R.K. Oratoriumvereeniging INCASSO-BANK n.v. McnóMjfionó: Incasseeringvanwisselsenquitantiën MARKTEN WOENSDAG 22 FEBRUARI DE UITVOERING andere kranten er van zeggen fe, het Stralend als diamant Zeer verdienstelijk werk In Het Volk" Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 Voor hun taak berekend KAMER VAN KOOPHANDEL DE NIEUWE KARDINALEN Kleine zaken Geen postbussen aan stations Subsidies Gewestelijke Varkenscentrale Noord-Holland Z. H. Exc. Mgr. Maurilio Fossati, aartsbisschop van TUrijn, een der nieuwe kardinalen, die door Z. H. den Paus in het a.s. Consistorie zullen worden benoemd KUNST VOOR DE KINDERKAMER Van Co Egelie uit Amsterdam Oproeping HISTORISCHE VERTREKKEN In het Paviljoen Geen concessie Aanbestedingen R.K. Landarbeiders DAMMEN Haarlemsche Damclub Nederlandsche Dambond Over: Het Brokkenhuis. FRANKRIJK B—NEDERLAND B De wedstrijd te Havre gaat door SPORTPARK TE TILBURG Aanleg als werkverschaffing NA EEN TRAMONGELUK Aan de gevolgen overleden CAFE AFGEBRAND Het zou denzelfden dag worden geveild VRAGENBUS fe uitvoering van „Judas Maccabaus" door V'eugde een bijzonder „goede Pers" gehad. Wij •)e R. K. Oratoriumvereeniging heeft tot onze r®Ven enkele recensies hieronder gedeeltelijk eer> om de leden der R. K. O., die tevens lezer an onze krant zijn, te gerieven: heer Jos. de Klerk gewaagt in de „Op- echte Haarlemsche Courant" van: een gedenk- aardige avond voor de R. K. Oratoriumver- etllSing. Hij oordeelt: .."Met het kiezen van Handel's „Judas Macca- ba- die Us" (gereduceerd tot een selectie nummers, ui totaal niet te veel van het digestiever- Q°gen van het publiek vergen), heeft de R. K. tatoriumvereeniging een greep gedaan uit het fciKVre van ^en meester, die voor het groote Publiek, om de effectvolle, populair getinte mmers, een verzekerd succes bood. Nu en dan voelt men den klauw van den octmeester; vooral is dit het geval bij het e°ornummer „Fail ward sein Loos!" Meestal vcuter koos de componist de effectmiddelën an den eenvoud in conceptie; maar ook op die utnenten wist hij zich grootsch voor te doen. Wat zijn werk dan aan diepte ontbeert, wint et aan breedte, bezield als het is door zijn aehtigen adem, warme melodie en tooneel- effect. Rijk is het daarom niet, al doet het zich met oveel schittering voor; maar dankbaar wel en ^voorzeker voor de koren. Het mooie oratoriumkoor. dat Cuypers hier «evormd en gest.vleerd heeft, hield zich dezen sv®nd op hoog peil. Er was een verrassend fris- ®ue klank in de koorsatzen en een bewuste evieheid in het zingen, die aantoonde, dat de lat, 'fbereiding niets te wenschen had overge- en. .Reeds de eerste klaagkoren maakten dienen jUflruk en ware een en al te realistisch afge- k °ken slotnoot op „zerreisst" het effect niet j/Uien bederven, dan zouden wij ook het ge- a«skoor in zijn geheel prachtig geslaagd kuh- eb noemen. Zeer bridant klonk het „Hör uns. Herr!" en .achtig „Wer zwingt zur Schlacht?" Maar een ^'zonder juweeltje van klank en samenzang as het „Zion hebt ihr Haupt empor" en wij erdrijven niet, wanneer wij het belangrijke a1-l ward sein Loos" het culminatiepunt van uitvoering noemen. Dat kon het goedkoope 'kskoor, dat er on volgt, niet overtroeven, hoe 8r ook (met medewerking van Cuyper's jon- Uskoor uit Amsterdam) alle zeilen bijgezet *erden. He vrouwelijke solisten, To vaiv der Sluis en 6 Woud, gaven door edel geluid en voor- j-j 'ne zangkunst veel verheffing aan het geheel. ^unie Woud, gaven door edel geluid en voor- v.aUie zangkunst veel verheffing aan het geheel, o sopraan speelde haar hoogsten troef uit met j8 zeer fraai genuanceerde aria „Dann klinget a|,1Jt' und Harfenschall", en onze Haarlemsche '-zangeres wist vooral te ontroeren door de, r zoo gunstig liggende, melodieuse aria ''vater des Alls!" feV°or zooverre Handel van den „Judas Macca- Us" een operafiguur gemaakt heeft, kon Ur- „s er best de illusie van geven; voor zooverre (I componist zijn held echter behandelde naar «ie e'schen van den oratoriozang, te weten naar "Ier geacheveerde zangkunst, kon onze ge- ei'de Wagnerzanger er niet veel van terecht eugen. g He r. k. O^ïoriumvereeniglng moest Urlus ar0Ver maar eens revanche laten nemen, met uitvoeren van een Wagner-opera in con- fevormdan, maar ook dan alleen kan Urlus, v/us geluid wonderlijk frisch en stevig geble- t, b Is, zijn groote kunstenaarsreputatie waardig 8eatand doen. Zijn ndrik Koning deed verdienstelijk werk met 0[b ter elfder ure overgenomen baspartij. De jjj/Standigheden lijken mij er niet naar, om zijn "Statie critisch te