THERMOGÈNE Voetbalgenot in sneeuwstorm V erkiezingsstri jd CUPVOETBAL Hoest,Koude Rheumatiek Griep en Ste ken in de zij. VRIJDAG 24 FEBRUARI STADSNIEUWS UITSLUITING VAN ONDERSTEUNING Van werklooze visscherij-arbeiders PERSONALIA VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken Donderdag 23 Febr. BOLLENHANDELAARS IN HET NAUW Onze handelspolitiek REMBRANDT THEATER Cermak er door! Nadolny staat alleen Fransch eenheidsleger haalt 21 stemmen Nieuw meening sv er schil TWEEDE KAMERVERKIEZING 69,856 kiezers in Haarlem Verdeeling naar kieskringen Brand op de overdektef* veroor zaakt paniekstemming Arsenal's voorsprong Uitbreiding goederenstation DE MAN, DIE COSTUUMS „KOCHT" Hooge straf geëischt bloemlezing" uit de Duitsche verkiezingsredevoeringen van gisterenavond Melkboeren-oorlog in Wisconsin BILJARTEN Kampioenschap voor Haarlem le klasse P. Kobus neemt niet deel UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE SANTPOORT Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer De Visser: 1. Is het de Regeering bekend, dat werklooze arbeiders uit het visschersbedrijf te IJmuiden georganiseerden en ongeorganiseerden die steunuitkeering ontvingen, ten gevolge van de uitgebroken staking, van dien steun zijn hitgesloten? 2. Acht de Regeering het geoorloofd, dat aan Werkloozen steun wordt onthouden, omdat in hun bedrijf, ten gevolge van loongeschillen of anderszins, een staking is uitgebroken? 3. is de Regeering niet van oordeel, dat het inhouden van steun aan werkloozen tijdens een staking, beteekent, dat de steunregeling Wordt misbruikt teneinde de arbeiders te ver zwakken in hun verzet tegen de aanvallen van de patroons, wijl de van steun uitgesloten Werkloozen objectief gemakkelijker tot onder kruiperij zijn te bewegen? 4. Wil de Regeering oogenblikkelijk maatre gelen treffen, waardoor aan de werklooze vis- scherijarbeiders te IJmuiden, die voor de sta king werkloos waren en niet stakers, die ten gevolge van de staking werkloos zijn geworden, steun wordt verleend, en de ingehouden steun alsnog wordt uitbetaald? 5. Wil de Regeering er zorg voor dragen, dat het inhouden van steun aan werkloozen ten gevolge van een staking niet meer kan plaats hebben en hiertoe oogenblikkelijk de hoodige maatregelen treffen? heeft de heer Ruys de Beerenbrouck. Mi nister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, geantwoord: Ad. 1. In verband met de staking in het vis- Scherijbedrijf te IJmuiden zijn van ondersteu ning ingevolge de Rijksregeling uitgesloten de leden van de vakvereenigingen, die de staking hebben geproclameerd of aan de staking deel namen, alsmede de ongeorganiseerden, die op 2 Januari j.l., 'den datum van het uitbreken der staking, nog geen steun ontvingen. Ad. 2. Vraag 2 wordt bevestigend beant woord. Ad. 3. Naar de meening van den minister zou de steunregeling worden misbruikt indien arbeiders werden ondersteund, die sta ken, of door de staking werkloos zijn gewor den. Het staken dient, naar de meening der Regeering, te geschieden voor rekening van de betrokkenen en niet ten koste van de Over heid. Ad 4. De Regeering kan geen aanleiding vinden op haar ter zake ingenomen standpunt terug te komen. Ad 5. Deze vraag wordt in verband met het antwoord op vraag 3 ontkennend beantwoord. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belastin gen, enz., D. L. Kloosterman, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie Leeuwarden le af- deeling, verplaatst naar Haarlem en toege voegd aan het hoofd van de inspectie aldaar, en is de inspecteur der directe belastingen, enz., C. D. van Splunter, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie Haarlem, verplaatst haar Leeuwarden en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der le afdeeling aldaar. behoudens ten aanzien van de opgelegde straf. Vernietigt het vonnis te dien aanzien en be paalt dat geen straf zal worden toegepast. A. S. F., fabrikant, wonende te Heemstede. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 8.boe te subs. 8 d. hecht. o. v. slissen! Bovendien had hij een valsche naam en adres opgegeven. Tegen een winkelier, die zoo leep was om den naam in het adresboek op te zoeken, en ze daarin uiteraard niet vond, zeide hij, dat hij pas korten tijd in Zaandam i op het opgegeven adres woonde. J. Chr. B., reiziger, wonende te Haarlem. van betaling of teruggave der goederen was Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. Vrij- natuurlijk niets gekomen. gesproken. P. de H., schilder en winkelier, wonende te Oostzaan. Appèl overtr. Winkelsluitingswet. Vonnis Kantonrechter Zaandam bevestigd. M. K., bloemistarbeider, wonende te Benne- broek. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, 30 boete subs. 20 d. hecht, met toe wijzing civiele vordering o. v. M. S., timmerman, wonende te Hillegom. Ap pèl overtreding Motor- en Rijwielwet. Vrijge sproken. L. V., caféhouder, wonende te Hoogkarspel. Appél overtr. Motor- en Rijwielreglement, 15 boete subs. 5 d. hecht, benevens een maand hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd Van een jaar o. v. P. J. N., expediteur, wonende te Hoofddorp; G. w. W., koopman, wonende te 's-Graven- hage. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Voor eerstgenoemden vonnis Kantonrechter Haar lemmermeer bevestigd met verbetering van ëronden voor tweede 10.boete subs. 10 d. hecht. o. v. E. J., garagehouder, wonende te Zandvoort. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. Von- his Kantonrechter Haarlem bevestigd. H. S., koopman, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 5.boete subs. 5 d. hecht. o. v. met gedeeltelijke vrijspraak. J. v. O., koopman, wonende te Rotterdam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vrijgespro ken. J. F., autobusondernemer, wonende te Wor- taer. Overtreding Motor- en Rijwielwet. 50.— boete subs. 25 d. hecht. o. v. W. S., wonende te Zaandam. Appèl overtr. art. 436 W. v. Str. 30.— boete subs. 10 d. hechtenis o. v. A. T. W., koopman, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. Von- his Kantonrechter Haarlem bevestigd. M. B., handelsagent, wonende te Amsterdam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. Von- his Kantonrechter Haarlem met verbetering Van gronden bevestigd. N. H., los werkman, wonende te Haarlem, Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 15.— boete subs. 15 d. hecht. o. v. S. B„ metselaar, wonende te Kolhorn, gem. Barsingerhorn. Appèl overtr. Alg. Politiever ordening van Velsen. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. H. W. H., winkelier, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Drankwet. Twee geldboeten resp, van 10.en 5.subs. resp. 10 d. en 5 d. hecht. o. v. J. V., kleermaker, wonende te Haarlem. Ap pèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 3.boete subs. 3 d. hecht. o. v. A. U„ garagehouder, wonende te Schiebroek Appèl vercr. Wet Openbare middelen van ver- Voer. Ontslagen van alle rechtsvervolging. G. S. B., los werkman, wonende te Haarlem. i 10.boete subs. 10 d. hecht. o. v. J. Chr. P., brandstoffenhandelaar, wonende te Amsterdam. Appèl overtr. Wet Openbare middelen van vervoer. Vrijgesproken. J. B-, .grossier, wonende te Amsterdam. Ap pèl vertr- Loterijwet. Vrijgesproken. J. B., grossier, wonende te Amsterdam. Ap Pèl overtreding Loterijwet. Vrijgesproken. E. W., caféhouder, wonende te Diemen, Ap Pèl overtr. Loterijwet. Vrijgesproken. G. V., grondwerker, wonende te Haarlem. Appel overtr. art. 461 W. v. Str. Verd. niet' ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep. G. K., handelsreiziger, wonende te Hilversum. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vrijge sproken. W. B., masseur, wonende te Haarlem. Appèl Overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kanton rechter Haarlem bevestigd. C. B., sigarenwinkelier, wonende te Haarlem Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haar lem. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestiga, A. G. N. te Beverwijk, thans gedetineerd, had in de maand October bollen gekocht om die te leveren aan B. Deze laatste had hem ƒ50, een gedeelte van den kostprijs betaald. Deze 50 waren door verd. echter niet uitbe taald aan den rechtmatigen eigenaar. Verder had verd. van de partij bollen, die hij B. moest leveren aan een ander verkocht. Voor deze oplichting stond verd. nu terecht, terwijl hem tevens ten laste gelegd was „fles- schentrelckerij". Hij kocht namelijk op naam van een ander partijen bollen om daar zelf handel mee te drijven, terwijl de gekochte bol len door hem nooit betaald werden. De eerste getuige H. verklaarde nooit de ge- inde 50 ontvangen te hebben, terwijl even eens aan verd. door hem geen opdracht ge geven was het geld te innen. Toen dit laatste door verd. ontkend werd, maakte get. zich vreeselijk boos. Hü noemde verd. een gemeenen leugenaar en een oplichter. Door den president werd get. tot kalmte ge maand, waarbij hij opmerkte best aan te nemen dat getuige zich opwond, gezien de houding van verd. die alle schuld door ontkennen van zich af zocht te schuiven. De andere getuigen waren ook bezwarend Verdachte ontkende, maar werd pertinent door de getuigen herkend. De Officier van justitie achtte dan ook de oplichting