STADSNIEUWS tick wat wiU Conflict te Oss ZATERDAG 25 FEBRUARI Het justitie-beleid ONZE WINKELSTAND Van Amerongen's hoedenmagazijn Personalia Verduistering R.K. Coop. Bouwvereeniging „De Spaarnestad" A.R.K.A. COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Middagconcert H.O.V. R.K. GEMEENTERAADSLEDEN Vergadering te Leiden Geen distributie van speenvarkens Gevonden dieren en voorwerpen Een Graalavond TOONEEL Sebastiaan, de heilige proletariër GRAAL-AGENDA Nieuws voor de week van 25 Februari4 Maart TREKJES No. 790 Minister Donner en de Eerste Kamer Ontslag bij N.V. Zwanenberg*s Slagerijen wegens lidmaat schap van een vak organisatie 168 „Uitbreiding van onze magazijnen maakte het noodzakelijk, dat wij een huis aan de over zijde van de Anegang betrokken", zoo vertelde de chef van de welbekende Van Amerongen's Hoedenmagazijnen ons, toen wij Vrijdagmid dag bij de officieele opening een bezoek aan deze zaak brachten. En wij erkennen gaarne: de nieuwe magazijnen zijn een bezoek onge- twijfel waard. Het perceel Anegang 27 is ge heel verbouwd. Daar de frontbreedte slechts gering is, heeft men lange etalages (een eisch des tijds!) naar binnen gebouwd en een ruime plaats tusschen de etalages opengelaten, opdat ieder het geëtaleerde zoo gemakkelijk mogelijk kan bezichtien. Het perceel is samengesmolten met de per- ceelen Frankestraat 3 en 5, welke eveneens groote etalages hebben. Er is een groote ver koopruimte met een oppervlakte van ongeveer 250 M.2 ontstaan, welke een smaakvollen in druk maakt. Om de klanten zoo gemakkelijk en spoedig mogelijk te kunnen bedienen, heeft de archi tect, de heer Fred. M. Kramer, vele toonbanken aangebracht. <J.a. zijn de pilaren door een toonbank en groote spiegels grootendeels aan het oog onttrokken. Het geheel is in prettige rood-bruine kleur gehouden. Op de eerste verdieping bevindt zich een af zonderlijke afdeeling voor pelterijen-verkoop en daarnaast een eigen atelier. De firma heeft zich aangepast aan de tijdsomstandigheden en verkoopt thans voornamelijk dameshoeden, mutsen, shawls, pelterijen enz. van de z.g. midden-prijsklasse dus tusschen de minste en duurste soorten in. Op het eigen atelier worden deze hoeden vervaardigd, gegarneerd of vervormd. Op den vloer is zacht linoleum aangebracht. De vele bloemstukken, die de firma ter ge legenheid van de opening ontving, gaven een feestelijk cachet aan de zaak. Met ingang van 1 Maart is de heer Fr. B. v. d. Meulen, alhier, benoemd als politie-agent bij het korps te Amsterdam. Te Leiden is geslaagd voor het artsexamen (eerste gedeelte) Mej. H. Blomberg, alhier. Door de Leidsche politie is aangehouden de 20-jarige J. van T. uit Haarlem, die hier ter stede een bakfiets had gehuurd en deze te Leiden trachtte te verkoopen. Hij is als verdacht van verduistering naar Haarlem overgebracht. Deze dagen hield het bestuur van boven genoemde Bouwvereeniging in het gebouw St. Bavo een bestuursvergadering, waarin de ver- verdere plannen en de uitkeering daarvan be sproken werden. In de komende dagen moet nog met verschil lende personen overleg gepleegd worden: slaagt dit, dan zal ten spoedigste een ledenvergadering gehouden worden. In de laatste dagen ondervindt het bestuur een zeer gewaardeerde medewerking van de le den, door het storten van bijdragen voor grond- kapitaal en ook door het werk van de pro- pagandacommissie. De animo om toe te treden als lid van deze R.K. Coöp. Bouwvereeniging is sinds inwerking treding van de Prop.-Commissie sterk toegenomen. Het bestuur houdt iederen Zaterdagavond van half acht tot half negen in het gebouw St. Bavo zitting, om de toegezegde bedragen in ontvangst te nemen en verdere inlichtingen te verschaffen. De nieuwe leden kunnen zich dus op het aangegeven tijdstip tot het bestuur wenden om gelden te storten. Het parool van het bestuur blijft: stort zooveel als het in Uw vermogen is. Nieuwe leden kunnen nog onder de gebruikelijke voorwaarden zich aanmelden bij het bestuur alsmede bij de Prop. Commissie, welke bestaat uit de heeren: J. Hen- neman, Tuindorplaan 6; L. Bosman, Oranjestr. 110; Th. Kok, Clercqstr. 168; J. Leeuw, Karo- lingenstr. 29; H. Elferink, O. Indiëstr. 99; A. Rooyers, Harmenjanstr. 