Het geheim van het Roode Huis Het offensief tegen Jehol VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Oproep tot alle geloovigen De bankcrisis in Amerika Het nieuws Van heden JAPANS 0PMARSCH IN VOLLEN GANG DAG DER ONTWAKENDE NATIE" DE BAROMETER MAANDAG 27 FEBRUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18314 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek DICHTUNG ODER WAHRHEIT? Sensationeele mysteries Tot kerkelijke herdenking van de instelling van het H. Sacrament Overstroomingen in Engeland Vele steden geïsoleerd Het Weer Karl Liebknecht-huis Onderaardsche gangen ontdekt Een bankmoratorium in Ohio president der Nat. City-bank afgetreden Stijgende invloed van Ford Een financieel schandaal! KONINKLIJKE BELANGSTELLING In den Dierentuin te 's Gravenhage werd Vrijdag een kunst avond gehouden ten bate van het Nationaal Crisiscomité. Deze avond werd bijgewoond door H. M. de Koningin, de Kon. Moeder en de Prinses Tsjang Hsu Liang concentreert zijn troepen voor een be slissend en slag Weer bomaanslagen in Ierland Op gebouwen der Spoorwegen MATSOEOKA KOMT NAAR NEDERLAND Hij wil een non-agressiepact sluiten Chineesche geestdrift Chineesche geestdrift te Peking Kameelen als munitiedragers Dank aan Siam! De wapenzendingen Geruchten Adatci blijft Brolath gevonnist DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Een nazi-festijn op 4 Maart Burgemeester Cermak De regeeringscrisis in Noorwegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Indien men de reclame-folders der Düssel- dorfer en Kölner verkeersbureaux mag ge- looven, dan viert de traditioneele carnavals- roes zich .weer uit in het vroolijke Rijnland alsof er geen vuiltje aan de Duitsche lucht is. Men zou het ter plaatse moeten controleeren om uit te kunnen maken, öf en in hoeverre de toeristenvangende verkeersbureaux hier met hun schetterende pretfanfares de politieke rede naars, die niet zelden een verontrustend gerucht maken, hebben kunnen overstemmen. Of zou het Rijnland werkelijk zoo luchthartig zijn en de politieke zorgen terzijde zetten volgens de oude Epicurtistische leer: „Bekransen wij ons met rozen, want morgen sterven wij"? Het is mogelijk. De geschiedenis leert, dat aan den vooravond van catastrophale gebeurtenissen niet zelden zich een wilde feeststemming van de menschen meester maakt, een staat van zelf bedwelming, waarin men kortstondige vergetel heid zoekt om aan den al te zwaren druk der zenuwspannende dreigingen te ontkomen. Dansten de ruischende crinolines indertijd niet op den vulcanischen Franschen bodem, waaruit de revolutie elk oogenblik kon losbarsten? De dans der carnavalspoppen in de bonte feest stoeten, welke dezer dagen door Duitschland ommegang houden, kan weldra overgaan in een dans der politieke poppen, en deze laatste dans zou heel wat tragischer kunnen worden dan de onder de huidige omstandigheden geforceerd komische, en dus au fond óók tragische eerste, De verkiezingscampagne voor den 5en Maart, waarop het arme verkiezingszieke Duitsche volk wederom naar de stembus gedreven zal worden om een nieuwen Rijksdag in het précaire leven te roepen, bereikt lang zamerhand haar hoogtepunt. De verkiezingsredevoeringen in allerlei toon aarden zijn niet van de lucht en uit den aether, en dagelijks gaan de vijandige partij-gangers elkander te lijf, niet zelden met een op moord en doodslag uitloopende heftigheid. Heel de aan dacht van de thans aan de macht gekomen nationale reactie wordt tot 5 Maart in beslag genomen door den verkiezingsstrijd, zoodat zij nog geen noemenswaardigen positieven politieken arbeid heeft kunnen of willen verrichten. De kwestie, welke op dien datum waarschijnlijk be slist zal worden, is öf het Harzburger-front van nationaal-socialisten en Duitsch-nationalen stand zal houden, öf dat Hitler met het Centrum zal samengaan, want dat Hitier de volstrekte meerderheid zal behalen is even onwaarschijn lijk als dat zijn aanblijven