Heffing eener omzetbelasting Ons luchtverkeer NIEUW WETSONTWERP RADIO-PROGRAMMA, VIERHONDERDDUIZEND WERKL00ZEN ZATERDAG 25 FEBRUARI Iedere verkoop in het vrije ver keer wordt belast. De aller- noodzakelijkste levens middelen vrijgesteld Dekking van het tekort Eén ten honderd Invoer van goederen Wijze van heffing Een gemeenschappelijke last Geraamde opbrengst f 60 millioen per jaar Het tekort van 1934 GEEN AUDIËNTIE Zondag 26 Febr. 1933 De Voorjaarsdienst brengt uitbreiding Maandag 27 Febr. 1933 Nog geen overeenkomst De staking te IJmuiden GEJUS VAN DER MEULEN Zijn vijftigsten interland In 1932 werd 132 millioen voor steun uitgegeven De zaak-Sneevliet DE ZAAK ESCHAUZIER WAPENOPSLAG VOOR BURGERWACHTEN Nadere bepalingen !.J' Zonder Commentaar Militaire ambtenaren" Wat daaronder te verstaan is R.K. MIDDENSTANDSBOND In het Bisdom Haarlem PATER v. d. MAAGDENBURG Zijn toestand vooruitgaande Ingediend is een wetsontwerp tot heffing eener omzetbelasting. Aan de artikelen van dit ontwerp wordt het volgende ontleend: Art. X. Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven van lederen verkoop hier te lande in het vrije verkeer entrepot van binneniandsche goederen daaronder begrepen aanwezige koopwaren en andere zaken die uit haren aard als roerende zaken worden aan gemerkt, indien de levering van de goederen in Nederland plaats vindt. Met verkoop wordt ten deze -gelijkgesteld ruiling en voorts iedere andere overdracht on der bezwarenden titel, met dien verstande dat ruiling als tweezijdige verkoop wordt be schouwd. Voor de toepassing van deze wet wordt onder verkooper mede verstaan degene, die in de ge vallen, bedoeld in het tweede lid van dit arti kel, de goederen vervreemdt, terwijl onder soo- per mede wordt verstaan degene, die in be doelde gevallen de goederen verkrijgt. Iedere overeenkomst, krachtens welke over dracht van goederen volgens dit artikel plaats vindt, wordt aangeduid als omzet. Art. 2. Als omzet worden mede aangemerkt alle verplaatsingen van goederen door of van wege fabrikanten en groothandelaren uit hun ne -fabrieken, werkplaatsen of opslagplaatsen naar hunne winkels of andere verkoops- af af leveringslokalen, waarin zoodanige goederen voor hunne rekening rechtstreeks aan verbrui kers plegen te worden verkocht. Onderlinge ve-plaatsing tusschen bedoelde verkoops- of afleveringslokalen wordt niet als omzet be schouwd. Voor de toepassing van het eerste lid wordt de fabrikant of de groothandelaar als verkoo per en het hoofd of de beheerder van het ver- kooos- of afleverinvslokaal als kooper van de goederen aangemerkt. Art. 3 Als omzet wordt niet beschouwd het afstaan door leden van eene coöperatieve ver- eeriging, aan die vereeniging. van goederen, welke bestemd ziin om. al dan niet. na bewer king of verwerking in het bedrijf van de ver eeniging, door deze te worden verkocht. Art. 4. De belasting bedraagt voor lederen omzet één ten honderd van de verkoopsprijs der goederen. Bij omzetten, welke niet zijn overeenkomsten van koop en verkoop, treedt in de plaats van den verkoopsprijs het bedrag in geld. dat de goederen bij verkoop onder normale omstandig heden zouden opbrengen. Onder verkoopsprijs is te verstaan het zui vere bedrag dat door den kooper aan den ver kooper moet worden betaald De belasting wordt berekend over veelvouden van tien gulden, met dien verstande, dat on- derdeelen van een tiental guldens voor een geheel tiental worden gerekend. Art. 5. De belasting is verschuldigd door den verkooper. De kooper is hoofdelijk voor de be lasting mede aansprakelijk. Voorzoover de belasting verschuldigd is door een commissionnair. kan deze de belasting ver halen op zijnen commissiegever en heeft hij deswege het voorrecht, genoemd in de artt. 80 e.v. van het Wetboek van Koophandel. Geen belasting is verschuldigd wegens om zetten door personen, die niet in hun beroep of bedrijf handelen, indien de verkoopprijs niet meer is dan honderd gulden. Geen belasting ingevolge dit hoofdstuk is verschuldigd indien verkoop van goederen ge schiedt door den Staat, een provincie, eene gemeente of een ander publiekrechtelijk li chaam. Art. 6. De volgens dit hoofdstuk verschul digde belasting wordt voldaan door middel van plakzegels. ter waarde van de verschuldigde belasting, welke de verkooper aan de factuur hecht en daarna voor herhaald gebruik onge schikt maakt. Bij algemeenen maatregel van bestuur wor den bepalingen vastgesteld omtrent vornp kleur en waarde van de zegels, de wijze van verkrijgbaarsteTing en de wijze, waarop de zegels moeten worden gebruikt en voor her haald gebruik ongeschikt