86: B^Wunnek, Hagen- straat 49; P. Dyt, Leidschestraat 103 en P. C. Ottolini, Leidschestr. 35. Het secretariaat van de R.K. Coöp. Bouwvereeniging „De Spaarnestad" is gevestigd bij den heer J. Th. Elligens, van Zeg- gelenstraat 48. Donderdag werd door Groep VII der A. R. K. A., afdeeling Haarlem, een ledenvergadering gehouden in Hotel de Leeuwerik. Aan de orde waren o.a. de verkiezing van een nieuw bestuur en indiening van voorstellen voor de as. jaarvergadering der Landelijke Groep en voor het eerstvolgende Congres der A.R.K.A. De besprekingen hadden een aangenaam ver loop. Het nieuwe bestuur werd na eerste stem ming als volgt samengesteld: A. R. E. Sorma- nï voorzitter; J. F. Broeken, secretaris; P. J- v. d. Berg, Th. B. M. Bonsen, J. W. v. d. Erf, A. F. Frenay en W. H. A. de Swert, leden. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering werden gekozen de heeren A. R. E. Sormani en K. Strijbosch. ZONDAG 26 Februari: Jaarvergadering Ned. Roomsche Reisvereeniging in Hotel „Noora- Brabant" te Utrecht. MAANDAG 27 Februari: bestemd voor gods dienstige vereenigingen. Geen andere vergade ringen uitschrijven. DINSDAG 28 Februari, 8 uur: Repetitie van de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering Kruisverbond in de Militairen Vereeniging, Zoetestraat 14. 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG 2 Maart, 's morgens 9 uur: Vergadering van het Armbestuur der parochie St. Bavo, H. N. 8 uur: Bureauvergadering R. K. Reclassee- ringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: R. K. Commissie voor Arbeidersont wikkeling. Lezing met voordracht in gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Repetitie Haarlems Mannenkoor in „Centraal". VRIJDAG 3 Maart, 2.45 uur: Theemiddag met causerie voor den R. K. Vrouwenbond in „De Kroon". 8 uur: Vergadering van het Armbestuur par- rochie H. Antonius van Padua. 8 uur: Repetitie Mandolineclub „Santa Lu cia" in „Centraal", Groote Houtstraat 176. 8.15 uur: Voordracht met muzikale illustratie voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Jansschouwburg. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging geeft een concert Zondagmiddag 26 Februari, om half drie, in de gemeente-concertzaal, onder leiding van Marinus Adam en met medewer king als solist van Jos. de Clerck, viool. Het programma is als 'volgt: Vorspiel „Lo hengrin". Richard Wagner; Vioolconcert in g kleine terts, Max Bruch; Ungarische Rhapsodie no. 2, Franz Liszt; Ouverture „Semiramide", G. Rossini; „Carmen", suite, G. Bizet. De Vereeniging van R.K. Gemeenteraads leden in den Staten-Kieskring Leiden verga dert Dinsdag 28 Februari te Leiden. Het be stuur verwacht een groote opkomst der leden, ook van hen, die nog lid kunnen worden. Op deze vergadering zal het Tweede Kamerlid, de heer Loerakker, het onderwerp „De gemeente lijke taak t.a. v. de zorg der werkloozen en hulpbehoevenden" inleiden. Naar wij vernemen heeft het Haarlemsche Crisis-Comité besloten geen speenvarkens voor de werkloozen beschikbaar te stellen. Het voor beeld van Amsterdam (en andere gemeenten) lokte niet tot navolging. Van den Bosch, Leidschestraat 98, bontkraag; School 17, Wilhelminastraat 43, heerenhorloge; Schotanus, Kanariestraat 71, handschoen; Val- lenduk, 2e Hasselaersstraat 2, idem; Mens, Graaf Willemstraat 2, handschoenen; Siebe- ling, Teding van Berkhoutstr. 5, handschoen; Prins, Kruisstraat 28 rd., idem; Wijkhuizen. Van t Hofstraat 86, hond; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, idem, 3 katten; Kennel Fauna, Parklaan 119, 5 katten; Van Eede, Ba- kenessergracht 18, halskoralen; Klanderman, Papentorenvest 7rd., lombardbriefje; Leguit, Kleverlaan 139, portemonnaie; Kupers, Es- schenlaan 5, Bloemendaal, ring; v. d. Heerden, Schoterveenstraat 7, riem; Hartog, Engelszstr. 