zeker is. De eenige gemeenschappelijke vijand, tegen wien Hitier thans een verbitterden en krachtdadigen strijd wil voeren is het Marxisme en meer in het bij zonder het communisme. De nieuwe leider der politie te Berlijn, Oberregierungsrat Diele, heeft voor dien strijd prachtig materiaal aangevoerd vanuit het bezette en doorzochte Karl-Lieb- knechthuis, waarin het centraal-bureau der communistische partij was gevestigd. Naar het officieuse Wolff-bureau weet mede te deelen, werd bij een grondig onderzoek in dit roode huis een sensationeele ontdekking gedaan. De politie vond er n.l. een warnet van onderaardsche ge welven, waarin enorme hoeveelheden van hoog- verraderlijk drukwerk waren opgeslagen. Bij alle vroegere huiszoekingen had de politie den toegang tot deze catacomben der politieke mis daad niet kunnen ontdekken, ofchoon het haar wel telkens bevreemdde, dat door haar gezochte personen, die het Karl-Liebknechthuis waren binnen gegaan, steeds spoorloos daarin verdwe nen bleken te zijn. De toegang tot de molsgangen van het on deraards wroetend en ageerend communis me moet zich volgens de verklaringen der po litie bevinden in een wachtkamer en wel m den vorm van een valluik onder het ledikant van een communistischen wachtpost. Door dit valluik komt men langs een ladder in een kel der. Vanuit dezen kelder loopen tal van donkere gangen naar verschillende richtingen. Een gang komt uit in een huis aan de Bartelstraat. Het geheim van het roode huis, waaruit personen op raadselachtige wijze konden verdwijnen, wordt dus op een even romantische als sensationeele wijze ontsluierd. "w y anneer men de bijzonderheden van de \A/ inrichting van het Karl-Liebknecht- huis, zooals de politie die versterkt heeft, leest, waant men zich verplaatst naar een misdadig spooknest uit een stuiversroman. Met rollen krantenpapier gecamoufleerde geheime deuren, een geraffineerd alarmstelsel, dat op oogenblikken van gevaar alle in het gebouw aanwezige personen waarschuwde, een van spie gels voorziene portiersloge, van waaruit de portier alles wat vóór het huis geschiedde kon gadeslaan zonder zelf gezien te worden, ijzeren deuren, die door een druk op den knop automa tisch gesloten konden worden, een onzichtbare kruipgang tusschen de muren van de vijfde ver dieping, waarlangs men ongezien kon vluchten enz. enz. Het klinkt alles zóó fantastisch, dat het Wolffbureau nog eens in opdracht van den politie-president de juistheid van zijn me dedeelingen heeft bevestigd. Uit de gevonden documenten zou gebleken zijn, dat de commu nisten alles in gereedheid hadden gebracht om een bloedige omwenteling te bewerken. Het spreekt vanzelf, dat deze sensationee le ontdekking door-de communisten tot politioneele fantasie wordt verklaard," en beschouwd wordt als een verkiezingscampag ne-truc om het nationaal-gezinde Duitsche volk te alarmeeren. Anderen meenen er een poging in te zien om een verbod van de illegaal han delende communistische partij te kunen moti- veeren. Zeker is echter, dat de misdadige werk methoden van de in het geheim den staat on dermijnende Moscovieten van dien aard zijn, dat de ontdekking van de catacomben in het Karl-Liebknechthuis op zichzelf geen verbazing behoeft te wekken. De revolutie in Rusland heeft afdoende bewezen tot welke middelen de bolsjewisten hun toevlucht plegen te nemen, wanneer het om de verwezenlijking gaat van hun politieke denkbeelden. Feitelijk doet het dan ook weinig terzake of de mededeelingen be treffende de inrichting van het Liebknechthuis meer op politioneele „Dichtung" dan op „Wahr- heit" berustten. Het bolsjewistisch gevaar is en blijft in Duitschland dreigend genoeg om het met doorgezette kracht te bestrijden. ROME, 25 Febr. (Reuter). Z. H. de Paus zal tot alle geloovigen der wereld een oproep rich ten, om op 7 April, den eersten Vrijdag van het Heilig Jaar, tijdens het Heilig Uur, over eenkomend met het oogenblik, waarop Christus het