Japan uit den Volkenbond? Rond de affaire-Hirtenberg VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordtis Hulppolitie in Pruisen Het nieuws van heden PREIBGORSKY mw» mvfóp-A GENEVE ZAL ZIJN TAAK VOORTZETTEN" OOSTENRIJK IN DE KNEL KAPITAAL f2.000.000.- RESERVES plm. f550.000.- DE BAROMETER ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933 De stad Kailoe bezet Het Weer Duitsche verkiezings campagne Hitier en de monarchie De diplomatieke nota's Noorsche regeering afgetreden Italië tegen de Kleine Entente Café-Rest. „Du Commerce" ^xwwuuimi wmiH/uiMé VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18313 BUREAUX: NASSAULAAN 51ItL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cenf; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N. V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw.242Tel. 82797 Kanitaal- en Volksverzekering Toegejuichte verklaring van Hymans. China verlangt sanctiemaatregelen Koo aan het woord Japansch Volkenbondsamb tenaar neemt ontslag Kailoe veroverd Eskader naar Sjanghai VON LEVETZOV STELT ZICH AAN BERLIJNS SCHIPO VOOR Tot ondersteuning der gewone politiemacht Liebknecht-huis gesloten ANTI-JAPANSCHE AANSLAG DE NIEUWE KARDINALEN Z. H. Exxc. Mgr. Rodrigo Villeneuve, Aartsbisschop van Quebec, die in het a.s. Consistorie tot kardinaal sal worden benoemd Het „koor" van Vrijdagavond Gesprek met prinses Hermine ifiPt? ,Ik zal niet dulden, dat er zich onder u iemand bevindt, die niet met de vereischte energie zou optreden tegen die communistische moordkwajongens". Veel geschreeuw, weinig wol. De zaak is opgelost, maar de at mosfeer blijft gespannen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN „Nieuwe pact in strijd met den Volkenbond" COURANT GENÈVE, 24 Febr. (Benter.) De Volken bondsvergadering heeft het rapport der Com missie van Negentien tot regeling van bet Chineesch-Japansch conflict eenstemmig aan genomen. Alleen de vertegenwoordiger van Japan heeft tegen gestemd. GENEVE, 24 Febr. (V.D.) Nadat de Assemblée van den Volkenbond het rapport van de com- missie-van-19 had aangenomen, verklaarde de voorzitter, de Belgische minister Hymans, dat thans de bepalingen van artikel 15, alinea IV, in werking traden, waardoor alle leden-staten van den Volkenbond zich verplichten, geen oorlog tegen China te voeren. Hymans keerde zich tot den Japanschen vertegenwoordiger er verklaarde dat hij hoopte, dat Japan geen over ijlde stappen zal doen. Door geweld zou het conflict slechts verlengd en verscherpt worden De dag zou komen, waarop men een internatio nale regeling voor het conflict zou vinden; er diende een.rechtvaardige, het belang van beide staten dienende en met de zedelijke begrippen der menschheid overeenkomende oplossing te worden gevonden. De Volkenbond zou als hoe der van de internationale orde en van den vrede, ondanks alle moeilijkheden, zijn taak voortzetten. De vergadering toonde haar instem ming met de rede van Hymans door luid applaus. De Japansche vertegenwoordiger Matsoeoka antwoordde, dat de Japansche regeering met groote teleurstelling en diep leedwezen kennis nam van de aanvaarding van het rapport Japan, dat lid is van den Volkenbond sedert de oprichting en te Versailles aan de uitwer king van het Volkenbondspact heeft medege werkt, heeft sedert dien ten nauwste met den Volkenbond samengewerkt tot handhaving van den vrede. Japans politiek in het verre Oosten wordt slechts bepaald door den wensch, vrede en veiligheid te waarborgen. Japan is thans