5,Vredestichters" op marsch Japans ultimatum afgewezen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Fransche Kamer debatten Het vuistrecht Het nieuws van heden Een staartje van Hirtenberg DE VOLKENBOND MET DEN VERREKIJKER CHINA WIL JEHOL NIET ONTRUIMEN DE BAROMETER VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 Geen wapens meer naar Japan Aanslag op het Welland kanaal Paus Pius XI op de „Scala Santa" Griep neemt af in Engeland Het Weer Regeering optimistisch De toestand in het verre Oosten Valsche bankbiljetten in omloop China's laatste beroep op Genève Meineedproces tegen Brolat De gevangenhouding van Sneevliet BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Bijtijds verijdeld De H. Vader zal de 33 treden knielend beklimmen KABINETSCRISIS IN NOORWEGEN? DE NIEUWE KARDINALEN ly- HOOFDEN KOEL IN DEN VERKIEZINGSSTRIJD Z. H. Exc. Mgr. Elia Dallet Costa, aartsbisschop van Florence, die in het a.s. Consistorie door Z. H. den Paus tot kardinaal zal worden benoemd Nog geen overeenstemming tus- schen Kamer en Senaat over de militaire credieten Rumoerige Kamerzitting Verloven op de Amerikaansche Philippijnenvloot ingetrokken Berlijnsche Schupó's maakten op de binnenplaats der politie kazerne aan de Tiergarten een collega uit sneeuw. Symbool van de houding die zij moeten aannemen bij den feilen verkiezingsstrijd 40.000 Japanners rukken met modern krijgsmateriaal op naar Tsjaoyang Heftige gevechten De schandalige incidenten te Kre- feld; de aanval op Steger- waldgeestelijken mishandeld Een jaar en zes maanden tucht huis geëischt DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Directeur-generaal der Oosten- rijksche spoorwegen ontslagen Met 30 dagen verlengd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18312 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ja'ian, dat Mandsjoerije van China af kaapte om er een Japanschen vazalstaat van te maken, is thans zijn sinds lang voorbereid en aangekondigde offensief tegen de vierde Noordelijke Chineesche provincie, Jehol, begonnen. Het heeft daarbij de oorlogs- gebruiken kéurig in acht genomen. Het is niet zóó maar met man en macht het grondgebied Van Jehol binnengerukt, maar heeft eerst netjes een ultimatum met vier-en-twintig uur zicht naar de Chineesche autoriteiten gestuurd. In dit ultimatum werd alleen maar de eisch ge steld, dat de geconcentreerde legerscharen der Chineezen Jehol geheel moesten ontruimen, omdat hun aanwezigheid aldaar een ernstige bedreiging vormde voor de veiligheid van den staat Mandsjoekwo en Japan zich bij verdrag de bescherming van die veiligheid op zijn mi litaire schouders heeft genomen. Op dezen eisch wenschte Chin niet. in te gaan. Onbegrijpelijk, nietwaar? Wanneer de Duitschers b.v. ons Limburg zouden hebben Veroverd en tot een zgn. onafhankelijkeii staat onder Duitsche controle zouden hebben ver klaard, en wij onze troepen zouden samentrek ken in Noord-Brabant om een verder opruk ken van de Duitsche aanvallers tegen te hou den, zouden wij, natuurlijk alleen omdat wij prijs stellen op de reputatie van de Chineezen van Europa te zijn, een Duitsch ultimatum; Waarin ontruiming van Noord-Brabant zou worden gevergd, afslaan. De Chineezen dragen nu volgens de Japanners uitsluitend de ver antwoordelijkheid voor alle krijgsverrichtingen, welke de Japansche legerautoriteiten in Jehol op het oogenblik ondernemen en in de toe komst nog zullen ondernemen. De Volkenbond en met den Volkenbond vrij wel heel de wereld kan maar niets van het standpunt der Japansche vrede-vechters begrij pen. Zoodat óf de heele wereld óf alleen Japan waanzinnig moet zijn. Een erg normalen -in druk maakt de huidige wereld wel-is-waar niet, maar Japan, dat nog altijd beheerscht schijnt te worden door een gevaarlijk en agres sief soort tropenkolder, doet dit evenmin. Volgens het democratische meerderheidsscel- sel zijn wij geneigd toch liever de geheele we reld dan alleen Japan gelijk te geven, en kie zen dus de zijde van den Volkenbond en van >l. Chineezen, welke zich niet door de ingenieus geconstrueerde, maar met elk elementair in ternationaal rechtsbeginsel strijdige redenee ring van Japan voor den gek wenschen te la ten houden. