Stroopersdrama te Egmond T0EWAN BLANDA Waarde van het stembiljet WAARSCHUWING UIT ZELFVERDEDIGING GEHANDELD? HUISKAMER SALON f 50.- jEIKEN SLAAPKAMER f 75.- 40 KAMERS 150 INTERIEURS NOORD-HOLLAND LINCOL KATHOLIEKEN WOENSDAG 22 FEBRUARI De officier van Justitie vraagt vrij spraak van verdachte en ont slag van rechtsvervolging De middagzitting a décharge Requisitoir Pleidooi DE VERDEDIGING VAN DE MUITERS Alleen door een officier V olkenbondsr aad bijeen Behandeling van het conflict tus schen Columbia en Peru Twee aardschokken in Wurtemberg Verkiezingsrede van Dr. Held DE RAMP TE NEUNKIRCHEN De oorzaak ontdekt? RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen „Het is een tvaanidee te meenen, dat het stembiljet een beeld geeft van wat het volk wil" Von Papen spreekt voor de studenten Verbod der „Badische Beobachter" BOND VAN R.K RIJWIELCLUBS J aarvergadering MUSEUM VOOR BLOEMBOLLENTEELT AERDENHOUT HEEMSTEDE VELSEN WIJK AAN ZEE STADSNIEUWS EEN VERONGELUKTE VLIEGER FAILLISSEMENTEN UIT DEN OMTREK HET TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK Algemeene vergadering Leidschevaart 86-88-98 nabij den Stadsschouwburg NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD HOFPLEIN 6-ALKMAAR Telefoon 433 en 633 Alleen bij aankoop van Lincolfabr. Haarlem In de middagzitting van de Alkmaarsche Rechtbank werd de behandeling van het stroopersdrama te Egmond voortgezet. De president vraagt aan verd. of hij niet het eerst aan het slachtoffer dacht; hij vindt het vreemd dat verd. het eerst aan zichzelf dacht. Dan wordt gehoord get. P. Groen, die een maand voor het drama een gesprek had met verd. over „de Kneuten"; get. zei: „die krijg je nooit," waarop verd. zei: „ik moet ze toch hebben, anders schiet ik m'n revolver op ze leeg." Verd. ontkent dit ten sterkste; ook ontkent hij dezen get. 6 jaar geleden te hebben bedreigd met 'n geweer, zooals get. beweert. Get. Koelewijn, jachtopziener, is wel eens door een der Kneuten met een mes bedreigd; deze staan zi. niet gunstig bekend. Get. A. Dekker zegt, dat verd. hem, toen hij eens gesnapt werd, beloofde in 3 maanden geen verbaal te zullen opmaken, als hij zou zwijgen over de houding van verd., die met 'n revolver dreigde. Verd. zegt, dat deze get. zijn naam alleen wilde opgeven, als hij in 3 maanden geen ver baal zou krijgen. Get. W. Zwart legt eenzelfde verklaring af als get. Dekker. Get. W. ten Bruggencate, gem .-veldwachter te Egmond aan Zee, bemoeide zich niet met jachtopzieners, die hij niet als 'n volleerd poli tieman beschouwt. Nooit kreeg hij klachten, dat verd. vlug naar z'n wapens greep. Hij is zelf 7 jaar in Egmond en heeft met de Kneuten nooit last gehad. Krijn Dekker was een keurige jongen. Get. J. Kramer, gem.-veldwachter te Egmond Binnen, kent verd. als een zenuwachtig man, die wel eens te hard van stapel liep. De door den verdediger gedagvaarde get. 4 décharge, Diemeer, jachtopziener, heeft met verd. samen veel gewerkt; voor zoover hij weet heeft verd. nooit z'n wapens misbruikt. Eens is verd. door een strooper tegen den grond gegooid en geslagen. Get. décharge A. Bergsma, veldwachter, heeft ook met verd. samengewerkt; nooit ge bruikte verd. in get.'s bijzijn geweld; hij was bezadigd en kalm; by een treffen alleen wat opgewonden; echter niet meer dan ieder ander. Mr. G. v. d. Feen de Lille gaat de feiten na en noemt het een technische fout van verd. dat hy op den bewusten avond niet bij get Minée bleef. Minée heeft daags na het drama verklaard 3 schoten te hebben gehoord; thans wijken z'n verklaringen hieromtrent af. Spr. neemt aan, dat er een tusschenruimte was tusschen het 2de en 3de schot. Het was begrij- pelyk dat Minée het slachtoffer naar het jacht huis wilde brengen. Spr. brengt Minée hulde voor zyn menschlievend optreden, al bleek dat vervoer volgens den geneesheer niet gunstig te zyn. Minée kwam naar de bewuste plek toe, Com Dekker vluchtte er vandaan. Er zyn volgens de verklaring van verd. 3 schoten gevallen; er zijn ook 3 hulzen gevonden. Hoe de schoten gericht waren, zal wel een raadsel blijven; een getuige heeft ze voorwaarts gezien; de andere getuige heeft niets gezien. Het terrein wees uit. dat er een schermutseling heeft plaats gehad. Omdat Krijn Dekker niet kon ontkomen, pleeg de