gedwongen aan te nemen, dat zijn opvatting omtrent de wijze waarop dit doel moet worden bereikt, afwijkt van de opvatting der overiue Volkenbondsmogendheden. De Japansche re geering acht daarmede de grens van de samen werking tusschen Japan en den Volkenbord bereikt. Zij zal echter alles doen, om ook ver der den vrede in het Verre Oosten te hand haven en de vriendschappelijke betrekkingen met alle landen te onderhouden. De Japansche delegatie zag zich echter, gezien het resultaat van de stemming, genoodzaakt de zaal te ver laten. Hierop verliet de geheele Japansche delegatie onder leiding van Matsoeoka de zaal en werd de vergadering tot vanmiddag geschorst. In de middagzitting waren de zetels der Japanners leeg. In deze slotzitting maakte de Litausche ver tegenwoordiger van de gelegenheid gebruik, de Wilna-kv^stie op het tapijt te brengen. Hy verlangde bestraffing van Polen. Verder werd besloten, de Assemblée niet te or.«T,mden. maar de commissie van 21 leden in te stellen, om de ontwikkeling in het Chineesch- Japansche conflict te volgen. Reeds morgen zou de commissie bijeenkomen. De commissie-van-19 wordt n.l. aangevuld met vertegenwoordigers van Nederland en Canada. Ook de V. S. en Rusland zullen tot deelneming aan de commissie worden uitge- noodigd. De Chineesche vertegenwoordiger Wellington Koo hield een rede, die een uur duurde en waarin hij tamelijk duidelijk zinspeelde op de eventueele sanctiemaatregelen, waartoe de Vol- .kenbond verplicht is. Wat Jehol betrof, heeft China het recht zijn eigen grondgebied te ver dedigen, hetgeen het dan ook doen zal. Welling ton Koo meende, dat voor het geval, dat zich thans dreigde voor te doen, in het Volkenbonds pact een reeks collectieve maatregelen waren voorzien. Hij stelde voor, dat de commiss.e- van-21 weldra de situatie uit dezen gezichtshoek zou onderzoeken. GENVE, 24 Febr. In vooraanstaande kringen is men van meening, dat de Japansche regee ring zoo mogelijk reeds Maandag het uittreden van Japan uit den Volkenbond zal aankon digen, na het vertrek van Matsoeoka uit Genève. De Japansche onder-secretaris-generaal Soe- gimoera, leider van de politieke afdeeling van den Volkenbond, heeft ontslag uit zijn functie verzocht. Matsoeoka en de andere Japansche vertegen woordigers verlaten Zaterdagavond Genève. Matsoeoka zal zich eerst naar Parijs, Den Haag en Londen begeven en daarna via Washington naar Tokio terugkeeren. Of de Japanners nog langer zullen deelnemen aan de ontwapeningsconferentie staat nog niet vast. TOENGLIAO (Mandsjoerije) 24 Febr. (Reuter) De Mandsjoekwo-troepen, onder bevel van Tsjang Hai-peng, hebben hedenmiddag om 12 uur de stad Kailoe in Noord-Jehol bezet. Het schijnt dat men thans de steden Tsji-feng en Lingyuan wil veroveren, welke de vitale toe gangswegen vormen naar het midden van Jehol. Het zal er voor de Chineezen dus op aankomen, deze toegangswegen tegen eiken prijs te be houden, opdat hun verzet kans van slagen hebbe. Japansche berichten, als zouden er onder de Chineesche troepen veel deserteurs zijn, wor den door Nanking tegengesproken. TOKIO, 24 Febr. De Japansche minister van Marine heeft het derde eskader, dat te Sasebo ligt, bevolen vandaag nog naar Sjanghai te vertrekken. De Europeesche zakenlieden te Sjanghai too- nen groote bezorgdheid over den toestand. De Chineesche publieke opinie is meer dan ooit tegen Japan in woede ontstoken, doch niettemin houdt de bevolking zich rustig er, stelt zijn vertrouwen in de kracht der Chi neesche