25, sleuteltjes aan ring; v. d. Sluis, Floresstraat 114, sierspeld; Koeman, Rollandstraat 52, vul potlood; Hekster, Stormstraat 2, doos met ver bandmiddelen. Men schrijft ons: Op Dinsdag 21 Februari werd een Graalavond gegeven door oud-leerlingen der Mariaschool. Uitgenoodigd waren voor dezen avond de Eerw. Zusters, docenten en leerlingen van het R.K. Gymnasium en de Middelbare Meisjesschool. Reeds bij aankomst aan het klooster in de Koningstraat werd men gewaar, dat deze avond stond in het teeken van de Graal. Immers, niet door een Zuster in het bruine kleed van St. Franciscus werd de kloosterdeur geopend, maar door een Graal-kadet in de kleurige rood-groene uniform. Graal-kadetten wederom leidden de genoodigden naar de met vlaggen feestelijk versierde gymnastiekzaal. Wat ons dezen avond geboden werd? Declamatie, zang en dans, afgewisseld door eenige toespraken der Graal-kadetten over: Het ontstaan en het doel van de Graal; over de beteekenis van de dans in de Graal; over den volkszang enz. Wat ons dezen avond het meest getroffen heeft? Het heerlijke, jeugdige enthousiasme der Graalleden. Een enthousiasme, dat sprak uit haar woorden, dat uitblonk in haar declamatie, dat het hoogtepunt bereikte in het geestdriftig gezongen Graallied aan het einde van den avond. Een enthousiasme echter vooral, dat berustte op diep godsdienstige overtuiging, op waarlijk aanvoelen van de beteekenis van het „Katho liek van de daad" zijn. Een overtuiging, die zij uitzongen bij het „Magnificat" die zij uitzegden, neen uitriepen in het „Lamm Gottes". Deze avond heeft wederom aan velen ge toond wat de Graal in betrekkelijk korten tijd heeft weten te bereiken. De Graal daarvoor het eeresaluut. Spel in tafereelen, naar een legende van Frans Herwig, bewerkt door Jacq. Benoit. Katholiek Volkstooneel, in den Schouwburg Jansweg. t Is met de kunst 'n getob met katholie ke kunst niet het minst. Er wordt zooveel over gesproken en geschreven, dat zij wel in het middelpunt der aandachtige en werkdadige be langstelling schijnt te staan en de experimen ten zijn geen oogenblik van de lucht. Maar veel moois komt er niet voor den dag. Liefde tot dramatische kunst is in onze kringen traditioneel, al hebben wij geen kans gezien, op de fundamenten van een schoon verleden voort te bouwen en al is er onder ons zoo vaak en zoo ondeskundig tegen „de kome die'' gefulmineerd, dat de Kunst zelfs in dis- crediet geraakte. Om dat gebrek te verdonke remanen hebben we een dilettantentooneel gevormd, dat op de eerste plaats aan de ijdel- heid van kleine talenten ten goede kwam en zich op het punt van veredeling van den volks smaak heel geringe verdiensten heeft verwor ven. Er is in de laatste jaren naar verbetering ge streefd. Het leekentooneel begint zich los te maken van de onjuist gekozen doelstelling: Het verwekken van een schaterlach en een sentimenteelen traan hier en daar doen zich verschijnselen voor, die wijzen op beter inzicht, zuivere bezieling, oprecht idealisme en werkelijke bekwaamheid er wordt getracht beschaafd tooneel te geven en dit op zichzelf reeds verdienstelijke pogen wordt nog dienst baar gemaakt aan de verbreiding der katho lieke levensopvatting. Dat het daarmee niet vlotter gaat, moeten we naast verschillende andere factoren toe schrijven aan het gemis van goede speelbare stukken. Ze ontbreken niet geheel en al, maar wat de tooneelliteratuur oplevert ls op enkele uitzonderingen na slecht geschikt voor de kunst-bedrijvende amateurs en nog minder voor het publiek, dat nog altijd op het tooneel een treffend beeld van het leven wensch te zien. Zeldzaam vooral is het stuk dat het men- schenbestaan van den eigen tijd in sterke tafe reelen schildert. En nu hebben we „De Heilige Proletariër." Het boekje van Franz Herwig, dat, vooraf gaande aan zijn grooten roman, op heel bij zondere wijze de nooden van een moderne we reldstad schetst, heeft diepen indruk gemaakt. Het vond-geen onverdeelde bewondering en dit had het zoowel aan zijn eigen fouten als aan het sterk verschillend levensinzicht van zijn lezers te wijten. Maar het wekte belangstelling en sprak tot 't geweten, ook van hen, die zich tegenover de groeiende stoffelijke en geeste lijke misère in de hedendaagsche samenleving gemakshalve onverschillig betoonen. Het was in ieder geval een beteekenisvolle verschijning in de moderne literatuur en dus moest er een tooneelstuk van gemaakt worden. In Nederland. Hier zien we weer aan stonds den zwakken greep. Leveren onze eigen groote steden en vooral het bonte Amsterdam geen stof te over voor een katholiek werk, dat den heldhaftigen strijd van de Christusdragers tegen het godsdienstig en zedelijk verval der opeengepakte en van geestelijke