hy verzet. Een onbezoldigd ryksveldwachter mag z'n revolver trekken uit zelfverdediging of om geweld te keeren. Verd. heeft uit zelfverdediging geschoten. Spr. betreurt het gevolg en spreekt een woord van deelneming met de vrouw en andere na bestaanden van het slachtoffer. Verd. heeft be doeld om Dekker buiten gevecht te stellen, door op z'n beenen te schieten. Verd. was niet on bekend met vuurwapens; spr. acht voorwaarde- lyk opzet tot zware mishandeling aanwezig. Verd. had de consequentie aan z'n daad te verbinden, dat de kogel ongelukkig zou treffen. Het slachtoffer is ter plaatse doodgebloed. Het brengt den schijn tegen verd. dat Dekker van achter is geraakt. De wonde maakt het aan- nemelyk, dat Dekker in gebogen omkeerende houding stond, gereed om te vluchten. Omtrent de richting der schoten is geen klaarheid te brengen. Komende tot de kwestie van zelfverdediging vraagt spr. of een verdediging op deze wyze ge motiveerd was. Oorspronkeiyk dacht spr. dat verd. daar by te vér was gegaan. Aan de getuigenverklaringen tegen verd heeft spr. niet veel houvast. Zy beschouwen een jachtopziener niet voor 100 pCt. 'n poli- tieman; wellicht omdat hy geen uniform draagt. Kryn Dekker heeft de groote fout gemaakt, verzet te plegen tegen het wettig gezag; de schud rust daarom misschien wel voor het grootste gedeelte op het slachtoffer. Men vergeet dit en zegt dan, moest die Dekker nu doodgeschoten worden om een ko- nyntje. Stroopen is "n deliot; "n soort diefstal, het zit den Egmonders in t bloed; ze doen het in goeden tijden niet minder dan in slechte ty- den als nu. Spr. voelt meer voor een beroep op zelfver dediging, dan voor de meening dat verd. te vér is gegaan. Een der Dekkers heeft indertyd 2 mnd. gev. gehad wegens plegen van verzet. Spr. kan het beroep van noodweer aan vaarden. Spr. requireert daarom vryspraak en ontslag van rechtsvervolging. Mr. T. v. Löben Seis spreekt een woord van deernis en deelneming. Spr. heeft tot z'n te leurstelling in het dossier persknipsels aange troffen, waarin eenzydig wordt geschreven en op een vervolging wordt aangestuurd. Spr. dacht, dat de Justitie daarboven verheven was. - Het gaat er niet om of een korüjntje gedooa wordt, maar of v. d. B. het gezag heeft ge handhaafd. Als men het gezag niet meer wil handhaven laat men er dan mee ophouden deze georga niseerde maatschappy te onderhouden door belasting. Spr. is dankbaar voor het requisitoir en ls het met den Officier eens: In dubiis abstine. Er heeft een schermutseling plaats gehad. V. d. B. had geen ander middel om geweld met geweld te keeren dan 'n revolver. De stroo per had een stok; v. d. B. niet. Hy moest, als gezagsuitvoerder niet slechts een naam no- teeren, maar ook arresteeren en fouilleeren. Het gold hier niet alleen keeren van ge weld, maar óók zelfverdediging Hy mocht niet vluchten maar zyn ambtsplicht vervullen. PI. aèht het aannemelyk, dat v. d. B. het aan Minée overliet, zich met het slachtoffer te bemoeien. Had v. d. B. zonder eenige reden geklaagd over pyn, dan zou hy zich in een gevaarlyk licht gesteld hebben. Z. i. heeft een politieman niet te wachten met geweld te ge bruiken. tot hy de kans loopt zelf getroffen te worden. Spr. beschouwt de getuigenverkla ringen als jagerslatyn; men dient daar uiterst gereserveerd tegenover te staan. Spr. herin nert aan de verklaringen van de Volendam- mers voor de rechtbank te Haarlem, die stry- dig waren met die van Dr. Hulst. Spr. neemt nooit aan opzettelyk zwaar li- chamelyk letsel toebrengen; dan had v. d. B. het schot anders gericht. Moge uit deze zaak het volk er op gewezen worden, dat, als men zich met geweld tegen het gezag keert, net gezag over wapens draagt. De ambtenaar van het O. M. zegt maling te hebben aan alle krantengeschryf. De verdediger neemt daar gaarne nota van De Ymbtenaar van het O. M. vervolgt: Het gezag is meer gebaat by een openbare behandeling, dan by een in de doofpot stop pen. Spr. heeft de zaak zoo objectief mogeiyk be handeld. Na repliek van den verdediger zegt deze bij zyn conclusie te blyven, dat verd. moet wor den vrygesproken. De Pres. sluit de zitting en bepaalt de uit spraak over 14 dagen. In de Maandag gehouden vergadering van het dagelyksch bestuur van den Algemeenen Raad der S. D. A. P. hebben