in arti kel 2 het verbod tot het maken van uitwegen naar een weg, tot het bouwen binnen een be paalden afstand van de wegbaan en tot het hebben of plaatsen van belemmeringen van het vrije uitzicht in hoeken en bochten. Naar het oordeel van Ged. Staten kunnen maatregelen van wydere strekking tot het tegen gaan van zoogenaamde lintbebouwingen niet van het Provinciaal Bestuur uitgaan. In de bestuursvergadering is tot voorzitter van de Vereeniging „De Narcis" benoemd de heer H. Bader, te Sassenheim.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3