moeten worden ge maakt. Art. 7. De verkooper, die wegens eenen omzet van goederen belasting is verschuldigd, is ver plicht aan den kooper een van het vereischv zegel voorziene" factuur uit te reiken, waarin zijn vermeld: dagteekening van den omzet, na men en woonplaats van den verkooper en koo per, aard en hoeveelheid van de verkochte of op andere wijze vervreemde goederen en dt verkoopsprijs. De verkooper is verplicht eer. dubbel van de uitgereikte factuur te bewaren De nadere voorschriften ter uitvoering van het eerste lid van dit artikel worden bij alg maatregel van bestuur vastgesteld. Art. 8 luidt o.a.: Hij, die koopwaren of an dere goederen, als bedoeld zijn in art. 1, hetzij rechtstreeks of over entrepot, hier te lande invoert, met bestemming tot verbruik binnens lands, is op grond van den invoer van die goederen, een bijzonder invoerrecht verschul digd ten bedrage van het in art. 4 genoemde percentage over de waarde der goederen. In hoofdstuk III zijn bepalingen opgenomen omtrent vrijstelling en teruggaaf van belasting Zoo bepaalt art. 9 dat vrijgesteld van be lasting overeenkomstig hoofdstuk I zijn: 1. verkoopen van brood, aardappelen, mar garine en turf; 2. verkoopen aan den staat, aan provinciën, gemeenten en andere publiekrechtelijke licha men; 3. verkoopen van goederen rechtstreeks aan particulieren, voor zoover, deze de goederen kennelijk voor persoonlijk gebruik aanschaffen; 4. verkoopen van goederen in den groot handel, die naar den aard der overeenkomst niet tot gevolg hebben dat de goederen worden verplaatst om in de onmiddellijke macht van den kooper te worden gebracht; 5. verkoopen van goud, gemunt en in baren alsmede van munten in zilver, of onedel metaal van het rijk of de overzeesche gewesten. De onder 3 van het eerste lid genoemde vrij stelling geldt niet ten aanzien van verkoopen van goederen, die rechtstreeks aan particu lieren worden geleverd uit fabrieken en andere panden, waarin in het algemeen geen verkoop in het klein met onmiddellijke aflevering aan den kooper plaats vindt. Bij alg. maatregel van bestuur worden be palingen vastgesteld ter uitvoering van het be paalde onder nummer 4 van het eerste lid van laatstgenoemd artikel, terwijl wordt voorbe houden het toestaan bij alg. maatregel van bestuur van andere vrijstellingen. Aan. de Memorie van Toelichting, welke het ontwerp vergezeld, ontleenen wij het volgende: Een ingesteld onderzoek heeft de Regeenng tot het resultaat geleid, dat het voorbeeld, te dezen aanzien door de meeste Europeesche Staten sinds den oorlog gegeven, hier te lande behoort te worden gevolgd Dat de toestand van 's Rijks schatkist, zooals die zich op het oogen'olik vertoont en voor volgende jaren kan worden verwacht, hierbij een voornaam punt van overweging heeft uitgemaakt, behoeft wel nauwelijks te worden gezegd. Zonder blind te zijn voor de bezwaren, die ook aan deze belasting, vooral in den vorm, waarin zij in sommige landen bestaat, verbon den zijn, is toch voor de Regeering komen vast te staan, dat door een juiste inkleeding van de heffing die bezwaren tot zeer geringe af metingen kunnen worden teruggebracht en als dan niet opwegen tegen de voordeelen, welke zij biedt. De voornaamste dier voordeelen zijn als volgt samen te vatten: 1. hare opbrengst beloopt zelfs bij heffing van een zeer matig percentage een aanzienlijk bedrag; 2. hare algemeene werking geldt gelijkelijk voor alle bedrijven; 3. haar druk wordt over een groot oppervlak uitgeoefend en is voor niemand uitermate be zwaarlijk; 4. de opbrengst heeft eene zekere stabiliteit; 5. de perceptiekosten zijn in verhouding tot de opbrengst zeer laag. Indien eenmaal het denkbeeld van een om zetbelasting aanvaard is, valt in de eerste plaats de vraag te beantwoorden, welk stelsel van heffing daarbij zal worden toegepast. Na een korte uiteenzetting van de Duitsche en Fransche stelsels, merkt de Minister ten aanzien van de Belgische wet op, dat volgens deze wet de wegens iedere transactie verschul digde belasting afzonderlijk geheven wordt en wel door opplakking van een plakzegel ter waarde van het verschuldigde bedrag op de factuur. Bij vergelijking van bedoelde wetge vingen is de Minister tot de conclusie gekomen, dat het Belgische stelsel, om zijn eenvoud, de voorkeur verdient. De nadeelen. die een omzetbelasting als ver- keers-belasting en als verbruiksbelasting, in theorie zouden aankleven, worden, naar het oordeel van den Minister, vrijwel uitgescha keld, althans tot de kleinste proporties terug gebracht, indien: a. een eenvoudig systeem van heffing wordt toegepast; b. de