STADSNIEUWS PIRIN Rond een briefje Haarlem, 22 Febr. (DeLeidsche Courant j BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen WOENSDAG 22 FEBRUARI BESTRIJDT Zeer vele getuigen AGENDA is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933 MUZIEK LEDENCONCERT H.O.V. Solist.' Hans Bijvanck (Con certmeester H.O.V.) ITALIAANSCHE OPERA Af scheidsvoor stelling Cavalleria en Paljas met BOND VAN FORENSEN Jaarvergadering R.K. LYCEUM-ORKEST Kamermuziekavond TUINBOUW EN PLANTKUNDE Wetenschappelijke films De Lighaluitvoering eenig op de wereld „ALBERDINGK THIJM" R.K. Vrouwenbond Gevonden dieren en voorwerpen Concert Personalia Kienavond „Thali?" Jubileum SLAG IN EEN CAFE Tusschen Amsterdammers en Haarlemmers BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK HEEMSTEDE De moordzaak-Eschauzier opnieuw voor het Haagsche Gerechtshof REGEERING EN KAMER Beschouwingen in den Senaat 23 Februari SCHAKEN Uitslag competitie VOETBAL E.D.O. VeloxBloemendaal uitgesteld iiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiHiii VRAAGT PROEFEXEMPLAAR 9m m m Vorige koersen H. V. AJg* Als leider van het concert van dezen avond had Marinus Adam de plaats op het dirigeer- gestoelte ingenomen en liet de aanwezigen ge nieten van een zeer fijne vertolking van het Vorspiel uit Wagner's „Lohengrin". De tol, be taald aan de meer en meer veldwinnende mode om eeuw- en zelfs kwart-, halve- en driekwart eeuwfeesten te vieren. Edoch: we kunnen het ons plaatsen en voor deze waarlijk prachtig doorzichtig en in teere en ijle paletkleuren gehouden toonschildering moeten we dirigent Adam en zijn musici dank baar zijn. Jammer was het daarom, dat de viool bezetting onzer H. O. V. niet wat sterker is. Want we misten nu al waren ze vervangen toch twee uitstekende krachten in dirigent Adam zelf en in Hans Bijvanck, den concert meester, die dezen avond op zou treden met het vioolconcert in a kl. t. van Dvorak. Over deze keuze zou men zich lichtelijk kun nen verbazen. Zij vereischt toch een violistische geaardheid welke wij Hollanders slechts spora disch bezitten, en meer bezonkenheid en vita liteit dan men van een jong violist, al is hij dan concertmeester, kan verwachten. Nu kan men Dvorak's opus, in muzikaal op zicht ongetwijfeld van beteekenis en in de nieuwere vioolliteratuur ongeveer gelijk te stel len met Brahm's opus 77, al vindt men er sterke reminiscensen in aan Beethoven in den laatsten satz, niet overschatten: maar onder schatten mag men het toch ook niet. En dit leek ons gisterenavond, ondanks de waarlijk zeer verdienstelijke interpretatie, toch wel eenigszins het geval. Het langzame middendeel en het slotdeel mochten ons nog het meest be koren. Hier wera de toon, wente over üet alge meen wat dun en schriel is, en niet steeds onberispeiijii zuiver, ongetwijfeld steviger en waren er momenten zij het spaarzaam dat men eenige ontroering en spanning mocht be luisteren. Doch Boeien deed ons de overigens techniscn goede en van een stevig muzikaal ge heugen getuigende weergave niet onverdeeld. Wat evenwel niets wegneemt van onze groote waardeering voor deze werkelijk groote poging tot ernstige kunst. De zaai juichte den jeugdigen concertmeester herhaald en hartelijk toe: nij kreeg bloemen en deelde de hulde met zijn coiiega s-musici, die hem zeer verdienstelijk Begeleiaden, onder de rustige en handig vaste leiding van dirigent Adam. Na de pauze was de beurt aan de Symphonic Fantastique van Berlioz, het programmatische orkestwerk, voor bet eerst gespeeld in 1830, en dat toen zooveel opzien verwekte. Doch we moesten nog naar de afscheids- voorsteiling der Italianen en kunnen hierover onzen lezers dus tot onze spijt niets berichten. We vernamen echter ais algemeenen indruk, dat er uiterst verdienstelijk is gemusiceerd en dat het orkest en zijn leider na afloop van het concert hartelijk werden gehuldigd door een vrij talrijk publiek. J. S. We kwamen nog juist op tijd om althans