WANNEER STIERF CHRISTUS? Man en vrouw zijn een 4 De Jaarbeurs te Utrecht m RADIO-PROGRAMMA-, NIEUWE HUURSTAKING In contanten voor de verbruikers van MAANDAG 20 FEBRUARI NOG STEEDS NIET VASTGESTELD Dinsdag 21 Febr. 1933 Geen politieke kleur Krasse maatregelen Teleurstelling geuit Commissie van advies Overval te Amsterdam Mr. H. A. VIOTTA OVERLEDEN MET REVOLVER EN GEWEER Verbodsbepalingen voor alle mili tairen der zeemacht in Ned.-lndië HET BITTERE GEVOLG U.lu VERZOEK DER REGEERING AAN DE TWEEDE KAMER Te behandelen wetsontwerpen PRIJZEN 1* prijs f too 2» f 80 3* f 70 4» f 65 5« f 55 6" ii f 45 T I, f 35 8" n f 25 9* f 15 10» f 10 f500 Zijne Heiligheid de Paus heeft het Ju beljaar afgekondigd, opdat wij op bij zondere wijze zouden herdenken, hoe voor negentien eeuwen het Verlossingswerk voltrokken werd. Het zal wellicht velen verwonderen, dat de datum van die grootsche gebeurtenis der wereldgeschiedenis nog steeds niet met zekerheid is vastgesteld. Er zijn toch heel wat minder belangrijke gebeurtenissen uit dienzelfden tijd, wier datum wel degelijk nauwkeurig bekend is. Nu zitten er aan deze kwestie zooveel moeilijkheden vast op het gebied van chro nologie, astronomie en Bijbelverklaring, dat het voor een dagbladartikel veel te inge wikkeld zou worden, wanneer men de zaak van alle kanten breedvoerig wilde toelich ten. Ook denken wij er niet over, de kwestie op te lossen en met beslistheid een bepaal den datum te verdedigen. Van den anderen kant is het te begrij pen, dat een antwoord gewenscht wordt op de vragen, waarom die datum nog steeds niet bepaald is en welke jaren en dagen dan volgens den tegenwoordigen stand der wetenschap het meest in aanmerking komen. We willen daar zoo beknopt en dui delijk mogelijk op antwoorden. De zaak zou eenvoudig zijn, wanneer de Evangelisten vermeld hadden, in het hoe veelste jaar van keizer Tiberius (1437 Christus gestorven was. Dat jaar noemen zij echter bij het Lijdensverhaal niet. We weten alleen, dat het in de joodsche maand Nisan (Maart-April) was. Schijnbare tegen spraak tusschen Joannes en de andere Evangelisten was aanleiding, dat men er over getwist heeft of Christus den 14den of den 15den Nisan was gestorven. Wel neemt men aan, dat het op een Vrijdag was. Nu hebben astronomische berekeningen van verschillende geleerden bewezen, dat 14 Nisan op Vrijdag viel in het jaar 30 (7 April) en in 33 (3 April). Tusschen deze twee datums zal dan wel gekozen moeten worden. Bij deze keuze moet rekening worden ge houden met andere gegevens der Evange liën. Zoo lezen we in het derde hoofdstuk van Lucas, dat Christus Zijn openbaar leven begon in het 15de Jaar van keizer Tiberius. Deze volgde zijn voorganger op in Augus tus van het jaar 14. Het 15de regeerings- jaar van Tiberius loopt dus van Augustus 28 tot Augustus 29. Nemen we nu aan, dat Christus optrad tegen het eind van Tibe- 1 rius' 15de jaar en dat Hij stierf in April 33, dan heeft het openbaar leven drie en een half jaar geduurd. Dit komt overeen met de opvatting van verreweg de meeste Bij belverklaarders. De weinigen daarentegen, die nog vasthouden aan de meening, dat het openbaar leven slechts één Jaar ge duurd heeft, zullen het jaar 30 als sterfjaar van Christus moeten aanvaarden. Dit zal straks nog duidelijker worden. Maar ook onder hen, die een driejarig openbaar leven aannemen, waren er die pleitten voor den vroegeren datum. Dat werd mogelijk, door dat men in de vijftien jaren van Tiberius nog twee jaren van keizer Augustus mee rekende Tiberius was toen mederegent. Voor dit laatste heeft men zich op munten beroepen, waaruit zou blijken, dat men de regeeringsjaren van Tiberius al vóór den dood van Augustus liet beginnen. Dit is on juist gebleken. Zoo zou men tot