belasting tot een laag percentage wordt geheven; c. de belasting zooveel mogelijk gelijkelijk door aüe takken van voortbrenging, handel en bedrijf wordt gedragen; d. vrijstelling van de belasting wordt beperkt tot de allernoodzakelijkste levensmiddelen Op deze wijze drukt een omzetbelasting als een ondeelbare gemeenschappelijke, doch zeer lichte, last op het geheele economische leven in den Staat. Eenerzijds kan niemand zich ge heel aan den druk van dezen last onttrekken, doch anderziids wordt deze last door een zoo groot oppervlak gedragen, dat niemand per soonlijk onevenredig zwaar door den druk van dien last wordt getroffen. De hier ontwikkelde denkbeelden liggen ten grondslag aan het stelsel van heffing, hetwelk in het onderhavige wetsontwerp is belichaamd. In de verschillende landen, waar de omzet belasting is ingevoerd, werpt zij een zeer aan zienlijke -bate af. Een voorzichtige raming, waarin de noodige veiligheidsreducties zijn aan gebracht, doet haar opbrengst hier te lande, naar de regeling van het onderhavige onder werp, schatten op rond ƒ60 millioen 'sjaars. Dit cijfer is, ook relatief, lager dan de opbreng sten van de naburige landen, welke trouwens ook onderling groote afwijkingen vertoonen. Een geraamde opbrengst van ƒ60 millioen leidt, bij invoering van de wet op 1 Juli a.s. over het loopende jaar tot een bate van 30 millioen. Wil het gewone budget van 1933 zon der tekort sluiten, dan is deze bate alsnog noodig. Het onderhavige ontwerp zal dit tekort kun nen opvangen. In 1934, wanneer de nieuwe heffing over het geheele jaar zal werken, zal de opbrengst ƒ60 millioen zijn. Het staat bij de gegevens welke thans be schikbaar zijn, reeds vast, dat die hoogere op brengst in 1934 meer dan noodig zal wezen. Ook na invoering van deze belasting zal het budget van 1934 nog een tekort van ƒ20 millioen ver toonen. Dit laatste tekort zal kunnen dalen door: le een vermindering van het spoorwegtekort; 2e de voorgenomen techiïische herziening der Tariefwet. Tegenover deze beide factoren, die het voor melde tekort kunnen doen dalen, staan echter drie andere, die dit met stelligheid zullen doen stijgen, al kunnen omtrent deze laatste nog evenmin concrete cijfers worden genoemd als dit ten aanzien van de beide eerstgenoemde het geval was. Vooreerst moet in dit verband genoemd wor den de verdere inzinking, welke het voornaam ste van 's Rijks middelen n.l. de inkomsten belasting in 1934 zal vertoonen. Onmiddellijk hiermee samen hangt, dat ook de opbrengst der gemeentefondsbelasting in 1934 nog geringer zal worden. In de tweede plaats moet er op gewezen wor den, dat ten gevolge van de, noodzakelijke con solidatie van vlottende schuld, de te betalen rente zal stijgen, terwijl bovendien, ondanks deze consolidatie, de vlottende schuld op een hoog bedrag zal blijven staan. In de derde plaats verdient de aandacht, dat, waar de gewone dienst van 1932 met een tekort zal sluiten, op het budget van 1934 een post zal moeten voorkomen om dit tekort althans ten deele op te vangen. In een daaropvolgend jaar, wanneer de rekeningcijfers over 1932 bekend zullen zijn, zal dan het restant kunnen worden gedekt. De invoering der omzetbelasting zal, volgens minister De Geer, zelfs bij een veel gunstiger verwachting omtrent het toekomstig verloop van het gewone budget van groote beteekenis zijn tot schraging van 's Rijks financieelen toestand in zijn geheel, in zoover zij het mogelijk zal maken sommige (al dan niet tijdelijke) heffin gen, die thans aan den gewonen dienst ten goede komen, te zijner tijd toe te voegen aan de voedingsmiddelen van het Leeningfonds 1914. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Donderdag geen audiëntie ver leenen. HUIZEN, 296 M. 8.30 NCRV Morgen wijding door ds. J. Pannebakker 9.30 KRO Gramofoonmuziek 9.45 Hoogmis uit de Kerk van de H. Familie te Den Haag 11.15 KP.G-orkest onder leiding van Johan Gerritsen 12.00 Mevr. M. T. ScliousVan Delft: Het Mariafonds en het Rustfonds te Haarlem 12.15 KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen 1.30 „Landbouwcrisis en crisissteun" 2.00 D. Bont „Godsdienstig halfuurtje" voor oude ren 2.30 Kamermuziek door het Rostal strijkkwartet 4.30 Ziekenhalfuurtje door Kapelaan A. Raaffels 5.00 NCRV Kerk dienst van uit de Geref. Kerk te Rotter - dam-Delfshaven 6.45 Gewijde muziek o.m. werken van J. S. Bach 7.45 KRO mr. C. M. J. F. Goseling: „Gezonde volks invloed en sterk overheidsgezag" 8.05 Voetbaluitslagen 8.10 KRO-boy onder lei ding van Piet Lustenhouwer 9.00 Pers berichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam 9.05 KRO-orkest