bewezen en eischte in verband met het strafregister van verdachte 10 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. K. A. F. J. Vliester, pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Op Maandag 6 Maart a.s. om-11 uur houdt het R.K. Werkliedenverbond in een der zalen van den Dierenuin te 's-Gravenhage een bui tengewone vergadering ter bespreking van de handelspolitiek. Prof. H. Kaag van de R.K. Handelshooge- sehool te Tilburg zal uiteenzetten de feitelijke situatie, terwijl de heer Henri Hermans een in leiding zal houden aan de hand van stellingen waaraan hij de volgende conclusies aan zal ver binden. Met het oog op deze hervorming en de bij zondere moeilijkheden van onzen tijd, zijn nood zakelijk: Ten eerste.-Instelling binnen den kortst mo gelijken tijd van den bij de wet geregelden Eco- nomischen Raad, om in studie te nemen de noodzakelijk geworden structureele veranderin- voor verd. wat den officier van justitie in zijn §en in de economische positie des lands, zulks requisitoir aanleiding gaf tegen verd. een jaar in verband met te nemen maatregelen van gevangenisstraf te eischen, waarvan zeven maanden onvoorwaardelijk en 5 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger mr. Ali Cohen vond de daad van verdachte met den tijd van voorarrest, die reeds vier en een halve maand bedroeg, vol doende gestraft, terwijl hij tevens het ten laste gelegde minstens verkeerd gequalificeerd acht te met de term „oplichting", waar dit meer ver duistering betrof en hij het tweede ten laste gelegde flesschentrekkerij heelemaal ontkende, ordening en leiding. Ten tweede: Een zoodanige herziening van de tariefwet, dat een meer geregeld ruilverkeer met andere landen kan worden bevorderd en in die wet voor het bedrijfsleven schadelijke fouten worden weggenomen. Ten derde. Maatregelen tegen internationale overeenkomsten, die werkloosheid veroorzaken of werkverruiming belemmeren. Ten vierde. Uitbreiding van de Crisis-invoer- wet, om bedrijven, die, wegens afweermaat- daar de wet dit in de uitgeoefende e.gen bran- regejen van pet buitenland of zeer verminderd che niet kent. De rechter bepaalde tenslotte de uitspraak over veertien dagen. Van de vier cultuur e.a. films, die Zondag morgen in het Rembrandt Theater worden vertoond, is die van „Het rijk der bijen" zeker niet de minst belangrijke. Het is niet de eer ste film, waarin dit onderwerp wordt behan delt, doch het zal, gezien de veie opmerkelijke en interessante eigenaardigheden van deze diertjes, zeker ook niet de laatste zijn. Het bijenvolk is een monarchistisch volk bij uitnemendheid, doch behoudens dat, ook bui tengewoon ijverig en arbeidzaam Zij leven zeer genoeglijk en tevreden en gehoorzamen zonder aarzelen aan de natuurwet, waardoor men bij nadere beschouwing heel wat eigenaardigheden te zien krijgt. Het loont werkelijk de moeite daar eens kennis van te nemen, vooral, wijl men in deze film, uiterst zorgvuldig de meest frappeerende bijzonderheden heeft opgenomen. Men ziet de bijen in de „uitoefening van haar beroep"; hoe zij haar koningin vertroetelen; de wijze waarop zij honing verzamelen; hoe zij den strijd aanbinden tegèn oorlogszuchtige ver wanten en nog veel meer, wat op haar doen en laten betrekking heeft. Ook den imker, die zoo'n belangrijke rol speelt in een geordende bijenwereld, ziet men o.a. bezig met het op vangen van een gevluchte bijenzwerm. Dat in deze film de darfttfV nóg met hommels wor den aangeduid, vindt zijn oorzaak in hèt feit, dat men vroeger voor deze twee wezéhtjes slechts een benaming had. De tweede film „Uit het land van Gandhi" toont den toeschouwer vele bekende en onbe kende dingen uit Britsch-Indië, vooral op het gebied van tempels en religiën. Dat Gandhi er met zijn spinnewiel ook in voorkomt, be hoeft zeker wel geen betoog. De uitersten raken elkaar ook in deze film-serie, want zoo warm als Indië eruit zag, zoo koel zijn de beelden uit de film „Kijkjes uit Groenland", waar alleen eskimo's, ijsberen en ijsvlakten de aandacht vragen. Tenslotte een film, die de pracht en praal toont, welke tentoon gespreid worden bij de verbranding van het lijk van koning Sisowali van Kambodsja. Het is een zeer typische plech tigheid, die voor onze begrippen, op zijn zachtst uitgedrukt, zeer eigenaardig is. Zoo verbrandt men eerst de ingewanden des konings en zeven dagen later het restant van zijn stoffelijk over schot. Voordat het echter zoover is, gaat er nog heel wat aan vooraf, wat sneller vertoond dan gezegd is. In ieder geval lijkt ons deze zeer uiteenloo- pende samenstelling van films uitstekend ge schikt voor een