besprekingen plaats gehad in verband met de vraag of het mogelyk zou zijn medewerking te verleenen aan de versrtekking van rechtskundigen bystand aan de bemanning van „De Zeven Provinciën" Bij de besprekingen is naar „Het Volk" ko men vast te staan, dat van een verdediging door een civielen rechtskundige in eerste in stantie, nJ. voor den Zeekrygsraad, geen sprake kan zyn, omdat volgens het wetboek van mili tair strafrecht alleen officieren als raadsman kunnen optreden. GENéVE, 21 Feto. (V. D.) Hedenmorgen kwam de Volkenbonasraad in buitengewone zit ting by een tér behandeling van het conflict tusschen Peru en Columbia over Leticia. De Peruaansche regeering had geen vertegenwoor diging gestuurd. De vertegenwoordiger van Columbia hield een rede die anderhalf uur duurde en zette het standpunt van zyn regee ring en de motieven voor het beroep op den Volkenbond uiteen. De raad besloot tot het instellen van een Commissie van Drie, bestaande uit vertegen woordigers van Ierland, Spanje en Guatemala, welke commissie de reeds begonnen bemidde lingspogingen tot bylegging van het conflict tusschen Columbia en Peru moet voortzetten. «KARLSRUHE, 21 Febr. (W.B.) In verschil lende steden in Wurtemberg werden heden middag resp. om 4.46 en 4.49 uur twee heftige aardschokken waargenomen. zy werden zoowel door de Technische Hooge- school te Karlsruhe als door de Sterrewacht by Heidelberg geregistreerd. BERLIJN, 21 Febr. (VX>.) Gisteravond is in het kader der verkiezingen te Rosenheim (Opper-Beieren) een redevoering gehouden door den Beierschen premier, dr. Held, die o.a uiteenzette, dat sedert het aan het bewind komen van Von Papen byna met gewelddadigs maatregelen gedreven wordt naar den eenheids staat. Verder oefende spr. scherpe critiek uit op het vervangen der ambtenaren in Pruisen, waar de politie tot een uitgesproken partygroep wordt opgevoed. Wat de geruchten betreft in zake maatregelen, die genomen zouden moeten worden, wanneer de verkiezingen niet naar den wensch van de rijksregeering mochten verloo- pen, verklaarde dr. Held, dat men in Beieren voor alle mogelijkheden gewapend was. Een tweeden achtsten November 1923 (datum van den Hitlerputsch in München) zal men niet weer beleven. Wanneer men in Duitschland een nieuwen koning en een Duoe naast hem zou hebben, zou in Beieren een Hollenzollem niet aan de macht komen. SAARBRUCKEN, 21 Febr. (Reuter). Uit het rapport van de commissie van onderzoek naar IJMUTDEN 22 Febr. 1933. Tarbot 1.50—1.25 p K.G.; Griet 50—28 per 50 K.G.; Tong 1.60— 0.70 per K.G.; Grooet school 7917, Middel school 2721, Zet school 3325, Kleine schol 30—19, Bit 8.504.50, Schar 15—8 per 50 K.G.; Kabeljauw 4026.50 p. 125 K.G.; Gullen 14 6.90, Wyting 86 per 50 K.G. Staat van besommingen van de heden aan den Rijksvischafslag aangekomen loggers: IJm. 204 ƒ430; K.W. 161 ƒ1190; id. 56 ƒ1200; id. 58 ƒ920; id. 20 ƒ1220; id. 135 840; id. 172 700; Sch. 85 980. Beugers: VL 86 640; id. 195 ƒ1050. de oorzaak van de ontploffing te Neunkirchen biykt dat hoogstwaarschyniyk, even voor de ontploffing, met een steekvlam is gewerkt aan een buis van den gasometer. Deze buis was te voren gasvry gemaakt, terwyl een lek aan de afsluiting door de arbeiders niet was opgemerkt, zoodat men deze werkzaamheden voor onge- vaarlyk hield 'BERLIJN, 22 Febr. (V. D.) Vice-kanselier Von Papen heeft Dinsdagavond in de aula der Friedrichs Wilhelm Universiteit voor de na tionale studenten gesproken. Von Papen zeide o. m.: Alle waarachtige revoluties zyn die van den geest tegen het mechanisme. Daarom is het bolsjewisme niet de werkelyke revolutie van de 20ste eeuw. Een geesteiyke revolutie kan men niet ma ken. Indien men tot nu toe geloofd heeft, dat het stembiljet een spiegelbeeld is van wat een volk in zyn binnenste wil of dat een stembiljet tot uiting zou kunnen brengen, wat door God en geschiedenis tot doel wordt gesteld, dan zyn wy van meening, dat het tyd is een einde te maken aan de waanidee, alsof een volk gelyk is aan de som der partyen en alsof zyn wil en zyn doel belichaamd kan worden door een partybureaucratie. Onze stryd geldt niet de linkerzyde, omdat zy links staat, maar omdat zy het Duitsche volk in een toestand wil hou den, waaraan het zich heeft aangepast op het