de conclusie komen dat men, vasthoudend aan de zoo goed als alge- meene meening van een ruim driejarig openbaar leven van Christus, wel genood zaakt is, den la teren datum: 3 April 33 te aanvaarden. Maar hiertegen bestaat weer een moei lijkheid. Volgens Lucas was Christus bij Zijn eerste openbaar optreden ongeveer dertig jaar. Alvorens te beslissen of men het jaar 33 zal aanvaarden, moet men daarom nagaan, of het wel uitkomt met het ge boortejaar van Christus. Immers, er zijn er, die de Geboorte plaatsen in het jaar 7 vóór onze jaartelling. Is dit juist en is Christus in 33 gestorven, dan was Hij 40 jaar ge worden en was Hij bij het begin van Zijn openbaar leven al 37. Van zoo iemand zegt men niet, dat hij ongeveer dertig is, maar dat hij naar de veertig loopt. Nu heeft men zich voor de berekening van het jaar 7 vooral beroepen op het astronomisch bewijs. Sommigen, ook katho lieken, namen nJ. aan, dat de Ster der Wijzen een natuurlijk verschijnsel was en dat God van dat natuurlijk maar toch bij zonder teeken gebruik maakte om de Wij zen naar Palestina te leiden. Welnu, in het jaar 7 voor onze jaartelling zijn Jupi ter en Saturnus elkaar genaderd en bij die constellatie zou een nieuwe ster te voor schijn zijn gekomen. Dit kan echter nooit meer dan een hypothese zijn, die boven dien onvoldoende verklaring biedt voor de reis der Wijzen en voor het feit, dat de Ster de Wijzen voorging, in Jeruzalem ver dween, buiten de stad opnieuw verscheen en boven de grot bleef stilstaan. Laten we deze kwestie verder buiten beschouwing dan is het eenig zekere houvast voor de dateering der Geboorte dit: Herodes de Groote gaf na het bezoek der Wijzen bevel tot den kindermoord. Hoogstwaarschijnlijk was Christus toen reeds een jaar oud Herodes stierf tegen Paschen van het jaar 4 vóór onze tijdrekening. Dus werd Chris tus niet later geboren dan in het jaar 5. Dat het begin onzer jaartelling niet samen valt met de Geboorte is sinds lang bekend Het was een foutieve berekening van Dio- nysius Exiguus (6de eeuw). Neemt men nu aan, dat Christus in 33 stierf, dan was Hij bij Zijn eerste optreden minstens 35 jaar oud (in de meening van het éénjarig open baar leven zelfs 37). Dat klopt dus niet goed met de mededeeling van Lucas. In de andere sententie was Christus toen 32 jaar, wat beter uitkomt. Er zijn nog meer moeilijkheden. Maria en Joseph kwamen naar Bethlehem naar aanleiding van de volkstelling onder Quiri- nius. Volgens den ouden Joodschen ge schiedschrijver Flavius Josephus werd die Quirinius pas landvoogd enkele jaren na den dood van Herodes, wat natuurlijk niet te vereenigen is met het Evangelieverhaal omtrent den kindermoord onder Herodes Mogelijk had Quirinius de leiding bij de volkstelling als hoogere ambtenaar maar nog niet landvoogd. Bij de dateering speelt ook een rol, dat men Christus bij Zijn eerste bezoek aan Jeruzalem voorhield: 46 jaar is er aan dezen tempel gebouwd. Nu zou Herodes aan dien tempelbouw begonnen zijn in het jaar 20 of 19 vóór Christus. Dan moesten die woorden gesproken zijn in het jaar 26 of 27. Dit zou weer een argument zijn voor den vroegeren datum van den Dood van Christus. Het staat echter niet voldoende vast, wanneer de tempelbouw begonnen is. Het is echter onze bedoeling niet, op deze plaats een definitieve oplossing te beproeven. We wilden alleen duidelijk ma ken, hoe het komt dat de datum van Christus' Kruisdood nog steeds niet is vast gesteld. Hebben de geleerden gelijk, dat 15 Nisan op Vrijdag viel in 30 en in 33, dan zal men zich voor een van beide da tums moeten uitspreken en de moeilijk heden zoo bevredigend mogelijk verklaren, of erin berusten, dat men tot geen zeker heid kan komen. Prof. Dr. D. FRANSES O.F.M. 55 permanente exposanten