troepen. Dat het nationale gevoel onder de Chineezen echter ontwaakt is, blijkt uit de ruime steun' verleening voor de troepen in Jehol. Er worden geldinzamelingen gehouden, velé staan zelfs een deel van hun loon af en de meisjes beijveren zich in het breien van wollen truien voor de Chineesche frontsoldaten. In geheel Jehol heerscht felle koude en de heuvels zijn met sneeuw en ijs bedekt. Vele vrouwen geven zich ook op als .vrijwillige ver pleegsters. Chineesche bankiers te Sjanghai hebben een leening van 10 millioen dollar vérstrekt aan de Nankingregeering voor militaire uitgaven in Jehol. De bankiers zouden bereid zijn nog meer geld te verstrekken. PEKING, 24 Febr. (Reuter). Naar schatting hebben de Japanners thans 60.000 en de regee ring van Mandsjoekwo 30.000 man troepen in actie in den strijd tot verovering der provincie Jehol. Volgens een Chineesch bericht is een Japan sche front-aanval op Tsjaoyang mislukt. De Japanners maken een flankbeweging in zuide lijke richting. Er heerscht een verschrikkelijke koude. Verwachting: Matige, tijdelijk krach- li; tige Zuidelijke tot Zuidoostelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog weinig of geen sneeuw, EJ temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. H Verdere vooruitzichten; Onzeker, Stormwaarschuwings dienst. H Geseind van de Bilt Vrijdagavond te 20.08 uur aan de posten van Hoek van Holland =5 tot en met Nieuwesluis: „Weest op Uw SE hoede! Zon op 6.58, onder 5.29. Licht op 5.29. Eerste Kwartier 4 Maart. BERLIJN, 24 Febr. (W.B.) De Pruisische Rijkscommissaris Goering heeft een manifest gepubliceerd over de oproeping en het gebruik van hulppolitie, waarin hy zegt, dat door de toenemende terreur van links-radicale, vooral communistische zijde, de openbare veiligheid en het leven en eigendom der bevolking voort durend bedreigd worden. De bestaande politie macht wordt daardoor zoo druk in beslag ge nomen, dat de hulp van vrijwilligers dient te worden ingeroepen, die de taak der beroeps- politie moet verlichten. Slechts op nationalen grondslag staande Duitschers kunnen hiertoe gebruikt worden. Zij zullen om de mouw van hun burgerkleeding of van hun uniform eener politieke vereeniging, een witten band dragen met opschrift: hulppolitie. Zij staan onder lei ding van politie-officieren. Hun taak zal het. vooral zijn de gewone politie bij te staan bij bescherming van politieke vergaderingen en optochten. In geval van onlusten e.d. zullen zij meer in het algemeen de gewone politie bijstaau en zullen zij de bescherming op zich nemen van belangrijke, bedrijven en openbare gebouwen. Voor Berlijn geschiedt de aanstelling met toe stemming van Goering zelf, voor buiten Berlyn met toestemming der regeeringspresidenten. BERLIJN, 24 Febr. De politie heeft heden tol nader order het Karl Liebknecht-huis gesloten. Gisteren zijn in de drukkerij van het gebouw pamfletten der K.P.D. in beslag genomen, waar in tot gewelddadigheden en tot daden, welke als hoogverraad beschouwd moeten worden, werd aangespoord. LONDEN, 24 Febr. (V.D.) Heden is aan de Japansche ambassade te Londen een postpak ket afgeleverd, dat een bom bevatte. De politie heeft de helsche machine onschadelijk ge maakt. Van het koor van verkiezingsredenaars, die Vrijdagavond in de groote Duitsche steden op traden, teekenen wij het volgende op: Te Mtinchen is het een drukte van belang geweest. Hitier heeft er het woord gevoerd Zooals a'tijd wist hij het legio aantal zijner toe hoorders mee te sleepen. Wellicht in antwoord op den katholieken staatsraad Schaeffer, die Donderdag van een Beiersche monarchie sprak verklaarde Hitier, dat van het herstel eener Mainlinie geen sprake kon zijn. Ook als Beier aldus de kanselier dien ik op te komen voor de eenheid van Duitschland. Verder ver klaarde Hitier, dat de zetel zijner beweging steeds in zijn geliefde stad München zou blij ven. 