oogenblik van zyn nederlaag en zyn ineen storting. Waarom begrypt links niet, dat er nog een andere soort democratie bestaat, dan die in Weimar tot staatsgedachte is gemaakt? De na tionale beweging heeft de macht op zich ge nomen. Wy weten, dat de macht houden moei- lyker is dan de macht veroveren. De energie berust thans en in de toekomst by de rechter- zyde, niet alleen wat de politieke macht be treft, maar ook geestehjk. KARLSRUHE, 21 Febr. (V. D.) De Ryksmi- nister van Binnenlandsche Zaken dr. Frick, had geëischt, dat het Centrum-orgaan de „Badische Beobachter" gedurende acht dagen zou worden verboden. De Badensche regeering heeft echter geweigerd dit verbd af te kondigen en heelt een beroep gedaan op het Ryksgerechtshof. Zondag hield de Bond van R. K. Rywielclubs boven het U, „St. Christoforus" zyn jaarver gadering. De voorzitter, de heer M. T. Nielen, opent met den Chr. Groet en heet allen welkom. Het doet spr. een groot genoegen, dat de eerste vergade ring in dit jaar zoo goed bezocht is. Hieruit biykt, dat met den groei van den Bond ook de belangstelling stygt. Uit het verslag van den penningmeester bljjkt, dat thans in kas is 141.77. Aan contributie was ontvangen 155.25. Medegedeeld wordt, dat de heer F. A. Legdeur thans is benoemd als penningmeester in de plaats van den heer G. M. Bos, die deze functie tien jaar heeft waargenomen en thans enkel de functie van secretaris zal bekleeden. Het aantal afdeelingen steeg van 19 tot 24. Het ledental tot 1035 betalenden en 100 vry- gestelden. De bond zal worden verdeeld in ver schillende districten en het eerste is reeds te Beverwyk gevormd. Van den D. H. V. B. is bericht ontvangen, dat verzoeken om op 19 Maart, den dag van den Stillen Omgang te Amsterdam, geen wedstryden uit te schryven, vóór 5 Maart moeten zyn in gekomen. Inplaats van insignes is besloten ry- wielvlaggetjes met bondsmonogram aan te schaf fen, Vereenigingen, die deze vlaggetjes wen- schen aan te schaffen, moeten ze bestellen voor a.s. Zondag en hebben ze dan vóór 19 Maart in hun bezit. Van de aandeelen worden uitgeloot de nrs. 6, 16, 15. 10, 11, 19, 12, 13, 14, 21 en 18, elk groot 5 gulden. Van de aandeelen groot 2.50 worden uitgeloot de nrs. 5 en 6 en voorts vyf op naam gestelde aandeelen van 2.50. De aftredende voorzitter wordt als zoodanig herkozen evenals de bestuursleden Braas en Bos. De inmiddels ter vergadering gekomen direc teur van het Retraitenhuis te Bergen krygt vervolgens het woord tot het houden van een propagandarede voor de gesloten retraite. Spr. weet dat allen zyn van goeden wil, en beveelt het oprichten van spaarclubs aan, om 't groot ste bezwaar, „het geld", te ondervangen. Rector Vis onderstreept de propagandistische woorden en beveelt het bewerken der buurt parochies aan, om ook daar een afdeeling op te richten. Het Lof zal te Purmerend gehouden worden te 10.30 uur; te 3.30 uur opstellen by het Giro kantoor te Amsterdam, te 3.45 vertrek en te ongeveer 5.15 de H. Mis in de Posthoornkerk aan de Haarlemmerstraat. De Bond zal een stillen omgang houden op Zondag 19 Maart. Het hoofdbestuur vertrouwt op de medewer king van de clubbesturen by het handhaven van de orde tijdens den Omgang. De heer Legdeur beveelt het houden van propaganda-avonden aan en wyst op het be haalde succes. Na een zeer uitgebreide rondvraag sluit de voorzitter met dank voor de samenwerking de vergadering. Naar het Weekblad voor Bloembollencultuur verneemt, zal in een gedeelte der Openbare La gere School te Limmen een .Museum voor Bloembollenteelt" worden gevestigd. De bedoeling is, dat in dit museum allerlei voorwerpen worden byeengebracht, welke met de bloembollencultuur in verband staan, bijv. werktuigen en gereedschappen, voorheen en thans gebruikt, sorteeringswerktuigen, prepara ten voor plantenziekten-bestrydingsmiddelen, kunstmeststoffen, grondmonsters, modellen en foto's van bollenschuren, gegevens over bloem- bollenonderzoek, kaarten van afzetgebieden, gegevens over het veilingswezen en vereem- gingsleven, lectuur over de bloembollenteelt, bij zonderheden omtrent de geschiedenis van het vak, artikelen, die in t bedryf worden gebruikt en door firma's in den handel gebracht, vak bladen, resultaten van proefnemingen, byzon- derheden omtrent 't onderwys in de bloem bollenteelt, e.d. Een dergelyk museum zal voor het bloembol lenvak van groot belang kunnen worden. Zy, die ten behoeve van het museum voor werpen, artikelen e.d. willen afstaan, kunnen zich wenden tot de heeren P. Borchman, hoofd der school te Limmen, of M. v. Sty geren, con troleur Plantenziektenkundigen Dienst te Hei- loo. mers op de paaltjes van de tuinhekken zou zeer veel noodeloos gezoek voorkomen. Spreker hoopte, dat de bewoners dezen wenk wel ter harte zullen willen nemen. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. S. Scholtens en J. de Graaf, werden by accla matie herkozen. De aftredende voorzitter, de heer mr. P. J. Prinsen Geerligs, zag zich op dezelfde wyze in zyn functie gehandhaafd. Al len namen hun herbenoeming aan. Tot leden van de kas-commissie werden benoemd de hee ren De Vos, Straus en Koops. De contributie voor 1933 bleef gehandhaafd op 1.per jaar. Eveneens de bydrage aan de Politie Sportclub te Bloemendaal ad 10. Bij de rondvraag vroeg mr. Scholtens, of er bij het aanleggen van sportterreinen aandacht zal geschonken worden aan de mogelykheid, om deze in te richten tot ijsbaan. De voorzit ter zegde dit toe. Ook werd aangedrongen, ter- wille van de reclame voor de vereeniging, om het jaarverslag van den secretaris te laten ver menigvuldigen en verspreiden. Ook deze wensch zal ter harte worden genomen. TOONEELAVOND K.J.M.V. De Katholieke Jonge Middenstandsvereeni- ging te Heemstede is populair en bezit aller sympathie. Dat hebben we gisterenavond weer kunnen merken door de stampvolle zaal, die schater de om het blyspel „Gebroeders Kalkoen". Er was contact met tooneel en spelers, er was onderling contact in de zaal; één groote mid denstandsfamilie vermaakte zich een avond met de tooneelkunst der jongeren. By deze gezel lige familie voegden zich pastoor v. d. Tuyn met den moderator, kap. Oeverhaus, rector J. B. M. Timp, bondsmoderator der K. J. M. V. en eenige andere geestelyken. Na het openingswoord, dat natuurlyk pro pagandistisch en enthousiast was, maakten we al aanstonds kennis met de oude heeren Kal koen, menschen van zestig jaar terug. Jacob werd voorgesteld door Jos. v. d. Horst, Hendrik door Jan v. d. Weiden. Dit duo was kostelyk, zooals we trouwens ook mochten ver wachten, gezien de prestaties op vorige uitvoe ringen. Het is niet gemakkelijk te zeggen, wie het beste speelde, omdat de rollen zoo ver schillend waren en daardoor zoo karaktervol werden gespeeld. Een der sterren van den avond was onge twijfeld mej. G. v. d. Horst, als Pietje, de zus ter der Kalkoenen. Elk woord, dat ze zei, ont ketende een lach-salvo, ze haalde dan ook uit deze rol wat er uit te halen was en deed er nog een schepje boven op, tot groot plezier van de toehoorders. Als ze nu niet al te overmoe dig wordt op de planken, zal ze een der beste krachten der tooneelclub blijken te zyn. Dat wil niet zeggen, dat mej. C. Beelen als Fientje van Eisen mislukte. Ze speelde bezadigd, maar toch zeker en muntte uit door uitstekende rolkennis, welke trouwens het geheelp ensemble eigen was. Jammer, dat Fientje niet voldoende leefde, geen gesticulaties by haar woorden voegde en soms geen raad met haar figuur wist. Wat meer vrijheid op het tooneel maakt het spel vanzelf vlotter! Ook Leo Nieuwland (L. v. d. Weiden) wist in het eerste bedryf zijn houding niet te be palen. Waarom rommelde hij niet wat in de lapjes, tijdens zijn liefdesverklaring. Daar had de regisseur toch wel raad mee moeten weten, want Jan Icas van Dijk is niet de eerste de beste en de K. J. M. V. mag dezen voortreffeiy- ken dilettant-regisseur en speler wel in eere houden. Hij heeft de tooneelclub in Heemstede op een hoog peil gebracht en het is geen won der, dat de belangstelling voor dit ensemble iedere uitvoering is toegenomen. Truus, de huishoudster, voorgesteld door mej. N. v. d. Weiden, was een figuur, zóó wegge- loopen uit de pastorie. Alle hulde! Het was trouwens toch eigenaardig, dat de dames beter speelden dan de heeren (de hoofdrollen uitge zonderd) en dat voor een jongemannen- vereeniging! Enkele kleine rollen waren in goede handen. Lange toejuichingen vertolkten na elk bedrijf de dankbaarheid van de familie. Tusschen de bedrijven en daarna verzorgde „Jack Funny and his Band" het muzikale gedeelte. Wat zal de tooneelclub straks brengen? En menige Heemstedenaar vlast nu alweer op de volgende uitvoering. Zóó moet het ook zyn! v. W. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. Th. Die- pendaal en M. A. Pich. Ondertrouwd: J, J. H. van El en G. Lan- gereis. Geboren: A. M. Grymans—Nieuwenhuizen z; C. P. Kompier—Uitendaal z; N. Thurkow— Groot z; J. Alkema—de Winter z; E. F. M. Denijsv. Deelen d. Overleden: E. F. L. Bijsterbos 67 j. ongeh.; S. v. der Sloot 40 jaar ongeh.; J. L. Kwast 78 jaar ongeh. Willem de Zwijger-herdenking Maandag j.l. is ten raadhuize een byeenkomst gehouden van personen uit alle deelen der gemeente ter bespreking van de herdenking van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje. De byeen komst werd gepresideerd door den burgemees ter mr. F. L. J. E. Rambonnet. Besloten is de herdenking op 24 April aa. te doen plaats hebben. Er is een commissie ge vormd die de herdenking zal voorbereiden. Feestavond R. K. Volksbond Zondag 26 Februari as. zal er een feestavond plaats heb ben van den R. K. Volksbond, afdeeling Wyk aan Zee, ter herdenking van het 20-jarig be staan der afdeeling. De heer Ant. J. M. Angenent zal dien avond een propagandarede houden. Tevens zullen door medewerking van de too neelclub „Nut en Genoegen", onderafdeeling van den Volksbond, twee tooneelstukjes worden gegeven. Gezien het programma zal het zeker dien avond niet aan belangstelling ontbreken. De heer Jan P. Stiybos schryft ons: Gistermiddag ontving ik het verzoek my even op het politiebureau te willen vervoegen. Er was daar een duif gebracht, welke een ringetje droeg en daaruit was op te maken, dat de vogel uit Denemarken afkomstig was. Ofschoon ik mij in den regel meer met de wilde gevederde vrienden bezig houd en de gekweekte vogelras sen voor my minder interesse hebben, besloot ik toch te gaan kyken, want je kunt nooit weten. En achteraf bleek het zeer de moeite waard, want de vogel in kwestie bleek geen duif te zijn, maar een meeuwachtige. Een jonge kapmeeuw, geboren in den zomer van 1932 (wat uit het vele bruin op de vleugels en den zwarten staartzoom was op te maken) en het ringetje vertelde ons, dat de bekende Deensche ornitho loog Skovgaard te Viborg den ring verschaft had, mogelijk eigenhandig de kapmeeuw geringd had. Skovgaard is een der eerste geweest die zich met het experimenteel ringonderzoek ging bezig houden en hy heeft dat in den loop der jaren zeer energiek volgehouden. Hy verstrekt als leider van een particulier ringstation aan een staf van vrijwillige medewerkers nog steeds rin gen, houdt de geheele administratie daarvan by en er is in Denemarken geen enkele ornitholoog die zoo goed op de hoogte is met alle resultaten en uitkomsten van het wetenschappelyk ringen der in het wild levende vogels, als hy. Uit de ring, die alleen een nummer draagt en het opschrift P. Skovgaard, Viborg, Danmark. Eur. is natuurlijk nog niet op te maken waar en wanneer de kapmeeuw geringd werd. Waar- schynlyk is het echter, dat de vogel als dons- jong geringd werd in een der kapmeeuwkolonies van Noord-Denemarken, zeer waarschynlyk in Jutland, waar my verschillende groote kap- meeuwnederzettingen bekend zyn. Binnenkort kunnen we echter bericht daaromtrent tegemoet zien. Het is louter toeval, dat deze meeuw nog aan het goede adres bezorgd werd. De vogel werd in uitgeputten toestand aangetroffen aan de Julianalaan door Jan Wensveen, medegenomen en ten slotte op het bureau van politie afgege ven, waar het verzwakte dier spoedig stierf. Het blykt wel steeds weer, dat het publiek over het algemeen maar slecht op de hoogte is met het „vogelringen" en onkundig is met het doel en de beteekenis daarvan. Het merken van vogels door middel van lichte aluminium ringetjes, zooals dat thans in de meeste landen van Europa en Amerika geschiedt, kunnen we eigenlijk als het eenige middel beschouwen waardoor het ons mogelijk wordt een dieper en juister inzicht te verkrijgen in de problemen van den vogeltrek. Zoo'n geringde vogel draagt het geheele leven zijn geboorteakte met zich mede. Het spreekt wel vanzelf, dat het voor namelijk jonge, nog niet vliegvlugge vogels zyn die geringd kunnen worden maar verschillende .ringstations" zooals op de Vogelwarte