Het Duitsche Rijksdaggebouw in brand gestoken Terreur van het bolsjewisme 9 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NEDERLANDSCHE COMMUNIST DE DADER Brandstichter in het gebouw gegrepen Bladen verboden Maatregelen tegen de K.P.D. Het nieuws van heden De communist een Leidenaar VLAMMENSPEL OM DEN GROOTE PLUNDERINGEN OP TOUW GEZET DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 met groot materiaal in Talrijke vuurhaarden gevonden BERLIJN, 27 Februari (W.B.). Het Rijksdaggebouw staat in lichter laaie. Geconstateerd is, dat er brandstichting in het spel moet zijn, daar het vuur op verschillende plaatsen tegelij kertijd is ontstaan. Uit geheel Groot-Berlijn worden de brand- weerafdeelingen samengetrok ken, om den brand te bestrijden. Op vc hitler op de plaats der ramp Geweldige chaos Toegang verboden Een ziedende vuurzee Reeds eerder brand gesticht Den brand meester Geschiedenis van het gebouw Kort geleden bezocht een groep Hollanders Berlijn. Het ge zelschap werd voor het imposante Rijksdag gebouw gefotografeerd Comm. en soc. bladen mogen resp. in 4 weken en 14 dagen niet verschijnen De brand in het Rijksdaggebouw zou het sein tot een bloedigen opstand en burger oorlog zijn Scherpe maatregelen van de regeering DE NIEUWE KARDINALEN Verklaring van het partij bestuur der S. P. D. Als de revolutiepoging gelukt was Het bewakingssysteem Een aantal leiders in verzekerde bewaring gesteld Staat van beleg? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer iii!iiiiiiiiiii|j|iiiiiiii!iiiii!i!ii!iiiiiiinii!i| De vier-en-twintigjarige metselaar en communist Marinus van der Lubbe, die in 1931 ons land verliet Fanatieke bekentenis VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18315 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ijl het afdeelingslevén zeer gezond wera. De heer Th. Jonkheer heeft als bestuurslid dankt, hij vertegenwoordigde de groep bloem- 'llenkweekers. Hem werd door den voorzitter ink gebracht en in zijn plaats werd be- iemd de heer Th. van Rijn te Lisse. Tot be- lursleden werden herkozen de heeren C. oersen en C. Huigsloot. Des avonds om kwart over negen werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het Rijksdaggebouw, waarvan de koepel in vlam men zou staan. Nadat het alarm tienmaal her haald geworden was, werd van tien verschil lende wachtposten met groot materieel uit gerukt. Op het moment, dat de brandweerlieden uit de wagens sprongen, stond de koepel in lichter laaie, terwijl over de geheele omgeving een regen van vonken uiteenspatte, welk vuur werk een fantastischen aanblik bood. Een detachement politie drong, vergezeld van een groot aantal brandweerlieden het bran dende gebouw binnen, waar zij stootten op een man, die onomwonden verklaarde den brand te hebben gesticht, daaraan toevoegend, dat hij lid was van de Communistische Partij Holland. De man, die onmiddellijk gegrepen werd is ge boeid en onder sterke politiegeleide naar de wacht aan de Rrandenburgsche Poort gevoerd. schen pas bezit en eveneens beschikt over een legitimatie der Communistische Partü Holland, hee^ bij het eerste verhoor in de Brandenbur- g en dijk' x>rt terstoncJ een bekentenis afgelegd, gen ku rblijkelijk is ook in de eerstvolgende Alg. Ve^ ikening te houden met communistische noodig tiden. richten. i1 werkuifg- West-T^JN, 27 Pebr. (V. D.) Rijkskanselier besta£._rPneeft zich direct toen hij van den brand flöörde, naar het Rijksdaggebouw begeven, ten einde zich persoonlijk te overtuigen van het vorderen der blusschingswerkzaamheden. Ook de voorzitter van den Rijksdag, Goering, en vice-kanselier von Papen houden zich in het gebouw op. De zaal voor plenaire zittingen was tegen half elf reeds geheel uitgebrand. Het vuur vond gretig voedsel, daar de houtbekleeding, welke reeds 30 jaren oud is, geheel verdroogd is. In het bijzonder aan de tribunes is groote schade aangericht, daar deze geheel uit hout zijn opgetrokken. De politie doorzocht het gebouw systema tisch. Terwijl een half uur lang de vonken tot ver in den Tiergartem neerkwamen, lag tegen elf uur de koepel van den Rijksdag nog