verheffing verstoken menigte schetst? De befaamde Jor- daan b.v. met zijn eigen humor en tragiek wordt ons wel gedramatiseerd door niet-ka- tholieke auteurs en dan dikwijls in valsch-ge- kleurde volksstukken maar wonen er daar geen duizenden, voor wie het brood nog gebro ken moet worden, en klimmen daar niet langs de donkere trappen onze dappere Paters moei zaam omhoog, om te midden van de grauwe ellende der verwaarloosde zielen wat licht te laten branden? We hebben dan den Berlijnschen Proletariër van Herwig, een romantische, maar toch tot geest en gemoed sprekende figuur, nu op het tooneel gebracht in de bewerking van een priester, die daarmee de begonnen apostelen- taak meende voort te zetten. Hij heeft 't no bel bedoeld, maar zijn werk was voorbestemd om te mislukken, gelijk zooveel andere gedra matiseerde romans fiasco moesten lijden. Het onvermogen om de stof van het verhaal in de gebondenheid van enkele sterke bedrijven sa- „Waarom hou je dat schilderij voortdurend in je hand?" „Om niet te vergeten wat hoven en onder is." (Lustige Sachse, Leipzig) men te voegen, wordt altijd gedemonstreerd door het scheppen van een reeks tafereelen, die den toeschouwers tijd en gelegenheid ont houden om zich in het gebeuren in te leven. Gebeuren doet er trouwens maar heel wei nig in dit stuk. De monnik Sebastiaan komt plotseling tot de ontdekking, tot een bijzonder apostolaat geroepen te zijn en daarom verlaat hij, tegen den regel in, zijn klooster. Zoo wekt hij den indruk eer een geëxalteerde dweper dan een overtuigd Godsgezant te zijn en van dien indruk komen wij in al de volgende tafe reelen niet los integendeel, met hoe meer slachtoffers van het leven der grootstad Sebas tiaan in aanraking komt en hoe langer hij op onuitstaanbaar zalvenden toon en voor de mo derne heidenen totaal onbegrijpelijke wijze de hoogste geloofswaarheden predikt, hoe moeilij ker het ons valt, innerlijk met hem en zijn wederwaardigheden mee te leven. Wat in de legende van Herwig aannemelijk was, wordt op het tooneel al spoedig onaanvaardbaar en dat is wel een beetje pijnlijk door de verheven waarheden, die telkens weer worden aange duid. Wij kunnen moeilijk gelooven in de moge lijkheid, deze tafereelenreeks zóó op te voeren, dat de schoone bedoelingen van den samen- steler en de executaten tot uiting komen. Maar dat de opvoering door het Katholieke Volkstooneel van Amsterdam tot een duidelijke mislukking leidde, zoowel in artistiek als in katholiek opzicht, is voor het grootste deel te wijten aan den aanvoerder van het dappere troepje, Anton Sweers. die als regisseur zeer goed werk leverde, maar als vertolker van de hoofdrol deerlijk faalde. We nemen aan, dat de dramatische leegte van het stuk nóg meer was opgevallen bij een soberder uitbeelding van den „heiliger, proletariër", maar dat lar moyante gedoe, dat gewring en gekrimp van een man, die als een bezielende leider tusschen de zwakke broeders en zusters moet staan, was in den geest van het stuk niet verantwoord en qua tooneelspel smakeloos. Hoe Sweers, die toch een acteur met talent blijkt te zijn, tot zoo'n opvatting komt, zou ons verDazen, als de toon van zijn voorwoord in 't programma ons niet duidelijk had gemaakt dat de zin voor werkelijkheid onvoldoende aanwezig ls. Aan dit Volkstooneel hadden we een schoo ner welslagen gegund, zoowel om de goede bij bedoeling van deze voorsteling steun aan de „stille armen" als om de toewijding, waar mee gewerkt werd. Het gezelschap beschikt over tal van goede krachten, die zich over hun dilettantisme niet behoeven te schamen. Het ontbrak dan ook niet aan korte fijne momen ten, waaraan vooral het echtpaar Manders, Pierre Bos en Annie WinnubstPesch, aan deel had. Louis Bakker trad in het begin als de vriend Paul op, maar zijn spel zakte, overeen stemmend met de geheele vertooning, later in. Henk Brouwer bleek een goed blijspelfiguur te kunnen geven, en 't was niet zijn schuld, dat we daardoor een onmogelijk brok journalist te zien kregen. In het algemeen werd er rondom de hoofdfiguur verdienstelijk geacteerd en daarbij had Anton Sweers gezorgd voor ver schillende decors, die een uitstekend effect maakten. De zaal was aardig bezet en onder het pu bliek merkten wij vele katholieke