bespreken, lebbert Cuypers, die het geheel met vaste be» dirigeerde, had in de H.O.V. een willig t^Heidings-ensemble. Het orkest vervulde zijn k zeer accuraat en muzikaal. Dat dient ook «ie van de heeren Ol. Koop en Jan Nieland, 5i0r^esp. aan klavier en orgel de continuo's be- U^bypers liet, bij wjjze van openingsgebed, een Su 1 mo':etie zingen. Dat is een heel mooi idee bje 811 misschien mettertijd er toe leiden, om fn^v°°r een belangrijk a cappellawerk te ne- >'M. M." in de De Maasbode: ^hdel, en zeker in z'n Judas Maccabaus, is 0 u'g de componist, die den algemeen belcen- Cv°rm van het oratorium, tot een zeer hooge i..vaa schoonheid heeft ontwikkeld. Wijl hy «ÜeH 411 En§eland beschikte over fameuse «tantenkoren, heeft hU ook in de kóorpas- v0i" He grootste kracht ontwikkeld. Dit kwam Oj^biuen tot zün recht in hetgeen de R. K. V0e7.°rtumvereeniging te Haarlem in haar uit- j/'Ug van de Judas Maccabaus deed hooren. bje koor klonk stralend als diamant. Alles k terdege ingestudeerd en Hubert Cuypers bet geheel aan zyn suggestief, sober en fei1 gel>aar onderworpen. Hy weet wat vier lo^ohelijke stemmen vermogen in hun tal tot Schakeeringen; hij weet ze ook te binden fefl611 scllier onverbreekbare eenheid. En zoo een prachtig musiceeren van vocale 'Ustrumentale krachten. «ei'5 Musiceeren is ook de essentie van Han- Or(f Muziek, of het Oratorium heet of Concerto "ok evenals by Bach was de tekst dan fek016^ aanleiding dan wel gegeven, om een fee Van wél-luidende koren, aria's, en tus- Uspeien te componeeren. VajT6 Programma-toelichting over .schildering 1)6^. stemmingen", ..vryheidswerk" en andere feP elingen hadden dus gevoegiyk achter- ',r0u ^uuuen blijven. Vóór alles hoorden wij kp„d2lelc'", en wel zóó breed en machtig klin- fe ,als men van een zoo kort bestaand koor had verwacht. van deze bijkomstigheden bezinne bjj 2'ch echter by het formeeren van tradities, tèij?®t grondvesten van een muzikale cultuur, al$ ln een provinciestad, opdat men niet, zoo- k)e a Hoen gebruikeiyk is, zich weer gaat vast net 111611 aan een muziekstyi die vóór alles to0 ^stantsch is in wezen, en men late 't niet, s ket ook helaas bijna regel geworden Is, Va„ ckristelijke vereenigingen over, om werken shlig ,,atkolieke origine te geven. „Noblesse fe m katholieken bezitten toch immers ^kcultuur waar°P He geheele Europee- 'ariij toonkunst is gegrondvest, die der Neder- fetars n't- van uit He nu in de archieven op- <Vi>*We duizenden partituren uit de XVe en j8 eeuw. 8r het is waar, dat de geesten wel ver zyn ti j^Uald na deze zuiverste aller muzieken b>0!tlpöleb men om deze reden daarvan voor 'n fejJ°J?t afstand doet, dan biykt er nog het Hj(j. ^tubele repertoire van werken uit dezen Ma]ei?iePenbrock, Honegger, Portner, Milhaud, «e Vp,r°. Strawinsky, Pizetti enz. enz. om aan ♦fearn talenten wier naam nog niet op de feci 6Zuilen van het publieke forum geaffec- £0 geweest, maar te zwijgen.... M) gezegd zong het koor voorbeeldig en dat het ook in andere opzichten een droge pianoklank hier het clavecymbel moest vervangen, was niet recht duidelijk, maar het was in ieder geval een stylistische fout. De prachtige klank van het Cavaillé-Coll-orgel vergoedde veel. Van de solisten hoor ik Jac. Urlus liever in de „Meistersinger", waar hij werkeiyk de mees- ter-zanger is, dan in de Italiaansche coloratuur van Handel's aria's. Zijn stem mist hiertoe de noodzakelyke souplesse en het bel-cantotimbre. Zuiver in Handel-styi was het zingen van To v. d. Sluis en ook wel van Annie Woud, terwül de plaatsvervangende bas verdiensteiyk werk deed. Aan het slot oogstte de dirigent een spontaan applaus, waarin hij solisten en uitvoerders liet deelen. In „Het Handelsblad" oordeelt L. v. S. als j volgt: Ha een korte plechtigheid, gewyd aan de na- gedachtenis van den ontslapen kunstenaar Jac. Caro, kon dan de muziek spreken: Handel's nu eens ontroerend-smarteiyke, dan weer feeste- j ïyk-jubelende muziek zijner „Judas Macca- I baus", muziek die ook bij een herdenking als deze in menig fragment zinvol leek. Wat de uitvoering zelf betreft wanneer men een oogenblik wil afzien van de schynbaar onver- mydeiyke consequenties die een vertolking in het nog altijd geykte, romantiseerende, kader met zyn groote en zware bezetting, zijn vele coupures, de keuze van de taal, e.t.q. met zich medebrengt, dan heeft de R. K. Orato rium Vereeniging zeer zeker verdienstelijk werk geleverd. De verschillende koorfragmenten klonken doorgaans zuiver en beheerscht, aan i het ensemble was zorg besteed slechts een