slechts in een donkerrooden schemer. De zittingszaal van den Rijksdag is een chaos. Groote hoeveelheden water zijn in de zaal leeg gepompt. Overal liggen stukken verkoold hout en dergelijke voorwerpen verspreid. Even na 11 uur heeft rijkskanselier Hitler met rijksdagafgev. Goebbels het Rijksdaggebouw ver laten. De vertegenwoordigers van de pers wer den toen tot den Rijksdag toegelaten. Overal lagen toen nog de slangen van de brandweer, daar in de zittingszaal het vuur nog fel brandde, dat ook de perskamer had aangetast. De wan delgangen waren volkomen met rook gevuld In de zittingszaal hing een dikke walm, waar van tijd tot tijd vonken door vlogen. In de omgeving van de zittingszaal staan de gangen voor een gedeelte onder water. Langs de muren vertoonen zich barsten, stuk ken muur zijn naar beneden gevallen. Enkele zuilen zijn door de hitte gesmolten. De koepel zelf is niet ingestort, wel het glazen dak De brandweer was er in geslaagd de twee voornaam ste vuurhaarden te ontdekken, terwijl er verder talrijke minder belangrijke vuurhaarden beston den. Het vuur is met vuurmakers en petroleum aangestoken. Een der haarden bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de kamer van den rijkskanselier. Deze plaats heeft men blijk baar snel kunnen blusschen. Het tapijt ver toont hier groote brandvlekken. Ook in het restaurant ligt een groote brandplek. Eenige te- telefooncellen werden eveneens verwoest. De vele plaatsen, waar de brand tegelijkertijd is uitgebroken wijzen er op, dat aan de brand stichting verscheidene personen moeten hebben deelgenomen. De bewakingsdienst om het gebouw werd ten strengste gehandhaafd, daar men vermoedde, dat zich in de gebouwen nog lieden bevonden, die met de brandstichting iets uitstaande heb ben. Zonder vergunning van politie of brand weer mocht niemand het gebouw binnengaan. De brandende koepel verspreidde hoog in de lucht veel licht, dat van heinde en verre toe schouwers lokte. In den „Tiergarten" en in de naaste omgeving van 't Rijksdaggebouw waren dan ook duizenden menschen verzameld. Het verkeer moest worden omgelegd, daar in de straten rondom het gebouw van den Rijksdag een wirwar van slangen lag. BERLIJN, 27 Febr. (W.B.) Tegen 10 uur 's avonds vormde de geheele vergulde koepel van het Rijksdaggebouw tusschen de vier to rens een enkele ziedende vuurzee. Ook de ge heele Oostzijde van het gebouw stond in vlam men. Alle plafonds brandden, evenals de wan delgangen, de plenaire zaal, de garderoben en de perstribunes. Het vuur breidde zich steeds meer uit naar den Oostelijken vleugel. De brandweer ondervond groote moeilijkheden, om met haar ladders den haard van den brand te benaderen, daar het haar onmogelijk was, lad ders te leggen naar de hooge gewelven van het gebouw. Men heeft zes brandhaarden in verschillende deelen van het gebouw ontdekt. Het gebouw werd afgezet, opdat niemand 't zonder legitimatiebewijs kon verlaten. Om half elf was reeds de geheele plenaire zittingszaal met de afgevaardigdenzetels en het voorzittersbureau totaal uitgebrand. Van de wandelgangen stonden alleen nog de buitenmuren overeind. De heropbouw zal wel maanden in beslag nemen. Intusschen was gebleken, dat nog op 7 of 8 andere plaatsen vuurhaarden in den vorm van benzineflesschen aanwezig waren. In totaal wa ren vermoedelijk 20 of 30 van deze vuurhaar den aanwezig. De daders moeten allen tijd hebben ge had, om hun brandstichting voor te berei den. Daartoe is hun de omstandigheid ten goe de gekomen, dat zich 's avonds bijna geen per sonen in het Rijksdaggebouw bevonden, daar in nog slechts enkele fractiekamers gewerkt werd, terwijl het personeel met uitzondering der oppassers reeds naar huis was. De gearresteerde dader, die een Nederland- BERLIJN, 28 Febr. (Per telefoon). De ge arresteerde Nederlandsche communist Van der Lubbe heeft bekend dat hij den brand in den Rijksdag geheel alleen gesticht heeft. Verder heeft hij verklaard Zaterdag j.l. den brand te hebben gesticht in het Keizerslot te Berlijn, welke brand terstond gebluscht kon worden. De Berlijnsche politie werd te middernacht opgeroepen