De brandstichter De Liturgie van de H. Mis Haarlem, 28 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM MAUIA-STICHTING MARKTEN Wisselkoersen DINSDAG 28 FEBRUARI STADSNIEUWS VRIJE HAARL. SCHILDERS SCHOOL Heropening A. H. Weyburg t Weer rinkelde er glas Een vervoerkwestie PASTOOR MEIJNEMA Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien BURGERLIJKE STAND DAMMEN Haarlemsche R. K. Dambond NOG MEER VERLAGINGEN Belangrijke vermindering van toe lagen enz. bij de Spoorwegen UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HOOFDDORP KROMMENIE OVERVEEN SANTPOORT SPAARNDAM SPAARNWOUDE VELSEN VIJFHUIZEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK WARMOND Zooals een goed communist be taamt, kwam hij herhaalde lijk met de politie in aanraking Onontwikkeld heethoofd VAN ALLES EN VAN OVERAL li Fa. Gebr. Vermeulen 1 1 HOEDEN- 1 1 EN H EER EN MODEMAGAZIJNEN J I CR. HOUTSTRAAT hoek CR. MARKT 1 DEZE WEEK eindigt onze REORGANISATIE- j UITVERKOOP. De nog I resteerende goederen worden tegen UITERST LAGE PRIJZEN UITVER- KOCHT AGENDA 1 Maart De zaak-Eschauzier Nog steeds het bewuste briefje Verhoor verdachten DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 5 De vrije Haarlemsche Schildersschool, ge vestigd Kampersingel 42 te Haarlem, zal her opend worden op Woensdag 1 Maart 1933. De leiding der school berust uitsluitend bij aen kunstschilder en graficus Jan Visser, die tevens de lessen zal geven. Er bestaat gelegenheid zich te oefenen in het teekenen en schilderen (gipsmodellen, stillevens, bloemen, figuur-) zoowel als tot het beoefenen der grafische kun sten (etsen, kopergravure, houtsnede, hout gravure, lithografie). Onder hen, die Maandagmiddag de begrafe nis van het stoffelijk overschot van den heer A. H. Weyburg bijwoonden, waren om. de heeren Th. G. C. Hooy, vice-voorzitter en mr. A. A. Deenik, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, J. van den Burg, lid van deze Ka mer, De Brum, administrateur van de Haar lemsche Handelsvereeniging, het personeel van de firma I. C. de Haan en verder leden van de Barteljorisstraatvereeniging en talrijke vrien den. Aan de met vele bloemen bedekte groeve heeft de heer E. Diepersloofc een laatst vaar wel gebracht namens den Nederlandschen Bond van Behangers- en Meubelmakers- en Stoffeerderspatroons. De heer W. C. van Baale sprak eenige af scheidswoorden als vriend van den overledene. Een zoon van den ontslapene dankte voor de bewijzen van deelneming. Op het Hasselaarsplein 33 is wederom een deurraampje vernield. In he begin van den nacht hoorde de daar wonende pensionhoudster glas gerinkel. Ze is echter niet beneden gaan kijken, daar zij blijkbaar haar volkomen vertrouwen stelde in het nachtslot, plus den ketting en het slot, die de deur beveiligde, waarin ze ook niet teleur gesteld is. Ook deze zaak houdt weer de aandacht der recherche gaande. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, heeft Maandag conclusie geno men in de zaak van den officier van justitie te Amsterdam egen W. S. en R. M-, vervolgd we gens overtreding van de wet op de openbare vervoermiddelen, maar door de rechtbank ont slagen van rechtsvervolging. S. en W. zijn ondernemers van een autobusdienst Amsterdam Edam. Zij hadden een z.g. voorbus doen rijden, waarin, men zag een afwijking van de dienst regeling. Mr. Wijnveldt was van meening, dat in dit geval geen ongeregelden toestand geschapen was. Hij achtte het vonnis der rechtbank juist gewezen en concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 27 Maart. Naar wij vernemen, is de toestand van pas toor Meijnema uit Amstelveen dermate ver ergerd, dat den patiënt Maandagmiddag om streeks 1 uur de laatste HE Sacramenten zijn toegediend door plebaan L. A, A. M. Wester- woudt. Geboren 24 Febr.M. W. SerooJaakke, z. H. C. van MburikHaaxman, z. 25 Febr.: A. M. DuwelGoldsmit, d. E. A. A. Beren- dregtPodzus, d. C. Koelman—Balm, z. K. Kokv. Schaik, d. E. Valsterde Graaf, d. T. v. d. VoetWijnands, d. 26 Febr.: W. T. VeermanJohn, d. J. KuvenerKos ter, d. M. DweelaardHalderman, d. A. A. Jansenv. Riessen, d. 27 Febr.: T. M. ZwaneveldVisser, z. D. GieskeBruins, z. Overleden 25 Febr.: K. Stam, 36 jaar, Ro- molenstraat. 