onder lei ding van Johan Gerritsen 10.15 Persbe richten van het Persbureau Vaz Dias 10.30 KRO-orkest 10.45 Epiloog door het Klein Koor onder leiding van Jos. H. Pickkers. HILVERSUM, 1875 M. 8.30 WARA Tuin- bouwhalfuurtje door S. S. Lantinga: „De bemesting in de practijk" 9.00 „Doe het veilig", ir. H. O. W. Bats 9.15 Voetbal- mededeelingen 9.17 Orgelspel door Jo han Jong 9.40 „Het binnen- en buiten- landsche lied van verzet" 10.00 Vara- orkest onder leiding van Hugo de Groot; 10.40 Fllrnkwartiertje door M. Sluyser 11.00 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot 11.40 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek 12.00 AVRO Tijd sein en Concert door de Koninklijke Mili- - taire Kapel o. 1. v. kapitein C. L. Walther Boer Tusschenspel van gramofoonmuziek 2.00 Boekenhalfuurtje door Herman Poort - 2.30 Aansluiting aan het Con certgebouw te Amsterdam. Abonnements concert door het Concertgebouworkest onder leiding van Pierre Monteux. Solist: Francois Lang, piano 4.10 dr. G. A. Dudok: „Een dokters dilemma" 4.40 Gramofoonmuziek Sportuitslagen van het Persbureau Vaz Dias VARA 5.00 Kinder- deruurtje 6.00 VPRO. Lezing 6.45 Kerkdienst uit den N. P. B. te Weesp 8.00 AVRO Tijdsein en Persberichten van het Persbureau Vaz Dias 8.15 Omroep orkest onder leiding van Nico Treep 9.00 Clinge Doorenbos 9.20 Avro-prijsvraag „Wie zingt daar?" (gramofoonmuziek) 10.00 Omroeoorkest onder leiding van Nico Treep 10.30 Aansluiting met het Carl- tonhotel te Amsterdam 11.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL, 509 M. 10.20 Gramofoon muziek 11.20 Concert door het Kleine Orkest van het NIR. onder leiding van P. Keemans 12.20 Concert onder leiding van André Felleman 1.30 Concert 2.00 Vervolg concert 2.50 Concert 5.20 Dansmuziek 6.35 Gramofoonmuziek 8.20 Concert door het Radio-orkest onder leiding van Franz André 11.00 Con cert KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Omroep orkest onder leiding van Fritz Mahler 1.50 Gramofoonmuziek 2.45 Omroeporkest onder leiding van Emil Reesen 7.20 Louis Preii's Instrumentaal ensemble 8.55 Pianospel 9.55 Gramofoonmuziek 10.35 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 11.20 Concert 2.50 Populair Concert 4.00 vervolg 7.20 Concert door het Philharmonie-orkest v. Berlijn onder leiding van Julius Prtiwer. HAMBURG. 372 M. 11.20 Concert door orkest van Flensburg onder leiding van Kurth Barth 2.20 Populair concert 7 20 Concert door het Philharmonie-orkest van Hamburg onder leiding van Richard Rigter 9.40 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 2.50 Concert 4.00 idem 10.20 Dans muziek. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert onder leiding van Eysoldt 7.20 Het or kest van den West-Duitschen Omroep on der leiding van Kühn 9.40 Gramofoon muziek 10.05 Dansmuziek. DUVENTRY, 1554. M. 12.50 Pianoreci tal door Tayler 1.20 Concert 2.20 Gramofoonmuziek 3.20 Concert 4.35 Concert door het B.B.C.-Theater-orkest onder leiding van Stanford Robinson 5.50 Vocaal-concert 10.50 Epiloog. PARIJS (Eiffel), 1446 M. 12.50 Con cert 1.20 idem 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS, R., 1725 ML 8.05 Gramofoon muziek 11.50 idem 12.40 Gramofoon muziek 1.20 Concert 1.50 Gramofoon muziek 4.50 Populair Concert 7.20 Gramofoonmuziek 9.05 Music Hall- Programma. MILAAN, 331 M. 3.20 Orkestmuziek 6.25 Gramofoonmuziek - 8.20 Opera uitzending uit een theater. ROME, 441 M. 3.35 Concert 8.05 „Les brigands", operette in drie actes van Jacques Offenbach. WEENEN, 517 M. 10.50 Concert door het Weensch Symphonie-orkest ondir leiding van Cristoph -- 12.00 Populair Concert door het Wilhelm Wacek-orkest 2.50 Kamer muziek 4.05 Populair concert door het Afidré Hummer-orkest 7.20 gevarieerd pro gramma 9.50 Dansmuziek, Met ingang van Woensdag 1 Maart treedt bij de luchtverkeersmaatschappij de voorjaaiT- dienstregeling in werking. Deze tusschenperiode welke den overgang vormt naar den zomerdienst, omvat de maanden Maart en April. Ten op zichte van den winterdienst 1932/1933, welke ditmaal voor het eerst in een uitgebreid exploi tatieprogramma voorzag, ondergaan de diensten in Maart wel wijziging doch geen uitbreiding. Zoowel naar als van Londen zal de K. L. M. een ochtend- en een middagdienst, beide met tusschenlanding te Rotterdam, uitvoeren. De Deutsche Luft Hansa zal, in aansluiting op haar gebruikelijken dienst van en naar Berlijn, haar rechtstreeksche verbinding tusschen Amsterdam en Londen in stand houden. Ten opzichte van verleden jaar zijn al deze diensten versneld. Op Frankrijk worden de beide diensten, ook hier een ochtend- en