voor de uiterste „alarmbereidheid'' Het gebouw van den Pruisischen Landdag en andere openbare gebouwen werden onder spe ciale bewaking gesteld. De politiepresident heeft een bijzondere commissie ingesteld, die zich met den brand heeft bezig te houden. De bibliotheek van den Rijksdag is gered. (United Press) Na IK uur werken was de brandweer het vuur om half elf meester en was een uitbrei ding tot de nog niet verwoeste deelen van het gebouw uitgesloten. De ijzerconstructie van den grooten koepel is verbogen en gedeeltelik in gestort. In enkele gangen staat het water tot aan de enkels. Tengevolge der koude bevroor het tegen den voorgevel gespoten water terstond; het hing in lange ijspegels omlaag. De omgeving van den Rijksdag geleek om 11 uur op een geweldig kamp. Tallooze brand weerwagens en vele ziekenauto's, die klaar stonden voor eventueele gevallen van rookver giftiging bij de spuitgasten, stonden in de stra ten, terwijl de menschenmenigte nog steeds aangroeide. Als voorzorgsmaatregel tegen com munistische samenrottingen kruiste de politie met pantserwagens in de omgeving rond. Volgens V. D. schijnt een agent van de Schu- po, die zich bij het uitbreken van den brand in de nabijheid van het rijksdaggebouw op hield, plotseling opmerkzaam te zijn geworden op iemand, die met een fakkel in de hand ach ter de ramen van het gebouw liep. Hij zou onmiddellijk op de snel voorbijschietende figuur geschoten hebben. Of het schot doei heeft getroffen kon tot dusverre nog niet wor den vastgesteld. In verband met den in het Rijksdaggebouw te Berlijn uitgebroken brand kunnen wij om trent de architectuur en de inrichting van het gebouw het volgende mededeelen: Het Rijksdaggebouw is in de jarten 1884— 1894 door Wallot in renaissance-stijl gebouwd. De bouwkosten bedroegen 22 millioen mark. De lengte van het gebouw bedraagt 132 M., de breedte 88 M. en de hoogte tot de hoofd kroonlijst 27 M., terwijl de koepel, die op het gebouw staat, 75 M. hoog is. Op eiken hoek van het gebouw bevindt zich een toren ter hoogte van 46 M. De geheele Communistische Rijksdag fractie, Toergler en zijn adjudant Koenen incluis, is in arrest gesteld. Alle Commu nistische kranten en bladen, zonder uit zondering, zijn voor vier weken in heel Pruisen verboden. Alle Sociaal-Democratische bladen en kranten, zonder uitzondering, zyn voor 14 dagen verboden, daar de brandstich ter in den Rijksdag bij het verhoor heeft toegegeven, in verbinding te staan met de S.P.D. Toegang tot het gebouw nad men door een hoofdtrap, welke leidde naar de dwars van de groote zittingszaal gelegen wandelgangen. De groote zaal van het Rijksdaggebouw ligt in het midden van het gebouw en ontving haar licht uit den vergulden koepel. Aan de Oostzijde bevindt zich de ingang voor den Bondsraad en het Presidium, terwijl ook BERLIJN, 28 Febr. (V. D.) De brandstichting in het Rijksdaggebouw is de tot nog toe onge- hoordste terreur van het bolsjewisme in Duitschland. Onder de henderden centenaars opruiend materiaal, die de politie bij de huis zoeking in het Karl Liebknechthuis heeft ont dekt, bevonden zich aanwijzingen voor de uit voering van een communistische terreur naar bolsjewistisch voorbeeld. Volgens deze aanwij zingen moesten regeeringsgebouwen, musea, kasteelen en belangrijke bedrijven in brand worden gestoken. Voorts waren aanwijzingen gegeven cm bij onlusten en botsingen vóór de terreurgroepen vrouwen en kinderen te laten loopen en zoo mogelijk zelfs politie-beambten. Door het vinden van dit materiaal is de syste matische uitvoering der bolsjewistische revo lutie voorkomen. Niettemin zou de brand van het Rijksdag gebouw het sein tot den bloedigen cpstand en burgeroorlog zijn. Reeds voor Dinsdagmorgen vier uur waren in Berlijn groote plunderingen op touw gezet. Het staat vast, dat met den dag van heden in geheel Duitschland de terreur te gen allerlei personen, tegen het privaat bezit, tegen lijf en leven der vreedzame bevolking zou beginnen en de algemeene burgeroorlog zou worden ontketend. De Commissaris van het Rijk in het Pruisische Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Rijks