verkla ren slechts éénmaal per jaar te willen exposeeren Dezer dagen heeft het comité van exposan ten in meubelen en aanverwant, die slechts aan één beurs per jaar te Utrecht wenschen deel te nemen, by Krasnapolsky een vergade ring belegd, om de geboekte resultaten te be spreken. Tevens gaf het bestuur verslag van de bespreking die te Utrecht plaats gevonden had, met den heer Graadt van Roggen, voor het Jaarbeursbestuur aldaar. By deze bespreking te Utrecht was om. over eengekomen, dat beiderzyds geen buitengewone propaganda gemaakt zou worden, noch in bin nenland, noch in het buitenland. De nadruk werd er tevens op gelegd, dat het bestaande comité met zyn actie niet bedoelt te zyn een incidenteel optreden tegen het Jaar- beursinstituut als zoodanig, doch slechts een poging om te geraken tot het doel slechts een maal per jaar te Utrecht te exposeeren, zoowel in het belang der exposanten zelf, als in het belang van de afnemers. Het comité mocht met zyn actie op een groot succes bogen, waar niet minder dan 55 perma nente exposanten, waaronder eenige der groote fabrikanten zich reeds verbonden hebben dit voorjaar te Utrecht niet te exposeeren. De ruimte anders door deze 55 exposanten ingenomen bedraagt circa 2300 M2 oppervlakte, terwyi de gezameniyk ingenomen ruimte van de meubelbeurs 3800 M2 beslaat. Groot Nederlandsch musicus Zaterdag Is te 's-Gravenhage bericht ont vangen, dat in den afgeloopen nacht in Mon- treux (Zwitserland) overleden is mr. H. A. Viotta. Mr. Viotta werd in 1848 te Amsterdam geboren. Hij was aanvankeiyk cellist en studeerde later aan de Universiteit te Leiden, waar hy in 1877 promoveerde tot doctor In de rechts wetenschappen. .Eenige jaren later, in 1880, keerde hy terug tot de muziek en kreeg les van Richard Hol (compositie) en Fr. Merlen (violoncel) te Am sterdam, van F. Hiller (compositie) en Schmitt (violoncel) te Keulen. In 1883 heeft hy in Amsterdam de Wagner- vereeniging opgericht. In 1896 werd rhr. Viotta benoemd tot direc teur van het Kon. Conservatorium voor Mu ziek te 's-Gravenhage. Toen in 1903 het Resi dentie-orkest werd opgericht, trad mr. Viotta op als dirigent. Tot 1918 bleef hy aan het Res.- orkest verbonden. Vele publicaties zijn in den loop der jaren van zijn hand verschenen. Om een burenruzie te beslechten Naar aanleiding van een burentwist werden de gebroeders Suppers te Herpen Zaterdagmid dag te ongeveer half drie beschoten door hun buurman, den gepensionneerden O.-I. militair V. en diens vrouw. De man loste een schot uit een jachtgeweer, terwyi de vrouw met een re volver schoot. De gebroeders S. zyn door een schot uit het jachtgeweer getroffen. Daar de afstand vry groot was (ongeveer 20 Meter) waren de ver wondingen slechts licht. V. is gearresteerd, de vrouw heeft men op vrije voeten gelaten. Nader vernamen wy dat vooral de buurdames niet op bijster goeden voet stonden. De ge broeders S., ongeveer 30 Jaar oud, hadden on langs met steenen gegooid, waarop V. en zyn vrouw met de vuurwapenen antwoordden. V. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Morgen concert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-Sextet o. 1. v. Plet Lustenhou- wer 1.45 Verzorging van den zender 2.10 Middenstandscursus. J. G. van Neer ven: „De moderne zakenman" 2.35 Causerie voor de vrouwen. Mevr. L. X. C. NobbeLavialle: „Hondenverzorging" 3.00 Modecursus 4.10 Uitzending v. d. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren 4.35 Uitzending voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" 5.10 Sluiting 5.10 De ontwikkeling der moderne viool sonate 6.30 Esperantocursus 6.50 Gramofoonmuziek 7.10 dr. L. H. M. Berger: „Opvoeding en geestelijke gezond heid" 7.30 Politieberichten 7.45 Ver- bondshalfuurtje 8.00 Het KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 8.30 Vaz Dias 8.35 Piano-recital door Willem Andries- sen 9.00 Gramofoonmuziek 9.15 So listenconcert door het KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen m. m. v. Willem Andries- sen 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Het KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 11.00 Vaz Dias 11.05 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M.AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding 10.00 Gramofoonmuziek 1.30 Orgelconcert door Frans Hasselaar, Willy Kater, viool. RVU 11.00 Radio Volks universiteit. Zuster F. Meyboom: „De ver zorging van onze zuigelingen" 11.30 AVRO Voortzetting orgelconcert 12.00 Tijdsein en lunchconcert door het ensem ble Rentmeester. Zang door Rie Kemena Kist. A. d. vleugel Egbert Veen 2.15 Rustpoos voor de N. S. F. voor zenderver- zorging 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 4.10 Pianorecital door Rie Beute 4.30 Kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 Verhalen voor kinderen (kleinere) door Ant. van Dijk 5.30 VPRO Jeugdhalfuurtje. Menschen in den Bijbel. Ds. B. J. Aris 6.00 AVRO Gramofoon muziek 6.30 RVU: Dr. Th. van Schel ven: „Kinderpsychologie" AVRO 7.00 Cello-recital door Raphadel Lanes. A. d. vleugel Egbert Veen 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry 8.00 Tijdsein 8.01 Persbureau Vaz Dias 8.05 AVRO Operette-uitzending. Opera concert door leden van de N.V. Italiaan- sche Opera o. 1. v. Vincenzo Marini 8.55 Gramofoonmuziek 9.15 Voortzetting operaconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Kovacs Lajos en zijn band, re freinzang Bob Scholte 11.00 Vaz Dias 11.10 Kovacs Lajos 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.00 Pianorecital door Mal va Roublef 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 9.20 Concert door het omroeporkest symphonie-orkest o. 1. v. Jean Kumps. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest van „Bellevue Strandhotel" o. 1. v. Harald Andersen 2.20 Omroep orkest o. 1. v. Emil Reesen m. m. v. Else BreidahlEmmert, piano 9.25 Ween- sche muziek door het omroeporkest o. 1. v. Frits Mahler 10.10 Dansmuziek door den band van restaurant Nimb o. 1. v. Jens Warny. BERLIJN, 419 M. 3.50 Populair con cert 5.25 Concert 6.30 Populair concert door de Eddy Walis-kapel 8.05 Muziek 9.35 Berichten, daarna concert uit Hamburg. HAMBURG, 372 M. 5.55 Concert door het orkest van werklooze musici te Bres- lau o. 1. v. Hermann Behr 6.35 Dito 11.30 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. Eugen Wilcken 7.20 Weldadigheidsavond o. 1. v. Eibenschuetz en Klaus Nettstrae- ter 10.10 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. Horst Platen m. m. v. G. Greror. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. - 5.50 Populair concert 1.30 Gramofoonmuziek 4.50 Concert 10.20 Concert uit Ham burg. LANGENBERG, 472 M. Populair con cert door een Phllharmonisch orkest o. 1. v. Rich Keitel 12.20 Concert o. 1. v. Eysoldt 4.20 Vesperconcert 8.50 Planoconcert. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Sydney Gustard 1.05 Concert door Commodore Grand o. 1. v. J. Mus- cant 4.45 Concert door René Tappon- nier en zijn orkest 7.40 Concert door het B.B.C.-orkest o. 1. v. S. Robinson. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Piano recital door Marie Ant. Pradier 8.20 Concert door Firmin Touche-kwartet. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12.20 Populair concert door het Krettly-orkest 9.50 Gramo foonmuziek. MILAAN, 332 M. 4.50 Orkestconcert o. 1. v. Ugo Tanslni 6.20 Gramofoon muziek 7.50 Operette-uitzending. ROME, 441 M. 4.50 Concert 7.35 Gramofoonmuziek 8.05 Operette „la cltta rosa". WEENEN, 517 M. 6.55 Concert door het Weensch Symphonie-orkest 9.30 Barmuziek. WARSCHCAU, 1412 M. 5.45 Populair concert 7.20 Operette-fragmenten 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.05 Concert door omroeporkest 7.35 idem 8.05 Solistenconcert 9.00 Schubert-concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inder daad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onbe rispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 2075 cent. Vierhonderd bewoners van Am sterdam-West stellen den eigenaars een aantal eischen In de Vry dagavond door het plaatselyk actie- en strydcomité voor verlaging der woninghuren te Amsterdam uitgeschreven ver gadering werd met 7 stemmen tegen en 14 blanco door de 250 aanwezigen besloten Maan dag a.s. in huurstaking te gaan. Deze huurstaking betreft een complex wo ningen in de Marco Polostraat, Davisstraat, Cabotstraat, Magelhaensplein en twee stukkeu van de Hudsonstraat, ressorteerende onder 16 eigenaars. De eischen van het comité luiden: 15 pet. huurverlaging, opknappen der woningen en terugbetaling van de waarborgsom. De huur gelden zullen Maandag a.s. aan het comité worden afgedragen. Reeds werden Zaterdag middag naambiljetten verstrekt. Verder kan worden medegedeeld, dat het comité ontstaan is uit spontaan verzet der be woners en dat het geen enkele politieke kleur bezit. Onvriendeiykheden tegen opzichters of bewoners, die niet staken, zullen niet worden ondernomen. BATAVIA, 18 Febr. (Aneta). In verband met de ernstige gebeurtenissen, welke zich in de afgeloopen weken hebben voorgedaan, vaardig de de commandant van de zeemacht in Ned.- lndië de navolgende verbodsbepalingen uit: Voor alle militairen der Zeemacht in deze gewesten is tot nader order verboden: le. bywoning van alle openbare en beslo ten vergaderingen van politieken aard en ver gaderingen waarin de maatregelen van de Overheid zullen worden besproken; 2e deelneming aan betoogingen van poli tieken aard: 3e bywoning van bestuurs- of ledenverga deringen eener organisatie van Europeesche of Inlandsche militairen der Zeemacht, tenzy de Commandant der Marine in Ned.-lndië tot het houden van zulk een vergadering, eventueel onder door hem te stellen voorwaarden, toe stemming heeft verleend. Het onbevredigend verloop der N'ederlandsch-Duitsche hand elsbetrekkingen Naar aanleiding van het onbevredigend ver loop der in Berlyn gevoerde voorloopige be sprekingen inzake een nieuw douane-verdrag, welke op Woensdag 15 dezer werden beëindigd, kwam het Centraal Instituut ter bevordering van het Normale Handelsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland op Vrydagavond 17 dezer met de aangesloten organisaties in een vergadering byeen onder voorzitterschap vap dr. F. E. Posthuma, teneinde den toestand te bespreken, welke hierdoor voor de betrokken belangen is ontstaan. De vergadering sprak haar groote teleurstel ling uit over het mislukken dezer besprekingen als gevolg van de door Duitschland voorgeno men maatregelen. Het „Centraal Instituut ter bevordering van het normale Handelsverkeer tusschen Neder land en Duitschland" ziet zyn streven thans bedreigd om langs vriendschappelijken weg wederom tot de normale handelsbetrekkingen te komen, welke, naar in beide landen alge meen erkend wordt, van het grootste belang zijn voor de instandhouding en de ontwikke ling van de natuurlijke economische verhou dingen tusschen de beide staten. Ter vergadering waren de volgende organi saties vertegenwoordigd: Algemeene Nederland- sche Zuivelbond, Alg. R. K. Werkgeversvereem- ging, Bond van Kaasproducenten, Bureau tot Economisch Verweer der paardenfokkerij (warmbloed), Kath. Nederl. Boeren- en