een middagverbinding in elke richting, welke de K. L. M. in samenwer king met de Lignes Farman onderhoudt, ge handhaafd. De dienst van de K. L. M. voert zoowel in de uitgaande als in de binnenkomende richting een landing te Rotterdam uit. Antwer pen, dat gedurende den winter niet rechtstreeks van Nederland uit door de lucht bereikbaar was, wordt weder in het verkeer opgenomen. Het passagetarief Amsterdam—Antwerpen en Rotterdam—Antwerpen zal aan een aan merkelijke verlaging worden onderworpen. Het verkeer op Scandinavië wordt op den zelfden voet voortgezet. Deze winter werd deze dienst tusschen Engeland, Frankrijk en Neder land eenerzijds en Denemarken en Zweden an derzijds, voor het eerst gehandhaafd; de ver- keersuitkomsten overtreffen alle bestaande ver wachtingen, zoodat de proef uitnemend geslaagd mag heeten. Niettemin worden alle tarieven naar Malmö verlaagd. Met ingang van 1 April worden de dienst van de K. L. M. op Hamburg, de dienst van de Deutsche Luft Hansa op het Roergebied, Mid den- en Zuid-Duitschland en Zwitserland sn van Tsjecho-Slowaaksche Luchtverkeersmaa' - schappijen op Essen, Leipzig en Praag hervat. De „Telegraaf" weet voorts te berichten, dat de K. L. M. voornemens is in het as. seizoen verbindingen te openen met de buitenlandsche badplaatsen Borkum en Knocke. Amsterdam WARSCHAU, 1411 M. 11.35 Concert door het Philharmonie-orkest 1.40 Po pulair concert 3.45 Gramofoonmuziek 4.20 Pianorecital 5.20 Populair Concert 7,20 Vioolrecital 9.30 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 4.20 „Josef und seine Brüder", oratorium voor soli, koor en orkest van Handel 7.05 Concert door het Omroeporkest 8.05 idem 9.00 Dansmuziek. HUIZEN, 296 M. 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Lezen van chr. lectuur 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramo foonmuziek 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart 2.00 Uitzending voor scholen door H. Wanslnk: „Lief en leed op Zuid- Celebes" 2.35 Gramofoonmuziek 2.45 Causerie 3.15 Knipcursus 3.30 Cur sus stofversieren 3.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 4.00 Bij bellezing 5.00 trio Van der Horst 6.30 Vragenuurtje 7.30 Politieberichten 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Pers bureau 8.00 Gramofoonmuziek 9.00 S. Stemerding: „Kunst en opvoeding" 9.30 Bespeling van het studio-orgel 10.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias 10.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 Tijdsein AVRO-klok en Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Voordracht door Francien Koote Gerrese 11.00 Orgelconcert door Valen- tijn Schoonderbeek m. m. v. Jacq. van Kempen, tenor 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester; Inter mezzo: draaiorgelmuziek 2.15 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 2.30 auserie door J. K. Budde over „Vetplan- ten" 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 Causerie door Max Tak 5.00 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest 7.00 Boekenhalfuurtje door dr. P. H. Ritter Jr. 7.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 8.00 Tijdsein en Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam 8.05 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Albert van Raalte 9.00 Causerie 9.20 Voortzetting concert door het omroepor kest o. 1. v. Albert van Raalte 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 Voortzetting van het concert door het omroeoorkest o. 1. v. Albert van Raalte 10.30 Gra mofoonmuziek 11.00 Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amster- am 11.10 Aansluiting met „La Gaité" te Amsterdam. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Concert 6.35 Pianorecital door Oscar Delvigne 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Gramofoonmuziek 8.35 „Brlttani- cus", treurspel in drie bedrijven. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest o. 1. v. Max Skalka 2.50 Carl Ray- dahls' instrumentaal ensemble 7.20 Carnavalprogramma-omroeporkest o. 1. v. Emil Reesen 10.15 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 2.55 Moderne piano muziek 3.50 Populair concert door Paul Martens en zijn orkest 6.30 Gramofoon muziek 7.35 Populair concert 8.20 „Werkverrat", luisterspel van Eugen Ortner. HAMBURG. 