Zondagmorgenvertooning. verbruik in nood verkeeren, een ruimer afzetge bied te verzekeren op de binnenlandsche markt. Ten vijfde. Spoediger beslissingen op aan vragen om toepassing der Crisis-invoerwet. Ten zesde. Krachtige bestrijding van dum ping: invoer van goederen tegen lagere prijzen dan voor dezelfde goederen in landen van her komst worden berekend of van goederen, gepro duceerd onder arbeidsvoorwaarden, welke den kostprijs zoodanig drukken, dat hiertegen con currentie aan de binnenlandsche bedrijven on mogelijk wordt gemaakt. Ten zevende. Bestrijding van werkloosheid door het weren van buitenlandsche arbeids krachten. En ten slotte propaganda voor het gebruik van goederen van Nederlandschen oorsprong. MIAMI, 23 Febr. (Eigen bericht). Burge meester Cermak heeft de crisis zijner ziekte doorstaan. Hij voelt zich thans weer betrekke lijk góed. Zijn temperatuur is normaal. (United Press) Oeze van ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes i Doozen var» 45 en 75 cents. 61) Aoothekers er Orogister i GENEVE, 23 Febr. Terstond na opening van de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie kreeg Nadolny heden het woord. Hij verklaarde nogmaals bij de besprekingen den voorrang te verlangen voor het Duitsche voorstel, dat prac- tische ontwapening voorziet, boven het Fran- sche voorstel tot vereenvormiging van de legers op het Europeesche continent. Ondanks Nadol- ny's uitvoerig betoog bleek bij de stemming dat hijzelf de eenige voorstander was. Vervol gens werd gestemd over het Fransche voorstel, waarvoor 21 stemmen werden uitgebracht Nadolny onthield zich van stemming. In dit voorstel wordt verklaard, dat alleen een legertype met zuiver defensief karakter veree- nigbaar is met een veiligheidsregiem en dat in continentaal Europa het leger met korten diensttijd en beperkte effectieven het meest defensief moet worden genoemd. De Italiaansche delegatie heeft na de zitting Henderson gevraagd, welke beteekenis de uit slag der stemming heeft, daar in de hoofdcom missie alle 64 conferentiemogendheden zijn ver tegenwoordigd. Maandagmiddag zal de volgende zitting der commissie worden gehouden. GENEVE, 23 Febr. (V.D.) In de commissie die het Engelsche voorstel behandelt tot ver plichting van alle mogendheden om in geen geval bij een toekomstig conflict tot daden van geweld over te gaan, verlangden de vertegen woordigers van Frankrijk, België en Joego slavië bepaalde voorwaarden, die zouden gel den voor de onderteekenaars van het Locarno- pact. Volgens Duitsche opvatting zou dit prac- tiscli beteekenen, dat bij concentratie van Duit sche troepen in de gedemilitariseerde Rijnland- zóne, de bij dit pact aangesloten mogendheden het recht zouden hebben, tegen Duitschland op te treden. De Duitsche vertegenwoordiger verzette zich hiertegen. Tenslotte werd voorgesteld dat de vijf Locarno-Mogendheden zouden trachten on derling tot overeenstemming te komen. Hier tegen verzetten zich echter Turkije en Joego slavië, zoodat de zitting tot nader aankon diging verdaagd moest worden. De vertegen woordigers der Locarno-mogendheden kwamen terstond hierna bijeen voor een particuliere be spreking. De op 22 Februari 1933 vastgestelde kiezers lijst omvat 69856 personen, n.l. 32476 mannen en 37380 vrouwen. Daarvan zijn kiezers: voor den gemeente raad 30837 mannen, 35453 vrouwen, totaal 66290; voor de Provinciale Staten: 31745 m„ 36578 vr„ totaal 68323; voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 32476 m„ 37380 vr., totaal 69856. Cup-voetbal in Engeland. 300.000 menscnen bij acht Cup-wedstrijden. Sneeuwstorm en brand, en daarbij 200 tsewonden. Voilé, de enerveerende gebeurtenissen van jongstleden Zaterdag, 't Was Cup-day en dan heerscht er een gansch andere sfeer dan op andere Zaterdagen. Zoowel de Ober in het restaurant als de melkboer tegen het blondje van een-en-twintig zomers, alles babbelt over den Cup, en mocht dit alles nog niet tot u doorgedrongen zijn, dan galmen de kranten boys 't wel in hun abracadabra langs plein en straten. Doch Zaterdagmorgen keek ieder bedrukt. Een dikke, loodgrijze lucht hing over Enge land, wat op zich zelf nu niet zoo erg is. doch een vloed van vlokjes vleidde zich op stad en veld. En dat ging niet zoo gewoon, zoo zoetjes aan, doch zij werden opgejaagd door een wind, die regelrecht uit Nova Zembla scheen te komen. Vandaar de bedrukte gezichten. Want 't is geen uitje om in zulk hondenweer een dikke twee uur van voetbal te moeten ge nieten! Wat dan te denken van de 69.920 menschen, die naar het Burnden Park stapten om Bolton n. „prrippiine der kiezers voor den Ge-Wanderers te zien kampen