Haarlemmers op, wien een aposteltaak tegenover de „prole tariërs" niet vreemd is. Zij zullen wel eens ge glimlacht hebben om het dweeperlg gedoe van dezen tooneelheilige en evenmin als wij den indruk hebben gekregen, dat in „Sebastiaan" een verheven les in zuiverder beoefening van de katholieke levenspractijk werd geschonken. Al wordt nog zoo gaarne de mooie bgdoeling erkend.... H. B. v. d. S. Graalhuis ,,Ste. Jeanne d'Arc", Spaame 29 ZATERDAG: vanaf VA uur nieuwe daden- clubs voor kadetten; 8 uur eerste repetitie van het Liduina-spel voor alle leden, leidsters en kadetten van dit clubhuis. ZONDAG: Om 12 uur zijn alle kadetten in de „Krater" voor de opening van de biblio theek. MAANDAG: 8 uur Vastenavond-viering voor leden, leidsters en kadetten. Het is een straat in 't oude stadsgedeelte. 'n Straat als honderd andere straten in ar beidersbuurten. Allemaal eendere huisjes met enkel 'n zolder verdiepingtwee lange rijen geveltjes tegen over elkaar. Het eenigè verschil zoo van buiten-af be zien dan zit 'm in de wijze van onderhoud en de raam-bedekking. Er zijn vuile geveltjes. En er zijn vervelooze geveltjes. Ook zijn er, die tegen je lachen, zoo keurig als ze in de verf zijn gehouden. Er zijn schoone rui- ^.1 „„„„„min En er zijn ruiten met 5 Achter een I modder-spatten en 5 E vette vingers. gordijntje Er zijn vieze gordijn- riiiiiiimiiiimiiiiimiimiiiiiiiim tjes met scheurenj... en er zijn schoone, keurig gestreken en gesteven als kanten mutsen. Daar zie je ook meestal 'n frisch plantje bij, of 'n vaasje met versche bloemen. Er zijn gebladderde deurtjes, met scheuren, barsten, of zwarte, bloot-gevreten kieren.... En er zijn deurtjes, waarin je kunt zien, of je das recht zit. Er zijn knoppen en bellen, die blinken en in de zon te knipoogen staan. Er zijn roestige knoppen en bellen, en vuile, als gezichtjes van ongewasschen kinderen. Je kunt gemakkelijk raden, bij welk geveltje de kinderen hooren, die in de straat spelen. Want er zijn kinderen met heldere jurkjes en schortjesen kinderen met gescheurde, gore kleeren, snot-neusjes en petjes met uit huilende voering-kwakjes.... En er is nog veel meer in die lange straat. Je ziet die deurtjes beurtelings open en dicht gaan.... en vangt dan soms 'n stukje op van het zoo verschillend leven daar binnen. Onder die netjes onderhouden geveltjes is er één, waarvan de deur bijna niet open komt. En er hangt 'n vitrage-gordijntje, dat 't heele raam bedekt. In 't kamertje staat 'n trap-naaimachine, waaraan 'n jonge vrouw werkt. Niemand kan dat zien. Wel hoort men 't gesnor van die naaimachi ne Er is géén vol uur van de lange dag uit te zoeken, waarin die eentonige arbeid stilstaat. De jonge vrouw woont daar alléén en krijgt zelden of nooit bezoek. Het is 'n bleeke vrouw. Ze draagt 'n bril, en de blonde haren zijn glad over 't smalle hoofd gekamd en van ach ter tot 'n bal saamgewrongen. Ze kan best knap geweest zijn. Misschien zoudt u haar acht-en-twintig schat tenen 'n ander veertig. De leeftijd van 'n bleeke naaister met 'n bril op schijnt men niet zoo gemakkelijk te kunnen gissen. In de straat weten ze 't óók niet. Daar weet men trouwens maar 'n heel klein beetje van haar. En over 't weinige, dat men weet, wordt zacht gesproken, opdat de kinderen 't niet zullen hooren. Alleen 's morgens vroeg komt ze buiten. In 'n bruine mantel van 'n jaar of vier terug. En gaat naar de kerk. Ze kijkt niet links, en niet rechts, en haar hoofd is iets gebogen. Als men haar groet, dan groet ze terug.... met iets schichtigs in de groote, blauwe oogen. Na 'n groot half uur komt ze terug. Soms na 'n uur.... en dan draagt ze 'n ge vlochten tasch met boodschappen er in. En al gauw begint de naaimachine haar ge duldige arbeid. Er komen bakkers in de straat, met krakende manden of klappende deksels van karren of bak-fietsen. Er komen groentemannen, die luid hun waar aanprijzenen 'n petrolie-wagen met ramme lende bussen De naaimachine bromt. Er komt 'n zanger in de straat, of 'n man. met 'n harmonica, of 'n orgel, dat de nieuwste klank-film-schlagers langs de vele geveltjes jaagthier en daar gaan deuren open jong en oud komt naar buiten en de meisjes walsen of steppen bij veel bekijks. De naaimachine snort. Er is 'n kleine