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Paul Hymans, die het voorzitter schap van de commissie van negentien en van de algemeene Volkenbondsvergadering bekleedt, heeft om duidelijk te laten uitkomen, dat de Volkenbond zich niet aan dwaze over haasting schuldig maakt (na de eindelooze lankmoedigheid te Genève betracht inzake het Chineesch-Japansche conflict lijkt dit vrij wel overbodig) en zeer wel bij hoofd is, de be slissing van de algemeene Volkenbondsvergade ring over het Japan veroordeelende rapport der commissie van negentien eenige dagen uitge steld. Maar deze beslissing zal zonder eenige twijfel ten gunste van het rapport en ten na- deele van Japan uitvallen. Na lang aarzelen is Japan thans vast besloten in dat geval den Volkenbond te verlaten. Het zal met zijn uit treding evenwel niet onmiddellijk na het aan nemen van het rapport, dat heel de Japansche theorie en heel de daaruit voortgevloeide prac- tijk vonnist, officieel te Genève voor den dag komen, zoodat het nog kans loopt de schande van een royement te moeten incasseeren. Immers, de Chineesche delegatie te Genève schijnt op een dergelijk voorstel te broeien. De redenen, waarom Japan, in tegenstelling met zijn gewelddadige doortastendheid in 't Verre Oosten, te Genève zoo'n aarzelende houding heeft aangenomen, moet o.a. gezocht worden in het feit, dat het lidmaatschap van den Volken bond eenige voordeelen biedt, welke 't niet graag missen wil. Al heeft Japan ook alle Vol kenbondsresoluties inzake het Chineesch-Ja pansche conflict in de practijk genegeerd en zich heelemaal niet gehouden aan de in zijn oog lastige verplichtingen, welke het lidmaat schap van den bond met zich medebrengt, de Voorrechten van dit lidmaatschap wenscht het wel te behouden. Zoo schijnt Japan ook na het ST. CATHERINES (Ontario), 24 Febr. (Reu ter) Door de opzichters van het nieuwe Wel land-kanaal zijn in den dijk 36 dynamiet-pa- tronen ontdekt en men vermoedt, dat men hier met een poging te doen heeft, om het kanaal, of althans een gedeelte daarvan, onbevaar baar te maken. Het Welland-kanaal verbindt het Eric- met het Ontariomeer en werd verle den jaar voltooid, de kosten van aanleg heb ben meer dan honderd millioen dollar bedra gen. verlaten van den Volkenbond aan de ontwape ningsconferentie te willen blijven deelnemen, terwijl het de mandaatseilanden in de Stille Zuidzee met of zonder toestemming van den Volkenbond wenscht te behouden. In Japan sche kranten kan men zelfs lezen, dat Japan het bezit van die strategisch belangrijke eilan den even noodzakelijk voor zijn bestaan acht als dat van Mandsjoerije. De Volkenbond, die practisch weinig kan uitrichten tegen het onwillige Japan, zal zich moeten bepalen tot het volgen met een com missie-verrekijker van de ontwikkeling der oorlogsgebeurtenissen in het Verre Oosten. Mis schien zal het gelukken een overeenkomst tus- schen de leden tot stand te brengen, waarbij dezen zich verplichten alle wapen- en ammuni- tie-leveranties aan Japan te staken. Men schijnt te Genève op iets dergelijks te zinnen. Dit is wel het geringste wat men tegen Japan kan ondernemen, maar wij hebben te Genève nu eenmaal geleerd met het geringste niet al te ontevreden te zijn. Ter eere van het Heilig