tegen Manchester meenteraad naar de kieskringen is als volgt: j City; van de 58.000 op Goodteon Parkbjj Ever- Kieskring I (stemdistricten no. 1-26): 9432 ton, van de *61)50 bij Buwtertand»^ m 19974 vr totaal 21706 Blackpool, kortom van de 300 000 moedigen. Kieskring II (stemdistricten 27—57) 11621 die hun Cup-sensatie wüden beleven^ Gaat mee naar Burnden Park, waar de Bolton op eigen veld haar illusies in rook zag opgaan? Deze match zal altijd geboekstaafd blijven, als de wedstrijd van Brook. Brook Bolton's big bogey! Inderdaad. Brook is de buiten-links van Manchester City, een klasse-speler, die een goeden naam heeft, doch waarvoor geen manager zulke Naar wij vernemen zal binnenkort door de „transfer fees" zal neertellen, als bijvoorbeeld Directie der Nederlandsche Spoorwegen wor-1 voor David Jack, Gallacher, James e.a. werd den aanbesteed het maken van grondwerken, I gedaan. Doch in deze ontmoeting speelde hij het verlengen van goederensporen en het bou- zoo schitterend en in een woord volmaakt, dat m., 12619 vr., totaal 24240. Kieskring III (Stemdistricten 58—81): 9784 m., 10560 vr., totaal 20344. wen van een seinhuis te Haarlem. De kosten hiervan worden geraamd 36.000.—. .op Voor de rechtbank stond Donderdagmorgen terecht een zekere W. v. K., zonder bekende woonplaats, thans gedetineerd, verdacht van oplichting van een heele serie kleedingstukken heerencostuums, overhemden, dassen en hand schoenen ten nadeele van een tweetal Zaandam- sche winkeliers. Verdachte had in dè winkels deze kleeding stukken op zicht besteld. In de eene winkel be weerde hü daarbü, dat anderen ze moesten passen in den tweeden winkel, dat hü ze zelf noo- deden zich geen ernstige ongelukken voor dig had, maar nog niet over de kleur kon be- Ook de spelers van Blackpool zullen zich na de geheele Bolton-defensie er hopeloos onder werd. Men kon eenvoudig geen vat op zün spel krügen. Zoo dacht men hem gedekt te heb ben, of plots dook hü op een geheel andere plaats op. Hü dribbelde, zette voor, gaf centers terug en vooruit, welke alle even berekend als technisch volmaakt konden worden genoemd. Doch om deze ontmoeting tot den strüd van zijn leven te maken, schoot hü bovendien drie goals, dus de „hat-trick". Deze doelpunten, waaronder een strafschop waren allen even fraai, terwül ten slotte Tilson den vierden treffer voor zün rekening nam. De Bolton plaatste slechts twee treffers hier tegenover, 't Was een hard gelag voor de Bolton-club, voor wie vrü- wel een ieder de demi-finale had weggelegd. Tijdens het spel werd brand ontdekt bü de groote tribune. Hoewel deze niet veel te betee kenen had en spoedig was gebluscht, ontstond er zulk 'n paniek-stemming onder een gedeelte van het publiek, dat de geheele ambulance dienst in het geweer moest komen om onge veer 200 geblesseerden bij te staan. Gelukkig hun 1—0 nederlaag tegen Sunderland wel zelf- verwüten hebben gemaakt. Want Blackpool had de kans. Een doelpunt in het begin van een cup-match gescoord beteekent in negen van de tien gevallen de zegepraal. En zoowel Douglas, als Smailes hebben die kansen gehad. O. die Douglas, die alleen voor keeper Thorpe kwam en faalde! Doch Smailes kreeg ook zulk 'n kans, zü 't iets moeilüker door zijn wind- positie. Die gelegenheden heeft Blackpool daar na niet meer gekregen. Intusschen werd 't een buitengewoon enerveerende kamp van twee bü- kans gelijkwaardige ploegen. Voor Blackpool was 't inderdaad jammer, dat de scheidsrechter niet kon waarnemen, hoe Jimmy Hampson vlak voor het Sunderland-doel tegen den grond werd gewerkt. Ook na half-time duurde de spanning onverminderd voort, die zich pas in de laatste vüf minuten oploste. Blackpool had in het laatste gedeelte het beste van het spel. doch een uitval van Sunderland kon Blackpool niet anders, dan door een hoekschop breken Connor plaatste den bal met een verraderlüken boog voor het Blackpool-heiligdom, keeper Mc- Donough wilde stompen, doch voor zün vuis ten verscheen plots het hoofd van Gumey welke hoofd-beweging Blackpool's eliminatie tot ge volg had. Het gejuich, dat na dit beslissende doelpunt losbarstte moet zoo hevig geweest zün, naar men beweert, dat de visschen in de Noordzee nieuwsgierig hun koppen boven water staken! Een zeer interessante match werd ook te Goo- dison Park gespeeld tusschen Evertson en Leeds United, welke geheel overeenkomstig de voor spelling in een 2—0-zege voor Everton ein digde. De Everton-ploeg speelde wel. zoo goed. dat men vrü stellig in haar een der toekomst, ge ploegen kon aanschouwen voor Wembley. Derby County deed haar plicht tegen de derde di- visie-vereeniging