26 Febr.: H. T. Cloosterhuis, 76 jaar, Rustenburgerlaan. J. Hiel—Boks, 67 jaar, K. Margarethastraat. Gisteravond had de wedstrijd TEP 1Ont wikkeling 1 plaats in het gebouw van de St. Joseph-gezellen Haarlem I aan de Jansstraat. TEP verscheen met 5 invallers en bij Ontwik keling ontbrak de sympathieke de Reep. Aan de eerste borden had een zeer spannende kamp plaats. Bord 2 van Ontwikkeling over zag in het eindspel een remisekans, waardoor deze geduchte speler zijn partij verloren zag. De gedetailleerde uitslag was als volgt: T.E.P. I Ontwikkeling 1 C. StiinmanJ. v. d. Poel W. HopstakenN. v. d. Poel P. HollenbergP. C. de Jeu H. RompPh. Philipse J. LucasJ. v. d. Laan J. v. d. KroftA. v. d. Poel H. de ReusJ. Schilder 8 B. v. d. KroftP. v. d. Zwet 9 C. MulW. Koster 10 W. MulA. Leuven 1 3 4 5 6 7 1—1 2—0 0—2 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 0—2 de aanzienlijke prijsdaling van rijwielen en onderdeelen. De minimumpremie welke aan wachters en wachteressen wordt toegekend voor de bedie ning van stopplaatsen en voor den verkoop van plaatskaarten en rijwielkaarten (thans bedra gende ƒ2.50 per week en per post bij uitgifte van 1000 kaartjes of minder per maand) wordt 1 per week. Tengevolge van het verminderde vervoer is op verschillende stopplaatsen een zoodanige vermindering ontstaan in het aantal verkochte plaats- en rijwielkaarten, dat het thans geldende minimumbedrag dezer premie veel te hoog geacht wordt. De vergoeding voor het gescheiden leven van het gezin, thans be dragende 2.50 per etmaal voor ambtenaren en 1.75 voor beambten, komt op 2 en 1.40 per etmaal. De vergoeding voor zoogenaamd koffiegeld voor personeel, dat toestemming heeft om tus- schen de oude en nieuwe standplaats heen en weer te reizen, komt van 50 op 30 cent per dag voor ambtenaren en van 25 op 15 cent. De premieregeling ten aanzien van wacht- reserves voor regelmatige bediening van over wegen komt tot dusver hierop neer dat aan be trokkenen per kwartaal wordt uitbetaald 3 wanneer in dat tijdvak geen overtredingen zijn voorgekomen, 2 wanneer in dit tijdvak één overtreding heeft plaats gehad, 1 wanneer m dit tijdvak twee overtredingen en niets wanneer in dit tijdvak drie of meer overtredingen heb ben plaats gevonden. Volgens deze regeling krijgt dus een wachteres, die per kwartaal b.v. twee malen de boomen niet gesloten heeft bij passeeren van treinen, toch nog 'n premie. Dit doet uit den aard der zaak zonderling aan. De directie wil deze premie geheel afschaffen of verminderen en vaststellen op 1 per maand Voor machinisten vervalt de rangeertoelage voor rangeerdiensten, korter dan 15 minuten. In het algemeen zal de door de directie voor gestelde verlaging van de toelagen, premies en vergoedingen van 20 tot 94 pCt. bedragen. Nog deze week vindt een hoofdbestuursverga dering van de Ned. Vereenigingen voor Spoor - en Tramwegpersoneel plaats, terwijl ook de andere organisaties spoedvergaderingen zullen beleggen, waarin de voorgestelde verlagingen besproken zullen worden. 12—8 Vrijdag a.s. speelt TEP 1 tegen St. Bavo 1 in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede. De Personeelraad van de Ned. Spoorwegen heeft, zoo meldt het „Leidsch Dagblad", aan de vakorganisaties een afschrift van een schrijven van de directie gezonden, omtrent de vermin dering van toelagen, premies en vergoedingen ingaande I April as. Binnen twee weken moeten de organisaties hun meeningen omtrent de wijzigingen aan den Personeelraad kenbaar maken. Ten eerste zal de toelage voor onderhoud eigen rijwiel, thans bedragende ƒ20 per jaar, teruggebracht worden tot 15 per jaar, en ten tweede zal de toelage voor onderhoud van eigen rijwiel voor hen, die belast Zijn met het bezorgen van kennisgevin gen van aankomst en voor dit doel gemiddeld ten minste 4 uren per dag hun rijwiel gebruiken (thans bedragende ƒ50 per jaar), gebracht woeden oo 35, een en ander in verband met De bloemententoonstelling. Deze tentoon stelling heeft zich