Sacrament der H. Eucharistie instelde, zich allen ter kerke te begeven. De H. Vader zelf zal zich naar de Sint Pie- ter begeven, om deel te nemen aan de solem- neele plechtigheid, welke gehouden zal worden in tegenwoordigheid van de Kardinalen, de vertegenwoordigers van alle orden en religieuze instellingen en het corps diplomatique. ROME, 25 Febr. (Reuter). De Congregatie der Riten, onder voorzitterschap van den H. Vader, verleende haar goedkeuring aan de zaligverklaring van de Eerbiedwaardige Catha- rina Laboure en Joseph Maria Pignatelli. De zaligverklaringen zullen in Mei plaats vinden. LONDEN, 27 Febr. (V. D.) Tengevolge van de plotselinge temperatuurswisseling is in ge heel Zuid- en Midden-Engeland de sneeuw gesmolten, waardoor op vele plaatsen groote overstroomingen zijn ontstaan. Veel riveren zijn over kilometers afstand buiten haar oevers getreden. De Theems steeg in 12 uur tijds 60 c.M. Het ergst is de overstrooming in Surrey, waar de Wey een aantal bruggen heeft wegge spoeld en over een afstand van 7 K.M. lengte 3 K.M. ver buiten haar oevers is getreden. Honderden stuks vee zijn in het water omge komen. In verschillende Zuidelijke graafschap pen zijn tal van steden door het water van de buitenwereld afgesneden. In de straten van Trowbridge staat het water 1.80 M. hoog, te Chippenham zelfs 2.50 M. De benedenverdie pingen der woningen staan geheel onder wa ter. Ook in Londen staan tal van straten, voor al aan de Theemszijde, onder water. Eenige spoorlijnen en een paar ondergrond-treinen kunnen niet bereden worden, zoodat het ver keer moest worden omgeleid. In Noord-Engeland heeft het opnieuw ge sneeuwd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 2 M. hoog. De buitengewone sneeuwstormen van de laatste dagen hebben ook eenige men- .schenlevens gekost. Uit Dublin wordt gemeld dat vijf schoolkinderen, die in een sneeuw storm zijn geraakt, sedert Vrijdag vermist wor den. Het W. B. zendt uitgebreide telegrammen over catacomben en onderaardsche gangen, die ontdekt zijn midden in het 'hartje van Berlijn op den Bülowplatz onder het communistische Karl Liebknechthuis. De nieuwe leider der politieke politie, „Ober regierungsrat" Diele, heeft deze catacomben plotseling ontdekt. Karrenvrachten materiaal van hoogverraderlijken inhoud zijn reeds weg gevoerd. In al de jaren vóór het bewind-Hitier werd het Liebknechthuis herhaaldelijk bezet, maar de toenmalige politie vond nooit iets. W. B noemt de ontdekking der catacomben „sensa tioneel". Het blijkt, dat de communisten onder den grond van Berlijn een „onwettig bestaan" leidden. De politie zal nog een tijdlang noodig hebben, om al die „catacomben" te onderzoe ken. O, verkiezingstijd! WEIMAR, 25 Febr. (V. D.) Nadat den laat- sten tijd in Thüringen geen communistische candidaten voor het ambt van burgemeester door de regeering zijn erkend, heeft de regee ring thans een verordening uitgevaardigd, vol gens welke communisten niet langer als voor zitters of plaatsvervangende voorzitters der ge meenteraden worden toegelaten. Verwachting: matige tot krachtigen, tij delijk afnemende Zuid-Oostelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen neerslag in het Noord- Oosten, in het Zuid-Westen eenige kans op regen, om het vriespunt des nachts, overdag dooi. Hoogste stand: 776.3 te Stockholm. Laagste stand: 743.1 te Valentia. Zon op 6.54 Maan op 7.35 v.m. Zon onder 5.33 Maan onder 9.28 n.m. 4 Maart E. K. NEW-YORK, 27 Febr. (V. D.) In een Zon dagavond speciaal daartoe bijeengeroepen ver gadering heeft de gemeenteraad van de stad Dayton in verband met de bankmoeilijkheden in den staat Ohio besloten, een driedaagsch bankmoratorium af te kondigen. Voorloopig zullen alle banken te Dayton tot Donderdag a.s. gesloten blijven, in de hoop dat het Staats- parlement inmiddels een noodwet aanneemt om in den huidigen toestand te voorzien. De Gouverneur van den staat Ohio, George White, achtte de moeilijkheden van zoo