Tuin- dersbond, Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité, Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland, Nederlandsche Maat schappij voor Nyverheid en Handel, Nederland sche Pluimveefederatie, Nederl. Tuinbouwraad, Ver. van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, Verbond van Nederl. Werkgevers. Het werken in Nederland van niet-Nederlandsche musici en artisten De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken heeft ingesteld eene commissie, welke: a. hem en den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling zal adviseeren over het werken in Nederland van niet-Nederlandsche musici en artisten, in het byzonder van vreemdelingen, die voor toelating in Nederland een visum op het paspoort noodig hebben; b. hem zal bijstaan bij het algemeen toezicht, bedoeld in artikel 56, eerste lid, der Arbeidsbe- middelingswet 1930, en aan welke hy advies kan vragen, alvorens de in de artikelen 46, vyf- de lid, jen 55, eerste lid, van genoemde wet be doelde beslissingen te nemen, een en ander voor zoover betreft het uitoefenen van arbeidsbe middeling met winstoogmerk ten behoeve van musici en artisten. In deze commissie zyn benoemd: tot lid en voorzitter L. A. Roozen, eere-voor- zitter van de groep Eerste Rangs en Groot Be- dryf in „Horecaf", directeur van Hotel Witte- brug, te 's Gravenhage; tot lid: 1. J. Sassen, secretaris van „Horecaf", directeur van Grand Hotel, te 's Gravenhage 2. Th. Meerman, bestuurslid van „Horecaf" directeur van restaurant Trianon, te Amster dam, 3. A. Staalman, directeur van het Bureau van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, te Amsterdam, 4. D Hamburger Jr., voorzitter van den Ned. Bios coopbond, te Utrecht, 5. J. Olman, voorzitter van den Ned. Toonkunstenaarsbond, te 's Gra venhage, 6. H. L. A. Theunisse, voorzitter van de Ned. Artisten Organisatie, te Amsterdam, 7. M. van Gelder, voorzitter van den Bond van Bemiddelaars in het Concert-, Theater- en Amusementsbedrijf, te Amsterdam; tot secretaris J. A. C. Kersten, ambtenaar by den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. De vergaderingen der commissie kunnen worden bygewoond door den directeur van den Ryksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, die zich kan doen bijstaan of vervangen door Th. van Lier, referendaris by genoemden Rijksdienst. Onprettige vraag in den Volksraad in verband met de vreugde van ir. Cramer BATAVIA, 18 Febr. (Aneta). Het lid van den Volksraad, de heer mr. Hart, heeft de schrifte- iyke vraag tot de Regeering gericht, of zij niet van ijieening is, dat, in verband met het feit, ~'v Het hoogtepunt De andersdenkende Indische schrij ver Rabindranath Tagore schreef eens: „ons leven bereikt zijn hoogte punt wanneer het onzen God als Gast kan ontvangen." Deze woorden door een niet-katho- liek geschreven die niet in het blank geheim van Gods tegenwoordigheid op onze altaren gelooft moet ons ka tholieken tot dubbel nadenken stem men. „Wij leven in Gods wereld en vergeten Hem zelf; degeen die altijd maar aanvaardt zonder zelf te geven vindt de Waarheid nooit. Wij gelijken op de woestijn die regen opvangt zonder vruchten terug te geven en zoo heeft dit regengeschenk geen zin. God geeft ons Zijn wereld en eerst wanneer we onze wereld wederom aan God geven maken wij ons Zijne gave waard" Wij, die de schoone aarde ontvin gen moeten haar aan God geven in onze medemenschen en in ons zelf. Het hoogtepunt van ons leven moet zijn God te ontvangen als Gast opdat Hij ons en allen heiligeDe niet- katholiek leere ons welk een ontzag lijke gave wij bezitten. Die we ons eenigszins, eenigszins waardig moeten maken. dat de Ned.