Begrootingsde Indië's financiën De arrestatie van Sneevliet )GRAMMA, DE MUITERIJ NAAR LAGER TARIEVEN NAAR DE CA TASTR0PHE? 12 FEBRUARI Prof. van Embden had de som maties gedurende een uur willen herhalen Naar een parlementair Kabinet Criticaster spelen Uit de steenindustrie TWEEDE KAMER Begrooting Suriname goedgekeurd Geen collectief arbeidscontract NEDERL. SPOORWEGEN Conflict in den Personeelraad Nieuw Handels- en Scheepvaart verdrag. tusschen Nederland, België en Luxemburg Arbeidsverdrag met België Hoe een tekort van vijf en zeventig millioen overbrugd moet worden Nieuwe belastingen Laat Duitschland niet trachten zijn eigen economisch leven op te bouwen op de economische ruïne in ons land Ernstige waarschuwing Rede van dr. Raymond Kohier Dr. L. G. Kortenhorst antwoordt Het houdt nog wel. Twee uren lang in verhoor bij den rechter-commissaris mr. Smits Motief van het artikel Den Haag, 21 Februari "33. Erg belangrijke beschouwingen heeft de eer ste dag van het algemeen begrootingsdebat in den Senaat nog niet gebracht. Daar was als inzet een betrekkelijk summier betoog van den christeiyk-historischen finan- cieelen deskundige jhr. de Gijselaar, die in het algemeen de politiek van minister de Geer dermate bewondert, dat hü dezen bewindsman met genoegen weder in een volgend kabinet begroeten zal, al had hij dan ook enkele klei nere bedenkingen b.v. tegen de 7 ton, als nog op de begrooting van het Zuiderzeefonds uitgetrokken en al herhaalde hij ook thans weer zijn bezwaar tegen de vermogensbelasting Het ontwerp tot heffing van opcenten op de gemeentefonds- en vermogensbelasting, dat tegelijk met Hoofdstuk I behandeld werd geeft aan dit bezwaar natuurlijk nog meer relief Het is inderdaad ietwat zuur, belasting te moe ten betalen wegens een vermogen, waaruit men geen inkomsten trekt, maar aan den anderen kant zal men ten allen tijde het bezit kunnen van de hand doen tegen de verkoopwaarde, waarvoor het wordt aangeslagen en andere be legging, die wel inkomsten oplevert, kunnen zoeken. Prof. van Embden heeft weer zeer in den breede over de waardeloosheid onzer defensie uitgeweid. Hij ging zoover, de regeering, die bij monde van minister Donner in de Tweede Kamer verklaard heeft, den tegenzin tegen de bezuin'ging op de rechterlijke macht als een symptoom van bezuinigingsweerzin in het al gemeen te beschouwen, te verwijten, dat ook zij niet vervuld is van den waren bezuinigings geest. Ddarvan is dan volgens den vrijzinnig- democratischen defensienihilist een symptoom de weigering der regeering, om op de weer macht te besnoeien, wat de heer van Embden daarop bespaard wil zien. Het is het oude lied, dat ieder jaar opnieuw elke nieuwe nuanceering mist. De Kamerontbinding vond prof. van Embden een staatsrechtelijke ongerijmdheid, een mis bruik van de Grondwet. Nader toelichten liet hij achterwege. Het zou na de behandeling der kwestie in de Tweede Kamer ook vrij over bodig geweest zijn. Wèl bespiegelde hij de toe komstmogelijkheden. Een parlementair kabinet acht hij onverbiddelijk noodzakelijk. Maar de S-D.A.P. sluit hij daarvan uit wegens haar revolutionnair optreden in de zaak der „Zeven Provinciën" en wegens de met de democratie strijdige opvattingen, in sociaal-democratisehen kring gehuldigd over de verhouding tusschen kiezers en gekozenen. Evenals mr. Marchant, zijn partijleider, keurde de heer van Embden zoowel de muiterij als de redelooze agitatie, naar aanleiding daarvan in de socialistische pers en op de roode congressen ontketend, on voorwaardelijk af. Dat er in Indië onpartijdig zal moeten worden gestraft, dat er ongelooflijke tekortkomingen van de officieren geweest zijn, kan allemaal aan den vrijzinnig-democratischen senator worden toegegeven. Maar dat er te snel en te hard tegen de muiters zou zijn inge grepen, is een zeer onjuiste conclusie uit de feiten. De heer van Embden had de sommaties gedurende