Rossit- ten op de Kurische Nehrung en Helgoland, op het Trekstation „Texel" en „Wassenaar" en in Amerika vangt men op groote schaal ook oude, volwassen vogels met speciaal daartoe gecon strueerde netten, vangkooien en fuiken. Vooral in de V. S. wordt het z.g.n. „bird-banding" druk beoefend. Er worden daar expedities uitgerust naar Canada en nog noordelyker, waaraan vooral studenten deelnemen. Door het merken der vogels zijn nu al heel wat vraagpunten betreffende den vogeltrek tot een oplossing gebracht. We weten nu van ver schillende soorten waar ze den winder door brengen en langs welke wegen zy hun winter verblijfplaats bereiken en hoe lang ze daar over doen, hoe oud ze worden, enz. Zoo zyn we er achter gekomen, dat de zilvermeeuwen, welke in onze Hollandsche duinen broeden, op den herfsttrek hoogstens 2 S, 300 K.M. naar het suiden reizen, dat ze een leeftyd van ?024 jaar kunnen bereiken en dat vele exemplaren in het voorjaar weer hetzelfde duingebied opzoek$P*- waar ze geboren werden. Door onwetendheid, vaak ook door onachtzaamheid gaan nog vele waardevolle gegevens verloren; men weet in den regel niet wat men met een gevonden en ge ringde vogel moet aanvangen. Het allerbeste is steeds de vogel met ring op te zenden aan 's Rijks museum van natuurlijke historie te Leiden, met vermelding van juiste vindplaats en datum. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 21 Februari failliet verklaard: J. B. Loogman, veehouder, wonende te Bin- nenkraag, gem. Alkemade. Curator mr. F. J. U- Theyse, alhier; C. Netten, koopman in electrische artikelen, wonende te Zandvoort, dr. Gerkenstraat 89 rd. Curator mr. W. de Rijke, alhier; J. Byland, bakker, wonende te Lisse, NarciS- senstraat 34. Curator mr. F. J. D. Theyse, al hier; C. Ocethuizen, kruidenier, wonende te Wor- merveer, Javastraat 10. Curator mr. H. M. <-'■ Dekhuyzen te Zaandam. Rechter-Commissaris in deze faillissementen mr. A. W. J. van Vryberghe de Coningh. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: H. J. C. van Driest, wonende te HUlegonn Curator mr. A. van Leyenhorst alhier. L. P. Loogman wonende te Haarlem. Curat01 mr. W. Veniet alhier. N. V. Bouw- en Exploitatie MaatschapPÜ voorheen F. J. Spee, gevestigd te Haarlem. Cu rator mr. L. All Cohen alhier. W. J. Kluyskens wonende te Haarlem. Cura tor mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier. Geëindigd zyn de faillissementen door bet verbindend worden der eenige uitdeelingslüst van: De N.V. Bloembollenhandel Frans Roozen ge vestigd te Haarlem. Curator mr. dr. F. A. Bij voet alhier. P. Verwer, expediteur, wonende te Wormer- veer. Curator mr. F. van der Goot alhier. In hotel „De Zwaan" te Den Burg werd Maan dag een algemeene vergadering van bovenge melde vereeniging gehouden. De voorzitter, de heer E. D. Govers, deel de in zyn openingswoord mede, dat men nu eens deze vergadering op Texel hield, by wyze van proef, omdat by vergaderingen elders van Texel aityd slechts weinig leden aanwe zig zyn; de proef is volkomen geslaagd. Uit het jaarverslag bleek dat een Rykssub- sidie was ontvangen van 550. Uit de rekening, die door de financieele com missie in orde was bevonden, bleek dat er over 1932 een nadeelig saldo was van ƒ202.49. De begrooting 1933 sloot met de eindcyfers 3595. Bij gehouden bestuursverkiezing werden ;n plaats van de periodieke aftredende leden, oe heeren K. Bergman Jr. en P. Wy denes Czh. gekzen de heeren Schoenmakers en G. Blok ker. De heer Govers hield daaama een inlei ding over „Wat leert ons de tegenwoordigen Schapenvleeschexport?" Deze inleiding werd met de grootste aandacht gevolgd en werd oor zaak van een levendige discussie. De rondvraag bracht de wolcontróle en de rammenkeuring in bespreking; tevens ook de mogelykheid voor directe maatregelen tot ver betering v. d. Schapenhandel; de heer Go vers deelde mede, dat de vleeschexport-com- missie zeer gunstige voorwaarden biedt voor mogelyken export, doch dat tot heden geen nieuwe exportmogelijkheden zyn gevonden. Hierna werd nog geruimen tyd gesproken over de verdeeling van het z.g. „schapenpotje", gevormd door export naar Frankryk. De heer Govers zette uiteen welke motieven de „Fran- sche Commissie" heeft bewogen om de speciale schapenbedryven op Texel een hoogere uit- kee ring te geven. Over de verdeeling dezer gelden is op Texel veel verschil van meening. De heer Govers was overtuigd dat de Fransche commissie geen bezwaar zou hebben als men hier besluiten kon de gelden over alle fokschapen te ver- deelen. Spr. wist echter niet of hy, wanneer hy speciaal schapenfokker was, met een der- geiyke verdeeling zou meegaan. De heer C. de Wit, verdedigde als voorzit ter van den „L. T. B." 