Jaar heeft Paus Pius XI besloten de „Scala Santa", de „Heilige trap", die door alle pelgrims naar Rome be zocht wordt, dit jaar zelf te bestijgen. Evenals de andere pelgrims zal ook de H. Vader de 33 treden van de trap op zijn knieën beklimmen en. op iedere trede een gebed uitspreken. De „Heilige trap" behoort tot de meest be zochte bezienswaardigheden van Rome. Ze zou identiek zijn met de trap, die O. L. Heer be steeg, toen Hij voor Filatus geleid werd. Deze trap uit het paleis van Pilatus is door de heilige Helena, de moeder van keizer Constanten, naar Rome gebracht en in een afzonderlijk gebouw tegenover de basiliek van St. Jan van Latera- nen opgesteld. De trap eindigt bij een kapel, die om de talrijke reliquieën, die ze bevat „Sancta Sanctorum" wordt genoemd. Geen voet mag de Heilige trap betreden. Ze wórdt door alle pelgrims op de knieën bestegen en daar de marmeren treden in den loop der eeuwen zeer sterk zijn afgesleten, heeft men er planken overheen gelegd. Door kijkglaasjes in deze planken ziet men de treden waarop volgens de overlevering, bloedvlekken van O. L. Heer zichtbaar zijn. De kapel mag door geen leeken betreden worden en alleen de Paus mag er een H. Mis lezen. Na de bestijging van de „trap" zal ook de H. Vader er de H. Mis lezen, waarbij alleen Zijn Huisprelaten worden toegelaten, daar de kleine kapel slechts aan weinig menschen plaats biedt. (United Press). LONDEN, 24 Febr. (Reuter) In de afgeloo- pen week hebben zich in de groote steden var. Engeland en Wales 630 sterfgevallen als gevolg van griep voorgedaan, tegen 1306 in de vooraf gaande week. OSLO, 24 Febr. (Reuter) De Noorsche pre mier heeft gisteravond in een zitting van het Storting met groote beslistheid geweigerd twee voorstellen over te nemen, die door de radicalen en de arbeiderspartij waren ingediend. Men vreest, dat dit tot een kabinetscrisis zal leiden. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot' Oostelijken wind, gedeel- telïjk bewolkt, waarschijnlijk weinig of Ei geen sneeuw, lichte tot matige vorst des S nachts, overdag om het vriespunt. Hoogste barometerstand 778.6 te Abis- ko. Laagste barometerstand 743.2 te Scil- S Zon op 7 uur, onder 5.27 Licht op j= SE 5.57 Nieuwe Maan 1.04 namiddag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii PARIJS, 24 Febr. (V. D.) De financieele com missie van de Fransche Kamer heeft in den loop van gisteravond haar beraadslagingen over de financieele voorstellen beëindigd. Een reeks door den Senaat voorgestelde en goedgekeurde wij zigingen heeft zij overgenomen, doch zij heeft den Senaat niet gevolgd ten aanzien van de ambtenaarssalarissen en de militaire credieten. De bezuiniging op de militaire uitgaven van in totaal 605 millioen franc is gehandhaafd ge bleven. Hedenmorgen zal de Kamer de financieele voorstellen in tweede lezing behandelen en de verschillende artikelen zullen in volgorde van hun behandeling naar den Senaat gaan, die tegelijkertijd bijeenkomt. In parlementaire krin gen verwacht men dat de zitting, die vanmorgen begint, tot vroeg in den ochtend van Zateruag zal voortduren. Men heeft echter de hoop niet opgegeven dat het tenslotte toch nog zal ge lukken ten aanzien van de militaire credieten tot overeenstemming tusschen de beide Huizen te komen. Naar verluidt zal de regeering er toe besluiten tenslotte in den Senaat de vertrou wenskwestie te stellen teneinde de goedkeuring van het twaalfde deel der begrooting, waarom het thans gaat, door te zetten. Zij hoopt door het stellen van de vertrouwenskwestie hierin te slagen, een optimisme, dat ook door de meer derheidspartijen in de Kamer wordt gedeeld. PARIJS, 24 Febr. (V. D.) De zitting der Fran- 1 sche Kamer heeft gistermiddag een vrij