een uur willen herhalen. Alsof de muitelingen al niet zes dagen gevaren hadden en onderweg de telegrammen, die op kracht dadig optreden wezen, hadden opgevangen. Dit standpunt scheelt nog maar weinig met het socialistische, dat onderhandelen gewild had. De eenzijdige ontwapening zal door de vrij zinnig-democraten bij de verkiezingen onver kort als punt van hun program worden ge handhaafd. Verschil tusschen hem en mr. Mar chant bestaat er volgens professor van Embden niet. Maar mr. Marchant verklaarde te Gro ningen, dat de defensiebegrooting van een kabinet, waarin een vrijzinnig-democraat zit ting zou hebben, zou moeten „sturen in de rich ting van het vrijzinnig-democratisch program". Wjj kunnen Mr. Mepdels, den sociaal-demo- eratischen woordvoerder geen ongelijk geven, als hij in die formule een ietwat soepeler stand punt dan het zeer orthodoxe van den vrijzin nig-democratischen hooggeleerde vermeent te ontdekken. Het zal dan ook bij de eventueele vorming van een breeder gebaseerd parlemen tair kabinet dan ook wel één van de groote puzzles blijken te zijn, een oplossing te vinden voor de vraag, hoe met inachtneming van dit vrijzinnig-democratisch programpunt een werk plan voor het kabinet te ontwerpen. S.D.AP., om de toekomst van het socialisme te redden, niets. De muiterij op de „De Zeven Provinci6n" keurde hij af als een roekeloos avotuur. Maar daarbij bleef het ook. Voor de rest excuseerde hij de muiters met argumenten, als zouden zij de leiding der marinebonden ontbeerd hebben. Alsof deze niet luist een groot aandeel in de voorbereiding dezer ellende gehad hebben! De ontbinding der Tweede Kamer beschou- de de heer Mendels als het gevolg van „een speelsche bui" 'Van dep Minister-President, die eens eenige araberken had willen teekenen in ons staatsrecht. Hij waarschuwde, dat dit wel eens een begin zou kunnen zijn van een ontwik kelingslijn, die naar een systeem-von Papen leidt. Maar hij vergat daarbij, dat juist deze Kamerontbinding beoogt, de mogelijkheid te scheppen voor een beter functioneeren van het parlementaire stelsel hier te lande. Morgen zal prof. de Savomin Lohman dege lijker redevoeringen inleiden. Mr. Mendels' betoog, het moge geestig en flonkerend van schalksche zetten geweest zijn, was in hooge mate verward. Het sprong van den hak op den tak. Het deed ons denken aan een revue, waar grappige Intermezzo's de zonder Den Haag, 21 Februari 1933. De Tweede Kamer heeft in rustige sfeer er is dan altijd uiterst weinig belangstelling de Surinaamsche begrooting behandeld en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Over de beraadslagingen mogen wij hier ter plaatse het stilzwijgen bewaren. De Eerste Kamer legde be slag op onze aandacht. Bovendien behandelt de Kamer binnenkort een suppletoire begrooting ten behoeve van de vestiging van een mecha nisch cultuurbedrijf voor rijst en andere ge wassen. Dat is voor Suriname van groot en da delijk belang. En daarop komen wij vanzelf bij de behandeling van het betreffend ontwerp uit voeriger terug. Voor de rest was al, wat de klok sloeg, crisis en crisisrelletjes. De algemeene klacht luidde, dat men in Nederland ondanks de huidige com municatiemiddelen zoo slecht en zoo traag over toestanden in onze West geïnformeerd wordt. In derdaad, dat valt ieder jaar bij de begrooting nieuw op. De interpellatie-Kortenhorst over de onder handelingen met Duitschland werd toegestaan. En voorts deed K. ter Laan hopelooze en ver- geefsche pogingen, om zijn bespottelijk voorstel betreffende de verlenging van den leerplicht nog deze week in de afdeelingen behandeld te krijgen. Pure verkiezingspropaganda' In de op Dinsdag 21 Februari te Arnhem ge houden vergadering van steenfabrikanten aan de groote rivieren, zoowel van ring- als vlam oven-fabrikanten, vrijwel de geheele steenin dustrie vertegenwoordigende, werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering is unaniem van meening. dat gezien den uiterst slechten toestand in de geheele bouwwereld en tengevolge daarvan de absolute onzekerheid of en in welke mate ir het komende jaar steen geproduceerd zal wor den, het onmogelijk is, vooralsnog in deze periode een collectief arbeidscontract af te sluiten." In het college van den Personeelraad bij de Nederlandsche SpoorwegeD is een conflict ont staan met den Bond van Ambtenaren in dienst by de Ned. Spoorwegen. Naar aanleiding hier van heeft de personeelraad aan den B. A. N. S. een schrijven gericht waaraan wij het volgende ont'eenen: „Namens de leden van den Personeelraad. vertegenwoordigers van de Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, van den Nederlandschen R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël", van den Pror.. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel en den Christelijken Bond van Spoor-, Tram-, A. T. O.- en Van Gend en Loospersoneel deelen wy u mede, dat wy voornemens zyn den verte genwoordiger uwer organisatie niet meer uit te noodigen tot de vergaderingen van den raad. Tot het nemen van dit besluit worden wy ge dwongen door het (zacht uitgedrukt) deloyale optreden door uw vertegenwoordiger in den raad, gepaard gaande met het kenneiyk streven uwer organisatie naar een van dat der andere vereenigingen afwykend standpunt, welk stre- van naar onze overtuiging wordt beheerscht rinnr slprhtp nrnna»anriirfic^a ""H»'»" Een tenconcert, Louis Metz, viool en Marie D' Ollevlera, piano 11.00 Knippen van kinderkleeding door Ida de Leeuw van Rees 11.30 Solistenconcert 12.00 Tijdsein en het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Zangvoordracht door Ilse Moller Gerlach 2.00 N. Buys leest voor: „Nog eens" van Joh. Galsworthy 2.30 Zen derverzorging 2.45 Gramofoonmuziek 3.00 Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Ant. van Dijk voor zieken en ouden van dagen 4.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, refr. Bob Scholte -5.00 Voor grootere kinderen, Ant. van Dijk 5.30 Kovacs Lajos 6.30 Sportpraatje door H. Hol lander 7.00 Kovacs Lajos 7.30 Engel- sche les door Fred Fry voor gevorderden 8.00 Vaz Dias 8.15 Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouworkest o. 1. v. Pierre Monteux. Wanda Landowska. cla- vecimbel, Carel van Leeuwen Boomkamp, viola da gamba 9.40 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Adelheid Armhold, sopraan 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. .1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Lee mans 5.20 Concert door het omroep-sym- phonle-orkest o. 1. v. Jean Kumps 10.05 Concert door de fanfare van Quaregnon 10.30 Gramofoonmuziek. Oude en nieuwe dansen. Zooals Reuter reeds beknopt mededeelde is Dinsdag te Genève tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie een nieuw handels- en scheepvaartverdrag ge sloten, wat België betreft ter vervanging van het verdrag van 1863, hetwelk niet meer be antwoordt aan de eischen van het ruilverkeer. Het verdrag is voor Nederland onderteekend door den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Beelaerts van Blokland, voor de Belgisch- Luxemburgsche Economische Unie door den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Hymans en den Luxemburgschen minister van Staat, den heer Bech. Het nieuwe verdrag kent wederzijds de on- voorwaardeiyke en onbeperkte meestbegunsti- ging toe. Het bevat de gewone bepalingen der handelsverdragen, maar voor ieder dier bepalin gen heeft men die redactie gekozen, welke aan den handel de meeste garanties geeft. De ver dragsluitende partijen hebben zich in dat op zicht laten leiden door het werk en de aan bevelingen van de organen van den Volken bond. Het verdrag bevat geen tariefiysten. Partyen zijn echter overeengekomen de onderhandelin gen, strekkende tot aanpassing van haar tarie ven aan de wederzydsche behoeften, voort te