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 1.30 Idem 3.50 Concert 7.20 Concert door het orkest van het „Braunschweiger Landestheater" o. 1. v. Klaus Nettstraeter 9.50 Gramofoonmu ziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 4.50 Pianorecital 6.55 Concert 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert door het symphonie-orkest van usseldorf o. 1. v. dr. Hans Paulig 4.20 Concert 9.50 Populaire en Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert door Haydn Heard en zijn Band 1.20 Or- slconcert 2.05 Concert 3.20 Sonate recital 4.05 Concert door het Schotsche Studio-orkest o. 1. v. Guy Daines 8.20 Kamermuziek 10.00 Concert door het B. B. C.-Theaterorkest o. 1. v. Stanford Ro binson. - - x PARIJS (Èifel), 1146 M. 7.50 Operette muziek 8.50 Fantastisch halfuurtje o. 1. v. M. Bttldy. PARIJS (Radio), 1725 M. 12.20 Con cert door het omroeporkest 7.40 Concert door het omroeporkest 8.20 symphonie- concert o. 1. v. Eugène Bigot. MILAAN, 331 M. 6.20 Gramofoonmu ziek 7.50 Kamermuziek 9.20 Orkest concert o. 1. v. Transini. ROME, 441 M. 4.50 Vioolrecital door Orlando Barera 8.05 Populair concert. WEENEN, 517 M. 4.20 Concert 30 „Das ewige Weibltde", omroephumo- reske van WiUy Knepler 8.55 Dansmu ziek. WARSCHAU, 1411 M. 4.20 Pianoreci tal 6.00 Dansmuziek 9.35 idem 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.20 Sym- phonieconcert o. 1. v. dr. Fritz Brun. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS zal een verbinding krijgen met Borkum via Groningen en met Knocke (België) via Rotter dam, Haamstede en Vlissingen. Verder zal ook op 1 Mei een lijn naar Twente worden geopend. De luchtlijn naar Zeeland zal van X Mei af even eens in gebruik worden genomen, terwijl de K. L. M. voornemens is de lijn op Groningen op 1 Juni te openen. Hierover is men nog met de betrokken autoriteiten in onderhandeling. Het is de bedoeling der K. L. M. deze binnen iandsche diensten onderling te laten aansluiten, zoodat men van Groningen af bijvoorbeeld een zeer snelle verbinding krijgt met de badplaats Knocke. Door deze verbetering der verkeersmogelijk- heden verwacht men dat het vervoer sterk za! toenemen. Vrijdagmiddag heeft te IJmuiden een ver gadering plaats gehad van de organisatie van reeders van visschersvaartuigen en de IJmuider federatie. Hierbij waren aanwezig twee hoofd bestuursleden van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van den directeur van het Staatsvissehershavenbedrijf. De vergadering stond onder voorzitterschap van den burge meester van Velsen, bijzonder bemiddelaar in het conflict. Op enkele punten van geringer belang ble ken de standpunten elkaar wel te zijn gena derd, terwijl op verschillende hoofdpunten de verschillen nog onoverbrugbaar waren. Na een bespreking, die ruim zes uur duurde, verdaagde de voorzitter de vergadering tot Maandagnamiddag twee uur. Dan zullen de verschillende behandelde punten, nadat par tijen zich onderling hebben kunnen beraden, in tweede lezing aan de orde worden gesteld. Zondag 5 Maart aa. speelt onze internatio nale doelverdediger A. G. van der Meulen zijn 5sten interlandwedstrijd. Ter gelegenheid hier van zal v. d. Meulen aan het na afloopt te houden diner gehuldigd worden. Het departement van Binneniandsche Zaken ueeft aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Februari 1933 op te geven, hoeveel geheel en gedeeltelijk werkloozen op 28 Januari 1933 als werkzoekenden bij de plaatselijke or ganen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffin gen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn ge gevens ontvangen van 1036 gemeenten met 7.754.412 inwoners. In die gemeenten stonden op 28 Januari 1933 ingeschreven 397.427 geheel werkloozen en 24.174 gedeeltelijk werkloozen. Van 41 gemeenten met 165.976 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 31 December 1932 stonden bij 1056 ge meenten met 7.866.427 inwoners ingeschreven 367.090 geheel- en 21.843 gedeeltelijk werkloozen. Van de bij de organen der arbeidsbemiddeling ingeschreven geheel- en gedeeltelijk werkloozen (resp. 397.427 en 24.174) waren b~ werkverschaf fingen geplaatst 45.441 arbeiders en werden in gevolge een steunregeling gesteund 138.246 per sonen. Verder wordt medegedeeld, dat volgens voor- loopige cijfers de uitgaven van werkloozenzorg in 1932 hebben bedragen 132.000.000 gulden. Hieronder is begrepen ƒ28.666.000 aan uit- keeringen door werkloozenkassen. Aangezien over het vorige jaar nog zeer veel verrekeningen moeten plaats vinden tusschen Rijk en gemeenten, Is het nog niet mogelijk, af zonderlijk op te geven hoeveel ten behoeve van werkverschaffingen en steunverleening is uit gegeven door het Rijk en door de gemeenten. Volgens een zeer globale becijfering gaven in 1932 Rijk en gemeenten voor steunverleening 76 millioen gulden en voor werkverschaffingen 28 millioen gulden uit. In 1931 hebben de uitgaven voor werkloozen zorg