in een zeer groote belang stelling mogen verheugen. En algemeen was men vol bewondering voor wat hier was ten toongesteld. Ook de belangstelling voor het feit, hoe men zulk een schat van bloemen met zulke beperkte middelen had weten bijeen te brengen, was groot. De schoolinzendingen trokken mede bijzonder de aandacht, vooral van de schoolkinderen, die Zaterdag onder geleide van het onderwijzend personeel gratis toegang hadden. Ook vele werkloozen maakten Zaterdagmor gen gebruik van de gratis gelegenheid. Onder de vele jeugdprijzen voor de school kinderen was een fraaie prijs van de Jacoba- school niét in het programmaboekje vermeld. De Heemsteedsche radio-centrale (de firma v. Amerongen) had geheel belangeloos voor ra dio- of gramofoonplatenmuziek zorg gedragen, zoodat er steeds een gezellige sfeer heerschte. Met voldoening kan „St. Deus Dedit" op deze tentoonstelling terugzien. Nieuw patronaat. Het was reeds lang de wensch van den Zeereerw. heer Pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart, om een patronaat te kunnen stichten. Een groot bezwaar was echter een lokaal. Maar dat,is nu gevonden, doordat twee school lokalen van de St. Aioyslusschool aan de Mo len werfslaan voorloopig vrij zijn, waarin deze zeer belangrijke tak van christelijke opvoeding tijdelijk ondergebracht kan worden. De groote ijver van kapelaan Oeverhaus, die als geestelijke leider is aangewezen, zorgde daarbij voor de rest. Hij bracht n.l. jongens bij elkaar, die zich voor dit werk interesseerden en heeren die als leiders wilden optreden. En zoo wapperde Zondag dan vroolijk de drie kleur van het schoolgebouw ten teeken dat er iets bijzonders op til was. Zondagavond waren in een der lokalen bijeen de Zeereerw. heer pastoor Van Noort, de Wel- eerw. heeren kapelaans Oeverhaus en Does- wijk, het parochiaal kerkbestuur en een aan tal heeren, die zich beschikbaar hebben ge steld als eerste leiders te fungeeren, benevens een 33-tal jongens van 13 tot 17 jaar, de toe komstige leden van het patronaat. Kapelaan Oeverhaus opende de bijeenkomst met den gebruikelijken jeugdgroet en een wel komstwoord tot de aanwezigen, waarna pastoor van Noort de oprichtingsrede hield. Dit is, aldus spr., een gewicHtig oogehblik, wij zullen hier stichten een patronaat, om te trachten van onze schoolvrije jeugd flinke men- schen en goede christenen te maken. Dat doen wij door ze op te voeden, niet als in de oude tijden met de plak, maar door ze in vrijheid te dresseeren. Ze opvoeden tot beleefde men- schen, die als ze zich straks zullen presentee ren in de maatschappij, men kan zien, dat ze leiding hebben genoten. Maar vooral opvoeden tot godsdienstige menschen. Spr. wees op het doel van het patronaat en dankte de heeren, die zich beschikbaar heb ben gesteld, om de schoolvrije jeugd hier be zig te houden. Met de hoop uit te spreken, dat deze patro- naatsjeugd de kern zal worden van de paro chie en een voorbeeld voor anderen, verklaar de spr. het patronaat voor geopend. Nadat eenige ververschingen waren aangebo den, deelde kapelaan Oeverhaus de plannen mee voor de toekomst. Voorloopig zal hier een gezellige ontspanning op Zondagavond te vinden zijn, maar later zul len er clubjes gevormd worden, voor verschil- lende bezigheden als teekenen, houtsnijwerk, fi guurzagen, tooneelspel en zoo mogelijk kunst nijverheid. Ook zullen er dan vermoedelijk groepjes van „de jonge wachter" komen. Voor een voldoend aantal spelen is zorggedra gen o.a. is er ook een sjoelbak en tafeltennis-- baan. Wij twijfelen niet, of de club, die nu nog maar uit 33 jongens bestaat, zal binnen enkele weken vrijwel alle jongens uit de parochie tot zich trekken. Diefstal Aangifte is gedaan van de vermis sing van een wagenvracht gezaagd hout uit het wandelbosch Groenendaal. R. K. Volksbond Men verzocht ons mede te deelen dat Vrijdag 3 Maart, om half acht, de werkloozen en alle belangstellenden wor den uitgenoodigd tot het bijwonen van de ver gadering van den R, K, Volksbond, waar als spreker zal optreden de heer P. Heilker, die het onderwerp zal behandelen: Communisme en