minister Goering, is tegenover dit groote ge vaar met de scherpste maatregelen opgetreden. Hij zal de staatsautoriteit onder alle omstan digheden en met alle middelen handhaven. Ge constateerd kan worden dat de eerste aanval der misdadige krachten is afgeslagen. Ter bescherming der openbare veiligheid zijn nog gisteravond alle openbare gebouwen en vitale bedrijven onder politiebewaking gesteld Politie-auto's patrouilleeren voortdurend door de stadswijken die het meest gevaar loopen. De geheele Schupo en recherche in Pruisen is ten volle gemobiliseerd. Ook de hulppolitie is aan het werk gesteld. Z.H. Exc. Mgr. Fumasoni Biondi, Pauselijk 'Delegaat in de Vereenigde Staten van Amerika, die in het a.s. Consistorie tot Kardinaal zal worden benoemd Door de bekentenis van den brandstichter, dat hij in verbinding staat met de S. P. D., is het communistisch-sociaai-democratische een heidsfront een openlijk feit geworden. Zij eischt van de verantwoordelijke beschermers van de veiligheid in Pruisen de maatregelen, die door zijn plicht worden bepaald, om de staatsauto riteit op dit oogenblik van gevaar te hand haven. De noodzakelijkheid van de reeds eerder ge nomen buitengewone maatregelen, zooals het schietbesluit, de hulppolitie, enz., is door de laatste gebeurtenissen in vollen omvang bewe zen. Dank zij deze maatregelen is de staats macht voldoende gewapend om eiken verderen aanslag op den vrede in Duitschland en daar mee op den vrede van Europa te verhinderen en het vuur van den opstand in de kiem te verstikken. Rijksminister Goering eischt in dit ernstige uur van de Duitsche natie de uiterste discipline. Hij verwacht den krachtigen steun der bevolking, voor wier bescherming en veilig heid hij met zijn eigen persoon borg staat. BERLIJN, 28 Febr. (V.D.). Het Partijbestuur der S. P. D. publiceert een verklaring, waarin wordt gezegd, dat het verbod van de sociaal democratische pers door geen wet en geen noodverordening wordt gedekt. De verklaring keert zich scherp tegen de veronderstelling, dat de S. P. D. ook maar iets te maken heeft met de brandstichters in het Rijksdaggebouw. BERLIJN, 28 Febr. (W. B.) Naar de .Deut sche Zeitung" meldt, zijn bij nieuwe huiszoe kingen in het Karl Liebknechthaus een groot aantal lijsten met namen van z.g. gijzelaars ge vonden. Naar verluidt bevatten deze lijsten de namen van bekende personen, welke bij com munistische revolutiepogingen gearresteerd en doodgeschoten zouden moeten worden. Het blad verneemt voorts, dat men belangrijke aanwijzingen heeft gevonden omtrent de af komst der geldmiddelen van de Duitsche com munistische partij en omtrent haar betrekkin gen met het buitenland. de vorsten hier vroeger het gebouw betraden. Aan de andere zijde van het gebouw is ds toegang voor het publiek en de leden van den Rijksdag. Op de bovenverdieping van het ge bouw bevinden zich bijna uitsluitend de zit tingszalen voor commissies en dergelijke. Een cusschenverdieping geeft toegang tot de tri bunes voor het publiek. De directeur van den rijksdag, Geheimrat Galle, heeft rapport uitgebracht over de ont dekking van den brand, die tusschen acht en negen uur moet zijn uitgebroken. Ge heimrat Galle wees er op, dat het in den rijks dag toe gaat als in een duiventil, daar vele be zoekers, die een afgevaardigde willen spreken, bij hem gebracht worden en dan zonder bege leiding door het gebouw kunnen dwalen. Van 8 tot 10 uur is het in den Rijksdag zeer druz geweest, daar omstreeks dien tijd vele fractie- bureaux sluiten, vooral in dezen verkiezings tijd. Slechts één portaal was geopend. Er wordt een lijst bijgehouden van de bezoekers. Vanaf 10 uur worden regelmatig ronden gemaakt door de portiers door alle kamers van den Rijksdag. In het zeer ingewikkelde gebouw is het ieder, die zich wil verbergen, zeer gemak kelijk dit te doen. De door het vuur aangerichte schade is ont zaggelijk en loopt in de honderdduizenden. Het is de eerste groote brand in het rijksdagge bouw. (Voor verder nieuws zie men boven de „Omroepers") BERLIJN, 28 Febr. (W.B.) De onderzoekin gen omtrent den Rijksdagbrand