de tweede helft van de afscheidsvoorstelling der Italiaansche Opera mee te maken. Dat zij juist kwamen met dezen muzikalen tweeling van Mascagni en Leoncavallo, in de negentiger ja ren geboren naar aanleiding van een muzikale prijsvraag, mag van het Bestuur der Opera goed gezien geheeten. Immers de Schouwburg was uitstekend bezet en er is opnieuw genoten van het' levendige spel en de uitzonderlijke stem- kwaliteiten van deze geboren zangers. In de Cavalleria traden op Serafina di Leo In de rol van Santuzza, Mafalda Chiorboli als Lola, de tenor Paolo Civil was Turiddu, San- tolini speelde de rol van Alfio en Luisa Squar- zina vervulde de partij van Lucia. De medespelenden in de twee-acter Paljas waren Esther Guggeri in de rol van Nedda, de vrouw van Canio, welke partij gezongen werd door Tullio Verona. De laatste leek ons minder goed op dreef dan wel gewenscht ware geweest, en vreemd was het daarom wel, dat juist de hoogste noten, o.a. in het Smartlied van Paljas het best doorkwamen. Esther Guggeri daaren tegen was stralend van toon en in haar liefdes duet met den bariton Franco Franchi. die de Silvio-rol vervulde, wist zij samen met dezen, een dramatisch en roerend moment te schep pen. Piccioli vervulde de rol van Tonio met prachtig speeltalent en gaf ook van uitstekend gedramatiseerden zang te genieten. Guido Uxa had de minder zware partij van Peppe en zong deze zooals men dat van een geroutineerde kracht kan verwachten. Het koor zong stevig en acteerde levendig mee, te midden van de wel wat armelijke ensce- neering. Een beddelaken het was slechts aan één kant met entre-deux bezet vervulde de rol van tafeldek in de tooneelscène, en het schenken van den wijn ging Peppe wel wat vlug en al te handig af. Toch heeft, alles bijeengenomen, het geheel ons minder te genieten gegeven dan we ver wacht hadden. Dat spijt ons, te meer waar dit een afscheidsvoorstelling gold: doch het neemt niet weg, dat we de Italianen een volgend jaar weer gaarne terug zullen zien, en we hopen dat zij dan ook de provincie-steden eens zullen be denken met werken van hun repertoire, die we hier slechts zelden te genieten krijgen. J. S. tempo van een Allegro uitgezonderd, werd er stijlvol, muzikaal en beheerscht gespeeld. Tusschen de nummers zong mejuffrouw An nie Boharius, altzangeres een „Geistlich Kon- zert" van Böddeker en de heer Luc. Louhan, bariton, een drietal oude Italiaansche gezan gen. De stemmen dezer solisten zijn mooi van timbre, groot van omvang, krachtig van vo lume en uitstekend geschoold. Bovendien zijn zij zeer muzikaal, opvatting en voordracht wa ren te loven. In het tweede deel speelde het orkest de in drukwekkende Pavane van Ravel, de stem mingsvolle „Poème" van Drd'a, de geestig ge schreven „Capriccio" van Dvorak en de inte ressante „L'automme-Valse" van Albeniz. Al leen de inleiding van het Code der Wals haper de even, het overige verdient in alle opzichten niets dan lof. Een woord van hulde voor de ernstige studie en het doorzettingsvermogen der Lyceïsten is hier niet misplaatst. zDoor mej. Bonarius werd in dit deel liederen van Duparc, Schmitt en Dvorak, door den heer Louman een Aria uit Thomas' Hamlet en eeni ge Hollandsche liederen gezongen op dezelfde, hoogst verdienstelijke wijze als in het eerste deel. Het succes zoowel voor orkest als voor solis ten was verre van gering, de solisten werden tot toegiftjes genoopt en na het laatste nummer liet de leider zijn orkestleden in de hem ge brachte hulde deelen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de Z.Z. EJE. heeren Paters van het R. K. Lyceum, de Weleerw. heer v. Beynen der R. K. Reclas- seering en vele Eerw. Broeders van het St. Bonifaciushuis. Dinsdagavond vergaderde bij Brinkmann de Bond van Forensen, afd. Haarlem en omstre ken onder voorzitterschap van den heer F. H. de Koek van Leeuwen. De vereeniging heeft stappen gedaan de tra- jectkaarten evenredig te verlagen met de abon nementen, terwijl de zoo gevaarlijke krui sing op het Stationsplein te Amsterdam op de spitsuren door bemiddeling der afdeeling on der speciaal toezicht van de verkeerspolitie is gesteld. Een zeer overzichtelijk samengesteld jaarverslag van den secretaris behandelde de in dit jaar verrichtte werkzaamheden betref fende forensen-verkeer, postbestelling e.d. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een schoone balans. De beide aftredende bestuursleden de heeren J. B. Kayser en A. Muller werden bij aclama- tie herkozen. De voorzitter deelde hierna mede, dat het eerste lustrum van de afd. opgeluisterd zal worden door de algemeene jaarvergadering van den bond in Haarlem, waarbij den gasten een kijkje geboden zal worden in Haarlems mooiste Douwwerk de oude St. Bavo. Bij de rondvraag ontstond een zeer welwil lende discussie over de voorgenomen verlaging der trajectkaarten, waarbij het bestuur toe zegde zijn bemiddeling te zullen aanwenden om ook de hoogere kaarten meer verlaagd te krijgen. Ook bij de directie van de tram in Haarlem zal het bestuur zijn beste krachten aanwenden om bij vervanging van de tram door autobussen een zoo goed mogelijke spoor verbinding te verkrijgen. Het bekende orkest der Haarlemsche R. K. Lyceïsten, dat onder leiding van Ol. Koop zoo dikwijls medewerkt op liefdadigheidsuitvoerin gen, gaf haar jaarlijksche donateursuitvoering nu eens niet in het Lyceum, doch in de „mu ziekzaal" van Brinkmann en noemde die uit voering kamermuziekavond. De „muziekzaal" trok meer toehoorders dan ooit te voren en het spel beantwoordde geheel aan de verwachting van een kamermuziekavond in ouden trant, d.w.z. van ernstig musiceeren in besloten, in familiekring! Het eerste deel van het programma bevatte uitsluitend werken van meesters uit de 17de en 18de eeuw. Er werd gespeeld een kort, doch zeer fraai concert van Torelli voor 3 vioolstem men, cello en klavier, een vierdeelige Sonate van Steffani en een Concert van Vivaldi, beide voor 2 vioolstemmen, cello en klavier. Het orkest heeft sinds jaren een speciale stu die van dit genre werken gemaakt en in aanmerking genomen, dat het uit amateurs be staat er een hoogen graad van ontwikkeling in bereikt. Enkele, kleine rhytmische afwijkin gen, lichte onzuiverheden en ietwat te traag Voor de tweede maal vertoonde de heer J. C. Mol, directeur der Multifilm-Maatschappij voor de afd. Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde in hotel „Lion d'Or", Dinsdagavond eenige zeer interessante wetenschappelijke films. Na het begroetingswoord van den voorzitter, den heer J. Brouwer, werd allereerst een film over microscopische kristallisatie vertoond. In het begin van zijn explicatie bij deze film dank te de heer Mol de stadskweektuin en daarmede den heer Brouwer, directeur van den dienst van Hout en Plantsoenen, voor de ondervonden medewerking bij het opnemen van verschillen de wetenschappelijke bloemen-films. De volgende film, toonde de ontwikkeling van het koekoeksjong. Met gespannen belang stelling volgden de zeer talrijke aanwezigen op het witte doek de geboorte van den koekoek, de wijze waarop de jonge koekoek de andere vo geltjes uit het nest werpt en de groei en voe ding van den koekoek door zijn onvrijwillige pleegouders. Een prachtige film! Daarnaast werd in beeld gebracht de groei van planten, met de eigenaardige groeibewe- gingen, en het zich openen van bloemen. Be langwekkend was daarbij te zien hoe de groei ende klimopplant zich vasthaakt aan een stok je b.v. Terloops vertelde de heer Mol iets over de lastige opname van deze films. Ook voor de volgende film: „De visschen in het aquarium te Amsterdam" waren vele moei lijkheden te overwinnen geweest. Vele zoet- en zoutwatervisschen, exotische visschen, kreeften en schildpadden werden hierin in hunne natuurlijke levenswijze afge beeld. Menige toeschouwer zal ongetwijfeld dcor deze films méér geleerd hebben dan door een bezoek aan het