plaat selijk belang, dat hij zich niet gerechtigd acht te een moratorium voor den geheelen staat,al te kondigen. Niettemin zullen de bankzaken in de andere steden van Ohio onder beperken de bepalingen worden voortgezet. Charles E. Mitchell, president van de Na tional City Bank of New York is gisteren als zoodanig afgetreden en heeft ook zijn functies bij de ongeveer 885 concerns en ondernemin gen, die door de National City Bank worden gecontroleerd, neergelegd. Het aftreden van Mitchell wordt in verband gebracht met de onthullingen, die in de Com missie voor het Bankwezen van den Ameri- kaanschen Senaat omtrent de National City Bank zijn gedaan en die aanleiding zpuden ge ven tot een groot financieel schandaal. Alvo rens naar Washington, waar hij lïeden zelf door de Senaatscommissie zal worden gehoord, te vertrekken, verklaarde Mitchell, dat hij de op hem geoefende critiek afwees. Henry Fbrd heeft zich bereid verklaard het kapitaal te storten voor de twee groote ban ken in den staat Michigan op voorwaarde, dat hij de eenige aandeelhouder blijft en alleen 't directorium en den Raad van Beheer kan sa menstellen. Henry Ford heeft hiervoor 8.500.000 dollar beschikbaar gesteld voor de reorganisatie van de First National Bank en van de Guardian National Bank of Commerce, waarvoor zijn voorwaarde niet schijnt te gelden, want naar verluidt zal de Reconstruction Finance Corpo ration een bedrag van 78 millioen, de Federal Reserve Bank 20 millioen en eenige bankin stellingen te New York en Chicago eveneens 20 millioen beschikbaar stellen voor laatstge noemde bank te Detroit. BELFAST, 27 Febr. (V. D.) In den afgeloo- pen nacht zijn in de binnenstad van Belfast twee bomaanslagen gepleegd op een station en op een administratiegebouw van de Iersche spoorwegen. Uit een taxi, die over een viaduct reed, werd een bom naar het stationsgebouw van den Noord-Ierschen Spoorweg, het knoop punt van de belangrijkste lijnen naar den Ier- schen Vrijstaat, geslingerd. Een paar rails werden vernield en de glazen overkapping van een perron werd beschadigd. Een aantal in de nabijheid werkende spoormannen bleef won der boven wonder ongedeerd. Een tweede aanslag werd gedaan op het ge bouw van de London Midland Railway, even eens in de binnenstad van Belfast. De bom miste echter haar doel en ontplofte op het trotoir. Alle ruiten in de omgeving werden ver nield. Men neemt aan dat de daders evenals in de vroegere gevallen, stakende spoorwegman nen zijn. GENèVE, 25 Febr. (Reuter.) Voor zijn ver trek naar Parijs, verklaarde de leider der Japansche delegatie, Matsoeoka, in een in terview met een correspondent van Reuter, dat hij de terugreis naar Japan zou onder nemen via Nederland, waar hij zou trachten het terrein te effenen voor het sluiten van een non-agressiepact tusschen Nederland en Japan. Men vermoedt, dat Matsoeoka daarbij zin speelde op Nederlandsch-Indië. TOKIO, 25 Febr. (Reuter). De groote op- marsch in het Oosten van Jehol heeft een aan vang gemaakt. De Japanners en Mandsjoewo- troepen rukken op vanuit Peipao en de Noor delijker gelegen steden Kailoe en Suitung. De uit Kailoe afgemarcheerde Mandsjoekwo-afdeelin- gen trekken dwars door de vlakten van den Mongoolschen woestijn. Volgens een bericht uit Sjanghai, zouden de Japansche troepen reeds gisterenmiddag Sui tung, ten Zuiden van Kailoe, hebben veroverd. In een telegram uit Peking wordt ontkend, dat de Japanners Tsjaoyang reeds hebben ingeno men. Aanzienlijke Japansche versterkingen en 5000 man Mandsjoekwotroepen zijn inderhaast uit de havenstand Sjanhaikwan vertrokken ter versterking van de troepen, die een aanval on dernemen op Lingman, op 50 mijl ten Zuiden van Lingyuan, welke stad thans dagelijks van uit de lucht gebombardeerd wordt. Op de Chineesche posten op de heuvels van Jehol is de koude zoo hevig, dat het water in de mitrailleurs bevroren is. Tsjang Hsu Liang, de commandant van de geregelde Chineesche