fascisme. Bondsleden en leden van de R. K. Propa- gandaclub worden opgewekt Vrijdagavond te komen luisteren. Om half 8. na het Lof van 7 uur. begint de vergadering. Het werk neergelegd De werkloozen, uitge zonden naar de werkverschaffing te Castricüm, hebben Maandagmorgen het werk neergelegd en zullen, wanneer geen betere loonregeling wordt verkregen, het werk- niet meer hervatten Stille Omgang. Het Genootschap van den Stillen Omgang te Overveen houdt een alge- meene vergadering hedenavond te 8 uur precies in de St. Aloysiusschool te Overveen, waar de waarnemende voorzitter van het Amsterdamsch Gezelschap, de heer L. A. P. M. van den Broeke het woord zal voeren over den Stillen Omgang. Alle katholieken zijn welkom. Kinderfeest R.K. Volksbond De R.K. Volks bond organiseerde Zaterdag een feest voor de kinderen der leden. Ruim 170 hebben genoten van film, spel en dans in de groote zaal van café „Zomerlust". Een middag die den kinderen lang zal heugen en het bestuur veel voldoening schonk. Concert De R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" gaf Zondag voor haar donateurs een concert in de groote zaal van „Zomerlust". Dit traditioneel geworden vastenavondzondag- concert trok als gewoonlijk een volle zaal, die genoten heeft van een keurig verzorgd pro gramma, waarvan de uitvoering slechts weinig te wenschen overliet. Als aanvulling ging een tooneelspel in twee bedrijven „Het Regenhoedje", dat uitstekend dilettantenwerk te zien gaf. Een gezellig sa menzijn besloot den avond. De R. K. Harmo nie „Soli Deo Gloria" is thans haar 25ste le vensjaar ingegaan en zal zich binnenkort gaan opmaken dit feit in 1934 feestelijk te herden ken. Begrijpelijk zal zij hiervoor de medewer king inroepen van geheel Katholiek Driehuis en Santpoortt, die haar bij voorbaat hierbij al wordt toegezegd, want de vereeniging mag zich in een groote populariteit verheugen en de onmisbaarheid van dit mooie corps werd door den geest, adv., den weleerw. pater Arts, wel duidelijk naar voren gebracht. Uitvoering Spaamdamsch Gemengd Koor. Donderdag- en Zaterdagavond gaf het Spaam damsch Gemengd Koor een uitvoering in hei café van den heer Corver, Door deze uitvoering was het programma zeer gevarieerd samengesteld. De avond werd begonnen met voordrachten en andere vermakelijkheden. De voordrachten: „Een koffiepraatje" en „De vroolijke Volendammertjes", wat was omgezet in „De vroolijke Spaamdammertjes" vormden een groot lachsucces. Vastenavonduitvoering Maandagavond gaf de R. K. Tooneelvereeniging „St. Jaco bus" een vastenavonduitvoering in het Ver eenigingsgebouw. „The jolly jokers"-band zorgde voor een vroo lijk stukje muziek. De voorzitter de heer Buys opende dezen avond met een kort woord van welkom. De familie Hofmann zorgde voor vocale, in strumentale en humoristische nummers. Een verloting werd gehouden. Nog steeds staking Zondagmorgen is een twintigtal posters, die zich ophielden voor de woning van zekeren R. in de Stephensonstraat alhier, door de politie verwijderd, waarbij zich geen wanordelijkheden voordeden. Begin van brand Dinsdagavond omstreeks acht uur nam de heer G. Bakker, terwijl hij voorbij de slagerij van Langhout. fietste een sterke brandlucht waar. Hij stelde een onderzoek in eii kwam tot de ontdekking dat er een brandje woedde in de schuur van den heer L. Onmiddellijk waarschuwde hij dezen en ging meteen dé brandweer alarmeeren. Deze was spoedig ter plaatse en met een slang op de waterleiding was het brandje spoedig gebluscht. Behalve wat stroo en eenige brandschade aan de schuur is er verder niets verbrand. Daar L. even te voren in de schuur met een brandende lucifer in een rattenval had gekeken en de lu cifer wellicht wat achteloos heeft weggewor pen, zal de oorzaak van dit brandje in deze richting wel te zoeken zijn. Een buitenkans Reeds een paar malen heb ben wij melding gemaakt van het feit, dat het in deze gemeente, na vele te vergeefsche pogin gen, gelukt is, een otter te vangen, doch steeds kon men het dier slechts dood bemachtigen. De heer Alb. Oudshoom en zijn knecht D. Slingerland, die