Aldershot door met 20 te winnen, ofschoon zulks de ervaren Derby- ploeg nog wel enkele zweetdruppeltjes kostte, want met half-time was de score nog 00. Van de tweede divisie-teams heeft Bumley zich door een 10-zege tegen Chesterfield geplaatst, terwül als zeer groote merkwaardigheid ook een derde divisie-club tot dusver alle Cup-moeilijk heden het hoofd wist te bieden, zü 't ook met de assistentie van Vrouwe Fortuna bü de lo ting. Dit gelukskind is Luton Town. Woensdag worden nog overgespeeld Middles brough versus Birmingham, waarin niet werd gescoord, evenals Brighton Hove, Albion tegen West-Ham, in welke ontmoeting vier treffers zusterlük werden gedeeld. Behalve deze Cup-matches gingen slechts vier wedstrüden door voor de competitie, waar op wü in zooverre nog de aandacht hebben te vestigen, daar zü zoowel voor de bovenste, als onderste plaats der competitie belangrijke uit slagen afwierpen. Arsenal's positie is, hoewel zü niet speelde, gunstiger geworden, doordat Aston Villa haar achterstallige ontmoeting tegen Huddersfield Town met 3—0 verloor. Dientengevolge heeft Londen thans een voorsprong van drie punten. Aan het slot van de.ranglüst gebeuren merk waardige dingen. Wü voorspelden 't reeds. Lei- cester City tippelt er geleidelük tusschen uit. want hü Liverpool op visite zünde won ze met.. 2—1! Wolverhampton Wanderers maakte zoowaar West Bromwich één punt afhandig, zoodat de Wanderers op een na onderaan staan, met Middlesbrough onder zich, en Chelsea daarboven. 't Kan verkeeren, zei Breero! In de tweede divisie moest zoowaar Totten ham Hotspur een punt aan Preston North End afstaan, waardoor zü van de top der competitie ladder werd gewipt, waar Stoke City thans opnieuw heeft plaats genomen Dank zü een prachtige 4-0-zegepraal op Bradford! Daar in de tweede divisie gunnen de heeren elkander ook het licht in de oogen niet. In Duitschland worden avond aan avond tal rijke verkiezingsvergaderingen gehouden. Te Dortmund sprak Donderdagavond in de gewel dige Westfalenhal Mgr. Kaas. Merkwaardig zün deze woorden van den Centrumsleider: „Ik zie den tijd reeds, dat men ons weer zal roepen, om de geesten in te toornen, welke men niet baas kan worden." Merkwaardige woorden ook sprak de voor zitter der Beiersche Volkspartü in een verga dering te Neurenberg. De nat.-socialisten spre ken thans reeds openhjk over een rijkscom missaris voor Beieren, die na de verkiezingen naar München zal worden gestuurd, aldus spr. De Beiersche weerorganisaties, Stahlhelm in cluis, zouden hem echter aan de grens arres teeren. Schaeffer sprak zelfs van de uitroeping der monarchie. Hitier voerde het woord te Frankfort a/Main, waar hij natuurlijk weer te keer ging tegen de voormalige regeeringspartüen, daar tegenover stellend zün ideaal van een krachtig Jong Duitschland. Tüdens een rede van den soc.-dem. Gres- zinski te Breslau kwam het tot botsingen met nazi's, waarna de zaal ontruimd werd. Een ver gadering te Berlijn, waar de soc.-dem. Seheide- mann zou spreken, werd een uur voor aanvang verboden, daar S. A.-mannen het vergaderings gebouw hadden afgezet. Nog slechter was het lot van een soc.-dem. studentenvergadering, waar de lichtleiding verstoord werd, geschoten werd en' met traangasbommen werd gegooid. Een communistische vergadering in het Sport- palast werd onder groot tumult door de politie ontbonden. In een vergadering te Hamburg becritiseerde minister Frick de Zuid-Duitsche landsregeering. De rüksregeering zal de ontwikkeling in lan den, die nog een regeering hebben, die niet in de richting der rüksregeering gaat, met büzon- dere aandacht volgen, en wanneer daartoe aan leiding bestaat, meedoogenloos doortasten. Het Centrum heeft aan minister Goering een protest gezonden tegen het feit, dat een Cen trumsblad te Kempen lederen dag voor de ver- schüning door den politiecommissaris wordt ge controleerd. MILWAUKEE, 23 Febr. (V.D.) Op minsten? 160 plaatsen in den staat Wisconsin is het gis teren tot vechtpartijen gekomen met melk boeren, die In staking zün gegaan en de melk levering nebben stopgezet teneinde hoogere prij zen voor hun melk en zuivelproducten af te dwingen. Waar getracht werd melk naar de steden te vervoeren, werd door de boeren met geweld opgetreden om dit te voorkomen, zoodat tal van steden zonder melk zün gebleven. Op enkele wegen, waar men wist dat vrachtauto's met melk zouden passeeren, had men boom stammen en barricades over den weg geworpen en- werd de begeleidende politie aangevallen Door verschillende omstandigheden kan de kampioen 1932 zün titel niet verdedigen. In zün plaats zal D. J. Metz (B. C. „Haarlem") spelen. De