's Avonds sprak Hitier nog de 2000 oudste nat.-socialisten toe, die hem tenslotte toerie pen: Heil Hitier, den bouwmeester van het derde Rijk, onzen leider. Tenslotte had een fakkeloptocht plaats van 13 ar 14000 S.A.- en S.S.-mannen. In de Westfalenhalle te Dortmund sprak gis teravond vice-kanselier Von Papen voor het Duitsch-nationale strijdfront „Zwart-Wit- Rood". Hij verklaarde er voor te strijden, dat het Duitsche katholicisme zich aans'uit bij het front der nationale verheffing,omdat tijdens de jarenlange samenwerking van Centrum er, soc.-democraten het Marxisme allerwegen maat al te welig getierd had. Mgr. Kaas sprak thans in Düsseldorf. Hel kan niet de zin der nationale concentratie gedachte zijn aldus de Centrumsleider dat men een deel van het volk gedwongen buiter, sluit. Hartstochtelijk zoeken wij naar wat in staat is bruggen te slaan over de afgronden Wat de rampzalige geloofsverdeeldheid betreft dienen wij in den andersdenkende onzen Duit- schen broeder te zien. Eerder dan velen mee- nen, zal de tijd komen, waarop ook wij wee» recht verkrijgen. t>r. Wirth waarschuwde te Oberhausen tegen de schorsing der openbare scholen, daar nu kinderen, die door hun ouders stelselmatig anti godsdienstig zijn opgevoed en zoo zijn ei honderdduizenden thans ook in de katho lieke scholen moeten worden opgenomen. Tegen de soc.-dem. Grzesinski en Hausmanr is te Dortmund een spreekverbod uitgevaar digd wegens gevaar voor de openbare veilig heid. Te Lèipzig verklaarde Grzesinski, dat ds soc.-democratie het volk rechten heeft ge geven. Tenslotte sprak te Sagan dr. Wienbeek, de toekomstige staatssecretaris voor den Midden stand, die het voor de kleine bedrijven op nam Volgens den Berlynschen correspondent van de „Daily Express" heeft prinses Hermine. de gemalin van den Duitschen ex-keizer, zich kort geleden naar Berlijn begeven, teneinde aldaar een onderhoud met Adolf Hitler te hebben eD te vernemen in hoeverre de nieuwe rijkskanse lier eventueel bereid zou zijn. zijn medewerking te verleenen voor een herstel der Hohenzollern- dynastie in Duitschland. Het duurde drie dagen alvorens prinses Her mine er in slaagde. Hitier te spreken te krij gen en wel ter gelegenheid van een diner, ge geven ten huize van mevrouw von Dircksen een vurige monarchiste en tevens groot bewon deraarster van den nieuwen rijkskanselier. Aan het diner zelf zaten de rijkskanselier en prinses Hermine van elkaar gescheiden, doch na den maaltijd stond Hitier haar even in een der andere vertrekken te woord. Daarbij moet de rijkskanselier hebben ver klaard dat hij, ofschoon hij het huis Hohen- zollern grooten eerbied toedroeg en bijzondere waardeering had, voor hetgeen het ten behoeve van het Duitsche rijk had gedaan, den tijd voor een herstel der dynastie niet rijp achtte. De politieke en economische moeilijkheden waarvoor Duitschland zich op het oogenblik zag geplaatst, zoo moet hij zich verder tegen over prinses Hei-mine hebben uitgelaten, zijn zóó groot, dat men zulk een herstel onmogelijk zou kunnen wagen. Aldus de „Daily Express", aan welk blad de „Telegraaf" bovenstaande