KALUNDBOEG, 1164 M. 11.20 Het strijkorkest van hotel ,,d' Angleterre" o. 1. v. Max Skalka 2.20 Het omroep-harmonier orkest o. 1. v. Launy Gróndahl 7.30 Het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Fritz Busch 10.10 Dansmuziek door den band van rest. .Lodberg" o. 1. v. Tommy Boston. BERLIJN, 419 M. 3.50 Cithermuziek 4.30 Vocaal concert 6.00 Gramofoonmu ziek 6.55 Populair concert door de Wll- fried Krüger-kapel 8.30 Politie-orkest o. I. v. Erich Böhlke. HAMBURG, 372 M. 5.55 Concert door werklooze musici te Halle o. 1. v. Fritz Zschiesing 6.35 Idem 10.50 Concert door het klein orkest van Silezië o. 1. v. Hermann Behr 8.20 Concert door het No- rag-kamerorkest 10.00 Idem. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 5.50 Populair concert 4.50 Lisa Steffens zingt 5.50 Concert 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Concert o. 1. v. Eysoldt 4.20 Vesperconcert 7.55 kamerkoor o. 1. v. Zimmerman 9.50 Con cert o. 1. v. Wolf. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Reginald Foort 1.35 Gramo foonmuziek door het Birming Hamsch-or- kest o. 1. v. Leslie Heward 4.25 Concert o. 1. v. Emllio Colombo 8.20 The march hares concert Party 11.05 B.B.C.-dans- orkest. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Gramo foonmuziek. PARIJS (Radio), 1724 M. 12.50 Po pulair concert 6.50 Gramofoonmuziek 7.40 Concert door het omroeporkest 9.50 Gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 4.30 Orkestconcert 6.20 Gramofoonmuziek 8.05 Opera uitzending uit een Theater. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert 7.35 Gramofoonmuziek 8.05 Symphonie- concert o. 1. v. Igor Strawinsky. WEENEN, 517 M. 4.25 Populair con cert door Isy Geiger-kapel 6.45 Opera uitzending 9.40 dansmuziek door het Juan Llossas-orkest. WARSCHAU, 1411 M. 5.45 Populair concert 7.35 Barbier van Seville 10.50 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.20 SchU- bert-concert 8.05 Tweede acte van Tris tan und Isolde, Wagner. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Swindon Town, zyn wegens verhindering enkele wyzigingen aangebracht. Het elftal zal thans als volgt in het veld treden Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Weber (ADO), Van Run (PSV). Midden: Pelikaan (Longa), Andriessen (Ajax), Van Heel (Feyenoord). Voorhoede: Wels (Unitas), Duynhouwer (Feyenoord), Lagendaal (Xerxes), Bonsema (Velocitas), Wepster (DFC). Reserves: De Korver (DFC), Van der Hoven (Longa), Bas Paauwe (Feijenoord), Krom (Olympia) en Burg (Feyenoord). De „Java Bode" geeft naar aanleiding van de mededeelingen van den directeur van Finan ciën in den Volksraad betreffende de nood- zakeiyke. mictdelenversterking, eenige bijzon derheden. Volgens berekeningen der Begrootingscom- missie bedraagt het tekort 75 millioen, en dit nadat 43 millioen, welke voor aflossing van de gefundeerde schuld waren gereserveerd, voor den gewonen dienst zyn aangewend. Dit tekort van 75 millioen zal door inkrimping der uit gaven worden teruggebracht tot ƒ25 millioen. Dit laatste bedrag zal dan door nieuwe be lastingen gedekt moeten worden. Door een luxe-belasting zal hiervan slechts ongeveer een vierde gedeelte kunnen worden gevonden. Rekent men hierby op een bedrag van 6 a 8 millioen voor den suikeraccijns, te heffen van de binnen Ned.-Indië geconsumeerde suiker, dan zal verder nog een bedrag van 11 a 13 In een te Den Haag gehouden conferentie, waarin behalve vertegenwoordigers van de pers o.a. aanwezig waren dr. L. G. Kortenhorst, secretaris van de R.K. Vereeniging van Werk gevers, A. Rom. Colthoff, secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dr. Bolze van het Duitsche gezantschap te Den Haag, de secretaris van de Kamer van Koop handel te Den Haag, mr. J. W. Claringbould en andere leden dier Kamer, heeft de' presi dent van het Leipziger Messamt, dr. Raymond Kohier, die tevens bestuurslid is van het Duitsche