Aquarium zelf! Tenslotte lieten de laatste films last not least op ragfijne wijze de ontwikkeling van de mug en den vlinder zien: nJL resp. de ei-, larve en poptoestand (in het water) en de overgang tot de mug (in de lucht) en de larve en poptoestand en overgang tot den vlinder. Ook deze films waren zeer bezienswaardig. De heer Brouwer had, zooals hij terecht op merkte, geen gemakkelijke taak, om een dank woord te spreken. Hij kaatste vriendelijke com plimenten tot hem gericht naar den heer Mol terug en hoopte dat deze ook voor de derde maal driemaal is scheepsrecht zijn films zou komen vertoonen. In de pauze werd een brief van den heer heer Bolderdijk voorgelezen, waarin deze dankt voor de blijken van belangstelling hem ter ge legenheid van zijn 80sten verjaardag door be stuur en leden geschonken. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Door B. en W. van Haarlem, Bloemendaal en Heemstede is aan den heer Meijerihk toestem ming verleend met steunlijsten te werken, ten einde de bekende Lighaluitvoering tot 'n finan cieel succes te maken. Verschillende jongelui, waaronder veel oud-leerlingen van den heer Meijerink, verklaarden zich bereid hem te hel pen in zijn sympathieke streven en zijn er met eert lijst op uitgetrokken. Wij hopen en vertrouwen dat de ingezetenen ook zullen medewerken en ruim teekenen op de inteekenlijsten, wanneer deze hun worden aan geboden. Noodig is deze steun voorzeker, want slechte economische tijden beteekenen goede tijden voor de tuberculose. Veel wordt er op het oogenblik gevraagd, doch laat dit vele vragen geen reden zijn om onze zieken te vergeten, want Licht geeft dit later direct met beproefde middelen, zooals ASPIRIN Begin niet met minderwaar dige namaak te probeeren. Weiger namaak en iet er op dat op elke tablet hel woord „BAYER" staat. Prijs 70 ets. in oranjeband-buisjes van 20 tabletten en 10 ets. in oranjezakjes va» 2 tabletten^ reden tot zelfverwijt. Voor hen die geen intee- kenlijst ter inzage mochten krijgen, nog even de mededeeling, dat het adres van den heer Meijerink nog steeds is Cruquiusstraat 10, en zijn postgiro-nummer 100681. „Alberdingk Thijm" geeft Maandag 27 Fe bruari weder een donateursuitvoering. Onder regie van Herman Moerkerk zal worden opge voerd het bekende blijspel „Drie wijze gekken." Het bestuur herinnert aan den thee-middag op Vrijdag 24 Februari 2.45 uur in De Kroon. Het onderwerp luidt: „Een kijkje in de ziel kunde", door prof. Alph. Steger en belooft dus een interessante causerie, waarbij geen der leden mag ontbreken. Hartman, Hagenstraat 4rd. armbandhorloge; V. Baart, Lange Lakenstraat 24, actetasch inh. boeken; Witteman, H. J. Coenenstraat 13, acte tasch; Roosma, Spijkermanslaan 17, bril; Melk inrichting „De Sierkan", Zijlweg, bankbiljet; Van Dijk, Archipelstraat 52, idem; De Zaaier, Oost-Indischestraat 28, ceintuur; Nagel, Zijl- weg 44 zw., hond (spaniel) Bur. v. Politie, Smedestraat 9, handschoen; Kennel Fauna, Parklaan, hond (herder); Bleyswijk, Bantam- straat 63, muts; Blankert, Weltevredenstr. 23, mantel; Handgraaf, Z. B. Spaame 134 rd., oor bel; Brugwachter, Langebrug, pakje inh. over hemden; Honing, Nieuwe Gracht 36, transport rijwiel; Comdyta, Ged. Oudegracht 121, ring met sleutels; De Graaf, Houtwerf Beynes, Spaamdamscheweg, 2 roeibooten; Heerens, Gen. Bothastraat 72, rijw.bel. plaatje; V. Welt, Leid- schestraat 146, schoolrapportenboekje; Rees, v. Egmondstraat 52rd., damestasch; Bosso, Bol huizen 2a, kindertaschje. Vrijdag 24 Februari zal de koorzangklassg van Haarl. Muziekinstituut onder leiding van mej. Corry Bijster een concert geven in het tehuis voor ouden van dagen aan den Schoter singel. Met ingang van 1 Maart 1933 is aan C. ICrij- nen te IJmuiden op zijn verzoek eervol ont slag verleend als tweede boekhouder bij het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden we gens opheffing van zijn betrekking. Men schrijft ons: Dinsdagavond hield het