ontleende. (Van onzen Weenschen correspondent) In mijn laatste correspondentie schreef sk aan het slot: „De gemoederen zijn zeer ge - spannen in Midden-Europa, en houdt de economische crisis nog lang aan, dan komt het beslist en zeker tot een uitbarsting." Het is er intusschen niet beter op geworden In Duitschland niet; ook hier niet. Hier de Hirtenberg-affaire, die nu plotseling een inter nationale conflictstof van niet te onderschat ten beteekenis is geworden. Eerst wilde ik over de aangelegenheidHir tenberg schrijven, dach1 dan echter: belang loos, veel geschreeuw en weinig wol. En ik vergat dan een oogenblik, dat ondanks wei. nig wol een groot geschreeuw overgevoelige, prikkelbare menschen zenuwachtig genoeg kan maken. Ik kan er niets aan doen ik ben gewis geen hyperpatriot en heb ook niet al te veel ever voor dergelijk slag van menschen maar ik vind de houding der Oostenrijksche socia listen inzake Hirtenberg misselijk, dun. Het gaat u, lezer, waarschijnlijk als velen anderen, die ook eerst de affaire-Hirtenberg over 't hoofd zagen. Nu 't begint te spektake- len, komt de belangstelling. Daarom een paar woorden over het ont staan. Een Italiaansche wapenhandelaar heeft een wapentransport van 50.000 geweren en 200 mi- trailleusen, oorspronkelijk van Oostenrijksc.'ie afkomst, naar de Oostenryksche wapenfabrisx Hirtenberg ter reparatie gezonden, om ds wapenen weer voor den handel bruikbaar te maken. Van een politieke r.ctie of ook maar van een zweem daarvan van de zijde der Oostenryk sche regeering in deze was en is geen sprake, zy heeft andere zorgen dan zich in de politie ke kou buitenshuis te wagen, vooral sinds de thermometer aldoor op vallen staat. Voor zoo ver ze er vanaf wist, van dezen „wapensmokkel zoo als van vroegere veel grootere van het eene land der Kleine Entente naar het ande re land der Kleine Entente over OoStenrijk- schen grond, had zij alleen den economischen factor, niet den politieken, in het oog. En ik kan hier gerust verraden, dat de wapenfa briek Hirtenberg met haar duizend werklui tenminste 90 pCt. op straat moest zetten, als niet dergelijke „wapenreparaties" er het eco nomische leven ingehouden hadden. De Oos tenryksche regeering neemt het standpunt in, dat noch wapendoorvoer over Oosten- rijksch gebied, noch wapenreparatuur door 't vredesverdrag aan Oostenrijk verboden is en dat zij niet den plicht heeft, op grond va n het onzalige vredesverdrag, te vragen, waar eventueel die wapenen vandaan komen en waar ze heengaan. Kan Tsjecho-Slowakije geweldige wa pentransporten over Oostenrijksch gebied naar zijn bondgenoot Joego-Slavië leiden zonder dau de heeren Tsjechische, Fransche en En gelsche diplomaten ende Oostenrijksche socialisten zenuwachtig worden, waarom zou dan niet een Italiaansche wapenhandelaar, zeggen we Italië, wapenen naar een Oosten ryksche wapenfabriek, zeggen we met de be stemming Hongarije, kunnen sturen? Alles was dan ook rustig totdat de Oosten - rijksche socialisten door him uitgebreid klik- systeem er achter kwamen en alarm begon nen te slaan in de Oostenryksche en de bui- tenlandsche pers en hun buitenlandsche be trekkingen begonnen te mobiliseeren tegen hun eigen vaderland, ja tegen hun eigen werklui met de kennelijke bedoeling, het ge hate fascistische Italië een hak te zetten op het gevaar af van zelf te buitelen. Nu kwam natuurlijk wat komen moest. Oe diplomaten zenuwachtig gemaakt, begonnen een politieke actie, die dan op 11 Febr. m het critieke stadium