Industrieverbond, een voordracht ge houden over actueele economische vraagstuk ken tusschen Nederland en Duitschland. Dr. Kohier erkende in zijn inleiding, dat het tydstip, waarop hy naar Nederland is geko men om het Duitsche standpunt inzake de handelspolitiek tegenover Nederland uiteen te zetten, niet gelukkig is. Terwyi vroeger de in ternationale handel zich vrij kon ontwikkelen, grypen de staten tegenwoordig in ernstige mate in de internationale handelsbetrekkingen in. Men heeft den indruk, dat het solidari teitsgevoel van de staten onderling is opgehe ven en dat zich een stryd ontwikkeld heeft van allen tegen allen, waarby ieder verklaart in het defensief te zyn. Na de verschillende vormen van handelsbe lemmeringen te hebben besproken invoerver boden, hooge en prohibitieve invoerrechten, contingenteeringen, deviezenbepalingen, regee- ringssteun aan bepaalde takken van industrie, enz. wees de spreker op de noodzakeiykheid van Duitschland als arm land een actieve handelsbalans te hebben. Een betrekkeiyk ryk land als Nederland heeft zich altyd de weelde kunnen veroorloven en kan dit ook nu nog een passieve handels balans te hebben, daar de betalingsbalans op andere wyze in evenwicht gehouden wordt. Om de buitenlandsche schulden te kunnen beta len, moet Duitschland exporteeren en tegeiy- kertyd moet de Duitsche regeering steun ver- leenen aan den Duitschen landbouw om dezen voor ondergang te behoeden. Spr. wees hier by aan den eenen kant op de noodzakeiykheid van het handhaven van den gouden stan daard, opdat de valuta niet ingevaar wordt gebracht en aan den anderen kant op het dreigende bolsjewisme in Duitschland. Aan de hand van cyfers trachtte dr. Kohier verder aan te toonen, dat de beperking van den handel tusschen Duitschland en Neder land verhoudingsgewys voor Duitschland ern stiger is dan voor ons land. Hy besloot zyn betoog met er op te wyzen, dat de Duitsche industrie in veel gevallen aan de zijde van Nederland staat, wanneer de Duitsche regeering den invoer van Nederland sche land- en tuinbouwproducten wil beperken. Hy is slechts naar Nederland gekomen om te wyzen op de noodzakeiykheid van goede handelsbetrekkingen tusschen beide landen en hy hoopt, dat by de in Maart te hervatten onderhandelingen voor beide partyen bevredi gende resultaten zouden worden bereikt. Als president van het Leipziger Messamt herinnerde hy hierby aan de taak van de Leipziger Messe, n.l. den internationalen han del te bevorderen. Hü deed mededeeling van een officieele verklaring der Duitsche regee ring, dat buitenlandsche kooplieden, en met name Joodsche handelaren, die naar de Leip ziger Messe komen, niets te vreezen hebben van het nieuwe bewind en gelijke bescherming genieten als de Duitsche onderdanen. „Het houdt onzen tijd wel uit".... is de gemakzucht van velen. Men ziet de dreiging van komende gevaren wèlmen ontwaart de teekenen van gisting, van ontbinding, van ver valmaar men mist den moed, het inzicht, de daadkracht om tijdig te zorgen, dat er geen catastrophe komt. Men hoopt dat men zich ver gist heeft en bedriegt graag zich zelf. „Het houdt onzen tijd wel uit!" Deze gemakzucht is het engste egoïsme dat alleen kortzichtig op eigen oogenblikkelijk welzijn let en niet beseft of beseffen wil dat men zich zelf daardoor ten zeerste bena- deelen kan in komenden tijd. In élk geval let deze gemakzucht niet op 't welzijn van het algemeenEr is niets misschien zoo verwerpelijk als de leu ze „het houdt onzen tijd nog wel uit." Neen, dat moet en mag nimmer ons parool in 't leven zijn. We moeien vooruit zien en vooruit zorgen. We zijn mede voor den dag van morgen verantwoordelijk. We moeten de tee kenen zien, leeren verstaan en voor de toekomst tijdig onze maatregelen nemen opdat niet door onze schuld van nalatigheid de samenhang des levens wordt ontwricht en onheil geschapen. We moeten waakzaam zijn en be reid niet