strijdkrachten, zou zijn troepen bij Linguan concentreeren, om een beslissenden slag te leveren. Te Nanking wordt officieel toegegeven, dat een zeer belangrijk kruispunt van spoorwegen in handen der Japansche vijanden is gevallen. Minister Soong is te Nanking teruggekeerd uit Nansjang in de provincie Kiéngsi, waar hij een conferentie had met Tsjang-Kai-Sjek, die in genoemde provincie een campagne tegen de communisten leidt. Volgens een telegram uit Tsjin-tsjan hebben de Mandsjoekwo-autoriteiten reeds een comité benoemd, om Jehol na voltooiing der militaire operaties te besturen". PEKING, 25 Febr. (Reuter). Het nationale gevoel onder de Chineezen is door het verzet tegen de japanners versterkt. Onder de geheele bevolking heerscht geestdrift. Iedereen wil bij dragen tot de oorlogsfondsen. In een telegram van het front in Jehol ver klaart generaal Hosjukuo, dat twee Chineesche brigades vechten tegen 20.000 Japanners, die op hen den bergpas in het gebied van Lingnam willen veroveren. De Chineesche bladen te Sjanghai uiten hun voldoening over de aanneming van het rapport van de commissie-van-19. Met nadruk ver klaren zij echter, dat thans voor den Volkenbond het uur is gekomen om handelend op te treden. TOKIO, 25 Febr. (Reuter). Het departement van Marine deelt mede, dat voorzorgsmaatrege len zullen worden genomen, om de Japanners in China te beschermen. Men vreest n.l„ dat de krijgsoperaties in Jehol in China anti-Japan- sche gewelddaden zal uitlokken. De te Sjanghai verblijvende Japanners zeg gen dat, tenzij de Chineesche troepen gehoor geven aan den èisch ofri zich uit Jehol terug te trekken, waarschijnlijk spoorwegkruisingen en andere punten te Peking gebombardeerd zullen worden. In Japan zelf heeft de politie opdracht ont vangen speciale beschermingsmaatregelen te ne men voor de vreemdelingen, aangezien men vreest, dat reactionnaire groepen tengevolge van het besluit van den Volkenbond de vreemde lingen in Japan zullen aanvallen. TSJENGTEFOE 25 Febr. (Eigen bericht). De bijzondere correspondent der United Press, die in de hoofdstad van Jehol, Tsjengtefoe, is aan gekomen, meldt dat de bevolking der hoofdstad wel op alles is voorbereid, doch de gebeurte nissen met kalmte opneemt en op een overwin ning der Chineesche troepen hoopt. Op zijn reis haalde de correspondent karavanen in met duizenden kameelen, die munitie naar het front brachten, alsmede lange rijen Roode Kruis- auto's. Uit Tokio wordt officieel gemeld, dat de op perbevelhebber van het Japansche invasie-leger, Muto, de Chineesche regeering heeft medege deeld, dat de operaties zijner troepen zich tot het gebied van Mandsjoekwo (w. o. Jehol) zul len beperken, voor het geval geen Chineesche tegenmaatregelen worden genomen. Gebeurt dit wel, dan is de verantwoordelijkheid voor China. (United Press). TOKIO, 25 Febr. (Reuter). Een commissie van den Landdag heeft zijn diepe erkentelijkheid uitgedrukt ten aanzien van Siam, dat zich bij de stemming over het anti-Japansche rapport te Genève van stemmen onthield. GENèVE, 25 Febr. (Reuter). De commissie- van-21, welke de ontwikkeling van het conflict tusschen China en Japan moet volgen, heeft zich hedenmorgen geconstitueerd. De V.S. en Rusland zijn uitgenoodigd, om aan de werkzaamheden deel te nemen. Op Engelsch voorstel hield de commissie zich bezig met de kwestie der wapenzendingen naar het Verre Oosten. Zij noodigde de betrokken staten uit de kwestie te bestudeeren. In de volgende zitting wordt waarschijnlijk een kleine commissie gevormd, waaraan de bij den wapenhandel geïnteresseerde mogendheden zullen deelnemen en welke zich met de kwestie zal bezighouden. Uit Londen wordt geseind, dat de kwestie der wapenzendingen Maandag in het Lagerhuis wordt behandeld. De correspondent van de New-York Times" te Washington verklaart, dat niemand in Was hington denkt aan de mogelijkheid van een oor log tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en Japan, zelfs