Haarlem's Gemengd Tooneel „Thalia" een kienavond in het gebouw van den H. K. B., welke een zeer geanimeerd verloop had. Er waren prachtige prijzen, waar onder eenige fruitmanden. Medewerking verleenden de humorist Albert Klein en een Jazz-band, onder leiding van den heer J. Gerritsen. Na afloop was er een gezellig samenzijn on der leiding van den heer A. Reqouin. Donderdag 23 Februari zal de tweede kien avond gegeven worden met hetzelfde program ma. De avond zal precies om 8 uur beginnen; na 10 uur wordt geen toegang meer verleend. Men schrijft ons: Heden herdenkt de heer Karei Samson den dag, waarop hij 12 jaar geleden op zeer be scheiden voet een zaak opende in boter, kaas, eieren en comestibles in perceel Gierstraat 63. Tl/raar weldra was hij genoodzaakt zijn zaak uit te breiden, waarop hij haar vestigde in per ceel Gierstraat 44. Verschillende leveranciers en cliënteele zon den bloemen. Elke kooper krijgt bij deze her denking een surprise. Voor den Haarlemschen politie-rechter ston den hedenmorgen terecht zes Amsterdammers, die op 29 Maart, één dag na Paschen, in het café van den heer Boeree aan de Krocht te Haarlem openlijk met vereenigde krachten geweld pleegden. Tusschen 11 uur en half twaalf 's avonds kwamen zij het café binnen en na eenige con versatie ontstond er een hevige ruzie, waarbij rake klappen vielen. Vijftig bierglazen sneu velden, benevens eenige stoelen en andere voor werpen uit den inventaris. Stoelen zweefden door de lucht, lampen braken en in minder dan geen tijd was het café een compleet slag veld. Het echtpaar Boeree vertelde den strijd uitvoerig en ook de kellner schetste bloedige tafereelen, die hij vanachter zijn „verdedigen de stelling" had waargenomen. De vertering werd betaald, maar de schade bleef onver- rekend. Verschillende aanwezigen verklaarden détails van deze breek- en smijtfilm van het beste soort. Zonder eenige aanleiding suisden er plotseling glazen door de lucht en daarna was „dekken" het eenigste redmiddel. Verdachten verklaarden in het café te zitten met een vrouw. Toen kwam er een Haarlem mer, die zei: „Ik zal Plet eens even gaan ha len," daarmede doelende op de vrouw. Toen ontstond de vechtpartij. Het was een strijd tusschen Mokum en Bloemenstad, waarbij moest zijn opgemerkt; „We zullen die Am sterdammers wel eens leeren, voor twintig zijn we nog niet bang." Verdachten ontkenden met bierglazen ge gooid te hebben, ook de getuigen hadden zich rustig gehouden en tochwas de vloer in het café bij de komst van de politie bezaaid met glasscherven. Dit achtte de politie-rechter een eigenaardig sprookje. Eenige verdachten hadden al meer gevan genisstraf opgeloopen wegens wederspannigheid. Eén hunner kreeg de cel zelfs zesmaal in an dere omstandigheden te zien. De Officier van Justitie sprak van „Den slag aan de Krocht", waarbij gelukkig geen dooden, maar wel bewusteloozen zijn gevallen en waarbij de materieele schade niet gering is. Uit de getuigenverklaringen komt vast te staan, dat 5 verdachten schuldig zijn. De zes de zal dan ook volgens spreker moeten worden vrijgesproken. Het is jammer, dat verdachten bleven ont kennen en het onderzoek tegenwerkten, omdat nu een zware straf geëischt zal moeten worden. De Officier eischte tegen elk ƒ25.boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. Backhuizen Schulz uit Amsterdam, betwistte, het bewijs voor een ver oordeeling. De zaak is eenzijdig opgevoerd, al dus pleiter, omdat ook de Haarlemmers knap te keer zijn getrokken. Pleiter bepleitte cle mentie. De politie-rechter overwoog, dat verdachten niet naar Haarlem zijn gekomen, met de be doeling den boel op stelten te zetten. Zij heb ben niettemin geweld gepleegd en zij zullen ieder 15.boete moeten betalen. De zesde verdachte werd vrijgesproken. Geboren: 18 Februari: z. van N. v. Wallinga v. d. Vaart; 19 Februari: z. van M. A. F. Beijerv. d. Veer; 20 Februari: z. van G. J. SwartZwart; z. van J. M. Janusde