-Indische ambtenaar op non-activi teit, de heer ir. Cramer, die in het openbaar uitdrukkingen zou hebben gebruikt, waarin hU zyn vreugde uitsprak over het gebeurde aan boord van de „De Zeven Provinciën," alle ter men aanwezig zijn dien ambtenaar oneervol uit 's-Lands dienst te verwijderen. Eigenaresse van een sigarenwinkel met een revolver bedreigd Zaterdagmiddag omstreeks half vyf stond de eigenaresse van een sigarenwinkel, gelegen in de Witte de Withstraat 72 te Amsterdam» achter de toonbank, toen een naar schatting ongeveer dertig-jarige man binnentrad, die om een doosje sigaretten vroeg. De verkoopster liet verschillende merken zien, totdat de bezoeker plotseling een revolver trok en de totaal ont stelde eigenaresse daarmee bedreigde, onderwyl de geldlade eischend. Terwyl hy haar met zyn revolver in bedwang hield, trok hij met zyn linkerhand de lade open en greep daaruit voor ƒ35.aan bankpapier. De verkoopster begon luide te gillen: „Help. moord!", waardoor de man blykbaar zóó ver schrok, dat hij geld en al in den steek liet, den winkel uitvluchtte en spoedig tusschen de tal- ryke voorbygangers verdween. De eigenaresse, die danig overstuur was, verzocht den men schen, die spoedig na het gebeurde den winkel binnentraden, de politie van het bureau aan den Admiraal de Ruyterweg te waarschuwen, aan wie zy een volledig signalement van den dader kon opgeven. Commissaris Pyper van het bureau Raampoort liet dit signalement dade- ïyk door de geheele stad verspreiden. De voorzitter van den ministerraad heeft den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering prys stelt op de behandeling van o.m. de volgende wetsontwerpen: lo. betreffende verhooging der heffingen we gens de afgifte en de verlenging van de buiten- landsche paspoorten; 2o. tot goedkeuring van het op 31 October 1931 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten handels- en scheepvaart verdrag; 3o. tot heffing eener weeldeverteringsbelas- ting; 4o. de Indische begrooting voor 1933; Verder zouden in het algemeen de wetsont werpen, omtrent welke een blanco verdrag is uitgebracht, kunnen worden afgedaan. Een nadere opgave zal nog volgen, o. a. van eenige crisisontwerpen, die nog moeten worden ingediend. Tenslotte zou ook het ontwerp tot wyziging van de Crisispachtwet in aanmerking komen voor behandeling. Prijswinnaars: f 100 Mej. v. Hal fleren-Verhuist, te Waspik. f 80 F. Fremdt, Mariottepl. 11, A'dam (O.). 170 Mevr. de Jónge, Dijkl. 7, Vlaardin- gen. f 65 Gersteling Havenstr. 18, H'sum. 1 55 J. v. Erp, Lom- str. 9, Venlo. f 45 Mej. St. Poot, Kampstr. 49, H'sum. f 35 D. v. Krevelen, Bergschel. 244 A, R'dam. f 25 A. Ly- sen, Tamarindestr 76, Den Haag. f 15 G. Fris, P. H Kade 8 A, Zaandam, f 10 J. J. v. Seven ter, Rijnsburgerw. 181 Lelden. De uitslag wordt iedere week bekend gemaakt in de dagbladen. Inzendingen moeten franco geschieden aan: N.V. KWATTA - Breda. Afd. Prijsvragen. Per week stellen wij beschikbaar 10 ptfjzert, totaal f 500, voor de beste slagzinnen ojr slagwoorden of rijmpjes, toepasselijk ogt een of meer Kwatta-producten. Inzendingen; binnengekomen tot en met Zaterdag, doen nog in die week mee. De beste inzending ontvangt den eersten prijs, en zoo vervolgens. De beoordeeling geschiedt door de Directie van Kwatta te Breda, en is zonder beroep. Iedere inzending moet vergezeld gaan van 5 heele etiketten van Kwatta's 5 ets. Manoeuvre- reepen. Men mag méér dan één inzending per week doen, mits men zich aan boven staande voorwaarden houdt Men gelieve bij elke inzending duidelijk naam en adres te vermelden. Alle inzendingen blijven het eigendom van Kwatta. De deelnemers staan door de deelname hun rechten aan Kwatta af. In gevallen, waarin bovenstaande voorwaar den niet voorzien, beslist de Directie van Kwatta. Over deze prijsvragen wordt niet gecorrespondeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6