bekend staan als echte natuur- vorschers en in het opsporen van wild en schadelijk gedierte alhier een soort vermaard heid genieten, waren langen tijd een otter op het spoor, welke door hen verschillende malen was gezien op het erf en in de wateren van de jachthaven 't Fort, eigenaar de heer Alb. Oudshoorn. Den laatsten tijd vertoonde het dier zich in de op het terrein staande bootenhuizen. Na rijp beraad werden klemmen uitgezet, met het gevolg, dat het gelukte het dier te vangen. Om het dier levend in handen te krijgen, werd het door een list uit de klem verwijderd en ongeschonden in een kist opgesloten. Daar het een unicum is dat een otter levend gevangen wordt, heeft de heer Oudshoorn zich in ver binding gesteld met de Zooölogisch Genoot schap te 's-Gravenhage. Het dier zal op advies van den directeur van den dierentuin voorloo pig aldaar worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling van den heer Oudshoorn, voor het beest een kooi te doen bouwen, en te trachten, het in leven te houden. Het zal zeker een be zienswaardigheid voor de vele bezoekers van de jachthaven 't Fort zijn. Zooals wij elders reeds in dit nummer meedeelden werd Marinus van der Lubbe op 13 Januari 1909 te Leiden geboren. Zijn ge boorte juist in de sleutelstad was maar toeval lig; immers zijn vader was een rondtrek kend koopman, die door zijn vrouw vergezeld werd. Intusschen nam de jongeman al spoedig zijn geboortestad tot vaste woonplaats en in 1928 ongeveer hij was toen dus 19 jaar deed hij voor het eerst van zich spreken in de Communistische beweging. Hij woonde toen op de Uiterste Gracht 59. Al vrij spoedig trad hij in de Leidsche afdeeling van de Communistische Partij op den voor grond, en gedurende enkele jaren was hij zelfs directeur van het Leninhuis, Bouwe Louwen- steeg 32. Zooals van een goed communist niet anders kan worden verwacht, kwam hij herhaalde ma len in aanraking met de politie wegens het houden van betoogingen, het colporteerén niet communistische lectuur, verzet tegen de open bare macht en vernieling o.a. van ruiten bij Maatschappelijk Hulpbetoon als protest tegen het feit, dat hij niet voldoende steunuitkeering kreeg. Waar wellicht zijn communistische ideeën op den duur niet geheel overeenkomstig de leer bleken, zijn partijgenooten althans hem minder in de hoogte staken, dan hij had gehoopt, liet hij zijn positie bij de Leidsche communisten varen. In Maart 1931 verschafte hij zich een geldig paspoort om een reis te maken door Europa en met name door Sovjet-Rusland. Als doel van zijn reis gaf hij op: sport en studie. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat hij op zijn tocht gezelschap hebben zou van zekeren Gisteravond heeft de laatste der zestien on derrichtingen over de liturgie van de Mis plaats gehad, die door pastoor van Beukering evenzooveel Maandagavonden in de St. Joseph- kerk aan de Jansstraat werden gegeven. De laatste! Eigenlijk jammer, dat het de laatste was, want telkens weer als je er heen ging, wist je vooruit zeker iets te leeren omtrent ons H. Geloof, waarvan zelfs vele Katholieken helaas zoo weinig weten. En telkens als je er vandaan kwam, voelde je je dankbaar gestemd jegens den man, die zich, te midden zijner vele teleur stellingen, de moeite getroostte om ons allen'n beter inzicht te doen krijgen in de liturgie van de Mis. Ons allen! Ja, want er waren er velen die de lessen volg den en iederen Maandagavond was de St. Jo- sephskerk flink bezet. En dè,t moest vöor den ijverigen pastoor wel een groote voldoening geweest zijn, dat zijn les sen tot het laatste toe zoovelen trokken, terwijl het tevens het bewijs was, dat deze lessen wer kelijk iets gaven. En zoo zal het hem, hoop ik, ook 'n voldoe ning zijn te vernemen, dat ik hier deze woor den van groote waardeering niet neerschrijf al leen voor mij zelf, maar mede op verzoek van een aantal cursisten, die meenden dat een openlijk woord van dank wel het allermooiste was, wat we dezen grooten verdediger van het in eere houden der liturgie, óók in den bouw der kerken, óók in de gewaden der priesters, óók