ƒ68.863.313 bedragen, hieronder begrepen ƒ24.648.031 aan uitkeeringen door werklozen kassen. Zooals wij reeds meldden heeft de Amsterdam- sche rechtbank beschikt, dat de gevangenhou ding van den heer Sneevliet voor den tijd van dertig dagen Wordt bevolen. Zooals men weet werd de heer Sneevliet ge arresteerd wegens opruiing en werd hij door den rechtercommissaris in verzekerde bewaring gesteld uit vrees voor herhaling van het delict. De rechtbank heeft een zeer korte beschikking gegeven. Zij besliste op denzelfden grond als de rech tercommissaris in zijn beschikking van 21 Fe bruari en uit hoofde van dezelfde omstandig heden als die, welke den rechter-commissaris tot het aannemen van die grond hebben geleid en welke omstandigheden de rechtbank nog aanwezig acht, dat verd. voor den tijd van der tig dagen gevangen dient te worden gehouden. Dus ook de rechtbank gelasttte zijn gevangen houding op grond van vrees voor herhaling. De raadsman, mr. dr. Benno J. Stokvis, heeft nog gisteren hooger beroep van deze beschik king aangeteekend en de behandeling voor de Raadkamer van het Hof zal binnen enkele da gen plaats hebben, de wet schrijft n.l. voor, dat het Hof zoo spoedig mogelijk dient te beslissen. Gisterochtend heeft het Haagsche Gerechts hof de behandeling van de zaak tegen de ver dachten K. en P., beschuldigd van moord op den heer E., voortgezet. Het Hof, dat geruimen tijd in Raadkamer vertoefde, trad tegen 11 uur de zaal binnen, waarna dr. Hesseling uit Arnhem opnieuw werd voorgeroepen. Deze verklaarde nogmaals, dat hem op grond van zijn onderzoek gebleken was, dat het endossement alsmede de hancj- teekening van den heer E. op de valsehe chèque zeer veel overeenkomst vertoont met het handschrift van verd. K. Verd. K. voerde hiertegen aan, dat deze deskundige vroeger tegenover den rechter commissaris andere verklaringen had afgelegd. Voorts bracht hij nog een aantal schrifturen van den heer E. ter sprake. Mr. Nederveen zei zich van het stellen van vragen te zullen onthouden ,daar het Hof dezen deskundige voorheen alleen niet als zoodanig competent achtte. Vervolgens werden gehoord de commissaris van politie P. Kramer en de rechter-commis- saris mr. Thorbecke. Dit verhoor liep over cor respondentie, tusschen beide heeren gevoerd, betreffende deze strafzaak in October 1932. De deskundige van Marsel gaf eenige inlich tingen omtrent het schrijfmachine-schrift, waarmede de chèque zou zijn geschreven. De zelfde inlichtingen werden ook verstrekt door den politie-deskundige Waltman. Betreffende de confrontatie van verd. K. met den jongen Visser, die de chèque aan de bank aanbood, werd nog gehoord de hoofdinspecteur van po litie Halsteyn. Tusschen dezen en den verd. K. ontstond discussie over de pertinente en di recte herkennning door den jongen. Te 12.40 uur werden de psychiaters dr. Gerritsen en Scholten, die beide verdachten hebben onder zocht, gehoord. Dit verhoor had plaats met gesloten deuren. Na de pauze werd Vrijdag de zitting van het Haagsche Hof met gesloten deuren voort gezet en duurde den geheelen namiddag. Eeni ge getuigen-deskundigen o. w. de heeren Sau- dek en Waltman, werden nader gehoord. A. s. Dinsdag te 10 uur zal na de herope ning der zitting de advocaat-geenraal Mr. J. A. de Visser requisitoir nemen. In de regeling betreffende de hulpverleening aan burgerwachten is wijziging gebracht. In de gemeenten, waar geen garnizoen ligt, zoomede in gemeenten met garnizoen, waar de omstandigheden tot bijzondere maatregelen aanleiding geven mogen met toestemming van of vanwege den minister van Defensie en on der verantwoordelijkheid van den burgemees ter, zoo wordt nader bepaald, depóts van wa penen, ledergoed en patronen worden gevormd, dan wel mogen de wapenen, het ledergoed en de patronen onder verantwoordelijkheid van den burgemeester onder persoonlijke berusting worden gelaten van de leden, aan wie de uit reiking plaats had. Ten aanzien van gemeenten, waarvoor af zonderlijke maatregelen worden noodig geacht, kan de minister van Defensie, in overleg met den minister van Binneniandsche Zaken, no pens de wijze van oplegging van de wapenen, het ledergoed en de patronen een afwijkende regeling treffen, met dien verstande, dat niet temin een snelle afgifte van een en ander mo gelijk blijft, indien de burgerwacht moet op treden. Anno Sanao De Paus heeft het jubeljaar aan gekondigd en heel de katholieke we reld maakt zich op, om met hém het heilig jaar te vieren. En zooals Rome het middelpunt der christenheid, voorgaat, zal ook de hoofdstad van Nederland voor gaan om heel het land te betrekken