Jeu; z. van J. Möhringerv. d. Aart; d. van J. de Jong Bakker. Overleden: 20 Februari: W. J. Kales, 77 j., Weltevredenplein; K. v. Saane, 81 j., Gael- straat; H. A. v. Cittert, 56 j., Pres. Steijnstraat; G. J. 12 mnd., z. van G. J. Hessling, Alberdingk Thijmstraat. Uitvoering B. G. V. De B. G. V. hield Za terdagavond de eerste van haar beide winter- uitvoeringen in de zaal van hotel Vreeburg. De voorzitter der B. G. V. de heer W. Pronk opende met een toespraakje, waarin hij allen, inzonderheid den athletiekleider, den heer Verwerks, benevens het onderwijzend personeel van verschillende scholen en de afgevaardigden van verschillende zustervereenigingen, welkom heette. Tot zijn vreugde moest spreker consta- teeren, dat de adspirantenafdeeling zich in een geweldige belangstelling verheugde, maar tot zijn teleurstelling moest hij mededeelen, dat de pogingen, om flink veteranenafdeelingen te krijgen, tot dusverre nog niet gelukt waren. De beeren-veteranenafdeeling telde slechts 9 leden. Hiervoor moeten er minstens 15 zijn, wil len de kosten daaraan verbonden, bestreden kunnen worden. Over de uitvoering zelf kunnen we kort zijn. Alleen willen we niet nalaten, te vermelden, dat er met veel „animo" gewerkt werd, niet alleen door de adspirantjes, maar ook door de andere afdeelingen. Begrijpelijk is het, dat er door de ouders het meest genoten werd van wat er door hun spruitjes gepresteerd werd en d^t door niet-ouders het meest dat gewaar deerd werd, waarop de dames- en heerenafdee- lingen het publiek vergastten. En dat was be paald kranig werk. Om een paar voorbeelden te noemen nummer 15 van het programma, dat heel bescheidenlijk als „vrije oefeningen" was aangeduid, maar dat we met gepaster naam „nesthetische bewegingen" zouden willen noemen. Dit was een nummertje, dat vooral bij hen, die in 't bijzonder op sierlijkheid, be valligheid en vrouwelijke gratie gesteld zijn, in den smaak moest vallen. En dat deed het ook in niet geringe mate. Zij, die meer genieten van mannelijke kracht, lenigheid en vlugheid konden hun hart ophalen aan nummer 16, „hooge brug" voor heeren. In dit nummer werd ten duidelijkste gedemonstreerd, welk een prachtig materiaal er bij de B. G. V. is. De tal rijke applausjes waren zeker verdiend. De heer K. Tinholt, hoofd van school C. hield na het laatste nummer voor de pauze nog even een propagandistisch speechje voor de waarde van gymnastiek voor lichaam en de karakter vorming. Hij prees het volijverige bestuur en den kranigen directeur, den heer D. Beets, voor wat zij in het belang van het opkomend ge slacht verrichten. D, B. V. G. kan op een goedgeslaagde uit voering terugzien. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. H. W. Bückmann en H. Bodel Bienfait. Getrouwd: H. van Huizen en J. F. Waller Zeper. DE BLOEMENTENTOONSTELLING Naar wij vernemen wordt de bloementen toonstelling (huis- en kasbroei) gehouden Vrij dag 24, Zaterdag 25 en Zondag 26 Februari, in het R. K. Vereenigingsgebouw. Ook is een afdeeling huisvlijtkunst ingericht door leden van het patronaat. Enkele katholie ke vereenigingen hebben bijgedragen om ook voor deze afdeeling eenige prijzen beschikbaar te hebben. De tentoonstelling zal Vrijdagmiddag 2 uur door den burgemeester dezer gemeente, baron K. G. van Hardenbroek, officieel geopend worden. Naar men ons verder mededeelt, staan de bloemeninzendingen er uitstekend voor, het geen voor een groot deel reeds het slagen van deze tentoonstelling bij voorbaat verzekert De entrée is zoo laag mogelijk gesteld, ter wijl de werkloozen uit de gemeente vrij toe gang hebben. Als bijzondere attractie ten slotte zal iedere tiende, twintigste, dertigste enz. bezoeker(ster) een verrassing ontvangen. Als vorige jaren is ook nu weer het initia tief voor het houden van deze bloementen toonstelling uitgegaan van de plaatselijke af deeling van den R.K. Land- en Tuinbouw- arbeidersbond „St. Deus Dedit". Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij T. Voorneveld, Lijsterbeslaan 10, een gummi voetbal; Van Amstel, Raadhuisstraat 6, een zilveren collier met hanger; C. Metz, Laan van Rozenburg 26, een alpino muts; Meer en Bosch Achterweg, een taschje met inhoud; Klaver, Raadhuisstraat 42, een rijwielbelastingmerk; J. Verhulst, Voorweg 21, een grasparkiet; P. van Eerden, Bankastraat 90, een portemonnaie met inhoud; Veidonschot, Voorweg 47, een bos sleutels; J. Bierman, Utendaalstraat 34, Sant poort, een lidmaatschapkaart van R. C. H., Bureau van politie, Raadhhuisstraat, een cein tuur, een boekje, een rozenkrans, een ring met sleutels. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 13 tot en met 18 Febr genomen 562 douchebaden en41 kuipbaden. Aan 21 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 17 volwassenen gebruik gemaakt. Onder groote belangstelling, zoowel van de zijde der balie als van het publiek, is heden voor het Haagsche gerechtshof de behandeling voort gezet van de strafzaak tegen den 32-jarigen techniker K. en den 22-jarigen kantoorbedien de P., die, terzake van den geruchtmakenden moord op 9 Mei 1931 gepleegd te Den Haag op den heer Eschauzier, door de Haagsche Rechtbank zijn veroordeeld resp. tot twintig jaar gevangenisstraf wegens moord en valsch- heid in geschrifte en tot vijf jaar gevangenis straf wegens medeplichtigheid aan doodslag. Zooals men zich herinneren zal, is in Mei van het vorig jaar, toen deze moordzaak voor het Hof in hooger beroep werd behandeld, de behandeling geschorst om een nader onder zoek in te stellen naar de al of niet echtheid van een briefje, dat door den verdediger van K., mr. Nederveen uit Roermond, in het geding was gebracht en een schuldbekentenis van den heer E. jegens K. inhield. Voor de voortgezette behandeling zijn van de zijde van het O. M. en van de verdediging in totaal 52 getuigen opgeroepen, onder wie ver schillende schmtkuncngen. Bedoeld briefje, dat in het costuum van verd K. destijds is gevonden, luidt als volgt: Beste K. Conform afspraak zou je heden avond thuis blijven. Ik heb dan ook geruimen tijd op je gewacht, doch je bleef onzichtbaar en dan nog wel op onze eerste conferentie in 1931. Je begrijpt toch, dat me dat verd.... begint te ergeren. Memoreer toch, dat ik je 100.000 schuldig ben en dat ik uit dien hoof de mag verwachten, dat je me met meer res pect en voorkomendheid behandelt. Ik ben morgenavond ter zelfden tijd hier. (Handteekening) W. Eschauzier. P.S. Liefst vier dagen had je noodig om mijn brief te beantwoorden. Loe tida bisa menjaoet lebik lekas binatang! (In haast). Nadat eenige deskundigenn verklaringen had den afgelegd, zou als get. worden gehoord de vrouw van verdachte K., die het bewuste briefje in het costuum van K. zou hebben gevonden. Deze was echter niet verschenen en de presi dent deelde mede, dat deze getuige verzocht heeft gebruik te mogen maken van het ver- schooningsrecht, om geen getuigenis voor het Hof af te leggen. Daarna werden gehoord de broer van het slachtoffer, alsmede de heeren Visser en Pabst, die verklaarden, dat het hun getoonde briefje niet door den heer E. was geschreven. Ook de zoon van den heer E. achtte het zeer onwaar schijnlijk, dat zijn vader het bewuste briefje aan verd. K. zou hebben geschreven. Noch het handschrift noch de inhoud zijn volgens hem van wijlen zijn vader afkomstig. De Eerste Kamer zette hedenmiddag de al gemeene beschouwingen over de Rijksbegroo- ting voort. De heer DE SAVORNIN LOHMAN zegt, dat de Christelijk-Historische Eerste Kamerfractie de aanneming der motie-Boon betreurt. Voor het geval gesteld zou de Eerste Kamerfractie hebben tegengestemd. Terecht heeft minister Donner, die stemming als systematisch geken schetst, omdat de Tweede Kamer in vele ge vallen weinig neiging toonde om te bezuinigen Veel vroeger had de regeering de conflicts positie moeten aanvaarden. In het dilema, waarvoor de regeering zich geplaatst zag, koos