rumoe rig verloop gehad. Aan een rechts georiënteerd afgevaardigde, die werd geïnstalleerd, werd ver weten een groot aantal op hem uitgebrachte stemmen te hebben „gekocht". Hoewel de afge vaardigde zich ernstig verweerde, werd zijn ver kiezing ongeldig verklaard. De rechterzijde eischte hierna zelfs de ont binding van het parlement en het aftreden van den president der Kamer. Deze verdaagde ten slotte de zitting ten einde aan het rumoer een einde te maken. PARIJS, 24 Febr. (Reuter). In een deel der Fransche pers wordt het onderhoud, dat Pre sident Roosevelt gehad heeft met den Fran- schen gezant te Washington, Clauael, beschouv.t als het begin eener hernieuwde toenadering tus schen Frankrijk en Amerika. De buitenlandsche politieke correspondent van de „Echo de Paris" laat hiertegen een waar schuwende stem hooren en protesteert tegen de onverstandige" verwachtingen, die Daladieren Paul-Boncour zoeken te wekken ten opzichte van hetgeen Frankrijk van Amerika kan verwach ten. Hoewel Frankrijk op 15 December niet betaald heeft, zal op dezelfde wijze over de kwestie der oorlogsschulden onderhandeld wor den als met de landen die wel betaald hebben. Hieruit mag men echter niet concludeeren, al dus het blad, dat een samenwerking tusschen Frankrijk en Amerika en overeenstemming in alle groote kwesties waarschijnlijk is. TOKIO, 24 Febr. (V.D.). Volgens een bericht uit Manilla heeft de commandant van de Amerikaansche vloot alle verloven voor de of ficieren van de bij de Philippijnen gestation- neerde oorlogsschepen opgeschort. Deze maat regel wordt gemotiveerd door den gespannen toestand in het Verre Oosten. In geval van bijzondere gebeurtenissen, moet de Amerikaan sche vloot onmiddellijk koers zetten naar Sjanghai of andere Chineesche havens. In Ja pansche kringen heeft het bericht van de op schorting van verloven groot opzien gebaard. WASHINGTON, 24 Febr. (Reuter). Het huis van afgevaardigden heeft de marinebe- grooting voor het a.s. dienstjaar aangenomen. Zij beloopt 315.419.000. De uitgaven, voor zien voor den bouw van nieuwe schepen, be dragen 54 345.000. De marinebegrooting is daarop naar den senaat gezonden. NEW-YORK, 24 Febr. (Reuter). De New- York Times meldt, dat 1000 valsche bljetten van 100 dollar in omloop zijn gebracht. De biljetten komen vermoedelijk uit Rusland en zijn zeldzaam goed nagemaakt. Verscheidene zijn te Chicago, doch ook in China zijn enkele in beslag genomen. De regeeringen van de vreemde mogendhe den zijn gewaarschuwd. :^ïffi":ïÏTr Üi y NANKING, 23 Februari. Bij het Chineesche ministerie van Buit. Zaken te Nanking is heden een Japansche mededeeling overhandigd, waar in het terugtrekken der Chineesche regeerings- troepen uit de provincie Jehol wordt geëischt. China heeft dezen eisch echter beslist af gewezen. Uit Tsjangtsjoen wordt gemeld, dat overeen komstig het bevel van den minister van Oor log van Mandsjoekwo, de troepen van Mand sjoekwo onder generaal Tsjang-Hai-Pen te middernacht met den opmarsch zijn begonnen tegen de Chineesche voorhoede aan het front van Jehol. Uit Peking wordt geseind, dat de Japansche opperbevelhebber in Noord-China, Nakamura te Tientsin 1500 reservisten zou mobiliseeren om het effectief aldus op 3000 man te brengen NANKING, 23 Febr. (Eigen bericht). De Chi neesche regeering deelt mede, dat zij Vrijdag nog een laatste maal een beroep zal doen op den Volkenbond en hem zal verzoeken, inter nationalen druk uit te oefenen, om een oorlog te verhoeden. Mocht van de zijde van den Vol kenbond geen hulp komen, dan is het Chinee sche volk bereid, zich tot op den laatsten bloeddruppel te verdedigen. In het Chineesche antwoord op het Japan sche ultimatum heet het o.a.: „Het feit, dat Japan niet alleen