ruzie, die opvlamt tot 'n uit gebreid buren-relletjeDan wordt er ge scholden, gevloekt, gegild, gejoeldtot 'n passeerende politie-agent er in betrokken wordt, om uit zeventien monden 'n andere toedracht te vernemen Er boldert 'n vracht-auto door de straat.... er is geschreeuw van fruit-venters, of de mo notone roep van 'n visch-verkooper'n sla gers-jongen rent voorbij en zingt 't hoogste lied uit.... De naaimachine zet gewillig haar arbeid voort Kinderen spelen op de stoepen.... lachen, huilen, vechten om 'n knikker, 'n tol, 'n eindje touw.... In 't middag-uur komen de mannen thuis.... deur aan deur bijna.... en achter de geveltjes is gerammel van eet-pannen, gegier van fluit ketels.... gepraat, gelach'n lied'n stuk radio-muziek.... 'n pathéfoon-deun, of 't gejank van 'n gestraft kind. De naaimachine snort. En in 't kamertje van de naaister liggen sta pels witgoed, kinderjurken, gordijnen, japon nen, schorten, sporthemden aj naar gelang de opdrachten. En de smalle, witte handen leggen alweer 'n nieuw stuk werk onder de naald. 's Middags gaan veel huismoeders de stad in, met of zonder kinderwagen.... en hóóren de naaimachine niet eens meer als ze 't raam passeeren. Er is lief, leed, vreugde, rouw, ongeluk, mis lukking, verbittering achter die geveltjes ieder heeft meer dan genoeg met zich zelf te maken en let nauwelijks op dat eene, terugge trokken, bijna schuwe bestaantje. Er zijn naaisters, die zingend hun werk doen. Deze naaister zingt niet. Alleen is daar 't lied van de driftig suizende machine. Niemand zegt ons, hoe lang dat al zoo is.... niemand kan gissen, hoe lang 't nog duren zal. 'sAvonds.... heel laat pas.... als heel die Graalhuis „Veronica", Emmastraat 24 ZATERDAG: 8 uur eerste repetitie van het Liduina-spel. ZONDAG: 12 uur inwijdingscursus. Er wordt een nieuwe club voor reidans en een voor tooneel opgericht, voor oudere leden. Je kunt je hiervoor aan het clubhuis opgeven. Graalhuis „St. Stanislas Kostka", Middenweg 116 ZATERDAG: VA uur eerste repetitie van het Liduina-spel in de gymnastiekzaal, Timorstraat. ZONDAG: wordt er weer een nieuwe groep leden ingekleed. De inwijdingscursus en de onthoudingsclub zijn op den gewonen tijd. MAANDAG: Ouderavond in de „Joseph-Ge- zellen". Jansstraat, voor alle ouders en be langstellenden die nog niet geweest zijn. Plaats bespreken 's avonds van 8—10 uur en Zondag van 1012 uur aan het. clubhuis Middenweg. Algemeen Nieuws ZONDAG: Leden, leidsters en kadetten, 114 uur aan het clubhuis Spaame! Knallende pro- paganda-tocht naar Groenendaal! MAANDAG: begint de 2e kook- en de ver- stelcursus. Om 7 uur op het Spaame zijn. DINSDAG: vervallen allé clubs in de drie Graalhuizen. WOENSDAG: Om 7 uur op het Spaame voor den 3en kook- en den nieuwen verstelcursus. ZATERDAG 4 en Zondag 5 Maart weekend voor leidsters in Den Haag, in verband met het Liduina-spel. Zaterdags om 4V4 uur in het Nationaal Graalhuis, Oude Scheveningscheweg 90, Den Haag. Vóór Donderdag aan eigen club huis opgeven. Excelsior, Alleluja, Vooruit! Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer wordt het volgende ont'eend: Bij den aandrang op een uitbreiding van art. 308 Wetboek van Strafrecht tot de gevallen waarin door schuld lichamelijk letsel woTdt toe gebracht, niet behoorend tot de zware vormer van lichamelijk letsel, genoemd in de artikelen 307 en 308, waarbij speciaal werd gedacht aar. 'ichamelijk letsel te wijten aan de schuld var bestuurders van motorrijtuigen, wordt naar het ooordeel van den minister uit het oog verloren, dat de gevallen, welke men alsnog onder art 308 wil brengen, reeds vallen onder art. 22 van de Motor- en Rijwielwet. Ingevolge art. 29 van die wet bedraagt de maximumstraf in die gevallen hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Ook indien deze ge vallen alsnog onder art. 308 werden gebracht zou de rechter, waar het hier lichamelijk letsei betreft, deze maxima wel nimmer te boven gaan. Het voornaamste gevolg van de voorge stelde wijziging zou dus zijn, dat de betrokken feiten van overtredingen zouden worden tot misdrijven. Dit zou op zich zelf niet zonder be denking zijn. Voor een misdrijf is toch óf opzet vereischt óf ten minste het aanwezig zijn var, een zeer ernstig gevolg. Het tegengaan