zij den juisten weg, al vindt spr. de thans ge schapen figuur niet fraai. Het volgende kabinet ziet spr. het liefst als rechts-parlementair. Maar hoofdzaak is, dat er een krachtige regeering komt. Handhaving van het gezag krachtiger dan tot nu toe is noodig om politieke verdwazing te voorkomen. Spr. verdedigt ten slotte het optreden der regeering tegenover de muiters in Indië en meent dat hier opnieuw gebleken is, dat in de S.D.A.P. het revolutionnaire bloed kruipt, waar het niet gaan kan. De heer HERMANS klaagt over verminde ring der gemeentelijke autonomie vooral ten aanzien van sociaal werk. De regeering hebbe wat meer vertrouwen in de Gemeenteraden. Gebouw „St. Bavo". Grossiers Kleinhandel 8 uur. „Kunst na Arbeid" 8 uur Bestuur Alg- R. K. Propagandaclub, half 9 Haarlem sche Inkoopcombinatie, half 9 Bloemisten, 8 uur. Fabriekarbeiders, 8 uur RLi. Bevol kingsbureau, 8 uur Chr. Dames- en Heeren- Gymnastiek-vereeniging, 8 uur. Schouwburg Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap", voordracht van pater H. de Greeve S.J., over „Palestina", met lichtbeel den, kwart over 8. Gemeentelijk Concertgebouw Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Lezingen dr. E. J Tobi en jhr. dr. J. C. Molerus, kwart over 8. St. Josephs Gezellengebouw, Jansstraat. Verplichte vergadering, half 9. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 815 uur. Bisschoppelijk Musenm Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw St. Bavo Hofbauer-Liefdewerk, 8 uur R. K. Smedenpatroons, 8 uur R. K. Stucadoorspatroons, 8 uur „Proza", 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur Be stuursraad R. K. Volksbond, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Propa ganda-avond Ned. Smalfilmliga, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, tel. 11671. Maandag j.1. speelde Haarlem-Noord 2 tegen H. S. G. 3. De uitslag was 2—8 voor H.S.G. 3, Gisteravond hield EDO eene huishoudelijke vergadering in de Karseboom. Op deze ver gadering bedankte de heer v. d. Harst als voor zitter der vereeniging. Zoo spoedig mogelijk zal een nieuwe vergadering worden uitgeschreven om te voorzien in deze vacature. gas? De voor Zondag a.s. vastgestelde wedstrijd Velox—Bloemendaal is op verzoek van de Utrechtenaren uitgesteld. WOENSDAG, 22 Febr. Vorige koersen Londen 8.51)4 8.50 Berlijn 59.10)4 59.12)4 Parijs 9.76J4 9.75)4 Brussel 34.74 34.72)4 Zwitserland 48.22)4 48.17)4 Weenen Kopenhagen 38410 37.75 Stockholm 45.10 44.75 Oslo 43.70 43.25 New York (cable) Rome 12.c7 H 12.70 Praag 7.37)4 7.37)4 Madrid 70.55 20.45 TfiiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiHinininiiHiiiinimiiiiiiiiHHIIIIllllllllHllllll!""""1""11""""""111111"1 Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 iVt Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 N. Ind. 1926 AB Banken Vorige koersen 102)4 10294- 102)4 Cert. Handel-Mlj. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Küch Accoustlek Ned. Ford industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 0 S Steel U S Leather Intern Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Redjang Lebong Petroleum Gaboes Kon Olie Perlak 99Js 101 101 90 89)4 56 54)4 51 50)4 62 61 96 >-4 58 94)4 57)4 29)4 28 q 17 17)4 118 113)4 2H 2 H 106 107 6)4 5)4 13 12*4 26*4 26)4 3 3 14 14 120 120 105 105 16 16 144 141X fcO 79 5 5 5*4 5)4 Shell Union Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber V. I. G. O Allied Intercontin. Rubber Scheepvaart Java Cb Japan 33X Holl Amerika Lijn Dito Gem Elgendf* Kon. Ned Stoomb. 4)4 4)4 55)4 55 35 37 22 20)4 16 16 16 16 27 28 21 21 VA lh Scheepvaart-Unie Suiker Jav Cultuur N I 8 O- g Poerworedlo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 146 lie* 15 132 Spoorwegen Union Pacific ™J4 Wabash j Erie ia 0 Kansas City Sóuth. South. Rallw 32 3 2H 14 50)4 166H 107 67 6 34 26.00 145 H 117 15)4 131 70)4 2 5 8)4 5 'A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2