de bezetting vqn de provincie Jehol in den zin heeft, maar verklaart, dat zijn militaire maatregelen zich desnoods ook tot Noord-China zullen uitstrekken, bewijst dat er geen verandering is gekomen in Japans agressieve politiek. Voor het geval de gevechten zich uitbreiden, behoudt China zich natuurlijk het recht tot zelfverdediging voor. De geheele verantwoor delijkheid is dan ook voor Japan". Overigens wordt in het antwoord verschillende malen verklaard, dat China slechts weerstand biedt aan een aanvaL PEKING, 23 Febr. (Eigen bericht). In den sec tor van Nanking is het, volgens officieele Chi neesche berichten, tot heftige gevechten ge komen, in verloop waarvan de Japansche in fanterie, gesteund door bombardeervliegtulgen en spervuur der artillierie, 8 bajonetaanvallen tegen de Chineesche stellingen ondernamen. De Japansche stormcolonnes werden echter telkenmale teruggeslagen en de Chineesche troepen handhaafden hun positie. Aan beide zijden had men zware verliezen. Tsjaoyang, dat door Chineesche troepen be zet is, is opnieuw gebombardeerd; talrijke hui zen werden vernield. De Japansche ambassadeur te Washington heeft staatssecretaris Stimson medegedeeld, dat Japan niet voornemens is, zijn militaire ope raties tot voorbij den Grooten Muur uit te strekken, voor zoover dit strategisch niet noodzakelijk zal blijken en geen provocaties door Chineesche aanvallen zuilen plaats heb ben. .(United Press) PEKING, 23 Febr. (Reuter). Volgens een telegram van officieele Chineesche zijde te Jehol- stad. heeft gouverneur Tangyuün in een com muniqué het volgende medegedeeld: na 'n bom bardement van drie dagen op Tsjaoyang en de omliggende dorpen, ondernamen 30.000 Japan ners, gesteund door 10.000 man Mandsjoekwo- troepen. een verwoeden aanval op Tsjaoyang. met gebruikmaking van infanterie, artillerie pantserauto's en vliegtuigen. Voor dit geweldige offensief trokken de Chi neezen hun in het gebied van Nanling en Peipias vooruitgeschoven detachementen terug, om een sterk front te vormen rond Tsjaoyang en langs de heuvels, die het dal beheerschen. dat de Japanners moeten oversteken om hun offensiel voort te zetten. Dj plenaire Volkenbondsvergadering zal Vrijdagochtend om half elf bijeenkomen, om definitief te stemmen over het rapport der com- missie-van-19. waarin de houding van Japan scherp gelaakt wordt. Japan treedt uit den Volkenbond wanneer het rapport wordt aangenomen. Ter aanvulling van onze telegrafische be richten over den smadelijken aanval op Ste- gerwald, volge hier het rapport van ooggetui gen: Minister Stegerwald stond rustig te spre ken, toen opeens groot gerucht ontstond onder de binnengeslopen nationaal-socialisten. Naar Stegerwald's hoofd werd een soort ontploffings stuk gesmeten, dat met stukjes ijzer was ge vuld, waardoor iemand van het orkest werd gewond. De detonatie was zeer sterk en ver oorzaakte veel rook en stank. Tengevolge van dit incident ontstond er in de vergadering, waarin ook vele vrouwen aan wezig waren, een paniek- Verschillende vrou wen vielen flauw of kregen huilkrampen. De S. A.-mannen stormden van de galerij achter in de zaal. kregen versterkingen van buiten en sloegen met stoelen op de bezoekers. De aan voerder der nazi's had jeen revolver in de hand. De politie hield'zich opvallend passief. Verschillende katholieke geestelijken werden door de nazi's aangevallen en mishandeld. De paniek was zoo groot, dat de onderbouw van het orgel, waarachter een gang loopt, die naar buiten voert, geheel werd ingedrukt eu verbrijzeld. Ondertusschen stormde een troep S. A.