van het optreden van buiten- landsche, vooral Duitsche musici in de café's en restaurants is bezwaarlijk op den grondsiaë van de Vreemdelingenwet van 1849 te regelen Overigens heeft het werken van buitenlandsche arbeiders, ook van musici, de volle aandacht der regeering. In voorbereiding zijn maatrege len ten aanzien van het werken van niet-Ne- derlandscne arbeiders hier te lande. Het groot aantal vreemdelingen zonder vol doende middelen van bestaan in onze haven steden speciaal Chineezen is den minister uiteraard bekend. Uitleiding van deze naar overzeesche landen moet in de eerste plaats door de plaatselijke overheid onder oogen wor den gezien; dit sluit niet uit, dat hij zijnerzijds tot medewerking bereid is. De minister meent, dat de ervaring tot op heden met de combinatie van onvoorwaarde lijke en voorwaarde'ijke gevangenisstraf opge daan, slechts tot een gunstig oordeel ten aan zien van dit instituut kan leiden. Ten aanzien van de vervolging van den ac- In aansluiting bij het reeds medegedeelde bericht het bestuur van den Rit. Bond van Arbeiders (arbeidsters) in Slachterijen „St. Jo ris" ons nog het volgende betreffende het con flict bij de N.V. Zwanenberg te Oss: In de eerste week van Januari hebben een vijftigtal meisjes, werkzaam bij de N.V. Zwa- nenberg's slachterijen te Oss zich georgani seerd in onzen bond. Blijkbaar was dit niet naar den zin van deze firma, want, nadat door het hoofdbestuur aan de directie hiervan ken nis was gegeven, verspreidde zich het gerucht dat voor die meisjes, die lid bleven ontslag zou volgen voor het tijdstip, waarop de meisjes recht hebben op kas-uitkeering. Bij informatie op een conferentie met de fir ma werd dit gerucht ten stelligste tegenge sproken. Toen werd van de zijde van het hoofdbestuur gepoogd een regeling tot stand te brengen. De firma stond afwijzend hiertegenover en meende dat de meisjes niet in „St. Joris" behoorden georganiseerd te zijn. Het hoofdbestuur diende op 3 Februari een drietal punten in met verzoek deze in een over eenkomst te willen opnemen. Als antwoord daarop werd d.d. 7 Februari door de directie bericht dat zij niet genegen was op dit punt (organisesren van vrouwelijk personeel) in te gaan. Vrijdag 17 Febr. werd te Oss een ledenver gadering gehouden der ineisjesafdeeling. Als spreker trad daarbij op dr. v. Welie, aalmoe zenier van den arbeid, die de beteekenis van het recht van organisatie bij de Grondwet ge waarborgd uiteenzette en de meisjes aanspoor de hun organisatie trouw te blijven. Hierop werd Zaterdag aan alle georganiseer de meisjes ontslag aangezegd met een opzeg gingstermijn van één week. Op 20 Februari werd naar aanleiding hier van een onderhoud aangevraagd met de direc tie, hetgeen niet werd toegestaan. De uitsluiting is daardoor met ingang van Vrijdagavond voor de georganiseerden een feit geworden. countant R. H., zegt de minister dat het vanwege het parket ingesteld zeer omvangrijk onderzoek onlangs is beëindigd. Een groot aan tal van de ingebrachte beschuldigingen is on juist bevonden. Ten aanzien van enkele pun ten, die onvoldoende opgehelderd zijn, heeft het parket aanleiding gevonden een nader onder zoek te vragen aan den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken. Dit gerechtelijk vooronderzoek is thans loopende. Ik kom weer eens een beroep doen op de kinderen, op hun Moeders en op hun Bewaar school-Zusters en Juffrouwen. Ik vraag mij wel eens af of ze allemaal hun woord wel gehouden hebben. Hier en daar heb ik zelf de belofte gehoord dat moeders haar kleintjes voor Pater Liefhebbers werk zouden laten bidden of dat Bewaarschool-leidsters het zelfde zouden doen. Ik ben echter bang dat zij mij zullen vergeten of denken dat ik er nu al lang bovenop ben. als ik ze er niet aan her innerde. Nu is het mogelijk dat hier of daar de Be waarschool-Zuster of Juffrouw mijn stukje niet leest en daarom verzoek ik den anderen lezers het (of de heele krant met een dikke blauwe streep langs mijn stukje) even bij die Zuster of Juf frouw in de brievenbus te stoppen. Het is mogelijk dat zooveel lezer' dien raad opvolgen dat die brievenbus verstopt raakt maar dat is juist goed. Zoo'n avontuur zal de beste herinnering zijn. Bovendien is het binnenkort weer schoonmaak en dan komt een extra krantje wel van pas. Wil dit nu zeggen, vrienden, dat ik alleen maar vertrouwen heb in het gebed van bewaar schoolkinderen en de kleintjes op moeders knie? Neen, het wil alleen maar zeggen dat ik daarin bijzonder groot vertrouwen heb. Ook het gebed -an u allen ve zoek ik en h'b ik noodig, hetzij ge met uw jonge oogen nog de kleinste letter van uw handig klein kerk boekje kunt lezen of met uw oude oogen moei lijk zelfs den extra grooten druk va.