enkele maal domineerden de sopranen en Oök het knapenkoor van Cuypers' „Schola Can torum" gaf in het intochtskoor gaven en fris- schen zang te genieten. Het instrumentaal ap paraat de Haarlemsche Orkest-Vereeniging stond de vocalisten alleszins voldoende ter- zijde, enkele wankelingen in de partijen der koperblazers daargelaten. To van der Sluys, Annie Woud, Jac. Urlus en Hendr. Koning vervulden de solo-partyen. En dat veel voortreffelijk, hoewel men Urlus' op zichzelf nog steeds klankrijk en prach tig beheerscht stemgeluid beter in ander werk kan waardeeren, dan in Handei's, bij alle dramatiek toch sobere en ingetogen, aria's. To van der Sluys en Annie Woud vormden in het duet „O lovely peace" („O holder Frieden") te vens een zeer mooi en homogeen ensemble, ter- wyi Hendr. Koning zijn in de gegeven omstandigheden min of meer schrijnende taak met ernstige toewijding en mooie expres sie verzorgd heeft. Rest my nog Jan Nieland aan het orgel en Ol. Koop als begeleider-aan- J het-klavier te noemen, die het geheele apparaat met groote zekerheid in de hand had en na- j tuuriyk ook Hubert Cuypers als geestdriftig leider. De talrijke aanwezgien zijn hem, mèt de overige executanten, dan ook zeer dankbaar geweest al kan men tegen het applaus, dat de uitvoering herhaaldelijk onderbrak, vele en gegronde bezwaren van artistieken aard oppe ren! en de dirigent moest tevens een fraai bloemstuk in ontvangst nemen. schrijft J. Pk. op de volgende waardeerende wnze over de uitvoering: wy hebben zeer veel schoonen zang kunnen genieten. De solisten waren uitstekend op dreef, en vooral ook de capaciteiten van Jacq. Urlus heb ik ten 'zeerste bewonderd, als is het orato- i fium nu niet de meest idéale muzikale uiting voor hem. To van der Sluis heeft met haar prachtigen kristallijnen zang een uitbundig succes gehad en ook Annie Woud, wier expressieve altstem wy nog onlangs konden bewonderen, heeft zeer goed gezongen. De heer Koning, door de omstandigheden gehandicapt en ook misschien wel onder den indruk van de gebeurtenissen in Utrecht, heeft in het algemeen ook voldaan. Het koor, het orkest, organist Jan Nieland en pianist Olivier Koop, hebben eveneens het hunne bijgedragen om den avond te doen sla gen. Wanneer dit nochtans niet onverdeeld het geval mag zyn, dan liggen de oorzaken elders. Wy hebben den lof vooropgesteld, omdat wy in de eerste plaats den goeden wil en de toe- wyding willen prijzenut desint vires. Al waren de krachten afwezig! Er bestaan tegen de uitvoering van het ora torium op deze wijze namelijk ernstige bezwa ren. Bezwaren, die geheel en al ten laste komen van de leiding, en die met de loffeiyke presta ties van de uitvoerenden weinig te maken heb ben. Het oratorium werd uitgevoerd in een Duit- sche vertaling. Er was een vleugel aanwezig, waarop de basso continuto gespeeld werd. Dit is een klein bezwaar. Een veel grooter bezwaar en een, dat een ernstig musicus als Hubert Cuy pers mag worden aangerekend als een fout, waren de tallooze coupures, de weglatingen van bijna alle ritournels, van vele recitatieven, de willekeurig door elkaar gegooide aria's en or- kestpartüen en het soms ongelijk musiceeren. wy kunnen ons moeilijk voorstellen, dat iemand zich bij het uitvoeren van een oratorium als „Judas Maccabaus" op het standpunt stelt, dat hy een derde van al de aria's en recitatie ven maar eenvoudig wegschrappen mag. (Uit andere recensies blijkt, dat de schryver biyk- baar de partituur van een andere dan de ge bruikte bewerking geraadpleegd heeft. Red. N. H. Crt.) Men bedenke zich toch nog eens, voordat men een werk zóó in het openbaar brengt. Het is jammer, dat deze opmerkingen ge maakt moesten worden, te meer, omdat de uit voering zelve met zeer veel animo, groot enthou siasme en dank zij duidelijk merkbare studie tot stand is gekomen. Het publiek was enthou siast, de dames kregen bloemen en de dirigent een krans. Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000 Ten slotte hoe K. de Jong in Haarlems Dag blad oordeelt: Wat de kwaliteiten der uitvoering betreft, kunnen we met genoegen constateeren, dat de koren, die in Handel's werken als vertolkers van de gevoelens der massa een belangryke rol vervullen, voor hun taak berekend bleken en de verschillende stemmingen goed tot uiting brachten. De abruptheid van enkele interjecties moge wel eens tot eenige ruwheid aanleiding gegeven hebben: over het geheel was de dra matische expressie zeer te prijzen en bereikte deze in sommige nummers, als het slotkoor van het eerste deel en het koor „Fall ward sein Loos", een aanzienlijke hoogte, terwql ook de technische uitvoering de ernstige voorbereiding bewees. De sopraan To van der Sluys bracht het auditorium in verrukking met de aria „Dann klinget Laut' und Harfenschall", waarin haar rein en frisch geluid onberispeiyke intonatie en prachtige coloratuur om 't zeerst uitblon ken, zoodat een spontaan applaus den verderen gang even onderbrak. Een zelfde eerbetuiging gewerd Annie Woud, die in de aria's „Fromme Andacht" en „Vater des Alls" de enorme macht van haar stem en temperament deed gevoelen. Het bekende duet „O holder Friede", voor so praan en alt, werd een weelde van klank. Jac. Urlus was onvergelijkelijk in zijn Trom peten-aria; de geweldige klaroen zou geen der jongeren zóó kunnen doel schallen als deze nestor der tenoren het deed. Daarentegen bleef hy veelal te zeer de operazanger, die het met de détails zijner party zoo nauw niet neemt en in de eerste plaats het dramatisch effect be oogt. Ik wyt hem niet zijn vrijheden in de op smukking zijner party, daar die in Handei's tijd gebruikeiyk waren, maar kan de verwaarloozing van het figurenwerk niet biliyken. Met dat al is en biyft het een wonder wat deze veteraan nog met zijn stem weet te volbrengen. De baszanger Hendrik Koning had de zware taak plotseling voor wyien Jac. Caro als in valler te moeten optreden. Het zou onbiliyk zyn jegens de nagedachtenis van den ontslapene als ik zou zeggen, dat de plaatsvervanging geen verlies met zich bracht; onbiliyk jegens Hen drik Koning als we de wijze waarop hy zyn party zong niet waardeerden. Koning's stem heeft niet de gemakkelijkheid en sonoriteit, welke die van Caro bezat; zqn vertolking was meer impulsief en minder gaaf dan zooais we van Caro gewend waren en zqn wnze van zin gen sloot zich dus eenigermate by die van Urlus aan. Zijn uitspraak was in de aria „Auf, tapfre Schar" niet steeds correct te noemen. Tot het beste wat hij gaf mocht de aria „Frohlockt und jauchzet" gerekend worden. De beide zangers ontvingen, evenals To v. d. Sluys en Annie Woud, levendige toejuichin gen. De begeleiding was toevertrouwd aan onze H.O.V. en aan de heeren Jan Nieland (orgel) en Ol. Koop (klavier). Ons orkest was in de eerste helft van den avond beter op dreef dan in de tweede, toen wel eens oneffenheden te bemerken vielen. Hubert Cuypers leidde bet, geheeleenvoudig. en weinig opzichtig, maar'zijn intenties werden'* blijkbaar goed verwezenlijkt. Een krans werd hem door een der dames-koorleden aangebo den. t)e J?' gaan worden, feirtiJ -O-V. begeleidde begeleidde met juiste klankver- :eü en groote volgzaamheid. Waarom de Dinsdagavond heeft de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten vergaderd, onder leiding van den heer G. J. Droste. Mr. A. A. Deenik wordt in vasten dienst be noemd als adjunct-secretaris. De VOORZITTER wenscht mr. Deenik geluk met de benoeming en hoopt, dat hy nog vele jaren werkzaam zal zijn in het belang van de Kamer en tot genoegen van hemzelf. Goedgekeurd worden de verzonden brieven aan: a. Tweede Kamer, inzake rechtbank te Haarlem. b. Tweede Kamer, inzake ontwerp weelde- verteringsbelastingwet. c. Minister van Economische Zaken, inzake ontwerp ykwet. d. Aan den directeur van het Postkantoor Haarlem, inzake inkrimping van het aantal stadsbrievenlichtingen, waarmede de Kamer accoord gaat. De Kamer heeft bericht ontvangen van den directeur der P. T. T„ dat over het algemeen by belanghebbenden zóó weinig belangstelling bestaat, dat tot het aanbrengen van postbussen aan stations niet zal worden overgegaan. Aan de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede te Den Haag wordt geen subsidie verleend. Aan het Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel te Den Haag wordt evenals vorig jaar een subsidie verleend van 25.—. Goedgekeurd wordt het verleende subsidie van 100 aan de Beurtvaartvereeniging „Haar lem" voor het openbreken van het vaartraject HaarlemDe Kaag. Ook wordt goedgekeurd het voorgesteld subsi die aan het congres vrachtverdeeling Binnen vaart te Den Haag. Hierna volgt een besloten zitting. de boerdery, enz., steeds op poëtische wijze ver beeld. Het grappige element leeft in vele tafereel tjes, b.v. in dat van het circus, waar het gekke beest over 't koord wandelt en waar het publiek, van grooten en kleinen, op vele, steeds spon tane wijzen hierop reageert. zy krygt daarmee de lachers op haar hand en dit is niet alleen by kinderen een voorname factor voor succes. Haar groepen munten uit door goeden smaak en eenvoud. Zeer