uitslag van de tweede match tusschen F. v. d. Berg en M. v. Putten, welke Dinsdag laat beëindigd werd, is: pnt. brt. h.s. gem. F. V. d. Berg 250 31 28 8.08 M. v. Putten 173 31 25 5.58 Deze partij stond op veel hooger peil dan de eerste en werd verdiend door v. d. Berg gewon nen. Ook Donderdagavond waren vele küklustigen in café „Spoorzicht" te Velsen-Noord aanwezig. De beide partüen tusschen de Gebr. Metz (B. C. H.) waren van de goede soort, vooral in de eerste partü speelde G. W. Metz uitstekend. D. J. Metz G. W. Metz D. J. Metz G. W. Metz pnt. brt. hs. 166 28 17 250 28 37 215 250 53 53 31 21 gem. 5.92 8.92 4.05 4.71 Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week zün in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgevallen. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: J. de Koning, tüdelijk adres Kroes, de Witstraat Haarlem, een witte halsketting; IJzerloo, Saxenburgerweg 4 Bloemendaal, een nikkelen heerenhorloge; de Ruiter, Bosch en Duinlaan 24 Bloemendaal, een zilveren vulpot lood en gouden bril; Jeugdhuis Donkerelaan Bloemendaal, een damestasehje met inhoud; Jurgens, Koninginneduinweg 1 Bloemendaal, een onderdeel van rolschaats: P. J. Kemekamp, Bosch en Duinlaan 20 Bloemendaal, een kin- der-portemonnaie met inhoud; Schaap, Prov. v. Vlotenweg 9a, Bloemendaal, een vulpen; Gall, Oosterduinweg 256 Aerdenhout, een zwarte poes; J. Alders, Urselastraat 7 rood Haarlem, twee sleutels aan riempje; aan den politiepost te Aerdenhout, een zwarte handschoen; aan het bureau van politie Overveen, een dames- en een heerenhandschoen; een sjaal; een bruin- wollen handschoen; een kinderhandschoen; een horlogesleuteltje; een wit kinderhandschoentje. Burgerlijke Stand per, oud vüf weken. Overleden: J. G. Schip- De gladde weg De sneeuw, en daarna de vorst maakte de wegen zóó glad, dat men gis teravond om 10 uur al besloot de wegen met zout te bestrooien, waarvoor de beide zout- strooiers om even half 11 uitrukte. Een over dreven weelde was dit niet, daar het verkeer van auto en fiets büna onmogenlük werd. Tu'nl'eden Donderdagavond hield de mderlinge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een vergadering in café-restaurant .Lommeroord". Na opening gaf den heer Ravenhorst verslag van de controle der boeken van den penning meester. Onder dank voor het goede beheer werd den penningmeester decharge verleend. Twee nieuwe leden traden tot de vereeni- ging toe. Besproken werd het voorstel om ter afwis seling dit jaar ook een Zinniaprüsvraag te hou den. De bedoeling is 4 soorten grootbloemige Dahlia. Zinnia's uit te reiken, van elk soort 10 stuks. Er bleek voldoende animo te bestaan, zoodat deze prijsvraag vrüwel verzekerd is. Ook zal er in het najaar weer een keuring gehouden worden van Grysant Blance Porti- vine, waarvoor spoedig de stekken zullen worden uitgereikt. Ter keuring was door den heer C. v. Iperen Jr. een fraaie collectie Primula Malcoides inge zonden, waarvoor de keuringscommissie 7 pun ten toekende. Vervolgens hield de heer H. Carlée een lezing over de cultuur van Lathyrus. Pas de laatste jaren, aldus spr. is de Lathyrus meer bekend geworden, dank zü de enorme vooruitgang in qualiteit. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig overzicht over de geschiedenis en de soorten van de Lathyrus. De cultuur der Lathyrus is vrü ge makkeluk, maar, aldus spr. er moet iets van uw persoon- lükheid uitgaan om te slagen. De groote Ujnen zün niet moeilijk te volgen, maar het zün juist de kleinigheden waar het op aankomt. Spr. toonde dit aan met vele voorbeelden. Ook op het uitkiezen der soorten moet gelet worden. Honderden soorten zün er, maar niet allen zün geschikt. Ook dient men zich steeds van nieuw zaad te voorzien, daar men hier niet is ingesteld op het winnen van zaad, zoodat dus Engeland en Californië daarvoor de landen zün. Nadat spr. nog een uitvoerige beschouwing had gegeven over den tüd en manier van zaaien, de behandeling in den winter, de behan deling der grond en de bemesting, besprak spr. nog de behandeling tijdens den groei, zooals het aanbinden der stengels, t uitknüpen van over tollige scheuten, de ziekteverschünselen, om ten slotte iets te zeggen over de manier van op stellen op tenoonstellingen. Spr. besloot met een aansporing zich meer en meer toe te leggen op den teelt dezer mooie bloem. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd een zeer druk gebruik gemaakt. De voorzitter was zeker de tolk van alle aan wezigen toen hü den heer Carlée dank zegde voor zün leerzame rede. Huisbroeiten toons telling. Vrijdag en Za terdag en Zondag houdt de bloemist arbeiders- vereeniging haar Jaarlüksche tentoonstelling, in hoofdzaak van huisbroei van hyacinten, tulpen, narcissen en bügoed. Aan deze tentoonstelling nemen ook deel een 4-tal kasbroeiers. Dank zü de steeds grootere kennis der leden van het kweeken dezer planten en de betere gelegenheid, omdat verschillende der deelnemers tot de werk loozen behooren en nu ook op den dag de noo- dige zorg er aan kunnen besteden, belooft deze tentoonstelling de voorgaande te overtreffen. Men zal dan ook weer verbaasd staan over de kwantiteit en kwaliteit. Tevens worden op deze tentoonstelling ook geëxporteerd de potjes, door de vereeniging aan de schoolkinderen van een 10-tal scholen uitge reikt. Dit waren er in totaal ruim 1100. De officieele opening heeft plaats Vrüdag- middag om half 3 en zal geschieden doen* den burgemeester. De werkloozen hebben eenmaal vrijen toegang en wel op Zaterdagmiddag op vertoon van hun werkloozenkaart. Bloemententoonstelling Hoewel buiten koning winter nog regeert, is de groote zaai van het R. K. Verenigingsgebouw thans in een bloemhof herschapen. De sneeuw trotseerend, trokken honderden schoolkinderen Donderdagmiddag, voorzichtig het potje met de bloeiende hyacint in de hand, naar het gebouw, waar het potje een plaats zal krügen tusschen die ruim 1000 anderen, die op het tooneel een aparte tentoonstelling zullen vormen. Tegen den avond kwamen de leden der ver eeniging met karrevrachten, en men vroeg zich onwillekeurig af, hoe nog in den loop van dezen avond deze chaos tot een geheel zal omgetoo- verd worden. Maar als wü er des avonds om 11 nog even een kükje nemen, dan zien wij, dat onder de beproefde leiding van de firma Carl. v. Empe len, die deze tentoonstelling arrangeert, het al op iets gaat hjken, en wij zijn er van over tuigd, dit, zoover het toen al te zien was, deze tentoonstelling alle voorgaande overtreft. En dit geldt ook voor de schoolinzendingen. Daar was men ook nog druk in de weer met de keuring, die geschied door leden der vereeni ging zelf. En dit' gaat zeer serieus! De potjes krügen naar qualiteit een prijs- n'ummer. De inzendingen der leden zelf zouden heden morgen gekeurd worden door een commissie, bestaande uit de heeren J. F. Dix, N. J. Roozen en A. J. Braam. In totaal zün er 10 inzendingen van kasbroei. Wü twüfelen niet of deze tentoonstelling zal de belangstelling trekken, die zü ook ten volle verdient! Jaarvergadering „Wijkverpleging". Woens dag werd in Hotel „van Ree" de jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging voor Wijk verpleging. De belangstelling was vrü groot. In het jaarverslag der vereeniging memoreert de voorzitter, dr. M. Colenbrander, de toename van het werk der Wükverpleging. Het aantal, bezoeken is met ongeveer 2000 toegenomen. Zulk een toename eischt noodza kelijk de aanstelling van een derde wükzuster. Het bestuur heeft in verband daarmede ƒ1000 meer subsidie aangevraagd aan de gemeente, maar hierop werd afwijzend beschikt. Het bestuur is nu voornemens een sterke pro paganda op touw te zetten tot het winnen van nieuwe leden. Sinds November is Zr. Lodder als tüdelük Zuster voor de vereeniging werkzaam. Zr. van Ketel bracht als enquetrice 1095 be zoeken. Er werden 7 patiënten naar sanatoria uitgezonden. Als gewoonlijk werden ligtenten, bedden, ligstoelen en sputum flacons uitgeleend. De Emmabloemcollecte bracht dit jaar 685.65 op. De voorzitter deelde mede, dat de wükver pleging in Mei aa. zal verhuizen naar bet in aanbouw zünde gezondheidshuis der gemeente, waar voor de wijkzusters 2 kamers worden in gericht. Tenslotte herinnerde de voorzitter er aan, dat Zr. van Ketel in Maart haar koperen jubileum herdacht, waarbü zü door het bestuur is gehuldigd. Hü stelde haar verdiensten nog maals in het licht en bracht eveneens dank aan de arbeidslust en de activiteit van Zr. Derksen en Zr. Pol. Uit het jaarverslag van den penningmeeste- resse jkvr. v. d. Goes blükt, dat de kas der wijkverpleging sluit met een tekort van ƒ611, die der tuberculosebestrüding met een tekort van ƒ879.40. I nde commissie voor het nazien der rekening en verantwoording werden benoemd mevr. Voors en dr. v. Walsen. Als bestuursleden wor den herkozen mevr. Deutz v. Lennep en dr. E. A. M. Droog. Tooneel De R. K. damestooneelvereeniging geeft a.s. Maandag op veler verzoe een tweede opvoering van het drama ,X)e tweede Moeder". Gezien het spel bü de eerste opvoering is reclame overbodig. In verband met de beperk te ruimte in de zaal van „t Huis te Velsen" verdient het aanbeveling, zich vóór Zondag van kaarten te voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3