trad. Op dien dag ver schenen de Fransche en de Engelsche gezant bij den Bondskanselier Dollfuss „om infor maties omtrent Hirtenberg" en zooals ater bleek presenteerden ze den bondskanselier een nota van heb ik jouw daar: le eisch: de wapene:. terug naar den oor- spronkelijken expediteur; 2e eisch: weigert die expediteur ze in ont vangst te nemen, dan vernietiging der wape nen; 3e eisch: de Oostenrijksche autoriteiten hebben tegenover de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland de vrklaring af te leggen, als onder eed, dat de eerste of tweede vorm doorgevoerd is Deze eischen zijn te vervullen binnen twee weken. Oostenrijk heeft sinds de omwenteling al le staatsverdragen loyaal gehandhaafd en zijn verhouding tegenover Frankrijk en Engelanr was waarachtig niet van dien aard, dat een in zich onbeduidende affaire als die van Hir tenberg een gewenschte aanleiding kon zijn tot een dergelijke ondanks alle doekjes r,a de verwonding beleedigende demarche. Klaarblijkelijk is dan ook niet Oostenrijk bedoeld, doch Italië. En Italië heeft vimia- dellijk den steek gevoeld en niet gezwegen Een groot spektakel begon in de Italiaansche pers en vandaar plotseling de diplomatieke crisis. Frankrijk heeft Engeland op sleeptouw ge nomen en Frankrijk zelf is weer juist als in 1918 de dupe geworden der hatelijkheden van Ts j echosla wakij e. Ik kan 't mij niet anders voorstellen, dan dat de bezonnenen in Frankrijk en vooral n Engeland hier niet mee accoord gaan! (Is reeds gebleken. Red.) H» evelen betreuren reeds lang, dat zij in 1918 den Tsjeechen het oor geleend hebben. Nu wil ik niet zeggen, dat onze kleine bonds kanselier overigens handig genoeg hier een goeden neus gehad heeft. Onder Dr. Sei- pel was 't niet zoover gekomen. Of heel de geschiedenis gevolgen zal heb ben? Dat weet geen mensch. Zij kan heel groote gevolgen hebben, zoo groot als het schot van Sarajewo in 1914 en zij kan doodlooper Zij kan voor Oostenrijk groote economische moeilijkheden scheppen denk aan de lang verwachte, toegezegde internationale leening en zij kan Oostenrijks positie versterker. Dat weet nog geen mensch. Eërgisteren "tel aan een ministerieele crisis niet meer te tw:j felen en men noemde al Dollfuss' opvolger Vandaag is de crisisnevel weer opgetrokken. Wil men absoluut dat Oostenrijk uit den neutralen band springt? Oostenrijk, dat als misschien geen tweede land in Europa, juist neutraal dient te zijn, wiens economisch en kultureel onafhankelijk bestaan een fac tor van gewicht kan en moet zijn voor ahe omliggende landen. Wat is nu al het geval? Zeker is 't dat -e Hirtenberg-affaire ons weer eens klaar ond-r, de oogen heeft gebracht hoe eigenlijk de po litieke constellatie van Europa er uitziet. Steeds komen er nieuwe spanningen, nieu we hindernisbarricaden, nieuwe hegemonie- conflicten tot de radicale politieke zonsver duistering komt. De betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk lijden aan ondertempera- tuur. Frankrijk is verontwaardigd over oe dreigende taal der Italiaansche pers en Italië noemt Frankrijk de giftmengster in zake het Duitsch-Italiaansche Verbond enzoovoorts. Ondanks alles gelooven verstandige men schen niet aan een acuut oorlogsgevaar en heelemaal niet aan een improvisatie van Mus solini. De duce vond steeds zachtere tonen als heel de wereld hem niet anders dan met de krijgstrompet kon voorstellen. Mussolini is geen Hitler, hij is een „Realpolitiker" van formaat, die als geen tweede het verstaat, de kansen af te wegen. Laat oorlogspsychose ech ter een hysterischen oorsprong dragen, waar blijft 't, dat een hysterie, die zich uitbreide als de griep en een hooge koorts te weeg brengt fataal genoeg in haar uitwerking kan zijn. Zoover was deze correspondent geschreven, toen ons het bericht bereikte, dat de duce met een edele gestie het dreigende conflict heeft opgelost. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon deelt mee, dat de Italiaansche gezant verklaard heeft, dat de Italiaansche regeering bereid is, de ter re- Italië noemt de nieuwe overeenkomst der Kleine Entente ,Jn strijd met den Volkenbond". Hulppolitie in Pruisen. Treedt Japan uit den Volkenbond? China ver langt sanctie-maatregelen. Kailoe veroverd. De Regeering verdedigt in de Eerste Kamer haar beleid. De voorjaarsdienst brengt uitbreiding van het luchtverkeer. De beschikking der Amsterdamsche rechtbank inzake de gevangenhouding van den heer Snee vliet. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing eener omzetbelasting. De werkloosheid neemt steeds toe. De reserves der Werkloozenkassen raken uit geput. O paratie naar Oostenrijk gezonden wapenen terug te nemen zoodra ze volgens opdracht gerepareerd zijn. Daarmee zijn alle eischen van het Engelscü- Fransche aide-memoire van 11 Febr. zinloos geworden en heeft Oostenrijk niets anders te doen dan ter gelegener tijd een transport- technische verklaring te geven en is het Oos tenryksche standpunt, dat het hier gaat over een „Geschaft" en ni°t om hoogere politiek gerechtvaardigd. De nevel is gedeeltelijk opgehelderd, maar de lucht blijft zwoel. 1) 1) Bij het afzenden van deze corresponden tie kon onze correspondent nog niets weten van het ontslag van den Directeur-generaal der Oostenrijksche spoorwegen, Seefehlner. Deze zou geprobeerd hebben tegen een ver goeding 'van 150.000 schellingen van de vak verbonden gedaan te krijgen, om deze wapenen te verzenden in een „door de regeering nie^ gewenschte richting." De sociaal-democraten zouden in „edele verontwaardiging" hebben geweigerd en de zaak bekend hebben gemaakt. „Het Volk" ten onzent had een heel voor blad noodig, om mede „edel verontwaardigd" te zijn, vooral omdat bovengenoemde direc teur katholiek heet te zijn. Wat dit met het geval heeft te maken? Trouwens, het hee:e geval is nog volkomen onopgehelderd. Bed. OSLO, 24 Febr. (Reuter). Het Storting nam hedenavond de gisteren door minister-president Hundseid van de hand gewezen resolutie der radicalen met 80 tegen 67 stemmen aan. De regeering is daarop afgetreden. Morgen wordt den koning het verzoek om ontslag voorgelegd. ROME, 24 Febr. (Reuter). In de Kamer werd geïnterpelleerd naar aanleiding van de afslui ting van het nieuwe pact tusschen de kleine Entente-mogendheden. De onderstaatssecretaris van Buit. Zaken verklaarde: Waar er in de over eenkomst geen voldoende elementen zijn, die waardeering verdienen, met name wat betreft de militaire clausules, wensch ik over het ont staan van het pact niet te oordeelen Ik ver klaar het pact echter in strijd met den Vol kenbond. Inzake de wapen-affaire van Hirtenberg, noemde de minister den toon en den vorm der Fransch-Britsche nota onduldbaar en maakte hy zinspelingen op de noodzakelijke herziening der verdragen. EN ZIJN ORKEST. HET GESPREK VAN DEN DAG. IV V V V '1 111 111 \1 1 r l ir r r j frr Hoogste stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 756 .Vorige stand: 754.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1