hebben aan getoond, dat de voor de brandstichting ge bruikte voorraden benzine of petroleum niet zoo maar ineens onopgemerkt in het gebouw kunnen zijn gebracht. De dader weigert iets uit te laten omtrent zijn opdrachtgever en handlangers. De vloeistoffen moeten tevoren ergens zijn opgeslagen. Uit het feit, dat de dader blijk baar goed bekend was in het gebouw, leidt men af, dat hij handlangers heeft gehad in vooraanstaande communisten, die permanent toegang hebben tot de kamers der communis tische fractie. In dit verband dient opgemerkt, dat de com munistische afgevaardigde Torgler in gezel schap van een tweeden afgevaardigde kort voor het uitbreken van den brand in groote haast het Rijksdaggebouw verlaten heeft. Op grond van talrijke aanwijzingen, dat de brand het begin is van een groote reeks ter reurdaden, zjjn nog 's avonds laat talrijke maat regelen tegen de K. P. D. genomen. O. a. is een aantal communistische leiders in verzekerde bewaring gesteld, om gevaar voor verdonkere manen te voorkomen. Te middernacht vond een conferentie plaats in het Rijksdag-ministerie van Binn. Zaken over het verdere onderzoek en de opsporing der brandstichters. In politieke kringen verluidt, dat de bevoeg de instanties den brand evenals de brandstich ting in het slot beschouwen als een daad van wraak van communistische zijde voor de be zetting van de Karl Liebknecht-huis. Het af kondigen van den staat van beleg staat te wachten. RIJKSDAGGEBOUW TE BERLIJN IN VLAM MEN. Senaatsmeerderheid voor Daladier. Verscherpte straffen in Duitschland tegen „ver raad". Reeks ernstige ongelukken in het bnitenland; 32 dooden. Debat over de koloniale troepen te Genève. Fransch succes. Japans offensief in JehoL Engeland verbiedt verdere wapenzendingen. De bankcrisis in Amerika breidt zich uit. Verklaringen in het Engelsche Lagerhuis over de Crisis-Zuivelwet. Hoe de muiterij op „De Zeven Provinciën" werd bedwongen. Prof. dr. H. M. Kroon te Utrecht overleden. Het drama te Wanrooy; vrijsprekend vonnis bevestigd.' Bij een boerderij brand te Dronrijp kwamen 67 stuks vee om het leven. Na de muiterij op „De Zeven Provinciën"; drie zee-officieren geschorst Werking van den Krakatau zeer toegenomen Burgemeester Derkx van Horn tengevolge vai een auto-ongeval overleden Benoemingen in het Aartsbisdom Gewezen wethouder van Den Helder wegens verduistering tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld Collectief contract voor de bollenstreek door „St. Deus Dedit" aanvaard O EE Verwachting: Meest matige Zuidooste- lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, om 't vriespunt des nachts, over- H dag lichte tot matige dooi. H Hoogste stand: 778.2 Jan Mayen. Laagste stand: 744.3 te Valencia. j= Zon op 6.51 Maan op 7.46 v.m. Zon onder 5.35 Maan onder 10.44 n.m. 4 Maart E. K. illllllllllllillllllllllllllilllilllllllllllllllllllllfllllllllinillillllllllllllllli Naar wij vernemen heeft de politie te Am sterdam Maandagavond telegrafisch mededeehng ontvangen uit Berlijn van dc arrestatie van een der daders van de brandstichting in het Rijks daggebouw. Deze gearresteerde is gebleken te zijn de Nederlander Marinus van der Lubbe, geboren te Leiden 13 Januari 1909, van beroep metselaar en woonachtig te Leiden. In April 1931 heeft Marinus van der Lubbe een paspoort aangevraagd in Leiden, met de mededeeling, dat hij naar Rusland ging. Sinds dien heeft men in Nederland niets van hem vernomen. Hij was in Leiden een bekend com munist. Bij zijn arrestatie maakte hij een buitenge woon fanatieken indruk. Van der Lubbe is een jongmenseh van mid delmatige grootte met zwart haar en een schraal gelaat. Hy droeg een donker costuum met een gelijksoortige pelerine. Als motief van zijn daad heeft hij ,op het politie-presidium „Wraak aan het internationale kapitalisme" op gegeven. Hij weigerde zich over zijn opdracht gever (s) uit te laten. Eveneens wenschte hij geen antwoord te geven op de vraag of hjj bij de brandstichting helpers heeft gehad. Hoogste stand op Dinsdag 3 uur n.m.; 7.58 .Vorige stand 7.56

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1