in een grootsche jubileeringrond het „blank Geheim der korenaren", den „druppelenden druivenwijn." Uit de historie spreekt de kerste ning van de lage landen aan zee tot onze verbeelding en in deze dagen van komende Amsterdamsche Mira- kelvereering richt heel het land zich tot de heugenis aan de eens zoo luistervolle Mirakelprocessie. Hier liggen de bouwsteenen voor een altaar van Sacramenteele ver eering in het grootsche Stadion waar een Sacramentsjubel zal opstijgen van tienduizenden uit alle steden en dorpen, uit alle gewesten en standen om met den Vader der Christenheid het „Te Deum" dan te heffen. ,jAnno Sancto"...: De uiterlijke ontplooiing van ons Roomsch gelooven moet in het Stadion dit jaar niet alleen symbool zijn van innerlijke kracht, neen het moet een uiting worden van die innerlijke gesteldheid zelf. En de tienduizenden moeten saamstroo- men om deel te hebben aan deze uiting onzer eenheid rond het Ge heim der Eeuwen. Ds. Kersten heeft te Utrecht in de alge meene vergadering zijner partij een poli tieke rede gehouden, en wanneer de heer Kersten het woord voert dan blijft „Rome" niet ongemoeid. Dus ook ditmaal niet. Het is wel een beetje vervelend, want 't zijn doorgaans dezelfde gemeenplaatsen» welke men te hooren krijgt. Maar ditmaal had mogen wij het ver slag der „N. R. Ct." gelooven de politi- zeerende predikant een nieuwe pijl op zijn anti-papistischen boog. Wij lezen al in bedoeld verslag o.m. dit: God verlatende heeft men zich tot Rome gekeerd. De vruchten bleven niet uit. Geen land ter wereld waar het door Protestanten ver- lijkte Rome zooveel voorrechten geniet als ten onzent. Reeds zijn de vreeselijke symptomen zichtbaar. Spr. noemde in dit verband de muiterij op „De Zeven Provinciën." Ze maken elk commentaar overbodig, ook zonder onderstreeping! P. S. j.l Si 99 In verband met de order van den Minister van Defensie waarbij aan de militaire ambte naren der land- en zeemacht verboden is aan gesloten te zijn bü of op eenigerlei wijze steun te verleenen aan groepen of vereeni- gingen van personen op sociaal-democrati- schen grondslag, wordt er aan herinnerd, dat volgens artikel 1 der wet van 19 December 1931 (Staatsblad no. 519) houdende regelen betreffende den rechtstoestand van de militai re ambtenaren; onder militaire ambtenaren worden verstaan: a. Zij die zijn aangsteld in militairen open baren dienst om bij de landmacht hier te lande of bij de zeemacht werkzaam te zijn; b. Zij die aangesteld in militairen openba ren dienst om bij de landmacht in de over zeesche gebieden werkzaam te zijn, tijdelijk dienst verrichten bij de landmacht hier te lande, voor zoover de algemeen verbindende voorschriften, geldende voor de landmacht hier te lande op hen van toepassing zijn. Blijkens het tweede lid van artikel 1, zijn onder militaire ambtenaren mede begrepen het personeel der Koninklijke Marine-reserve sn het reservepersoneel de" Koninklijke Land macht, hetwelk niet valt onder het voorgaande lid. In de dezer dagen te Den Haag onder leiding van den heer C. J. G. Struycken gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem werd besloten volle medewerking te verleenen aan de actie van den Ned. R. K. Bond van Kleermakerspatroons tot stichting van afdee- lingen van dien vakbond in het Haarlemsche Diocees. Bij de jaarlijksche functieverdeeling onder de leden van het hoofdbestuur werd als 2e penningmeester van den bond aangewezen de heer H. G. Ruhe (Amsterdam) en als biblio thecaris de heer A. Vlaar (Purmerend). Overigens bleef de verdeeling der bestuurs functies zooals zij was. Uitvoerig heeft het hoofdbestuur zich bezig gehouden met de vraag, welke werkzaamheden, geacht moeten worden te behooren tot de taak der Gewestelijke Federaties van R. K. Midden- standsvereenigingen. Een rondschrijven hieromtrent zal aan de be trokken afdeelingen van den bond worden ge zonden. Besloten werd den Voorjaars Centralen Raad van den bond te houden op Woensdag 3 Mei te Den Daag. Naar wij vernemen gaat de toestand van den Weleerw. Pater v. d. Maagdenberg C.s.sR., die tijdens een missiepreek te Arnhem onlang® ernstig ongesteld werd en Ineenzakte, en d®®~ wege langdurig in het ziekenhuis aldaar moe5" worden verpleegd om vervolgens nog geruimen tijd rust te nemen, gestadig aan goed vooruit. Tot zijn volledig herstel zal Z.E. nog eeru£® weken in het retraitehuis te Bergen (N.HJ rust houden, waarna hij dan, naar mag worden verwacht, omstreeks half Maart in het kiwi®" ter te Roozendaal zal terugkeeren om SJ1 heilzame zielearbeid te gaan hervatten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10