* uw geb:-t Ti- boek kimt onderscheiden of zelfs alleen nog maar de kralen van uw rozenkrans door uw stramme vingers kunt .laten glijden. Ja, waarlijk, in deze tijden, nu wij zooveel extra hulp van Boven noodig hebben, heb ik heel bijzondtr uw geestelijken steun ncodig. Dat is in ieder geval iets dat met een klein beetje goeden wil ALLEN mij geven kunnen. Geld ge ven is voor vele oprechte zielen (ik bedoel niet het 'soort dat de malaise aangrijpt als een pracht excuus om zonder gierig te schijnen de beurs dicht te houden) onder de huidige omstandigheden vrijwel uitgesloten, maar een gebedje kan toch iedereen wal geven. En als u helpt bidden, dan komt de rest ook wel. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Ik zeg u: Wat gij den Vader moogt vragen, Hij zal het u geven in mijnen naam. Joës XVI- 23. Zoo twee van u op aarde overeenstemmen om wat ook te vragen, dan zullen zij het ver krijgen van mijn Vader, die in de hemel is. Matth. XVIII-19. lange straat uitgestorven lijktis er geen geluid van de machine meer achter dat gor dijntje Er is alleen de flauwe schijn van 'n scha mele kamer-verlichtingmet iets verder, er gens in 'n hoekjede roode bibbering van "n devotie-lampje. En wéér wat later gaat de voordeur open en komt de naaister naar buiten met 'n em mer, 'n bezem, 'n spons, 'n zeemlap, poetsgerei Ze zet alles neer en haalt 'n trapje en bij 't licht van de straatlantaarn doet ze haar „buitenboel". Daarna wordt alles weer zooals t was. En t gebeurt meer dan eens, dat bewoners van die straat, als ze ver na middernacht van 'n partijtje komen, nog even opzij kijken omdat ze de naaimachine nog hooren. De voorbijganger, die alléén is.... peinst dan even, of schudt het hoofd, met iets van mede lijden Zijn ze met twee, of meer.... dan wordt er iets gefluisterd.... Soms klinken enkele woor den wat luider in de nachtelijke stilteEn dan is 't wel es gebeurd, dat de naaimachine plotseling stoptewat niet gemerkt werd En er 'n ander geluid voor in de plaats kwam daar achter dat gordijntjeheel even maar en heel zacht Wat óók niet gemerkt werd vanzelf. Dikwels gaat ze 'n heele Zondag de deur uit. Dan maakt ze 'n reisje van enkele uren per spoor... en dan nog 'n minuut of twintig in 'n auto-bus.... Ze stapt uit bij 'n groot, grijs gebouw, en de zuster-portierster laat haar binnen. Dan loopt ze door lange gangen en portalen en komt in 'n zaal, waar veel kleine kin deren bijeen zijn. Een van die kleintjes is 'n blond ventje met groote blauwe kijkers.... en die lacht als ie haar ziet. Ze pakt hem op.... zoent hem langen pakt dan wat speelgoed en lekkers uit haar taschje Als ze weggaat zoent ze hem nog langer.... en moet haar neus snuiten en haar tail af vegen.... en haar oogen. Dan gaat ze naar de spreekkamerlegt geld op de tafelen de zuster schrijft iets in 'n boekblijft nog wat met haar praten en zegt soms dat 't „zóó toch werkelijk niet hoeft." Maar dan schudt de naaister energiek het smalle hoofd en zegt: „Ik wil alles alléén be talenvan nienfend iets aannemenvan niemand En dan gaat ze weer terug.... en is 'savonds weer in haar huisje.... Daar legt ze de kleine bagage op de oude plaats., hangt haar kleeren in de kast en gaat dan iets lezen.... Soms doet ze dat niet di rect.... toopt langzaam door haar kamertje.... bekijkt enkele portrettensommige lang.... sommige maar een oogenblikjeEn haar starende oogen schijnen iets moois en liefs van het verleden te willen achterhalen.... Dan knielt ze voor t beeld met 't roode licht jede witte handen stijf tegen t gelaat.... en vraagten smeekten dankt.... en huilt. Achter andere gordijntjes is muziek, lach, zang en vroolijk rumoer Tot allen zich slapen naar de nieuwe werk dag. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9