alleen maar ook gereed tot handelen. ting in Nederland zal veel ernstiger zyn dan in Duitschland, omdat Nederland niet den oor log gekend heeft en zelfs na den oorlog nog een gunstige periode heeft gehad, terwyi Duitschland eigeniyk na den oorlog van onder af moest beginnen en het Duitsche volk door het vele lijden van na den oorlog veel meer verdragen kan. Spr. besloot zyn betoog met de waarschu wing: Duitschland keer terug op den weg van het gezonde verstand. Benadeel uw besten klant niet. wy wenschen niets liever dan op goeden voet samen te werken en de agressie is nooit van onzen kant gekomen. Laat de verhouding van in- en uitvoer 21 gehandhaafd biyven, maar tracht niet uw eigen economisch leven op te bouwen op de economische ruïne van ons land. Tot de Duitsche regeering richtte spr. de waarschuwing de consequenties te willen be denken van de economische maatregelen, welke thans genomen worden. Straks, wanneer de pryzen in Duitschland als gevolg van den ver minderden invoer uit Nederland zullen stygen, zal de reactie komen en zullen de gevolgen voor Duitschland zelf niet te overzien zyn. Aan den gezameniyken maaltijd, welke op de conferentie volgde, hebben verscheidene sprekers nog het woord gevoerd, waarby allen wezen op de noodzakelijkheid van economische toenadering tusschen Nederland en Duitsch land. Naar wy nader vernemen heeft ook in de bladen „De Arbeid" en „De Gemeen schap" Sneevliet het opruiend manifest doen afdrukken, onderteekend met zijn naam. HU vergeiykt daarin de muitery aan boord van „De Zeven Provinciën" met de Engelsche mui tery op de schepen in de nabyheid van Inver- gordon en hy zegt hierin o.a.; „De Zeven Pro vinciën" en Invergordon wezen U den weg. irft gij dezen weg te bewandelen? Het moet iu komen tot sprekende daden, waaruit ver let blykt. Behalve deze passage bevinden zich og vele gedeelten in het uitvoerige manifest, elke voor de justitie reden tot ingrypen wa rn Na voor den Officier van Justitie te zyn ieleid, werd hy daarna gehoord door den rech- r-commissaris. De rechtercommissaris Mr. Smits verleende istermiddag het bevel tot inbewaringstelling an den heer Sneevliet. In het uitvoerig verhoor dat de rechter-com- issaris den verdachte afnam en dat ongeveer wee uren duurde, verklaarde verd. o.m.: Het manifest werd door my zelf opgesteld >p 4 Februari. Het was geschreven als hoofd- ■rtikel voor „De Arbeid"; Zondag 5 Februari erd bekend wat met „De Zeven Provinciën" as gebeurd. Ik gaf toen last het artikel in anifestvorm te drukken en bovendien werd een 500-tal losse manifesten door my besteld om laten verspreiden, onder het marine-per- oneel. Dien zelfden dag.heb ik die manifesten er hand gesteld aan personen met opdracht >m deze te gaan verspreiden onder het marine personeel, o.a. in Den Helder. De bedoeling van de verspreiding van „De jbeid" was om de arbeiders aansluiting bij et N. A. S. te doen zoeken. In bedoeld manifest spoorde ik, zoo verklaarde erd., de marinemannen aan om het Engelsche oorbeeld te volgen en om in onderling overleg treden betreffende een collectieve actie tot ienstweigering, overeenkomstig de actie door iet Engelsche marinepersoneel te Invergordon testy ds gevoerd en de nu gevoerde actie door iet marine-personeel te Soerabaya. Het motief 'an myn handelwijze en speciaal myn motief >m het artikel, hetwelk ik geschreven had toen k hoorde van het gebeurde met „De Zeven Provinciën", ook als manifest te verspreiden, pas, om op die wyze door de door my bedoelde ctie van 't mar.-personeel een beweging te ver rekken, die zou leiden tot algemeene annestie An het Indische marine-personeel en de Be~ [relddadige onderdrukking van de actie van het ersoneel van „De Zeven Provinciën" zou voor- >men. Onder dienstweigering versta ik, dat st marine-personeel nalaat het gehoorzamen ,n door meerderen gegeven bevelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6