mooi vonden wy: Maria en Haar Kind, in de fyn gestyleerde omgeving. Dan zijn er leuke poppen te bewonderen en komieke dieren, juist iets voor onze kleinen, om luid-op mee te lachen! Vergeten we niet de kamers, treinen, auto's, ja, wat al meer te vermelden en de zeer nieu- werwetsche poppenkast. In al die tableautjes en groepen en voorwerpen werd zooveel mogeiyk getracht naar kunst uiting en het is goed den kinderen steeds vroeg de liefde voor het schoone en stijlvolle by te brengen. Co heeft dit bovendien gedaan op een juist kinderlyke wyze. Zij was kind met de kinderen, ziedaar den sleutel van haar succes. Wij lazen eens ergens het volgende ge dichtje „Ze is wel groot, maar in haar hart Is ze gebleven als een kind Van blyheid, dat nooit ouder werd En 't al één vreugde vindt. Daarom zoeken haar ook altyd De kleinen, want zy weten wel Wie van hen houdt en wie, bereid, Hun denken deelt en spel". Tot zoover het vers. Co Egelie deelde, zeer bereid, het denken en het spel der kleinen, toen zy haar frisch-kleurig en aardig speelgoed, haar „kunst voor de kin derkamer" vervaardigde. Wy zyn haar hiervoor hartelijk dankbaar. K. de H. Mededeeling voor de moeders: De expositie by Smit, Gr. Houtstraat, is kosteloos en duurt tot 18 Maart, 10—5 uur. Het was ons, by 't binnenkomen in de zaal van Smit's kunsthandel, aan de Groote Hout straat, of we een kykje namen in de huiskamer van een kinderrijk gezin, op Sint Nicolaas- morgen. Overal blij-prykend speelgoed, vol feestelyk- heid en kleur! En in 't midden een sierlyke ruiker hyacinthen, in een aardige vaas, wellicht van een bewonderaar der kunst van mevr. Egelie. Co Egelie uit Amsterdam, houdt van sprekende kleuren (ze moeten niet sterker zyn) en geestige, vroolijke voorstellingen. Hiermede boeit zy onge- I twyfeld het kind. Daarby zyn hare objecten van een aangenamen eenvoud, geheel in moder nen geest, die het overbodige een beetje schuwt. Vooreerst zijn er schilderijen te bewonderen, met kinderlijke onderwerpen: de Prins in zijn statiekoets, diverse andere kinderverhalen, voor stellingen uit de fantastische dierenwereld, ook, gelukkig, uit het gewone leven: een man netje met balonnen, met bloemen, waschdag op Verslag van de algemeene vergadering van de Gewestelyke Varkenscentrale Noord-Holland gehouden in het „Gulden Vlies" te Alkmaar. Tegenwoordig waren twee afgevaardigden van de Holl. My van Landbouw, twee afgevaardig den van den R.-K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond en twee afgevaardigden van den Christelyken Boeren- en Tuindersbond, afdee- ling Holland-Brabant, één door iedere plaatse lijke commissie aangewezen afgevaardigde, als mede eenige gasten en de secretaris. De voorzitter, de heer W. Kuiper, opende dé eerste algemeene vergadering met een woord vah Welkom, en gaf een overzicht van de' be doeling der wet ën de bereikte resultaten, wees op de toenemende moeilijkheden, welke aan den uitvoer van varkensvleesch in den weg worden gelegd en sprak den wensch uit, dat deze vergadering zou mogen by dragen tot zoo mogelijk nog grootere samenwerking van de Plaatselyke Commissies en het Gewestelyk Bestuur, opdat de wet zoo goed mogelijk aan haar doel zal beantwoorden. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen, behalve een schryven van den R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond te Haarlem, waarin voorgesteld werd: „Aan de onder art. 16, sub. a genoemde af gevaardigden worden ter algemeene vergade ring elk drie stemmen toegekend." De voorzitter deelde mede, dat de statuten bepalen, dat bedoelde afgevaardigden drie stem men kunnen uitbrengen, doch dat het de bedoeling is, dat zy die stemmen ook zullen uitbrengen, zoodat het bestuur het voorstel overbodig achtte. Intusschen had spreker geen bezwaar, dat nader in het Huishoudelijk Regle ment te omschrijven. De heer Sjerps deelde hierop mede. namens den R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, gehoord de toelichting van den voorzitter, dat het voorstel werd ingetrokken. Medegedeeld werd, dat een regeling van de mestery in het algemeen noodzakeiyk wordt geacht, zoodra de biggen-beperking haar in vloed zou doen gelden. Een desbetreffende re geling is in voorbereiding. De voorzitter deelde mede, dat het geweste lyke bestuur met byzondere omstandigheden, op advies van de plaatselyke commissies, zoo mo gelijk gaarne rekening zou houden. De heeren de Jong en de Vries bepleitten de wenschelykheid om overleg te plegen met de naburige gewestelyke centrales, omdat het sto rend werkt, wanneer in de grensgemeenten de voorschriften niet gelijk waren. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur hier aandacht aan zou schenken. Vervolgens werd het jaarverslag 1932 goedgekeurd en vast gesteld. De rekening sloot op een bedrag van f 25523.81 met een batig saldo van f 1967.25. De heer de Vries vroeg en verkreeg nadere inlichtingen over den post van f 600 ter ver betering van de varkensteelt. Verschillende heeren juichten het ten zeerste toe, dat het bestuur maatregelen, die verbete ring van de varkensteelt beoogden, onder steunde. De heer van der Schans merkte op, dat de post „Salarissen secretaris en overige ambtena ren" zeer laag is en ook de plaatselyke com missies en haar secretarissen karig worden be loond. Vervolgens werd de rekening goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat het Rykstarief Ille klasse, bedoeld in artt. 17 en 28, zal gelden. De aftredende bestuursleden de heeren J- van Kampen en A. van Blaaderen werden her kozen. Verschillende heeren vroegen en verkregen by de rondvraag nadere inlichtingen omtrent de leveringen van varkens aan de Nederland- sche Varkenscentrale, de verschillende regelin gen aangaande de teelt en de vergoedingen der Plaatselyke Commissies. Hierna sluiting. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt de dame, die zich Vrydag 17 Februari 's namiddags 2 uur 5 minuten per rywiel bevond op ae Krullenlaan te Bloemendaal, rydende in de richting Brederodeweg en er getuige van was, dat een zich aldaar achter een boom bevin dende man per rywiel de vlucht nam en werd achtervolgd door een agent van politie in bur- gerkleeding, die met haar nog eenige woorden wisselde, haar naam en adres te willen opge ven aan den commissaris van politie, bureau van politie te O verveen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, thans Rijksarchi varis in Utrecht, ontheven van zyn functie als beheerder der Historische Vertrekken in het Paviljoen Welgelegen te Haarlem en hiertoe aangesteld den waarnemend Ryksarchivaris in Noord-Holland R. D. Baart de Ia Faille. Deze vertrekken zyn op alle werkdagen van 10 tot 4 uur gratis voor het publiek toegankelyk. De Kroon heeft thans beschikt op het beroep, ingesteld door de firma van Kalmthout en van Niel te Hoofddorp tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland van 22 Febr. 1932 waarby, voor zooveel de provincie Zuid- Holland betreft, afwyzend is beschikt op het verzoek van de bovengenoemde firma om ver gunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Nieuw-VenneD en Hil- legom en op de beroepen, ingesteld door de voornoemde firma en de directie der Neder- landsche Spoorwegen te Utrecht tegen de be schikking van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van 30 Maart 1932, waarby o.a. aan de genoemde firma vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Hoofd dorp en Aalsmeer is geweigerd, resp. vergun ning tot het uitoefenen van autobusdiensten tusschen Hoofddorp en Haarlem, Hoofddorp en Amsterdam en Hoofddorp en Hillegom, deze laatste voor zoover in de provincie Noord-Hol land gelegen, is verleend. De Kroon verklaarde de beroepen van de fir ma Van Kalmthout en van Niel ongegrond en met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten van Noord-Holland is aan de firma van Kalmthout en van Niel vergunning gewei gerd tot het in werking brengen van een auto busdienst van Nieuw-Vennep naar Hillegom, wat betreft de provincie Noord-Holland. Door den architect A. J. Nyman te Heem stede werd ondershands aanbesteed: Het ver bouwen van perceel Binnenweg no. 86 te Heem stede. Hoogste inschryver: A. G. v. Meurs te Am sterdam voor 4820. Laagste inschryver: B. Jonckbloedt te Haar lem voor 2782.—, aan wien het werk gegund is. Dinsdagmorgen werd door den architect J. C. Dof in het Hotel Lion d'Or, alhier, aanbesteed: het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Zandvoortschelaan te Heemstede. Raming 12000.. Ingekomen waren 16 biljetten. Laagste in- schryfster was de firma Oostenmeyer en Nolet, te Haarlem, voor 10900.—. De Sassenheimsche R. K. Landarbeiders, georganiseerd in St. Deus Dedit, hielden een belangryke ledenvergadering. De voorzitter drong er op aan, in deze critieke dagen vooral de leiders der vereeni ging te volgen. Er we^d een. belangrijke be spreking gehouden over de patroonsvoorstellen, betreffende vernieuwing van het collectief con tract, waaronder een loonsverlaging van 2 per week. Met algemeene stemmen werd dit voor stel verworpen. Aangenomen werd een voorstel, het bonds- bestuur en de districtsvergadering te machtigen, de besprekingen met de patroons voort te zetten en zoo mogelyk tot overeenstemming te komen. Door een hoofdbestuurder werd hierna een rede gehouden over de actueele zaken van het oogenblik. De spreker oogstte een warm applaus. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschapen 1932/1933 der „Haarlem sche Damclub" voortgezet Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J. van Looy wint van J. Balk; J. Poppen remise met A. de Jong; J. W. van Dartelen remise met D. Kleen; P. J. van Dar telen wint van H. Greeuw; J. B. Sluiter Jr. wint van J. P. van Eyk; Joh. Fabel wint van W. van Felt; M. G. Teunisse wint van H. van Lunenburg Jr.; P. J. van Dartelen wint van J. B. Sluiter Jr. Tweede klasse: Ph. F. Amelung Sr. remise met J. M. A. Minderhoud. Derde klasse: H. G. J. Andriessen wint van J. van Petegem; J. C. Bom wint van H. W. C. van Rhoon; G. Molenaar wint van J. Zurel; O. T. Glaser wint van W. Jonkhof; Ph. G. Amelung Jr. wint van J. Merts; Jac. Fr. van Garderen remise met A. Smit; H. C. Souve- rein wint van J. J. Groenewoud. Voor de derde klasse-competitie van den Ne- derlandschen Dambond (district Noord-Hol land) speelden te Haarlem de „Haarlemsche Damclub" III tegen de Damclub „Wormer" n. De uitslag was 164. Het bestuur van bovengenoemde instelling kan met vreugde mededeelen, dat het beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken, onlangs in dit blad gedaan, om gedragen kleeding, schoeisel, beddegoed, enz., gelukkig niet te ver- geefsch is geweest. Velen gaven hieraan gehoor door een briefkaartje te zenden aan het adres Beeksteeg 12 of ons telefoonnummer 15813 op te bellen, met de meeddeeling, dat er iets kon worden afgehaald voor de noodlijdenden, die het vooral in de koude-periode hard te verantwoorden hadden. Hierdoor konden de dames op de uit deelmiddagen gemiddeld een 30 gezinnen helpen en zoodoende weer een steentje bijdragen tot leniging van den nood. Voorts ontvingen wy eenige giften, die werden aangewend voor ver strekking van brandstoffen aan gezinnen, die hiervoor het meest in aanmerking kwamen. Voor deze belangstelling en medeleven met ons werk zeggen wij gaarne aan allen,die ons steunden, hartelijk dank. Hoewel, naar wy hopen, de ergste koude voorby is, is de nood nog verre van ge lenigd, hetgeen wel biykt uit de vele brieven, die wy dageiyks ontvangen en waaruit blijkt, hoe diep treurig het in vele gezinnen gesteld is. Ter wille van deze gezinnen meent het bestuur goed te doen, maar weer op hetzelfde aambeeld te hameren en vriendeiyk te vragen aan hen. die daartoe in staat zyit' Helpt en steunt ons. Schenkt ons, wat gy niet meer gebruikt of noo- dig hebt en helpt zoodoende mede, een zonne straaltje te brengen in tal van arme gezinnen, die zulks zoo noodig hebben. Het bestuur van het Brokkenhuis A. VAN MARSELIS HARTSINCK, presidente P. J. MULDER, Secr.-penningm. Naar ons van de zijde van den Koninklyken Nederlandschen Voetbal Bond wordt medege deeld, heeft het bestuur van den K. N. V. B. bericht ontvangen van den Franschen Voetbal Bond, dat de datum van Zondag 5 Maart voor handhaafd blyft. Zooals men weet wordt deze ontmoeting tie Havre gespeeld. Het dagelyksch bestuur der gemeente Tilburg heeft plannen ontworpen voor den aanleg van een gemeentelijk sportterrein ter grootte van ruim drie hectaren. De kosten worden begroot op 16.250. Men hoopt het werk door werk- ioozen in den vorm van werkverschaffing met Rijksbijdrage te kunnen doen uitvoeren. De 62-jarige Dirk ter Maat. die Zondagavond te Zutphen door ae tram Zutphen—Emmerik werd overreden en met een schsdeifractuur naar het ziekenhuis weid vervoerd, is aldaar, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, aan de bekomen verwondingen overleden. Dinsdagnacht is aan den weg Nymegen Grave het bekende café „De Teersdyk" onder Wychen afgebrand. Het oude café, eigendom der familie Hoekman, zou Dinsdag geveild worden. De brand ontstond in het achterhuis en zette de geheele boerdery met café in lichter laaie. Alles brandde af. Twee schuren bleven ge spaard. Het vee werd gered. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Vr. Wat is de kortste weg van Halfweg naar Breda per auto? Hoeveel K.M.? Antw.: Halfweg, Osdorp, Sloten, Schiphol, Aalsmeer, De Kwakel, Vrouwenakker, Nieuw koop, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, Nieu- werkerk, Kralingen, Rotterdam, Devershoek, Rysoord, Zwyndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Zevenbergsche Hoek, Terheyden, Breda. Totaal 119 KM. Of: Halfweg, Haarlem, Heemstede, Benne- broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden, Zoeterwoude, Stompwyk, Zoetermeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg, Bleiswyk, Bergschen Hoek, Hillegersberg, Rotterdam, enz., alsvoren. Totaal 120 K.M. NOORD-SCHARWOUDE, 22 Febr. Noorder- marktbond. 