en vooral in de ceremoniën der Mis, kon den geven. Honderden zijn er, die nu, na deze zestien lessen te hebben bijgewoond, met heel andere gevoelens het H. Misoffer bijwonen, dan ze het tot nu toe deden, honderden, niet alleen uit Haarlem, maar ook uit omliggende gemeenten, ja zelfs uit Amsterdam, die geregeld de onder richtingen kwamen bijwonen. Het is misschien beschamend het te moeten zeggen, maar eerst nu hebben zeer velen een Juist inzicht gekregen in het wezen van de Mis; eerst nu hebben zeer velen de beteekenis leeren kennen van elk der handelingen die vóór en na het eigenlijke H. Misoffer plaats hebben, zoodat ze voortaan met meer begrip en dus ook grooter toewijding en vooral met meer vrucht het H. Misoffer zullen bijwonen. Voor en namens die allen breng ik hier pas toor Beukering een hartelijk gemeend woord van dank. Eén ding is jammer dat deze onderrich tingen niet eer gegeven zijn. Om de Mis te kunnen opdragen zooals de liturgie dat eischt, is het noodzakelijk in ver schillende opzichten af te wijken van de ge bruiken, zOoals we die tot nog toe kennen; is het noodig, dat ook vele onzer altaren een ver andering ondergaan. Daarmee is pastoor Beukering, aanstonds na dat hij tot pastoor van de St. Josephkerk be noemd was, begonnen. Maar de mensch is nu eenmaal conservatief, houdt vast aan het oude, vooral de Hollander heeft daar een handje van. En toen dus de parochianen daar allerlei veranderingen zagen aanbrengen door den nieuwen pastoor, veran deringen, die zij niet begrepen, kwamen velen daartegen in verzet; „Wat waren dat nu weer allemaal voor nieuwigheden, waarvoor was dat nu noodig!" Zóó ondervond pastoor Beukering van ver schillende kanten, het kan geen kwaad dat hier eens openlijk te zeggen, tegenwerking bij zijn mooie, streven, waardoor op het oogenblik nog lang niet bereikt is, wat bij meer begrip van het wezen der zaak bereikt zou kunnen zijn. En daarom vind ik het zoo jammer, dat deze schitterende onderrichtingen niet vroeger ge geven zijn. Had pastoor Beukering, alvorens met het in voeren van veranderingen in zijn kerk te be ginnen, eerst deze onderrichtingen gegeven, met andere woorden, had hij eerst verteld waarom hij wijzigingen wilde, de menschen zouden er niet zoo vreemd tegenover hebben gestaan, zouden hem gelijk gegeven hebben en inplaats van tegenwerking zou hij waarschijn lijk waardeering en medewerking hebben on dervonden. Allen die nu zijn lessen hebben bijgewoond, heeft hij voor zich en zijn plannen gewonnen helaas zijn nu velen der tegenstanders niet naar zijn onderrichtingen gekomen, omdat zij zich niet wilden laten overtuigen, na zich eerst tegenstanders verklaard te hebben. Waren de lessen gegeven, vóór met het in voeren van veranderingen was begonnen, dus aanstonds na het optreden van pastoor Beu- kering als herder der St. Josephparochie, waar schijnlijk waren ze dan wél gekomen en waren ze nu overtuigde medestrijders. Een opmerking, die natuurlijk geen aanmer king bedoelt te zijn en de dankbaarheid der cursisten in geen enkel opzicht vermindert achteraf is het altijd zooveel gemakkelijker te zeggen hoe het beter had gekund dan vooruit. ARTHUR TERVÓORÊN uiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiu SiiiimHiiimiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiimiiiiiiimiiiiiiimiimiimiitiinniiS H. Holwerda; deze zag intusschen op het laat ste oogenbik van de reis af; hij verbijft thans in de strafgevangenis te Scheveningen. De wereldreis van van der Lubbe nam ook al spoedig een einde; de Berlijnsche politie pikte hem op en liet hem naar de Nederland- sche grens terugbrengen. Hij trok nu weer aan het zwerven; vermoedelijk had hij zijn vaste woonplaats in Dordrecht, doch ook in Leiden liet hij zich herhaaldelijk zien. Een drieta weken geleden nog was hij daar in de oog kliniek in observatie. Waarschijnlijk was zijn pas tot Maart v dit jaar geldig. In Leiden noemt men hem een onontwikki® heethoofd. Als hij in een vergadering het wo nam, begon hij altijd met: „Ik protesteer De voorzitter der Communistische Partij Hoi land, het Tweede Kamerlid L. de Visser, ver klaarde heden aan het Nederlandsch Corres pondentiebureau, dat hij den Nederlandschen communist, die bekend heeft den brand in het Rijksdaggebouw te Berlijn te hebben gesticht, niet kende en nooit ontmoet heeft. Zelfs heeft hij den naam in communistische kringen nooit hooren noemen. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Bouwvakbond, 8 uur Bestuur R.K. Kiesvereeniging, Kring 3, half 9 Rechtskundig Bureau, half 9 Stucadoorspatroons, 8 uur R.K. Kraamver- zorging, 2—3 uur „St. Caecilia", 8 uur Afdracht Grafische Bond, 8 uur Ontwikke lingscursus van den R.K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Amsterdamsche Too neelvereeniging Gemeente Volksvoorstel ling „De Reis van Noach op de wateren", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Ledenconcert H.O.V., kwart over 8. St. Josephsgezellén-gebouw, Jansstraat Vas tenavond voor de gezellen, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en varété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. Gebouw „St. Bavo" R. K. Veehouders, 8 uur. Haarlemsche Inkoop Combinatie, half 9. Grossiers Kleinhandel, 8 uur. Bestuur „Kunst na Arbeid", 8 uur. R. K. Spoorweg personeel, 8 uur. Vertrouwensmannen Me taalbewerkers, 8 uur. R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden de behandeling van de moorzaak-Eschauzier voortgezet. Bij den aanvang der zitting verzocht de ad vocaat-generaal mr. J. A. de Visser het Hof nogmaals als getuige te doen hooren den hoofd commissaris van politie van t Sant. Deze heeft het Hof daarop verschillende mededeelingen ge daan omtrent de lectuur, welke aan verdachte K. in het Huis van Bewaring was verstrekt. O. a. was hem ter lezing gegeven een jaargang van „De Prins" van 1912, welke jaargang thans uit het Huis van Bewaring is verdwenen. Door de politie was namelijk ontdekt, dat in het nummer van 11 Mei 1912 van „De Prins" de op het bewuste briefje geschreven woorden „loe" en „binatang" voorkwamen. Voorts deelde de advocaat-generaal mede, van twéé' gevangenbewaarders' in het Huis van Be waring een briefje te hebben ontvangen. Hij verzocht liet Hof alsnog deze beiden, ais, getui gen te hooren, waartoe hét Hof besloot. Dé gevangenbewaarder S. deelde daarop me de, dat verd. K. hem een briefje had getoond en daarbij zou hebben gezegd: „Als het Hof dat weet, zul je nog wel wat anders zien." De president toonde daarop get. het bewuste briefje, waarop get. zei, dat het er veel op ge leek. Naar aanleiding van dit verhoor ontstond 'n discussie tusschen den advocaat-generaal, verd. K. en de verdediging, terwijl mr. Nederveen op een opmerking van den advocaat-generaal, dat hij door de gedane mededeeling verrast was, thans mededeelde, dat hij het bewuste briefje reeds drie maanden eerder in zijn bezit had. Hij had het aan verd. K. ter kennisname ge geven. Vervolgens had het verhoor van verd. K. plaats. Deze ving aan met eenige teleurstellingen, die zijn familie op financieel gebied ondervon den heeft, uiteen te zetten en noemde in dit verband ook de transacties met den heer E., die hem een bedrag van ƒ100.000.schuldig zou zijn. Na vruchteloos getracht te hebben tot een schikking te komen, heeft hij toen naar middelen uitgezien om den heer E. het hem toegezegde bedrag afhandig te maken. Uit voerig gaf verd. een relaas van zijn afspraken met den mede-verd. P. en de wijze waarop hij getracht heeft den heer E. in zijn macht te krijgen. Deze verklaringen waren dezelfde als door verd. in eerste instantie afgelegd. Verd. hield vol, dat hij niet de bedoeling heeft gehad den heer E. te dooden, omdat hij, naar hij zeide, dan toch zeker geen kans zou hebben gehad het bedrag van ƒ100.000.— te innen. De president merkte op, dat verd. aan P. op dracht had gegeven om het slachtoffer in een briefje aan diens familie te doen schrijven, dat hij op reis was. Daarna werden op verzoek van den verd. de verklaringen van get. Meijer, betrekking heb bende op de oprichting van een N.V., voorge lezen. Het verhoor van verd. P. duurde veel korter. Deze bevestigde zijn in eerste instantie afge legde verklaringen, welke hierop neer kwamen, dat tijdens den rit met den auto dé heer E. hem met betrekking tot het verschuldigde geld zou hebben gezegd; „Dat geld krijgt hij wel, maar op de manièr, zooals ik het wil". Nadat nog de gevangenbewaarder P. was ge hoord, ving te 12.15 het requisitoir van den advocaat-generaal, mr. de Visser, aan. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Febr. 32000 KG. Röode tooi 1.104.10, idem doorschot 603.30. 60000 K.G. Gele kool 902.40, idem doorschot 60—1.60. 110000 Deensche Witte kool 6070. 18000 K.G. Uien: Gele Uien 801.80, Grove 1.20 BODEGRAVEN, 28 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 82 wagens, 3527 stuks. Ie soort 2628, 2e soort 2325. Handel Hauw. BEVERWIJK, 27 Febr. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Boerenkool 100—55, Sla 1.35, per kist. Rabarber I6V281/2, Prei 12—6 per bos. Witlof 10—5% per pond. Spruiten 23.% 17%. Uien 2%, per K.G. Roode kool. 6-— 2%, Gèle kool 2%, Knollen 5—2%, per stuk. LEIDEN, 28 Februari. Varkensmarkt. Aan voer 375 stuks. 342 zware 29—30, 33 lichte 28. .-Handel tamelijk vlug. iwiww ■»*->- NOORD-SCHAR WOUDE, 28, Febr.- Noordec- marktbohdT9500 K.G. 'Uien:* Drielingen 1— 1.20, Uien 1.40—1.70, Grove Uien 1.50—1.70. 160Qib^ Peen 1.401.90. 10000 K.G. Kroten 601.40. @2000 K.G. Röode kool 1.30-3.70. Idem doorschot'. 1.10—2.50, 223100 K.G. D. Witte kool 60. 37000 K.G. Géle kool l2.10, idem doorschot 701.80. Alles per .100 K.G. Doorgedraaid 170000 K.G, Deensche Witte kool, 9800 K.G. Kroten. PÜRMEREND, 28 Febr. Kaasbeurs, Aanvoer 16 partijen, 16000 K.G. Hoogste prijs 22.—. Handel matig. PÜRMEREND, 28 Febr, 2 stapels Kleine Boe renkaas. wegende 400 K.G. 25.per 50 K.G. Handel matig. 519 K.G. Boter. Weiboter l.40 1.55, Melkboter 1.55—1.70, per K.G. 582 Runde ren, waaronder 325 vette 5660 per K.G. en 230 melk- en geldekoeien 80220 per stuk. Handel stug. 16 Stieren 4448 per K.G. Handel stug. 30 Paarden 60130 per stuk. Handel matig. 55 vette kalveren 6080 per K.G. Handel matig. 854 nuchtere Kalveren, slacht 514 per stuk, idem fok 912 per stuk, handel matig. 292 vette Varkens 28—32 per K.G. Handel matig. 25 magere Varkens 718 per stuk. Handel stug. 195 Biggen 610 per stuk. Handel stug. 830 Schapen 620 per stuk. Handel matig. 11 Bok ken 27 per stuk. Handel matig. Kipeieren 3 3.75 per 100 stuks. Eendeieren 2.75 per 100 st. Piepkuikens 0.80—92% per K.G. Oude Kippen en Hanen 0.550.60 per K.G. Konijnen 0.401.50 per stuk. Eenden 0.501.30 per stuk. Duiven 0.40 per paar. DINSDAG, 28 Febr. Vorige koersen Londen 8.44% 8.48% Berlijn 59*15% 59.15 Parijs, 9.75# 9.75# Brussel 34*75 34.75 Zwitserland 48.16 48.27# Weenen _n .K Kopenhagen o/.7u j/./d Stockholm 44.90 45.G0 Oslo 43.40 43.50 New York (cable) ivS Rome 12.65 l2*t5 Praag 7.37# 7.3/# Madrid 20.55 20.55 Vorige koersen Heden Vorige koersen Hedèn Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 '02% 4% Nederland 1916 102% 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 '00f* 4% N ind 1926 AB 5% Duitschl. (Youngleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Mil. 102% 102% 99% 10C% 88% Industrieën Calvê Delft Van Berkei's Pat. Kiich Accoustlek Ned Ford industr Buitenland Anaconda 0 S. Steel CJ S. Leather Intern Nickel Milnbouw Boeton M11 nbouw Alg. Exploratie Redlane Lebone Petroleum Ga boes Kon Olie Perlak Peudawa 56% 56 50% 52 59 58% 94% 96% 52 52 26% 28 16% 15% 100 104 2% 2% 97% ICO 5% 5% 11% 11% 24% 24-% 2% 2% 7X1 7 U li 117 115 104% 103 16 16 134% 136% 75 77 5 5 5>li Shell Union Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Siiau V. 1. G. O. Allied intercontin. Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn Dito Gem Elgend. Kon. Ned Stoomb. Scheepvaart- Unie Suiker H. V. A. Jav. Cultuur NIS U Poerworèdjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wapasb Erie Kansas City South. 4% 4 49% 35 33 21 20% 24% 15 12 12 25 25 21 21 IMs 1%» 33 33 2# 2* 2% 2% 14 14% 47 47 164% 167 105 107 64 66 5 H 5% 35% 36 25.03 26.00 140 140 116 116M" 14% 14 127 125 - 65% 65# 1# 4% 4% 7% 7 4% 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2