niet in de verre toekomst. Men moet hieraan niet denken, verklaarde hij. PEKING, 25 Febr. (Reuter). De Chineesche gezant te Tokio zou teruggeroepen zijn. Officieel is dit bericht nergens bevestigd. Volgens VD. wordt in kringen van het Ja pansche ministerie van Buit. Zaken verklaard, dat geen formeele verklaring betreffende een uittreden van Japan uit den Volkenbond zal plaats hebben. De Japansche regeering zal een afwachtende houding tegenover den Volken bond aannemen. DEN HAAG, 25 Febr. Wij hebben den presi dent van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie den heer Adatci, de vraag gesteld welk effect een eventueel uittreden van Japan uit den Volkenbond zou hebben op zijn positie als president van het Permanente Hof. De heer Adatci antwoordde als volgt: „Wanneer Japan den Volkenbond verlaat, heeft dat geen effect, van welken aard ook, op geen enkel terrein van de functies van den pre sident van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie". Verder haalde Adatci eenige overeenkomstige voorbeelden aan, o.a. het feit dat er drie maal Amerikanen tot leden van het Hof zijn benoemd, ofschoon de V.S. geen lid is van den Volkenbond. BERLIJN, 25 Febr. (V.D.). De soc. dem. Bro lath is tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank is tot de overtuiging gekomen, dat Brolath op drie punten van zijn verhoor meineed heeft gepleegd. Ongetwijfeld heeft bij hem de bedoeling voorgezeten, zijn betrekkingen tot de Sklareks en de directeuren van de Stadsbank onbelangrijk te doen schijnen. Een man als Brolath, die zoo intelligent is, had meer eer bied voor de waarheid moeten hebben. De Japansche opmarsch tegen Jehol in vollen gang. Tsjang Hsu Liang bereidt zich voor op een beslissenden slag. De Japansche vertegenwoordiger Matsoeoka komt naar Nederland. Aanstaande oproep van Z. H. den Paos. De bankcrisis in Amerika; een financieel schandaal? Bomaanslagen op de Iersche spoorwegen. Overstroomingen in Engeland. In een te Amsterdam gehouden vergadering van den Partijraad besprak Prof. Aalberse den politieken toestand. Nieuwe bezuinigingen bü het Indische leger. Monument te Den Haag onthuld op het graf van den agent Baas. De Rijnvaart-staking opgeheven. Een commissie ingesteld om middelen te be ramen ter versterking van den goeden geest in het leger. Mr. S. O. Segers, vice-president van den Hoo- gen Raad overleden. Colporteur der O. S. P. te Amsterdam gear resteerd. Vrouw verbrand in de Rapenburgerstraat te Amsterdam. Samenwerking tusschen den Kath. Democra- tischen bond en de R K. Limburgsche Fede ratie. Man vermoord te Maastricht. Man te Maastricht levend verbrand. O ft Op den dag voor de Duitsche verkiezingen, Zaterdag 4 Maart dus zoo meldt W. B. dato 25 Febr. zullen de nazi's in heel het Rijk, maar vooral in Berlijn, groote fakkeloptochten houden. Op de bergen zullen vrijheidsvuren worden ontstoken. Het middelpunt van al die feestelijkheden zal vormen de radio-uitzending van een rede van Hitier om 20 uur. De straten der steden zullen rijk worden be- vlagd en met schitterende transparanten wor den opgeluisterd.! Op alle pleinen, aan alle hoe ken zullen nationaal-socialisten het woord voe ren. De demonstraties krijgen overal een „reus- achtigen omvang". MIAMI (Florida) 27 Febr. (Reuter) De burgemeester van Chicago, Cermak, die bij den aanslag op Roosevelt zwaar werd verwond, zweeft thans tusschen leven en dood. Zijn toestand is verergerd door een bloeduit storting in de longen. Nader wordt gemeld, dat Cermak zich heden morgen iets beter voelde. OSLO, 25 Febr. (V.D.). De Koning heeft he denmorgen Hundseid ontvangen, die hem mede- deeling deed van het aftreden van het kabinet. In den namiddag heeft de Koning Mowinkel, den leider der Venstre-partij, ontvangen die hoogstwaarschijnlijk een zuivere Venstre-regee- ring zal vormen. Hoogste stand op Maandag 3 uur n-m.: 754 Vorige stand 756.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1