10700 K.G. Uien: Drielingen 1.202, Uien 1.601.70, Grove Uien 1.401.70. 4000 K.G. Kroten 60. 63500 K.G. Roode kool 1.903.20, doorschot 1.50:—2.60. 139000 K.G. D. Witte kool 60. 56000 K.G. Gele kool 1.402.50, doorschot 1 1.70. Doorgedraaid 4000 K.G. Kroten, 101200 K.G. Deensche Witte kool. PURMEREND, 21 Febr. Kaasbeurs. Verhandeld werden 13 partijen, wegende pl.m. 20000 K.G. Handel matig. Prys 23 per 100 pond. PURMEREND, 21 Febr. Coöp. Centrale Eieren- veiling Purmerend, G.A. Aangevoerd: 40000 stuks Eendeneieren. Prijs 3.503.65 per 100 80000 st. kipeieren: 70-80 K.G. 4.305.70, 65-66 KG. 4.20 4.50, 63-64 K.G. 3.704.20, 60-62 3.704.10. 58-59 K.G. 3.704, 56-57 K.G. 3.60—3.80, 53-55 K.G. 3.503.80, 50-52 K.G. 3.20—3.60. AMSTERDAM, 22 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 871 vette Kalveren: 1ste kwal. 4456, 2de kwal. 3442, 3de kwal. 26—32, per K.G. levend gewicht. 71 nuchtere Kalveren, per stuk 26. 502 Vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G. 3536, zware Varkens S334, vette Varkens 3132, per K.G. slachtgewicht. 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. MarktverloopVette kalveren ruime aanvoer, handel sleepend en prijzen aanvankelijk iets hooger. Nuchtere kalveren, tamelyke aanvoer, han del vlug en de prijzen constant. Varkens weinig aanvoer, handel sleepend en pryzen als Maandag BROEK OP LANGENDIJK, 22 Febr. 1200 K.G. Peen 1.60—1.80; 53000 K.G. Roode kool 1.50— 3.60, doorschot 1.103.20; 145000 K.G. Gele kool 1.20—2.70, doorschot 90—2.40; 156000 K.G. Deen sche Witte kool 60. 23000 K.G. Uien: Gele Uien 1.501.80, Grove 1.401.70, Gele Drielingen 1.20 —1.30. 4500 K.G. Bieten 90—1.90. BLOKKER, 21 Febr. „Op Hoop van Zegen" Gele kool 2.10, Roode kool 1.702.60, Witte kool 60, Spruiten 7—7.40. Witlof 1415, Jac. Lebel 15 16. Calvll 1016, Koks Pomona 1418, Br. Seedling 6.7015.50, Goudreinet 1119.20, Pr. v. Engeland 1118. BROEK OP LANGENDIJK. Inventarisatie win- terproducten der Langendyker Groenten-Centrale op 15 Febr. 1933. Roode kool 207V2 wagon, Gele kool 487 wagons, Deensche kool 450 Ï4 wagon, Uien 65 V4 wagon. Peen 814 wagon. Op 15 Febr. 1932 waren de getallen als volgt: Roode kool 532 wagons. Gele kool 657% wagon, Deensche kool 642 wagons, Uien 20% wagon. Peen 5 wagons. Een wagon is asrekend naar 10000 K.G. LEIDEN, 20 Febr. Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Lelden en Omstre ken". Roode kool 3.108.40, Savoye kool 1.90 4.30, Groene kool 1.203.50, Pieterselie 3.105, Prei 50—2, Selderie 1.903.50, Knolselderie 3.40 7, per 100 stuks. Kroten, gek. 25, Witlof 17 22, Boerenkool 59, Spinazie 2030, Uien 24, Wortelen 210, Spruiten I 1017, Idem II 3— 10, per 100 K.G. TEXEL, 20 Febr. Eierenvelllng. Aanvoer 76642 eieren. 50-54 K.G. 3.30—3.60. 54-56 K.G. 3.50 3.75, 56-58 K.G. 3.60—3.85, 58-60 K.G. 3.704.05, 60-62 K.G. 3.954.15, 62-64 K.G. 4.054.25. 66-70 K.G. 4.30—4.90, per 100. Piepkuikens 86 per K.G. Oude kippen 52%. TEXEL, 20 Febr. Veemarkt 5 koelen 120 170, 18 nuchtere kalveren 37, 5 rammen 812, 3 varkens. 15 schrammen 1115, 7 biggen 36. 1 korf oude kippen. WARMENHUIZEN, 21 Febr. Heden besteedde men voor: Gewone uien 22.30, groote uien 1.601.80, Gele kool 1.702.20, idem 2e soort .11.70, Roode kool 1.603.70, idem 2e soort 1 2.70, Witte kool 60. Per 100 K.G. WOGNUM. 21 Febr. Witlof I 15—18, idem II 11—14. Idem III 8—10 per K.G. Uien 80—1.90, Prei 3.506.70, Roode kool 902, Sprultkool 11—15. WESTLAND, 20 Febr. MlddelpriJs Veilingen Bond Westland. Alicante 7274 ct. Spinazie 34 43 ct. Witlof 1618 ct. Stoofperen 20 ct. per K.G. Andijvie 571.20. Spruiten 1.152.35. Boe renkool 6181 ct. per bak. Eieren 4.204.80. Komkommers 19-42.00. Groene kool 2.00 per 100. Kelen 1.803.25, Peen 23, Peterselie 1.10 5.90, Prei 503.10, Kervel 6.60, Seldery 25.10 per 100 bos. WOERDEN, 22 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 56 partijen. Ie soort met R.M. 2729, 2e soort met R.M. 2426. Handel traag. ZWAAG, 21 Febr. „Bangert en O." Spinazie 36—44, Spruiten 1018.10, Witlof 1417, Uien 11.50, W. Jan 18.3022. W. Louw 19, Gratiool 16. Brammie's 16—18, Princ. v. Engl. 1823 40, Goudreinetten 2124, per 100 K.G. Sla 7.30 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3