't standpunt van zyn vereeniging in deze zaak, 't bleek dat hy met den heer Govers over de voorgestelde regeling sterk van meening verschilde. De heer D. Hin stelde tenslotte voor om te trachten plaatse- ïyk zoo de zaak te regelen, dat voor ieder fokschaap een gelyk bedrag wordt uitbetaald. Hierna sluiting. „Buurtbelang AerdenhoutBentveld". Bo vengenoemde vereeniging hield Dinsdagavond haar jaarvergadering in café „Boekenrode" aan de Zantvoortschelaan. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. de Graaf, bleek, dat het aantal leden der vereeniging nog steeds groeiende is. Voorts werd erin gememoreerd, dat de Vereeniging in in tal van aangelegenheden actief is geweest (reiniging en drainage van Rynegom- en Boe kenrodepark, behoud van busdiensten, het ver- krygen van sport- en speelterreinen, verbete ring van voetpaden, demping sloot aan de Madelievenlaan enz.). Verder werd herinnerd aan de goedgeslaagde excursie onder leiding van den heer J. Strybos in het Naaldenveld, aan de gehouden lezingen, aan de verandering van voorzitter door de vervanging van den heer Margadant door den heer mr. P. J. Prin sen Geerligs en aan de groote verdiensten voor de vereeniging van den afgetreden voorzitter. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Fruytema, bleek, dat er een klein batig saldo was over 1932 en dat ontvangsten en uitgaven sloten met een bedrag van 280.78. Op voorstel van de verificatie-commissie werd den penningmeester décharge verleend. Naar aan leiding van het jaarverslag gaf de voorzitter nog een nabeschouwing. Spreker wees erop, dat de B. A. B. getoond heeft, reden van be staan te hebben, dat de vereeniging samen werking zoekt met andere vereenigingen (Bloe- mendaals Bloei en Forensenbond) dat na 1 Januari 1933 belangryke resultaten zyn be reikt inzake de drainage van Rijnegom- en Boekenroode park, dat de pogingen, om voor B. A. B.-Ieden toegang te krygen tot het terrein der Amsterdamsche waterleiding en tot het landgoed „Elswout" niet het gewenschte resul taat hebben gehad, dat het bestuur voor het behoud van den autobusdienst steeds diligent blijft, dat pogingen zullen aangewend worden, om een rywielpad langs de Elswoutslaan te krygen en dat er in 1933 sprekers zullen uitge- noodigd worden, die de geschiedenis van de •Bloemendaalsche buitenplaatsen en de uitbrei- dings- en streekplannen in woord en beeld zullen toelichten. Verder wees hy erop, dat de huisnummering door de gemeente op zeer onpractische wyze geschiedt. Het aanbrengen van de huisnum- met groot eiken Dressoir met Spiegel, 2 massieve Fauteuils, 4 dito Stoelen en zware eiken Tafel, volledig voor f OU* - met 2 groote geheel veerende Crapauds en 4 zware eiken Stoelen of 4 Clubjes m. ruime Spiegelkast enz., geh. volledig 2-pers. DAMAST BEDSTELLEN ƒ25, ƒ35; zware 2-pers. WOLLEN DEKENS per 2 stuks ƒ10; voorts nog circa 20 EETKAMERS, 20 SALON-AMEUBLEMENTEN en 15 schitterende SLAAPKAMER AMEUBL. in kostbare en eenvoudige uitvoering. Zoo noodig 3 mnd. gratis bewaren Zoekt U een afdoende en succesvolle reclame in NrtL-Holland boven tIJ? Plaatst Uwe aan biedingen, aanvragen, bekendmakingen enz. in het het meest gelezen Dag blad in Noord-Holland boven het IJ, met edities voor Alkmaar, Helder, Hoorn, Pur merend en provincie. Aanvragen voor adver tentietarieven richte men aan de adminis tratie ontvangt U voor de ledige Wasdoos 5 cent Waspotje 2 cent Poetsbusje, groen 4 cent Schoencrême-doos 2 cent Blitz-bus 2 cent Genoemde goederen, zonder dop of deksel, verroest of beschadig0 zijn waardeloos. Telefoon 14214 Koopt niet in winkels waar anzedeHJ» of N. Ualthuslaansehe artikelen worden verkocht et voor handen zyn. Koopt aan Stations- boekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELK® GEEN GEVAAR OPLEVER*'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10