-mannen op het podium. Een schreeuwde, waar is Stegerwald?, en sloeg met de vuist op het hoofd van den vroegeren minister. Een vuistslag werd zóó heftig gegeven, dat de brille- rand achter het oor van Stegerwald 'n bloeden de vleeschwonde veroorzaakte. Nadat de ve-- gaderingbezoekers voor het grootste gedeelte Uit de zaal waren gedreven, formeerden de nazi's zich in rijen van vier en marcheerden weg onder het zingen van het Horst Wessel- lied. Stegerwald had behalve de vleeschwonde ver schillende builen, voelde zich echter goed en sprak den volgenden avond onder jubelende geestdrift in Aken. BERLIJN, 23 Febr. (VJD.) In het meineed- proces tegen den voormaljgen directeur van dt Berliner Verkehrsgesellschaft Brolat, eischte hel Openbaar Ministerie heden met toepassing van de bepalingen voor verzachtende omstandighe den een straf van een jaar en zes maanden tuchthuis en vijf jaar eerverlies. Japansch ultimatum tot ontruiming van Jehol door China afgewezen. De opmarsch begonnen. Op Eersten Paaschdag zal Z. H. Paus Pius XI den zegen „Urbi et Orbi" geven. Zes Nederlandsche kooplieden veroordeeld wegens effecten-smokkel. Begrootingsbeschouwingen in de Eerste Kamer. Protestvergadering te Utrecht tegen de Geld- schieterswet. Nieuwe ontslagen bü de S. S. in Indië. Naar het einde van de staking te Umuiden? Hoofdkwartiercommissaris van Katholieke Ver kenners benoemd. Deskundigen-verhoor in de zaak-Eschauzier voortgezet. PijnenburgRichli winnen de Zesdaagse he te Stuttgart, Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Drankwet. Ernstige brand te Hilversum. Roofoverval te Tilburg. De gevangen houding van Sneevliet met dertig dagen verlengd. WEENEN, 23 Febr. (Reuter). De directeur- generaal van de Oostenrijksche spoorwegen Seefehlner is op staanden voet van zijn ambt ontheven, aangezien hij met beambten heeft gesproken over het vervoer van de wapenen van Hirtenberg in een richting, welke met door de regeering werd gewenscht. Volgens het „Neue Wiener Extrablatt" heeft Seefehlner getracht, tegen een vergoeding van 150.000 schellingen van de vakvereenigingen toestemming te verkrijgen, om de nog te Hir tenberg liggende wapenen naar Hongarije te transporteeren. Plan was. om de met de ge weren beladen wagons onder de declaratie „leege wagons" te laten loopen en tegelijkertijd leege wagons onder de declaratie „wapens naar Italië" te laten vertrekken. Toen bondskanse lier Dollfuss hiervan kennis kreeg, ontsloeg hij Seefehlner onmiddellijk uit zijn ambt. De mogendheden der Kleine Entente hebben principieel besloten het geval bü den Volken bondsraad aanhangig te maken. De dr.e re geeringen wachten de officieeie mededeeling der Engelsche en Fransche regeering met be trekking tot de regeling der aangelegenheid af en zullen pas dan een definitieve beslissing nemen inzake de bijeenroeping van den Vol kenbondsraad. De Eerste Kamer der rechtbank te Amster dam heeft hedenmorgen besloten de gevangen houding van den heer H. Sneevliet, die in den loop dezer week wegens opruiing werd ge arresteerd, met 30 dagen te verlengen. De heer Sneevliet zal van deze beslissing in hooger beroep gaan bij het Gerechtshof. In dé omgeving van het Paleis van Justitie is het rustig. Groepen N .A.S.-aanhangers staan op de bruggen bijeen; politie te voet en ruiters patrouilleeren. De afdeeling Amsterdam van den N.AB.- Vrouwenbond heeft naar aanleiding van de arrestatie van den voorzitter van het NAJ5., H. Sneevliet, een motie aangenomen, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen de beperking van het vrije woord, welke uit deze arrestatie blijkt en waarin de onmiddellijke invrijheid stelling van den heer Sneevliet wordt geëischt. Deze motie zal ter kennis van de betrokken autoriteiten worden gebracht. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur m: 754 yorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1